Nižšie v texte je naskenované usmernenie Generálnej prokuratúry SR (vydané zastupujúcim generálnym prokurátorom), ktoré vyslovuje právny názor, že v prípadoch, keď dôjde ku konaniu spočívajúcemu v tom, že odberateľovi zemného plynu je preukázateľne doručené odstúpenie od zmluvy o dodávke zemného plynu (ktorá zmluva ho oprávňovala na odber za stanovených zákonných a zmluvných podmienok) a odberateľ aj napriek tomu odoberá zemný plyn bez súhlasu (zmluvného vzťahu) dodávateľa (inej oprávnenej osoby), tak toto konanie napĺňa znaky trestného činu krádeže podľa § 212 odsek 2 písmeno e/ Trestného zákona.
Len pre úplnosť je potrebné uviesť, že s usmerneniami (či rôznymi pokynmi), zo strany generálnej prokuratúry, v ktorom generálna prokuratúra uskutočňuje výklad zákonov, sa v poslednom čase „roztrhlo vrece“ a to aj napriek tomu, že výklady zákonov vydávané v záujme jednotného uplatňovania zákonov zo strany prokurátorov by sa mali realizovať zásadne formou Stanovísk Generálneho prokurátora SR.
Podľa § 6a ods. 1 zákona č.153/2001 Z. z. v záujme jednotného uplatňovania zákonov a ostatných záväzných právnych predpisov vydáva generálny prokurátor, na návrh Komisie pre vydávanie stanovísk, stanoviská, ktoré sú záväzné pre všetkých prokurátorov.
Z uvedeného ustanovenia je zrejmé, že výklad zákonov zo strany generálnej prokuratúry by mal byť, v zmysle zákona o prokuratúre, realizovaný len vo forme Stanoviska, ktoré môže generálny prokurátor vydať na základe návrhu Komisie. Vzhľadom k tomu, že som členom Komisie pre vydávanie stanovísk, môžem povedať, že takáto komisia nebola zo strany zastupujúceho generálneho prokurátora doposiaľ vôbec zvolaná (napriek tomu, že zvolanie takejto komisie patrí do jeho kompetencie a mal by tak na základe zákona urobiť) a činnosť tejto Komisie ako aj prípadné vydávanie Stanovísk sa obchádza vydávaním akýchsi usmernení, pri ktorých možno mať pochybnosti o ich záväznosti do vnútra prokuratúry.
Pokiaľ ide o už uvedené usmernenie ohľadne výkladu trestného činu krádeže, tak podľa môjho názoru je vyslovene nesprávne a so stručnými argumentami, ktoré sú v ňom uvedené sa v zásade nemožno stotožniť.
Predmetné usmernenie úplne opomína to, že v prípadoch v ňom riešených sa páchateľ vôbec veci (plynu) nezmocňuje (zmocnenie je pritom znak skutkovej podstaty kradeže) ale už ju má (plyn) vo svojej moci (vlastníkom veci mu bola daná dobrovoľne do dispozície, len úžívať, či spotrebovávať ju môže až potom ako bude uzatvorená príslušná zmluva). Riešená problematika sa preto blíži skôr zvereniu veci vlastníkom bez možnosti ju užívať, spotrebovávať, a to bez právneho dôvodu (bez zmluvy). Páchateľ nie je odpojený od plynu, nemá zabránený prístup k plynu (napokon judikatúra už v minulosti konštatovala, že krádežou by tu mohol byť len prípad, ak by sa páchateľ neoprávnene napojil na plyn, či elektrinu a to bez vedomia plynární, či elektrární), ale práve naopak, vlastník veci vie, že páchateľ má prístup k plynu (nejde o tzv. čierne napojenie) a vie aj akú má (neoprávnenú, bez zmluvy) spotrebu (nejde teda ani o podvod). Ak za takejto situácie odoberá osoba plyn bez právneho dôvodu (príslušnej zmlzvy) odoberá plyn neoprávnene, avšak sa ho nezmocňuje, teda ide o čisto občianskoprávnu problematiku, ktorú bežne riešia súdy v civilnom konaní.
Ak usmernenie hovorí o tom, že sa páchateľ zmocňuje plynu napríklad spustením plynu pri varení a podobne, tak to celkom určite nie je zmocnenie a možno dôvodne pochybovať, či je to aspoň prisvojenie v zmysle § 130 ods. 4 Tr. zák., nakoľko páchateľ nič z dispozície vlastníka neodníma, pretože plyn už má vo svojej dispozícii (domácnosti), pričom ho tam má bez toho, aby sa o to sám svojim konaním pričinil (plyn mu do domácnosti dodávajú aj naďalej plynárne a to aj napriek tomu, že majú vedomosť o tom, že odberateľ nemá s nimi uzatvorenú zmluvu, nejde teda o tzv. čierny odber plynu bez vedomia plynární). Takýto odberateľ, ktorý nemá uzatvorenú s plynárňami zmluvu by takto dodaný plyn do domácnosti nemal síce spotrebovávať, avšak ak tak urobí, celkom určite nejde o trestnoprávnu problematiku (spotrebovanie plynu, ktorý mu bol dobrovoľne dodaný plynárňami nenapĺňa totiž skutkovú podstatu žiadneho trestného činu a už vôbec nie trestného činu krádeže, pretože páchateľ nič neodníma z dispozície vlastníka veci bez jeho vedomia). Ak plynárne dodali plyn páchateľovi do domácnosti, a to aj napriek tomu, že nemá s nimi uzatvorenú zmluvu, už nejde o vec, ktorú by mali v dozpozícii a z dispozície ktorej by bol plyn odňatý.
Podľa môjho názoru je neprijateľné, aby prokuratúra pôsobila v postavení vymáhača nedoplatkov pre plynárne (či pre kohokoľvek) za neoprávnený (nezmluvný) odber plynu, keď nič nenasvedčuje, že by takéto konanie napĺňalo znaky skutkovej podstaty nejakého trestného činu a navyše poškodený môže kedykoľvek urobiť úkony k tomu, aby k takémuto neoprávnenému odberu nedochádzalo. Napokon, právny výklad uvedený v usmernení Generálnej prokuratúry SR je v rozpore aj s princípom ultima rátio a zásadou subsidiarity trestnoprávnej represie, keď má jednoznačne ambície zasahovať do činnosti súdov v civilnom konaní, do ktorých kompetencie patrí riešenie všetkých sporných otázok (vrátane prípadných škôd vzniknutých porušením zmluvy, či užívaním veci bez zmluvy), ktoré vzniknú medzi účastníkmi súkromnoprávneho vzťahu. Alebo povedané inak, čo už by mali riešiť súdy v civilnom konaní ak nie spory ohľadne užívaní veci, či služieb bez zmluvného základu?
Nasleduje usmernenie generálnej prokuraúry:
GENERÁLNA PROKURATÚRA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
TRESTNÝ ODBOR ŠTÚROVA Hl. 2, 812 85 BRATISLAVA I
I V/1 Gn 2056/12 - 26 Bratislava 20. júna 2013
Vec: Usmernenie k právnemu posúdeniu -trestného činu krádeže podľa § 212 odsek 2 písmeno e/ Trestného zákona
V súvislosti s nejednotným postupom prokuratúr pri právnom posúdení prípadov neoprávneného odberu plynu, a to bez uzavretej zmluvy s odberateľom plynu zaujímam nasledovné
u s m e r n e n i e:
Trestného činu krádeže podľa § 212 odsek 2 písmeno e/Trestného zákona sa dopustí ten. kto si prisvojí cudziu vec tým, že sa jej zmocní a čin spácha na veci, ktorej odber podlieha spoplatneníu na základe osobitného predpisu.
V prípadoch, keď dôjde ku konaniu spočívajúcemu v tom, že odberateľovi zemného plynu je preukázateľne doručené odstúpenie od zmluvy o dodávke zemného plynu (ktorá zmluva ho oprávňovala na odber za stanovených zákonných a zmluvných podmienok) a odberateľ aj napriek tomu odoberá zemný plyn bez súhlasu (zmluvného vzťahu) dodávateľa (inej oprávnenej osoby), tak toto konanie nepochybne (samozrejme za splnenia ďalších zákonných podmienok ako napr. posúdenie a vyhodnotenie zákonom stanovených okolností v § 10 odsek 2 Trestného zákona) napĺňa znaky trestného činu krádeže podľa § 212 odsek 2 písmeno e/ Trestného zákona.
Táto skutočnosť vyplýva zo znenia § 212 odsek 2 písmeno e/ Trestného zákona. Irelevantné z trestnoprávneho hľadiska je v tomto smere to, či počítadlo na meranie rozsahu odberu zemného plynu bolo dodávateľom demontované, resp. zaplombované, prípadne či bol alebo nebol dodávateľom uzavretý hlavný prívod plynu.
Zemný plyn je podľa § 130 odsek 1 písmeno b/ Trestného zákona vecou –ovládateľná prírodná sila.
V prípadoch, keď odberateľ odoberá od dodávateľa zemný plyn, je na mieste konštatovať, že ide o cudziu vec, ktorej odber podlieha spoplatneniu podľa osobitného predpisu, V zmysle dikcie ustanovenia § 130 odsek 4 Trestného zákona prisvojením si veci sa na účely Trestného zákona rozumie odňatie veci z dispozície vlastníka alebo inej osoby, ktorá ju má oprávnene, bez súhlasu, s úmyslom s ňou nakladať ako s vlastnou vecou ( prisvojenie si zemného plynu v domácnosti takým spôsobom, že plyn je použitý na varenie, na kúrenie „odberateľom" bez zmluvného základu a v rozpore s vôľou, resp. bez súhlasu dodávateľa, oprávnenej osoby).
Zmocniť sa zemného plynu sa môže v tomto prípade páchateľ sám (vlastnou rukou, a to napr, technickým spustením plynu na príslušnom zariadení určenom na vykurovanie domácnosti, na varenie a pod.) alebo za pomoci inej aj trestne nezodpovednej osoby. K tomuto zmocneniu dochádza tak, že cudzia vec je odňatá z trvalej dispozície a v rozpore s vôľou (bez súhlasu) vlastníka alebo inej oprávnenej osoby.
Podľa § 212 odsek 2 písmeno e/ Trestného zákona zemný plyn je nepochybne vecou, ktorej odber podlieha spoplatneniu na základe osobitného predpisu.
V intenciách
vyššie uvedeného odberateľ, ktorý neoprávnene odoberá plyn bez uzavretej zmluvy, sa z formálneho
hľadiska dopúšťa trestného činu
krádeže podľa § 212-odsek 2 písmeno e/Trestného zákona.
Obdobne je potrebné postupovať aj pri neoprávnenom odbere elektriny, vody, tepla. resp. iných médií.
Prosím, aby ste s týmto usmernením oboznámili všetkých prokurátorov a asistentov prokurátora.
Generálny prokurátor Slovenskej republiky v z. JUDr. Ladislav Tichý prvý námestník Generálneho praku rátora Slovenskej repu bli kv
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.