V časopise Justičná revue č. 4/2014 bol publikovaný článok prokurátora Okresnej prokuratúry v Novom Meste nad Váhom JUDr. Ondreja Prikryla PhD. s názvom „K aplikácii osobitného kvalifikačného znaku na viacerých osobách vo vzťahu k trestným činom proti majetku“.
V predmetnom článku autor dochádza k záveru, že osobitný kvalifikačný znak – na viacerých osobách v zmysle § 138 písm. j) Tr. zák., je možné použiť aj vo vzťahu k trestným činom proti majetku.
Na podporu tohto svojho tvrdenia uvádza, že zákonodarca neuviedol žiadne obmedzujúce alebo limitujúce interpretačné pravidlo, ktoré by znemožňovalo aplikáciu tohto osobitného kvalifikačného pojmu na majetkové trestné činy. S poukazom na logickogramatický výklad a zásadu a contrário dochádza k záveru, že ak by zákonodarca chcel obmedziť aplikovanie ostatných osobitných kvalifikačných znakov, napríklad vo vzťahu k okruhu majetkových trestných činov, bola by táto skutočnosť vyjadrená rovnako ako to vyjadril pri spáchaní trestného činu so zbraňou v ustanovení § 138 písm. a) Tr. zák.
Ďalej poukazuje na to, že pri niektorých trestných činoch proti majetku je predmetom útoku priamo osoba, respektíve osoby. Preto nie je správne všeobecne viazať predmet útoku pri majetkových trestných činoch výlučne len na veci. Hmotným predmetom útoku môžu byť všeobecne osoby alebo veci, na ktoré páchateľ pôsobí. Autor uvádza, že napríklad pri trestnom čine podvodu je predmetom útoku osoba a úbytok na cudzom majetku predstavuje negatívny účinok trestného činu. Zo základnej skutkovej podstaty trestného činu podvodu preto vyplýva, že trestný čin podvodu je páchaný na viacerých osobách a nie na viacerých veciach. Podľa názoru autora má páchanie majetkového trestného činu na viacerých osobách vyššiu typovú nebezpečnosť činu pre spoločnosť ako konanie, keď je trestný čin páchaný na jednej osobe.
Autor uzatvára príkladom, že ak sa páchateľ vláme do piatich chatiek a naplní znaky skutkovej podstaty pokračovacieho trestného činu krádeže bude potrebné takéto konanie posudzovať ako závažnejší spôsob konania na viacerých osobách a to z dôvodu subjektívneho stavu – vedomosti páchateľa, že svojim konaním zasahuje do vlastníckych práv piatich osôb, t. j. viacerých osôb.
S vyššie uvedenými právnymi názormi JUDr. Ondreja Prikryla PhD. si dovolím nesúhlasiť, pretože vyvolávajú pochybnosti o svojej správnosti.
V prvom rade je potrebné uviesť, že závažnejší spôsob konania uvedený v § 138 Tr. zák. je osobitným kvalifikačným pojmom a tak ako aj ostatné kvalifikačné pojmy je zákonodarcom obsahovo vymedzený len vo všeobecnej časti Trestného zákona v rámci piatej hlavy, ktorá sa týka výkladu pojmov. Následne už zákonodarca v osobitnej časti Trestného zákona pri jednotlivých kvalifikovaných skutkových podstatách trestných činov používa len názvy osobitných kvalifikačných pojmov (napríklad závažnejší spôsob konania, chránená osoba, osobitný motív a podobne) bez toho aby bližšie špecifikoval obsah týchto osobitných kvalifikačných pojmov ohľadne jednotlivých trestných činov (t. j. v kvalifikovaných skutkových podstatách sa už bližšie neuvádza napríklad, že bol čin spáchaný organizovanou skupinou, surovým spôsobom, vlámaním a podobne, ale sa len uvedie, že bol čin spáchaný závažnejším spôsobom konania).
Z uvedeného je zrejmé, že ide o legislatívnu techniku tvorby jednotlivých kvalifikovaných skutkových podstát trestných činov, ktorú použil zákonodarca. Len z legislatívnej techniky tvorby Trestného zákona (konkrétne tvorby kvalifikovaných skutkových podstát trestných činov) nemožno v žiadnom prípade vyvodzovať, že všetky spôsoby závažnejšieho spôsobu konania uvedené v ustanovení § 138 Tr. zák. sa musia vždy a v plnom rozsahu vzťahovať na každý trestný čin, v ktorého kvalifikovanej skutkovej podstate sú uvedené. Ak teda autor článku vyvodzuje možnosť použitia osobitného kvalifikačného pojmu na viacerých osobách aj pri majetkových trestných činoch len z toho, že tieto nie sú vyslovene uvedené v ustanovení § 138 Tr. zák. ako trestné činy na ktoré sa tento závažnejší spôsob konania nevzťahuje (podobne ako je to pri páchaní trestného činu so zbraňou v zmysle § 138 písm. a) Tr. zák.) tak tento jeho názor je výkladovo neudržateľný.
Skutočnosť, že nie všetky spôsoby konania, ktoré sú uvedené ako závažnejší spôsob konania v ustanovení § 138 Tr. zák. možno vždy použiť pri jednotlivých trestných činoch ako znak kvalifikovanej skutkovej podstaty trestného činu možno demonštrovať na trestnom čine podvodu.
Podľa § 221 ods. 3 písm. c) Tr. zák. možno trestný čin podvodu spáchať závažnejším spôsobom konania. Ako už bolo vyššie uvedené, kvalifikovaná skutková podstata trestného činu podvodu bližšie nevymedzuje čo sa pri trestnom čine podvodu rozumie pod závažnejším spôsobom konania, respektíve, ktorý zo spôsobov závažnejšieho spôsobu konania je možné využiť pri trestnom čine podvodu. Vzhľadom k uvedenému je nutné vychádzať zo všeobecne koncipovaného znenia ustanovenia § 138 Tr. zák. Ak by sme akceptovali právny názor autora článku, museli by sme dospieť k záveru, že všetky spôsoby konania uvedené v ustanovení § 138 Tr. zák. sa dajú a musia použiť aj pri trestnom čine podvodu, pretože ustanovenie § 138 Tr. zák. neuvádza trestný čin podvodu ako výnimku pri ktorom by sa niektorý zo spôsobov uvedených v ustanovení § 138 Tr. zák. nedal použiť.
Hneď na úvod je nutné uviesť, že použitie kvalifikovanej skutkovej podstaty, ktorá sa týka závažnejšieho spôsobu konania pri trestnom čine podvodu neprichádza do úvahy pri takých formách konania, ktoré už, samé osebe, napĺňajú znaky základnej skutkovej podstaty iného trestného činu (t. j. aplikáciu závažnejšieho spôsobu konania ako kvalifikovanej skutkovej podstaty daného trestného činu neobmedzuje len ustanovenie § 38 ods. 1 Tr. zák. ako sa mylne domnieva autor článku). Na tomto mieste je nevyhnutné pripomenúť, že trestný čin podvodu je charakterizovaný nenásilným spôsobom útočenia voči cudziemu majetku, t. j. páchateľ prinúti iného k vykonaniu majetkovej dispozície tak, že ho uvádza do omylu (klame ho), či využíva jeho omyl a dosiahne to, že mýliaca sa osoba vykoná majetkovú dispozíciu dobrovoľne s neznalosťou skutočného stavu veci.
Vzhľadom k uvedenému nie je možné spáchať trestný čin podvodu so zbraňou (§ 138 písm. a) Tr. zák.), surovým alebo trýznivým spôsobom (§ 138 písm. c) Tr. zák.), násilím, hrozbou bezprostredného násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy (§ 138 písm. d) Tr. zák.), vlámaním (§ 138 písm. e) Tr. zák.) a ani s využitím tiesne, neskúsenosti, odkázanosti alebo podriadenosti (§ 138 písm. g) Tr. zák.). Ak totiž páchateľ použije takéto konanie, aby inú osobu donútil k vykonaniu majetkovej dispozície (pričom musí ísť o konanie predchádzajúce vykonaniu majetkovej dispozície, čo vyplýva z návetia § 138 Tr. zák., ktoré hovorí o „páchaní trestného činu“), napĺňa už znaky iného trestného činu a to napríklad trestného činu vydierania, či lúpeže (ak ide o páchanie trestného činu za použitia násilia, so zbraňou a podobne), trestného činu krádeže (ak ide o páchanie trestného činu vlámaním) alebo trestného činu úžery (ak pôjde o páchanie majetkového trestného činu za využitia tiesne, neskúsenosti a podobne).
Podstatným tu je, že páchateľ útočí na majetok iného konaním, ktoré nie je možné považovať za podvodné, pretože osoba, ktorá vykonáva majetkovú dispozíciu nekoná v omyle, ale pozná všetky rozhodné skutkové okolnosti a práve preto páchateľ využíva iné formy konania a to napríklad konanie násilné, či využívanie tiesne iného. V prípade, ak by sa páchateľ dopustil podvodného konania až následne, po dokonaní niektorého z uvedených trestných činov, nešlo by taktiež o páchanie trestného činu podvodu závažnejším spôsobom konania, pretože toto podvodné konanie by už tvorilo úplne samostatný skutok, bezprostredne nadväzujúci na skutok, v ktorom došlo k vykonaniu majetkovej dispozície, respektíve by len išlo o súčasť konania pôvodného skutku, ktoré slúžilo iba na zakrytie takéhoto konania.
Možno preto zopakovať, že pri trestnom čine podvodu neprichádza vôbec do úvahy závažnejší spôsob konania uvedený v ustanovení § 138 písm. a), c), d), e), f) (lesť je znakom základnej skutkovej podstaty trestného činu podvodu, nakoľko je súčasťou pojmu omyl a len tento kvalifikačný znak by tu bol vylúčený s poukazom na ustanovenie § 38 ods. 1 Tr. zák.), g) Tr. zák. Je evidentné, že väčšina konaní uvedených v ustanovení § 138 Tr. zák. nie je aplikovateľná pri trestnom čine podvodu, pretože ak by sa ich páchateľ dopustil s úmyslom získať majetkový prospech naplnil by už spravidla znaky úplne iného trestného činu než je trestný čin podvodu.
Ak teda zákonodarca neuviedol žiadne obmedzujúce alebo limitujúce interpretačné pravidlo, ktoré by znemožňovalo aplikáciu ustanovenia § 138 Tr. zák. aj pri trestnom čine podvodu, neznamená to automaticky, že všetky spôsoby závažnejšieho spôsobu konania budú aplikovateľné aj pri trestnom čine podvodu.
Vyvodzovať možnosť, či dokonca povinnosť aplikovať všetky závažnejšie spôsoby konania pri každom trestnom čine, kde je tento názov osobitného kvalifikačného pojmu uvedený a to len preto, že ustanovenie § 138 Tr. zák. neobsahuje žiadne obmedzujúce pravidlo podobné pravidlu uvedenému v ustanovení § 138 písm. a) Tr. zák., tak ako to naznačuje autor článku, je preto zjavne nesprávne.
Je nevyhnutné zopakovať, že použitie názvu „závažnejší spôsob konania“ v jednotlivých kvalifikovaných skutkových podstatách trestných činov je len legislatívna technika a preto to, či konkrétny závažnejší spôsob konania možno aplikovať aj pri konkrétnom trestnom čine závisí od výkladu znakov základnej skutkovej podstaty konkrétneho trestného činu (napríklad od výkladu objektívnej stránky, či objektu daného trestného činu) a nie od toho, či ustanovenie § 138 Tr. zák. obsahuje alebo neobsahuje aj nejaké iné limitujúce interpretačné pravidlo než to, ktoré sa táka páchania trestného činu so zbraňou, respektíve len použitím ustanovenia § 38 ods. 1 Tr. zák. Už bolo uvedené vyššie, že napríklad z výkladu znakov základnej skutkovej podstaty trestného činu podvodu je zrejmé, že nie je možné pri tomto trestnom čine aplikovať závažnejší spôsob páchania trestného činu so zbraňou, či násilím a podobne. Limitujúcim interpretačným pravidlom, ktoré rozhoduje, či niektoré so spôsobov závažnejšieho spôsobu konania možno alebo nemožno použiť sú tu preto znaky základnej skutkovej podstaty daného trestného činu.
Z uvedeného vyplýva, že mechanickou, či formálnou aplikáciou ustanovenia § 138 Tr. zák. (vrátane osobitného kvalifikačného pojmu páchania trestného činu na viacerých osobách) len s poukazom, že na aplikáciu závažnejšieho spôsobu konania postačí len to, že v ustanovení § 138 Tr. zák. nie sú výnimky, si preto v žiadnom prípade nevystačíme a takýto výklad je aj v rozpore s logickým výkladom znakov základnej skutkovej podstaty konkrétneho majetkového trestného činu.
Určite nie je sporné, že napríklad ani trestný čin neoprávneného užívania cudzej veci, neoprávneného vyrobenia a používania platobného prostriedku, úverového podvodu, subvenčného podvodu, neoprávneného obohatenia, podvodného úpadku, poškodzovania veriteľa, úžery, marenia konkurzného konania a podobne sa nemožno dopustiť so zbraňou, surovým spôsobom, či násilím, nakoľko ak by sa tak stalo už by nešlo o majetkové trestné činy a preto aj pri týchto trestných činoch je vylúčená aplikácia závažnejšieho spôsobu konania v zmysle § 138 písm. a), c), d) Tr. zák. a to s poukazom na výklad znakov základnej skutkovej podstaty konkrétneho trestného činu. To súvisí s tým, že pre majetkové trestné činy je charakteristické, že ide o nenásilné útoky na cudzí majetok (či len na cudzie veci), kým použitie násilných spôsobov konania je doménou najmä trestných činov proti životu a zdraviu, či trestných činov proti slobode.
Autor článku ďalej vyvodzuje možnosť (povinnosť) aplikovať osobitný kvalifikačný pojem „na viacerých osobách“ z objektu trestného činu, či predmetu útoku pri majetkových trestných činoch, pričom konštatuje, že pri niektorých trestných činoch proti majetku je predmetom útoku priamo osoba, respektíve osoby. Preto podľa jeho názoru nie je správne všeobecne viazať predmet útoku pri majetkových trestných činoch výlučne len na veci. Autor uvádza, že napríklad pri trestnom čine podvodu je predmetom útoku osoba a úbytok na cudzom majetku predstavuje negatívny účinok trestného činu. Zo základnej skutkovej podstaty trestného činu podvodu preto vyplýva, že trestný čin podvodu je páchaný na viacerých osobách a nie na viacerých veciach.
S týmto právnym názorom sa taktiež nemožno stotožniť.
Aj v tomto prípade možno nesprávnosť tohto názoru demonštrovať na trestnom čine podvodu, ktorý spomína aj samotný autor článku.
Pokiaľ ide o trestný čin podvodu, tak individuálnym objektom tohto trestného činu je spoločenský záujem na ochrane cudzieho majetku (t. j. majetku, ktorý nie je vo vlastníctve páchateľa buď vôbec, respektíve je len v podielovom spoluvlastníctve páchateľa), pričom druhovým objektom je všeobecný spoločenský záujem na ochrane vlastníctva ako celku s tým, že sa chráni tak majetok štátu ako aj majetok právnických, či fyzických osôb (ochrana sa poskytuje bez ohľadu na to, či ide o majetok patriaci Slovenskej republike, respektíve inému štátu, prípadne, či ide o majetok patriaci „slovenským“ právnickým a fyzickým osobám alebo osobám zahraničným).
Z hľadiska objektu je teda pri trestnom čine podvodu chráneným právo vlastniť majetok, ktoré vyplýva z článku 20 ods. 1 Ústavy SR (zákon č. 460/1992 Zb.), ktoré stanovuje, že každý má právo vlastniť majetok, pričom vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Rovnako je formulovaný aj článok 11 ods. 1 Listiny základných práv a slobôd (ústavný zákon č. 23/1991 Zb.). Spoločenský záujem, pri trestnom čine podvodu teda vychádza zo všeobecnej zákonnej úpravy práva vlastniť majetok a z povinnosti štátu toto právo chrániť (a to prípadne aj trestnoprávne). Konkrétnym predmetom útoku pri trestnom čine podvodu (respektíve iného majetkového trestného činu) nie je pritom osoba (ako sa mylne domnieva autor článku), ale je ním konkrétna zložka tvoriaca cudzí majetok, napríklad hnuteľná vec, pohľadávka, iné majetkové právo a podobne, na ktoré páchateľ útočí svojim podvodným konaním prostredníctvom osoby vykonávajúcej v omyle majetkovú dispozíciu. Následkom takéhoto konania (poruchou na objekte) je potom (ak pôjde o dokonaný trestný čin podvodu) vznik škody na cudzom majetku a účinkom pri trestnom čine podvodu bude zmenšenie, či nezväčšenie konkrétneho majetku konkrétneho poškodeného, ktoré bude vyjadrené číselne, prostredníctvom objektu, ako škoda na cudzom majetku.
Z uvedeného výkladu jedného zo znakov základnej skutkovej podstaty trestného činu podvodu (objektu tohto trestného činu) je zrejmé, že trestný čin podvodu je vždy páchaný na cudzom majetku a nikdy nie na osobe a už vôbec nie na mýliacej sa osobe (napokon osoba konajúca v omyle nemusí byť totožná s poškodenou osobou). Osoba uvádzaná do omylu, či osoba ktorej omyl je využívaný je len prostriedkom k obohateniu páchateľa, či inej osoby a k spôsobeniu škody na cudzom majetku. Podstatou, cieľom páchateľa tu nie je len klamanie inej osoby samo osebe, ale cieľom (účelom) konania páchateľa je obohatenie sa spôsobením škody na cudzom majetku. Páchateľ teda vždy útočí na cudzí majetok a následkom konania páchateľa je (v prípade dokonania trestného činu podvodu) vždy ujma na cudzom majetku (škoda). To, že majetok na ktorý sa útočí musí niekomu vlastnícky patriť (tak ako to uvádza autor článku) nie je rozhodujúce, pretože pri trestnom čine podvodu sa vyžaduje len to, že nejde o majetok vo výlučnom vlastníctve páchateľa (teda minimálne, že ide o majetok, ktorý má páchateľ v spoluvlastníctve).
Ak teda autor článku uvádza, že existencia cudzieho majetku (či len cudzej veci) sa vlastnícky vzťahuje vždy na určitú konkrétnu osobu, tak tento záver nie je pri trestnom čine podvodu podstatný a nevyplýva ani zo znakov základnej skutkovej podstaty trestného činu podvodu, pretože škoda môže byť spôsobená aj na majetku neznámych vlastníkov (napríklad podvodné útoky voči pôde neznámych vlastníkov, ktorú spravuje Slovenský pozemkový fond), či na majetku, ktorého vlastníctvo je sporné a nie je zrejmé, kto je vlastníkom poškodeného majetku. Opätovne je nutné zopakovať, že na naplnenie znakov základnej skutkovej podstaty trestného činu podvodu postačí len zistenie, že páchateľ nie je výlučným vlastníkom majetku voči ktorému útočil, t. j. nie je nevyhnutným zistiť aj konkrétnu poškodenú osobu, hoci sa tak v praxi spravidla deje, nakoľko týmto zistením sa zároveň dokazuje, že nejde o majetok vlastnícky patriaci páchateľovi (napríklad podvodného konania sa možno dopustiť aj voči majetku poručiteľa, pričom pred prejednaním dedičstva nie je vždy jasné kto a v akom rozsahu prichádza do úvahy ako dedič a teda kto konkrétne je alebo môže byť poškodenou osobou). Aj z tohto rozboru je evidentné, že páchateľ pri trestnom čine podvodu útočí na majetok, žiadnym spôsobom neútočí na osoby, teda trestný čin nepácha na osobe a to ani na tej ktorú klame a ani na tej ktorá by mohla byť poškodenou osobou.
Opätovne je potrebné zdôrazniť, že páchateľ trestného činu podvodu neútočí na osoby konajúce v omyle (a ani na osoby, v ktorých vlastníctve sa nachádza majetok voči ktorému smeruje podvodné konanie), ale útočí na jednotlivé zložky majetku k čomu len využíva oklamané osoby. Tak napríklad pri podvodoch s nehnuteľnosťami voči pôde neznámych vlastníkov pri ktorých je do omylu uvádzaná spravidla príslušná správa katastra, respektíve notár (ak ide o vydržanie) celkom určite nie je trestný čin podvodu spáchaný na príslušnej správe katastra ako mýliacej sa právnickej osobe, či na notárovi ako osobe osvedčujúcej vydržanie, ale je spáchaný voči cudziemu majetku do ktorého náležala nehnuteľnosť (nie je pritom napríklad zrejmé kto je vlastníkom, nakoľko ide o pôdu neznámych vlastníkov a preto ťažko možno hovoriť o spáchaní trestného činu na neznámych vlastníkoch), ktorá za použitia podvodného konania prešla do vlastníctva páchateľa alebo inej osoby.
Napokon, aj z hľadiska subjektívnej stránky má páchateľ často len vedomosť o tom, že majetok, ktorý chce získať nepatrí do jeho vlastníctva a nevyžaduje sa aby mal aj vedomosť komu tento majetok vlastnícky patrí, či napríklad vlastnícky patrí jednej alebo viacerým osobám. Aj z hľadiska subjektívnej stránky je trestný čin podvodu (ale napríklad aj krádeže) koncipovaný tak, že páchateľ útočí na cudzí majetok a nie na osoby.
Ak autor článku uvádza, že ak sa páchateľ vláme do piatich chatiek a naplní znaky skutkovej podstaty pokračovacieho trestného činu krádeže bude potrebné takéto konanie posudzovať ako závažnejší spôsob konania na viacerých osobách a to z dôvodu subjektívneho stavu – vedomosti páchateľa, že svojim konaním zasahuje do vlastníckych práv piatich osôb, t. j. viacerých osôb, tak je potrebné uviesť, že páchateľ spravidla ani len (z hľadiska svojej vedomosti) netuší kto je vlastníkom chatiek do ktorých sa vlámal, prípadne koľko je vlastníkov jednotlivých chatiek. Napokon, skutočnosť, že páchateľ sa vlámal do piatich chatiek ešte neznamená, že každá chatka má samostatného vlastníka (teda že päť chatiek sa rovná päť vlastníkov), pretože nie je vylúčené, že všetky chatky budú mať len jedného, či dvoch vlastníkov, respektíve poškodeným môže byť nájomca (užívateľ) a taktiež nie je vylúčené, že vlastníctvo chatiek je sporné, vlastníci nie sú ustálení a podobne (napríklad ide o častú situáciu v Bratislave v záhradkárskych osadách, kde ide často o konfiškáty, pôvodní vlastníci nie sú známi už od druhej svetovej vojny, keď boli vysídlení, pričom v niektorých prípadoch došlo užívateľmi k vydržaniu, v niektorých ide o nájom a podobne). Skutočnosť kto je vlastníkom, či užívateľom chatiek, respektíve či chatky majú jedného alebo viacerých vlastníkov, či užívateľov preto spravidla nie je pokrytá úmyselným zavinením páchateľa, ktorý sa do nich vláme. Čo je pokryté jeho zavinením je to, že ide o chatky a veci v nich, ktoré vlastnícky nepatria jemu, teda že sa zmocňuje cudzích vecí a to napríklad za pomoci vlámania (na naplnenie skutkovej podstaty trestného činu krádeže sa nevyžaduje zisťovanie vedomosti páchateľa o vlastníckych pomeroch pri jednotlivých chatkách).
V tejto súvislosti možno uviesť aj časté prípady, pri ktorých jedna vec, voči ktorej páchateľ útočí, je v spoluvlastníctve viacerých osôb (napríklad piatich). Ak by sme použili právny výklad autora článku, museli by sme aj tu dospieť k záveru, že majetkový trestný čin bol spáchaný na viacerých osobách, pretože bolo porušené spoločné vlastníctvo viacerých osôb. Takýto výklad by už bol skutočne absurdný, pretože pri trestnom čine podvodu (ale aj napríklad krádeže) je podstatným útok na cudziu vec a je bez významu či patrí jednému alebo viacerým vlastníkom (podstatným je tu to, že vlastnícky nepatrí celá páchateľovi).
Nesprávnosť názoru autora článku možno napríklad demonštrovať aj na trestnom čine krádeže, pri ktorom páchateľ útočí na cudzie veci, pričom s vlastníkom, či oprávneným držiteľom veci vôbec neprichádza do kontaktu. Ide o typické konanie pri trestnom čine krádeže, keď sa páchateľ zmocňuje cudzích vecí bez vedomia vlastníka vecí a často aj v jeho neprítomnosti. Aj tu je evidentné, že páchateľ útočí na cudzie veci (ako zložku cudzieho majetku), ktorých sa zmocňuje a nikdy nie na osoby, do vlastníctva ktorých tieto veci patria. Preto aj v prípade trestného činu krádeže je čin páchaný na cudzích veciach, či cudzej veci a nie na ich vlastníkovi. Aj tu je z hľadiska subjektívnej stránky bez významu, či páchateľ vie komu odcudzovaná vec vlastnícky patrí, stačí len zistenie, že vie, že nepatrí vlastnícky výlučne jemu.
Možno preto uzavrieť, že ak je trestný čin podvodu, či iný majetkový trestný čin (napríklad sprenevery, krádeže a podobne) páchaný tak, že dôjde k spôsobeniu škody na troch, či viacerých cudzích majetkoch (vlastnícky patriacim trom alebo viacerým subjektom) nebude tento majetkový trestný čin páchaný na troch alebo viacerých osobách, ale bude páchaný na troch alebo viacerých cudzích majetkoch. Použitie osobitného kvalifikačného pojmu – na viacerých osobách teda pri majetkových trestných činoch neprichádza do úvahy.
Tento záver vyplýva aj z rozhodovacej činnosti Najvyššieho súdu SR (napríklad sp. zn. 3 Tdo 75/2012), v ktorej Najvyšší súd SR skonštatoval, že „základnou otázkou pre posúdenie aplikácie ustanovenia § 138 písm. j/ Tr. zák. je, kedy je trestný čin spáchaný na osobe. Rozhodujúcim je posúdenie nielen objektu trestného činu, ale aj predmetu útoku, na ktorý páchateľ bezprostredne útočí. V prípade trestného činu krádeže je objektom ochrana majetkových práv, pričom predmetom útoku je v tomto prípade cudzia vec. Z uvedeného možno jednoznačne vyvodiť, že predmetom útoku nie je osoba, a teda nejde o trestný čin spáchaný na osobe. Pri trestnom čine krádeže podľa § 212 Tr. zák. nie je potom možné aplikovať osobitný kvalifikačný pojem podľa § 138 písm. j/ Tr. zák. Osobitný kvalifikačný pojem podľa § 138 písm. j/ Tr. zák. by bolo možné aplikovať v prípade, ak by bol trestný čin spáchaný proti životu, zdraviu jednotlivých osôb, resp. zásahu do ich telesnej integrity, nakoľko v takomto prípade by bol predmetom útoku človek“.
Autor článku ako ďalší z argumentov na podporu svojho názoru uvádza, že vyššiu typovú nebezpečnosť činu pre spoločnosť majú prípady, keď páchateľ zasiahne do majetkových práv väčšieho počtu osôb oproti prípadom, keď spácha trestný čin na jednej osobe. Aj tento právny názor vyvoláva oprávnené pochybnosti o svojej správnosti. V praxi som sa stretol aj s prípadmi, keď išlo o spáchanie trestného činu podvodu pri páchaní ktorého páchateľ zneužil viackrát dôveru jednej osoby a takto sa dopustil v priebehu jedného roku celkovo desiatich čiastkových útokov pokračovacieho trestného činu podvodu, avšak zasiahol vždy len do majetkových práv jednej osoby (pri všetkých čiastkových útokoch vystupovala ako poškodená osoba jedna a tá istá osoba). Skutočne možno tvrdiť, že spáchanie viacerých skutkov, či čiastkových útokov (napríklad desiatich) na cudzí majetok jednej prípadne dvoch osôb je menej spoločensky nebezpečné ako spáchanie desiatich skutkov, či čiastkových útokov pri ktorých bol zasiahnutý majetok desiatich osôb? (v jednom a aj v druhom prípade ide, zjednodušene povedané, o desať podvodov, rozdielom je len to, že sa menil počet poškodených osôb, avšak počet protiprávnych konaní páchateľa bol rovnaký v obidvoch prípadoch a v prvom prípade s jedným poškodeným môže byť dokonca aj celková výška spôsobenej škody vyššia ako v druhom prípade, kde je poškodených desať). O vyššej nebezpečnosti činu pre spoločnosť by tak mal rozhodovať počet protiprávnych konaní páchateľa, či celková výška ním spôsobenej škody a nie počet poškodených osôb.
Z článku autora nie je celkom zrejmé, či v súvislosti s páchaním majetkových trestných činov na viacerých osobách hovorí o pokračovaní v trestnej činnosti (spáchanie viacerých čiastkových útokov s viacerými následkami), respektíve o opakovaní trestnej činnosti, či o spáchaní jedného skutku (jedného konania) s viacerými následkam. To vyplýva z toho, že autor v článku nedefinoval návatie (uvádzaciu vetu) ustanovenia § 138 Tr. zák. Podľa § 138 písm. j) Tr. zák. sa záväznejším spôsobom konania rozumie páchanie trestného činu na viacerých osobách. K uvedenému možno dodať, že v praxi je pomerne sporné a diskutované, či za páchanie trestného činu v zmysle § 138 Tr. zák. možno považovať aj len pokračovanie v páchaní trestného činu, či opakovanie páchania trestného činu. Časť súdnej praxe zastáva právny názor, že páchaním trestného činu v zmysle § 138 písm. j) Tr. zák. sa má na mysli len spáchanie jedného skutku, ktorý spôsobuje viacero následkov.
Z hľadiska páchania trestného činu „na viacerých osobách“ je teda pomerne nepochybným, že sa ním rozumejú prípady, v ktorých páchateľ, jedným skutkom (presnejšie jedným konaním z hľadiska hmotnoprávneho ako aj procesnoprávneho) spôsobí následok najmenej trom rôznym osobám (§ 127 ods. 12 Tr. zák.). Problematickým je teda to, či páchanie trestného činu na viacerých osobách možno použiť aj v prípadoch, ak ide o pokračovací trestný čin, v ktorom sú spáchané najmenej tri čiastkové útoky s tromi rôznymi poškodenými osobami (t. j., ide o prípady, v ktorých ide o jeden skutok len z hľadiska hmotnoprávneho, ale už nie aj z hľadiska procesnoprávneho). V tejto súvislosti je potrebné spomenúť judikát trestnoprávneho kolégia Krajského súdu v Žiline zo dňa 16.11.2011 (uznesenie Krajského súdu v Žiline sp.zn. 2Tos/30/2011 zo 4.5.2011), ktorý (v súvislosti s trestným činom krádeže) zaujal stanovisko, že závažnejší spôsob konania v zmysle § 138 písm. j) Tr. zák. (na viacerých osobách) je potrebné použiť aj pri pokračovacom trestnom čine, pretože pre takúto právnu kvalifikáciu skutku je rozhodujúca vedomosť páchateľa o tom, že svojim protiprávnym konaním poškodzuje najmenej tri osoby.
Už bolo uvedené vyššie prečo je nesprávny názor autora článku (a aj citovaný názor Krajského súdu v Žiline), že pri majetkových trestných činoch je páchaný trestný čin na osobe a nie na majetku (a to aj s poukazom na rozhodovaciu činnosť Najvyššieho súdu SR), avšak na tomto mieste sa budeme zaoberať len tým, či sa návetie ustanovenia § 138 týka aj pokračovania v trestnej činnosti.
Prikláňam sa k názorom, že „závažnejší spôsob konania“, ako osobitný kvalifikačný pojem je v ustanovení § 138 Tr. zák. konštruovaný tak, že sa týka len jedného skutku (jedného konania), ktorý môže pôsobiť voči viacerým osobám a môže spôsobiť aj viacero následkov, avšak musí ísť vyslovene len o jedno konanie, nie o viacero konaní, ktoré len ďalšie okolnosti predpokladané Trestným zákonom spájajú do jedného konania. Pokračovací trestný čin je len umelá právna konštrukcia, ktorá viacero čiastkových útokov hmotnoprávne posudzuje ako jeden skutok, avšak fakticky o jeden skutok nejde, pretože vnútorne pozostáva z viacerých čiastkových útokov. Pri závažnejšom spôsobe konania je však potrebné aby išlo o jedno konanie nielen právne, ale aj fakticky (t. j., aby išlo o jeden skutok nielen z hmotnoprávneho hľadiska, ale aj z procesnoprávneho). Alebo povedané inak, nie je možné pripustiť taký právny výklad, ktorý by zvýhodňoval páchateľov len preto, že viacerými čiastkovými útokmi opakovane útočia len na jeden alebo dva subjekty (napríklad ak páchateľ vydiera viacerými čiastkovými útokmi jednu alebo najviac dve osoby dopustí sa pokračovacieho trestného činu vydierania len v základnej skutkovej podstate, avšak ak sa podobných čiastkových útokov dopúšťal už voči trom osobám, išlo by o vyššiu trestnú sadzbu za použitia závažnejšieho spôsobu konania). Takéto „dvojaké“ posudzovanie páchateľov by bolo nelogické a neprijateľné. Napokon, podstatou pokračovacieho trestného činu je to, že páchateľ pácha dva alebo viac čiastkových útokov jedného trestného činu a tým spôsobuje dva alebo viac následkov, ktoré sa však, z hľadiska hmotnoprávneho, posudzujú len ako jeden následok (z hľadiska hmotnoprávneho preto páchateľ vždy spôsobí len jeden následok), pričom sa vyžaduje, aby išlo „o pokračovanie v páchaní trestného činu“ (§ 122 ods. 10 Tr. zák.) a preto nestačí len aby išlo „o páchanie trestného činu“, t. j. bez jeho pokračovania, tak ako je to vymedzené v návetí § 138 Tr. zák.
Pojem „páchanie trestného činu“, ktorý je uvedený v návetí § 138 Tr. zák. teda nehovorí nič o pokračovaní toho istého trestného činu a je z neho zrejmé, že musí ísť len o jeden skutok (jedno konanie z hľadiska hmotnoprávneho ako aj prosecnoprávneho) a nie je možné ho naplniť až súčtom viacerých čiastkových následkov. Z uvedeného vyplýva aj to, že závažnejší spôsob konania „na viacerých osobách“ nie je možné použiť nielen pri pokračovacom trestnom čine, ale ani v prípadoch ak ide o opakovanie toho istého trestného činu (ak ide o viacero samostatných skutkov, teda ak nie sú splnené podmienky na posúdenie konania páchateľa ako jedného pokračovacieho trestného činu, taktiež nie je možné tieto viaceré následky sčítať a vysloviť naplnenie znaku „na viacerých osobách“).
Namiesto záveru, je potrebné poďakovať autorovi článku, že na odbornej úrovni otvoril pomerne spornú problematiku posudzovania závažnejšieho spôsobu konania ako osobitného kvalifikačného pojmu. Aj z tejto polemiky je zrejmé, že Trestný zákon účinný od 01.01.2006 bol mimoriadne nevydarený (a to aj z hľadiska legislatívneho spracovania). Stačí spomenúť, že len za niečo vyše osem rokov svojej existencie už bol dvadsaťkrát novelizovaný, pričom sa pripravuje ďalšia novela ktorá by mala byť účinná od 01.01.2015. Už teraz je možné skonštatovať, že ani tá nebude stačiť, nakoľko „zrelým“ na zásadnú zmenu sú aj osobitné kvalifikačné pojmy a to hlavne závažnejší spôsob konania, ktorý spôsobuje časté výkladové problémy a nejednotnosť rozhodovania orgánov činných v trestnom konaní a súdov (tak napríklad výkladovo sporným a nejednotným je aj posudzovanie závažnejšieho konania spočívajúceho v páchaní trestného činu po dlhší čas v zmysle § 138 písm. d) Tr. zák. Tu treba pripomenúť, že nie je vhodným, aby akýkoľvek zákon a osobitne Trestný zákon obsahoval takéto výrazne neurčité právne pojmy ako je pojem „po dlhší čas“, keď ani nestanovuje žiadne objektívne vodítka podľa ktorých by bolo možné určiť aká doba pri akom konkrétnom trestnom čine môže byť považovaná už za dlhší čas. Vzhľadom k tomu je v praxi tento znak vykladaný prakticky ľubovoľne a jeho naplnenie, či nenaplnenie nezávisí od ustanovení Trestného zákona, ale od toho kto má aký subjektívny výkladový názor na pojem „po dlhší čas“).
Skôr než za neustále zmeny v Trestnom zákone, ktoré už hraničia s porušovaním princípu právnej istoty a popierajú zásadu, že neznalosť zákona neospravedlňuje (alebo povedané inak, právo ktoré sa mení každý deň je horšie než žiadne právo, pričom je stále väčším problémom zistiť čo je v trestnom práve platné a účinné právo, kedy bolo zmenené a dokonca niekedy je problém zistiť aj ktorý zákon zmenu priniesol – to je problém tzv. nepriamych noviel) sa prihováram za prijatie úplne nového (odborne a aj legislatívne) prepracovanejšieho Trestného zákona.
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.