Ďalší právny názor k obnove konania vo výroku o treste prepadnutia majetku v súvislosti s nálezom ústavného súdu

Publikované: 05. 05. 2024, čítané: 1574 krát
 

 


mjr. JUDr. Ing. Ľubomír Slovák, príslušník PZ a externý doktorand Akadémie PZ, JUDr. Michaela Gáborík, LL.M., advokátka

Ďalší právny názor k obnove konania vo výroku o treste prepadnutia majetku v súvislosti  s nálezom ústavného súdu

Týmto stručným príspevkom autori nadväzujú na článok zverejnený na právnych listoch s názvom „Obnova konania vo výroku o treste prepadnutia majetku po rozhodnutí ústavného súdu“, ktorý je každému čitateľovi prístupný na odkaze  https://www.pravnelisty.sk/clanky/a1403-obnova-konania-vo-vyroku-o-treste-prepadnutia-majetku-po-rozhodnuti-ustavneho-sudu, a dávajú odbornej verejnosti do pozornosti odlišný právny názor prezentovaný Najvyšším súdom SR, avšak bez toho, aby hodnotili správnosť ktoréhokoľvek z týchto právnych názorov. Toto autori ponechávajú   na vlastnú úvahu každého čitateľa a predovšetkým na odborníkov v tejto oblasti. Podľa nášho názoru by však mohlo byť pre odbornú verejnosť prínosné poznať aj právny názor Najvyššieho súdu SR v tejto otázke, keďže sa autori domnievajú, že viacerí obhajcovia ešte len čakajú na rozhodnutie o podaných návrhoch na povolenie obnovy konania na základe nálezu Ústavného súdu SR sp. zn. PL. ÚS 1/2021 zo dňa 27.09.2023.

Zo zverejnených informácii v mediálnom priestore sme zachytili  zatiaľ len tri rozhodnutia súdu v konaní o návrhu na povolenie obnovy konania na základe tohto nálezu Ústavného súdu SR, pričom v dvoch z týchto prípadov (jeden na ŠTS a jeden na MS BA I.) ide o už právoplatné rozhodnutie. V prvom prípade (je zahrnutý v tomto článku) s konečnou platnosťou rozhodoval Najvyšší súd SR a v druhom prípade rozhodol s konečnou platnosťou Krajský súd v Bratislave[1].

Pre pripomenutie uvádzame, že v skoršom článku „Obnova konania vo výroku o treste prepadnutia majetku po rozhodnutí ústavného súdu“ je autorom prezentovaný názor, ako by mal postupovať súd rozhodujúci v konaní o povolenie obnovy konania podanej na základe nálezu Ústavného súdu SR sp. zn. PL. ÚS 1/2021 zo dňa 27.09.2023, ktorým bolo ustanovenie § 58 ods. 2, ods. 3 Trestného zákona vyhlásené za nesúladné s Ústavou SR. Podľa názoru autora „V prípadoch, v ktorých bol v pôvodnom konaní ukladaný trest prepadnutia majetku v kombinácii s iným druhom trestu, spravidla s trestom odňatia slobody, nie je nutné v konaní o povolenie obnovy konania otvárať (zrušiť) celý trest... Je potrebné vychádzať z toho, že ak má odsúdený uložený jeden trest, ktorý iba pozostáva z viacerých druhov trestov (napríklad má uložený trest odňatia slobody a trest prepadnutia majetku) a nález ústavného súdu sa týka iba jedného druhu trestu, potom možno zrušiť v konaní o povolení obnovy konania len tento jeden problémový druh trestu.[2]

Najvyšší súd SR vo svojom rozhodnutí zo dňa 12.12.2023, sp. zn. 2Tost/29/2023, ktorým ako sťažnostný súd rozhodoval na podklade sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR smerujúcej proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) zvolil opačný postup a zrušil celý výrok o treste skoršieho odsudzujúceho rozsudku, ako aj ďalšie rozhodnutia na zrušené rozhodnutie obsahovo nadväzujúce, ak vzhľadom na zmenu, ku ktorej došlo zrušením, stratili podklad. Z obsahu tohto rozhodnutia Najvyššieho súdu SR je zrejmé, že tento v otázke postupu po povolení obnovy konania na základe zmieneného nálezu Ústavného súdu SR nesúhlasil s postupom ŠTS, ktorý vo veci samej rozhodol výrokom I. tak, že obnovu konania povolil a vo výroku II. zrušil skorší odsudzujúci rozsudok ŠTS  len v časti výroku o treste prepadnutia majetku podľa § 58 odsek 3 Trestného zákona, ako aj ďalšie rozhodnutia na zrušené rozhodnutie obsahovo nadväzujúce, ak vzhľadom na zmenu, ku ktorej došlo zrušením stratili podklad. Najvyšší súd SR v zmienenom rozhodnutí vychádzal z právneho názoru, že „...výrok o treste je totiž nedeliteľný a tvorí jeden celok a preto bolo potrebné v prípade povolenia obnovy konania v súvislosti s trestom prepadnutia majetku zrušiť celý výrok o treste. Neobstojí v tomto smere ani argument ŠTS o tom, že návrh odsúdeného sa vzťahoval len na výrok o treste prepadnutia majetku, keďže výrok o treste prepadnutia majetku je súčasťou výroku o treste, čo znamená, že v prípade zistenia podmienok na povolenie obnovy konania je potrebné zrušiť celý výrok o treste (teda všetky druhy trestov ukladané v rámci jedného výroku o treste), nakoľko ide o jeden nedeliteľný výrok o treste.“[3]

Stávali sa v praxi i prípady, kedy sa pri obligatórnom uložení trestu prepadnutia majetku zohľadňovala prísnosť takto ukladaného trestu a popri ňom ukladal trest odňatia slobody v dĺžke trvania kratšej, ako by bol uložený v prípade, ak by išlo iba o uloženie samotného trestu odňatia slobody. Preto aj tento argument na zrušenie celého trestu ako celku (nielen samotného trestu prepadnutia majetku) po povolení obnovy konania má svoje opodstatnenie a uvidíme, ako sa s týmito početnými prípadmi budú zaoberať súdy vo svojej ďalšej praxi, keďže už teraz celkom zjavne existujú dva rozdielne právne názory.

 


 

Diskusia

 

Najčítanejšie články

Trestný čin ohovárania vs. prípustná (dovolená) kritika

 člá­nok pri­ná­ša ana­lý­zu zna­kov pre­či­nu oho­vá­ra­nia pod­ľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a ve­nu­je po­zor­nosť aj prob­le­ma­ti­ke, do akej mie­ry je prí­pus­tná kri­ti­ka naj­mä ve­rej­ne čin­ných osôb.

 
Daňové trestné činy - niektoré aplikačné problémy

 vý­ťah z pred­náš­ky us­ku­toč­ne­nej dňa 09.05.2013 v Om­še­ní

 
Zákonnosť dôkazov a procesu dokazovania trestných činov s drogovým prvkom (z pohľadu obhajoby)

 cie­ľom člán­ku bo­lo pou­ká­zať na ma­név­ro­va­cí pries­tor ob­ha­jo­by pri vý­ko­ne ob­ha­jo­by osôb ob­vi­ne­ných z tres­tných či­nov naj­mä s dro­go­vým pr­vkom.

 
   
 
Mapa stránky   |   O nás   |   Kontakt Powered by Cyclone3 XUL CMS of Comsultia