Cieľom tejto poznámky je doplniť argumentáciu uvedenú v článku JUDr. Namira Alyasryho s názvom „Je predaj drog viacerým osobám kvalifikačným kritériom na subsumáciu pod kvalifikovanú skutkovú podstatu § 172 ods. 2 Tr. zák.?“, nakoľko sa taktiež domnievam (a v praxi tak aj postupujem), že predaj drog viacerým osobám nie je možné právne kvalifikovať v zmysle § 172 ods. 2 písm. c) Tr. zák. s poukazom na ustanovenie § 138 písm. j) Tr. zák. (závažnejší spôsob konania a to páchanie trestného činu na viacerých osobách).
Na rozdiel od právneho názoru JUDr. Namira Alyasryho ma však k takémuto záveru vedú iné právne úvahy.
K uvedenej problematike je nutné uviesť, že, v zmysle § 38 ods. 1 Tr. zák., na okolnosť, ktorá je zákonným znakom trestného činu, nemožno prihliadnuť ako na poľahčujúcu okolnosť, priťažujúcu okolnosť, okolnosť, ktorá podmieňuje uloženie trestu pod zákonom ustanovenú dolnú hranicu trestnej sadzby alebo okolnosť, ktorá podmieňuje použitie vyššej trestnej sadzby.
Z uvedeného zákonného ustanovenia je zrejmé, že podstatným pre zistenie, či je možné určité konanie právne posúdiť aj podľa kvalifikovanej skutkovej podstaty konkrétneho trestného činu, je definovanie (právne posúdenie) znakov základnej skutkovej podstaty konkrétneho trestného činu. Ak by totiž bolo určité konanie zahrnuté už v znakoch základnej skutkovej podstaty, nebolo by možné, to isté konanie, považovať aj za znak kvalifikovanej skutkovej podstaty, pretože to vylučuje ustanovenie § 38 ods. 1 Tr. zák.
Pokiaľ ide o posudzovanú problematiku (predaj drog viacerým osobám), tak je nevyhnuté najskôr poskytnúť výklad pojmu „predá“ omamnú látku, psychotropnú látku a podobne (ďalej len droga), nakoľko pojem „predá“ je znakom základnej skutkovej podstaty trestného činu podľa § 172 ods. 1 písm. c) Tr. zák.
Pojem „predaj“ sa najčastejšie definuje ako predaj (odplatné odovzdanie) tovarov, či služieb neobmedzenému (počtom neurčenému) okruhu osôb (zákazníkov, či klientov), teda cieľom (účelom) predaja je získať od kohokoľvek kto by prichádzal do úvahy ako zákazník, či klient, rozhodnutie ponúkanú (predávanú) vec vlastniť alebo začať používať (či užívať) s ochotou za ňu zaplatiť.
Pojem „predaj“ teda nie je pojmovo obmedzený počtom zákazníkov (klientov), ktorí nakupujú a ani počtom tovarov, či služieb, ktoré sú predávané, teda za predaj je nutné považovať aj predaj jedného tovaru jednému zákazníkovi ako aj predaj počtom neobmedzeného množstva tovarov neobmedzenému množstvu zákazníkov.
Ak teda ustanovenie § 172 ods. 1 písm. c) Tr. zák. používa, ako znak základnej skutkovej podstaty, spojenie „neoprávnene predá omamnú látku“ (drogu), vyjadruje tým zákonodarca minimálnu hranicu na vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti (minimálny rozsah spáchania činu), ktorá vychádza z toho, že trestný postih páchateľa bude možné vyvodiť už pri predaji jednej omamnej látky (použitie jednotného čísla „omamná látka“) jednej osobe. Tu však treba pripomenúť, že ustanovenie § 172 ods. 1 Tr. zák. neobsahuje, ako znak základnej skutkovej podstaty, počet kupujúcich, preto vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti za spáchanie trestného činu podľa § 172 ods. 1 písm. c) Tr. zák. je možné aj za situácie, ak dôjde k predaju jednej omamnej látky viacerým spoločným kupujúcim (napríklad traja kupujúci sa dohodnú, že si spoločne kúpia od predávajúceho jedného jointa).
Skutočnosť, že zákonodarca používa v ustanovení § 172 ods. 1 písm. c) Tr. zák. slovné spojenie, ktoré stanovuje minimálny rozsah spáchania činu na vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti v jednotnom čísle, samozrejme neznamená, že nepostihuje predaj viacerých dávok drogy viacerým osobám (je nesporné a logické, že ak zákonodarca postihuje predaj jednej dávky drogy jednej osobe, postihuje aj predaj viacerých dávok drogy viacerým osobám). Ide tu o bežnú legislatívnu techniku zákonodarcu, ktorý pomerne často stanovuje rozsah činu (minimálnu hranicu) v jednotnom čísle. Napríklad pri trestnom čine krádeže podľa § 212 ods. 1 Tr. zák., či trestnom čine sprenevery podľa § 213 ods. 1 Tr. zák. stačí (z hľadiska predmetu útoku) na vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti aj prisvojenie si čo i len jednej cudzej veci (vyjadrené zákonodarcom „prisvojí si cudziu vec“), avšak to nič nemení na tom, že predmetom útoku môže byť aj viacero cudzích vecí. Z hľadiska základnej skutkovej podstaty trestného činu krádeže, či sprenevery je teda ľahostajné, či si páchateľ prisvojil jednu alebo viacero cudzích vecí, pričom ak ich súhrnná hodnota neprekročí zákonom stanovený rozsah uvedený v kvalifikovanej skutkovej podstate, pôjde stále len o základnú skutkovú podstatu trestného činu krádeže či sprenevery.
Obdobne je to aj s predajom drog, kde základná skutková podstata nijako neobmedzuje počet kupujúcich a ani výklad pojmu „predá“, teda za predaj drog je potrebné považovať predaj aspoň jednej dávky drogy bližšie neobmedzenému množstvu kupujúcich, ktorých môže byť viacero (ľubovoľné množstvo), avšak môže byť aj jeden. Znak základnej skutkovej podstaty „predá“ teda zahŕňa celú škálu konaní od jednorazového predaja jednej dávky drogy jednej osobe (prípadne viacerým osobám), cez predaj drog dílerským spôsobom (predávanie dávok viacerým osobám a to prípadne aj viacerých dávok), či predaj drog tzv. komisionálnym spôsobom predaja (výrobca drog prenechá tovar distribútorovi s tým, že distribútor drogy predá konzumentom pre výrobcu za určitú províziu).
Predaj drog viacerým osobám (napríklad konzumentom) je teda už zahrnutý v znaku základnej skutkovej podstaty trestného činu podľa § 172 ods. 1 písm. c) Tr. zák. a to v znaku „predá“, nakoľko, ako už bolo uvedené, výklad pojmu predá zahŕňa aj predaj tovaru bližšie neobmedzenému počtu osôb (tomu nasvedčuje aj znenie predmetnej základnej skutkovej podstaty, ktorá počet kupujúcich nijako neobmedzuje).
Ak teda páchateľ predáva drogy trom a viacerým osobám, celkom určite nie je možné jeho konanie právne kvalifikovať ako obzvlášť závažný zločin podľa § 172 ods. 1 písm. c), ods. 2 písm. c) Tr. zák. (za použitia § 138 písm. j) Tr. zák.), pretože predaj viacerým osobám je už zahrnutý v znakoch základnej skutkovej podstaty tohoto trestného činu a takýto postup by bol v rozpore s ustanovením § 38 ods. 1 Tr. zák., ktoré zakazuje, aby ten istý znak bol znakom základnej a zároveň aj kvalifikovanej skutkovej podstaty toho istého trestného činu (tu ponechajme bokom polemiku o tom, či „predaj drog viacerým osobám“ možno stotožňovať s pojmom „spáchanie činu na viacerých osobách“). Platí teda, že predaj jednej dávky drogy viacerým osobám (trom a viacerým) ako aj predaj viacerých dávok drogy viacerým osobám je zahrnutý v základnej skutkovej podstate a je preto vylúčené použiť aj vyššie uvedené kvalifikovanú skutkovú podstatu predmetného trestného činu (na viacerých osobách).
Predaj drog, v zmysle základnej skutkovej podstaty, teda zahŕňa predaj drog neobmedzenému počtu osôb. Pokiaľ ide o kupujúcich, tak zákonodarca privileguje (v zmysle ochrany) niektoré skupiny kupujúcich (napríklad chránené osoby v § 172 ods. 2 písm. d), či osoby mladšie ako 15 rokov v § 172 ods. 3 písm. b) Tr. zák.) tak, že predaj drog tomuto okruhu osôb je okolnosťou na použitie vyššej trestnej sadzby (na použitie kvalifikovanej skutkovej podstaty). Skutočnosť, že zákonodarca vyčlenil niektoré skupiny osôb z „balíka“ kupujúcich však nijakým spôsobom nespochybňuje to, že podstatou predaja je predaj tovaru neobmedzenému okruhu zákazníkov, pričom zákonodarca privileguje niektoré skupiny osôb nie z hľadiska ich počtu, ale najmä z hľadiska ich postavenia, stavu, či veku. Aj tu možno konštatovať, že privilegovaná ochrana niektorých osôb, či vecí prostredníctvom kvalifikovaných skutkových podstát je bežnou legislatívnou technikou. Tak napríklad, pri už uvádzanom trestnom čine krádeže podľa § 212 ods. 1 Tr. zák. je znakom základnej skutkovej podstaty ochrana akejkoľvek cudzej veci (samozrejme v určitej zákonom predpokladanej hodnote), avšak napríklad veci požívajúce ochranu podľa osobitného predpisu, či veci nachádzajúce sa na mieste požívajúcom pietu sú osobitne chránené prostredníctvom kvalifikovanej skutkovej podstaty (§212 ods. 4 písm. c), písm. d) Tr. zák.).
Možno preto zhrnúť, že predaj drog viacerým osobám možno, bez ďalšieho, právne kvalifikovať len podľa základnej skutkovej podstaty zločinu podľa § 172 ods. 1 písm. c) Tr. zák., pretože predaj drog viacerým osobám je už zahrnutý v znakoch základnej skutkovej podstaty predmetného trestného činu.
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.