Pomerne veľkú časť nápadu orgánov činných v trestnom konaní a súdov tvorí posudzovanie trestných oznámení (a následne obžalôb), ktoré sú podávané v súvislosti s predajom majetku, ktorý vlastnícky patrí právnickej osobe (najmä štátu, obciam alebo obchodným spoločnostiam).
a) kto v mene právnickej osoby predával majetok, ktorý právnická osoba vlastnila, či majetková dispozícia spôsobila právnickej osobe škodu a či bola alebo nebola pokrytá prípustným rizikom v komerčnej sfére,
b) či na predaj majetku bol alebo nebol potrebný súhlas oprávneného subjektu „z vnútra“ právnickej osoby,
c) či pri predaji majetku bol alebo nebol porušený zákon a či je to významné pre prípadné trestnoprávne posúdenie skutku.
Odpovede na tieto základné skutkové otázky pomôžu pomerne rýchlo vylúčiť niektoré právne kvalifikácie skutkových podstát trestných činov, prípadne aj trestné právo ako celok. Pri takom veľkom množstve oznamovaných majetkových dispozícií a právnych kvalifikácií, ktoré bývajú uvedené v trestných oznámeniach, je vhodné sa obmedziť len na preskúmavanie tých skutkových okolností a právnych kvalifikácií, ktoré aj reálne môžu prichádzať do úvahy. Je nutné postupovať vylučovacou metódou a okamžite eliminovať tie právne kvalifikácie, ktoré neprichádzajú do úvahy už z poznania zistených základných skutkových okolnosti posudzovaných prípadov.
a) kto v mene právnickej osoby predával majetok, ktorý právnická osoba vlastnila, či majetková dispozícia spôsobila právnickej osobe škodu a či bola alebo nebola pokrytá prípustným rizikom v komerčnej sfére
Takmer vo všetkých prípadoch realizuje predaj majetku štatutárny orgán právnickej osoby (napríklad konateľ, predseda predstvavenstva, minister, primátor a podobne), teda subjekt, ktorého konanie je právne považované za konanie samotnej právnickej osoby. Je všeobecne známe, že právnická osoba, ako umelá právna konštrukcia, musí mať zákonom stanovený mechanizmus svojho konania (nakoľko bez fyzických osôb by nedokázala konať, keďže fakticky neexistuje), s tým, že konanie zákonom stanovených osôb, ktoré konajú v mene právnickej osoby sa právne považuje za konanie právnickej osoby (ide teda o konanie, ktoré je pričítané samotnej právnickej osobe). Napriek týmto skutočnostiam, sú podozrivé majetkové dispozície vykonané štatutárnym orgánom právnickej osoby, takmer výhrade, právne kvalifikované ako trestný čin podvodu podľa § 221 Tr. zák..
Vzhľadom k tomu je potrebné zopakovať, že ak majetok právnickej osoby predáva štatutárny orgán tejto osoby, je evidentné, že nepôjde o trestný čin podvodu podľa § 221 Tr. zák. vo vzťahu k tejto právnickej osobe, pretože pri predaji majetku nie je nikto uvádzaný do omylu. Štatutárny orgán je oprávnený aj na predaj majetku právnickej osoby (alebo povedané inak, právnická osoba predáva majetok vo svojom vlastníctve prostredníctvom štatutárneho orgánu), pričom spravidla na to nepotrebuje ani súhlas inej osoby. Ak štatutárny orgán právnickej osoby nakladá s majetkom právnickej osoby tak, že si prisvojuje finančné prostriedky právnickej osoby (t. j. používa ich pre svoju súkromnú potrebu alebo si prostredníctvom nich financuje svoje vlastné obchodné aktivity), prípadne uzatvára s tretími osobami nevýhodné zmluvy na úkor právnickej osoby, v mene ktorej koná a prevádza tak hnuteľný alebo nehnuteľný majetok spoločnosti na iné subjekty, respektíve bezdôvodne prevezme na spoločnosť záväzky iného subjektu a tým zvýši pasíva spoločnosti, nemôže ísť nikdy o trestný čin podvodu podľa § 221 Tr. zák., pretože právnická osoba (t. j. v jej mene štatutárny orgán) nevykonal majetkové dispozície v omyle. Sám štatutárny orgán, ako osoba oprávnená konať v mene právnickej osoby a vykonávať v jej mene majetkové dispozície, mal totiž svojim protiprávnym konaním spôsobiť právnickej osobe škodu, teda vedel (poznal) všetky rozhodné skutkové okolnosti a konanie v omyle je tu vylúčené. Možno preto zhrnúť, že ak je páchateľom štatutárny orgán, nemôže byť zároveň aj osobou, ktorá je v omyle. Spáchanie trestného činu podvodu podľa § 221 Tr. zák. zo strany štatutárneho orgánu, v takýchto prípadoch, teda neprichádza do úvahy. (4)
Ku konaniu právnickej osoby je nutné, aspoň v stručnosti, dodať, že v jej mene nekoná vždy len tzv. právny orgán právnickej osoby (t. j. orgán, ktorý je stanovený zákonom, napríklad konateľ, starosta a podobne), ale v jej mene môže konať aj tzv. faktický orgán právnickej osoby. Ide o osoby, ktoré konajú v mene právnickej osoby na podklade plnej moci udelenej právnym orgánom právnickej osoby (prípadne aj na podklade substitučnej plnej moci), respektíve ide o osoby, ktoré fakticky riadia právnickú osobu a to bez toho, aby boli aj zapísané v obchodnom registri (napríklad generálny riaditeľ, ktorý môže byť osobou odlišnou od konateľa). Konania tzv. právnych ako aj faktických orgánov právnických osôb je potrebné považovať za konanie samotnej právnickej osoby a konanie týchto fyzických osôb je nutné pričítať právnickej osobe. Pokiaľ ide o konanie na základe udelených plných mocí, či substitučných plných mocí, tak konanie takýchto splnomocnencov bude možné pričítať právnickej osobe vtedy, ak ich konanie bolo v medziach (rozsahu) udelenej plnej moci. (5) Tieto skutočnosti znamenajú, že ani rôzne protiprávne konania tzv. faktických orgánov právnickej osoby vykonaných v rozsahu ich udelených oprávnení (najčastejšie konajúcich na základe udelených plných mocí, či orgánov konajúcich na podklade stanov – napríklad už spomenutý generálny riaditeľ alebo riaditeľ sekcie a podobne) nebude spravidla možné právne kvalifikovať ako trestný čin podvodu a to z rovnakých dôvodov, aké boli uvedené pri štatutárnom orgáne právnickej osoby. (6)
Hoci sú tieto skutočnosti dostatočne známe, je v praxi aj naďalej používaná právna kvalifikácia trestného činu podvodu podľa § 221 Tr. zák. takmer na všetky zdanlivo, či skutočne podozrivé prevody majetku právnickej osoby, ktoré realizuje jej štatutárny orgán, či iná osoba, ktorá je oprávnená konať v mene právnickej osoby.
Možno uviesť príklad z praxe, keď bolo začaté trestné stíhanie vo veci, vznesené obvinenie a následne podaná obžaloba pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu podľa § 221 Tr. zák., ktorého sa mal obvinený dopustiť na tom skutkovom základe (krátené), že
Ing. L. B. ako konateľ spoločnosti R. s.r.o., oprávnený konať samostatne v mene tejto spoločnosti, uzatvoril dňa 09.08.2007 kúpnu zmluvu so spoločnosťou O. s.r.o., ktorej predmetom bol prevod nehnuteľností, ktoré boli vo vlastníctve spoločnosti R. s.r.o. za kúpnu cenu, ktorá nezodpovedala cene trhovej v čase prevodu nehnuteľností, dohodnutá kúpna cena bola výrazne nižšia než by bola cena obvyklá na realitnom trhu, čím spoločnosti R. s.r.o. spôsobil škodu vo výške hodnoty prevedených nehnuteľností, nakoľko spoločnosť O. s.r.o. vôbec predávajúcej spoločnosti kúpnu cenu nezaplatila.
Už z popisu skutkovej vety je zrejmé, že o trestný čin podvodu ísť nemôže. Skutková veta vôbec neobsahuje popis konania, ktorým by niekto uvádzal inej osobe nepravdivé skutočnosti a neobsahuje ani to, kto mal byť oklamanou osobou, ktorá by v dôsledku omylu vykonala majetkovú dispozíciu. Obvinený, ako konateľ obchodnej spoločnosti, konal v mene právnickej osoby, t. j. majetkovú dispozíciu vykonávala sama právnická osoba, jej konateľ bol na takúto majetkovú dispozíciu oprávnený. Pri realizácii majetkovej dispozície teda nikto nikoho neuvádzal do omylu a nikto ani v omyle nevykonal majetkovú dispozíciu. Z popisu skutkovej vety vyplýva, že právnická osoba v menej ktorej obvinený konal, mala byť poškodená a to z dôvodu predaja nehnuteľností „pod cenu“, respektíve za takých okolností, že právnická osoba neobdržala do svojho majetku ani dohodnutú cenu.
Subjektívne presvedčenie oznamovateľa (poškodeného) o spôsobení škody je okolnosťou, ktoré je často základom trestných oznámení a práve zo subjektívneho presvedčenia oznamovateľa (napríklad, že majetok bol predaný „pod cenu“) býva často vyvodzované podozrenie zo spáchania trestného činu. Posudzovanie majetkových dispozícií z pohľadu výhodnosti ich predaja a z pohľadu ich ceny, či spôsobenia škody je zásadne (primárne) občianskoprávnou problematikou a sporné prípady by mali byť posudzované hlavne v občianskom súdnom konaní.
V tejto súvislosti je potrebné zdôrazniť, že ani skutočný predaj majetku „pod cenu“ nemusí znamenať automaticky spáchanie trestného činu. Pri predaji akéhokoľvek majetku je nutné vychádzať z toho, že cena sa vždy odvíja od ponuky a dopytu s tým, že ponuka a dopyt nemajú konštantnú hodnotu (podobu) a pravidelne sa menia. Navyše, cena závisí aj od iných skutočností, napríklad cena nehnuteľnosti aj od lokality, v ktorej sa nachádza, od toho, či predávajúci potrebuje okamžite finančné prostriedky a podobne. Preto, ak predávajúci predá napríklad nehnuteľnosť za určitú sumu, za ktorú sa obdobné nehnuteľnosti predávajú, (teda cena je v určitom cenovom rozpätí predaja obdobných nehnuteľností) nepôjde o spáchanie trestného činu a to ani v prípade, ak sa následne zistí, že existoval aj iný subjekt, ktorý by bol schopný zaplatiť vyššiu cenu. Uvedené vyplýva zo skutočnosti, že ani od štatutárneho orgánu nemožno vyžadovať aby predvídal všetko, t. j. cenové ponuky neobmedzeného množstva subjektov, pretože vždy sa môže nájsť niekto, kto by prípadne vedel ponúknuť viac. Napokon, pre predávajúceho môže byť, podľa okolností prípadu, výhodnejšou ponukou nižšia suma, ktorá sa má zaplatiť ihneď ako suma vyššia, ktorá sa má platiť postupne v splátkach v priebehu niekoľkých rokov.
V prípade, ak oprávnený orgán právnickej osoby, rozhodne o predaji majetku tejto právnickej osoby so znalosťou všetkých významných okolností za cenu, ktorá sa tvorí dohodou medzi predávajúcim a kupujúcim a nie je regulovaná (tzv. zmluvná cena), nemožno štatutárnemu orgánu klásť za vinu, že nedosiahol priaznivejšiu cenu. Samotný predaj majetku právnickej osoby za zodpovedajúcu tržnú cenu, ktorá je ekvivalentom skutočnej hodnoty predaného majetku, nemožno považovať za škodu a to ani v prípade, ak by došlo pri predaji k porušeniu určitej povinnosti, napríklad dohodnutého obmedzenia s nakladaním nehnuteľností (napríklad predaj nehnuteľností za reálnu tržnú hodnotu tzv. faktickým orgánom právnickej osoby, ktorá však pri predaji prekročila právomoci, ktoré jej vyplývali z udelenej plnej moci, nebude možné považovať za spôsobenie škody tejto právnickej osobe, nakoľko právnická osoba v podstate len „premenila“ nehnuteľný majetok na finančné prostriedky, t. j. majetok právnickej osoby sa nezmenšil) alebo, ak by sa až po realizácii predaja objavil subjekt, ktorý by bol ochotný, či schopný zaplatiť vyššiu cenu. (7)
Podstatným pre konanie právnych, ale aj faktických orgánov právnickej osoby, ktorých konanie sa pričítava samotnej právnickej osobe, je to, aby išlo o konanie vykonávané s náležitou odbornou staroslivosťou (8), avšak, v takomto konaní spravidla je zahrnuté aj určité prípustné riziko (nejde o dovolené riziko v zmysle § 27 Tr. zák. a preto na odlíšenie použijeme termín „prípustné“ riziko). Prípustné riziko je doménou najmä podnikateľského prostriedia, keď legálnym cieľom (účelom) podnikania je dosiahnutie zisku, ktorého dosiahnutie je často sprevádzané rôznymi majetkovými dispozíciami s menšou, či väčšou mierou rizika, ktoré sú síce vykonávané preto, aby viedli k zisku, ale môžu spôsobiť aj stratu (t. j. škodu na majetku právnickej osoby). Je preto samozrejmým, že určité riziko, najmä v komerčnej sfére, je nutné pripustiť a tolerovať a tým je nevyhnuté pripustiť a tolerovať (zo strany štátu, ktorý vykonáva trestnú politiku) aj prípadné škody, ktoré z rizikových operácií môžu vzniknúť alebo aj vzniknú právnickej osobe. Ide o riziko (ako určitý stav neistoty), ktoré je právnym poriadkom predpokladané, pretože vyplýva zo samotnej podstaty komerčnej sféry (o podnikanie ide totiž aj v prípadoch ak podnikateľský subjekt nevykáže kladný hospodársky výsledok, pričom prípadná strata, škoda, je tak v komerčnej sfére síce právom nechceným, ale predvídateľným a akceptovateľným následkom). Ku konkrétnym rizikám v komerčnej sfére, ktoré je nutné zohľadniť pri majetkových dispozíciách patria najmä trhové riziko (vyplýva z toho, že hospodárstvo SR je orientované na trhovú ekonomiku, pričom sa sem zaraďuje napríklad riziko odbytu, riziko zmeny cenových relácií, riziko bonity obchodného partnera a možnosti nesplnenia záväzkov), kurzové riziko (možnosť, že v dôsledku pohybu kurzu dôjde k zmene očakávaného výsledku obchodnej operácie a to tak, že vznikne kurzová strata alebo kurzový zisk), inflačné riziko, či právne riziko (napríklad vyplývajúce z chýb pri uzatvárení majetkových operácií). (9) Je potrebné si uvedomiť, že určitá miera nebezpečenstva (rizikovosti), najmä v podnikateskej sfére, je nutná, nakoľko podnikanie by sa „zastavilo“, ak by bolo, pri každej majetkovej dispozícii, nevyhnutné, aby konajúca osoba predvídala a brala do úvahy všetky možné škodlivé následky, ktoré môžu (teoreticky, či skutočne) prichádzať do úvahy (ide o posudzovanie „normálnej miery nebezpečenstva – rizikovosti“, ktorá sa môže v jednotlivých situáciách odlišovať). Bolo by preto absurdným postihovať trestnoprávne akékoľvek riziko v podnikateľskom prostrední, či pri správe majetku štátu alebo obcí, ktoré neviedlo k zisku, ale viedlo ku strate (škode), pretože riziko je jedným zo základných predpokladov podnikania, či snahy o navýšenie majetkových aktív. V konečnom dôsledku, každá majetková dispozícia obsahuje v sebe určitú mieru rizika. Riziko pri vykonávaní majetkových dispozícií sa tak vyskytuje nielen v podnikateľskej sfére, ale aj pri realizácii majetkových prevodov zo strany štátu, obce, či bežnej fyzickej osoby, ktoré nie sú realizované za účelom podnikania.
Napriek tomu, že Trestný zákon neupravuje vyslovene prípustné riziko v hospodárskej, či majetkovej (komerčnej) sfére ako osobitnú okolnosť vylučujúcu protiprávnosť činu (za určitých okolností by bolo možné prípsutné riziko v komerčnej sfére považovať za výkon práva v zmysle § 28 ods. 1 Tr. zák.), neznamená to, že by Trestný zákon k takémuto prípustnému rizikovému konaniu neprihliadal, nakoľko súčasťou trestného práva hmotného sú aj zásady ultima ratio a zásada subsidiarity trestnej represie, ktoré vylučujú trestnoprávny postih v prípadoch, keď vznikne škoda na majetku právnickej osoby, avšak po konaní, ktoré je pokryté prípustným rizikom v komerčnej sfére. (10)
Prípustné riziko v komerčnej sfére však má svoje hranice, pričom prípustným rizikom sú pokryté len také rozhodnutia oprávneného orgánu, ktoré sú primerané (t. j., ktoré sú vykonané po dôslednom, premyslenom zhodnotení situácie, napríklad zisťovaní prípadných kupcov predávaného majetku, ceny v danej lokalite, porade s odborníkmi, ak oprávnený orgán nedisponuje dostatočnými odbornými vedomosťami a podobne) a ide o rozhodnutia s určitou mierou reálnej pravdepodobnosti dosiahnutia zamýšlaného legálneho výsledku. Ide o zváženie miery pravdepodobnosti zamýšľaného prospechu a miery pravdepodobnosti neúspechu s výberom varianty, ktorá je odôvodnená primeranými dôvodmi, samozrejme sem spadajú len legálne operácie a zámery právnickej osoby (alebo povedané inak, ide o reálne posúdenie toho, aké komerčné riziká sú ešte prijateľné a či sa im možno vyhnúť alebo ich minimalizovať, pôjde o optimalizáciu rizika v komerčnej sfére). Prípustným rizikom nemôžu byť pokryté konania, ktorých podstata spočíva v protiprávnom konaní (napríklad tzv. pyramídové hry, kde nejde o skutočné podnikanie, skutočný podnikateľský zámer, ale ide len o spôsob získavania finančných prostriedkov pod zámienkou ponuky vysokých výnosov). Do prípustného rizika v komerčnej sfére nemožno zahrnúť ani konanie oprávneného orgánu právnickej osoby s odbornou neznalosťou, nizkou kvalifikovanosťou, či neschopnosťou konajúcej osoby, keď oprávnený orgán rizikovo, bez náležitej opatrnosti, konal v situáciách, keď vedel, že nemá odborné znalosti, schopnosti, či kvalifikáciu na zhodnotenie rizikovej operácie, respaktíve, keď si ani nevyžiadal potrebné informácie o zamýšľanej rizikovej operácii, prípadne riskoval nie za účelom, aby zisk dosiahla právnická osoba, ale z majetkovej dispozície chcel alebo dosiahol neoprávnený prospech sám. (11) V takýchto prípadoch nejde o prípustné riziko právnickej osoby, s ktorej majetkom sa nakladá, ale ide o tzv. osobné riziko tej fyzickej osoby, ktorá v mene právnickej osoby koná a ktorá sa v podstate spolieha len na náhodu a aj to často na náhodu nereálnu. Ani spôsobenie škody v takýchto situáciách však neznamená, samo o sebe, že by malo alebo muselo ísť o spáchanie trestného činu. (12)
Úvahy o prípustnom riziku majú svoju dôležitosť nielen smerom „do vnútra“ právnickej osoby, ale aj smerom k tretím osobám a to osobitne v rámci podnikateľského prostredia, kde napríklad podnikateľské plány, či zámery, sú často sprevádzané prehnanými očakávaniami, či predstavami aj zo strany inej osoby (napríklad investora), ktoré nemusia byť vždy naplnené. Investor, ktorého oprávnený orgán právnickej osoby o svojom podnikateľskom projekte presvedčil, tak skončí v strate s tým, že často sa podnikateľský projekt, až dodatočne, ukáže ako nereálny a nezrealizovateľný. V takýchto prípadoch je nutné dôsledne vyhodnocovať riziko v komerčnej sfére, ktoré podstúpil investor, pretože neúspech podnikateľského zámeru môže byť pokrytý prípustnou mierou rizika (nebezpečenstva) a môže byť odrazom aj nesprávneho posúdenia rizík zo strany investora (napríklad nedostatočné vyhodnotenie podnikateľského zámeru, prehnané očakávania z málo reálneho a vysoko rizikového zámeru a podobne). Strata (škoda) na strane investora preto vôbec nemusí znamenať spáchanie trestného činu (13).
Vyslovene sporné prípady pri posudzovaní prípustného rizika v komerčnej sfére (z toho pohľadu či ide o dodržanie náležitej opatrnosti a prípustnej miery rizika alebo už o riziko neprijateľné), ktoré sú „na hranici“ medzi občianskoprávnou a trestnoprávnou zodpovednosťou bude potrebné posúdiť v zmysle zásady ultima ratio a subsidiarity trestného práva a nevyvodzovať trestnoprávnu zodpovednosť.
b) či na predaj majetku bol alebo nebol potrebný súhlas oprávneného subjektu „z vnútra“ právnickej osoby
Pri majetkových dispozíciách štatutárny orgán právnickej osoby spravidla môže konať a aj koná samostatne a nepotrebuje súhlas niekoho iného „z vnútra“ právnickej osoby. Vzhľadom k uvedenému je bez významu, či napríklad konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným neuvádzal do omylu spoločníkov, pretože spoločníci nie sú oprávnení robiť v mene spoločnosti s ručením obmedzeným žiadne právne úkony a teda ani nemôžu urobiť v omyle dispozíciu s majetkom právnickej osoby v dôsledku ktorej by spoločnosti vznikla škoda a iná osoba sa obohatila. Rovnako nemôže ísť o spáchanie (univerzálneho) trestného činu podvodu, keď štatutárny orgán právnickej osoby vykoná niektoré majetkové dispozície bez súhlasu kompetentného orgánu „z vnútra“ právnickej osoby, ktorý si odsúhlasenie prípadných majetkových prevodov vyhradil do svojej kompetencie (14). Ak totiž štatutárny orgán právnickej osoby vykoná majetkovú dispozíciu bez súhlasu takéhoto oprávneného orgánu „z vnútra“ právnickej osoby, nepôjde o trestný čin podvodu, nakoľko štatutárny orgán nikoho „vo vnútri“ spoločnosti neuvádzal do omylu a nikto iný (okrem neho) ani v mene spoločnosti nevykonával majetkovú dispozíciu (takýto kompetentný orgán spravidla ani nevie, že došlo k majetkovej dispozícii a to bez jeho súhlasu).
V takýchto prípadoch by mohlo ísť o trestný čin podvodu len vo vzťahu k tretej osobe, na ktorú bol majetok právnickej osoby prevedený a to v prípade, ak by štatutárny orgán klamal túto tretiu osobu v tom, že ide o majetkovú dispozíciu so súhlasom kompetentného orgánu „z vnútra“ spoločnosti (napríklad štatutárny orgán falšuje zápisnicu z valného zhromaždenia do ktorej takýto súhlas zachytí), respektíve klame tretiu osobu, že súhlas vôbec nie je potrebný (napríklad starosta prevádza majetok obce a kupujúcemu uvedenie nepravdu, že prevod nepodlieha predchádzajúcemu schávaleniu obecným zastupiteľstvom). V tomto poslednom prípade však bude nevyhnutným, zaoberať sa aj prípadným spoluzavinením poškodeného, teda tým, či si táto podvedená tretia osoba mohla, bez väčšej námahy, zistiť, na ktoré majetkové prevody potrebuje starosta súhlas (t. j. či poškodený, za vynaloženia určitej minimálnej opatrnosti, mohol omyl eliminovať, teda, či konal v zmysle § 415 Občianskeho zákonníka, a počínal si tak, aby nedochádzalo ku škodám na majetku).
V tejto súvislosti je potrebným uviesť, že ak ide o súkromnoprávny vzťah, je nutným trvať na tom, aby predovšetkým samotní účastníci takéhoto vzťahu dbali na ochranu svojich majetkových záujmov. Od nich je potrebné žiadať, aby postupovali obozretne a aby dodržiavali aspoň elementárne zásady opatrnosti, obzvlášť, keď sú k dispozícii ľahko dosiahnuteľné prostriedky (napríklad výpis z katastra nehnuteľností, výpis z obchodného registra a podobne). Ak sa poškodený svojou zjavnou neopatrnosťou, ktorej sa mohol ľahko vyvarovať, ocitol v situácii, keď v rámci súkromnoprávneho vzťahu pristúpil k neistému obchodu a vynaložil finančné prostriedky, potom sa s dôsledkami tejto neistoty musí vysporiadať sám, a to za využitia súkromnoprávnych inštrumentov. Z hľadiska princípov právneho štátu, na ktorých je založený demokratický štát, je neprijateľné, aby trestným postihom jedného účastníka súkromnoprávneho vzťahu bola nahradzovaná nevyhnutná miera opatrnosti druhého účastníka pri ochrane jeho vlastných práv a majetkových záujmov. (15)
V praxi sa vyskytujú aj prípady, keď štatutárny orgán nezatajuje majetkové prevody pred oprávneným orgánom „z vnútra“ právnickej osoby, požiada o predchádzajúci súhlas s majetkovým prevodom, ktorý vyslovene predchádzajúcemu súhlasu podlieha, avšak oprávnenému orgánu neuvedie pravdivé okolnosti ohľadne majetkovej dispozície, respaktíve neuvedie všetky podstatné skutočnosti, ktoré sa týkajú majetkovej dispozície a ktoré by mohli byť relevantné pri rozhodovaní sa oprávneného orgánu právnickej osoby. Oprávnený orgán právnickej osoby je tak ohľadne pripravovanej majetkovej dispozície uvádzaný do omylu a to buď z časti alebo úplne. (16) Takéto konania bývajú taktiež v praxi často právne kvalifikované ako trestný čin podvodu. Je síce pravdou, že oprávnený orgán právnickej osoby konal z časti alebo úplne s neznalosťou všetkých relevantných skutočností ohľadne pripravovanej majetkovej dispozície a bez tohto omylu by nebolo udelenie predchádzajúceho súhlasu možné, respektíve len s určitými obtiažami, avšak podstatným je to, že udelenie súhlasu nie je, samo o sebe, majetkovou dispozíciou a preto oklamanie oprávneného orgánu, ktorý majetkové dispozície nevykonáva (napríklad valného zhromaždenia) nemožno považovať za oklamanie subjektu, ktorý v omyle vykonáva majetkovú dispozíciu, nakoľko na takúto dispozíciu, v mene právnickej osoby, je oprávnený len štatutárny orgán (17).
K samotnému vnútronému obmedzeniu oprávnení štatutárneho orgánu právnickej osoby je potrebné uviesť, že napríklad konateľ, ako štatutárny orgán, má právo konať vo všetkých veciach spoločnosti s ručením obmedzeným. Ide o tzv. generálne konateľské oprávnenie, pričom obmedziť toto generálne oprávnenie môže iba spoločenská zmluva alebo valné zhromaždenie. Ide však o obmedzenie vo vnútornom vzťahu medzi konateľom a obchodnou spoločnosťou, ktoré je však voči tretím osobám neúčinné a to aj v prípade, ak by bolo zapísané v obchodnom registri a následne zverejnené v Obchodnom vestníku. Pokiaľ konateľ prekročí takéto vnútorné obmedzenie konateľského oprávnenia, je napriek tomu spoločnosť takýmto konaním viazaná. V prípade prekročenia vnútorného obmedzenia konateľského oprávnenia by mohlo dôjsť ku vzniku zodpovednostného vzťahu konateľa voči spoločnosti a táto by sa mohla domáhať od konateľa náhrady škody (18)
V tejto smere možno uviesť príklad z praxe, keď prvostupňový súd oslobodil obžalovaného spod obžaloby, ktorá bola na neho podaná pre spáchanie trestného činu podvodu, ktorého sa mal dopustiť na tom skutkovom základe (krátené), že
poškodený H.K. po tom, ako predal prostredníctvom obž. I. B. byt, ktorý mal vo svojom vlastníctve, splnomocnil I. B. na prevzatie finančných prostriedkov za jeho predaj, uvedené peniaze po dohode s obžalovaným I. B., za dohodnutý úrok, dňa 07.03.2006 požičal spoločnosti B. s.r.o., v ktorej obžalovaný I. B. pôsobil ako jeden z konateľov, pričom o poskytnutej pôžičke dňa 09.10.2006 vyhotovili písomnú zmluvu s tým, že uvedené finančné prostriedky požičal poškodený predmetnej spoločnosti za účelom určitého podnikateľského zámeru, pričom k realizácii podnikateľského zámeru nedošlo. Za spoločnosť boli oprávnení konať vždy len dvaja konatelia spoločne, pričom obž. I. B. uzatvoril zmluvu o pôžičke za spoločnosť len sám s tým, že druhý konateľ o nej nebol vôbec informovaný a informovaný nebol ani spoločník tejto obchodnej spoločnosti. Spoločnosť požičané finančné prostriedky nevrátila a ani nepoužila na dohodnutý účel, pričom tak bola poškodenému spôsobená škoda vo výške poskytnutej pôžičky.
Súd prvého stupňa oslobodil obžalovaného spod obžaloby a to v podstate s poukazom na už konštantnú a ustálenú judikatúru, ktorá sa týka záväzkovo-právnych vzťahov. (19) Odvolací súd zrušil oslobodzujúci rozsudok súdu prvého stupňa s tým, že ide o spáchanie trestného činu podvodu, nakoľko obžalovaný oklamal poškodeného v tom, že zmluvu o pôžičke uzatvára s poškodeným spoločnosť, pretože obžalovaný nebol samostatne oprávnaný konať v mene spoločnosti a navyše finančné prostriedky, ktoré boli na podklade zmluvy o pôžičke poskytnuté, nepoužil obžalovaný na účel, ktorý bol dohodnutý.
S uvedenými právnymi argumentami nemožno súhlasiť, pretože, tak ako to už bolo uvedené vyšše, obmedzenia konateľského oprávnenia (napríklad také, že za spoločnosť konajú a podpisujú vždy dvaja konatelia spoločne) sú len vnútorné obmedzenia, ktoré sa týkajú vzťahu štatutárneho orgánu a spoločnosti, avšak voči tretím osobám sú neúčinné. Obžalovaný, ako konateľ spoločnosti, uzatvoril, v mene spoločnosti, zmluvu o pôžičke s poškodeným, a tým právne účinne zaviazal svojím konaním spoločnosť a to aj napriek tomu, že išlo o prekročenie vnútorného obmedzenia konateľského oprávnenia. Ak spoločnosti, v mene ktorej obžalovaný konal, vznikla týmto konaním škoda, spoločnosť má právo žiadať od konateľa náhradu škody (vo výnimočných prípadoch môže ísť až o vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti za spáchanie trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku). Len zo skutočnosti, že konateľ prekročil vnútorné obmedzenie konateľského oprávnenia, ktoré je vo vzťahu k tretím osobám zo zákona neúčinné, nie je možné vyvodzovať spáchanie trestného činu podvodu. Skutková veta obžaloby navyše vyvodzovala, celkom nesprávne, protiprávne konanie aj v tom, že obžalovaný konal tak, že neinformoval spoločníka. Tak ako už bolo uvedené, štatutárny orgán, v tomto prípade konateľ, nemá povinnosť informovať spoločníka o zamýšlaných, či už uskutočnených majetkových dispozíciách a už vôbec nemusí čakať na súhlas spoločníka. Napokon, uvedené vnútorné obmedzenie konateľského oprávnenia bolo zapísané v obchodnom registri a poškodený mohol toto vnútorné obedzenie kedykoľvek zistiť a to bez väčšej námahy. Taktiež aj argument, že obžalovaný nepoužil požičané finančné prostriedky na dohodnutý účel nemožno, sám o sebe, považovať za spáchanie trestného činu podvodu, pretože požičané finančné prostriedky sa stávajú vlstníctvom dlžníka momentom ich prevzatia a ten môže so svojím vlastníctvom disponovať akýmkoľvek spôsobom.
c) či pri predaji majetku bol alebo nebol porušený zákon a či je to významné pre prípadné trestnoprávne posúdenie skutku.
Veľká skupina trestných oznámení vidí spáchanie trestného činu už v tom, že sa dispozície s prevodom majetku právnickej osoby uskutočnili v rozpore so zákonom (najmä zákonom o správe majetku štátu), prípadne v rozpore s internými pravidlami (napríklad v rozpore so stanovami). Tu treba opätovne uviesť, že samotný predaj majetku právnickej osoby za zodpovedajúcu prihodnotu nie je trestným činom vo vzťahu k tejto právnickej osobe a to ani vtedy nie, ak sú prípadne porušené zákonom stanovené, či interne stanovené pravidlá na predaj majetku právnickej osoby. Už bolo uvedené vyššie, že voči tretým osobám, za určitých podmienok, môže ísť o spáchanie trestného činu.
Len porušenie zákona pri dispozíciách s majetkom právnickej osoby automaticky neznamená, že došlo k spáchaniu trestného činu. Protiprávne konanie nemusí a ani nie je automaticky konaním trestnoprávnym, pretože porušenie právnych predpisov často zakladá len občinaskoprávnu zodpovednosť.
Napríklad, v konkrétnom prípade bolo vedené trestné stíhanie pre podozrenie z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku podľa § 237 ods. 1, ods. 4 písm. a) Tr. zák., ktorého sa mal páchateľ dopustiť tak (krátené), že
v Bratislave, pri predaji materiálu, a to metrážneho rezného textilu z mobilizačných rezerv, v období ...., poveril ocenením vyčleneného textilu spoločnosť T. a.s., ktorá ocenila tovar na 100.000 Euro, následne ponukové konanie vyhrala spoločnosť A. s.r.o., ktorá však odstúpila zo súťaže, pričom po jej odstúpení bola znížená predajná cena ponúkaného tovaru o 50%, boli vydné nové podmienky ponukového konania, a to v cene 50.000 Euro, následne spoločnosť T. a.s. súťaž vyhrala s ponukou 50.000 Euro, čím bola S. š. h. r. SR v zastúpení Slovenskej republiky spôsobená škoda vo výške 50.000 Euro (škoda teda bola videná v tom, že sa tovar, ktorý mal mať hodnotu 100.000 Euro predal len za polovičnú cenu).
Trestné stíhanie sa viedlo z dôvodu, že správcovia majetku štátu nepostupovali v súlade s ustanoveniami § 8 a § 8a zákona č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu v znení účinnom v čase spáchania skutku, pretože majetok štátu mal byť ponúknutý najskôr štátnym rozpočtovým alebo štátnym príspevkovým organizáciám v regióne, v ktorom sa tento prebytočný majetok nachádzal, a ktorým by tento majetok mohol účelne slúžiť na plnenie úloh v rámci predmetu ich činnosti alebo v súvislosti s ním. V prípade nezáujmu subjektov uvedených v § 8 sa malo následne postupovať podľa ustanovení § 8a cit. zákona, formou osobitného ponukového konania, a zverejniť ponuky v periodickej tlači s celoštátnou pôsobnosťou. (20)
V priebehu trestného konania bolo zistené, že povinnosti vyplývajúce z vyššie uvedených ustanovení zákona o správe majetku štátu boli správcom majetku štátu porušené. Ponuka na predaj materiálu nebola zverejnená v periodickej tlači s celoštátnou pôsobnosťou a materiál taktiež nebol najskôr ponúknutý štátnym rozpočtovým a štátnym príspevkovým organizáciám.
Pri skúmaní, či boli naplnené znaky skutkovej podstaty trestného činu podľa § 237 ods. 1, ods. 4 písm. a) Tr. zák., je však podstatné zisťovať skutočne dosiahnuteľnú (trhovú) cenu, za ktorú by bolo možné spravovaný (opatrovaný) majetok predať. Škodou na spravovanom (opatrovanom) majetku by potom mohol byť len rozdiel medzi vyššou dosiahnuteľnou cenou predaného majetku a nižšou cenou, ktorá bola za jeho predaj fakticky získaná. Opätovne treba zdôrazniť, že samotný predaj spravovaného (opatrovaného) cudzieho majetku za primeranú trhovú cenu, ktorá je ekvivalentom skutočnej hodnoty predaného majetku, a ktorú ten, ktorému majetok patril, za jeho predaj obdrží do svojho majetku, nemožno považovať za škodu, a to ani v prípade, že pri predaji majetku došlo k porušeniu určitej povinnosti, prípadne k porušeniu zákona. Uvedené znamená, že na vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti je potrebné nielen to, že bolo postupované v rozpore s právnym predpisom, ale takýto postup musí byť v príčinnej súvislosti so spôsobením škody. Hoci formálne došlo k porušeniu zákona č. 278/1993 Z. z. pri predaji predmetného majetku štátu, nebolo zistené, že by Slovenská republika bola takýmto konaním reálne poškodená. Neboli zistení žiadni iní záujemcovia, ktorí by chceli alebo mohli ponúknuť v čase predaja majetku štátu vyššiu sumu (znaleckým dokazovaním bolo navyše preukázané, že predávaný tovar mal v čase predaja skutočne reálnu hodnotu za ktorú bol predaný). V tejto súvislosti je potrebné uviesť, že suma 100.000 Euro bola tzv. účtovná hodnota, ktorá však nemusí a v praxi často ani nezodpovedá skutočne reálnej hodnote spravovaného majetku, za ktorú by bol tovar zobchodovateľný v danom čase na trhu. Len subjektívne presvedčenie oznamovateľa, že rozdiel medzi účtovnou cenou textilu a cenou, za ktorú bol textil nakoniec predaný, je spôsobenou škodou, nepostačuje na vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti.
Pre úplnosť treba dodať, že, v danom prípade, správca majetku štátu oznámil osobitné ponukové konanie na svojej internetovej stránke, avšak aj napriek tomu išlo formálne o porušenie zákona o správe majetku štátu, nakoľko zákon vyžadoval, aby sa tak stalo „zverejnením ponuky v dennej tlači s celoštátnou pôsobnosťou“. V praxi sa však táto zákonom stanovená všeobecná povinnosť často a ľahko obchádzala tak, že osobitné ponukové konanie sa zverejnilo v denníku, ktorého náklad nie je veľký, ktorý nie je ani bežne dostupný vo všetkých novinových stránkoch a ktorý má okruh čitateľov pomerne špecifický a úzky (napríklad zverejnenie ponuky v Roľníckych novinách).
Evidentné porušenie zákona o správe majetku štátu zo strany správcu majetku štátu (neponúknutie majetku iným štátnym organizáciám a neuverejnenie ponukového konania v tlači) teda vôbec neznamenalo aj vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti, nakoľko nedošlo k spôsobeniu škody na spravovanom majetku. Evidentné porušenie zákona (či interného predpisu) nemusí byť preto vôbec významné (relevantné) pre prípadné trestnoprávne posúdenie skutku (21).
Záver
Na záver možno zhrnúť, že základnými zisteniami orgánov činných v trestnom konaní, po podaní trestného oznámenia ohľadne majetkových dispozíc právnických osôb, by malo byť zistenie, kto majetok predával (t. j., či išlo o tzv. právny, či faktický orgán riadenia právnickej osoby, respektíve o inú osobu z „vnútra“ právnickej osoby), či vykonaná majetková dispozícia spôsobila právnickej osobe škodu (zmenšenie alebo nezväčšenie majetku) a či táto škoda je pokrytá prípustným rizikom v komerčnej sfére. Bolo už uvedené vyššie, že ak majetkovú dispozíciu vykonala osoba, ktorej konanie je považované za konanie právnickej osoby a z tohto konania vznikla právnickej osobe škoda, neprichádza do úvahy (vo vzťahu k tejto osobe) použitie „univerzálnej“ právnej kvalifikácie trestného činu podvodu a ak je spôsobenie škody pokryté prípustným rizikom v komerčnej sfére, nepôjde vôbec o trestnoprávnu problematiku. Len porušenie zákona, či vnútorných obmedzení štatutárnych orgánov, ešte vôbec nemusí znamenať spáchanie trestného činu a pri preverovaní trestných oznámení tretích osôb (poškodených osôb, ktoré boli v určitom záväzkovoprávnom vzťahu s právnickou osobou) by malo byť nevyhnutným aj preskúmavanie konania samotného poškodeného a to hlavne v tom smere, či poškodený dostál svojej prevenčnej povinnosti, či z jeho strany nešlo o porušenie minimálnej miery opatrnosti vyžadovanej v záväzkovoprávnych vzťahoch (porušenie prípustného rizika) a či trestné oznámenie nie je len kompenzáciou za jeho nedbalé konanie. Len domnienky, či ničím nepodložené subjektívne presvedčenia oznamovateľa (nového vedenia právnickej osoby, tretích osôb, či politikov) o tom, že bol spáchaný trestný čin, by zásadne nemali stačiť na vedenie trestného stíhania (22).
Poznámky pod čiarou:
1. pokiaľ hovoríme o majetku právnických osôb, tak najčastejšie ide o predaj nehnuteľností a pohľadávok (predmetom predaja však bývajú aj rôzne hnuteľné veci, ktoré sa často predávajú ako nepotrebné pre ďalšiu činnosť právnickej osoby).
2. trestné oznámenia sú tak nezriedka používané ako tzv. filter všetkých podstatných majetkových dispozícií, ktoré vykonalo predchádzajúce vedenie s tým, že v trestných oznámeniach sú za trestné činy označené spravidla všetky podstatné majetkové dispozície predchádzajúceho vedenia, pričom orgány činné v trestnom konaní si majú vybrať tie, ktoré by mohli napĺňať skutkovú podstatu niektorého z trestných činov. Ak následne orgány činné v trestnom konaní nezistia žiadne podozrenia zo spáchania trestného činu, sú oznamovateľmi (často politikmi a médiami, ktorí nemajú žiadne odborné znalosti a schopnosti) kritizované a obvinované z neschopnosti a nezáujmu o vyšetrovanie trestných činov.
3. ide o určitý mýtus „živený“ často aj médiami a politikmi, ktorý spočíva v tom, že akékoľvek skutočne, či zdanlivo podozrivé prevody majetku právnickej osoby, respektíve prevody, pri ktorých mala alebo mohla vzniknúť škoda alebo obohatenie sú označované za podvodné.
4. k uvedenému pozri bližšie napríklad Šámal, P. a i. Podnikání a ekonomická kriminalita v České republice. 1. vydání. Praha: C.H.Beck, 2001. s. 266 a nasl., primerane aj napríklad uznesenie Najvyššieho súdu ČR sp. zn. 5 Tdo 648/2003 – zdroj internet – www.epravo.cz
5. k pričítateľnosti konania fyzickej osoby právnickej osobe a to z hľadiska trestnej zodpovednosti právnických osôb pozri napríklad Gibalová, D. Aplikace trestní odpovednosti právnických osob ve Francii. Trestneprávni revue č. 5/2011 strana 137 – 141.
6. osobitnou problematikou je posudzovanie prípadov, keď tzv. faktický orgán právnickej osoby prekročil pri konaní rozsah svojích právomocí, či kompetencií a konal nad rámec, napríklad udelenej plnej moci, respektíve išlo o konanie osoby, ktorá vôbec nebola na určité konanie splnomocnená právnickou osobou – napríklad zamestnanca právnickej osoby. V takýchto prípadoch taktiež nepôjde o trestný čin podvodu spáchaný „do vnútra“ právnickej osoby. Mohlo by ísť, čisto teoreticky, o trestný čin podvodu len vo vzťahu k tretej osobe, ktorej osoba, prekračujúca svoje kompetencie, majetok právnickej osoby predávala, pričom, vo vzťahu k právnickej osobe v mene ktorej sa neoprávnene konalo, by mohlo ísť, za splnenia aj ďalších zákonných podmienok, o podozrenie zo spáchania iného trestného činu, napríklad trestného činu sprenevery.
7. pozri primerane aj rozsudek Nejvyššího soudu ČR ze dne 24. 5. 2000 sp. zn. 5 Tzn 97/2000.
Ak by však išlo o predaj nehnuteľností za výrazne nižšiu cenu než v čase predaja skutočne mali, mohlo by ísť o podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku podľa § 237 Tr. ták. (prípadne o nedbanlivostnú formu tohto trestného činu podľa § 238 Tr. zák.) s tým, že škodou by mohol byť len rozdiel vo výške ceny, za ktorú boli nehnuteľnosti predané a za ktorú mohli byť reálne predané. Škodou by teda nebola hodnota (cena) celej nehnuteľnosti, pretože dohodnutá a nezaplatená kúpna cena je pohľadávka voči kupujúcemu, t. j. aktívum právnickej osoby a jej neuhradenie znamená postup podľa príslušných civilných predpisov. To všetko za predpokladu, že oprávnený orgán právnickej osoby, ktorý nehnuteľnosti predával, nevedel, že kupujúci môže mať problémy s úhradou kúpnej ceny. Ak predávajúci vedel, že kupujúci nemá žiadne finančné prostriedky na úhradu kúpnej ceny a aj napriek tomu predaj realizoval, aby napríklad pripravil právnickú osobu, v mene ktorej konal, o nehnuteľnosti, mohla by byť za škodu považovaná aj celá reálna hodnota nehnuteľností.
8. pri náležitej odbornej starostlivosti je potrebné prihliadnuť aj k znalostiam, kvalifikácii a skúsenostiam konkrétnej konajúcej osoby, pričom je nutné zohľadniť aj to, či oprávnený orgán právnicjej osoby vykonával svoju funkciu v súlade so záujmami právnickej osoby, ktoré poznal, či mal poznať (či oprávnený orgán právnickej osoby poznal záujmy právnickej osoby sa posudzuje práve podľa toho, či vynaložil náležitú odbornú starostlivosť k tomu, aby ich poznal). K uvedenému pozri blžšie napríklad Koranda, V. Porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku. Praha: Eurolex Bohemia s.r.o., 2005, s 24 a nasl.
9. k rizikám pozri podrobnejšie napríklad Janatka, F. A kol. Rizika v komerční praxi. Praha: Wolters Kluwer ČR, a.s., 2011
10. pokiaľ ide o okolnosti vylučujúce protiprávnosť, tak ich okruh sa ustanoveniami § 24 až § 30 Tr. zák. nevyčerpáva, pretože okolnosti vylučujúce protiprávnosť môžu byť aj analogicky rozširované, nakoľko sa tým zužujú podmienky trestnej zodpovednosti, ide teda o dovolenú analógiu, ktorá je v prospech páchateľa. K uvedenému pozri napríklad aj Šámal, P. a kol. Trestní zákonník I. § 1 až § 139. Komentář. 1. Vydání. Praha: C. H. Beck, 2009, s 314 a nasl.
11. tu však treba pripomenúť, že žiadny právny predpis nevyžaduje, aby mal oprávnený orgán právnickej osoby vždy všetky odborné znalosti, ktoré súvisia s jeho postavením, pričom postačí, ak má základné znalosti umožňujúce rozoznať reálne hroziacu škodu a zabrániť jej spôsobeniu na majetku právnickej osoby – primerane pozri napríklad uznesenie Najvyššieho súdu ČR zo dňa 18. 10. 2006, sp. zn. 5 Tdo 1224/2006.
12. k uvedenému primernane pozri napríklad Pešta, K. O hospodářské trestné činnosti. Praha: Panorama, 1985, s 194 a nasl. Kuchta, J. Dekriminalizace hospodářské a majetkové trestné činnosti podle aktuálního návrhu rekodifikace trestníha práva hmotného. Zborník Nové jevy v hospodářské kriminalitě. Brno, Masarykova univerzita 2007, s 110 – 119.
13. v takýchto prípadoch bývajú spravidla podávané trestné oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu s tým, že investor bol podnikateľom uvedený do omylu v otázke realizácie podnikateľského zámeru a ak by investor vedel, že je projekt nereálny určite by investíciu neposkytol. Opätovne tu treba zdôrazniť, že tak zisk ako aj strata sú v podnikateľskej oblasti nerozlučne spojené a dopredu spravidla nie je možné zistiť, aký bude výsledok podnikateského zámeru (plánu). Preto je výsledok podnikania (prípadne aj majetkových dispozicií vykonanávaných mimo podnikateľských účelov) vždy do určitej miery neistý (rizikový). Ak podnikateľ presvedčí investora o svojom podnikateľskom pláne, ktorý sa následne nevydarí (t. j. nie je ziskový) neznamená to, že podnikateľ klamal investora v zmysle skutkovej podstaty trestného činu podvodu, nakoľko mohlo ísť, a spravidla aj ide, o prípustné riziko v komerčnej sfére, ktoré nesie investor. Len nesplnenie očakávaní, prípadne prehnané očakávania nemožno považovať za omyl v zmysle skutkovej podstaty trestného činu podvodu.
14. napríklad na základe zákona, či stanov, môžu mať niektoré orgány právnickej osoby v kompetencii odsúhlasovať štatutárnym orgánom vybrané majetkové dispozície. Napríklad valné zhromaždenie alebo obecné zastupiteľstvo môžu disponovať oprávnením dávať predchádzajúci súhlas na konkrétne majetkové dispozície, spravidla pôjde o predchádzajúci súhlas, ktorý sa týka nakladania s nehnuteľným majetkom obchodnej spoločnosti, či obce.
15. pozri primerane napríklad uznesenie Najvyššieho súdu ČR zo dňa 25. 5. 2010, sp. zn. 7 Tdo 486/2010). Možno dodať, že ustanovenie § 415 Občianskeho zákonníka má charakter generálnej prevencie, z ktorej vyplýva, že ak si niektorý účastník občianskoprávneho vzťahu neplní svoju všeobecnú prevenčnú povinnosť, neplní si právnu povinnosť a teda koná protiprávne. Zodpovedá preto za škodu vzniknutú v príčinnej súvislosti s týmto opomenutím (ide tu do určitej miery o vyjadrenie zásady „právo patrí bdelým“, ktorá zdôrazňuje, aby sa každý o svoje práva staral primárne sám a sám si ich aj strážil). Samozrejme, aj prevenčná povinnosť má svoje hranice, od poškodeného možno žiadať len také preventívne konanie, ktoré aj reálne prichádzalo do úvahy a ktoré mohol vykonať bez väčších ťažkostí, či nákladov.
16. ide napríklad o situácie, keď je povinnosťou predstavestva akciovej spoločnosti, na základe stanov, požiadať pri vybraných majetkových dispozíciách valné zhromaždenie o predchádzajúci súhlas. Obdobne môže ísť aj o vzájomný vzťah starostu a obecného zastupiteľstva.
17. trochu iná je situácia napríklad v prípadoch, keď v mene spoločnosti s ručením obmedzeným môžu, podľa zápisu v obchodnom registri, konať len spoločne dvaja konatelia. Obaja spoločne teda vykonávajú majetkové dispozície v mene právnickej osoby. Jeden z konateľov presvedčí druhého konateľa o výhodnosti majetkovej dispozície, pričom mu zatají podstatné skutočnosti o tejto majetkovej dispozícii (napríklad to, že nejde o výhodnú transakciu pre spoločnosť, ale prvý z konatelov len chce „preliať“ majetok a to „pod cenu“ do inej spoločnosti, v ktorej chce následne pôsobiť a podobne). Oklamaný druhý konateľ pristúpi na túto majetkovú dispozíciu, ktorá sa následne aj realizuje a to už za účasti obidvoch konateľov. Tu si treba uvedomiť, že tento druhý oklamaný konateľ bol v omyle nielen v príčinnej súvislosti s konaním prvého konateľa, ktorý ho evidentne klamal, ale aj v príčinnej súvislosti s tým, že riadne nevykonával svoju funkciu konateľa, pretože ako konateľ mal nielen možnosť zistiť si všetky relevantné informácie o chystanom prevode, ale išlo zároveň aj o jeho povinosť konať v mene spoločnosti s náležitou odbornou starostlivosťou. Spravidla tu taktiež nepôjde o podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu. Vo vzťahu k obidvom konateľom by preto mohlo ísť (primárne) o podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku podľa § 237 Tr. zák. (pokiaľ ide o príklad použitý vyššie v zátvore, tak pri prvom konateľovi by prichádzalo do úvahy najmä podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania informácií v obchodnom styku podľa § 265 ods. 2 Tr. zák.)
18. k uvedenému pozri bližšie napríklad § 133 Obchodného zákonníka, prípadne Patakyová, M. a kol. Obchodný zákonník. Komentár. 1. vydanie. Praha: C.H.Beck, 2006, s. 326 a nasl.
19. ide o judikatúru Najvyššieho súdu, ktorá je v teórii ako aj v praxi dlhodobo rešpektovaná a ktorá sa týka neplnenia si zmluvných povinností niektorou zo zmluvných strán (primerane napríklad rozhodnutia Najvyššieho súdu sp. zn. 3 Tz 5/67 z 14.2.1967, sp. zn. 4 Tz 76/68 z 15.10.1968, sp. zn. 1 Tz 1/77 z 27.1.1977, napríklad aj rozhodnutie Najvyššieho súdu ČR sp. zn. 5 Tz 146/2000 a 6 Tdo 1038/2005). Uvedená judikatúra vychádza z toho, že samotná skutočnosť, že jedna zmluvná strana nesplnila svoj záväzok voči druhej zmluvnej strane, ešte nedokazuje, že druhá zmluvná strana bola uvedená do omylu s úmyslom obohatiť sa na úkor jej majetku. Skutočnosť, že jedna zmluvná strana neplnila zo zmluvy vôbec alebo plnila zo zmluvy len čiastočne, svedčí len o tom, že táto osoba nie je schopná riaadne splniť svoje zmluvné záväzky, nezahrňuje však, sama o sebe, vnútorný vzťah páchateľa k podstatným zložkám trestného činu. Neschopnosť zmluvnej strany dostáť svojim záväzkom nie je a ani nemôže byť trestným činom. Navyše úmysel páchateľa uviesť niekoho do omylu a obohatiť sa na jeho úkor musí byť daný už v čase podpisu príslušnej zmluvy (v danom prípade v čase fyzického poskytnutia finančných prostriedkov, ktoré predchádzalo uzatvoreniu písomnej zmluvy). Pokiaľ prekážky, ktoré bránia zmluvnej strane splniť svoj záväzok vzniknú až v čase po uzatvorení zmluvy, prípadne ak zmluvná strana z rôznych dôvodov odkladá splnenie svojho záväzku alebo až dodatočne pojme úmysel záväzok vôbec nesplniť, nemožno takéto konanie považovať za podvodné.
20. v tejto súvislosti je potrebné uviesť, že zákon č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu v znení neskorších predpisov v čase predaja predmetného materiálu upravoval nakladanie s majetkom štátu tak, že správca bol povinný prebytočný majetok štátu písomne ponúknuť tým štátnym rozpočtovým organizáciám alebo štátnym príspevkovým organizáciám v regióne, v ktorom sa tento prebytočný majetok štátu nachádza a ktorým by tento majetok mohol účelne slúžiť na plnenie úloh v rámci predmetu ich činnosti alebo v súvislosti s ním. Ak o ponúknutý majetok štátu neprejavila záujem žiadna štátna rozpočtová organizácia alebo štátna príspevková organizácia, bol správca povinný vykonať osobitné ponukové konanie podľa vyššie spomínaného zákona. Osobitné ponukové konanie sa začínalo zverejnením ponuky v periodickej tlači s celoštátnou pôsobnosťou. Ponuka musela obsahovať najmä identifikáciu majetku štátu s uvedením jeho charakteristiky, primeranú cenu, lehotu na doručenie cenových ponúk záujemcov, ktorá nesmela byť kratšia ako 10 kalendárnych dní odo dňa nasledujúceho po zverejnení ponuky. Správca previedol majetok štátu záujemcovi, ktorý v osobitnom ponukovom konaní ponúkol najvyššiu cenu. Ak záujemca, ktorý ponúkol v osobitnom ponukovom konaní najvyššiu cenovú ponuku, odstúpil od uzavretia zmluvy o prevode majetku štátu, správca mohol vyzvať na uzavretie zmluvy o prevode majetku štátu v poradí ďalšieho záujemcu s cenovou ponukou vo výške aspoň primeranej ceny. Ak cenová ponuka žiadneho záujemcu nedosiahne výšku primeranej ceny, je správca povinný opakovať osobitné ponukové konanie.
21. pozri primerane uznesenie Najvyššieho súdu ČR zo dňa 19.10.2010, sp. zn. 5 Tdo 1138/2010, podľa ktorého k naplneniu subjektívnej stránky trestného činu nestačí, ak páchateľ úmyselne porušil povinnosť uloženú mu zákonom, ale musí byť preukázané, že jeho úmysel smeroval k spôsobeniu následku, respektíve účinku, t. j. k spôsobeniu škody na opatrovanom, či spravovanom majetku.
22. ku každému trestnému oznámeniu by mali orgány činné v trestnom konaní pristupovať objektívne a uvedomiť si, že v predsúdnom konaní zastupujú záujmy štátu a nie záujmy skutočných, čí domnelých poškodených (ich záujmy zastupuje splnomocnenec poškodeného).
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.