JUDr. Juraj Sopoliga, člen Súdnej rady SR zvolený sudcami (2002-2012), čestný prezident Združenia sudcov Slovenska
Navrhovateľ v predkladacej správe návrhu Trestného zákona stručne uvádza, že predmetným návrhom reaguje na aktuálne neprimerané následky šírenia dezinformácií.
Zároveň konštatuje, že návrh je v súlade s Ústavou SR, medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom EÚ.
V dôvodovej správe (osobitná časť) špecifikuje, že cieľom je reagovať na čoraz väčší počet nepravdivých informácií, ktoré sa vyrábajú a šíria najmä v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a ktoré sú spôsobilé ohroziť životy a zdravie ľudí.
Text navrhovaného trestného činu (§ 361a, § 362 Tr. zák.) preukazuje opodstatnené zásadné pochybnosti o súlade s ústavou (čl. 1 ods. 2, čl. 2 ods. 2, čl. 26 ods. 1, 2, 4 ústavy) s medzinárodnými zmluvami (Dohovor – čl. 10 ods. 1, 2, čl. 17 Listiny základných práv a slobôd, čl. 19 Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach) i s právom EÚ prehliadaním príslušnej judikatúry ESĽP, pri záväznom výklade článkov Dohovoru.
Ústava zaraďuje medzi základné práva a slobody i právo na slobodu prejavu a právo na informácie (čl. 26 ods. 1, 2 ústavy), ktoré je prípustné obmedziť, len pri splnení podmienok uvedených v čl. 26 ods. 4 ústavy, čo sa obsahovo zhoduje s úpravou čl. 10 ods. 1, 2 Dohovoru.
Zákonodarný zbor pri prijímaní každého zákona je povinný rešpektovať (dodržiavať) jednotlivé ustanovenia ústavy, t.j. je viazaný kritériami ústavnosti (čl. 2 ods. 2 ústavy – princíp legality štátnej moci). Prijatý zákon musí byť v súlade so všetkými ustanoveniami ústavy, ktoré sú vo významovej a príčinnej súvislosti so vzťahom upravovaným zákonom. Len takýto postup zohľadňuje ústavný princíp ustanovenia čl. 2 ods. 2 a je naplnením princípu právnej istoty, ako nedeliteľnej súčasti právneho štátu v zmysle čl. 1 ústavy (napr. PL.ÚS 32/95, PL.ÚS 19/98, I.ÚS 3/98, II.ÚS 58/2001)
Súčasne sa musí dôsledne rešpektovať, že judikatúra Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) predstavuje záväznú výkladovú smernicu i pri interpretácii základných práv a slobôd (o čo sa opiera judikatúra ústavného súdu), keďže má výlučnú právomoc na všetky otázky výkladu a aplikácie Dohovoru a jeho protokolov (napr. PL.ÚS 55/98, I.ÚS 5/02, PL.ÚS 25/01).
Zároveň kľúčové časti odôvodnenia rozhodnutí ústavného súdu (najmä v konaniach podľa čl. 128, 125 ústavy) predstavujú záväzné limity pre budúcu zákonodarnú činnosť národnej rady a ich nerešpektovanie môže splniť kritériá svojvoľného konania, hoci zákaz svojvôle je jeden z princípov demokratického a právneho štátu (napr. I.ÚS 575/2017, PL.ÚS 7/2017, PL.ÚS 27/2015).
Pri tvorbe práva je požiadavkou nielen súlad s ústavou, ale aj kvalita právnej normy. Princíp právnej istoty si preto vyžaduje zrozumiteľnosť právnej normy a z nej vyplývajúca predvídateľnosť konania orgánov verejnej moci. Nejasnosť, viacvýznamnosť a vágnosť výrazne vytvára stav interpretačnej neistoty, vytvára podmienky na svojvoľnú a účelovú interpretáciu, čo je v rozpore s princípom právnej istoty zakotvenej v čl. 1 ods. 1 prvej vety ústavy.
Podľa ESĽP z požiadavky predvídateľnosti vyplýva, že má byť formulovaný s dostatočnou presnosťou, aby umožnil jednotlivcovi regulovať svoje správanie a súčasne musí poskytovať právnu ochranu proti svojvoľným zásahom orgánov verejnej moci do práv chránených Dohovorom, t.j. musí sa vyjadriť s dostatočnou jasnosťou pri rozsahu úvahy udelenej príslušným orgánom.
Obsahovo zhodne definoval predvídateľnosť a zrozumiteľnosť právnej úpravy aj ústavný súd. „... Za právne neurčitý nemožno považovať pojem ... o obsahu ktorého si adresát právnej normy môže urobiť dostatočne určitú predstavu ...požiadavka predvídateľnosti konania orgánov verejnej moci (právna istota), ktorej základom je jednoznačný jazyk a zrozumiteľnosť právnych noriem, t.j. aby priemerný občan dokázal porozumieť obsahu právnej normy“ (napr. PL.ÚS 6/04, PL.ÚS 24/2014). Nemožno však od priemerného občana očakávať odborné právnické schopnosti výkladu právnej normy.
Z interpretácie základného práva na slobodu prejavu a práva na slobodu informácií podľa judikatúry ESĽP a ústavného súdu vyplývajúc viaceré zásadné skutočnosti.
Skutočnosť, že informácia alebo myšlienka útočí, šokuje alebo znepokojuje, neospravedlňuje obmedzujúci zásah okrem prípadov, že ide o nenávistný prejav alebo oslavu násilia (vojnovú propagandu).
Štát má pozitívny záväzok vytvárať také podmienky uplatnenia slobody prejavu, abynedochádzalo k obmedzeniuslobody štátnymi orgánmi, ako ani medzi súkromnoprávnymi subjektmi navzájom.
Ústava zaručuje právo na slobodu prejavu a právo na informácie, pričom sloboda prejavu sa zaručuje prostredníctvom pozitívneho záväzku implikovaného v Dohovore, t.j. povinnosť štátu prijať právnu úpravu zabezpečujúcu pluralitu názorov.
V základnom práve na slobodu prejavu je implikovaná povinnosť ostatných ľudských bytostí tolerovať prejav toho človeka, ktorý uplatňuje svoju slobodu prejavu, t.j. umožniť mu, dať najavo myšlienky, názory, s ktorými iní nesúhlasia.
Za demokratickú spoločnosť sa pokladá taká spoločnosť, ktorá je založená na pluralizme, tolerancii a liberalizme, v ktorej sloboda politickej diskusie tvorí samotnú podstatu tejto koncepcie.
Sloboda prejavu (podľa ESĽP) vytvára jeden zo základných pilierov demokratickej spoločnosti, jednu zo základných podmienok jej rozvoja a sebauspokojenia každého človeka. Vzťahuje sa nielen na informácie alebo myšlienky, ktoré sapriaznivo prijímajú alebo sa pokladajú za neutrálne, alebo indiferentné, ale aj tie, ktoré sú útočné, šokujúce alebo znepokojujúce pre štát alebo určitú časť populácie. Také sú požiadavky plurality, tolerancie a veľkorysosti, bez ktorých neexistuje „demokratická spoločnosť“.
Z hľadiska dôležitosti výmeny názorov v demokratickej spoločnosti možno subjekty uplatňujúce slobodu prejavu klasifikovať do viacerých skupín. Z judikatúry je zrejmé, že privilegované postavenie z aspektu ochrany slobody prejavu patrí novinárom a masmédiám, osobitne pri informovaní o veciach verejného záujmu. Sloboda prejavu zahŕňa aj prípadné odchýlenie sa k nadsádzke alebo dokonca k provokácii a je právom osobným i politickým, teda základným ľudským právom.
Verejnou vecou sú otázky politické, ako aj otázky súvisiace s celospoločenskými témami. Štátna moc môže preto diskusiu o týchto otázkach regulovať len výnimočne a len v miere nevyhnutnej. Zásah do slobody prejavu člena opozície, ktorý zastupuje svojich voličov, vyslovuje ich obavy a bráni ich záujmy vyžaduje, aby sa aplikovali prísnejšie pravidlá pri rozhodovaní obmedzenia slobody prejavu.
Podpora slobodnej politickej diskusie je veľmi dôležitým znakom demokratickej spoločnosti. Prikladá najvyššiu dôležitosť slobode prejavu v kontexte politickej diskusie, takže sa vyžadujú veľmi silné dôvody na to, aby sa ospravedlnilo obmedzenie politického prejavu (ESĽP, Feldek v. Slovakia, rozsudok z 12.7.2001, sťažnosť č. 29032/95, § 83).
Účelom zákonného obmedzenia slobody prejavu médiami sú ochrana kritérií uvedených v čl. 26 ods. 4 ústavy, čl. 10 ods. 2 Dohovoru len v tom smere, že sa má predchádzať šíreniu a uvádzaniu jednostranných názorov, myšlienok a ideí(nezabezpečenie viacerých opozičných názorov, myšlienok na konkrétnu tému) ... lebo, čím je viac rôznorodých názorov (kladných, záporných, opozičných, súhlasných a pod.), tým objektívnejší obraz sa poskytuje, a preto môže uvádzanie jednostranných názorov znamenať ohrozovanie práva a slobody iných, verejného poriadku, verejného zdravia a mravnosti (II.ÚS 307/2014).
Právo prijímať informácie zahŕňa právo prijímať informácie pravdivé, overiteľné a neutrálne, ako aj fiktívne, neoveriteľné, nepravdivé alebo pravdu skresľujúce, lebo aj tieto podnecujú recipientov (prijímateľ prejavu) ku konfrontácii (osvetlenie protichodných názorov) s informáciou prijímanou z iných početných zdrojov informácií k tej istej téme ku kritickému mysleniu a potenciujú vôľu po vyhľadávaní a osvojení si iných názorov na danú tému. Uvedené smeruje k sebarealizácii človeka a podporuje nekončiaci spoločenský diskurz k téme, čo je skutočnosť, ktorá je demokratickým prvkom slobodnej spoločnosti (II.ÚS 307/2014).
Právo na informácie (podľa ústavnej definície) má tri zložky a to vyhľadávanie, prijímanie a rozširovanie informácie, ako aj kumulovanú možnosť ďalej rozširovať prijaté informácie. Ide o tri samostatné zložky práva na informácie - a/ vyhľadávanie (je zisťovanie, či informácie existuje, t.j. ide o informáciu o informácii), b/ prijímanie (je zisťovanie informácie do vlastnej dispozičnej sféry, t.j. pre vlastnú alebo pre potrebu iných) a c/ rozširovanie (je akýkoľvek spôsob odovzdávania prijatej informácie ďalšiemu subjektu - napr. II.ÚS 28/96, II.ÚS 10/99, I.ÚS 57/2001).
Ústava v čl. 26 ods. 2 zaručuje právo prijať akúkoľvek informáciu, pravdivú i nepravdivú a ponecháva na oprávnenej osobe, aby si sama vyhodnotila prijatú informáciu. Od štátu sa vyžaduje v záujme zvýšenia pravdepodobnosti, že ide o pravdivú informáciu, ochrana pred tvorbou monopolu na informácie. Obsahom základného práva na prijímanie informácií nie je právo dostávať informácie podľa predstáv a očakávania prijímateľa (II.ÚS 184/03).
Pri každom obmedzení právneho postavenia fyzických osôb sa musia súčasne (kumulatívne) dodržať formálna a dve materiálne podmienky (II.ÚS 94/85, PL.ÚS 15/98, II.ÚS 28/96).
Formálnou podmienkou je určenie obmedzenia v zákone. Materiálnymi podmienkamisú - a/ podmienka legitímnosti účelu (záujmu) a b/ podmienka nevyhnutnosti.
Právny systém, ktorý uplatní obmedzenie ľudských práv kvôli tomu, aby uspokojili diktát pocitov verejnosti – skutočných alebo imaginárnych – nemožno pokladať za splňujúci naliehavú sociálnu potrebu uznanú v demokratickej spoločnosti, nakoľko taká spoločnosť musí zostať rozumná vo svojom rozhodnutí. Nemožno pokladať za „naliehavú sociálnu potrebu“ ani ohrozenie iba špekulatívnym nebezpečenstvom ako preventívne opatrenie na ochranu demokracie(ESĽP – Vajnar v. Hungary, rozsudok z 8.7.2008 – sťažnosť č. 33629/06).
Platí zásada, že bolo by nerozumné obmedziť slobodu prejavu iba na všeobecne uznané myšlienky (ESĽP, Herfel v. Switzerland, 59/1997/843/1049- str. 25, § 50).
Jedným z dôvodov legitímneho záujmu na obmedzenie slobody prejavu (čl. 26 ods. 4) je i ochrana verejného zdravia.
Platí zásada, že všetky základné práva a slobody sa chránia len v takej miere a rozsahu, dokiaľ uplatnením jedného práva nedôjde k neprimeranému obmedzeniu či dokonca k popretiu iného práva (PL.ÚS 7/96).
Skutočnosť, že existuje legitímny záujem, ktorý treba chrániť, nestačí na to, aby sa v súlade s ústavou obmedzila sloboda prejavu. Inak povedané, existencia právneho problému chráneného záujmu bez príčinnej súvislosti s výkonom práva slobody prejavu sa nemôže stať ústavne akceptovanou zámienkou pre zavedenie opatrenia obmedzujúcich slobodu prejavu.
Slobodu prejavu je potom (v prípade existencie legitímneho záujmu) možné obmedziť jedine (výlučne) vtedy, ak je to nevyhnutné v demokratickej spoločnosti, lebo inak ide o porušenie ústavy (druhá materiálna podmienka).
Obmedzenie je nevyhnutné, len ak cieľ obmedzenia nie je možné dosiahnuť inak. V demokratickej spoločnosti nie je nevyhnutné obmedziť právo jedného, ak sa uplatnenie práva alebo slobody zaručenej takejto osobe môže dosiahnuť bez prijatia obmedzenia (PL.ÚS 15/98, IV.ÚS 40/03).
K porušeniu slobody prejavu (k porušeniu ústavy) môže dôjsť vždy, keď obmedzenie nie je nevyhnutné, bez ohľadu na to, ako veľmi bol ohrozený alebo porušený chránený konfliktný záujem. Termín nevyhnutný znamená, že ide o naliehavú spoločenskú potrebu.Popretie základných práv a slobôd občanov v mene záujmov politických síl a hnutí je zároveň popretím demokracie (PL.ÚS 15/98).
Podľa judikatúry ESĽP sú dané dve požiadavky na úpravu trestnej zodpovednosti v prípade uplatnenia slobody prejavu. Prvá požiadavka vyžaduje, aby sa trestná sankcia využívala výlučne vtedy, keď dôjde k zneužitiu slobody prejavu, takže nie je prípustné trestať samotné uplatnenie slobody prejavu, ak sa uskutočnený prejav svojim obsahom nepáči vplyvným držiteľom verejnej moci.
Druhá požiadavka je primeranosť sankcie. Posudzovanie proporcionality zásahu závisí najmä od toho, či sa orgány štátu mohli uchýliť aj k iným prostriedkom ako sú trestné sankcie, t.j. ako sú občianskoprávne a disciplinárne prostriedky nápravy. Sankcia nemá spočívať v uložení trestu odňatia slobody, okrem realizácie prejavov o rozširovaní nenávistných prejavov, či pri podnecovaní násilia (vojnová propaganda). Štát musí zosúlaďovať trestnoprávnu zodpovednosť s demokratickými metódami riadenia štátu. Platí zásada, že len trestný zákon nedemokratického typu štátu určuje skutkové podstaty slúžiace na účelový (výstražný) postih za uplatnenie slobody prejavu či na prenasledovanie nepohodlných kritikov režimu, pričom zákonodarca musí dbať, aby sankcia bola primeraná. Dominantná pozícia vlády jej prikazuje prejavovať zdržanlivosť pri používaní trestných sankcií zrejme, ak existujú iné prostriedky.
ZÁVER
Navrhovaný text § 361a, § 362 Trestného zákona nie je formulovaný s dostatočnou presnosťou (je vágny – právne neurčitý), ktorý by zabezpečil, aby priemerný občan dokázal porozumieť obsahu právnej normy a súčasne vytvára nebezpečenstvo svojvoľnej a účelovej interpretácii orgánmi verejnej moci. Spĺňa to kritériá reálnej možnosti nerešpektovania ústavného princípu právnej istoty (čl. 1 ods. 1 ústavy) pri tvorbe práva.
Z navrhovaných textov „spôsobilá vyvolať nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva... ohroziť ... ovplyvniť obyvateľstvo pri rozhodovaní o závažných otázkach celospoločenského významu“ je zrejmé, že nie je splnené požadované kritérium jednoznačnosť jazyka a zrozumiteľnosti pre priemerného občana (porozumieť obsahu právnej normy), u ktorého nemožno očakávať odborné právnické uchopenie výkladu právnej normy. Súčasne je vytvorený priestor (podmienky) na svojvoľné zásahy orgánov verejnej moci pri interpretácii a aplikácii uvedeného textu navrhovaného trestného činu, čo vylučuje predvídateľnosť ich konania (obchádzanie princípu právnej istoty).
Návrh uvedených trestných činov vyvoláva opodstatnené pochybnosti o ich súlade s ústavou (prehliadanie záväzných právnych názorov ústavného súdu, ktoré sú súčasťou ústavného poriadku), ako aj s medzinárodnými zmluvami (čl. 10 ods. 1, 2 Dohovoru, čl. 19, 20 Medzinárodného dohovoru o občianskych a politických právach, čl. 17 Listiny základných práv a slobôd) i s právom EÚ (obchádzanie interpretácie čl. 10 ods. 1, 2 Dohovoru uvedeného v záväznej judikatúre ESĽP). Nerešpektuje sa, že Dohovor je súčasťou nášho právneho poriadku podľa čl. 154c ods. 1 ústavy.
Ohrozujú sa (porušujú) zásadné požiadavky existencie demokratickej spoločnosti (pluralita, tolerancia, veľkorysosť) najmä z dôvodu, že právo na slobodu prejavu a právo na informácie sa bezpodmienečne vzťahuje nielen na informácie a myšlienky, ktoré sa prijímajú priaznivo alebo sa pokladajú za neutrálne alebo indiferentné, ale aj tie, ktoré sú útočné, šokujúce, znepokojujúce pre štát alebo určitú časť populácie. Ohrozuje sa tým nevyhnutná podpora neukončeného spoločenského diskurzu, ktorá je demokratickým prvom slobodnej spoločnosti.
Zákonným obmedzením slobody prejavu sa má predchádzať i šíreniu a uvádzaniu jednostranných názorov, myšlienok a ideí na konkrétnu tému. Jednostrannosť uvádzania názorov znamená nezabezpečenie viacerých opozičných názorov na konkrétnu tému, znemožňuje vytvorenie objektívnejšieho obrazu o danej téme a môže znamenať vo svojich dôsledkoch ohrozenie práv a slobôd iných, ako aj verejného zdravia (II.ÚS 307/2014, II.ÚS 184/03).
V čl. 26 ods. 1, 2 sa zaručuje právo vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie a kumulovanú možnosť ďalej rozširovať prijatú informáciu (PL.ÚS 57/2000).
Obmedziť uvedené právo (čl. 26 ods. 4 ústavy, čl. 10 ods. 2 Dohovoru) je možné len pri súčasnom (kumulatívnom) splnení formálnej podmienky (obmedzenie v zákone) a dvoch materiálnych podmienok – podmienka legitímneho účelu, ktorý je vymedzený v čl. 26 ods. 4 a súčasne nevyhnutnosť obmedzenia v demokratickej spoločnosti.
Predkladateľom nie je jednoznačne (nespochybniteľne) preukázaná existencia právneho problému ochrany verejného zdravia v príčinnej súvislosti s vykonávaním práva na slobodu prejavu (materiálna podmienky legitímneho účelu).
Návrh na obmedzenie práva na informácie (ohľadne pandémie ochorenia COVID-19) súčasne nespĺňa ani druhú materiálnu podmienku o nevyhnutnosti obmedzenia v demokratickej spoločnosti, ktorá sa musí presvedčivo preukázať, lebo nie je vylúčené (je možné), že cieľ obmedzenia sa dá dosiahnuť inak, resp. bez prijatia obmedzenia (IV.ÚS 40/03, PL.ÚS 15/98, judikatúra ESĽP).
Súčasne platí, že zakotvenie trestnoprávnej zodpovednosti s návrhom na uloženie trestu odňatia slobody ignoruje (porušuje) povinnosť štátu prioritne sa uchýliť k iným prostriedkom, ako sú trestné sankcie (občianskoprávne alebo disciplinárne prostriedky nápravy) a aby zásadne sankcie nespočívala v uložení trestu odňatia slobody (judikatúra ESĽP).
Predkladateľ prehliada (ignoruje) aj to, že kritériá pre určenie pravdivosti informácií sú neraz subjektívne a preto štát nemôže (nesmie) zaručovať právo jednotlivca na informácie vytvorením štátneho orgánu s právomocou rozhodovať o pravdivosti informácie, keďže čl. 26 ods. 2 ústavy ponecháva právo pre oprávnenú osobu (prijímať informácie), aby si sama vyhodnotila akúkoľvek informáciu, čo podnecuje recipienta k vyhľadávaniu iných názorov a tým i ku kritickému mysleniu, čím sa smeruje k sebarealizácii človeka v slobodnej spoločnosti (PL.ÚS 15/98, II.ÚS 307/2014, judikatúra ESĽP).
Z uvedených právne významných skutočností vyplýva, že je nevyhnutné predkladaný návrh vytvorenia novej skutkovej podstaty trestného činu šírenia nepravdivej informácie (§ 361a, § 362 Tr. zák.) v trestnom zákone vypustiťpre vecne opodstatnené pochybnosti o jeho súlade s princípmi demokratického a materiálneho právneho štáte, keďže by mohlo znižovanie (eliminácia) štandardu konceptu katalógu základných práv a slobôd znamenať i postupnú eróziu demokracie a pluralizmu smerom k totalitarizmu a diktatúre (napr. PL.ÚS 25/01, PL.ÚS 24/2014).
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.