Tento príspevok
v stručnosti reaguje na článok Jaroslava Čolláka, ktorý bol zverejnený na internetovej stránke www.ucps.sk s názvom „Zavŕšenie
„priekopníckej“ cesty – znaky skutkovej podstaty trestného činu ublíženia na
zdraví pri výkone športovej činnosti“, o ktorého záveroch vyslovuje určité
pochybnosti.
Jaroslav Čollák vo svojom článku dospel k záveru, že je potrebné zaviesť novú skutkovú podstatu ublíženia na zdraví pri výkone športovej činnosti a to s nalsedovným znením (citujem):
"Kto inému pri športe aj pri prípadnom dodržaní športových pravidiel odvetvia športu, pri ktorého zápase, či súboji k zraneniu došlo, a to mimo záujmu dosiahnuť športový úspech úmyselne a dokázateľne spôsobí ujmu na zdraví, potrestá sa peňažným trestom od 3000 Euro alebo odňatím slobody na...až...roky/rokov". - základná skutková podstata
"Peňažným trestom od 15.000 Euro alebo odňatím slobody na...až...roky/rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 závažnejším spôsobom konania za použitia akéhokoľvek predmetu, ktorý má potenciál urobiť útok silnejším" - kvalifikovaná skutková podstata
1/ k znakom navrhovanej skutkovej podstaty nového (špeciálneho) trestného činu
S navrhovaným znením skutkovej podstaty trestného činu ublíženia na zdraví pri výkone športovej činnosti, tak ako ich autor článku vymedzil, sa nemožno stotožniť a to z nasledovných dôvodov:
- navrhovaná skutková podstata trestného činu zahŕňa medzi svoje znaky aj pojem „dokázateľne“, čo nemožno akceptovať, pretože ide o pojem, ktorý patrí do trestného práva procesného a vzťahuje sa k dokazovaniu viny, či neviny. Je zrejmé, že na vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti musia byť naplnené všetky znaky konkrétnej základnej skutkovej podstaty trestného činu a ak niektoré naplnené nie sú, či povedané inak, nie sú dokázané, nemôže ísť o spáchanie tohto konkrétneho trestného činu. Preto ak autor uvádza priamo do znakov skutkovej podstaty trestného činu, že musí ísť „dokázateľne“ o spôsobenie následku je takéto procesné vymedzenie znakov neprijateľné. Napokon, pojem „dokázateľne“ ani nepatrí medzi žiadne znaky skutkovej podstaty trestného činu, t. j. nevyjadruje ani subjekt, ani subjektívnu stránku, ani objekt a ani objektívnu stránku (pojem „dokázateľne“ nie je totiž konaním páchateľa, ani vyjadrením príčinného vzťahu a už vôbec nie následkom trestného činu). Len pre úplnosť treba uviesť, že všetky znaky skutkovej podstaty je potrebné dokazovať, teda ak by sme išli do dôsledkov, museli by sme dokazovať aj pojem „dokázateľne“ čo skutočne možno označiť za absurdné.
- pokiaľ ide o vymedzenie následku navrhovaného trestného činu, autor ho vymedzil ako spôsobenie „ujmy na zdraví“. Nie je celkom jasné, prečo sa má kriminalizovať akákoľvek „ujma na zdraví“ (tento pojem definuje § 123 ods. 1 Tr. zák., pričom ujmou na zdraví je aj napríklad spôsobenie modriny), keď trestný zákon kriminalizuje len vážnejšie ujmy na zdraví a to spôsobenie „ublíženia na zdraví“ (§ 123 ods. 2 Tr. zák.) a spôsobenie „ťažkej ujmy na zdraví“ (§ 123 ods. 3 Tr. zák.). Prečo by malo prísť ku kriminalizácii aj bagateľných poranení v športe, ktoré nedosahujú ani „ublíženie na zdraví“ autor nevysvetlil. Možno sa však domnievať, že ide len o určitú pisársku chybu návrhu s tým, že sa v skutočnosti predpokladá spôsobenie minimálne „ublíženia na zdraví“ v zmysle § 123 ods. 2 Tr. zák. Napokon, autor v znení navrhovanej skutkovej podstaty uvádza nielen pojem „ujma na zdraví“, ale aj pojem „zranenie“, čo je fakticky ujma na zdraví a ide o obsahovo totožné pojmy. Z hľadiska terminologického nie je vhodným, aby sa v jednej a tej istej skutkovej podstate uvádzal ten istý následok trestného činu dvomi odlišnými pojmami.
- trestný zákon stanovuje pravidlo, podľa ktorého Trestný zákon v osobitnej časti ustanovuje, pri jednotlivých trestných činoch, len trestné sadzby trestu odňatia slobody (§ 34 ods. 2 Tr. zák.). Autor s týmto pravidlom, pri návrhu novej skutkovej podstaty, vôbec nepracuje, ale ho prelamuje, nakoľko priamo v skutkovej podstate uvádza výšku peňažného trestu a alternatívne aj trest odňatia slobody (samozrejme možno stanovovať trestné sadzby aj tak ako to urobil autor, avšak potom za súčasnej zmeny ustanovenia § 34 ods. 2 Tr. zák.). Koncepcia dvoch trestných sadzieb stanovená autorom je však zbytočne a nepochopiteľne obmedzujúca a to v tom, že vylučuje aj možné iné druhy trestov, ktoré by inak bolo možné uložiť, napríklad trest povinnej práce, či zákazu činnosti. Práve preto, aby nedošlo k zbytočnému obmedzovaniu súdu ukladať rôzne alternatívne tresty postačí do trestnej sadzby navrhovaného trestného činu stanoviť len trestnú sadzbu trestu odňatia slobody (tak ako to ustanovuje § 34 ods. 2 Tr. zák.), nakoľko z jej výšky bude hneď jesné či ide o prečin, respektíve o zločin a či je možné alebo nie je možné aj uloženie alternatívnych trestov odňatia slobody ako napríklad peňažného trestu, či trestu povinnej práce, respektíve trestu zákazu činnosti.
- pokiaľ ide o navrhovanú kvalifikovanú skutkovú podstatu, tak tá vyvoláva najväčšie rozpaky a pôsobí úplne chaoticky. Autor v nej uvádza, že sa jej páchateľ dopustí vtedy, ak spácha čin „závažnejším spôsobom konania za použitia akéhokoľvek predmetu, ktorý má potenciál urobiť útok silnejším“. Zrejme uniklo pozornosti autora, že „závažnejší spôsob konania“ je osobitný kvalifikačný pojem (§ 138 Tr. zák.), ktorým sa rozumie spáchanie trestného činu napríklad vlámaním, po dlhší čas, ľsťou, organizovanou skupinou a podobne, t. j. aby mohla byť naplnená navrhovaná kvalifikovaná skutková podstata musel by páchateľ spáchať základnú skutkovú podstatu napríklad vlámaním, ľsťou, s využitím tiesne a podobne, pretože práve tieto okolnosti sú také, ktoré Trestný zákon považuje a označuje za „závažnejší spôsob konania“ (§ 138 Tr. zák). Ak k pojmu „závažnejší spôsob konania“ autor dodáva, že sa tak musí stať „za použitia predmetu“, zjavne používa definíciu pojmu „zbraň“ (§ 122 ods. 3 Tr. zák.), pritom spáchanie trestného činu so zbraňou sa však, paradoxne, považuje za spáchanie trestného činu „závažnejším spôsobom konania“. Autor tak vyčlenil jeden znak z pojmu závažnejší spôsob konania a priradil ho práve k pojmu závažnejší spôsob konania, čo skutočne nedáva veľký zmysel (spáchanie trestného činu so zbraňou je závažnejší spôsob konania v zmysle § 138 písm. a) Tr. zák. a použitie predmetu, ktorý má potenciál urobiť útok silnejším je zase definícia zbrane v zmysle § 122 ods. 3 Tr. zák.). Takto formulovaná kvalifikovaná skutková podstata trestného činu by tak nikdy nemohla byť naplnená alebo mohla len pokiaľ ide o použitie zbrane a potom je zase dodatok o predmete nedbytočný (tu však treba pripomenúť, že práve pri trestných činoch ublíženia na zdraví je zbraň vylúčená zo závažnejšieho spôsobu konania, teda je vylúčená ako znak kvalifikovanej skutkovej podstaty, pričom navrhovaná skutková podstata by mala byť len určitou variáciou trestného činu ublíženia na zdraví).
2/ Quo vadis trestné právo?
Nie som a ani som nikdy nebol zastáncom rozdrobovania všeobecných skutkových podstát trestných činov na rôzne špeciálne skutkové podstaty a to bez náležitého (riadneho) odôvodnenia prečo je zavedenie takejto novej špeciálnej skutkovej podstaty nevyhnutné, prečo nepostačuje už existujúca všeobecná skutková podstata, či vôbec je trestoprávny postih určtitých konaní nevyhnutný a či prípadne nestačí len postih podľa mimotrestnej právnej úpravy. Odpoveď na tieto otázky je pritom nevyhnutná, nakoľko zákonodarca je pri tvorbe nových skutkových podstát trestných činov viaznaný zásadou in dubio pro libertate, podľa ktorej musí zákonodarca vždy náležite zdôvodniť potrebu kriminalizácie určitého konania, pričom ak pretrvávajú pochybnosti o potrebe kriminalizácie je nutné od nej upustiť a dať prednosť netrestným opatreniam. Zákonodarca by teda mal trestné právo použiť len za situácie, ak dospeje k celkom jednoznačnému poznaniu, že mimotrestné prostriedky zlyhali (na uvedené nadväzuje aj zásada subsidiarity trestnoprávnej reperesie a princíp ultima ratio, ktoré sa vyvodzujú z princípu právneho štátu a z ktorých vyplýva, že trestné právo by malo byť vždy až ten najkrajnejší prostriedok určený len pre typovo najzávažnejšie konania).
Trestné právo je už niekoľko rokov falošne považované (slovami sudcu Ústavného súdu ČR Jana Musila) za všeliek na všetky neduhy ľudstva a preto sa jeho intervencia stále a stále rozširuje na ďalšie oblasti a to často neadekvátne, čím dochádza k „prepínaní“ trestnej represie. Skutočne možno badať tendenciu spraviť z trestného práva odpadkový kôš do ktorého možno hodiť všetko, čo sa nevie „upratať“ cestou civilného, či správneho práva a spoliehať na to, že ak „dám všetko do trestu“ tak sa všetky problémy vyriešia (žiadne „neduhy ľudstva“ nezmiznú len preto, že z nich spravím špeciálnu skutkovú podstatu nového trestného činu). Zákonodarca tak napríklad celkom nezmyslene vytvoril v minulosti špeciálne skutkové podstaty trestných činov len preto, že chcel favorizovať niektorých poškodených (napríklad subjekty poskytujúce úvery pri úverových podvodoch), prípadne vytvoril úplne nové trestné činy len preto, že štát preukázal dlohodobú neschopnosť (či nechuť) riešiť niektoré problémy cestou civilného, či správneho práva (napríklad absurdný trestný postih tzv. čiernych stavieb, či naivné spoliehanie na vyriešenie jazdy pod vplyvom alkohlu vytvorením špeciálnej skutkovej podstaty trestného činu). Naivné snahy na riešenie problémov prostredníctvom trestného práva, ktoré majú ohúriť verejnosť sa produkujú aj v súčasnosti (napríklad reakciou na smrť osoby po napadnutí psom má byť návrh špeciálnej skutkovej podstaty trestného činu ublíženia na zdraví a štát ako aj spokojná verejnosť bude spoliehať, že to „zastaví“ nezodpovedných majiteľov psov. Taktiež reakciou na pochybné nadobudnutie akademického titulu zo strany jedného politika má byť samozrejme (ako inak) vytvorenie špeciálnej skutkovej podstaty trestného činu podvodu a opäť nasleduje romantická predstava štátu a verejnosti, že tým „je to vybavené“ a skončia takéto pochybné konania).
Som názoru, že autor (ako navrhovateľ) na vyššie položené otázky nedal adekvátnu odpoveď a dal sa uniesť riešením problému, ktoré je „poplatné dobe“ a spolieha na všemocnosť trestného práva, pričom jeho návrh vzbudzuje pochybnosti z hľadiska princípu in dubio pro libertate, či ultima rátio. Skutočne nevidím žiadne rácio (a už vôbec nič priekopnícke) na tom, že by mala byť vytvorená nová (špeciálna) skutková podstata trestného činu ublíženia na zdraví pri výkone športoverj činnosti s pochybným znením a už vôbec neviem v čom by malo ísť o „nové vnímanie zodpovednosti športovca za úraz spôsobený úmyselne inému športovcovi pri výkone športovej činnosti“ tak ako to uvádza autor.
Autor napríklad vôbec nevysvetlil (na konkrétnom príklade), prečo by sa úmyselné ublíženie na zdraví (teda nie ujma na zdraví) pri výkone športovej činnosti nedalo trestnoprávne postihovať podľa už existujúcich skutkových podstát (do úvahy prichádzajú najmä trestné činy ublíženia na zdraví podľa § 155 a § 156 Tr. zák. a podporne, vo výnimočných prípadoch, pri ktorých pôjde už o zjavné excesy aj trestný čin výtržníctva podľa § 364 Tr. zák.), respektíve, prečo by trestoprávny postih podľa existujúcich skutkových podstát mal byť zložitejší (či nepriechodnejší) než postih podľa ním navrhovanej skutkovej podstaty nového trestného činu.
Aby som pridal aj konkrétny prípad z minulosti, tak môžem uviesť, že ešte ako prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava III. som (bolo to niekedy v rokoch 2003 a 2004) dozoroval trestné stíhanie futbalistu Laca Pecka z ŠK Slovan pre trestný čin ublíženia na zdraví, ktorý si počas tréningu (teda dokonca mimo zápasu) neudržal nervy a napadol svojho spoluhráča, ktorému zlomil sánku (poškodený mal dokonca zdrôtovanú čeľusť) a spoluhráč musel dlhšiu dobu „jesť len kašičky“, čo bolo považované za podstatné obmedzenie v jeho obvyklom spôsobe života (samozrejme aj to, že nemohol hrávať a podobne). Trestné stíhanie som začal ex offo „vyťažením“ informácie z denníka Šport, pričom bolo skončené podmienečným zastavením trestného stíhania (ak sa dobre pamätám tak obvinený aj nahradil poškodenému škodu). Ďalším prípadom bolo trestné stíhanie zvolenského hokejistu Martina Mráza (to bolo iniciované vtedajším generálnym prokurátorom), pričom Mráz bol stíhaný pre trestný čin výtržníctva, nakoľko bezprostredne po skončení zápasu na Slovane hrubo napadol rozhodcu (teda dokonca ani nie iného hráča). Toto trestné stíhanie bolo súdom taktiež podmienečne zastavené, pričom došlo aj k dohode o náhrade škdoy medzi obvineným a poškodeným rozhodcom (od disciplinárky dostal navyše 18 mesačný zákaz činnosti).
Aj tieto príklady ilustrujú, že aj už existujúce skutkové podstaty trestných činov sú plne použiteľné aj na závažné excesy pri výkone športovej činnosti a dokonca sa podľa nich aj postupuje, pričom je bez významu, či sa tak stane priamo počas zápasu alebo na tréningu, prípade bezprostredne po skončení zápasu, respektíve, či predmetom útoku je spoluhráč, protihráč, či dokonca rozhodca, prípadne aj divák. Napokon, pri existujúcich trestných činoch bude aj jednoduchšie dokazovanie, než pri navrhovanej skutkovej podstate, pretože pri dokazovaní napríklad ublíženia na zdraví podľa § 156 ods. 1 Tr. zák. postačí preukázať, že došlo k ublíženiu na zdraví a že ho páchateľ chcel spôsobiť, respektíve s jeho spôsobením bol uzrozumený (nie je preto nevyhnutné dokazovať aj napríklad, že sa tak stalo pri športe, či mimo záujmu dosiahnuť športový úspech, tak ako je to uvedené v návrhu znenia nového trestného činu).
Namiesto záveru by som chcel uviesť, že nie vždy je to najjednoduchšie riešenie aj to najsprávnejšie riešenie, pričom sa stotožňujem s názormi, že často disciplinárne potrestanie športovca (finančný postih, či zákaz činnosti) je postačujúce a nezriedka aj prísnejšie než potrestanie podľa trestného práva, čo vhodne ilustrujú vyššie uvedené príklady.
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.