Dňa 1.5.2007 nadobudlo účinnosť stanovisko generálneho prokurátora SR por. č. 1/2007 z 23.4.2007 k aplikácii § 222 Trestného zákona o trestnom čine úverového podvodu (ďalej len stanovisko o úverovom podvode) (1).
Vzhľadom k tomu, že v zmysle § 10 ods.2 zákona č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre sú stanoviská generálneho prokurátora SR záväzné pre všetkých prokurátorov, možno predpokladať uplatňovanie stanoviska o úverovom podvode v prípravnom konaní a v podstate jednotný postup orgánov činných v trestnom konaní v zmysle právnych viet tohoto stanoviska. Stanovisko má tak síce záväznosť len „do vnútra“ prokuratúry, avšak nepriamo (prostredníctvom dozoru prokurátora v prípravnom konaní) bude ovplyvňovať aj aplikačnú prax policajtov a v konečnom dôsledku aj postavenie obvinených a poškodených osôb.
Úvodom je potrebné uviesť, že trestný čin úverového podvodu podľa § 222 Tr. zák. obsahuje dve samostatné základné skutkové podstaty, ktoré sú upravené v odsekoch 1 a 2. Z názvu stanoviska o úverovom podvode síce nie je zrejmé, ktorej základnej skutkovej podstaty tohto trestného činu sa majú týkať v ňom obsiahnuté právne vety (alebo či sa majú týkať obidvoch), avšak z odôvodnenia stanoviska možno dospieť k záveru, že pôjde len o základnú skutkovú podstatu uvedenú v ustanovení § 222 ods.1 Tr. zák..
Stanovisko o úverovom podvode pozostáva zo šiestich zovšeobecňujúcich právnych viet, pričom závery prinajmenšom troch z nich (uvedené pod bodmi 3,4 a 5 stanoviska) vyvolávajú oprávnené pochybnosti a možno ich označiť za veľmi sporné a dokonca idúce nad rámec zákonných znakov skutkovej podstaty trestného činu úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák..
Vzhľadom na uvedené je nutné sa podrobnejšie zaoberať, najskôr problémovými bodmi stanoviska o úverovom podvode, a na záver aj samotnou opodstatnenosťou inštitútu výkladových stanovísk.
K bodom 3 až 5 stanoviska o úverovom podvode
Právna veta uvedená v bode 3 stanoviska o úverovom podvode má nasledovné znenie:
Pre úverového dlžníka, ktorý síce uviedol banke nepravdivé údaje o jeho bonite, avšak úver riadne spláca, suma získaného úveru nepredstavuje pre dlžníka neoprávnene získaný prospech. Pre takéhoto dlžníka suma poskytnutého úveru znamená iba dočasné navýšenie jeho aktív, čo na druhej strane korešponduje s jeho povinnosťou úverové prostriedky svojmu veriteľovi v určitej lehote splatiť. Úverový dlžník pritom veriteľovi vráti sumu poskytnutého úveru zvýšenú o príslušnú úrokovú sadzbu a preto tu nedochádza k trvalému odňatiu aktív veriteľa ani k úbytku na jeho majetku. V takýchto prípadoch nepôjde o úverový trestný čin.
Trestného činu úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák. sa dopustí ten, kto od iného vyláka úver alebo zabezpečenie úveru tým, že ho uvedie do omylu v otázke splnenia podmienok na poskytnutie úveru alebo na splácanie úveru a tak mu spôsobí malú škodu.
Z tejto legálnej definície trestného činu úverového podvodu možno, za pomoci gramatického a logického výkladu, ustáliť, že ak úverový dlžník uvádza banke nepravdivé údaje o svojej bonite (napríklad predkladá banke falošné potvrdenia o zamestnaní, o výške príjmu a podobne s cieľom získať finančné prostriedky z úveru) tak napĺňa znaky skutkovej podstaty trestného činu úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák. v tom smere, že „uvádza iného do omylu v otázke splnenia podmienok na poskytnutie úveru“.
Pre banky je totiž takmer vždy podstatnou podmienkou na poskytnutie úveru pravdivé zistenie týkajúce sa bonity žiadateľa o úver, t. j. preukázanie žiadateľa, že má zamestnanie a tomu zodpovedajúci príjem, ktorý oprávňuje na vyvodenie predbežného záveru o možnosti (schopnosti) žiadateľa uhrádzať zmluvne dohodnuté splátky. Pri posudzovaní „otázky splnenia podmienok na poskytnutie úveru“ banka (celkom logicky) môže vychádzať len z dokladov, ktoré má k dispozícii pred uzatvorením úverovej zmluvy, pretože len v tomto štádiu môže posudzovať úverové riziko ohľadne návratnosti finančných prostriedkov zo strany žiadateľa o úver. Banka pritom posudzuje „splnenie podmienok na poskytnutie úveru“ spravidla z dlhodobého hľadiska, t. j. z hľadiska niekoľkoročnej návratnosti a to bez ohľadu na to, či žiadateľ o úver má, napríklad v čase rozhodovania o úvere, nasporenú značnú finančnú čiastku, z ktorej by teoreticky mohol splatiť, dokonca ihneď, väčšiu časť poskytnutého úveru.
Úverový dlžník pritom vie, že predkladá banke falošné doklady o svojej bonite a že ak by banka poznala všetky rozhodné okolnosti, celkom určite by mu úver neposkytla. Výška poskytnutého úveru zo strany banky, tak predstavuje jej škodu, pretože skutočne (reálne) došlo vyplatením úveru k zmenšeniu majetku banky a tento úbytok na jej majetku chcel vyvolať (a vyvolal) svojím konaním práve úverový dlžník. Takto spôsobená škoda je preto pokrytá úmyselným zavinením úverového dlžníka, pričom nastala hlavne v dôsledku podvodného konania zo strany úverového dlžníka pri preskúmavaní jeho bonity (z hľadiska posudzovania príčin, ktoré viedli k následku relevantnému z hľadiska trestného práva, bolo konanie úverového dlžníka rozhodujúcou príčinou, ktorá ho spôsobila). Úverový dlžník teda následok nielen spôsobil, ale ho aj zavinil.
Ak následne, po obdržaní finančných prostriedkov z úveru, pojme úverový dlžník úmysel úver splácať (napríklad z dôvodu neodhalenia jeho podvodného konania pri preskúmavaní jeho bonity), prípadne následne začne úver splácať, nakoľko sa mu podarilo získať legálnou, či nelegálnou činnosťou finančné prostriedky na jeho splatenie (napríklad z ďalších podvodne vylákaných úverov) alebo úver začne splácať len preto, že si „vstúpil do seba“, nemajú tieto okolnosti na naplnenie formálnych znakov skutkovej podstaty trestného činu úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák. žiadny vplyv, pretože nastali až po dokonaní trestného činu a ide tu v podstate len o náhradu spôsobenej škody zo strany úverového dlžníka.
Sporným môže byť to, či ide o škodu v prípadoch, keď úverový dlžník uvádzal nepravdivé údaje o svojej bonite a tak vylákal od banky úver, avšak zároveň, v čase podpisu úverovej zmluvy, konal v presvedčení (v úmysle), že úver splácať bude. Aj tu je, podľa môjho názoru, potrebné vychádzať z toho, že primárnym úmyslom (cieľom) úverového dlžníka je vylákať od banky úver a to predstieraním svojej bonity. Úverový dlžník sa preto chce obohatiť na úkor banky, teda jeho konanie je zamerané na vyvolanie neoprávneného presunu majetku z banky na neho. Vyplatenie finančných prostriedkov zo strany banky je potom práve tým momentom, kedy dôjde k reálnemu úbytku na majetku banky. Tento „úbytok“ možno označiť za škodu a táto škoda je pokrytá úmyselným zavinením úverového dlžníka a vzniká momentom vyplatenia finančnej čiastky. To, že úverový dlžník má zároveň aj sekundárny úmysel (cieľ), t. j. neoprávnene získaný úver splácať, na tom nemôže nič zmeniť, pretože trestný čin úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák. bol už dokonaný a tento sekundárny úmysel možno označiť len za tzv. úmysel nahradiť spôsobenú škodu (2). Banka síce nebola uvedená do omylu v otázke, že finančné prostriedky, ktoré poskytla jej budú vrátené v určitej dobe, ale banka poskytla úver za takých okolností, kedy by ich objektívne nebola poskytla, ak by bola pravdivo informovaná. Z hľadiska súkromnoprávneho možno klamanie banky zo strany žiadateľa označiť za také konanie, ktoré sa vo všeobecnosti medzi poctivými ľuďmi považuje za neprípustné, teda za úmyselné konanie odporujúce dobrým mravom. Naviac na vyvodenie trestno-právnej zodpovednosti skutková podstata trestného činu úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák. nevyžaduje, aby spôsobenie škody bolo trvalé (teda, aby išlo o trvalé odňatie majetku veriteľa), ale na naplnenie formálnych znakov postačí prípadne aj dočasné odňatie majetku veriteľa.
Možno preto ustáliť, že pravdivé, respektíve nepravdivé informovanie banky zo strany žiadateľa o úver, ktoré sa týka jeho bonity je takou podstatnou skutočnosťou, ktorá v konečnom dôsledku má výrazný (ak nie rozhodujúci) vplyv na konečné stanovisko banky v tom smere, či poskytne alebo neposkytne žiadateľovi úver. Vedomé nepravdivé informovanie banky žiadateľom o úver o svojej bonite, v dôsledku ktorého je s ním uzatvorená úverová zmluva, a sú mu následne poskytnuté finančné prostriedky, napĺňa znak skutkovej podstaty trestného činu úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák. (konkrétne znak týkajúci sa uvedenia banky do omylu „v otázke splnenia podmienok na poskytnutie úveru“) a preto suma získaného úveru predstavuje pre úverového dlžníka neoprávnene získaný prospech (prospech získaný trestným činom je vždy neoprávnený, nakoľko ide o neoprávnenú majetkovú výhodu žiadateľa na ktorú by inak nemal nárok). Bez lživého informovania banky by totiž žiadateľovi úver nebol poskytnutý a preto získanie úveru je v príčinnej súvislosti s uvádzaním nepravdivých údajov banke.
V každej jednotlivej trestnej veci však bude nevyhnutné starostlivo skúmať, či uvedenie nepravdivého údaju bolo v objektívnej polohe vôbec spôsobilé ohroziť záujem chránený Trestným zákonom a to z hľadiska reálneho vplyvu nepravdivého údaju na úvahu poskytovateľa úveru o návratnosti finančných prostriedkov.
Ak úverový dlžník trestným činom dosiahne vylákanie čiastky od úverového veriteľa, na ktorú znie úverová zmluva, tak naplní formálne znaky skutkovej podstaty trestného činu úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák. a následné splácanie úveru na tom nemôže nič zmeniť (splácanie, respektíve nesplácanie úveru už banka nemôže ovplyvniť). Splácanie úveru zo strany úverového dlžníka (napríklad na naliehanie zo strany banky) môže mať vplyv len na náhradu škody, ktorá bola spôsobená už dokonaným trestným činom, prípadne, ak pôjde o prečin, môže spôsobiť, že závažnosť prečinu bude nepatrná.
Stanovisko o úverovom podvode preto vychádza z nesprávnych záverov, keď neberie vôbec do úvahy okamih dokonania trestného činu úverového podvodu a znaky základnej skutkovej podstaty na vyvodenie trestno-právnej zodpovednosti neprípustne rozširuje o ďalšie okolnosti (znaky), ktoré nastanú až po dokonaní trestného činu.
V tomto smere je potrebné pripomenúť, že trestný čin je dokonaný, ak sú naplnené všetky znaky jeho skutkovej podstaty. Z hľadiska dokonania trestného činu úverového podvodu je preto potrebné vychádzať z toho, že pokiaľ je páchateľovi (dlžníkovi) vyplatená čiastka, na ktorú bola úverová zmluva uzatvorená, a výsledkami dokazovania bol preukázaný záver o zavinení páchateľa ako jeho vnútorného vzťahu k podstatným zložkám trestného činu, je trestný čin úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák. dokonaný okamihom vzniku škody, teda okamihom vyplatenia podvodne vylákanej čiastky zo strany veriteľa.
Stanovisko o úverovom podvode však nesprávne vychádza práve z toho, či úverový dlžník úver spláca alebo nespláca (použitie slovného spojenia „avšak úver riadne spláca“ v bode 3 stanoviska) a podľa toho určuje, či pôjde alebo nepôjde o trestný čin úverového podvodu a to bez ohľadu na to, či úverový dlžník uvádza nepravdivé údaje o svojej bonite. Z takéhoto výkladu však vôbec nie je zrejmé, ako sa potom majú posudzovať prípady, keď úverový dlžník nesplatí celý úver, ale uhradí napríklad 80% jeho výšky. Podľa stanoviska o úverovom podvodu by v takomto prípade malo ísť o trestný čin úverového podvodu, nakoľko dlžník úver riadne nespláca, avšak nie je jasné čo by sa tu považovalo za škodu a kedy by mal byť trestný čin dokonaný.
V prípade, ak by sme doviedli tieto úvahy až do absurdných záverov (t. j. za pomoci metódy logického výkladu argumentum ad absurdum) museli by sme dospieť k záveru, že orgány činné v trestnom konaní nemôžu konať počas doby úverového vzťahu (spravidla aj niekoľko rokov), pretože o trestný čin úverového podvodu by išlo až vtedy, ak by úverový dlžník úver prestal riadne splácať, pričom by bolo bez významu, že úverový dlžník (ešte ako žiadateľ o úver) získal úver na podklade falošných dokladov. Ak by úverový dlžník teda prestal úver splácať, išlo by o trestný čin (a o neoprávnený prospech), avšak ak by následne (napríklad po niekoľkých mesiacoch) opätovne začal zmluvne dohodnuté splátky uhrádzať, už by opätovne nešlo o trestný čin (prospech by už nebol neoprávnený) a tak by to mohlo pokračovať neustále. Stanovisko o úverovom podvode tak neprípustne vychádza len z následku, ktorý umelo oddeľuje od konania úverového dlžníka v čase preskúmavania jeho bonity zo strany banky.
To, či sú alebo nie sú naplnené znaky skutkovej podstaty trestného činu úverového podvodu a kedy je tento trestný čin dokonaný by tak, podľa stanoviska o úverovom podvode, neurčoval Trestný zákon, ale sám úverový dlžník podľa toho, či by hradil (alebo mal) finančné prostriedky na úhradu zmluvne dohodnutých splátok.
V tomto smere je potrebné uviesť, že ak za použitia vyššie uvedenej metódy výkladu (t. j. dovedením veci do absurdných záverov) sa dospeje logicky k zjavne nesprávnym záverom, je potom potrebné (nutné) takéto závery odmietnuť (3). Právny záver uvedený v prvej vete bodu 3 stanoviska o úverovom podvode je preto neakceptovateľný.
V súvislosti s posudzovaním neoprávnenosti, respektíve oprávnenosti prospechu, ktorý mal získať úverový dlžník, došlo v stanovisku o úverovom podvode k zámene pojmov „škoda“ a „prospech“ a to hlavne v tom smere, ktorý z týchto pojmov je základným znakom skutkovej podstaty trestného činu úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák., t. j. ktorý z týchto pojmov je nutné dokazovať a ustáliť v trestnom konaní (4).
Pri riešení uvedenej problematiky je nutné vychádzať z toho, že trestný čin úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák. je tzv. poruchovým trestným činom. Následkom pri poruchových trestných činoch je vždy spôsobenie škody na objekte, pričom pri posudzovanom trestnom čine to bude vždy spôsobenie škody (poruchy) na cudzom majetku (chránený tu je cudzí majetok v oblasti poskytovania úverov). Táto škoda vzniká teda tomu, kto úver poskytuje a prejavuje sa v skutočnom zmenšení majetku veriteľa, ktorý úver poskytol. Z hľadiska základných znakov skutkovej podstaty trestného činu úverového podvodu je preto bez významu o akú čiastku sa páchateľ obohatil (t. j. aký mal prospech zo svojho podvodného konania). Výška skutočnej škody na jednej strane (na majetku úverového veriteľa) nemusí (a spravidla ani nie je) totožná s výškou prospechu (obohatenia) na strane druhej (na majetku úverového dlžníka) a preto tieto pojmy nemožno stotožňovať a ani zamieňať (5).
Pre doplnenie uvedeného možno uviesť, že Trestný zákon chápe škodu v prvom rade ako ujmu, ktorá nastala (prejavuje sa) v majetkovej sfére poškodeného a to v zmenšení jeho majetku alebo v ušlom zisku (§ 124 ods.1 veta prvá a § 124 ods.2 Tr. zák.). Práve z týchto zákonných ustanovení je potrebné vychádzať pri objasňovaní pojmu škoda v zmysle skutkovej podstaty trestného činu úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák..
Pod pojem „škoda“ síce zákonodarca zaradil aj získanie prospechu (§ 124 ods.1 veta druhá Tr. zák.), avšak urobil tak len pre zjednodušenie skutkových podstát trestných činov uvedených v osobitnej časti Trestného zákona (6). Zo slovného spojenia, že škodou sa rozumie „aj“ získanie prospechu možno vyvodiť len to, že skutočná škoda a prospech nie je to isté, avšak nemožno z tejto všeobecnej definície škody vyvodiť to, že pri trestnom čine úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák. je primárne potrebné vychádzať z ustanovenia § 124 ods.1 veta druhá Tr. zák. a až sekundárne (ak vôbec) z ustanovenia § 124 ods.1 veta prvá v spojení s § 124 ods.2 Tr. zák..
V tejto súvislosti je však potrebné uviesť, že spôsobenie škody na jednej strane spravidla znamená získanie prospechu na strane druhej. Prospechom žiadateľa o úver sa potom, pri trestnom čine úverového podvodu, rozumie samotné získanie úveru, pretože v prípade, ak by žiadateľ predložil pravdivé doklady o svojej bonite úver by nezískal (7).
Podstatným pri zisťovaní následku trestného činu úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák. nie je preto výška prospechu úverového dlžníka, ale podstatným je spôsobenie skutočnej škody veriteľovi. Podporne možno vychádzať aj z toho, že poškodeným v zmysle § 46 ods.3 Tr. por. je ten, kto má proti obvinenému nárok na náhradu škody, ktorá mu bola spôsobená trestným činom (poškodeným môže byť v danom prípade výhradne subjekt, ktorého majetok bol protiprávnym konaním skrátený, t. j. pôjde o banku). Nároku na náhradu škody pritom zodpovedá len náhrada skutočnej škody a ušlého zisku. Naproti tomu, prospechu, ktorý bol získaný neoprávnene, zodpovedá povinnosť na vydanie bezdôvodného obohatenia. Prospech je preto potrebné povinne dokazovať len vtedy, ak ide o znak skutkovej podstaty konkrétneho trestného činu, respektíve ak je znakom skutkovej podstaty pojem obohatenie (pôjde najmä o tzv. obohacovacie delikty ako trestný čin neoprávneného obohatenia, podielnictva, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a podobne).
V bode 3 stanoviska o úverovom podvode sa naviac používajú pojmy ako „dočasné navýšenie aktív“ a „trvalé odňatie aktív“, čo sú termíny, ktoré možno označiť za účtovné. Škodu z trestno-právneho hľadiska pritom nikdy nemožno chápať v účtovnom (bilančnom) vyjadrení, pretože ak je bilancia aktív a pasív vyrovnaná, neznamená to, že nevznikla skutočná škoda (8). Účtovnú škodu Trestný zákon nepozná a nemožno ňou nahrádzať škodu skutočnú (t. j. skutočný úbytok na majetku úverového veriteľa). Ak by sme posudzovali škodu len podľa účtovného vyjadrenia, zrejme by k nej nikdy nebolo došlo, pretože, ak napríklad veriteľ poskytne dlžníkovi finančné prostriedky, má voči dlžníkovi pohľadávku. Pohľadávka sa pritom zaraďuje medzi aktíva a preto sa účtovne majetok veriteľa vôbec nezmenšuje.
Nad rámec uvedeného je potrebné skonštatovať, že bod 3 stanoviska o úverovom podvode sa, a celkom nepochopiteľne, vôbec nezaoberá pomerene často sa vyskytujúcimi aplikačnými problémami spočívajúcimi v tom, či je možné považovať za trestný čin úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák. prípady, keď páchateľ vyláka od veriteľa úver tak, že mu poskytne nepravdivé údaje týkajúce sa splnenia podmienok na poskytnutie úveru, avšak na zaistenie svojich záväzkov vyplývajúcich z úverovej zmluvy poskytne páchateľ veriteľovi záloh (napríklad záložné právo na nehnuteľnosť), ktorého hodnota je rovnaká alebo vyššia ako výška poskytnutého úveru.
Ak by sme v takýchto prípadoch postupovali podľa bodu 3 stanoviska o úverovom podvode bolo by vedľajšie, či je úver zabezpečený záložným právom, pretože podstatným by bolo len to, či úverový dlžník úver riadne a včas spláca. Bod 3 stanoviska o úverovom podvode však výslovne o zabezpečení úveru nehovorí a preto sa možno domnievať, že sa na takéto prípady vôbec nevzťahuje a že ich riešenie ponecháva aj naďalej nejednotnej aplikačnej praxi. Pri riešení uvedeného problému sa v praxi totiž vyskytujú (a nielen na území SR, ale aj napríklad na území ČR) a používajú dva celkom odlišné právne názory.
Prvý právny názor vychádza z toho, že ak je úver zabezpečený takou hodnotou (napríklad nehnuteľnosťou), ktorá umožňuje veriteľovi dosiahnuť jej realizáciou v zmysle príslušných ustanovení obchodného zákonníka získanie dlžnej čiastky späť, nemôže byť naplnená skutková podstata trestného činu úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák., pretože nemôže vzniknúť škoda na cudzom majetku, ktorá je znakom tejto skutkovej podstaty (9).
Druhý, úplne odlišný právny názor, ktorý považujem za správny, vychádza zo súčasnej rozhodovacej činnosti Najvyššieho súdu ČR, ktorý vo svojich rozhodnutiach dospel k záveru, že trestný čin úverového podvodu je dokonaný už tým, že banka vyplatí páchateľovi úver na podklade nepravdivých skutočností a to bez ohľadu na to, že páchateľ poskytol banke za účelom zaistenia svojich záväzkov záloh, ktorého hodnota je rovnaká alebo dokonca vyššia ako výška poskytnutého úveru. Záložné právo totiž aj v prípade speňaženia zálohu slúži len ako náhrada škody, ktorá už bola spôsobená dokonaným trestným činom úverového podvodu. Tieto závery platia obdobne aj vtedy, ak bol podvodne vylákaný úver zabezpečený za použitia iných zaisťovacích inštitútov ako zaistením nehnuteľnosti (napríklad ručením a podobne). Vychádza sa tu z toho, že k realizácii záložného práva nedochádza automaticky vždy v súvislosti so vznikom záväzku, ale až vtedy, ak nie je riadne a včas záväzok uhradený, pretože záložné právo predstavuje len možnosť vynútiť si od dlžníka splnenie povinnosti. Možno podporne použiť aj obdobný prípad, keď pri trestnom čine krádeže je spôsobenou škodou celá skutočná hodnota odcudzenej veci a to aj v prípade, ak páchateľ dá namiesto odcudzenej veci inú vec rovnakého druhu (judikatúra R 2/1963). Naviac predmetom činnosti bánk je obchod s peniazmi a nie obchod so založenými nehnuteľnosťami, ktoré získavajú pri nesplatených úveroch. Banky preto obvykle pristupujú k realizácii záložného práva až v krajných prípadoch, pretože prioritne požadujú úhradu v peňažnom plnení (10).
Právna veta uvedená v bode 4 stanoviska o úverovom podvode znie:
Ak žiadateľ o pridelenie úveru uvedie subjekt poskytujúci úver do omylu v otázke bonity klienta predložením nepravdivých či falošných potvrdení o príjme či o zamestnaní, v dôsledku čoho k vyplateniu úveru nedôjde, takéto konanie žiadateľa o úver nemožno bez preukázania ďalších okolností posudzovať ako pokus trestného činu úverového podvodu. V takomto prípade je potrebné skúmať celkové majetkové pomery žiadateľa o úver a zisťovať, či v čase žiadosti o úver mal dostatok finančných prostriedkov na jeho riadne a včasné splácanie, prípadne či mohol dôvodne predpokladať, že úver riadne splatí.
V súvislosti s bodom 4 stanoviska o úverovom podvode je potrebné uviesť, že trestný čin úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák. je vyjadrený tzv. alternatívnou skutkovou podstatou(11). Uvedené znamená to, že pre naplnenie formálnych znakov skutkovej podstaty trestného činu úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák. postačí, ak páchateľ uvedie iného do omylu „v otázke splnenia podmienok na poskytnutie úveru“ a nevyžaduje sa zároveň, aby páchateľ aj uviedol iného do omylu „v otázke splácania úveru“.
Znenie základnej skutkovej podstaty trestného činu úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák. môže vyvolávať určité pochybnosti a preto je potrebné ustáliť, čo sa rozumie pod „otázkou splnenia podmienok na poskytnutie úveru“.
Vo všeobecnosti spravidla banky vyžadujú pri žiadostiach o úver pravdivé preukazovanie totožnosti žiadateľa a jeho bonity. Totožnosť sa overuje predložením aspoň dvoch preukazov totožnosti (napríklad občianskeho preukazu a cestovného pasu) a niekedy sa vyžaduje aj predloženie dokladu za účelom preverenia adresy žiadateľa (napríklad telefónny účet, účet za elektrinu a podobne).
Bonita žiadateľa o úver sa stanovuje podľa jeho príjmov, pričom banka vôbec nezisťuje, či žiadateľ má alebo nemá majetok (napríklad či je vlastníkom nehnuteľností, akcií, finančných prostriedkov a podobne). Banka zisťuje príjem z potvrdenia o výške príjmu zo závislej činnosti (ak ide o zamestnanca), respektíve z potvrdenia o výške daňovej povinnosti a z daňového priznania za predchádzajúci rok (ak ide o podnikateľa), prípadne postačí, že už žiadateľ má zriadený účet v banke, od ktorej žiada poskytnutie úveru a ide o účet, na ktorý mu je zasielaná pravidelne mzda.
Z uvedeného je zrejmé, že preskúmavaním podmienok na poskytnutie úveru sa rozumie hlavne (a vo väčšine prípadov výhradne) zisťovanie, či má žiadateľ reálne taký príjem, z ktorého bude schopný úver postupne splácať, t. j. pre banku je podstatný pravidelne sa opakujúci príjem. „Splnenie podmienok na poskytnutie úveru“ preto zahŕňa a znamená aj splnenie podmienok na splácanie úveru. Aby niekto mohol úver obdržať, musí preukázať, že je schopný ho v budúcnosti splatiť. Alebo povedané inak, „splnením podmienok na splácanie úveru“ sa rozumie pravdivé preukázanie výšky príjmu žiadateľa za určité časové obdobie. Preto ak nemáme považovať znak skutkovej podstaty „splnenie podmienok na poskytnutie úveru“ a znak „na splácanie úveru“ za totožný (a zákonodarca by ich nekládol vedľa seba, ak by malo ísť o totožné znaky a neoddeľoval by ich spojkou alebo) musíme dospieť k záveru, že znak „na splácanie úveru“ sa týka prípadov, keď žiadateľ o úver síce neuvádza banku do omylu v otázke splnenia podmienok na poskytnutie úveru, teda banku „neklame“ v otázke svojej bonity, ale ide o prípady, keď žiadateľ o úver uvádza banku do omylu v otázke splácania úveru, teda koná v úmysle vôbec neplniť zmluvne dohodnuté podmienky týkajúce sa opakovaného hradenia splátok. Takýto výklad neprekračuje zmysel právnej normy a preto nejde o neprípustný rozširujúci výklad. V konečnom dôsledku banku ohrozujú v oblasti poskytovania úverov len dva druhy úmyselných konaní. V prvom rade ide o prípady, keď žiadateľ vyláka od banky úver uvádzaním nepravdivých údajov o svojej bonite a v druhom rade pôjde o prípady, keď úverový dlžník vyláka od banky úver tak, že predstiera úmysel ho splácať, hoci vie, že tak neurobí (prípadne môže ísť o vzájomnú kumuláciu obidvoch takýchto konaní).
Pre naplnenie formálnych znakov skutkovej podstaty trestného činu úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák. preto postačí, ak páchateľ uvedie iného do omylu „v otázke splnenia podmienok na poskytnutie úveru“, pričom (ako už bolo uvedené) takouto podmienkou je pravdivé uvádzanie skutočností týkajúcich sa bonity žiadateľa. To, že toto „preskúmavanie“ bonity žiadateľa o úver je pre banku podstatné zvýrazňuje to, že ak banka príde na to, že žiadateľ uvádzal nepravdivé alebo skreslené údaje, úver neposkytne (presnejšie neuzatvorí so žiadateľom úverovú zmluvu na podklade ktorej by mu následne vyplatila finančné prostriedky). Takéto konanie žiadateľa možno preto, z hľadiska formálnych znakov skutkovej podstaty úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák., považovať za pokus tohto trestného činu (t. j. ak nedôjde k vyplateniu žiadanej sumy). Žiadateľ o úver už totiž začal napĺňať objektívnu stánku trestného činu popísanú v osobitnej časti Trestného zákona a bezprostredne ohrozoval predmet svojho útoku, pričom jeho konanie je aj v bezprostrednej časovej spojitosti s následkom, ktorý má nastať, teda trestná činnosť je už tak rozvinutá, že možno očakávať dokonanie trestného činu (žiadateľ o úver už podnikol všetky kroky, ktoré boli nevyhnuté na spôsobenie následku).
V tomto smere je potrebné opätovne zdôrazniť, že sám zákonodarca vyjadril skutkovú podstatu trestného činu úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák. alternatívne a preto znaky základnej skutkovej podstaty nemožno rozširovať tak, že o trestný čin pôjde len vtedy, ak žiadateľ v čase žiadosti o úver nemal dostatok finančných prostriedkov na jeho riadne a včasné splácanie, prípadne či mohol dôvodne predpokladať, že úver riadne nesplatí. Ak žiadateľ o úver predloží falošné (nepravdivé) údaje o svojej bonite s cieľom vylákať od banky finančné prostriedky na podklade úverovej zmluvy, naplní formálne znaky základnej skutkovej podstaty trestného činu úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák., pričom, či pôjde o dokonaný trestný čin alebo o trestný čin v štádiu pokusu bude závisieť od toho, či banka uver poskytne alebo neposkytne (t. j. od okolností, ktoré nezávisia na vôli žiadateľa, ale závisia od preverovacej činnosti banky, pretože samotný žiadateľ predpokladá, že sa tak nestane a že banka nezistí skutočne pravdivé údaje o jeho bonite). Možnosť žiadateľa „riadne a včas splácať poskytnutý úver“ je preto, z hľadiska naplnenia znakov základnej skutkovej podstaty, bez významu (12).
Naviac z bodu 4 stanoviska o úverovom podvode ani nie je zrejmé aká suma finančných prostriedkov sa bude považovať za dostatočnú na „riadne a včasné splácanie“ úveru (napríklad v prípadoch ak pôjde o úver so splátkami rozloženými na niekoľko desiatok rokov), respektíve, či „majetkové pomery žiadateľa“ zahŕňajú aj napríklad majetok jeho blízkych osôb, ktorý by teoreticky mohol byť tiež použitý na úhradu splátok.
Právna veta uvedená v bode 5 stanoviska o úverovom podvode znie:
Ak úverový dlžník síce neuvedie subjekt poskytujúci úver do omylu v otázke splnenia podmienok pre priznanie úveru alebo na jeho splácanie, ale úverovú zmluvu uzatvorí v úmysle úver vôbec nesplácať, takéto prípady bude potrebné posudzovať ako trestný čin podvodu podľa § 221 Trestného zákona a nie ako trestný čin úverového podvodu podľa ustanovenia § 222 Trestného zákona.
Pokiaľ ide o bod 5 stanoviska o úverovom podvode je potrebné skonštatovať, že v prípade ak úverový dlžník neuvedie úverového veriteľa do omylu „v otázke splnenia podmienok na poskytnutie úveru“, t. j. úverový dlžník uvedie pravdivo všetky podstatné údaje, ktoré majú rozhodujúci vplyv na rozhodovanie veriteľa o poskytnutí úveru, avšak už v čase podpisu úverovej zmluvy vie, že úver splácať nebude a teda, že uzatvorenie úverovej zmluvy je len prostriedkom na dosiahnutie finančných prostriedkov, pôjde o trestný čin úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák..
Úverový dlžník totiž uviedol úverového veriteľa do omylu „v otázke splácania úveru“, teda aj napriek tomu, že sa v úverovej zmluve zaviazal, že úver bude riadne splácať, konal s úmyslom vôbec nedodržať zmluvne dohodnuté podmienky. Tento záver vyplýva aj z vyššie uvedeného konštatovania, že skutková podstata trestného činu úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák. je alternatívna a z právnych úvah uvedených k bodu 4 stanoviska o úverovom podvode.
Rozlíšenie, kedy, pri uzatváraní úverových zmlúv, pôjde o trestný čin podvodu podľa § 221 Tr. zák. a kedy o trestný čin úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák. nezávisí od toho, či úverový dlžník má úmysel úver riadne splácať alebo nie, ale sa odvíja od toho, kto môže byť páchateľom (spolupáchateľom) trestného činu úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák..
Páchateľom trestného činu úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák. spáchaného podvodným konaním pri uzatváraní úverovej zmluvy môže byť len účastník takejto zmluvy, napríklad dlžník alebo fyzická osoba konajúca za dlžníka (ak je dlžník právnickou osobou). Osoba, ktorá účastníkovi úverovej zmluvy len zabezpečí potrebné nepravdivé podklady, nemôže byť spolupáchateľom, ale môže byť len účastníkom v zmysle § 21 ods.1 písm. d) Tr. zák., pričom o pomoc môže ísť len v tom prípade, ak konanie účastníka úverovej zmluvy dosiahne štádia pokusu alebo dokonaného trestného činu (13). Podľa okolností konkrétneho prípadu môže ísť aj o iné formy účastníctva.
Pokiaľ páchateľ, ktorý nie je účastníkom úverovej zmluvy, ako tzv. nepriamy páchateľ uvedie do omylu úverového veriteľa prostredníctvom účastníka úverového vzťahu, ktorý sám nekoná zavinene (napríklad koná v skutkovom omyle) nemôže ísť o trestný čin úverového podvodu podľa § 222 ods.1 Tr. zák., pretože páchateľstvo je tu vylúčené nedostatkom náležitostí v osobe páchateľa a účastníctvo je tu vylúčené v dôsledku zásady akcesority. Konanie takéhoto páchateľa možno preto posúdiť len ako všeobecný trestný čin podvodu podľa § 221 ods.1 Tr. zák..
Právne výhrady uvedené k bodom 3 až 5 stanoviska o úverovom podvode sú podľa môjho názoru zásadného charakteru a ak stanovisko o úverovom podvode zostane v nezmenenej podobe platiť aj naďalej, spôsobí značné aplikačné ťažkosti a hlavne uvedie do praxe výklad, ktorý je v rozpore so zmyslom (obsahom) právnej normy. Nechcem tvrdiť, že vyššie uvedený výklad ustanovenia § 222 ods.1 Tr. zák. je jediný možný a zaručene správny, avšak som toho názoru, že stanovisku o úverovom podvode mala predchádzať širšia diskusia v rámci prokuratúry, prípadne aj napríklad semináre na túto tému. Až závery tejto diskusie mali byť následne premietnuté priamo v právnych vetách stanoviska, pričom stanovisko o úverovom podvode malo byť rozhodne komplexnejšie a malo pokrývať väčší okruh aplikačných problémov (napríklad už naznačený problém so záložným právom).
Poznámky pod čiarou:
1. výkladové stanoviská generálneho prokurátora SR sú verejne dostupné na internetovej stránke Generálnej prokuratúry SR www.genpro.gov.sk
2. úmysel škodiť môže nepriamo vychádzať najavo z úmyslu páchateľa získať prospech na ujmu niekoho iného, pozri Draštík, Antonín a kol.: Přehled judikatury, Trestné činy proti majetku, Podvod. ASPI Publishing s.r.o. 2003, s. 4
3. Boguszak, J. a i.: Teorie práva. Praha: ASPI Publishing, 2004, s. 185
4. s pojatím podvodu a jeho osobitných druhov ako čisto obohacovacích deliktov sa nedá súhlasiť, pretože aj v ich prípade možno uvažovať o úmysle páchateľa obohatiť sa a zároveň spôsobiť škodu na cudzom majetku. Škodou sa pritom rozumie len majetková ujma, pozri aj Soukup, P.: Zpusobení škody u podvodu a jeho zvláštních druhu. Trestní právo, 4/2007, s. 16 - 23
5. primerane aj judikatúra R 71/1971
6. Samaš, O. a i.: Trestný zákon. Stručný komentár. Bratislava: IURA EDITION, 2006, s. 262
7. pozri aj stanovisko generálneho prokurátora SR por. č. 2/2004 z 27.2.2004 k aplikácii ustanovení § 250 Trestného zákona o trestnom čine podvodu a § 250a Trestného zákona o trestnom čine úverového podvodu, ktoré bolo účinné do 1.5.2007
8. Šámal, P. a i. Podnikání a ekonomická kriminalita v České republice. 1. vydání. Praha: C.H.Beck, 2001. s. 140.
9. primerane aj judikatúra R 93/2002
10. uznesení Nejvyššího soudu České republiky sp. zn. 8 Tdo 51/2004 – zdroj internet – www.nsoud.cz
11. takéto skutkové podstaty možno označiť aj ako skutkové podstaty s alternatívnymi znakmi.
12. doterajšia súdna prax vychádzala správne z toho, že ak obvinený pri žiadaní o úver priloží k svojej žiadosti nepravdivé potvrdenie o svojich príjmoch spácha pokus trestného činu úverového podvodu, ak mu úver ešte nebol vyplatený, prípadne pozri aj Púry, F a i. Soubor trestních rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR, 2006, č. 29. Praha: C.H.Beck, s. 32 – 34.
13. Draštík, Antonín a kol.: Přehled judikatury, Trestné činy proti majetku. ASPI Publishing s.r.o. 2004, s. 48
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.