por. Mgr. Miroslav Srholec – vyšetrovateľ PZ
Trestnoprávny formalizmus náš každodenný, no. 4
Predložený článok predstavuje voľné nadviazanie na načrtnutú problematiku v predošlom článku[1] a to formou repliky k argumentácií JUDr. Šamka, ktorá bola zverejnená v článku: „K tomu, či možno spáchať trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa v štádiu pokusu“[2] Úmyslom autora je argumentačne nadviazať na stanovisko JUDr. Šamka a taktiež rozviesť svoje pôvodné tvrdenia.
Firewall
Rovnako ako JUDr. Šamko aj autor pristupuje k určitému vyhláseniu.[3]Autor sa vo svojej replike plne obmedzí len na komentár JUDr. Šamka, ktorý v predloženej časti zareagoval na predošlý príspevok. Vo zvyšnej časti príspevku tj. uznesení o vznesení obvinenia autor uvádza len toľko, že doceňuje povinnosť zachovávať mlčanlivosť ohľadne vyjadrovania sa k prebiehajúcemu trestnému konaniu a oceňuje povinnosť rešpektovania eticko-profesného statusu. Autor podtrhuje zákonné oprávnenie zhodnotenia zákonnosti, kvality alebo úrovne uznesenia príslušnému dozorujúcemu prokurátorovi. Autor dúfa, že predložené vyhlásenia sú dostačujúce k tomu, aby bolo jasné, že sa jedná o pokračovanie v odbornej diskusií a taktiež dúfa, že formulácia vyhlásenia bola dostatočne zrejmá aj pre neprajné osoby.
Replika
JUDr. Šamko formuloval
svoj argument nasledovne: "Pokiaľ na
stránke pravnelisty.sk vyšetrovatelia do určitej miery, spochybňujú tlak
prokurátorov na vyššie požiadavky na kvalitu uznesení o vznesení obvinenia
http://www.pravnelisty.sk/clanky/a605-trestnopravny-formalizmus-nas-kazdodenny-no-3
potom je nutné dodať, že celkom určite nie je možné rezignovať na to, že skutok uvedený v uznesení o vznesení obvinenia musí odrážať všetky znaky skutkovej podstaty, ktorá sa klade obvinenému za vinu (nie je možné vzniesť obvinenie len "za polovicu trestného činu" t.j. v opise skutku uviesť len okolnosti, ktoré odrážajú iba niektoré znaky skutkovej podstaty trestného činu). Rovnako tak musí platiť, že podozrenie zo spáchania trestného činu musí byť odôvodnené konkrétnymi zistenými skutočnosťami. Nestačí len všeobecné podozrenie, nepodložené domnienky, či myšlienkové konštrukcie policajta, ktoré nie sú podporené reálnymi skutočnosťami."[4]
Duplika
S replikou JUDr. Šamka a argumentáciou možno len plne súhlasiť. V nasledujúcom texte sa ju autor pokúsi ďalej rozviesť. Ako skromnú obhajobu možno uviesť, že žiadny prechod z teoretickej roviny do kazuistiky nie je bezproblémový[5]. Autor považuje za svoju odbornú chybu vo formulácií, ak predošlý článok možno chápať ako návod pre odôvodňovanie podpriemernej kvality uznesení o vznesení obvinenia zo strany "policajtov" napr. odôvodnení na úrovni: "vznášam obvinenie, aby som poskytol právo obvinenému". Na druhej strane je nutné aj určité oponovanie. Predošlý článok mal ambíciu predloženia určitých argumentov, pričom ich úmyslom bolo poukázať na fakt, že v prípadoch keď "policajt" v trestnom konaní správne ustáli priebeh skutku, osobu, následok a ďalšie rozhodné okolnosti, tieto následne správne subsumuje pod skutkovú podstatu trestného činu, je na mieste skúmať aký dôvod vedie "policajta" k tomu, aby nevzniesol obvinenie bez meškania tak, ako to vyžaduje príslušná právna norma. Prízvuková možnosť vznesenia obvinenia na základe zápisnice o trestnom oznámení (ich kvalita je v praxi ťažko ustáliteľná) v spojitosti s ďalšími skutočnosťami, rozhodne z pohľadu autora neznamená "hurá štýl" vznášania obvinenia bez naplnenia zákonných náležitostí. Uvedeným akcentom sa autor snažil poukázať na skutočnosť, že zákon nepredpokladá vznesenie obvinenia do okamihu, keď sú vykonané všetky rozumne očakávateľné úkony. Autor taktiež pripomína, že neodôvodnené odďaľovanie vznesenia obvinenia má aj svoju cenu v podobe premlčania trestného stíhania s prihliadnutím na § 87 ods. 3 Trestného zákona.
S okamihom vznesenia obvinenia sa autorovi vynárajú tri základné roviny.
1, rozsah zistených skutočností
Pri prvom bode je možné uviesť, že rozsah zistených skutočností predstavuje množstvo procesných úkonov či z nich získaných dôkazných prostriedkov, pričom zákon svojou formuláciou uznáva, že rozsah procesných úkonov, či skôr dôkazných prostriedkov pri vznesení obvinenia nemusí byť vôbec široký, má sa na mysli rozsah spisového materiálu.
2, kvalita získaných skutočností
Druhý bod sa vzťahuje na množstvo a kvalitu informácií ktorá je „vyťažiteľná“ zo zabezpečených dôkazov. Kvalitou sa v tomto zmysle rozumie zistenie takých údajov ako sú miesto, čas, osobu páchateľa, špecifikácia poškodeného, konanie prípade spôsob konania, následok, a ďalšie okolnosti ktoré policajtovi umožňujú ustálenie skutku, páchateľa, následku atď., ktoré vie následne podriadiť subsumpčnému testu pod skutkovú podstatu trestného činu. Práve pri detailoch popisu skutku, úplnosti či presnosti informáciíalebo určenia presnej totožnosti páchateľa[6] je nutné prihliadnuť na mieru pravdepodobnosti o ktorej bola reč v predošlom prípade. Ak je na základe zistených skutočností dostatočne odôvodnený záver, že miera pravdepodobnosti spáchania skutku konkrétnou osobou je vyššia, zákon uvedenú skutočnosť akceptuje a ustanovením § 206 ods. 2 Trestného zákona keď: „o začatí trestného stíhania a vznesení obvinenia možno rozhodnúť jedným uznesením...“ tento postup sprocesňuje.
3, naplnenie zákonných požiadaviek pre uznesenie o vznesení obvinenia
V súvislosti s tretím bodom možno uviesť, že tento má záverečný a rozhodujúci význam. Predstavuje procesnú poistku proti svojvoľnému,neodôvodnenému a nezákonnému vzneseniu obvinenia zo strany editora. Jedná sa vlastne o povinné náležitosti uznesenia o vznesení obvinenia podľa § 176, § 206 Trestného poriadku a nadväzné. Zákonodarca podľa názoru autora veľmi vhodne pristúpil ku špecifikácií náležitosti tejto písomnosti. Editor je povinný stanoviť a) kto skutok spáchal, b) ako mal skutok spáchať obvinený c) akého trestného činu sa spáchaním skutku obvinený dopustil d) z akých dôkazných prostriedkov vyplývajú uvedené skutočnosti e) ďalšie skutočnosti. Ďalej je povinný správne špecifikovať odôvodnenie tohto rozhodnutia, pričom je povinný uvádzať svoje právne úvahy prípadne zhodnotiť zabezpečené dôkazné prostriedky o ktoré sa opiera. Uvedené formovanie výroku, odôvodnenia a právnej kvalifikácie vyvažuje určitú mieru neistoty, ktorá vyvstáva z nerozsiahleho spisového materiálu a povinnosti dbať na efektívnosť trestného konania a práva podozrivej osoby.
Zjednodušene, ak zákon uznáva, že pre vznesenie obvinenia postačí menší rozsah spisového materiálu a nadväzne nižšia miera pravdepodobnosti spáchania skutku ako je to uvedené vo vznesení obvinenia, určitým spôsobom tak "prižmuruje oči" v súlade s požiadavkou efektívnosti trestného konania. Na druhej strane, s istotou možno uviesť, že zákon ani v najmenšom "neprižmuruje oči" nad kvalitou zabezpečených dôkazných prostriedkov o ktoré sa uznesenie opiera a tiež v žiadnom prípade neprižmuruje oči nad spracovaním povinných náležitostí uznesenia a kvalite ich odôvodnenia po faktickej, logickej a vecnej stránke.
O čom bol vlastne predošlý článok?
Autor koriguje svoje predošlé tvrdenia ktoré vyvolali dojem, že vyšetrovatelia: "...do určitej miery, spochybňujú tlak prokurátorov na vyššie požiadavky na kvalitu uznesení o vznesení obvinenia" nasledovne. Obrana pred tlakom prokurátorov na zvyšovanie kvality uznesení je v rozpore s princípom právneho štátu. Obrana pred dozorovými právomocami prokurátora (ak sú v súlade zo zákonom) predstavuje konanie v rozpore so zákonom. Niektoré publikované, bližšie nešpecifikované uznesenia o vznesení obvinenia, bližšie nešpecifikovaných osôb,môže naznačovať, že aktívny dozor prokurátora a rušenie uznesení je jediný možný spôsob ako v trestnom konaní garantovať zákonnosť a akú takú kvalitu trestného konania.
Autor sa v predošlom článku snažil o nárys limitov snáh o zvyšovanie kvality trestného konania v prípravných fázach trestného konania a taktiež vo svojich článkoch poukazuje na prípady prepätého formalizmu, ktorý v súvislosti s uvedeným článkom možno ilustrovať nasledovne.
Policajt je privolaný na miesto krádeže vlámaním. Na mieste vykoná obhliadku miesta činu, vydá uznesenie o začatí trestného stíhania podľa § 199 ods. 1 Trestného poriadku, vypočuje jedného z 2 prítomných poškodených osôb (ďalší poškodený je napr. v zahraničí s predpokladaným návratom o 4 mesiace), vypočuje očitého svedka vlámania, ktorý bezpečne popíše priebeh skutku o ktorom vzhľadom k zisteným skutočnostiam pri obhliadke nie sú pochybnosti a taktiež bezpečne spozná páchateľa, nakoľko ho pozná dlhodobo zo spoločného občianskeho spolužitia. Následne policajt na základe uvedených skutočností vznesie obvinenie konkrétnej osobe, pričom obhajca dôvodí, že rozhodnutie o vznesení obvinenia nie je zákonné a predčasné nakoľko nebola vypočutá druhá poškodená, a tiež manželka svedka, ktorá mala byť v domácnosti, keď jej manžel pozoroval priebeh krádeže a tiež, že nebolo vo veci vykonané znalecké skúmanie za účelom presného vyčíslenia škody a tiež v konaní nebola vykonaná konfrontácia medzi podozrivým a svedkom. Samotné uznesenie nenesie vady v podobe logického nesúladu či nesprávnej právnej kvalifikácie a pod. Otázka by teda mohla znieť, akým spôsobom správne aplikovať požiadavku zvyšovania úrovne uznesení o vznesení obvinenia v uvedenom prípade?
Záver
V závere možno uviesť, že ak sa teda prokurátor rozhodne rušiť uznesenie o vznesení obvinenia, čo je plne v jeho kompetencií, mal by však z načrtnutého pohľadu vylúčiť určité zaužívané dôvody. Podstata zrušenia uznesenia o vznesení obvinenia vo svetle uvedeného právneho názoru z dôvodu včasnosti teda konverzne znamená a) že „policajt“ mal vzniesť obvinenie skôr aby tak bola naplnená podmienka „bez meškania“ a bez primeraného dôvodu tak neurobil b)vzniesol obvinenie bez toho, aby bolo opreté o zistené a zároveň rozhodné skutočnosti pre vydanie tohto uznesenia. Ďalej zrušením z dôvodu nezákonnosti možno v súvislosti so vznesením obvinenia uviesť také skutočnosti ako napr. nesúlad výroku a odôvodnenia, nesprávna subsumcia pod skutkovú podstatu, rozhodnutie nepríslušného orgánu a ďalšie. Autor pripomína, že v uvedenej argumentácií sa dostáva na tenký ľad a jeho cieľom nie je komentovať výkon práce prokuratúry. Autor ním chcel naopak poukázať na fakt, že „policajt“ v zmysle právnych noriem ktorými je viazaný má postupovať v trestnom konaní bez prieťahov a ak vzniknú dôvody na vznesenie obvinenia, je povinný obvinenie vzniesť aj vtedy, keď na to z externého pohľadu (obhajoba, prokuratúra, súdy) nie sú dôvody. Práve uvedené články mali ambíciu poukázať na skutočnosť, že takýto postup nemusí byť automaticky v rozpore so zákonom a dôvody zrušenia uznesenia majú svoje špecifiká. Samozrejme, len ak sa bavíme aspoň o minimálnej odbornej úrovni uznesenia.
[1] http://www.pravnelisty.sk/clanky/a605-trestnopravny-formalizmus-nas-kazdodenny-no-3
[2] http://www.pravnelisty.sk/clanky/a608-k-tomu-ci-mozno-spachat-trestny-cin-zneuzivania-pravomoci-verejneho-cinitela-v-stadiu-pokusu
[3] „Autor na odbornej stránke pravnelisti.sk zverejňuje 4. pokračujúci odborný príspevok v cykle „trestnoprávny formalizmus náš každodenný“ v ktorom sa autor pokúša o náčrt efektívnejšieho, no zároveň právne konformného výkladu jednotlivých inštitútov trestného práva za účelom poskytnutia polemického názoru k súčasnej aplikačnej praxi formou kritického právneho názoru. Cieľom autora je snaha o skromný príspevok k rozvoju trestného práva na úrovni jednotlivca. Autor týmto odmieta akékoľvek spájanie zo zverejneným uznesením o vznesení obvinenia. Autor nedáva súhlas na akékoľvek spájanie s predmetným uznesením a akékoľvek snahy o toto spojenie považuje za prejav dynamickej fantázie, za ktorú nesie zodpovednosť jej tvorca.“
[4] Autor považuje uvedené tvrdenia za správne a svojim spôsobom samozrejmé, pričom ich z uvedeného dôvodu do svojho príspevku neuvádzal. Autor mal za to, že sú všeobecne rozšírené a zaužívané.
[5]Autor má stále na pamäti, že teória a kazuistika sú nadväzné, nie totožné sústavy. Každý prípad je svojim spôsobom jedinečný. Právny poriadok vyžaduje aby bol na všetkých aplikovaný rovnaký postup v prípadoch rovnakého druhu no neurčitého počtu v súlade s tézou, právo platí pre všetkých rovnako. Na druhej strane každý prípad vyžaduje individuálnu aplikáciu jednotlivých inštitútov a procedúr a teda určité „prispôsobenie“ v rámci zákonných možností. Z uvedeného vyplýva, že z hľadiska diskusie je potrebné určenie príkladu na ktorý sa teória vzťahuje (reálna kazuistika) alebo na ktorý sa má vzťahovať (teoretická kazuistika).
[6] V tejto súvislosti je zaujímavé aj znenie § 207 Trestného poriadku, kde možno vzniesť obvinenie aj osobe ktorej totožnosť nie je známa.
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.