Vo väzobných veciach neustále pretrvávajú prípady, v ktorých obvinení zvolia rovnakú procesnú taktiku v prípadoch, keď je podaná obžaloba (respektíve návrh na predĺženie lehoty väzby) tesne pred začatím plynutia dvadsaťdňovej lehoty v zmysle § 76 ods. 2 Tr. por. (1) Táto procesná taktika spočíva v tom, že pred alebo po stanovení termínu výsluchu súdom alebo sudcom pre prípravné konanie, predloží obhajoba súdu podanie, v ktorom obvinený vyslovene žiada, aby sa konalo v jeho neprítomnosti, t. j. bez jeho výsluchu, pričom zároveň obhajoba navrhne súdu, aby rozhodol o väzbe „od stola“, a to z dôvodu, že výsluch obvineného bez obvineného neprichádza do úvahy. Pre úplnosť treba dodať, že časť sudcov sa s takýmto právnym názorom stotožňuje a skutočne o väzbe rozhoduje „od stola“, bez výsluchu obvineného.
Výkladový problém spočíva v znení ustanovenia § 72 ods. 2 Tr. por., podľa ktorého musí byť obvinený pred rozhodnutím o väzbe (2) vypočutý, pričom bez výsluchu obvineného možno rozhodnúť o väzbe vtedy, ak obvinený vyslovene požiadal, aby sa konalo v jeho neprítomnosti alebo ak zdravotný stav obvineného neumožňuje jeho výsluch. Problematickým je práve tá časť citovaného ustanovenia, ktorá sa týka výkladu slov „bez výsluchu obvineného možno rozhodnúť o väzbe...“.
Ako už bolo naznačené, tento problém je vypuklý práve v situáciách, keď má súd rozhodovať o prípadnom ďaľšom trvaní väzby po podaní obžaloby, respektíve, keď má sudca pre prípravné konanie rozhodovať o návrhu prokurátora na predĺženie lehoty trvania väzby. Možno pripomenúť, že ak súd rozhoduje po podaní obžaloby, tak rozhoduje buď samosudca, ktorý postupuje podľa § 72 ods. 2 Tr. por., teda rozhoduje na výsluchu obvineného (§ 349 ods. 4 Tr. por.) (3) alebo rozhoduje senát na neverejnom zasadnutí, pričom postupuje primerane podľa § 72 ods. 2 Tr. por. (§ 304 ods. 2 Tr. por.).
Všetky tieto prípady majú spoločné to, že sa pri nich postupuje podľa § 72 ods. 2 Tr. por., t. j. súd rozhodne o väzbe po výsluchu obvineného, pričom súd (sudca pre prípravné konanie) musí rozhodnúť o väzbe (v prípade podania sťažnosti aj spoločne s nadriadeným súdom) do uplynutia lehoty, ktorá by bola lehotou väzby v prípravnom konaní alebo lehoty, ktorá sa má predĺžiť. Ak sa tak nestane, musí byť obvinený prepustený z väzby na slobodu
Podľa výkladu zastávaného obvinenými (obhajcami), v prípadoch, keď je obžaloba, či návrh na predĺženie lehoty trvania väzby podaný prokurátorom tesne pred začatím plynutia dvadsaťdňovej lehoty v zmysle § 76 ods. 2 Tr. por. znamená výslovené požiadanie obvineného, aby sa konalo v jeho neprítomnosti to, že súd musí rozhodnúť bez výsluchu obvineného, tak ako to stanovuje ustanovenie § 72 ods. 2 Tr. por., teda samosudca a sudca pre prípravné konanie by vôbec nemali vykonať výsluch obvineného a senát by vôbec nemal vykonať neverejné zasadnutie, na ktorom sa má vypočúvať obvinený. Ak sa súd stotožní s takýmto výkladom (teda, že neprichádza do úvahy výsluch obvineného bez obvineného) musí rozhodnúť „od stola“, vyhotovaiť a doručovať uznesenie oprávneným osobám (pri obhajcoch často aj so závadou v doručovaní), pričom oprávnené osoby majú právo podať sťažnosť do troch dní od doručenia uznesenia, pretože takéto uznesenie vydané „od stola“ sa nevyhlasuje. Je evidentné, že pri takomto procesnom postupe nie je objektívne možné rozhodnúť právoplatne o väzbe do skončenia lehoty, ktorá by bola lehotou väzby v prípravnom konaní, respektíve lehoty, ktorá sa má predĺžiť a uplynutím týchto lehôt dochádza k prepusteniu obvineného na slobodu.
Napriek tomu, že znenie ustanovenia § 72 ods. 2 Tr. por. nie je veľmi precízne (pojmovo) formulované, som názoru, že uvedený procesný postup niektorých súdov, ktorý v prípadne výslovného vyhlásenia obvineného, aby sa konalo v jeho neprítomnosti, rozhodujú o väzbe „od stola“, je nesprávny.
Výsluch obvineného je totiž možné vykonať aj bez výsluchu (výpovede) obvineného.
Tento, na prvý pohľad nelogický záver, vychádza z toho, že je nutné rozlišovať výsluch obvineného ako procesnú formu rozhodovania súdu (či sudcu pre prípravné konanie), ktorý znamená prerokovanie a následné vyhlásenie rozhodnutia o väzbe a výsluch obvineného, ktorý znamená výpoveď obvineného, teda fyzickú (ústnu) možnosť obvineného vyjadriť sa pred súdom k svojmu väzobnému trestnému stíhaniu.
Pokiaľ ide o výsluch obvineného ako procesnej formy rozhodovania súdu, tak jeho hlavnou náplňou je síce fyzický výsluch obvineného bezprostredne pred súdom, avšak podstata tejto procesnej formy rozhodovania je širšia a neobmedzuje sa len na samotný výsluch (výpoveď) obvineného. Z ustanovenia § 72 ods. 2 Tr. por. možno vyvodiť, že o konaní výsluchu obvineného musí byť upovedomený aj prokurátor (prípadne aj zástupca záujmového združenia alebo iná osoba ponúkajúca záruku alebo peňažnú záruku), t.j. pri výsluchu obvineného, ako procesnej forme rozhodovania, musí mať prokurátor, ako strana konania pred súdom, možnosť vyjadriť sa k otázke ďalšieho trvania väzby, čo vyslovene vyjadruje ustanovenie § 72 ods. 2 Tr. por. tým, keď stanovuje, že k žiadostiam obvineného alebo iných osôb, podaných v jeho prospech, musí mať prokurátor možnosť sa vyjadriť a to pred rozhodnutím o väzbe (t. j. prokurátor musí mať možnosť reagovať na podania obvineného ohľadne väzby a to priamo v konaní pred súdom a bezprostredne pred súdom). Dodržanie tohto postupu je nevyhnutné preto, aby bol rešpektovaný princíp rovnosti strán a tým zachovaná zásada kontradiktórnosti aj v konaní o väzbe (4)
Skutočnosť, že výsluch obvineného ako procesná forma prerokovania a následného rozhodovania o väzbe sa nevyčerpáva len výpoveďou obvineného vyplýva aj z ustanovenia § 302 ods. 2 Tr. por., kde sa výsluch obvineného ako procesná forma rozhodovania o väzbe nazýva neverejné zasadnutie v rámci ktorého má obvinený možnosť vypovedať a reagovať na prípadné návrhy prokurátora.
Možno preto zhrnúť, že výsluch obvineného ako procesná forma rozhodovania samosudcu, či sudcu pre prípravné konanie zahŕňa nielen možnosť obvineného vyjadriť sa k otázke väzby, ale zahŕňa aj možnosť prokurátora, obhajcu, či iných osôb vyjadriť sa k prípadnému ďalšiemu trvaniu väzby u obvineného. Samotná výpoveď (výsluch) obvineného je potom pojem užší a umožňuje obvinenému túto možnosť aj nevyužiť, t. j. požiadať súd, aby sa konalo v jeho neprítomnosti (bez jeho ústneho prejavu), čo však ale neznamená, že sa má konať bez priameho a bezprostredného prejednania otázky väzby v konaní pred súdom.
Ak teda obvinený požiada, aby sa pri rozhodovaní o väzbe po podaní obžaloby, či podaní návrhu na predĺženie lehoty trvania väzby konalo bez jeho prítomnosti, neznamená to, že súd môže rozhodnúť o väzbe „od stola“, bez toho, aby sa aj iné oprávnené osoby (najmä prokurátor) mohli k otázke väzby vyjadriť priamo v konaní pred súdom. Takáto žiadosť obvineného znamená, že súd (sudca pre prípravné konanie) stanoví termín výsluchu ako procesnej formy rozhodovania o väzbe a o termíne upovedomí zákonom stanovené osoby. Následne po začatí výsluchu, ako procesnej formy rozhodovania, skonštatuje, že sa bude konať v neprítomnosti obvineného a to na jeho žiadosť, vyzve prokurátora a obhjacu (ak sa na výsluch dostavili) (5), aby sa k otázke väzby vyjadrili a zaujali záverečné návrhy (prípadne vypočuje aj iné osoby, ktoré napríklad ponúkli peňažnú záruku za obvineného). Po týchto procesných úkonoch súd (sudca pre prípravné konanie) výhlási uznesenie, ktoré v plnom znení s odôvodnením a poučením uvedie v zápisnici o úkone (§ 72 ods. 3 Tr. por.), pričom oprávnené osoby majú právo podať sťažnosť len ihneď po vyhlásení uznesenia.
Teoreticky prichádza do úvahy aj taká situácia, že sa na výsluchu obvineného ako procesnej forme rozhodovania súdu (procesnom úkone) nezúčastí žiadna osoba, t. j. ani obhajca a ani prokurátor (vo vzťahu k prokurátorovi je táto možnosť len čisto teoretická, nakoľko prokurátori sa zúčastňujú týchto procesných úkonov vždy). Aj v takomto prípade súd do zápisnice o úkone uvedie, že strany nevyužili možnosť vyjadriť sa pred súdom a následne výhlási uznesenie, ktoré v plnom znení s odôvodnením a poučením uvedie v zápisnici o úkone (uznesenie sa osobitne nevyhotovuje, pretože je v plnom znení uvedené v zápisnici). Keďže prokurátor a obvinený sú oprávnení podať sťažnosť len ihneď po vyhlásení uznesenia, vyhlásené uznesenie súdu by ihneď nadobudlo právoplatnosť, pretože ani jedna zo strán nebola prítomná pri vyhlasovaní uznesenia.
K uvedenej problematike už existuje aj judikatúra Najvyššieho súdu SR, ktorý v uznesení sp. zn. 2 Tost 25/2009 (publikované v Zbierke stanovísk NS a súdov SR č. 1/2011 ako rozhodnutie č. 13) skonštatoval, že „v ustanovení § 72 ods. 2 Tr. por. je upravený osobitný procesný úkon, ktorého účelom a výsledkom je rozhodnutie o väzbe vo forme uznesenia, ktoré sa v plnom rozsahu uvedie v zápisnici o tomto úkone. V prípade, ak obvinený výslovne požiada, aby sa konalo v jeho neprítomnosti, sudca pre prípravné konanie určený termín výsluchu nezruší, ale v tomto termíne skonštatuje do zápisnice žiadosť obvineného o konanie v jeho neprítomnosti, podľa obsahu spisu rozhodne a umožní tak po vyhlásení uznesenia podanie sťažnosti prokurátorovi a obhajcovi obvineného (v mene obvineného), ak sa na úkon dostavia. Nezachovanie tohto postupu vylučuje aplikovať na podanú sťažnosť osobitnú zákonnú lehotu uvedenú v § 83 ods. 2 Tr. por. Naopak, nevyužitie práva účasti na úkone má za následok vylúčenie možnosti podať proti rozhodnutiu o väzbe sťažnosť“ (6)
V prípadoch, keď do úvahy prichádza aj rozhodovanie o žiadosti obvineného o prepustenie z väzby na slobodu (ide o prípady, keď sa zbieha rozhodovanie súdu o prípadnom ďalšom trvaní väzby v zmysle § 238 ods. 3 Tr. por., či sudcu pre prípravné konanie o návrhu prokurátora na predĺženie lehoty väzby so žiadosťou obvineného o prepustenie z väzby na slobodu, či nahradenia väzby niektorým z inštitútov uvedených v § 80 a § 81 Tr. por.) mal by súd zároveň rozhodnúť aj o žiadosti obvineného o prepustenie z väzby na slobodu a to jedným uznesením.
Ak teda prichádza do úvahy ďalšie trvanie väzby u obvineného, mal by súd v uznesení uviesť dva výroky, pričom prvým rozhodne, že sa obvinený ponecháva aj naďalej vo väzbe, napríklad z väzobného dôvodu uvedeného v § 71 ods. 1 písm. c) Tr. por. a druhým výrokom rozhodne, že sa žiadosť o prepustenie obvineného z väzby zamieta. Aj v takomto prípade musí súd uviesť plné znenie uznesenia aj s odôvodnením a poučením do zápisnice o úkone, pričom uznesenie musí obsahovať dve poučenia s tým, že proti výroku I. uznesenia o ponechaní obvineného vo väzbe možno podať sťažnosť len ihneď po vyhlásení uznesenia a proti výroku II. uznesenia o zamietnutí žiadosti obvineného o prepustenie z väzby na slobodu (prípadne aj neprijatia inštitútov umožňujúcich nahradiť väzbu) možno podať sťažnosť do troch dní od oznámenia uznesenia (7). V takomto prípade musí súd zároveň aj vyhotoviť uznesenie a nestačí len uvedenie plného znenia uznesenia v zápisnici o úkone (v podstate súd len odkopíruje celé uznesenie, ktoré je v plnom znení uvedené v zápisnici) a musí ho aj doručovať oprávneným osobám.
Takýto postup súdu je pomerne komplikovaný a nelogický, avšak je zákonný spôsobuje ho iný režim právnej úpravy rozhodovania žiadostí obvinených o prepustenie z väzby na slobodu než rozhodovania o ďalšom trvaní väzby, či rozhodovania o návrhoch prokurátora týkajúcich sa predĺženia lehoty väzby. Ak by sa výsluchu obvineného, ako procesnej formy rozhodovania, nezúčastnila žiadna oprávnená osoba, znamenal by tento „dvojitý“ režim to, že výrok o ďalšom trvaní väzby by bol právoplatný ihneď po vyhlásení uznesenia a to z dôvodu, že nemá kto podať sťažnosť po vyhlásení uznesenia a výrok ohľadne zamietnutia žiadosti obvineného o prepustenie z väzby na slobodu by mal osobitný režim a mohol by byť napadnutý sťažnosťou niektorou z oprávnených osôb v zákonnej trojdňovej lehote po doručení vyhotoveného uznesenia.
Len pre úplnosť je potrebné dodať, že ak prichádza do úvahy prepustenie obvineného z väzby na slobodu, súd urobí len jeden výrok, ktorým obvineného prepustí z väzby na slobodu a to prípadne aj za využitia inštitútov nahradzujúcich väzbu. Proti takémuto uzneseniu by bolo možné podať sťažnosť len ihneď po vyhlásení uznesenia, pretože súd nerozhodol o ďalšom trvaní väzby, čo znamená, že musí urobiť výrok o prepustení obvineného z väzby na slobodu a tým v podstate aj vyhovie žiadosti obvineného o prepustenie z väzby na slobodu (8)
Na záver je nutné skonštatovať, že aj napriek judikatúre Najvyššieho súdu SR, pretrvávajú aj naďalej určité pochybnosti o možnosti vykonať výsluch obvineného bez obvineného a preto bude potrebné upraviť znenie ustanovenia § 72 ods. 2 Tr. por. tak, aby z jeho znenia bolo úplne evidentné, že výsluch obvineného, ako procesná forma rozhodovania súdu o väzbe, nie je totožný s výsluchom obvineného ako možnosťou obvineného vyjadriť sa bezprostredne (ústne) pred súdom. Rovnako bude nevyhnutné, zjednotiť a zjednodušiť spôsob rozhodovania súdu v prípade súbehu rozhodovania o ďalšom trvaní väzby a žiadosti obvineného o prepustenie z väzby na slobodu (9).
Poznámky pod čiarou:
1. podľa § 76 ods. 2 Tr. por. je prokurátor povinný prepustiť obvineného na slobodu najneskôr v posledný deň základnej sedemmesačnej lehoty, ak nepodá najmenej dvadsať pracovných dní pred jej uplynutím obžalobu, návrh na schválenie dohody o vine a treste alebo sudcovi pre prípravné konanie návrh na predĺženie lehoty väzby.
2. rozhodovaním o väzbe sa rozumie rozhodovanie v zmysle § 72 ods. 1 Tr. por.
3. ide o osobitnú procesnú formu rozhodovania samosudcu, ktorú realizuje formou výsluchu obvineného, na ktorej môže dôjsť aj k výpovedi obvineného, keďže samosudca neverejné zasadnutie nevykonáva a nejde ani o rozhodovanie o väzbe na hlavnom pojednávaní, či verejnom zasadnutí. Rovnako postupuje aj sudca pre prípravné konanie, ak rozhoduje o návrhu na predĺženie lehoty trvania väzby, čo vyplýva z ustanovenia § 348 ods. 3 Tr. por.
4. pozri primerane Čentéš, J. a kol: Trestné právo procesné. Všeobecná a osobitná časť. Šamorín: Heuréka, 2012, s. 244
5. súd môže konať v neprítomnosti obhajcu a prokurátora aj bez toho, že by o to museli výslovne žiadať, tak ako je to pri obvinenom. Postačí, že sa nedostavia hoci boli o termíne konania výsluchu riadne a včas upovedomení.
6. v prípade, ktorý posudzoval Najvyšší súd SR išlo skutkovo o prípad, v ktorom bol podaný návrh na predĺženie lehoty trvania väzby, obvinený požiadal, aby sa konalo v jeho neprítomnosti, následne sudkyňa zrušila už nariadený výsluch obvineného a rozhodla bez ďalšieho „od stola“, teda bez vyhlásenia uznesenia a jeho uvedenia v plnom znení s odôvodnením a poučením v zápisnici o úkone. Len pre úplnosť je potrebné dodať, že s uvedeným procesným postupom sa, v podstate, stotožnil aj Ústavný súd SR v náleze zo dňa 06.10.2011 sp. zn. II. ÚS 116/2011, ktorý však skonštatoval, že v prípade konania výsluchu v neprítomnosti obvineného je nutné obvineného vyslovene poučiť, že ak sa bude konať v jeho neprítomnosti, nebude môcť podať sťažnosť voči uzneseniu súdu, nakoľko v takomto prípade možno sťažnosť podať len ihneď po vyhlásení uznesenia a taktiež je nutné obvineného poučiť, že sa môže zúčastniť aspoň vyhlásenia uznesenia. Tento záver ústavného súdu vyvoláva určité pochybnosti, nakoľko obvinený je väzobne trestne stíhaný, t. j. musí byť v trestnom konaní zastúpený obhajcom a práve obhajca je povinný poskytnúť obvinenému potrebnú právnu pomoc, vrátane poučenia o možnom procesnom postupe súdu v prípade, ak sa bude rozhodovať o ďalšom trvaní väzby v neprítomnosti obvineného, či aj obhajcu. Poučovacia povinnosť zo strany súdu by nemala byť bezbrehá a súd by nemal suplovať činnosť obhajoby. Zo záverov predmetného nálezu ústavného súdu SR teda vyplýva, že, z hľadiska praktického, by si súd mal vždy vyžiadať eskortu obvineného z väznice na súd, a to aj v prípadoch, v ktorých už dopredu disponuje písomnou žiadosťou obvineného, aby sa konalo v jeho neprítomnosti, následne obvineného, priamo pri výsluchu, poučiť v smere naznačenom nálezom ústavného súdu a ak by aj naďalej, po poučení, obvinený trval, že chce, aby sa konalo v jeho neprítomnosti, nechať ho odviesť eskortou z pojednávacej miestnosti a zaznačiť všetky tieto skutočnosti v zápisnici.
7. zhodne aj judikát trestnoprávneho kolégia Krajského súdu v Žiline prijatý dňa 16.11.2011 (sp. zn. Jtk 10/11) publikovaný v Zbierke trestnoprávneho kolégia Krajského súdu v Žiline, ročník 2011. Krajský súd v Žiline posudzoval prípad, v ktorom sa zbiehalo rozhodovanie o ďalšom trvaní väzby po podaní obžaloby so žiadosťou obvineného o prepustenie z väzby na slobodu, pričom prvostupňový súd síce spojil rozhodovanie do jedného uznesenia, avšak nesprávne uviedol len jedno poučenie a to, že sťažnosť možno (voči obidvom výrokom) podať len ihneď po vyhlásení uznesenia.
8. trochu odlišná situácia je v prípadoch, keď súd rozhoduje o návrhu na predĺženie lehoty väzby a nemieni mu vyhovieť. V takomto prípade musí urobiť výrok o tom, že sa návrhu prokurátora o predĺženie lehoty väzby nevyhovuje ako aj výrok, ktorým rozhodne o žiadosti obvineného o prepustenie z väzby na slobodu. Do úvahy tak prichádza aj rozhodnutie, ktorým sudca pre prípravné rozhodnutie nevyhovie návrhu na predĺženie lehoty väzby a zároveň zamietne žiadosť obvineného o prepustenie z väzby na slobodu.
9. napríklad tak, že procesná forma rozhodovania súdu o väzbe, ak nerozhoduje senát na neverejnom zasadnutí, by sa nazývala napríklad „väzobné zasadnutie“, na ktorom by bolo možné rozhodnúť aj „bez výsluchu obvineného“, respektíve by v prvom prípade mohlo ísť o výsluch obvineného (ako procesnej formy rozhodovania) a v druhom prípade by išlo o výpoveď obvineného (ako možnosti obvineného vyjadriť sa pred súdom) a potom by príslušná časť ustanovenia § 72 ods. 2 Tr. por. mohla zniesť „bez výpovede obvineného....“. Pokiaľ ide o súbeh rozhodovania o ďalšom trvaní väzby a žiadosti obvineného o prepustenie z väzby na slobodu, tak by pri nich mal platiť rovnaký prosecný režim rozhodovania s tým, že pri ich vzájomnom súbehu by sa malo rozhodovať len jedným uznesením, ktoré by sa v plnom znení s odôvodnením a poučením uvádzalo do zápisnice o úkone, t. j. bez toho, aby sa následne aj vyhotovovalo a sťažnosť voči nemu by bolo možné podať len ihneď po vyhlásení uznesenia.
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.