V podmienkach novej úpravy konania pred súdom ide preto o prenášanie dôkazného bremena z prokuratúry na súd, pretože súd má výrazne obmedzené kompetencie v tom, že vec už nemôže vrátiť prokurátorovi na došetrenie, ak zistí hmotnoprávne vady (napríklad, ak vo veci nie sú objasnené ani základné skutkové okolnosti), teda prokurátorovi postačí v prípravnom konaní dodržať len procesné ustanovenia, pričom môže konať s vedomím, že akékoľvek výraznejšie problémy vo veci (napríklad riešenie sporných právnych kvalifikácií, dopĺňanie dokazovania, či hodnotenie rozporných dôkazov) musí vyriešiť súd po podaní obžaloby na hlavnom pojednávaní. Zjednodušene povedené, postačí, ak vec je objasnená v minimálnej miere, prípadne aj vôbec, nakoľko nič nebráni tomu, aby bola riadne objasnená na hlavnom pojednávaní súdom.
Naznačený postup prokurátorov uplatňovaný aj po 01.01.2006 vychádza nielen z akejsi zaužívanej tradície (t.j. najmä z toho, že prokurátor pri akýchkoľvek rozporoch v dôkazoch povinne podáva obžalobu), ale aj z pomerne nejednoznačnej a komplikovanej právnej úpravy, ktorú zvolil zákonodarca pri koncipovaní nového Trestného poriadku. V tomto smere treba poukázať hlavne na úpravu podávania obžaloby prokurátorom, ktorá veľmi úzko súvisí s úpravou zastavenia trestného stíhania v prípravnom konaní (ak prokurátor trestné stíhanie nezastaví, spravidla podá na obvineného obžalobu), ako aj so základnými zásadami trestného konania.
Trestný poriadok účinný od 01.01.2006 upravuje podanie obžaloby prokurátorom v ustanovení § 234 ods.1 Tr. por. tak, že ak výsledky vyšetrovania alebo skráteného vyšetrovania dostatočne odôvodňujú postavenie obvineného pred súd, prokurátor podá obžalobu príslušnému súdu, pripojí k nej spisy, ich prílohy a dôkazné predmety. V podstate zhodne upravovalo podanie obžaloby aj ustanovenie § 176 ods.1 Tr. por. účinného do 31.12.2005.
Ani „starý“ a ani „nový“ Trestný poriadok bližšie nešpecifikuje, kedy je potrebné považovať výsledky vyšetrovania za postačujúce na podanie obžaloby. Vzhľadom na takmer totožné znenie vyššie uvedených ustanovení sa aj za účinnosti nového Trestného poriadku vychádza z toho, že prokurátor je povinný podať obžalobu aj v prípade, ak si dve skupiny dôkazov odporujú a rozpory už nemožno odstrániť, pretože ďalšie dôkazy buď neexistujú, alebo sa dostupnými prostriedkami už nedajú zaobstarať. Za takejto situácie neostáva nič iné ako podať obžalobu, pretože zistenie, ktoré z navzájom si odporujúcich dôkazov sú pravdivé, závisí len na ich zhodnotení súdom po ich vykonaní na hlavnom pojednávaní podľa zásad ústnosti a bezprostrednosti. Zásadu v pochybnostiach v prospech obvineného totiž môže použiť len súd (1)
Táto vyššie uvedená zásada založená na judikatúre nadobudla v praxi prokuratúry extrémne a nekritické rozmery v tom smere, že prokurátori podávajú obžalobu v akejkoľvek veci, v ktorej existuje čo i len jeden odchylný dôkaz od iných a dokonca v niektorých prípadoch prokurátori priamo v odôvodnení obžalobného návrhu poukážu na predmetnú judikatúru s tým, že nemohli rozhodnúť iným spôsobom, pretože zabezpečené dôkazy sú vzájomne rozporné. Z judikatúry súdov sa tak v praxi prokuratúry vžila len jej prvá časť, teda to, že „ak si dve skupiny dôkazov odporujú“ treba podať obžalobu. Skutočnosť, že judikatúra na podanie obžaloby v takýchto prípadoch vyžaduje aj to, že „rozpory už nemožno odstrániť“ zostala prakticky nepovšimnutá.
Prokurátori spravidla vychádzajú nesprávne z toho, že pochybnosti sú tu už vtedy, ak si protirečia zabezpečené dôkazy, teda rozporné dôkazy vôbec nehodnotia podľa zásady voľného hodnotenia dôkazov a ani sa spravidla hodnotením dôkazov nepokúšajú odstrániť vzniknuté rozpory, nakoľko už len samotné rozpory v dôkazoch sa považujú za pochybnosti, pričom, podľa zaužívaného výkladu, len súd po vykonanom dokazovaní na hlavnom pojednávaní, môže rozpory odstraňovať a to prípadne aj ich hodnotením. Naviac, v niektorých obžalobách sa výslovne poukazuje na to, že nový Trestný poriadok dokonca „prehĺbil“ toto pravidlo v tom, že došlo, oproti predchádzajúcej právnej úprave, k zmene (k sprísneniu) dôvodu na zastavenie trestného stíhania v prípadoch, ak je trestné stíhanie vedené proti konkrétnej osobe, pretože v súčasnosti možno zastaviť trestné stíhanie podľa § 215 ods.1 písm. c) Tr. por. len vtedy, ak je nepochybné, že skutok nespáchal obvinený. Obžaloba je tak často podaná s tým, že „nech rozhodne súd“ teda s tým, že vo veci sú rozpory v dôkazoch a zásadu in dubio pro reo môže použiť len súd (2).
Pre určitú objektivitu je nutné uviesť, že takýto postup prokurátorov vyžaduje často nadriadená prokuratúra a nezriedka priamo Generálna prokuratúra SR, ktorá prostredníctvom oprávnenia § 363 a nasledujúce Trestného poriadku zrušuje niekedy aj právoplatné zastavujúce uznesenia prokurátorov z toho dôvodu, že dôkazy si odporujú a je nutné podať obžalobu. Stáva sa tak dokonca aj v prípadoch, keď logickou úvahou by mohol prokurátor tieto rozpory odstrániť, avšak ten, viazaný právnym názorom nadriadenej prokuratúry, musí podať obžalobu. Pritom v niektorých prípadoch je evidentné, že dôkazná situácia je taká, že v žiadnom prípade nemôže viesť k odsúdeniu obvinenej osoby v konaní pred súdom. Obžaloba je v takýchto prípadoch podávaná zjavne v rozpore s ustanovením § 234 ods. 1 Tr. por., nakoľko postavenie obvineného pred súd nie je dôvodné (3)
Autor tohto článku zastával aj ako prokurátor názor, že postup prokurátora, ktorý podá obžalobu na obvineného len preto, že dôkazy si odporujú, alebo len preto, že výpoveď poškodeného je odlišná od výpovede obvineného (čo je zväčša pravidlom) je absolútne nesprávny. Rovnako nesprávna je prax, ak sa obžaloba podá len s poukazom na ustanovenie § 215 ods. 1 písm. a) alebo c) Tr. por. s tým, že trestné stíhanie nie je možné zastaviť, pretože nie je „nepochybné“, že sa skutok nestal, respektíve nie je „nepochybné“, že skutok nespáchal obvinený. To, či je alebo nie je v niektorých prípadoch podaná na obvineného obžaloba nezávisí často ani tak od ustanovení Trestného zákona, či Trestného poriadku ako skôr od toho, aký názor zastáva bezprostredne nadriadený prokurátor, ktorý meritórne rozhodnutia prokurátora schvaľuje. Možno však vysloviť súhlas s tým, že aj keď menšia, ale predsa len časť vedúcich prokurátorov zastáva právny názor, že nie každá vec, kde bolo vznesené obvinenie a v ktorej sa objavia rozpory musí zákonite skončiť na súde.
Naznačeným nesprávnym postupom časti prokurátorov je potrebné venovať pozornosť, pričom v prvom rade je nutné sa zaoberať ustanovením § 215 ods. 1 písm. c) Tr. por..
Podľa ustanovenia § 215 ods.1 písm. c) Tr. por. prokurátor zastaví trestné stíhanie, ak je nepochybné, že skutok nespáchal obvinený. Podľa ustanovenia § 172 ods.1 písm. c) Tr. por. účinného do 31.12.2005, prokurátor zastavil trestné stíhanie, ak nebolo dokázané, že skutok spáchal obvinený.
Porovnaním vyššie uvedených ustanovení je zrejmé, že zákonodarca v novom Trestnom poriadku nahradil slovné spojenie „nie je dokázané“ spojením „je nepochybné“, čím došlo k obdobnej právnej úprave ako pri zastavení trestného stíhania podľa § 215 ods.1 písm. a) Tr. por., len s tým rozdielom, že písmeno a) sa týka toho, či sa skutok stal a písmeno c) toho, či skutok spáchal obvinený. Uvedená zmena však, zo strany zákonodarcu, zostala nevysvetlená a možno sa len domnievať prečo k nej došlo (4).
Nevysvetleným zostáva aj to, akým spôsobom vykladať slovné spojenie „je nepochybné“ v podmienkach novej úpravy trestného procesu, teda, či „nepochybnosť“ má znamenať úplnú istotu, že skutok nespáchal obvinený (teda, či ide o takú nepochybnosť, ktorá v sebe zahŕňa vždy absolútno a to absolútno v tom smere, že musí ísť o nezvratnú istotu o skutkových zisteniach, prípadne o páchateľovi, pričom nepochybnosť, pri takomto dôslednom jazykovom výklade, by už pojmovo vylučovala akékoľvek pochybnosti), respektíve, či pod „je nepochybné“ možno podradiť, vzhľadom na niektoré ďalšie ustanovenia Trestného poriadku, aj prípady, pri ktorých nejde o nepochybnosť absolútnu, ale ide o nepochybnosť, pri ktorej možno pripustiť určité pochybnosti.
Pri riešení tejto otázky je nutné vychádzať zo základných zásad trestného konania a to najmä z ustanovenia § 2 ods.10 veta prvá Tr. por., podľa ktorého orgány činné v trestnom konaní (t. j. policajt a prokurátor ) postupujú tak, aby bol zistený skutkový stav veci, o ktorom nie sú dôvodné pochybnosti, a to v rozsahu nevyhnutnom na rozhodnutie.
Podľa uvedenej základnej zásady trestného konania je povinnosťou prokurátora a policajta zistiť skutkový stav (a možného páchateľa), o ktorom nie sú dôvodné pochybnosti. Základná zásada trestného konania teda neukladá prokurátorovi a policajtovi povinnosť v tom smere, že skutkový stav (a možný páchateľ) musí byť v prípravnom konaní zistený mimo akýchkoľvek pochybnosti, teda s absolútnou istotou, ale pripúšťa aj určité dôvodné (rozumné) pochybnosti. Zo základnej zásady trestného konania uvedenej v ustanovení § 2 ods. 10 Tr. por. preto vyplýva, že ak prokurátor nemusí mať na podanie obžaloby absolútne isté (absolútne dokázané mimo akúkoľvek pochybnosť), či sa skutok stal a či ho spáchala konkrétna osoba (pozitívne zistenie ohľadne skutku a jeho páchateľa), nemusí mať ani na zastavenie trestného stíhania absolútne isté (absolútne dokázané mimo akúkoľvek pochybnosť), že sa skutok nestal, respektíve, že ho nespáchala konkrétna osoba (negatívne zistenie ohľadne skutku a jeho páchateľa). Z ustanovenia § 2 ods. 10 Tr. por. teda nemožno v žiadnom prípade vyvodiť, že na podanie obžaloby postačia len pochybnosti o skutkovom stave, či páchateľovi, avšak na zastavenie trestného stíhania už je nutná nepochybná negatívna istota, že sa skutok nestal, či, že ho nespáchala obvinená osoba. Napokon, pojem „dôvodné (rozumné) pochybnosti“ použitý v ustanovení § 2 ods. 10 Tr. por. zjavne nemožno vykladať ako nepochybnosť úplnú (ako istotu).
Z vyššie uvedeného preto vyplýva, že pojem „nepochybnosť“ uvedený v ustanovení § 215 ods. 1 písm. a) a písm. c) Tr. por. je nutné vykladať v spojitosti s ustanovením § 2 ods. 10 Tr. por., teda vo svetle jednej z nosných právnych princípov trestného konania, tak, že nejde o absolútnu nepochybnosť (t. j. absolútnu istotu), ale ide o nepochybnosť relatívnu (t. j. relatívnu istotu), čo znamená, že orgány činné v trestnom konaní majú vykonávať dokazovanie (a to aj v zmysle § 215 ods. 1 Tr. por.) len potiaľ, pokiaľ pochybovanie o skutku v tom smere, že sa nestal, respektíve, že ho nespáchal obvinený nedáva logický zmysel. Orgán činný v trestnom konaní môže preto zastaviť trestné stíhanie podľa § 215 ods. 1 písm. a) alebo písm. c) Tr. por. aj vtedy, ak o skutkovom stave alebo o obvinenej osobe sú určité pochybnosti vyplývajúce z jednotlivých dôkazov, avšak po ich náležitom vyhodnotení a v spojitosti aj s inými dôkazmi, ide o pochybnosti, ktoré už nemožno považovať za logické, rozumné, či dôvodné.
K uvedenému je potrebné uviesť, že v dôsledku obmedzených prostriedkov ľudského poznania nikto nemôže dospieť k absolútne istému poznaniu o existencii, či neexistencii nejakého skutkového stavu a vždy sú mysliteľné možnosti, že rozhodné skutočnosti nenastali alebo nastali inak. Kto pochopí medze ľudského poznania, nemôže nikdy predpokladať, že by mohol byť bez akýchkoľvek pochybností presvedčený o existencii nejakého deja a že jeho omyl je absolútne vylúčený. Preto v ľudskom živote platí vysoký stupeň pravdepodobnosti, ktorý vzniká pri starostlivom využití dostupných prostriedkov poznania a možno ho preto považovať za pravdu. Presvedčenie poznávajúceho subjektu o danosti takto zprostredkovaného stupňa pravdepodobnosti je presvedčením o pravde (5)
Napokon, v celom trestnom konaní a teda aj v konaní prípravnom, sa za pravdu považuje to, čo bolo dokázané s určitým vyšším stupňom pravdepodobnosti, čo však vôbec neznamená, že to aj pravdivé musí byť, respektíve, že to, čo vyplýva z dôkazov ako logické a pravdepodobné, musí byť naozaj aj v súlade so skutkovým dejom tak, ako sa v minulosti odohral. Povedať o niečom, že je pravdivé, musí potom znamenať, že ju (pravdu) možno verifikovať, že je v súlade so všetkými našimi presvedčeniami alebo že sa s realitou zhoduje. Ak však všetko hovorí v prospech istej hypotézy a nič proti nej, nemusí to znamenať, že je pravdivá, nakoľko ona sa len zhoduje s faktami, ale neznamená to, že je (alebo musí byť) aj pravdivá a nepochybná. Vyplýva to najmä z toho, že neexistujú pravidlá na určenie toho, ktoré súdy sú objektívne isté, teda nepochybné (6)
Práve s touto relatívnou istotou, či relatívnou pravdou počíta aj sám zákonodarca, pretože súčasťou Trestného poriadku je aj inšitút obnovy konania ako mimoriadny opravný prostriedok slúžiaci práve na nápravu skutkových omylov. Zákonodarca teda nielen v základnej zásade trestného konania, ale aj v inštitúte obnovy konania, dáva najavo, že nie je v ľudských možnostiach viesť dokazovanie nepochybne a počíta aj s určitými omylmi.
Aj vo svetle týchto skutočností je evidentné, že z ustanovení § 215 ods. 1 písm. a) a písm. c) Tr. por. by malo byť vypustené slovo „nepochybné“ a malo by byť nahradené iným termínom, napríklad slovným spojením „nebolo dokázané v rozsahu nevyhnutnom na podanie obžaloby“, že sa skutok stal, respektíve, že skutok spáchal obvinený. Táto zmena by lepšie vyhovovala právnej praxi, pričom by nezvádzala orgány činné v trestnom konaní hľadať a dokazovať nepochybnú istotu tam, kde ju nájsť a dokázať nie je možné. Už bolo uvedené vyššie, že aj za súčasnej právnej úpravy je možné (alebo nutné) vykladať termín „nepochybné“ ako určitý vyšší stupeň pravdepodobnosti (teda nie ako absolútnu istotu, ktorú objektívne nie je možné dosiahnuť), že sa skutok nestal, prípadne že ho nespáchal obvinený, t. j. na zastavenie trestného stíhania postačí len dostatočne odôvodnené pravdepodobné zistenie založené sa starostlivom uvážení všetkých skutočností a na náležitom vyhodnotení všetkých dôkazov.
Nelogickosť právnej úpravy, ktorá by na zastavenie trestného stíhania v prípravnom konaní vyžadovala absolútnu nepochybnosť možno vyvodiť aj z úpravy inštitútu začatia trestného stíhania vo veci podľa § 199 ods. 1 Tr. por., podľa ktorého na začatie trestného stíhania postačí len to, že nie je dôvod na odmietnutie, odovzdanie, či odloženie veci. Vzhľadom na túto právnu úpravu sú prakticky bežne začínané trestné stíhania vo veci len na okolnostiach, ktoré sú uvedené v trestných oznámeniach a ktoré sú takmer vždy len jednostrané a pomerne všeobecné. Je síce zrejmé, že na začiatku trestného konania neexistuje jasný dôkazný materiál a až prebehajúce prípravné konanie má slúžiť k zhromažďovaniu dôkazov, avšak, ak sa po zhromaždení určitých dôkazov nepodarí objasniť základné skutkové okolnosti a tvrdenia oznamovateľa (poškodeného), prípadne, ak tvrdenia poškodeného zostanú osamotené (bez existencie ďalších priamych, či nepriamych dôkazov), nič by nemalo orgánu činnému v trestnom konaní brániť v tom, aby takéto trestné stíhanie zastavil podľa § 215 ods. 1 písm. a) Tr. por.. Iný postup by nebol celkom logický, nakoľko nie je možné začať trestné stíhanie vo veci s tým, že na začatie trestného stíhania postačujú len subjektívne tvrdenia oznamovateľa a že až prípravné konanie má slúžiť k objasneniu základných skutkových okolností a následne nezastaviť, po vykonanom dokazovaní, trestné stíhanie s poukazom na to, že na zastavenie trestného stíhania sa vyžaduje nepochybnosť, t. j. absolútna istota a tá nie je daná, nakoľko oznamovateľ (poškodený) aj naďalej trvá na svojich podaniach. Napríklad poškodený tvrdí, že bol napadnutý určitou osobou konkrétnym spôsobom, pričom vyšetrovanie potvrdí, že žiadni svedkovia na mieste činu neboli, poškodený bol pod vplyvom alkoholu a znalec vo svojom posudku uvedie, že je nemožné, aby zranenia, ktoré utrpel poškodený, vznikli takým mechanizmom ako uvádza poškodený vo svojej výpovedi (ďalšie dokazovanie už pritom neprichádza do úvahy). V takomto prípade by malo byť trestné stíhanie zastavené postupom podľa § 215 ods. 1 písm. a) Tr. por., pretože bolo preukázané (teda je to relatívne isté), mimo rozumné pochybnosti, že sa skutok nestal tak ako to uvádza poškodený, pričom je dostatočne odôvodnený predpoklad, že si zranenia mohol spôsobiť aj napríklad pádom v opitosti. Podanie obžaloby v takomto prípadne, len preto, že poškodený aj naďalej trvá na svojom, by bolo zrejmým formalizmom, pretože už pri podávaní obžaloby by bolo jasné, že vec bude súdom oslobodená. Pri takomto postupe prokurátora by bolo len ťažko možné hovoriť o tom, že výsledky vyšetrovania dostatočne odôvodňujú postavenie obvineného pred súd, tak ako to vyžaduje ustanovenie § 234 ods. 1 Tr. por..
V praxi sa pomerne často vyskytujú aj prípady, kedy nie je dokázané v rozsahu nevyhnutnom na vznesenie obvinenia to, či sa skutok stal, prípadne to, či ho spáchala podozrivá osoba, pričom zostavajú, aj po vykonaní a vyhodnotení všetkých dostupných dôkazov vo veci pochybnosti s tým, že nie je možné skonštatovať, že sa skutok nestal, ale ani to, že sa skutok stal (rovnako to platí aj pre zistenie, či je alebo nie je podozrivá osoba páchateľom trestného činu, pre ktorý bolo začaté trestné stíhanie). Napríklad, ak by sme použili vyššie uvedený príklad s tým rozdielom, že znalec vo svojom posudku nevylúči aj alternatívu, že poškodený mohol byť skutočne niekym zbitý, pričom poškodený síce uvádza konkrétnu osobu, ktorá ho zbiť mala, avšak nikto útok na poškodeného nevidel a naviac existujú svedkovia, ktorí potvrdzujú, že napríklad osoba, ktorá mala zbiť poškodeného bola, v čase, keď malo prísť k útoku, už na inom mieste, nie je možné vzniesť obvinenie a už vôbec nie podať obžalobu. Len okolnosti tvrdené poškodeným a alternatívne závery uvedené v znaleckom posudku, sami o sebe, nemôžu stačiť na vznesenie obvinenia v zmysle § 206 ods. 1 Tr. por.. Predmetné ustanovenie totiž na vznesenie obvinenia vyžaduje určitý vyšší stupeň pravdepodobnosti, že došlo konkrétnou osobou k spáchaniu skutku, ktorý vykazuje znaky skutkovej podstaty trestného činu (slovné spojenie „dostatočne odôvodnený záver“, ktoré je uvedené v § 206 ods. 1 Tr. por.). Tento vyšší stupeň pravdepodobnosti nemôže byť daný len tým, že poškodený osamotene trvá na svojich podozreniach voči konkrétnej osobe. Na vznesenie obvinenia naviac nepostačuje len to, ak je orgánom činným v trestnom konaní známa totožnosť osoby, ktorá by mala byť podozrivá (napríklad osoba, ktorú za podozrivú označil poškodený), ak z dokazovania vôbec nevyplýva záver o tom, či a akým konkrétnym spôsobom sa mala táto osoba dopustiť trestného činu (napríklad ani znalecky sa nepodarí objasniť, či poškodený utrpel zranenia v dôsledku pádu v opitosti, respektíve, či niekto na neho útočil, ak áno, tak akým spôsobom, t. j. či to bolo so zbraňou, rukou, kopaním, úderom až po náhodnom páde a podobne).
Vzhľadom na tieto skutočnosti by nebolo možné vymedziť v uznesení o vznesení obvinenia skutok tak ako to vyžaduje ustanovenie § 206 ods. 3 Tr. por., pretože všetky v ňom uvedené podstatné skutkové okolnosti by si musel vyšetrovateľ v podstate len vymyslieť (dedukovať ich), keďže z dokazovania, mimo rozumné pochybnosti, nevyplynuli a priebeh skutkového deja mohol byť aj reálne úplne iný. Ak tieto dedukcie vyšetrovateľa postačovali na začatie trestného stíhania vo veci, neznamená to, že stačia aj na vznesenie obvinenia. Pri vznášaní obvinenia musí byť totiž postup taký, že podstatné skutkové okolnosti musia vyplynúť z dokazovania aspoň v takej sile, že postačia na dostatočne odôvodnený záver, že konkrétna osoba spáchala konkrétny trestný čin a to konkrétnym spôsobom. Tieto závery nemusia byť nepochybné (isté), avšak nemôžu byť ani založené len na domnienkach a indíciách. V žiadnom prípade nie je možné skonštatovať, že ak sú tu pochybnosti o nejakej skutkovej okolnosti, je nutné dať za pravdu poškodenému (t. j. skutkovému deju, ktorý uvádza poškodený) a vzniesť obvinenie podozrivej osobe. Vyšetrovateľ ako aj prokurátor totiž zastupujujú v trestnom konaní záujmy štátu a nie záujmy poškodeného a preto nemôžu, bez ďalšieho, vychádzať len z prezumpcie pravdivosti tvrdenia poškodeného a z prezumpcie nepravdivosti tvrdení, ktoré skutkovú verziu poškodeného nepotvrdzujú, respektíve vyvracajú. Zo žiadnych ustanovení Trestného poriadku nemožno vyvodiť existenciu zásady, ktorá by stanovovola, že v pochybnostiach, ktoré sa nedajú odstrániť ani ich dôsledným vyhodnotením, by mali orgány činné v trestnom konaní postupovať vždy v prospech poškodeného, respektíve v neprospech podozrivej osoby. Alebo povedané inak, to, že zásadu v pochybnostiach v prospech obvineného môže použiť len súd je nepochybné, avšak uvedené na druhej strane vôbec neznamená, že orgány činné v trestnom konaní môžu v prípravnom konaní apriori postupovať v neprospech obvineného (či podozrivej osoby) pri akýchkoľvek pochybnostiach.
Vo vyššie naznačených prípadoch by sa preto nemalo vznášať obvinenie, ale malo by sa postupovať podľa § 228 ods. 1 Tr. por. a trestné stíhanie by malo byť prerušené. Podľa tohto ustanovenia sa dá totiž postupovať nielen vtedy, ak je páchateľ neznámy, ale aj vtedy, ak nie je možné skonštatovať, že sa skutok nestal, avšak na obvinenie konkrétnej podozrivej osoby nie sú dostatočné dôkazy. Uvedené pritom platí aj na prípady, keď o skutku nie sú žiadne pochybnosti, avšak podozrivú osobu spája s preukázateľne spáchaným skutkom len napríklad pachová stopa, ktorá je ako dôkaz svedčiaci proti podozrivej osobe úplne osamotená, pričom je zrejmé, že pachová stopa nemôže byť nikdy hlavným dôkazom svedčiacim o vine, ale môže len iné dôkazy dopĺňať a podporovať. Len pachová stopa by na vznesenie obvinenia, a už vôbec nie na podanie obžaloby, nemala stačiť a preto by mal byť aj tu odôvodnený postup podľa § 228 ods. 1 Tr. por..
Na tomto mieste je potrebné opätovne vysloviť určité pochybnosti o správnosti súčasnej právnej úpravy, ktorá svojím jazykovým vyjadrením (napríklad slová ako „nepochybné“) požaduje na jednej strane minimum na začatie trestného stíhania, vznesenie obvinenia a podanie obžaloby a na strane druhej požaduje maximum na zastavenie trestného stíhania v prípravnom konaní. Táto právna úprava pritom zvádza policajné orgány často k tomu, že tvrdenia a domnienky poškodeného uvedú aj do skutkovej vety v uznesení o vznesení obvinenia a následne takto vytvorenej skutkovej vete prispôsobujú dokazovanie v prípravnom konaní. Takýto postup je však zjavne nesprávny. Trestný poriadok totiž neumožňuje vzniesť obvinenie v prípadoch, ak sa skutok „rysuje“ len v nejasných obrysoch. Svojvoľné vymedzenie skutku je neprípustné a je v rozpore so zákazom ľubovôle pri rozhodovaní štátnych orgánov. Ak takéto uznesenie prokurátor nezruší, vedie to často až k tomu, že za použitia výkladu o absolútnej istote pri zastavení trestného stíhania, musí byť následne podaná obžaloba. Takýto postup je pomerne bežný pri objasňovaní napríklad majetkovej trestnej činnosti, keď poškodený zotrváva na názore, že podozrivá osoba, ktorá od neho zobrala tovar a ktorá mu následne neuhradila kúpnu cenu už určite v čase podpisu kúpnej ceny vedela, že nemá dostatočné finančné prostriedky na jej úhradu a uzatvorením kúpnej zmluvy sa podozrivá osoba chcela len obohatiť. Policajt následne tieto, ničím nepotvrdené domnieky, uvedie často nielen do skutkovej vety uznesenia o začatí trestného stíhania pre trestný čin podvodu, ale aj následne do uznesenia o vznesení obvinenia a následne pracne vykonáva dokazovanie zamerané na potvrdenie týchto tvrdení. Pri takýchto trestných oznámeniach (prípadne obdobných) by malo byť už trestné oznámenie odmietnuté podľa § 197 ods. 1 písm. d) Tr. por., nakoľko ide o problematiku, ktorá spadá výhradne do kompetencie súdov v občianskom súdnom konaní, pričom práve občianske súdne konanie má primárne slúžiť na objasnenie všetkých sporných otázok vyplývajúcich zo záväzkovoprávnych vzťahov.
Úlohou policajta a prokurátora nie je len vykonávať výsluchy a viesť dokazovanie s tým, že ak sú vo veci rozpory v dôkazoch tak je nutné postupovať v neprospech takejto osoby, vzniesť jej obvinenie a následne na tákúto, už obvinenú osobu, podať obžalobu, nakoľko rozpory aj naďalej pretrvávajú a musí ich vyriešiť súd. Opätovne treba zdôrazniť, že prokurátor a policajt sú viazaní zásadou voľného hodnotenia dôkazov, musia v zmysle nej postupovať, odstraňovať rozpory, ustalovať skutkový stav veci a možného páchateľa a následne príjmať rozhodnutia a tým aj zodpovednosť. Tejto zodpovednosti sa preto nemôžu zbaviť tak, že ju budú prenášať na súd len z dôvodov „rozporov v dôkazoch“ a to aj v prípadoch, keď je obvinenie vyslovene postavené len na domnienkach. Podstatným východiskom pre prácu policajta a prokurátora v rámci prípravného konania by malo byť to, že orgány činné v trestnom konaní nie sú len orgány na zbieranie dôkazov (na ich vyhľadávanie a fixovanie) a na ich predkladanie súdu s tým, že až súd je oprávnený ich hodnotiť. Práve naopak, orgány činné v trestnom konaní musia dôkazy riadne hodnotiť a nemôžu len svojvoľne skonštatovať, že sú tu pochybnosti a je potrebné podať obžalobu. Cieľom ich činnosti by preto nemalo byť podávanie obžalôb na súd „za každú cenu“, často len z dôvodu, že ak už raz bolo vznesené obvinenie a zostalo v platnosti, bolo by neúspechom orgánov činných v trestnom konaní, ak by sa trestné stíhanie vedené proti nej v prípravnom konaní zastavilo.
V tomto smere je potrebné pripomenúť, že k podaniu obžaloby by zásadne nemali stačiť len indície alebo domnienky, ktoré nasvedčujú tomu, že nemožno vylúčiť, že obvinený trestný čin spáchal (7), pričom už staršia trestnoprávna literatúra kládla obžalobe veľký dôraz keď uvádzala, že nepodložená, prehnaná, nesvedomitá a nedôvodná obžaloba je vždy nebezpečenstvom pre správne a spravodlivé rozhodnutie súdu, nech je súd akokoľvek objektívny a nestranný (8) Prokurátor by nemal preto trpieť „obžalovacou úchylkou“ a podávať aj celkom nepreukázané alebo alibistické obžaloby a ponechávať vec na rozhodnutie súdu (9)
Podporne možno vychádzať aj z názoru českej odbornej literatúry, kde autori za zásadne nesprávny postup považujú taký postup prokurátora, keď podá obžalobu pri akýchkoľvek pochybnostiach len s formálnym poukazom na uvedenú judikatúru s vedomím, že dôkazná situácia musí v konaní pred súdom zákonite viesť k oslobodeniu obžalovaného. Podanie obžaloby v prípade rozporov v dôkazoch je možné odôvodniť totiž len dôvodným očakávaním, že v konaní pred súdom môže reálne dôjsť k takej zmene dôkaznej situácie, ktorá môže viesť k odsúdeniu obžalovaného. Vyplýva to z toho, že súdy sú povolané rozhodovať o vine a treste a nie a priori o nevine obžalovaného. Takýto postup nemožno vyvodiť zo žiadneho zákonného ustanovenia, naopak uvedený formalistický prístup prokurátora by odporoval základným zásadám výkonu štátnej moci a prípustnosti jej používania len v nevyhnutnom rozsahu s maximálnym šetrením základných práv a slobôd a rešpektovania zásady zdržanlivosti (10)
Podanie nepodloženej, nedôvodnej alebo nesvedomitnej obžaloby má zásadne vplyv na konanie pred súdom. Bolo uvedené vyššie, že súdy majú obmedzenú možnosť vrátiť vec prokurátorovi na došetrenie a preto sa musia zaoberať aj takýmito obžalobami, t. j. napríklad obžalobami, pri ktorých je dopredu isté, že musí dôjsť k oslobodeniu obžalovaného, nakoľko je reálne nemožné, aby došlo na hlavnom pojednávaní k zmene dôkaznej situácie na rozdiel od dôkaznej situácie, ktorá bola v prípravnom konaní (sem je možné zaradiť najmä niektoré prípady podávania obžalôb, kde už prokurátor mal zastaviť trestné stíhanie buď podľa § 215 ods. 1 písm. aň Tr. por., prípadne podľa § 215 ods. 1 písm. c) Tr. por..).
Pod tzv. nesvedomité obžaloby možno zaradiť napríklad aj také obžaloby, ktoré boli podané prokurátorom bez toho, aby boli objasnené aspoň základné skutkové okolnosti prípadu. Možno uviesť prípad z praxe, keď prokurátor podal obžalobu pre trestný čin poškodzovania veriteľa, pričom v prípravnom konaní bolo zistené len to, že poškodený je veriteľom obvineného, obvinený neuhradil poškodenému dlh a zároveň obvinený predal svoj rodinný dom inej osobe (uvedené okolnosti boli zistené prakticky len z výpovede poškodenéko a z listinných dôkazov, ktoré sa týkali pohľadávky, pričom obvinený vo veci odmietol vypovedať). Súd na hlavnom pojednávaní vykonal dokazovanie výsluchom obžalovaného (opätovne odmietol vypovedať) a poškodeného (opätovne uvádzal, že je veriteľom obžalovaného a ten predajom svojej nehnuteľnosti znemožnil uspokojiť jeho pohľadávku) s tým, že čítaním boli oboznámené listinné dôkazy, ktoré potvrdzovali, že poškodený je skutočne veriteľom obžalovaného a že obžalovaný skutočne v čase splatnosti poškodeného pohľadávky predal rodinný dom, ktorý bol v jeho vlastníctve. Následne súd ziťoval, či strany majú nejaké ďalšie návrhy na doplnenie dokazovania, pričom prokurátor a obžalovaný odpovedali negatívne. Takáto situácia (postup prokurátora) stavia súd do situácie, keď nie je úplne jasné ako by mal postupovať, aby dodržal všetky zásady trestného konania uplatňované v novom kontradiktórnom konaní.
Ak by mal súd dôsledne dodržiavať zásadu rovnosti strán v konaní pred súdom (§ 2 ods. 14 Tr. por.) mal byť v uvedenom prípade obžalovaného okamžite spod obžaloby oslobodiť, nakoľko skutok nie je trestným činom. Prokurátorovi sa totiž podarilo preukázať len to, že medzi obžalovaným a poškodeným je vzťah dlžníka a veriteľa, pričom dlžník svoj dlh neuhradil a zároveň predal dom, ktorý bol v jeho vlastníctve. Nehradenie dlhov a už vôbec nie predaj vlastného majetku, nie je, sám o sebe, trestným činom, pričom prokurátor nenavrhol žiadne ďalšie dokazovanie.
Podľa § 2 ods. 11 Tr. por. však súd môže vykonať aj dôkazy, ktoré strany nenavrhli. Ak by mal súd primárne postupovať podľa tejto zásady, mal by sám ďalším dokazovaním zisťovať celkovú hospodársku situáciu obžalovaného, t. j. či mal obžalovaný aj nejaký ďalší majetok okrem predaného domu, ktorý by mohol slúžiť na uspokojenie pohľadávky poškodeného, respektíve za akú fianančnú sumu skutočne predal rodinný dom, ako naložil s prevzatými fiannčnými prostriedkami a podobne a podľa výsledkov tohto dokazovania by mohol napríklad zistiť, že obžalovaný mal aj napríklad motorové vozidlá, ktorých predajom by sa poškodený mohol uspokojiť v exekučnom konaní (nešlo by o trestný čin) alebo by mohol súd zistiť, že jediným majetkom obžalovaného bol práve jeho rodinný dom a jeho predaj zrealizoval len za tým účelom, aby sa poškodený nemohol domôcť uhrady svojej pohľadávky, pričom už nedisponoval žiadnym ďalším majetkom a fiannčnú sumu prevzatú za predaj domu nepoužil na úhradu svojich dlhov, ale ich použil na nezistený účel (mohlo by ísť o trestný čin poškodzovania veriteľa).
Autor tohto článku zastáva názor, že správny je prvý postup súdu, t. j. oslobodenie obžalovaného spod obžaloby, bez ďalšieho, nakoľko prokurátor neuniesol dôkazné bremeno. Tu treba zdôrazniť, že iný postup by bol v rozpore s už uvedenou zásadou rovnosti strán v konaní pred súdom, pretož súd, pri ďalšom samostatnom dopĺňaní dokazovania, by preberal na seba úlohu prokurátora (súd by za prokurátora prebral dôkazné bremeno na seba a stal by sa tak ďalšou procesnou stranou). Súd však nie je pomocníkom prokurátora, ktorý mu sám dotvorí alebo doplní dokazovanie tak, aby mu mohol vyhovieť. Súd je arbitrom, ktorý má rozhodnúť o vine (ak prokurátor uniesol dôkazné bremeno) alebo má obžalovaného oslobodiť (ak prokurátor neuniesol dôkazné bremeno). Napokon, tomuto názoru zodpovedá aj ustanovenie § 2 ods. 10 Tr. por., podľa ktorého majú povinnosť zisťovať skutkový stav veci o ktorom nie sú dôvodné pochybnosti len orgány činné v trestnom konaní, ale nie aj súd. To koniec koncov vyplýva aj z novej koncepcie konania pred súdom, ktorá platí od 01.01.2006, kde hlavnou úlohou súdu je, zjednodušene povedané, rozhodnúť spor medzi stranami (alebo povedané presnejšie rozhodnúť, či prokurátor uniesol alebo neuniesol dôkazné bremeno). Úlohou súdu už totiž nie je zisťovať pravdu, ale len rozhodnúť spor. Uvedené možno vyvodiť aj z toho, že v konaní pred súdom sa od 01.01.2006 uplatňuje aj tzv. teória formálnych dôkazov, čo znamená, že zákonodarca priamo v Trestnom poriadku stanovuje situácie, ako majú byť dôkazy hodnotené a sudca nemôže vysloviť v rozsudku iný názor. Táto teória vyplýva napríklad z inšitútu priznania viny, prípadne dohody o vine a treste, kde po splnení zákonných podmienok, súd vychádza, bez toho, že by dôkazy sám vykonal, z „priznaného“, respektíve „dohodnutého“ skutkového stavu (nejde teda o pravdu zistenú, ale o pravdu priznanú, prípadne dohodnutú), ktorý potvrdzuje rozsudkom.
Na druhej strane je však potrebné uviesť, že ak súd postupuje v zmysle naznačených ustanovení a nedopĺňa sám dokazovanie, vystavuje sa tomu, že prokurátor podá proti oslobodzujúcemu rozsudku odvolanie (a to aj napriek svojej pasivite na hlavnom pojednávaní), v ktorom použije práve argumentáciu súdu z oslobodzujúceho rozsudku, že pre uznanie viny by bolo potrebné vykonať vo veci aj ďalšie dokazovanie (napríklad pri vyššie použitom prípade navrhne zisťovanie finančnej situácie obžalovaného), pričom nadriadený súd môže takémuto odvolaniu vyhovieť práve s poukazom na to, že ďalšie dokazovanie už prokurátor ako strana v konaní nahvrhol a je potrebné sa ním zaoberať.
Vzhľadom na všetky uvedené skutočnosti možno závery tohto príspevku zhrnúť nasledovne:
a) prokurátor zastupuje v trestnom konaní primárne záujmy štátu a nie poškodenej osoby a preto jeho úlohou nie je len „sekundovať“ policajtovi pri stíhaní konkrétnej osoby, pasívne vykonávať dozor, podávať obžaloby aj v nedostatočne preukázaných veciach, respektíve vo veciach, kde sú akékoľvek rozpory s tým, že „nech rozhodne súd“ a následne v konaní pred súdom čakať na rozhodnutie súdu a v prípade, že je oslobodzujúce, paušálne podávať odvolania. V trestnom konaní totiž neexistuje povinnosť, ktorá by nútila prokurátora postupovať vždy v neprospech obvineného (respektíve podozrivej osoby). Opakom zásady v pochybnostiach v prospech obžalovaného upaltňovanej v konaní pred súdom nie je zásada, ktorá by ukladala prokurátorovi v prípravnom konaní, respektíve v konaní pred súdom, povinnosť postupovať pri rozporoch v dôkazoch vždy v prospech poškodeného, respektíve v neprospech obvineného,
b) úlohou orgánou činných v trestnom konaní je riadne vyhľadávať dôkazy, vykonávať ich a v zmysle § 2 ods. 12 Tr. por. ich aj hodnotiť, následne hodnotením odstraňovať prípadné rozpory vo vykonaných dôkazoch a obžalobu podávať len vtedy, ak možno celkom reálne očakávať v konaní pred súdom odsúdenie obvineného. Odstraňovanie rozporov v dôkazoch, zo strany orgánov činných v trestnom konaní, nie je neprípustným použitím zásady in dubio pro reo, pretože rozpory v dôkazoch neznamenajú, samy o sebe, aj pochybnosti. Hodnotením dôkazov možno tieto rozpory odstrániť, pričom v prípadoch, že sa odstrániť objektívne nedajú a je napríklad možná tak verzia skutkového deja uvádzaná poškodeným ako aj iná protikladná verzia, je potrebné, ak ešte nebolo vznesené obvinenie a nie je ani možné vec objasniť ďalšími dôkazmi, dôsledne sa zaoberať aj možnosťou prerušiť, postupom podľa § 228 ods. 1 Tr. por. trestné stíhanie, pretože skutkový stav nie je dostatočne preukázaný na podanie obžaloby (11)
c) prokurátor môže zastaviť trestné stíhanie podľa § 215 ods. 1 písm. a) alebo písm. c) Tr. por. aj vtedy ak nie je absolútne isté (absolútne nepochybné), že sa skutok nestal, respektíve, že ho nespáchala obvinená osoba, nakoľko na takýto záver postačí, v zmysle § 2 ods. 10 Tr. por. aj istota relatívna (relatívna nepochybnosť) o ktorej nie sú dôvodné pochynosti. V tomto smere je potrebné odmietnuť predstierať (nepochybnú) istotu tam, kde v skutočnosti nie je (objektívne ani nemôže byť), neuspokojovať sa len s frázami a postulátmi (o tom, že je možné dospieť k absolútnej nepochybnosti) a usilovať o také pojatie, ktoré vyhovuje právnej praxi a zdôrazňuje zákonnosť a ochranu občianskej slobody a ľudskej dôstojnosti (12)
d) v konaní pred súdom má dôkazné bremeno len prokurátor a preto by nemalo byť od súdu vyžadované, aby pri pasivite prokurátora porušil zásadu rovnosti strán v konaní pred súdom a preberal na seba dôkazné bremeno a bol tak v akejsi pozícii „pomocníka“ prokurátora. Rovnosť strán znamená rovnosť práv v konaní pred súdom, ale nie aj rovnosť povinností, kde je v zásade len povinnosťou prokurátora preukázať vinu obžalovanému, pričom prokurátor má aj pružne reagovať na prípadné zmeny, ktoré vyplynuli z vykonaného dokazovania a v odôvodnených prípadoch zvažovať aj ustúpenie od obžaloby. Aby to bolo aj reálne možné, prokurátor by nemal byť len predĺženou rukou svojho bezprostredného nadriadeného a „držať obžalobu za každú cenu“.
Poznámky pod čiarou:
1. napríklad pozri rozhodnutie Najvyššieho súdu SSR 28/1977
2. je paradoxným, že ak súd skutočne následne, po vykonanom hlavnom pojednávaní, obžalovaného spod obžaloby oslobodí práve s poukazom na zásadu in dubio pro reo, prokurátori spravidla podajú vo veci odvolanie a súdu vytýkajú nesprávne hodnotenie dôkazov,
3. autor tohto článku sa ako prokurátor okresnej prokuratúry a následne aj krajskej prokuratúry stretával s takýmito rozhodnutiami nadriadených prokuratúr, a tak ako prakticky každý prokurátor, bol účastný aj súdnych konaní, na ktorých ako intervenujúci prokurátor musel „držať obžalobu až do konca“ a v záverečnej reči navrhovať odsúdenie obžalovaného aj napriek tomu, že dokazovanie vinu vôbec nepotvrdilo.
4. v dôvodovej správe k Trestnému poriadku nie je uvedené nič o príčinnách tejto zmeny – pozri k tomu napríklad Trestný poriadok s dôvodovou správou, epos 2005
5. Holländer, P., Filozofie práva. Plzeň: Aleš Čenek, 2006, s. 197 a nasl.
6. Wittgenstein, L., O istote. Bratislava: Kalligram, 2006, s. 148.
7. primerane aj rozhodnutie Najvyššieho súdu ČSSR 30/1967
8. Ráliš, A., Trestní řízení. Praha, 1947. Prof. JUDr. Antonín Ráliš už vo svojej učebnici Trestné právo procesné, Bratislava, nakladateľstvo Justitia Bratislava z roku 1942 na strane 66 uvádza, „je zrejmé, že aj dobrý a statočný štátny zástupca sa snaží, ako je jeho povinnosťou, o zistenie pravdy a preto nepodáva (alebo by nemal podávať) žaloby neodôvodnené, lenže eventuálna chyba netkvie snád v nedostatku jeho dobrej vôle, ale priamo vo funkcii, ktorú koná. Snaha usvedčiť človeka podozrivého je u neho, v dôsledku úradnej a navyklej funkcie, tak intenzívna, že ľahko môže viesť k omylom a nedopatreniam“.
9. Šámal, P., Základní zásady trestního řízení v demokratickém systému, Codex Bohemia s.r.o., Praha 1999 s. 319
10. Pavel Šámal a kol. Přípravné řízení trestní, C.H.Beck, Praha 2003, s. 483
11. k uvedenému je potrebné uviesť, že nie je celkom jasné, čo viedlo zákonodarcu k tomu, že umožnil výsluch tzv. nezadržanej podozrivej osoby len v § 196 ods. 2 Tr. por. v rámci postupu pred začatím trestného stíhania, ale už nie aj v prípravnom konaní. Takáto možnosť by mala byť aj v prípravnom konaní, nakoľko konkrétnu podozrivú osobú nemožno vypočúvať ako svedka (to, že tak policajti bežne robia treba označiť za neprijateľné) a ani ako obvineného. Trestný poriadok by mal zaviesť inštitút výsluchu tzv. nezadržaného podozrivého v prípravnom konaní, prípadne aj možnosť prerušiť trestné stíhanie vedené voči obvinenému z dôvodu, že zabezpečené dôkazy nepostačujú na podanie obžaloby, avšak neumožňujú ani zastaviť trestné stíhanie z dôvodu, že skutok nespáchal obvinený,
12. Weinberger, O.: logické a metodologické základy dukazu v oboru práva, Stát a právo č. 13/1967, s. 202 – text uvedený v zátvorke doplnil autor tohto článku
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.