V súvislosti s množiacimi sa prevodmi obchodných podielov v spoločnostiach s ručeným obmedzením na osoby, ktoré nie sú spôsobilé pokračovať v podnikateľskej činnosti (napríklad osoby mentálne zaostalé, cudzinci, ktorí odídu do cudziny, prípadne bezdomovcov a podobne) a v súvislosti aj s množiacimi sa obžalobami, ktoré obžalovaným kladú za vinu v skutkovej vete obžaloby práve prevod obchodného podielu na nespôsobilú osobu, je nevyhnutné sa, aspoň v stručnosti, zaoberať otázkou kedy a za akých okolností by mohlo ísť o spáchanie trestného činu.
V tejto súvislosti je nutné venovať pozornosť na dôsledné vymedzenie skutku.
Možno uviesť príklad z praxe, keď prokurátor podal obžalobu pre spáchanie trestného činu poškodzovania veriteľa podľa § 239 ods. 1 písm. a), ods. 3 písm. a) Tr. zák., ktorého sa mal dopustiť obvinený tak, že
ako spoločník spoločnosti D. s.r.o. a zároveň ako konateľ predmetnej spoločnosti, previedol na valnom zhromaždení tejto spoločnosti svoj obchodný podiel aj konateľskú funkciu na vietnamského štátneho príslušníka O., hoci si bol vedomí, že O. nemá o vedenie spoločnosti záujem, nebude vykonávať podnikateľskú činnosť a fakticky nebude ani zastihnuteľný, čím bude znemožnené veriteľom spoločnosti, aby si vymohli svoje pohľadávky, ktoré im vznikli – následne boli v skutku špecifikované a vyčíslené pohľadávky konkrétnych štyroch veriteľov spoločnosti.
Pri rozhodovaní súd vychádzal z toho, že prokurátor kládol za vinu obžalovanému
- že previedol obchodný podiel na osobu nespôsobilú podnikať s cieľom vyhnúť sa úhrade pohľadávok veriteľov a v príčinnej súvislosti s tým
- vznikla veriteľom škoda v tom, že si nemohli uspokojiť pohľadávky.
V tomto smere je nevyhnutné uviesť, že podstatou trestného činu poškodzovania veriteľa je konanie, ktorého sa dopúšťa sám dlžník (§ 239 ods. 1), respektíve iná osoba ako dlžník (§ 239 ods. 2). Spôsoby spáchania tohto trestného činu sú rôzne, pričom ide buď o skutočné zmenšenie aktív dlžníka, z ktorých by sa veriteľ mohol uspokojiť alebo o fingované zmenšenie majetku dlžníka a to fingovaním pasív, ktoré len fiktívne znižuje skutočnú hodnotu dlžníkovho majetku.
Spáchanie trestného činu poškodzovania veriteľa preto nemožno vidieť len v obyčajnom prevode obchodného podielu z jednej osoby ako jediného spoločníka dlžiacej spoločnosti s ručením obmedzeným na ich nového nadobúdateľa, hoci by išlo o osobu nespôsobilú vykonávať práva spojené s nadobudnutými obchodnými podielmi. Týmto spôsobom totiž dochádza len k prevodu obchodných podielov z jednej osoby na druhú, avšak týmto aktom, samým o sebe, nie je spojená žiadna zmena objemu majetku spoločnosti.
K zhodnému záveru dospela aj judikatúra Najvyššieho súdu SR (Zbierka súdnych rozhodnutí č. 6/2012 sp. zn. 6 Tdo 40/2011 z 12.05.2011), ktorá konštatuje, že „Samotným prevodom obchodného podielu v spoločnosti s ručeným obmedzeným z doterajšieho spoločníka na inú osobu, nedochádza k žiadnej zmene vo vzťahu k výške majetku spoločnosti a tým ani len k čiastočnému zmareniu uspokojenia veriteľa a preto takýto prevod sám o sebe nemôže naplniť skutkovú podstatu trestného činu poškodzovania veriteľa“.
Z uvedeného vyplýva, že len samotným prevodom obchodného podielu, bez ďalšieho, nemôže prísť k zmareniu uspokojenia veriteľa spoločnosti, pretože sa tu mení len majitel (vlastník) obchodného podielu, avšak prevod obchodného podielu nemá žiadny bezprostredný vplyv na skutočné, či fiktívne zmenšovanie majetku spoločnosti preto prípadná škoda veriteľom nemôže vzniknúť v príčinnej súvislosti s prevodom obchodného podielu (ale prípadne len v súvislosti s iným konaním).
Ak sa teda v skutkovej vete obžaloby uvedie len okolnosť, že došlo k prevodu obchodného podielu na osobu nespôsobilú podnikať, či na osobu, ktorá podnikať nechce tak to, samo o sebe, nie je trestným činom a akékoľvek iné, následné úpravy skutku by už podstatným spôsobom zasahovali do totožnosti skutku a to až v takom rozsahu, že by nebola zachovaná totožnosť skutku.
Pokiaľ ide o vyššie uvedený prípad, tak súd prvého stupňa oslobodil obžalovaného spod obžaloby s tým, že skutok, tak ako bol vymedzený v obžalobe, nie je trestným činom, pričom s týmto rozhodnutím sa stotožnil aj odvolací súd. Podkladom pre rozhodnutie súdov tu bolo aj rozhodnutie Mestského súdu v Prahe zo dňa 25.05.2005 sp. zn. 7 To 196/2005 (publikované v časopise Trestneprávní revue), ktoré sa zaoberalo takmer totožným prípadom, ktorý bol aj rovnako právne kvalifikovaný.
Kedy by mohlo ísť o trestnú činnosť v súvislosti s prevodom obchodného podielu:
Základným vychodiskovým bodom vyšetrovania musí byť zistenie, či v čase prevodu obchodného podielu mala dlžná spoločnosť vôbec nejaký majetok na uspokojenie veriteľov. Dokazovanie tejto skutočnosti je podstatným, nakoľko ak by spoločnosť
- nemala žiadny majetok, nemohlo by ísť vôbec o trestný čin poškodzovania veriteľa – za majetok tu je potrebné považovať aj samotný obchodný podiel spoločnosti, ktorý je možné napríklad predať v exekučnom konaní, avšak ten, pri prázdnej spoločnosti, nemá väčšinou žiadnu cenu,
- ak je jediným majetkom spoločnosti napríklad nehnuteľnosť na ktorej je zriadené záložné právo v prospech veriteľa tak ostatných veriteľov možno brať ako poškodených do úvahy len vtedy, ak by výťažok z predaja nehnuteľnosti bol taký, že by zostali finančné prostriedky aj po uspokojení prednostného záložného veriteľa,
– výška škody pri poškodzovaní veriteľa sa môže rovnať výške pohľadávke veriteľa len v tedy, ak má dlžník majetok v takej alebo vyššej výške. Inak sa môže odvíjať len od výšky použiteľného majetku na uspokojenie veriteľov, pričom keď ich je viacero a majetok dlžníka nedosahuje takú výšku, aby mohli byť uspokojení všetci v plnej výške, musia byť uspokojení rovnomerne (to neplatí v prípadoch založeného veriteľa ktorý je prednostný)
Ak sa zistí, že dlžník mal v čase spáchania trestného činu (napríklad v čase prevodov majetku na inú spoločnosť) majetok použiteľný na uspokojenie veriteľov (postačí aj len na ich čiastočné uspokojenie), musí byť ďalej preukázané, že k prevodu majetku spoločnosti došlo práve s úmyslom (cieľom) vyhnúť sa plnému uspokojeniu veriteľov spoločnosti, teda, že fakticky išlo o odstraňovanie majetku zo spoločnosti (napríklad odčerpanie majetku spoločnosti do inej spoločnosti, použitie majetku spoločnosti pre vlastnú potrebu a podobne). Následný prevod obchodného podielu spoločnosti na nespôsobilú osobu tu už má len charakter zastretia spáchaného trestného činu (napríklad trestného činu poškodzovania veriteľa, sprenevery, podvodu, porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku) a nasleduje až vo fáze dokončovania trestného činu (zakrytie trestného činu). Práve takéto konanie (odčerpávanie aktív spoločnosti) možno označiť za konanie v príčinnej súvislosti s ktorým može byť spáchaný trestný čin poškodzovania veriteľa, či iný trestný čin.
Možno preto zopakovať, že prevod obchodných podielov je spravidla vždy následný, t. j. nasleduje po spáchaní trestného činu a slúži najmä na zakrytie už spáchaného trestného činu. Osoba nespôsobilá na podnikanie, na ktorú sa prázdna spoločnosť prevádza môže byť posudzovaná ako účastník na spáchaní trestného činu (napríklad poškodzovania veriteľa), pretože pomoc je možná aj vo fáze dokončovania trestného činu, avšak len za predpokladu, že sa preukáže aspoň jej laická vedomosť o spáchaní trestného činu. V niektorých prípadoch preto pôjde o osoby, pri ktorých nebude prichádzať vyvodzovanie trestnej zodpovednosti do úvahy, nakoľko boli len použité na spáchanie trestného činu (tzv. ýivý nástroj v rukách páchateľa).
Pomerne bežne sa vyskytujú aj prípady, keď si spoločnosť vezme veci na podklade laesingovej zmluvy, ktoré si ponechá a následne príde k prevodu obchodných podielov na nespôsobilú osobu (tzv. leasingový podvod, prípadne sprenevera). Aj v takýchto prípadoch sa často podávajú trestné oznámenia, že prevodom obchodného podielu došlo k spáchaniu trestného činu. Opätovne je potrebné uviesť, že len prevod obchodných podielov ani tu nie je, sám o sebe, trestným činom.
Tu možno spomenúť aj rozhodnutie Najvyššieho súdu ČR sp. zn. 4 Tz 20/2007 zo dňa 25.04.2007, ktoré konštatuje, že len samotný prevod obchodného podielu v spoločnosti s ručením obmedzeným z doterajšieho spoločníka na inú osobu nie je možné považovať za spáchanie trestného činu podvodu a to aj vtedy nie, ak jeho dôsledkom je skutočnosť, že nový spoločník neplní záväzky, ktoré už skôr spoločnosť prevzala a ktoré vyplývajú v rozpore s uzavretou leasingovou zmluvou. Nie je však vylúčené, aby uvedený prevod obchodného podielu bol posúdený ako súčasť konania, ktorým nový spoločník získal do dispozície cudziu vec zverenú spoločnosti a túto vec si potom neoprávnene ponechal.
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.