K právu odoprieť vypovedať v trestnom konaní
Prvú zmienku o zákaze sebaobviňovania (lat. nemo tenetur se ipsum accusare) nájdeme už v Talmude - judaistickom náboženskom texte, v ktorom sa píše “nikto nestojí človeku bližšie, než on sám sebe, a nikto sám zo seba nerobí zločinca.” Neplatí však, že táto zásada je od doby Talmudu všeobecne prijímaná a akceptovaná. Dôkazom je prijatie tvz. inkvizičnej procedúry v 13. storočí nášho letopočtu v rámci ktorej sa priznanie vynucovalo dokonca mučením. Sám sv. Tomáš Akvinský píše: “obžalovaný je z povinnosti viazaný vyložiť sudcovi pravdu.”
Novodobé ponímanie nemo tenetur se ipsum accusare sa viaže k anglickému mimoriadnemu súdnemu dvoru (angl. Star Chamber, lat. Camera stellata) a High Commission, kde v 16. storočí nášho letopočtu museli osoby predvolané pred tieto inštitúcie skladať náboženskú prísahu (tvz. ex-officio oath) v zmysle ktorej museli pravdivo odpovedať na všetky položené otázky. V nadväznosti na tieto náboženské procesy bolo v dokumente An Agreement of the People (séria manifestov z rokov 1647 až 1649) zadefinované ako neexistencia (zakázanie) práva akéhokoľvek orgánu potrestať osobu alebo osoby, ktoré odmietnu odpovedať na otázky v trestnom konaní, ktorými by sa obviňovali.
Zásada nemo tenetur se ipsum accusare tak, ako ju poznáme dnes sa však vôbec prvý krát stala súčasťou zákona najvyššej právnej sily až v 18. storočí ako súčasť Piateho dodatku ústavy Spojených štátov amerických. (obdobu tejto zásady obsahoval aj dokument “Claim of Right Act”, škótskeho parlamentu z apríla 1689, avšak tento zakazoval mučenie iba v prípade bežných trestných činov a bez dôkazov).
Právo odoprieť výpoveď sa v súčasnosti odvodzuje z čl. 6 ods. 1 a ods. 2 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a je dôsledkom ústavnej ochrany proti sebaobviňovaniu uvedenej v článku 37 ods. 1 Listiny základných práv a slobôd v zmysle ktorej každý má právo odoprieť výpoveď ak by ňou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe alebo blízkej osobe. Podobne toto právo upravuje aj Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach v článku 14 odsek 3 písm. g) kde sa uvádza, že “každý, kto je obvinený z trestného činu, má právo nebyť nútený svedčiť proti sebe alebo priznať vinu”. Zaujímavosťou je, že takto definované právo neobsahuje Európsky dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd z roku 1953, avšak judikatúra Európskeho súdu pre ľudské práva vo viacerých rozhodnutiach (napr. vo veciach Funke proti Francúzsku, John Murray proti Spojenému kráľovstvu, Saunders proti Spojenému kráľovstvu) judikoval (ako som spomenul vyššie), že nerešpektovanie tohto pravidla môže porušiť právo na spravodlivý proces ( čl. 6 Dohovoru).
Len pre úplnosť pripomínam, že Medzinárodné zmluvy o ľudských právach a základných slobodách, ratifikované a vyhlásené Slovenskou republikou, sú na jej území všeobecne záväzné a majú prednosť pred zákonom.
Takto zakotvená zásada patrí medzi základné právne zásady a jej rešpektovanie je znakom (atribútom) právneho štátu. V právnom poriadku Slovenskej republiky je zásada zákazu sebaobviňovania inkorporovaná jednak ako právo svedka (§ 130 ods. 2 Trestného poriadku) a ako právo obvineného (§ 121 ods. 1 Trestného poriadku).
Svedok po zákonnom poučení o práve odmietnuť vypovedať má sám zvážiť a rozhodnúť sa, či svoje právo využije alebo nie, opierajúc sa o okolnosti, ktoré sám vníma a cíti. V uvedenom smere nemôže a nesmie byť potenciálne ohrozený svedok (nebezpečenstvom trestného stíhania) vo svojom rozhodovaní obmedzovaný, či dokonca nútený vypovedať.
Právo svedka odmietnuť výpoveď však nemožno vnímať ako právo absolútne či svojvoľné, ale musí byť založené síce na okolnostiach, ktoré vníma svedok sám (keďže zasahuje do jeho intímnej, osobnej sféry), ale na druhej strane musia byť tieto skutočnosti v nevyhnutom rozsahu zo strany orgánov činných v trestnom konaní overiteľné. A to najmä z dôvodu poskytnúť orgánom činným v trestnom konaní a súdu možnosť získať dostatočne potrebné podklady k zisteniu, či je hrozba nebezpečenstva trestného stíhania svedka reálna, alebo nie.
Spomenuté dostatočné poklady možno získať len zákonným spôsobom (§ 2 ods. 1 a § 119 ods. 2 Trestného poriadku), čo znamená, že každý dôkaz sa musí získať zo zákonne vykonaného dôkazného prostriedku. Ak by získavanie podkladov (dôkazov) nezodpovedalo tejto zákonnej požiadavke, takto získaný poznatok (dôkaz) by sa stal nulitným, na ktorý nemožno v ďalšom konaní prihliadať. Trestný poriadok ponúka dostatočný rámec a prostriedky orgánom činným v trestnom konaní na získanie týchto podkladov (v intenciách § 132 ods. 1 a 2 Tr. por.) či už ide o otázky týkajúce sa jeho pomeru k prerokovávanej veci, k stranám či jeho nezaujatosti a hodnovernosti a podobne.
Pri správnej aplikácii ustanovení o vedení výsluchu svedka majú orgány činné v trestnom konaní najmä zistiť jeho pomer k prerokúvanej veci, k obžalovaným, oboznámiť svedka podrobne s predmetom výsluchu prípadne dopytovaním sa na otázky súvisiace s činnosťou (aktivitami) svedka, zistiť vzťah k trestnej veci a tak svedkovi poskytnú ť dostatok informácií, na základe ktorých by mohol zvážiť a rozhodnúť, či využije právo nevypovedať.
V praxi sa pomerne často stretávam s postupom, kedy vyšetrovateľ svedka poučí len prečítaním zákonných ustanovení o právach a povinnostiach svedka, teda aj práva odoprieť výpoveď a ďalej neskúma, či svedok reálne porozumel poučeniu. Postup, keď sa svedkovi len prečítajú zákonné ustanovenia považujem za nedostatočný najmä v prípadoch, keď ide o výsluch mladistvých alebo osôb pri ktorých je dôvodné predpokladať, že vzhľadom na ich vek, rozumovú vyspelosť neporozumejú podstate trestného konania, hroziacemu trestu a podobne (rozsudok Krajského súdu Trenčín 2To/128/2012), teda osôb v postavení svedkov, u ktorých je veľmi dôležité, aby boli poučení o svojich právach zrozumiteľne a zákonne (R NS SR 60/2003-I.), Takýmito osobami sú bezpochyby aj konzumenti omamných a psychotropných látok, ktorý svojou výpoveďou nielen usvedčujú dílera z predaja omamných látok a aj seba z kúpy, resp. z iného spôsobu obstarania drogy.
Samotný obsah vyjadrenia svedka o využití práva nevypovedať musí byť uvedený v zápisnici o jeho výsluchu. Len vtedy možno takýto dôkazný prostriedok považovať za vykonaný zákonným spôsobom. Ak nebol taký svedok poučený o tomto práve alebo sa výslovne nevyjadril, či spomenuté právo využíva alebo nie, ide o podstatnú chybu konania, v dôsledku čoho takúto výpoveď nemožno na hlavnom pojednávaní prečítať. (R 2/2003, R 9/1985) Požiadavke riadneho vyhlásenia svedka v zápisnici o výsluchu, pre potreby čítania zápisnice na hlavnom pojednávaní (§ 263 ods. 4 Trestného poriadku) zodpovedá také vyhlásenie, zo znenia ktorého výslovne vyplýva, že svedok právo odoprieť vypovedať nevyužíva. Inými slovami, napr. vyhlásenie v znení „Vypovedať nebudem“, by nebolo dostačujúce, pretože výslovne nevyjadruje, že svedok právo odoprieť vypovedať nevyužíva. (ÚS SR 89/2011-12).
Svedok a obvinený sú však povinní strpieť vykonanie tých úkonov, pri ktorých figurujú nie ako konajúci (aktívny) subjekt, ale iba ako objekt alebo pasívny účastník, a to aj vtedy, ak sa úkon vzťahuje k jeho vlastnému telu. Takáto situácia nastáva napríklad pri prehliadke tela. Ku strpeniu týchto úkonov môže byť obvinený donucovaný a to jednak poriadkovou pokutou, niekedy (pri tzv. neinvazívnych postupoch) aj priamym fyzickým donútením. Rovnako nie je nezákonným donútením, ak (po odmietnutí vydať vec dobrovoľne), je vec obvinenému odňatá podľa ustanovení trestného poriadku. (nález ÚS ČR sp. zn Pl. ÚS 29/2000), keďže možnosť zaistenia dôkazov na účely trestného konania proti vôli obvineného nemôže byť chápaná ako nezákonné a neústavné donucovanie obvinených na poskytovanie dôkazu proti sebe samému. Je nutné odlišovať ústavne zaručené právo nevypovedať vo svoj neprospech, teda predložiť proti sebe dôkaz pod donútením, od právnej možnosti, ktorú má trestná moc, t. j. obstarávať dôkazy aj ich odňatím, proti vôli obvineného, a v jeho neprospech (nález ÚS ČR III. ÚS 561/04). Na tieto rozhodnutia ústavného súdu ČR nadväzuje rozhodnutie sp. zn Pl. ÚS 30/10 v zmysle ktorého sa môže postupovať proti vôli obvineného, ak ide o úkony pomocou ktorých orgány činné v trestnom konaní získavajú dôkazy, ktoré obvinený ani nevytvára, ani nereprodukuje. Právo nevypovedať sa nevzťahuje na objektívne existujúce dôkazy, ktoré sú získané pomocou donútenia, ale existujú nezávisle na vôli obvineného, čo je okrem iného aj prípad dokumentov získaných na základe domovej prehliadky, dychových skúšok, odberu vzoriek krvi, moču, vlasov či nahrávok hlasu.
Aj pri získavaní dôkazov v súlade s judikatúrou ESĽP, treba mať na zreteli faktory, ktoré pri skúmaní, či v konkrétnom prípade došlo k potlačeniu práva neinkriminovať seba samého zvažuje ESĽP a to: charakter a intenzitu donútenia, existenciu relevantných procesných záruk, spôsob a účel použitia takto získaných dôkazov. Rovnako treba mať na zreteli, že záujem verejnosti nemôže odôvodňovať zásahy, ktoré potláčajú samú podstatu práva na spravodlivý proces, vrátane práva neobviňovať seba samého.
Na záver si dovolím spomenúť ako zaujímavosť rozsudok ESĽP vo veci Murray vs Spojené kráľovstvo, v ktorom ESĽP vyslovil nasledovný názor: “Na jednej strane je nezlučiteľné s právom mlčať, aby odsúdenie bolo založené výlučne alebo hlavne na mlčaní obvineného alebo na jeho odmietnutí odpovedať na otázky alebo vypovedať. Na druhej strane je pre súd rovnako zrejmé, že toho právo nemôže zabrániť tomu, aby sa mlčanie obvineného vzalo do úvahy pri hodnotení presvedčivosti usvedčujúcich dôkazov v situáciách, ktoré si vyžadujú z jeho strany vysvetlenie. ... Pri zisťovaní, či vyvodenie nepriaznivých záverov z mlčania obvineného porušuje článok 6 Dohovoru, je potrebné vziať do úvahy všetky okolnosti prípadu, najmä podmienky, za ktorých sa budú závery vyvodzovať, ich váhu, ktorú národné súdy mlčaniu prikladali pri hodnotení dôkazov a stupeň donútenia vzhľadom k danej situácii.”
Na prvý pohľad sa môže zdať, že ESĽP týmto rozhodnutím prelomil latinské príslovie “Qui tacet consentire videtur, ubi loqui debuit ac potuit“ (Kto mlčí súhlasí; keď mal (a mohol) hovoriť). Nie je tomu však tak. Pre ESĽP bolo rozhodujúce, že mlčanie obvineného (obvineného z pašovania zbraní pre IRA) nebol jediným usvedčujúcim dôkazom.
Mgr. Gabriel Závodský, advokát
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.