Zlyhanie zásady trikrát a dosť v Kalifornii

Publikované: 20. 12. 2012, čítané: 2439 krát
 

 

Autor člán­ku, z kto­ré­ho je uro­be­ný vý­ťah: Ró­bert Nash Par­ker, Pres­ley Cen­trum pre zlo­či­nec­ké a práv­ne štú­die a Ka­ted­ra so­cio­ló­gie, Ka­li­for­nská uni­ver­zi­ta, Ri­ver­si­de

Na roz­diel od to­ho, čo si po­lí­cia, po­li­ti­ci a ve­rej­nosť mys­lí o účin­nos­ti zá­sa­dy trik­rát a dosť štá­tu Ka­li­for­nia, kri­mi­na­lis­ti z Ka­li­for­nskej uni­ver­zi­ty, Ri­ver­si­de vý­sku­mom zis­ti­li, že po­li­ti­ka „ako na zlo­čin­cov", kto­rú vo­li­či schvá­li­li v ro­ku 1994, neu­ro­bi­la nič pre zní­že­nie kri­mi­na­li­ty.

V pod­rob­nej ana­lý­ze kri­mi­na­li­ty v Ka­li­for­nii uvá­dza pro­fe­sor so­cio­ló­gie Ró­bert Nash Par­ker, že kri­mi­na­li­ta kle­sá prib­liž­ne v rov­na­kej mie­re v kaž­dom štá­te už 20 ro­kov, bez oh­ľa­du na to, či pla­tí zá­sa­da trik­rát a dosť ale­bo nie.

Par­ke­ro­ve zá­ve­ry sa ob­ja­vi­li v ča­so­pi­se (Ca­li­for­nia Jour­nal of Po­li­tics and Po­li­cy) „Pre­čo Ka­li­for­nská „zá­sa­da trik­rát a dosť" zly­ha­la ako kri­mi­nál­na a hos­po­dár­ska po­li­ti­ka, a čo ro­biť". On-li­ne ča­so­pis pub­li­ku­je vý­skum o ná­rod­nej, štát­nej a mies­tnej vlá­de, vo­leb­nej po­li­ti­ke a vy­tvá­ra­ní a reali­zá­cii ve­rej­nej po­li­ti­ky.

Pod­ľa Ka­li­for­nskej zá­sa­dy trik­rát a dosť zá­kon sta­no­vu­je mi­ni­mál­ny trest 25 ro­kov od­ňa­tia slo­bo­dy, prí­pad­ne až do­ži­vo­tie pre oso­by pa­tria­ce do tre­tej náp­rav­no­vý­chov­nej sku­pi­ny (resp. do ús­ta­vu s maximál­nym stup­ňom strá­že­nia), kto­rí sú od­sú­de­ní pre zá­važ­né ale­bo ná­sil­né zlo­či­ny. Do­po­siaľ bo­lo od­sú­de­ných pod­ľa zá­sa­dy trik­rát a dosť prib­liž­ne 23.000 osôb. Pod­ľa no­vé­ho pred­lo­že­né­ho návr­hu, by sa mal do­ži­vot­ný trest od­ňa­tia slo­bo­dy uk­la­dať iba v prí­pa­de, keď no­vý zlo­čin bu­de zá­važ­ný ale­bo ná­sil­ný.

„Neexis­tu­je žiad­ny ve­dec­ký dô­kaz, vý­skum ale­bo údaj, kto­rý by potvr­dil, že zá­sa­da trik­rát a dosť by spô­so­bi­la pok­les ná­si­lia v Ka­li­for­nii ale­bo in­de v pos­led­ných 20 ro­koch," kon­šta­tu­je Par­ker, a do­dá­va, že kle­sa­jú­ca ten­den­cia za­ča­la dva ro­ky pred­tým ako Ka­li­for­nský zá­kon bol pri­ja­tý.

 

Par­ker zis­til, že ná­sil­ná kri­mi­na­li­ta sa zní­ži­la zhru­ba v rov­na­kej mie­re v Ka­li­for­nii a v ďal­ších štá­toch zá­sa­dy trik­rát a dosť ako aj v štá­toch s roz­lič­nou le­gis­la­tí­vou.

„Zá­sa­da trik­rát a dosť neov­plyv­ňu­je ná­sil­nú tres­tnú čin­nosť", uzat­vá­ra Par­ker. Hroz­ba ulo­že­nia do­ži­vot­né­ho tres­tu od­ňa­tia slo­bo­dy nie je pre re­ci­di­vis­tov od­stra­šu­jú­ca, do­dá­va s od­vo­la­ním sa na prá­ce iných vý­skum­ní­kov o sprá­va­ní pá­cha­te­ľa, kto­ré kon­šta­to­va­li, že ani pred­chá­dza­jú­ce za­tknu­tie ani ob­vi­ne­nie ne­ma­jú vplyv na vní­ma­nie pá­cha­te­ľa a naz­na­ču­jú, že zá­sa­da trik­rát a dosť nie je od­stra­šu­jú­ca ako by chce­li ve­riť or­gá­ny ap­li­ká­cie prá­va, po­li­ti­ci a ve­rej­nosť.

Ak zá­sa­da trik­rát a dosť nie je vý­znam­nou z hľa­dis­ka pok­le­su ná­sil­nej tres­tnej čin­nos­ti, tak čo ov­plyv­ňu­je pok­les?

Kon­zu­má­cia al­ko­ho­lu a ne­za­mes­tna­nosť, uvá­dza Par­ker. Kri­mi­na­lis­ti Ka­li­for­nskej uni­ver­zi­ty, Ri­ver­si­de zis­ti­li, že pok­les v kon­zu­má­cii al­ko­ho­lu je naj­viac zod­po­ved­ný za zní­že­nie kri­mi­na­li­ty

Ci­tu­júc pred­chá­dza­jú­ce vý­sku­my a ana­lý­zy zis­ti­li, že kon­zu­má­cia al­ko­ho­lu, ne­za­mes­tna­nosť, chu­do­ba, po­diel mla­dých ľu­dí v po­pu­lá­cii, prie­mer­ná mzda, so­ciál­ne dáv­ky, a an­ga­žo­va­nosť USA vo voj­ne sú mož­ný­mi vplyv­mi na tres­tnú čin­nosť.

Par­ker a Ran­di Car­tmill, vý­skum­ník z Wis­con­sin-u zis­ti­li, že keď sa zvy­šu­je kon­zu­má­cia al­ko­ho­lu, ná­sil­ná tres­tná čin­nosť sa zvy­šu­je rok ale­bo dva ro­ky nes­kôr, a keď sa kon­zu­má­cia al­ko­ho­lu zni­žu­je, kri­mi­na­li­ta kle­sá o rok, dva ro­ky nes­kôr.

„Kon­zu­má­cia al­ko­ho­lu v ná­ro­de vy­vr­cho­li­la v ro­ku 1982 a od toh­to ro­ku sa stá­le zni­žu­je," uvá­dza Par­ker. „Pi­vo a spot­re­ba des­ti­lá­tov sú dva naj­viac kon­zis­ten­tné pre­dik­to­ry vraž­dy." Ne­za­mes­tna­nosť je men­ší, ale tiež vplyv­ný fak­tor pri vzos­tu­pe a pá­de kri­mi­na­li­ty.

„Tie­to zis­te­nia sú v sú­la­de s ras­tú­cou sku­pi­nou vý­sku­mov, kto­ré pou­ka­zu­jú na vzťah me­dzi al­ko­ho­lom a ná­sil­nos­ťou v USA," kon­šta­tu­je Par­ker. „Nie je pre­to žiad­ny dô­vod pre pok­ra­čo­va­nie up­lat­ňo­va­nia zá­sa­dy trik­rát a dosť z poh­ľa­du pre­ven­cie pred ná­sil­nos­ťou.


Ana­lý­za naz­na­ču­je, že po­li­ti­ka al­ko­ho­lu je navr­hnu­tá tak, aby zní­že­nie cel­ko­vej spot­re­by v Ka­li­for­nii moh­lo byť účin­nej­šie pri zni­žo­va­ní ná­sil­nos­ti ako zá­sa­da trik­rát a dosť".

Kým zá­sa­da trik­rát a dosť je neú­čin­ná pri zni­žo­va­ní kri­mi­na­li­ty, Par­ker kon­šta­tu­je, že tá­to zá­sa­da vý­znam­ne pris­pe­la k váž­nym roz­poč­to­vým sta­ros­tiam Ka­li­for­nie. Väz­ne­ním množ­stva osôb sa po­su­nu­la prio­ri­ta štát­nych vý­dav­kov. V ro­ku 1985 pred­sta­vo­va­li vý­dav­ky na škol­stvo prib­liž­ne 11 % roz­poč­tu, pri­čom väz­ni­ce spot­re­bo­va­li 4 % štát­nych vý­dav­kov. V ro­ku 1993 vý­dav­ky na obe ka­pi­to­ly pred­sta­vo­va­li asi 6 % roz­poč­tu. V ro­ku 2010 vý­dav­ky na škol­stvo pred­sta­vo­va­li me­nej ako 6 % štát­ne­ho roz­poč­tu, za­tiaľ čo vý­dav­ky na väz­ni­ce spot­re­bo­va­li tak­mer 10 %.

Pod­ľa ka­li­for­nské­ho štát­ne­ho audí­to­ra mí­ňa štát prib­liž­ne 57.500 do­lá­rov na uby­to­va­nie jed­né­ho väz­ňa po do­bu jed­né­ho ro­ka. Po­ne­chanie zá­sa­dy trik­rát a dosť v nez­me­ne­nej po­do­be mô­že mať za nás­le­dok vý­raz­né fi­nan­čné prob­lé­my a to v blíz­kej bu­dúc­nos­ti, va­ru­je Par­ker.

„Ka­li­for­nia by sa ma­la vzdať svo­jej zá­vis­los­ti na all-you-can-eat (všet­ko sa dá zjesť), kto­rej vý­sled­kom bo­lo na­ru­še­nie fi­nan­čné­ho zdra­via štá­tu, os­la­be­nie kva­li­ty vzde­lá­va­nia na všet­kých úrov­niach, a do­nú­te­nie štá­tu, aby up­lat­nil dra­ko­nic­ké škr­ty v prog­ra­moch, kto­ré zlep­šu­jú ži­vo­ty svo­jich oby­va­te­ľov ako vý­me­nu za myl­nú pred­sta­vu o ve­rej­nej bez­peč­nos­ti" uzat­vá­ra Par­ker. „Vý­sled­kom up­lat­ňo­va­nia zá­sa­dy trik­rát a dosť je tak­mer nez­ne­si­teľ­ná fi­nan­čná zá­ťaž, kto­rá sa ry­su­je aj v bu­dúc­nos­ti  a kto­rá bu­de za­sta­ve­ná len vte­dy, ak ko­hú­tik na pot­ru­bí pot­res­ta­nia bu­de ko­neč­ne za­tvo­re­ný“.

 


 

Diskusia

 

Najčítanejšie články

Trestný čin ohovárania vs. prípustná (dovolená) kritika

 člá­nok pri­ná­ša ana­lý­zu zna­kov pre­či­nu oho­vá­ra­nia pod­ľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a ve­nu­je po­zor­nosť aj prob­le­ma­ti­ke, do akej mie­ry je prí­pus­tná kri­ti­ka naj­mä ve­rej­ne čin­ných osôb.

 
Daňové trestné činy - niektoré aplikačné problémy

 vý­ťah z pred­náš­ky us­ku­toč­ne­nej dňa 09.05.2013 v Om­še­ní

 
Zákonnosť dôkazov a procesu dokazovania trestných činov s drogovým prvkom (z pohľadu obhajoby)

 cie­ľom člán­ku bo­lo pou­ká­zať na ma­név­ro­va­cí pries­tor ob­ha­jo­by pri vý­ko­ne ob­ha­jo­by osôb ob­vi­ne­ných z tres­tných či­nov naj­mä s dro­go­vým pr­vkom.

 
   
 
Mapa stránky   |   O nás   |   Kontakt Powered by Cyclone3 XUL CMS of Comsultia