JUDr. Juraj Sopoliga, čestný prezident Združenia sudcov Slovenska, predseda Legislatívneho výboru Združenia sudcov Slovenska
Svojvoľné konanie zákonodarcu v procese prijímania zákonov (legislatívny proces)
Pravidlá legislatívneho procesu v parlamente sú zákonom upravené v rokovacom poriadku Národnej rady SR(zák. č. 350/1996 Z.z. v platnom znení).
Desiata časť tohto zákona upravuje rokovanie o návrhu zákonov (§§ 67-97 zákona).
Podľa § 69 ods. 1 spôsob tvorby zákonov, podrobnosti o postupe pri ich príprave, predkladaní a prerokúvaní a o ich forme upravia legislatívne pravidlá, ktoré schváli národná rada uznesením. Národná rada uznesením z 18.12.1996 č. 519 schválila legislatívne pravidlá tvorby zákonov, ktoré je publikované v Zbierke zákonov pod č. 19 v ročníku 1997.
Legislatívne pravidlá určujú pre navrhovateľov zákonov aj podrobnosti o postupe prípravy, predkladania a prerokovania návrhov (čl. 1 uznesenia). Uznesenie (v článku 9) upravuje podávanie návrhov zákona, kde sa výslovne konštatuje, že sa postupuje podľa § 67 zákona o rokovacom poriadku. Postup pri prerokovaní zákona v národnej rade upravujú §§ 67-90 zákona o rokovacom poriadku (čl. 10 uznesenia).
Podľa § 69 ods. 2 cit. zák. legislatívne pravidlá sú pre navrhovateľa zákona záväzné.
Zákon upravuje v desiatej časti (rokovanie o návrhoch zákonov) tri štádiá rokovania - prvé čítanie (§ 71 až 74), druhé čítanie (§ 75 až 83), tretie čítanie (§ 84 až 86) a súčasne spoločné ustanovenia k desiatej časti (§§ 91 až 97).
V rámci prvého čítania je v zákone uvedené, že „O návrhu zákona, najmä o jeho podstate, sa koná všeobecná rozprava. V nej nemožno predkladať návrhy na jeho zmeny a doplnky (§ 73 ods. 2).
Podľa § 73 ods. 3 sa národná rada v tomto štádiu uznesie tak, že buď a/ vráti návrh zákona jeho navrhovateľom na dopracovanie alebo b/ nebude pokračovať v rokovaní o návrhu zákona, alebo c/ ho prerokuje v druhom čítaní.
Ak národná rada neprijme uznesenie podľa ods. 3, znamená to, že nebude rokovať o návrhu zákona (§ 73 ods. 4).
Pri prerokovaní návrhu zákona nemožno podať návrh, ktorým sa mení alebo dopĺňa iný zákon, ktorý obsahovo nesúvisí s prerokúvaným návrhom zákona (§ 94 ods. 3).
Podľa § 96 ods. 3, ak národná rada návrh zákona neschválila, nový návrh zákona v tej istej veci možno podať najskôr o 6 mesiacov odo dňa neschválenia návrhu zákona. To sa nevzťahuje na návrh zákona, ktorým národná rada vrátila navrhovateľovi zákon na dopracovanie (§ 73 ods. 3 písm. a/).
Ústavný súd SR v judikatúre riešil aj otázku možnej protiústavnosti schválenia zákona parlamentom pre nedodržanie pravidiel legislatívneho procesu.
Je konštatované, že z hľadiska čl. 2 ods. 2 ústavy je podstatné, že národná rada pri prerokovaní návrhu napadnutého zákona konala v súlade s týmto článkom, pretože neprekročila rámec ústavne vymedzenej činnosti jediného zákonodarného a ústavodarného orgánu v SR (čl. 72 ústavy).
Ústavný súd pripomenul, že porušenie noriem ústavného procesu pred národnou radou je v prípadoch hrubého a svojvoľného nerešpektovania pravidiel zákonodarného zboru zásadne spôsobilé vyústiť do rozporu prijatého zákona s ústavou. Majú byť teda dodržané všetky základné záruky riadneho legislatívneho procesu v právnom štáte, vzťahuje sa to najmä na proces schvaľovania zákona v pléne národnej rady, t.j. aby sa nekonalo v procese prijímania zákona svojvoľne (viď. PL.ÚS 48/03, obdobne PL ÚS 14/2014).
Ústavný súd zdôraznil (PL.ÚS 29/05) aj to, že nerešpektovanie zákonom ustanovených pravidiel legislatívneho procesu môže mať v konkrétnom prípade v konečnom dôsledku nielen nezanedbateľný vplyv na celkovú kvalitu schváleného zákona, ale môže sa stať aj dôvodom, ktorý spôsobí neústavnosť zákona ako celku, pričom poukázal na judikatúru Ústavného súdu ČR (PL.ÚS 77/06, PL.ÚS 21/01).
Je teda zrejmé, že náš ústavný súd akceptuje vecnú správnosť právnej argumentácie judikatúry Ústavného súdu ČR.
Súd za podstatné považoval, či zistené porušenia zákona o rokovacom poriadku pri schvaľovaní zákona nadobudli takú intenzitu, že by na ich základe bolo možné vysloviť jeho nesúlad s čl. 1 ods. 1 prvou vetou ústavy z dôvodu nerešpektovania zákazu svojvôle v zákonodarnom procese. Zároveň upozornil národnú radu na rešpektovanie zákonom ustanovených pravidiel legislatívneho procesu ako požiadavky vyplývajúcej z princípu demokratického a právneho štátu garantovaného čl. 1 ods. 1 prvou vetou ústavy.
Z judikatúry Ústavného súdu ČR, na ktorý poukazuje v rozhodovacej činnosti aj náš ústavný súd (t.j. sa s ňou stotožňuje) vyplývajú viaceré podstatné argumenty o možnosti vyslovenia protiústavnosti schváleného zákona pre porušenie legislatívneho procesu (PL.ÚS 5/02, PL.ÚS 77/06, PL.ÚS 21/01).
Podľa týchto judikátov, ustálená rozhodovacia prax ústavného súdu došla k záveru, že len v procesne bezchybnom procese (ústavne súladnom konaní) je možné dospieť k zákonnému a ústavne súladnému výsledku (rozhodnutiu) a preto procesnej čistote rozhodovacieho procesu (konania) je nevyhnutné venovať zvýšenú pozornosť a poskytnúť jej dôraznú ochranu.
V zákonodarnom procese vystupuje do popredia požiadavka stálosti, presvedčivosti a nevyhnutnosti právnych aktov, na ktorom právny štát spočíva. Dosiahnutie potrebnej autority zákonodarných zborov nie je možné však dosiahnuť inak, než rešpektom k pravidlám (zásadám legislatívnej činnosti), ktoré si parlament ako významný nositeľ zákonodarnej moci pre túto svoju činnosť zákonom sám sebe upravil (zakotvil).
V parlamentnej demokracii politické rozhodnutia vychádzajú z vôle väčšiny vyjadrenej slobodným hlasovaním... zaisťujú ústavnú legitimitu a legalitu prijatého rozhodnutia, ktoré relevantné väčšiny v priebehu zákonodarného procesu vytvárajú. Ochrana skôr prijatých rozhodnutí ale predstavuje, ako dôsledok dosiahnutej zhody v danom čase (kompromisná politická vôľa) tiež jednu zo záruk ústavnosti, ktorá vylučuje z rozhodovania svojvôľu.
Okamih, kedy rozhodovací proces v danej fáze zákonodarného procesu prijatím rozhodnutia nezvratne skončil, je nielen pre legalitu prijatého rozhodnutia, ale tiež pre jeho stálosť natoľko významný, že takto daná hranica je ústavne neprekročiteľná a ako taká svojou podstatou má brániť vzniku potenciálneho nebezpečenstva uzurpácie moci.
V právnom štáte platí, že „štátna moc slúži všetkým občanom a je možné uplatňovať len v prípadoch, v medziach a spôsobom, ktorý ustanovuje zákon v zmysle čl. 2 ods. 3 Ústavy ČR“, takže nie každá vôľa parlamentného orgánu, ale len taká, ktorá zákon či už ústavný alebo bežný (o jej rokovacom poriadku) rešpektuje a z jeho medzí vychádza, sa môže stať zákonom. Prekročenie (vykročenie) z hraníc nezmeniteľnosti prijatého rozhodnutia (uznesenia), ktorým s prejednaným zákonom bol vyslovený súhlas a zo zásad skôr vyložených je porušením ústavnosti zákonodarného zboru.
V tejto súvislosti je nevyhnutné zdôrazniť, že je obsahová zhoda medzi ústavnou úpravou čl. 2 ods. 3 zák. č. 1/1993 Sb., t.j. Ústavou ČR a čl. 2 ods. 2 našej ústavy, ktorý zakotvuje ústavný princíp legality štátnej moci.
Na uznesenie poslaneckej snemovne, vyslovujúcom s návrhom zákona súhlas, je preto nutné prihliadať ako na rozhodnutie obsahujúce (v danej procesnej fáze) výrok o konečnej platnosti, ktorým bol zákonodarný proces ukončený.
Nenapadnuté vyhlásenie výsledkov hlasovania o uznesení, je vecnou a časovou hranicou, za ktorou už revokácia tohto uznesenia a následne nové prejednanie zákona nie sú prípustné tiež preto, že v tomto následnom novom prejednávaní návrhu neboli splnené podmienky riadneho legislatívneho procesu, inak vyjadrené, úplne chýbal tento proces v ústavných medziach. Ak poslanecká snemovňa... na inej schôdzi pristúpila k revokácii svojho uznesenia a takto v novootvorenom zákonodarnom procese už skôr schválený návrh zákona prejednala a následne ho prijala v inom jeho znení, zaťažila zákonodarný proces, takou vadou, ktorú nie je možné z hľadiska jeho procesnej čistoty prehliadnuť.
Je potrebné testovať otázku, či v konkrétnom prípade ide o riadny pozmeňovaní návrh alebo o návrh, pre ktorý sa už vžilo označenie tzv. prílepok. V tomto prípade sa technikou pozmeňovacieho návrhu k návrhu zákona pripojí úprava úplne iného zákona, s legislatívnou predlohou nesúvisiacou. Iným slovami je zrejmé, že išlo len o tzv. pozmeňovací návrh, ktorý ním mohol byť len v zmysle formálnom a v žiadnom prípade nie v zmysle materiálnom.
V konkrétnom prípade uvažovaniu o svojvôli svedčí aj to, že bol samotný návrh zákona najskôr zamietnutý, aby bol následne v období tesne predvolebnom prijatý vo forme nesúvisiaceho pozmeňovacieho návrhu.
Pre ústavne konformný výklad ustanovení upravujúcich právo podávať pozmeňovacie návrhy k prejednávanému návrhu zákona sa vyžaduje, aby pozmeňovací návrh skutočne len menil predkladanú právnu úpravu, to znamená v súlade s požiadavkou tzv. pravidla úzkeho vzťahu, podľa ktorého sa pozmeňovací návrh musí týkať toho istého predmetu návrhu, ktorý je v legislatívnom procese práve prejednávaný, pozmeňovací návrh by teda nemal vybočiť z vymedzeného priestoru vyhradeného pozmeňovacím návrhom v podobe extenzívneho prekročenia predmetu prejednávaného návrhu zákona.
Keďže Ústavný súd ČR vyvodzuje protiústavnosť legislatívneho procesu pri schvaľovaní návrhov zákonov zákonodarcom z porušenia (nerešpektovania) čl. 2 ods.3 ústavy (zák. č. 1/1993 Sb.), ktorý je obsahovo zhodný (totožný) s čl. 2 ods.2 našej ústavy (princíp legality štátnej moci) je potrebné uviesť právnu argumentáciu nášho ústavného súdu kedy je konanie orgánov verejnej moci v rozpore s týmto článkom ústavy.
Z argumentácie ústavného súdu vyplýva aj to, že „ústavný princíp legality štátnej moci vyjadrený v čl. 2 ods.2 ústavy hovorí o viazanosti štátnych orgánov ústavou a zákonmi. Štátne orgány nie sú oprávnené konať, ak ich na to nesplnomocnil zákon a ak konajú, sú povinní konať iba spôsobom, ktorý ustanovuje zákon. Čl. 2 ods.2 a čl. 1 ods.1 ústavy sú základnými či všeobecnými ustanoveniami, ktoré limitujú konanie štátu. Národná rada je viazaná ústavou v rovnakej miere ako všetky štátne orgány a má v prvom rade dbať na zachovávanie ústavy a zákonov“ (napr. II. ÚS 58/2011, II. ÚS 360/2014, I. ÚS 76/2011, PL ÚS 32/95).
Rámec materiálneho právneho štátu garantuje právnu istotu a zákaz svojvôle v činnosti orgánov verejnej moci, parlament z toho nevynímajúc (napr. PL ÚS 33/09, PL ÚS 12/05, PL ÚS 16/06).
Príkazu čl. 2 ods.2 ústavy nezodpovedá konanie orgánu štátu, ktoré sa neuskutočnilo v rozsahu zákona a ani konanie, ktoré sa uskutočnilo v rozsahu zákona, ale nie zákonom ustanoveným postupom, t.j. neumožňuje konať iným ako postupom upraveným zákonom. Právnej istote preto nezodpovedá taký stav, ktorý by umožňoval konať podľa vlastnej úvahy aj iným, ako zákonom ustanoveným postupom (napr. I. ÚS 3/98).
Zo spojenia čl. 152 ods.4 ústavy a čl. 2 ods.2 ústavy vyplýva povinnosť vysvetľovať a uplatňovať právnu úpravu tak, aby bola v súlade s ústavou (generálny príkaz interpretácie a aplikácie zákonov a všeobecne záväzných právnych predpisov).
V tejto súvislosti je nevyhnutné zdôrazniť, že všetky orgány verejnej moci sú povinné striktne dodržiavať judikatúru ústavného súdu, lebo nerešpektovanie všeobecne záväznej interpretácie ústavy ústavným súdom preukazuje existenciu prvkov svojvôle orgánov verejnej moci, čo je v rozpore aj s čl. 1 ods. 1 ústavy. Podradením sa právoplatnému rozhodnutiu ústavného súdu sa buduje dôvera v ústavnosť a rešpekt k autorite ústavného súdu, lebo orgány verejnej moci nemajú kompetenciu obchádzať ich rozhodnutia, resp. polemizovať s odôvodnením rozhodnutia (napr. PL.ÚS 52/99, PL.ÚS 49/03, PL.ÚS 1/04, PL.ÚS 27/2015, PL.ÚS 17/2019, PL.ÚS 7/2017, I.ÚS 575/2016).
Zásadnou právnou skutočnosťou pri legislatívnom procese v národnej rade je bezpodmienečne (bezvýnimočné) dodržiavanie ústavného princípu legality štátnej moci (čl. 2 ods.2 Ústavy SR , čl. 2 ods.3 Ústavy ČR).
Musí preto aj zákonodarný zbor zabezpečiť, že v legislatívnom procese sa bude konať v rozsahu zákona a súčasne len zákonom ustanoveným spôsobom (tým sa naplní aj ústavný princíp právnej istoty vyplývajúci z čl.1 ods.1 Ústavy SR).
Inak povedané neumožňuje sa (je zakázané) konať iným ako zákonom ustanoveným postupom.
Zákonodarný zbor je povinný rešpektovať pravidlá (zásady) svojej legislatívnej činnosti, ktoré si sám pre seba zakotvil (upravil) zákonom.
Platí zásada, ktorá bráni vzniku potencionálneho nebezpečenstva uzurpácie moci, že okamihkedy rozhodovací proces v danej fáze zákonodarného procesu prijatím rozhodnutia nezvratne skončil, je významný pre legalitu prijatého rozhodnutia a takto daná hranica je ústavne neprekročiteľná.
Nenapadnuté vyhlásenie výsledkov hlasovania o uznesení je vecnou a časovou hranicou, za ktorou už revokácia tohto uznesenia a následné nové prejednanie zákona nie sú prípustné, takže ak zákonodarca na inej schôdzi pristúpi k revokácii svojho uznesenia, ide o zásadnú procesnú vadu.
V zmysle zákonnej úpravy prvého čítania návrhu zákona (§§ 71-74) je jednoznačné, že v úvodnej fáze zákonodarného procesu parlamentu (prvé čítanie) sa schválením platného uznesenia rozhodovací proces nezvratne skončil v tejto procesnej fáze legislatívneho konania.
Prijatím platného uznesenia pléna národnej rady, že sa nebude pokračovať v rokovaní o návrhu zákona o zriadení Mestských súdov v Bratislave a Košiciach, o zmene sídiel odvolacích (krajských) súdov, je daná zákonná prekážka pre nezmeniteľnosť prijatého uznesenia akýmkoľvek spôsobom v legislatívnom procese rokovať o tomto návrhu v druhom čítaní.
Súčasne zákon zakotvil, že ak národná rada zákon neschváli, nový návrh zákona o tej istej veci možno podať najskôr o 6 mesiacov odo dňa neschválenia zákona (§ 96 ods.3 cit. zák.). Uvedené ustanovenie je súčasťou spoločného ustanovenia k 10. časti zákona (§§ 67 až 97), t.j. týka sa jednoznačne aj štádia prvého čítania (§§ 72 až 74 cit. zák.).
Pojem „návrh zákona neschválila“, vzhľadom na zákonnú konštrukciu spoločného ustanovenia (§§ 91-97 cit. zák.), nie je prípustné vykladať formalisticky, že ide len o právnu situáciu hlasovania o návrhu zákona (ako celku) až v treťom čítaní (§ 86 cit. zák.).
Obsahovo k zhodnej právnej situácii neschválenia návrhu dochádza už v úvode legislatívneho procesu (prvého čítania), kedy sa vracia návrh na dopracovanie alebo sa nebude pokračovať v rokovaní o návrhu (§ 73 ods.3 písm.a/, b/ cit. zák.).
Zákonodarca výslovne zakotvil výnimku pre zabezpečenie pokračovania legislatívneho procesu len v prípade, ak v prvom čítaním národná rada vrátila návrh na dopracovanie (§ 96 ods.3 cit. zák.).
Pri rozhodnutí pléna o nepokračovaní v rokovaní o návrhu, ale zákon výslovne nezakotvil zhodný postup, takže takýto postup zákonodarca zakazuje (nepripúšťa).
Zákonodarca pri svojej legislatívnej činnosti si sám zákonom zakotvil zákaz rozhodovania o tom istom návrhu zákona pred uplynutím 6-mesačnej lehoty.
Postup zákonodarcu pri dôslednom rešpektovaní ústavného princípu legality štátnej moci (čl. 2 ods.2 ústavy) bude preto dodržaný len realizáciou oprávnenia rokovať o novom návrhu najskôr po uplynutí uvedeného 6-mesačného obdobia. Splní sa tým príkaz čl. 2 ods.2 (princíp legality), lebo sa zabezpečení konanie len zákonomustanoveným postupom.
Národná rada v praxi dôsledne dodržala uvedenú zákonnú úpravu napr. v prípade, keď rozhodla v prvom čítaní, že sa nebude pokračovať v rokovaní o návrhu ústavného zákona predloženého poslancom Tomášom Tarabom (uznesením č. 849 z 29.6.2021). O obsahovo zhodnom návrhu pripustila národná rada rokovanie až po uplynutí tohto obdobia (o uznesenie č. 1252 z 15.2.2022).
Zákonom zakotvená uvedená 6-mesačná lehota preukazuje existenciu obligatórneho prerušenia konania pre opätovné rokovanie o zhodnom návrhu zákona vždy, ak v prvom čítaní plénum národnej rady (po ukončení všeobecnej rozpravy) právoplatným uznesením rozhodne o nepokračovaní v rokovaní o predloženom návrhu zákona.
Odlišný postup preukazuje svojvoľné nerešpektovanie pravidiel zákonodarného procesu. Je neprípustným konaním, ktoré nedodržiava kritéria legitímneho a legálneho zákonodarného procesu, takže dochádza k rozporu prijatého zákona s ústavou.
V legislatívnom procese sa v druhom čítaní má rokovať o návrhu zákona o okresných súdoch.
Prípadné pričlenenia (tzv. prílepok) pozmeňovacím návrhom poslancov rokovať pri tomto návrhu zákona súčasne o návrhu zákonov o Mestských súdoch Bratislava a Košice a nových odvolacích (krajských) súdoch, kde bolo rozhodnuté o nepokračovaní v rokovaní v štádiu prvého čítania, nie je prípustné (je svojvoľné) pre zrejmý nesúlad so zákonom upraveným postupom vyplývajúcim z ustanovenia § 96 ods.3 zákona o rokovacom poriadku (neuplynutie lehoty 6 mesiacov).
O svojvôľu pri výklade a aplikácii zákonného predpisu ide v prípade, ak sa štátny orgán natoľko odchýli od znenia príslušných ustanovení, že by zásadne poprel ich účel a význam (napr. PL.ÚS 10/05, I.ÚS 115/02, IV.ÚS 308/04).
Zásadne by sa poprel účel a význam vyššie uvádzaných textov zákona o rokovacom poriadku národnej rady i uznesenia národnej rady o legislatívnych pravidlách (všeobecne záväzný právny predpis), ak by sa pripustilo nové rokovanie o návrhu tých zákonov v oblasti justície v rámci tzv. prílepku (ktoré boli odmietnuté), t.j. ako pozmeňovacieho návrhu k návrhu zákona o okresných súdoch.
Platné uznesenie pléna národnej rady schváleného v prvom čítaní (o nepokračovaní v rokovaní) vytvára zákonnú prekážku (zákaz) rokovať o návrhu zákona o mestských a odvolacích súdoch v rámci pozmeňovacieho návrhu (tzv. prílepok) pri rokovaní o návrhu zákona o okresných súdoch v druhom čítaní. Takýto postup preukazuje neprípustnú revokáciu platného uznesenia zákonodarcu.
Opätovné prerokovanie v rámci tzv. prílepku zároveň nespĺňa ani požadované kritérium tzv. pravidla úzkeho vzťahu medzi uvedenými zákonmi, čo je dané len vtedy, ak pozmeňovací návrh skutočne mení predložený návrh zákona o okresných súdoch.
Z dôvodových správ predkladateľa (ministerstvo spravodlivosti) v zákonoch o okresných súdoch, mestských súdoch Bratislava i Košice a krajských súdoch vyplývajú skutočnosti o výraznej odlišnosti ich koncepcií.
Podstatou účelu zákona o okresných súdoch je redukcia počtu okresných súdov, pričom je to súčasne oddelené od nového usporiadania krajských súdov, ktoré sú odvolacími a nie prvostupňovými súdmi, čo umožňuje (podľa ministerstva) schválenie zákona o okresných súdoch bez ohľadu na schválenie alebo neschválenie nového usporiadania krajských súdov. Mestské súdy v Bratislave a v Košiciach sa vytvárajú spojením doterajších obvodov okresných súdov sídliacich v týchto mestách a to samostatnými (novými) zákonmi.
Je teda zrejmé, že návrhy vyššie uvedených zákonov (ako prílepok) vôbec nemenia obsah návrhu zákona o okresných súdoch (obsahovo bezprostredne nesúvisia).
Inak povedané, ide o odlišné predmety návrhov, čo preukazuje neakceptovateľné extenzívne prekročenie predmetu návrhu zákona o okresných súdoch (rozpor s § 94 ods. 3 zákona).
Platí to aj pre prípadnú situáciu, že by sa ako prílepok pripojil i k návrhu zákona o správnych súdoch. Správne súdy spolu s najvyšším správnym súdom majú totiž tvoriť súdy správneho súdnictva, ktoré sa inštitucionálne odčleňujú od sústavy všeobecných súdov a stávajú sa plne autonómnou súčasťou sústavy súdov (dichotomická – dvojčlenná sústava).
Z Á V E R
Pričlenenie návrhu zákonov o mestských súdoch a krajských súdoch, ako pozmeňovacieho návrhu (prílepku) k návrhu zákona o okresných súdoch (v štádiu druhého čítania) porušuje ústavný princíp legality štátnej moci (čl. 2 ods. 2 v spojení s čl. 1 ods. 1 ústavy) pre nerešpektovanie zákonom ustanoveného záväzného postupupodľa § 96 ods. 3 zákona o rokovacom poriadku, že nový návrh zákona v tej istej veci možno podať najskôr o 6 mesiacov odo dňa neschválenia návrhu zákona.
Neschválením návrhu zákona je aj právoplatné uznesenie pléna národnej rady v zmysle § 73 ods. 3 písm. b/ zákona schváleného hlasovaním v prvom čítaní (nebude sa pokračovať v rokovaní o návrhu zákona), v dôsledku čoho je neprípustné rokovať o tomto návrhu v druhom čítaní.
Odlišný postup je nedovolenou revokáciou platného uznesenia pléna národnej rady schváleného zákonom predpísaným postupom a spĺňa kritéria o uzurpácii moci i svojvoľného konania.
Súčasne nie je splnený zásadný predpoklad, že pozmeňovací návrh (prílepok) je návrhom v materiálnom zmysle a nielen vo formálnom zmysle, lebo sa porušuje požiadavka tzv. pravidla úzkeho vzťahu, ktorý je daný vtedy, ak pozmeňovací návrh skutočne len mení navrhovanú právnu úpravu, čo preukazuje extenzívne prekročenie predmetu návrhu zákona o okresných súdoch.
Pri takomto konaní ide o nelegálny a nelegitímny postup zákonodarcu, čím sa porušuje ústavný princíp zákazu svojvôle v legislatívnom procese národnej rady a má za následok protiústavnosť schváleného zákona (rozpor s čl. 2 ods. 2 a čl. 1 ods. 1 ústavy).
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.