Príspevok MUDr. Ľubomíra Okruhlicu publikovaný v časopise Alkoholizmus a drogové závislosti č. 4/2012
Úvod
Odvtedy, čo na Slovensko prenikli v zvýšenej miere medzinárodnými konvenciami OSN kontrolované („zakázané") omamné látky a psychotropné látky (OLPL) - „drogy", riešia orgány činné v trestnom konaní otázku, či množstvo drogy zadržané u užívatela bolo pre jeho vlastnú spotrebu, alebo určené na obchodovanie. Je to jedno z rozhodujúcich kritérií, na základe ktorého sa posudzuje závažnosť porušenia zákona a rozhoduje sa o trestnej sadzbe. Podlá starého Trestného zákona (TZ) platného do septembra 1994 bola držba OLPL u užívateľov beztrestná. Zmenu stimulovali ťažkosti OCTK, ktoré narážali na problém, že aj obvinení s väčším množstvom drogy (vtedy hlavne heroínu) preukázali, že boli psychiatrom diagnostikovaní ako od heroínu závislí a preto bolo ich trestné stíhanie zastavované. TZ bol v súlade s dohovorom OSN novelizovaný a držba akéhokoľvek množstva drogy sa stala trestným činom. Na jednej strane sa tým zvýšila úspešnosť OČTK vo fáze dokazovania trestnej činnosti, čo malo za následok nárast odsúdených za tzv. drogovú trestnú činnosť, na druhej strane sa spoločenské, legislatívne kyvadlo presunulo od dovtedy relatívne mäkkých zákonov k zosilnenej represii. Zákon však nedostatočne rozlišoval políciou zadržaných užívateľov s malým množstvom drogy (napr. jeden ,joint") pre ich vlastnú spotrebu, od takých, u ktorých bolo zaistené velké množstvo kontrolovanej látky s predpokladom obchodovania. Problém sa snažila vyriešiť paragrafom 186 o prechovávaní OLPL pre vlastnú spotrebu novela TZ z roku 1999 (Čentéš, 2008). Zaviedol sa do TZ pojem obvyklej jednorazovej dávky (OJD). Podlá výkladu k TZ rozumie sa ním „mať neoprávnene v držbe OLPL v množstve, ktoré zodpovedá najviac „obvyklej jednorazovej dávke" pre vlastnú spotrebu. Pre OCTK, súdy sa vynoril nový problém - neexistuje v zákonných predpisoch nikde uvedené množstvo OJD (Havrlentová, 2003; Čentéš, 2009). Právnici v tejto súvislosti riešili viacero aspektov. Podľa Fu-knovej (in Para, 2009) z Kriminalisticko-expertízneho ústavu Policajného zboru (KEU PZ) malo by sa rozlišovať medzi pojmami Jednorazová" a „denná dávka". Zákon však neberie do úvahy ani, to, že užívateľ, ak má prostriedky, si často kupuje drogu na vlastnú spotrebu naraz i na viac dní dopredu. Ako uvádza Šamko (2011), obsahovo nie sú identické ani pojmy „dávka" (používa Národná protidrogová jednotka - dalej NPJ) a „obvyklá jednorazová dávka" (používa napr. aj KEU).
Dôvodom potreby rozlišovania, či ide o zadržané množstvo drogy pre vlastnú spotrebu je požiadavka odlíšiť iba užívateľov od výrobcov a distribútorov drog. Následne v prípade dokázania viny, tresty reflektujú tiež rôznu mieru spoločenskej nebezpečnosti spáchaného trestného činu (Čentéš, 2003).
V novom TZ 300/2005 rozdelil § 171 spotrebnú držbu na odseky podľa množstva zadržanej drogy. „V malom rozsahu" - maximálne 3 OJD. V tomto prípade ide o prečin s trestnou sadzbou do troch rokov odňatia slobody. Trest môže byť uložený aj podmienečne. Zdržaná droga „vo väčšom rozsahu" - maximálne 10 OJD. Ide už o trestný čin s trestnou sadzbou až do štyroch rokov. Väčšie množstvo zadržanej drogy, viac ako 10 OJD, sa už neposudzuje ako určené na vlastnú spotrebu, ale na obchodovanie a ide v tom prípade o § 172 s trestmi od 4 do 20 rokov ukladanými nepodmienečne.
Nedoriešená okrem definície zostala tiež otázka, kto a akou metodikou má u obvineného stanovovať OJD. OČTK sa s touto otázkou obracajú na tri rôzne inštitúcie: NPJ, KEÚ PZ a znalca - psychiatra.
Hlavným cielom našej analýzy je poukázať na to, aké možnosti odpovede má v tomto prípade znalec - psychiater pri konfrontácii požiadaviek TZ a súčasných poznatkov lekárskych "vied.
Stanovovanie obvyklej jednorazovej dávky
Každá z uvedených inštitúcii má odlišnú metodiku stanovovania OJD. Kým NPJ vychádza z aktuálnych cien drog na ilegálnom trhu podla miesta a času zadržania vzhladom na jej objem (počty „skladačiek", „jointov" a i.), tak KEU PZ vychádza pri určovaní OJD z koncentrácie a množstva účinnej OLPL v zadržanej droge. Preto počet OJD z toho istého objemu zadržanej drogy sa môže podla použitého postupu výrazne odlišovať. KEU PZ používa priemerné tabuľkové hodnoty účinnej OLPL, ktoré u človeka môžu vyvolať omamný a psychotropný účinok. Na rozdiel od vyššie uvedeného by mal súdny znalec - psychiater určovať OJD na základe posúdenia individuálneho účinku na psychiku jednotlivca obvineného (Centéš, 2007; Toman a kol., 2010).
Je iba pochopitelné, že pri takto odlišných prístupoch sa závery o počte zadržaných OJD u toho istého obvineného človeka vo väčšine prípadov nezhodujú a často velmi výrazne.
Chceme zdôrazniť, že citované námietky voči metodikám NPJ a KEU PZ pochádzajú od právnikov, lebo ide v prvom rade o právny problém (pozri aj dalej). Poukazujú na to, že ide o postupy, ktoré nerešpektujú požiadavky TZ, podla ktorých sa má vychádzať pri stanovovaní OJD z individuálnych dispozícií obvineného, miery jeho závislosti od OLPL. V prípade stanovovania OJD podla KEÚ PZ je zo strany niektorých právnikov vážnou námietkou, že obvinený v čase nakupovania drogy nemôže poznať jej koncentráciu, kedže v ilegálnom tovare nie je koncentrácia účinnej látky deklarovaná a môže výrazne varírovať (Šamko, 2011; 2012).
Z nášho rozboru, s poukazom na právnikov, ktorí sa touto problematikou zaoberajú, vyplýva, že podla v súčasnosti platnej legislatívy je najkompetentnejším odborníkom lekár-psychiater (Para, 2009). Naráža však na prekážky, ktoré sú zásadného charakteru. Vynára sa otázka nielen ako, ale či vôbec na takto položenú otázku zo strany OCTK znalec môže a má odpovedať. Čo má znalec k dispozícii, ak by chcel stanoviť OJD? Sú to anamnestické údaje zo spisu, alebo zo zdravotnej dokumentácie, subjektívne informácie z anamnézy pri vyšetrení, okrem toho má teoretické vedomosti o účinkoch zachytenej OLPL na ľudský organizmus. Pre záver o OJD je kritická validita, spoľahlivosť a výpovedná hodnota týchto zdrojov. Väčšinou chýba objektívna anamnéza o množstve užívanej drogy, subjektívny údaj od „poučeného" obvineného býva skôr nadhodnotený. Neexistujú žiadne prostriedky, ktoré by umožnili stanoviť, že koncentrácia OLPL v zachytenej droge je zhodná s koncentráciami predtým používanej drogy obvineným. Teoretické údaje o množstve účinnej látky, ktorá vyvolá u dotyčného omamný a psychotropný účinok, bud vôbec neexistujú, respektíve tie, ktoré sú, vykazujú vysokú variabilitu (Comeau, 2007). Interindividuálne rozdiely sú neraz v násobkoch jednotlivej dávky. Preukázané to bolo pri opioidoch, pri alkohole a i. (Okruhlica a kol., 2005; March a kol., 2006; Hunault a kol., 2010). Dávka často varíruje aj u toho istého človeka - intraindividuálne (Yeland a kol., 2008). Pri farmaceutických výrobkoch obsahujúcich OLPL síce medicína pozná maximálne a letálne dávky, tie ale nie sú aplikovateľné na ludí so závislosťou. Obyčajne ich v rôznej miere a vysoko prekračujú. Ako príklad z vlastnej praxe môžeme uviesť pacienta so závislosťou od sedatív, ktorý užil denne 80-100 tabliet flunitrazepamu (Rohypnolu), iných so závislosťou od opioidov s dennou dávkou 1200 - 1500 mg kodeínu. Známejší je tento fenomén vzhladom na rozšírenie užívania pri legálne dostupnom alkohole. Kým podla SZO je smrteľná dávka pri intoxikáciách zodpovedajúca 3-4 promile alkoholu v krvi, tak v adiktologickej praxi sa nezriedka stretávame s pacientmi pri takejto alkoholémii, ktorí sú bez závažnej poruchy vedomia a vitálnych funkcií a známe sú prípady i s vyššími hodnotami (Jones, 2008). Platí to aj pre diacetylmorfin (Shigeev, 2007). O tom, že v individuálnych prípadoch u obvinených nie je korektné z medicínskeho hľadiska stanovovať OJD na základe priemerných štatistických tabuľkových hodnôt, ako to robí KEÚ PZ, svedčia aj veľké rozdiely medzi jednotlivcami, pokiaľ ide o zistenú koncentráciu účinnej látky v krvi pri rovnakej dávke OLPL (Okruhlica a kol., 2001; Okruhlica a kol., 2005). Je potom vysoko pravdepodobné, že i nároky na dosiahnutie omamného účinku budú, čo sa týka veľkosti dávky u ľudí rozdielne.
Môže teda súdny znalec - psychiater, ak mu OCTK položí takúto otázku, určiť OJD? Teoreticky by to bolo možné, ale prakticky sa to nedá realizovať. Najbližšie na stanovenie OJD by bol výsledok získaný klinickým experimentom za účasti znalca - psychiatra, ktorý by čo najskôr po zachytení administroval obvinenému u neho nájdenú OLPL a sledoval by klinické účinky. Takéto klinické experimenty, s veľkým rizikom ťažkých, ba niekedy až smrteľných komplikácií, medicínska etika a zákony nepripúšťajú.
Preto jediná korektná odpoved na otázku OCTK na OJD je zo strany znalca taká, že dostupnými medicínskymi prostriedkami založenými na medicínsky overených vedeckých dôkazoch sa nedá presne, respektíve vôbec stanoviť. Dobré je pritom mať na pamäti, že pojem OJD nebol vytvorený lekármi, ale do TZ ho zaviedli právnici, aby si uľahčili posúdenie, či u obvineného išlo len o prechovávanie OLPL pre vlastnú spotrebu, alebo o držbu OLPL na predaj. OJD nie je teda medicínsky, ale právnický konštrukt, ktorý sa bežne v iných právnych systémoch nevyskytuje. Preto nejde o nekompetentnosť psychiatra, lekára - znalca, ak nevie odpovedať OCTK Ale ide o neprimerane položenú otázku. Fakty medicínskych vied teda jednoznačne poukazujú, že tabuľková metodika používaná KEÚ PZ nie je aplikovateľná v jednotlivých prípadoch u obvinených na stanovenie ich OJD. Upozorňuje na to aj právnik (Šamko, 2012). Je to i v zhode so stanoviskom Najvyššieho súdu SR vyjadreného v rozsudku (sp. zn. 6 Tz 17/2001), v ktorom konštatoval, že podľa § 89 ods. 12 (t. č. § 135) nie je možné stanoviť všeobecne platnú paušálnu dávku drogy, ktorá stačí na akékoľvek ovplyvnenie psychiky človeka (Stefunková, 2011). Navyše pri aktuálnom fenoméne objavovania sa stále nových syntetických drog, KEÚ nemá žiadne vedomosti ani o priemerných množstvách užívanej psychoaktívnej účinnej látky a vôbec nevie OJD stanoviť.
Záver
OJD nie je medicínsky pojem, ide o právnický konštrakt. Kedže TZ nariaduje jej stanovenie na základe zistenia individuálneho stavu závislosti u každého obvineného zvlášť, znalec - psychiater to bez experimentálneho podania OLPL, čo je však neprípustné, nemôže zistiť. Kedže takýto experiment je nezákonný, nevie znalec túto otázku korektne (a tak aby uspokojil OCTK) zodpovedať. Orgány činné v trestnom konaní pri preukazovaní toho, či išlo o distribútora alebo nie, by sa preto nemali spoliehať na dôkaz OJD, ale by na to mali využívať iné dôkazové prostriedky. Aké, to už je mimo rámca lekárskych vied a .tejto práce.
Minikazuistika (skrátene)
O tom, ako ďaleko zachádzajú súdy vo svojich záveroch o spôsobe stanovovania OJD svedčí aj Judikát Jtk 14/2011 Krajského súdu v Žiline (Sepeši, 2011), z ktorého na ilustráciu vyberáme: ...V danom prípade je preukázané, že obvinený mal pri sebe igelitové vrecko, v ktorom bolo 8,72 g sušenej rastliny rodu Cannabis (konope) s priemernou koncentráciou THC 8,0 %, čo predstavuje 698 mg THC... Z posudku KEÚ PZ jednoznačne vyplýva, že zaistené množstvo omamnej látky postačuje na výrobu 23 až 70 jednorazových dávok. KEÚ pritom vychádzal zo zaužívaného, praxou overeného záveru, že...na vyrobenie jednej dávky je potrebných 10 až 30 mg THC. Znalci KEÚ už teda zohladnili rozdielnosť jednotlivých konzumentov. Zatiaľ čo u jedného konzumenta (prvokonzument) bude postačovať na vyrobenie jednorazovej dávky 10 mg THC, u iného konzumenta (dlhodobý užívatel) bude potrebné na vyrobenie jednorazovej dávky až trojnásobné množstvo THC. Napriek takto široko určenému rozpätiu prokurátor nekriticky akceptoval tvrdenia obvineného, že zadržané množstvo omamnej látky mu postačovalo len na výrobu 9 jednorazových dávok. Znalecký posudok vypracovaný znalcom z odboru psychiatrie je podla jeho názoru pre prílišnú vágnost záverov v ňom obsiahnutých neumožňujúcich jeho priamu aplikáciu, nepoužitelný. Znalec z odboru psychiatrie vôbec nebol kompetentný odpovedať na otázku č. 3. Do úvahy prichádzalo skôr prizvanie znalca z odboru toxikománie, prípadne súdneho lekárstva. Znalec pri „určení" množstva obvykle jednorazovej dávky vychádzal len z vyjadrení obvineného, ktoré neboli ničím overené. A preto zrejme znalec nemohol vysloviť jednoznačnejší záver, než je jeho formulácia, že u obvineného Je možné pripustiť", že individuálna dávka je u neho vyššia než 30 mg THC... Odhliadnuc od nekompetentnosti znalca z odboru psychiatrie, treba uviesť, že slovné spojenie „obvykle jednorazová dávka" nemožno vykladať vo vzťahu k páchateľovi, ale z objektívneho hladiska. Rozhodujúcim kritériom je teda určenie, aký objem omamnej látky postačuje na jednorazovú dávku... Súd sa zároveň v rámci odôvodnenia uznesenia zaoberá aj porovnávaním pojmov Jednorazová dávka" a „denná dávka"... Je potrebné, aby súd vychádzal z platnej jurisdikcie, ktorá pozná a rieši iba pojem „obvykle jednorazová dávka". Napr. v publikácii „Trestný zákon — stručný komentár z roku 2006" vo vysvetlivkách pri § 171 je uvedené, že na trestnú zodpovednosť v zmysle interpretačného pravidla treba v konkrétnych prípadoch určiť aj tzv. objemové kritérium, pokial ide o naplnenie znaku obvykle jednorazová dávka", a to podlá miery závislosti konkrétneho páchateľa a podlá druhu drogy... Pri zohľadnení tohto hmotnostného kritéria, t. j. metodiky výpočtu vychádzajúcej z hmotnostnej dávky konopy (jej váhového množstva), je potrebné za obvykle jednorazovú dávku (joint) považovať množstvo zodpovedajúce maximálne 500 mg (0,5 g) vysušenej konopy... Túto metodiku pri stanovení obvykle jednorazovej dávky konopy- marihuany považuje nadriadený súd za omnoho objektívnejšiu ako metodiku používanú KEÚ, resp. metodiku založenú na zisťovaní stupňa závislosti obvinenej osoby - konzumenta tejto drogy, ktorá je okrem iného náročná nielen z odborného, ale i časového hľadiska. Pre vyvodenie trestnej zodpovednosti nie je namieste určovať obvykle jednorazovú dávku marihuany podľa závislosti konzumenta, pretože konzument si, bez ohľadu na svoju závislosť, pri zabezpečovaní obvykle jednorazovej dávky drogy túto zadovažuje na množstvo (hmotnosť), a nie podľa jej koncentrácie účinnej látky THC v nej obsiahnutej.
Na základe záverov znaleckého posudku KEÚ a vyššie opísanej metodiky určenia obvykle jednorazovej dávky konopy - marihuany možno v posudzovanom materiáli ustálií, že obvinený mal pri sebe 17,44 obvykle jednorazových dávok (nie 23 až 70, ako ustálil KEÚ a následne i okresný súd, ani 9 individuálnych jednorazových dávok, ako stanovil v dohode o vine a treste prokurátor)... Na tomto mieste nadriadený súd poznamenáva, že námietky súdu prvého stupňa smerujúce k neodbornosti znalca...sú nedôvodné... Inou otázkou je skutočnosť, že súd prvého stupňa si správne neosvojil závery znaleckého dokazovania a v tejto časti sa s jeho dôvodmi krajský súd aj stotožnil.
Vo výbere mikrokazuistickej ilustrácie z judikátu krajského súdu sa názorne v praxi demonštrovali všetky vyššie uvedené problémy pri indikovaní „obvykle jednorazovej dávky": nejednotnosť metodík pri jej stanovovaní, rozdielne závery podlá toho o akú inštitúciu sa jedná, nejednotnosť v interpretácii zákona na strane právnikov, nevedomosť konzumentov o koncentrácii účinnej látky v kupovanej droge, príliš náročné požiadavky a velké očakávania zo strany súdu na znalca - psychiatra a nakoniec odborne správna odpoved znalca na úrovni súčasných medicínskych vedomostí a možností, ktorá však súdy neuspokojila.
Literatúra
Comeau, P.: New dosage limits for medical mariujana: But where s the science?CMJA, 177, 6, 2007, s. 556 - 557
Čentéš, J.: Trestnosť prechovávania drog v Slovenskej republike, Trestné právo, 8, 3,2003, s. 15-19
Čentéš, J.: Hmotnoprávne aspekty trestnej činnosti páchanej v súvislosti s nealkoholovou toxikomániou v SR, Ševt, a. s., Bratislava, 2007, 212 s.
Čentéš, J.: Vývoj právnej úpravy trestnosti prechovávania omamných a psychotropných látok v Slovenskej republike. In: Drogy v spoločnosti - politika a poznanie. Sociologický ústav SAV, 2008,119 s.
Havrlentová, D.: Zamyslenie nad pojmom „obvyklá jednorazová dávka" v právnejúprave drogovej kriminality v Slovenskej republike, Trestnéprávní revue, 6, 3,2007, s. 76-78
Hunault, C. C. - Van Eikeren, J. C. - Mensinga, T. T. — De Vrieš, I. - Leenders, M.E. - Meulenbelt, J.: Disposition of smoked cannabis with highDelta(9)-tetrahydrocannabinol content: A kinetic model. Toxicol Appl Pharmacol,246, 2010, 3, s. 148 - 153
Jones, A W.: Ultrarapid rate of ethanol elimination from blood in drunken drivers with extremly high blood-alcohol concentrations. Int J Legal Med, 122, 2008, 2,s. 129 -134
March, J. C. - Oviedo-Joekes, E..- Perea-Milla, E. - Carrasco, F. - PEPSA team:Controlled trial of prescribed heroín in the treatment of opioid addiction. J SubstAbuse Treat, 31, 2006, 2, s. 203 - 211
Okruhlica, L. - Valentová, J. — Varholáková, V. - Raková, M. — Lietavová, K. — Hoozová A.: Zisťovanie koncentrácií plazmatického metadónu v metadónovej udržiavacej liečbe, Alkohol Drog Záv (Protialkohol Obz), 36, 2001, 3, s. 159 - 165
Okruhlica, L. - Valentová, J. —Devínsky, F. -Formánková, S. -Klempová, D.: Methadone sérum concentration and its relationship to methadone dose revisited, Heroín Add & Rel Clin prób, 7, 2005, 4, s. 49 - 58
Para, M.: Nedostatky v stanovovaní hodnoty omamných látok, Bulletin slovenskej advokácie, 10, 2009, s. 17 - 22
Sepeši, P.: JudiKát Jtk 14/2011 - Obvykle jednorazová dávka marihuany. UčPS. Dostupné na internete: http://www.ucps.sk/Jtk_14_2011. (03.12.2011)
Shigeev, S.: Severity of opiáte intoxication to gender and age. Soud Lek, 52, 2007,1, s. 21 - 24
Šamko, P.: Stanovenie množstva drogy a nesprávny postup KEU PZ. UčPS. Dostupné na internete: http://www.pravnelisty.sk/rozhodnutia/a88-stanovenie-mnozstva-drogy-a-nespravny-postup-keu-pz (26.11.2011)
Šamko, P.: Nová droga fentanyl a opätovne nesprávny postup KEU PZ, UčPS, Právne listy. Dostupné na internete: http://www.pravnelisty.sk/rozhodnutia/ al08-nova-droga-fentanyl-a-opatovne-nespravny-postup-keu-pz. (18. 2. 2012)
Štefunková, M.: Prechovávaní drog pro vlastní potrebu ve Slovenské republice. Dostupné na internete: http://www.adiktologie.cz/cz/articles/detail/68/2613/ Prechovávani-drog-pro-vlastni-potrebu-ve-Slovenske-republice (17. 2. 2011)
Toman, P. - Stiffel, H. - Samaš, O.: Komentár k Trestnému zákonu. IURA Edition, Bratislava, 2010, 888 s.
Yelland, L, N. - Burns, J. P. - Sims, D. N. - Salter, A. B. - White, J. M.: Inter- and intra-subject variability in ethanol pharmacokinetic parameters: effect of testing interval and dose. Forensic Sci Int, 175, 2008,1, s. 65 - 72
Adresa autora: MUDr. Ľ. Okruhlica, CSc, Centrum pre liečbu drogových závislostí, Hraničná 2, 821 05 Bratislava e-mail: okruhlica@cpldz.sk
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.