V tomto roku uplynulo 50 rokov od vydania publikácie Antonína Ružka (Ružek, A.: Obžalovací zásada v československém trestním řízení, Nakladatelství ČAV, Praha 1964), ktorá okrem iného položila základy a rozpracovala definíciu pojmu „skutok“ ako aj pojmu „totožnosť skutku“ v trestnom práve. Je potrebné uviesť, že v čase jej vydania bolo posudzovanie toho čo je skutok, kedy je totožnosť skutku zachovaná a čo má byť kritériom pre členenie konania na samostatné skutky pomerne sporná a jednotná v týchto otázkach nebola ani súdna prax. Závery vyplývajúce z uvedenej publikácie Antonína Ružka boli súdnou praxou ako aj teóriu plne akceptované a judikatúra následne definovala pojem skutok ako aj to kedy ide o zachovanie totožnosti skutku v súlade so závermi tejto práce. Právne vety judikatúry ohľadne tejto problematiky už 50 rokov tvoria v podstate myšlienky Antonína Ružka, ktoré sú často doslovne preberané súdnou praxou.
Vzhľadom k uvedenému nezaškodí, keď ako poctu tejto publikácii a jej autorovi (Antonín Ružek, nar. 1916, profesor trestného práva) uvedieme niektoré najdôležitejšie pasáže (spolu aj s niektorými praktickými príkladmi), ktoré následne našli svoj odraz v judikatúre (uvedená na konci príspevku) ako aj teórii trestného práva, či priamo v zákonnej úprave.
Nasledujú podstatné pasáže z publikácie s praktickými príkladmi a potom vybraná judikatúra k pojmu skutok a totožnosť skutku:
Obžalovacia zásada určuje medze, v ktorých súd vykonáva konanie na podklade obžaloby. Súd môže rozhodovať len o skutku, ktorý je predmetom obžaloby. Obžalovacia zásada vyžaduje, aby skutok, o ktorom súd rozhoduje, bol totožný s tým, ktorý bol uvedený v obžalobnom návrhu. Problémom je, do akej miery sa môže súd odchýliť od popisu skutku uvedeného v obžalobe bez toho, aby porušil túto zásadu. Tento problém je možné objasniť len vtedy, ak bude zrejmé, čo je možné rozumieť pod pojmom skutok.
Trestný poriadok (a ani Trestný zákon) výslovne neuvádza čo rozumie pod pojmom skutok a ani to čo rozumie pod pojmom totožnosť skutku.
Ohľadne skutku a totožnosti skutku platia nasledovné závery:
1/skutok je určovaný okrem iného aj osobou páchateľa
Trestný poriadok nepripúšťa, aby ako páchateľ trestného činu bola súdom odsúdená iná osoba, než ktorá bola uvedená v obžalobe ako obvinený. Nie však preto, že by zmenu v osobe páchateľa považoval za zmenu skutku, ale preto, že súd môže rozhodovať len o tom, či skutok spáchala osoba, ktorá je v obžalobe ako páchateľ označená. Trestný poriadok nepočíta s tým, že by sa v konaní pred súdom mohla rozšíriť obžaloba aj na iné osoby, než ktoré sú uvedené v obžalobe. Jedným z charakteristických rysov obžalovacej zásady je preto to, že sa môže týkať len toho, kto je ako obžalovaný v obžalobe vyslovene označený.
2/ za skutok možno považovať len okolnosti skutkové a preto právne posúdenie skutku sa vymedzeniu pojmu skutok netýka.
Pod pojmom skutok sa teda nerozumie trestný čin. Zmena právnej kvalifikácie preto nemá žiadny vplyv pre posudzovanie totožnosti skutku.
3/ skutok z hľadiska trestného práva nemôže znamenať nič iné ako konanie, pokiaľ je pokryté zavinením. Zmena zavinenia neznamená, že totožnosť skutku nemôže zostať zachovaná.
Téza, že skutok nemôže znamenať nič iné ako konanie (alebo aj opomenutie konania) vychádza z toho, že trestný čin je konanie a len konanie určitej osoby môže byť predmetom trestného stíhania.
Pod konaním je potrebné rozumieť prejav vôle vo vonkajšom svete, ako k cieľu zameraný pohyb alebo k cieľu zamerané zdržanie sa pohybu. Pre určenie, ktoré prejavy vôle navonok určitej osoby tvoria jeden skutok nestačí ich zameranie k určitému cieľu, ale je nutné konkretizovať cieľ, ktorý má ten účinok, že prejavy vôle k nemu zamerané tvoria jedno konanie.
Skutočnosťou, ktorá môže deliť prejavy určitej osoby na rôzne konania (skutky) môže byť jedine následok a to bez ohľadu na to, či ide o delikty úmyselné alebo nedbanlivostné.
Jedno konanie (skutok) tvoria potom tie prejavy vôle navonok, ktoré sú pre daný následok kauzálne, pokiaľ sú zahrnuté zavinením.
Za jedno konanie je ďalej potrebné považovať rôzne vývojové štádiá trestnej činnosti (prípravné konanie, pokus, dokonaný trestný čin). V jeden celok spája prípravné konanie a pokus s dokonaným trestným činom už ich samotná povaha, pretože ide o vývojové štádia toho istého trestného činu. Za jedno konanie je potrebné považovať aj jednotlivé prejavy vôle navonok určitej osoby, ktoré tvoria trestný čin pokračovací, trváci alebo hromadný (tieto prejavy vôle sú spojené v jedno konanie vôľou zákonodarcu).
Počet následkov je nerozhodný pre určenie, či ide o jeden skutok alebo viac skutkov, preto jedno konanie (jeden skutok) môže spôsobiť aj dva alebo viaceré následky a jeden skutok môže napĺňať znaky skutkovej podstaty viacerých trestných činov spáchaných v jednočinnom súbehu.
Následok je pomôckou pre rozdelenie konania páchateľa na rôzne skutky. V prípadoch, že je tu niekoľko následkov závažných pre trestné právo, z ktorých spôsobenia je podozrivá určitá osoba, pomáhajú tieto následky odlíšiť rôzne skutky toho istého páchateľa v týchto smeroch:
- o skutku uvažujeme len vo vzťahu k nim (spôsobeným následkom) a nie aj vo vzťahu k iným skutočnostiam
- počet skutkov nemôže byť väčší ako počet zistených následkov závažných pre trestné právo
- počet skutkov sa bude rovnať počtu následkov závažných pre trestné právo vtedy, pokiaľ každý z následkov bol spôsobený odlišným súhrnom prejavov vôle navonok
- pokiaľ dva alebo viacero následkov bolo spôsobených rovnakým súhrnom vôle navonok pôjde o skutok jeden a nie o dva alebo viaceré skutky.
- cieľ z hľadiska trestného práva nezávadný nemôže spájať prejavy vôle navonok v jeden skutok.
- totožnosť následku postačuje na udržanie totožnosti skutku a to aj napriek tomu, že skutok je iba konanie. Následok je nielen moment, ktorý umožňuje deliť prejavy vôle určitej osoby na rôzne skutky, ktoré nám umožňujú určiť čo tvorí skutok, ale je aj podstatnou súčasťou skutku. Podstatou skutku teda nie je len konanie, ale aj následok.
Konanie je podstatou skutku preto, že trestným činom je konanie a len také udalosti, ktoré sú konaním nás v trestnom konaní zaujímajú a následok je podstatou skutku preto, pretože umožňuje prejavy vôle človeka deliť na rôzne skutky.
Praktické príklady:
Osoba sa rozhodne, že svojim autom pôjde do susedného mesta a cestou spôsobí svojou neopatrnosťou pri vedení vozidla postupne niekoľko následkov závažných z hľadiska trestného práva. Napríklad
- v dôsledku neprimeranej rýchlosti zraní chodca, následne
- pri ďalšej jazde nesprávne predbieha cyklistu, ktorého zraní
- pričom pokračuje v jazde a na križovatke zaviní zrážku s iným motorovým vozidlom a spôsobí zranenia osôb, ktoré sa v ňom nachádzali.
Pri tomto príklade bude každá dopravná nehoda samostatným skutkom. Cieľ z hľadiska trestného práva nezávadný, t. j. jazda do susedného mesta, nemôže spájať všetky tri dopravné nehody do jedného skutku. Prvý následok (poranenie chodca) spôsobil súhrn prejavov vôle navonok, ktoré k nemu viedli, teda neprimeraná rýchlosť pred kolíziou. Druhý následok (poranenie cyklistu) spôsobil súhrn prejavov vôle navonok, ktoré k nemu viedli, teda nesprávne predbiehanie. Z tých prejavov vôle navonok, ktorý spôsobil prvú nehodu, žiadny neprispel k spôsobeniu druhej nehody. Tretí následok spôsobil opätovne súhrn prejavov vôle navonok, ktorý bol celkom rozdielny od tých, ktoré spôsobili prvú a druhú nehodu. Ide teda o tri následky a pre každý z nich bol kauzálny iný súhrn prejavov vôle navonok.
O jedno konanie (jeden skutok) ide pri nedbanlivostnom delikte aj pri vzniku dvoch alebo viacerých následkov vtedy, ak všetky následky sú dôsledkom tej istej základnej situácie, v ktorej spočíva nedbanlivosť (napríklad poranenie viacerých osôb pri jazde obvineného v opitosti). Základnou situáciou sa tu má na mysli taký stav spôsobený konaním obvineného, ktorý po svojom spôsobení vyvoláva následky závažné z hľadiska trestného práva postupne sám od seba kedykoľvek príde k uplatneniu tohto stavu. Táto skutočnosť, že všetky následky sú dôsledkom práve tohto stavu ich spája s konaním, ktoré tento stav vyvolalo, v jeden skutok.
Napríklad šofér sa opil a viedol motorové vozidlo. Pri jazde postupne poranil tri osoby (počas jednej súvislej jazdy poranil na troch odlišných miestach tri rôzne osoby). Prvým následkom bolo poranenie osoby A, pričom súhrn prejavov vôle navonok, ktoré k nemu viedli bolo uvedenie sa do stavu opitosti zo strany šoféra. Druhým následkom bolo poranenie osoby B, pričom súhrn prejavov vôle navonok, ktoré k nemu viedli bolo uvedenie sa do stavu opitosti zo strany šoféra totožné s tým, ktoré viedlo k poraneniu osoby A. Tretím následkom bolo poranenie osoby C, pričom súhrn prejavov vôle navonok, ktoré k nemu viedli bolo uvedenie sa do stavu opitosti zo strany šoféra totožné s tým, ktoré viedlo k poraneniu osoby A a aj B. Teda rovnaký súhrn prejavov vôle navonok je kauzálny pre všetky následky. Ide tu preto o jedno konanie dôsledkom ktorého bolo spôsobenie niekoľkých následkov z hľadiska trestného práva, teda ide o jeden skutok.
Jeden skutok budú u nedbanlivostných trestných činov tvoriť aj prípady, v ktorých každý zo spôsobených následkov bol len z časti vyvolaný rovnakým súhrnom prejavov vôle navonok. Tá časť prejavov vôle navonok, ktorá sa objavuje ako spoločná každému zo súhrnov prejavov vôle navonok, ktoré vyvolali spôsobené následky, je tou základnou situáciou, ktorá nám tieto následky spája do jedného celku, do jedného skutku.
Pokiaľ ide o úmyselné trestné činy tak skutočnosť, že jeden skutok tvoria tie prejavy vôle navonok, ktoré sú pre daný následok kauzálne, pokiaľ sú zahrnuté zavinením, možno demonštrovať aj na nasledovnom príklade.
Konkrétna osoba sa rozhodne, že si kúpi auto, pričom peniaze na jeho kúpu si z časti zabezpečí krádežou spáchanou k škode osoby A, ďalšiu časť si zabezpečí lúpežou k škode osoby B a zvyšnú časť spáchaním trestného činu podvodu. V tomto prípade ide o tri samostatné skutky, pretože spojovacím článkom prejavov vôle navonok určitej osoby do jedného skutku nemôže byť cieľ z hľadiska trestného práva nezávadný, teda zabezpečiť si finančné prostriedky na kúpu auta, ale len následok závažný pre trestné právo. Súhrn prejavov vôle navonok, ktoré viedli k prvému následku je rozdielny od toho, ktorý viedol k následku druhému atď., ide preto o tri samostatné skutky.
Pokiaľ ide o zmenu v zavinení možno uviesť nasledovný príklad.
Na obvineného je podaná obžaloba zo spáchania skutku, ktorého sa mal dopustiť tak, že na poľovačke vystrelil po zvierati v úmysle ju uloviť a pritom z neopatrnosti (nedbanlivosti) zasiahol človeka, ktorého usmrtil, pričom na hlavnom pojednávaní sa zistilo, že obžalovaný využil poľovačky k tomu, aby výstrelom úmyselne usmrtil človeka. V takomto prípade ide o jeden skutok, pretože ten istý následok bol spôsobený tým istým konaním. Len zmena zavinenia z nedbanlivostného na úmyselné nemôže zo zažalovaného skutku vytvoriť iný (druhý) skutok, pretože konanie (výstrel tej istej osoby) ako aj následok (smrť tej istej osoby) sa nezmenili.
Riešenie prípadov, keď spáchanie jedného trestného činu je prostriedkom k spáchaniu druhého trestného činu.
Pri riešení otázky, či obidva trestné činy boli spáchané jedným skutkom, či každý samostatným skutkom je nutné postupovať nasledovne:
Pokiaľ konanie, ktoré je prostriedkom k spáchaniu druhého trestného činu je zároveň aspoň súčasťou konania, ktoré znamená vykonanie konania popísaného v skutkovej podstate trestného činu druhého, tak potom pôjde o jeden skutok. Tak napríklad obmedzovanie osobnej slobody je zahrnuté v trestnom čine znásilnenia a tvorí jeho súčasť. Rovnako tak napríklad poškodzovanie cudzej veci pri vykonávaní trestného činu krádeže vlámaním.
Vplyv rozhodnutí prokurátora na pojem skutok a totožnosť skutku:
Ak prokurátor žaluje viacero skutkov spoločne v jednej obžalobe neznamená to, že sa stali skutkom jediným. Pokiaľ prokurátor omylom jeden skutok rozdelí v obžalobe na niekoľko skutkov, nemá tento jeho procesný postup za následok, že by skutočne o niekoľko skutkov ísť malo. Rovnako to platí aj v prípade, ak prokurátor spojil omylom v obžalobe viacero skutkov do jedného. Orgány činné v trestnom konaní nemôžu svojimi rozhodnutiami vyvolať taký následok, že jeden skutok bude považovaný za viaceré skutky a naopak. Napríklad ak páchateľ odcudzí pri krádeži vlámaním z bytu inej osoby 50 vecí, pôjde o jeden skutok a nie o toľko skutkov, koľko je odcudzených vecí a preto pre zachovanie totožnosti skutku nebude na prekážku, keď postupne vyjde najavo, že odcudzil pri tejto krádeži aj iné veci, ktoré sa do popisu skutku doplnia.
Rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní majú vplyv na posudzovanie pokračovacieho trestného činu (pozri § 122 ods. 13 Tr. zák.).
Závery ohľadne totožnosti skutku:
a/ pokiaľ medzi skutkom uvedeným v obžalobe a skutkom uvedeným v rozsudku nebude zhoda ani čo do konania ani čo do následku, potom predmetom rozsudku je iný skutok, než ktorý bol predmetom obžaloby a išlo by o porušenie obžalovacej zásady, že súd môže rozhodnúť len o skutku, ktorý je uvedený v obžalobe (napríklad obvineného na ktorého bola podaná obžaloba pre trestný čin krivej svedeckej výpovedi, ktorej sa mal dopustiť v konkrétnom čase pred civilným súdom, nie je možné uznať za vinného zo spáchania predmetného trestného činu, že v inom čase, na inom mieste mal vypovedať nepravdu v trestnom konaní pred trestným súdom. V takomto prípade ide o iné konanie a iný následok než aký bol uvedený v obžalobe – obdobný záver zaujala aj judikatúra R 16/1961).
b/ zmena iných skutočností než tých, ktoré zakladajú konanie alebo následok, nemôže vylúčiť totožnosť skutku.
Na totožnosť skutku nemôže mať vplyv zmena formy zavinenia, zmena motívu (R 28/1959), účelu konania, miesta spáchania skutku, času, kedy k jeho spáchaniu malo prísť (napríklad ak je obžaloba podaná pre skutok, ktorý sa mal stať 11.01., tak totožnosť skutku sa nezmení ak sa zistí, že skutok sa stal 13.01.). Rovnako tak sa totožnosť skutku nezmení, ak je osoba obžalovaná z toho, že poškodenému odcudzila veci z jeho bytu, ak sa na hlavnom pojednávaní zistí, že ich odcudzila z auta poškodeného. Taktiež sa totožnosť skutku nemení, keď odpadnú niektoré jeho vlastnosti (napríklad ak sa niekomu obžalobou kladie za vinu krádež predmetu zo zlata, nezmení sa totožnosť skutku len preto, že na hlavnom pojednávaní sa preukáže, že nešlo o predmet zo zlata).
c/ k zachovaniu totožnosti skutku stačí, ak v skutku, tak ako je popísaný v obžalobe a ako bol zistený na hlavnom pojednávaní bude zachovaná aspoň totožnosť konania.
V takomto prípade sa totožnosti skutku nedotknú nielen zmeny v mieste, čase spáchania činu, spôsobu zavinenia, ale ani zmeny v následku. Tu je predovšetkým možné, že v obžalobe bude tvrdené, že konanie spôsobilo niekoľko následkov a na hlavnom pojednávaní sa ukáže, že k niektorému následku nedošlo. Napríklad osoba bude žalovaná, že výstrelom úmyselne usmrtila osobu A a poranila osobu B, pričom na hlavnom pojednávaní sa ukáže, že k poraneniu osoby B výstrelom nedošlo. V takýchto prípadoch sú v obžalobe v rozpore so skutočnosťou uvedené aj následky, ktoré sa v skutočnosti nestali. O ostatných následkoch, ktoré sa v skutočnosti stali je preto možné rozhodnúť, pretože boli uvedené v obžalobe. Na tom nemení nič ani skutočnosť, že niektorý následok uvedený v obžalobe odpadol (ak však ide o jeden skutok, nie je možné o ňom rozhodnúť z časti odsudzujúcim výrokom a z časti oslobodzujúcim výrokom, tie následky ktoré sa nestali a boli pripisované tomu istému konaniu ako tie ktoré sa stali sa z popisu skutku vypustia).
Ďalej je možné, že v obžalobe bude tvrdené, že konanie spôsobilo len jeden následok, ale na hlavnom pojednávaní sa preukáže, že bolo spôsobených niekoľko následkov. Napríklad osoba je obžalovaná, že pri dopravnej nehode spôsobila inej osobe ublíženie na zdraví a na hlavnom pojednávaní sa preukáže, že spôsobila ublíženie na zdraví tou istou dopravnou nehodou aj inej osobe. K následku uvedenému v obžalobe pristúpil následok ďalší, pričom pristúpením ďalšieho následku toho istého konania sa nič nemení na totožnosti skutku.
Totožnosť skutku je zachovaná aj pri zmenách v rozsahu následku. Ak sa napríklad na hlavnom pojednávaní preukáže, že páchateľ tým istým trestným činom krádeže získal viac vecí než bolo uvedené v obžalobe, prípadne menej vecí ako bolo uvedené v obžalobe bude totožnosť skutku aj naďalej zachovaná a súd v rozsudku len upraví skutkovú vetu a prípadne aj právnu kvalifikáciu (tento záver neplatí ohľadne čiastkových útokov jedeného pokračovacieho trestného činu v tom smere, že ak vyjde na hlavnom pojednávaní najavo, že sa páchateľ dopustil aj iného čiastkového útoku, za ktorý nebola podaná obžaloba, musí byť o tomto novom čiastkovom útoku vedené samostatné konanie, nakoľko, z hľadiska procesného, sa za samostatný skutok považuje aj čiastkový útok pokračovacieho trestného činu).
d/ k zachovaniu totožnosti skutku stačí ďalej, pokiaľ v skutku, ktorý je popísaný v obžalobe a následne zistený na hlavnom pojednávaní, je totožný následok.
Napríklad obžaloba bola podaná za to, že obžalovaný zavinil dopravnú nehodu, pri ktorej bola iná osoba zranená tým, že nesprávne predbiehal iné vozidlo. Na hlavnom pojednávaní sa zistí, že príčinou dopravnej nehody nebolo neprávne predbiehanie, ale nedanie prednosti v jazde pri odbočovaní. Alebo bude podaná obžaloba, že obvinený odcudzil poškodenému peňaženku s väčšou sumou finančných prostriedkov tak, že mu ju vytiahol z vrecka, keď vedľa seba sedeli v reštaurácii a na hlavnom pojednávaní sa zaistí, že ju poškodenému odcudzil, keď ju ten položil na stôl pri platení čašníkovi. Predmetom konania bude stále to isté zranenie spôsobené tou istou dopravnou nehodou, respektíve odcudzenie peňaženky tej istej osobe pri tej istej príležitosti tou istou osobou. V obidvoch prípadoch bude totožnosť skutku zachovaná a súd v rozsudku vykoná len zmeny v skutkovej vete (upraví skutok tak, aby zodpovedal dokazovaniu na hlavnom pojednávaní).
Totožnosť skutku je zachovaná aj napríklad v prípade, keď obžaloba kladie obvinenému za vinu spáchanie trestného činu sprenevery, ktorej sa mal dopustiť tak, že ako zamestnanec obchodu si prisvojil časť tržby z predaja tovaru a spôsobil tak škodu, pričom na hlavnom pojednávaní sa zistí, že táto škoda vznikla tak, že si zobral tovar z predaje, prípadne tak, že tovar z predajne dal určitým osobám bez zaplatenia. Aj v takýchto prípadoch ide o totožný následok (spôsobenie škody – manka v obchode).
Ako ďalší príklad, v ktorom je zachovaná totožnosť skutku, možno uviesť prípad, v ktorom bola podaná obžaloba na osobu B, že odcudzila vkladné knižky patriace osobe A, ktoré zneli na väčšiu sumu finančných prostriedkov. Činu sa mala táto osoba dopustiť tak, že pri návštevách v byte poškodeného, ktoré vykonávala na žiadosť poškodeného v čase, keď on sám bol v nemocnici, aby byt vyvetrala a doniesla poškodenému veci do nemocnice došlo k zmiznutiu vkladných knižiek, čo sa zistilo až po smrti poškodeného (malo ísť o trestný čin krádeže). Na hlavnom pojednávaní sa preukázalo, že poškodený v skutočnosti pred odchodom do nemocnice dal vkladné knižky obžalovanému do úschovy a obžalovaný keď sa dozvedel, že poškodený je v beznádejnom stave začal vyberať finančné prostriedky z vkladných knižiek. Súd pri zachovaní totožnosti skutku a úprave skutkovej vety zmenil právnu kvalifikáciu na trestný čin sprenevery.
Do rámca uvedeného spadajú aj prípady, keď nastanú zmeny vo forme účasti obžalovaného na trestnom čine. Napríklad obžaloba bola podaná pre návod, pomoc k trestnému činu a na hlavnom pojednávaní sa zistí, že obžalovaný spáchal dokonaný trestný čin. Nie je preto návodcom, či pomocníkom, ale páchateľom, či spolupáchateľom trestného činu. Aj v týchto prípadoch ide o ten istý následok. Pri organizátorstve, pomoci, či návode k trestnému činu smeruje konanie proti konkrétnemu individuálnemu objektu a mieri k rovnakému následku. Následok dokonaného trestného činu, vlastne smerovanie k nemu, je to, čo udržiava totožnosť skutku.
Obdobne to bude aj v prípadoch iných foriem trestnej súčinnosti, t. j. pokiaľ ide o trestné činy neprekazenia trestného činu, neoznámenia trestného činu, schvaľovania trestného činu a podobne. Napríklad pri trestnom čine neprekazenia trestného činu objekt tohto trestného činu mieri k následku toho trestného činu o neprekazenie, ktorého ide a kritérium stanovené pre totožnosť skutku, totiž totožnosť následku dokonaného trestného činu, je dodržané aj tu. Ak bol teda páchateľ žalovaný pre dokonanú vraždu ako napríklad spolupáchateľ a na hlavnom pojednávaní sa preukáže, že spolupáchateľom nebol, ale že tento trestný čin neprekazil, potom môže byť odsúdený na podklade obžaloby pre neprekazenie trestného činu vraždy.
Z ostatných foriem trestnej súčinnosti je nutné spomenúť trestný čin podielnictva. Konanie je tu zamerané proti rovnakému spoločenskému vzťahu, ktorému poskytuje ochranu trestný čin, ktorým bola získaná vec, ktorá je predmetom podielnictva a súčasne aj k rovnakému následku. Ak bola teda osoba žalovaná pre podielnictvo ohľadne veci, ktorá bola získaná trestným činom krádeže, ktorý spáchala iná osoba a na hlavnom pojednávaní sa zistí, že veci, ktoré mal na seba previesť (v zmysle znakov trestného činu podielnictva) nepochádzajú z krádeže, ktorú spáchala iná osoba, ale že tieto veci odcudzil obžalovaný sám, je totožnosť skutku zachovaná a po úprave skutku a právnej kvalifikácie je možné obžalovaného odsúdiť za spáchanie trestného činu krádeže.
e/ totožnosť skutku bude zachovaná aj vtedy, keď na hlavnom pojednávaní budú zmenou dotknuté nielen skutočnosti, ktoré tvoria konanie, ale aj skutočnosti, ktoré tvoria následok a to vtedy, pokiaľ konanie a následok v podobe popísanej v obžalobe a konanie a následok po zmenách ku ktorým došlo na hlavnom pojednávaní budú aspoň čiastočne totožné. Ide teda o prípady, keď príde súčasne k čiastočnej zmene tak konania ako aj následku.
Napríklad totožnosť skutku bude zachovaná pokiaľ sa spresnia nepresné údaje obžaloby o konaní a následku (napríklad až na hlavnom pojednávaní sa zistí presný spôsob akým sa obžalovaný zmocnil vecí inej osoby a skutočný rozsah krádeže).
Totožnosti skutku sa nedotknú ani také zmeny, keď niektoré skutočnosti, ktoré tvoria konanie a následok popísaný v obžalobe odpadnú, prípadne pristúpia. Napríklad na obvineného bola podaná obžaloba, že sa zmocnil cudzej veci za použitia násilia, pričom na hlavnom pojednávaní sa preukáže, že o násilie nešlo. To platí aj opačne, keď násilie pri zmocnení sa cudzej veci sa zistí až dokazovaním na hlavnom pojednávaní.
Totožnosť skutku nemení ani to, že obžalovaný bol uznaný vinným, že sa obžalobou stíhaného skutku dopustil za okolností podmieňujúcich použitie vyššej trestnej sadzby, t. j. ak na hlavnom pojednávaní sa preukázali aj skutočnosti, ktoré opodstatňujú použitie kvalifikovanej skutkovej podstaty žalovaného trestného činu.
Z československej judikatúry:
R 19/1964 Vázanost soudu žalobním návrhem, pokud jde o vymezení skutku, neznamená, že by soud neměl skutek v žalobním návrhu nepřesně popsaný ve výroku rozsudku upřesnit tak, aby vystihoval správně stav věci, samozřejmě za předpokladu, že se tím podstata zažalovaného skutku nezmění.
R 9/1972 Z odůvodnění:
Požadavek, že soud může rozhodnout jen o skutku uvedeném v žalobním návrhu, neznamená, že musí jít o naprostou shodu žalobního návrhu s rozsudkem, některé skutečnosti uvedené v žalobním návrhu mohou odpadnout, a naproti tomu některé opět mohou přibýt, skutek, který je předmětem trestního řízení, projednává soud v celé šíři. Lze proto přihlížet i ke změnám skutkového stavu, k nimž došlo při projednávání věci před soudem, a to bez ohledu na to, zda postavení obviněného zlepšují či zhoršují. Vyplývá to např. z ustanovení § 221 ods. 1 TrŘ, podle něhož ukazují-li výsledky hlavního líčení na podstatnou změnu okolností případu (tedy skutkových okolností), může soud věc vrátit státnímu zástupci k došetření, jen je-li k objasnění věci třeba dalšího šetření. Z toho nutno dovodit (argumentum a contrario), že v případě, kdy takového dalšího šetření není třeba, protože věc po skutkové stránce byla např. objasněna důkazy provedenými při hlavním líčení, je soud oprávněn i takové změny okolností případu v rámci téhož skutku převzít do svých skutkových zjištění, pokud se tím nemění přímo podstata skutku. Protože podstatu skutku lze spatřovat především v jednání a v následku, který jím byl způsoben, bude totožnost skutku zachována, bude-li zachována alespoň buď totožnost jednání, nebo totožnost následku.
Z toho je třeba učinit závěry v těchto směrech:
– totožnost skutku nenarušují změny v jednotlivých okolnostech, které individualizují skutek mj. i co do času spáchání, když jinak totožnost jednání zůstala zachována,
– při neshodě mezi jednáním uvedeným v obžalobě a tím, které vyšlo najevo v hlavním líčení, může udržovat totožnost skutku totožnost způsobeného následku,
– týkají-li se změny, k nimž došlo v důsledku dokazování při hlavním líčení, skutečností, které ve svém souhrnu tvoří jednání, bude zachována totožnost, jestliže jednání vylíčené v obžalobě a jednání po změnách, k nimž došlo v hlavním líčení, budou alespoň částečně totožná (tedy i např. v částečné shodě časového vymezení), totéž platí, pokud jde o následek,
– totožnosti skutku se nedotkne při shodě jednání nebo následku, přistoupí-li např. okolnost podmiňující použití vyšší trestní sazby nebo okolnost, jejíž právní zhodnocení zakládá znak činu přísněji trestného,
– při trestných činech hromadných a trvajících a při trestných činech, jejichž znakem je soustavnost páchání, které tvoří podle současného práva jeden skutek, se nic nemění na totožnosti skutku, jestliže během hlavního líčení některé útoky tvrzené v obžalobě odpadnou anebo naopak některé přibudou.
R 41/1972 Soud je povinen vyčerpat celý skutek, který je předmětem obžaloby, a zabývat se všemi jeho stránkami, které jsou právně relevantní. Tuto povinnost má i odvolací soud.
R 64/1973 Obžalovací zásada, podle něhož soud může rozhodnout jen o skutku, který je uveden v žalobním návrhu, neznamená, že mezi skutkem, který je uveden v žalobním návrhu, a skutkem, uvedeným ve výroku rozsudku, musí být úplná shoda. Některé skutečnosti mohou odpadnout a naopak jiné přistoupit, avšak nesmí se změnit podstata skutku. Podstata skutku je určována účastí obžalovaného na určité události popsané v žalobním návrhu, z níž vzešel následek porušující nebo ohrožující společenské zájmy chráněné trestním zákonem. Totožnost skutku bude zachována, bude-li zachována totožnost jednání nebo následku.
B 6/1975-52 Soud může rozhodnout jen o skutku, který je uveden v žalobním návrhu. Tento skutek musí vyčerpat v celé šíři. Dojde-li soud k závěru, že skutek uvedený v žalobním návrhu není jednotný, nýbrž složen z více útoků, které je nutno považovat za samostatné skutky a z nichž o některých je nutno rozhodnout jinak než odsuzujícím výrokem, nestačí tyto skutky vypustit z odsuzujícího výroku, nýbrž je nutno o nich rozhodnout samostatným výrokem.
B 6/1975-53 Při trestných činech hromadných, trvajících a takových, jejichž znakem je soustavnost páchání, se nic nemění na totožnosti skutku, jestliže na rozdíl od jejich vymezení v obžalobě se stíhané protiprávní jednání zkrátí, prodlouží nebo posune.
R 52/1979 K zachování totožnosti skutku postačí totožnost jednání nebo totožnost následku. Je-li obviněný stíhán proto, že se zmocnil cizí věci krádeží, popř. loupeží, je zachována totožnost následku, jestliže se zjistí, že se věci sám nezmocnil, ale že tuto věc odcizenou, popř. uloupenou jinou osobou nebo to, co bylo za tuto věc získáno, na sebe převedl, tedy že se nedopustil trestného činu krádeže, popř. loupeže, ale trestného činu podílnictví. Naopak, je-li obviněný stíhán proto, že převedl na sebe věc, kterou odcizila jiná osoba, je zachována totožnost následku, a tím i totožnost skutku, jestliže se zjistí, že obviněný věc na sebe nepřevedl, ale sám ji odcizil, tedy že nespáchal trestný čin podílnictví, ale trestný čin krádeže (popř. loupeže).
R 50/1981 Jestliže řídí pachatel motorové vozidlo pod vlivem alkoholu v době, kdy mu bylo řízení motorových vozidel zakázáno pravomocným rozsudkem, naplňuje znaky trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky v jednočinném souběhu s trestným činem maření výkonu úředního rozhodnutí. Přestože je takovýto skutek kvalifikován v obžalobě jen jako trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky, nebrání to soudu uznat obžalovaného vinným též uvedeným trestným činem, protože soud není vázán právním posouzením skutku v obžalobě. Totožnost skutku zůstává v takovémto případě zachovaná i tehdy, když obžaloba neobsahuje okolnost, že řízení motorového vozidla bylo obžalovanému zakázáno pravomocným rozsudkem, protože podstata jednání (řízení motorového vozidla v kritické době) zůstává nezměněna.
R 10/1982-II. Tím, že soud uzná obviněného vinným, že se obžalobou stíhaného skutku dopustil za okolností podmiňujících použití vyšší trestní sazby, se nemění totožnost skutku.
R 8/1984 Je-li pachatel stíhán obžalobou proto, že jako řidič motorového vozidla při dopravní nehodě způsobil jinému z nedbalosti újmu na zdraví a potom této osobě neposkytl potřebnou pomoc, jde o dva samostatné skutky. O každém z těchto skutků je nutno rozhodnout samostatným výrokem
R 8/1985 K otázce jednoty skutku.
Momentem, který dělí pachatelovo jednání na různé skutky, je následek závažný z hlediska trestního práva, který pachatel způsobil nebo chtěl způsobit. Za jeden skutek lze považovat jen ty projevy vůle pachatele navenek, které jsou pro tento následek kauzální, pokud jsou zahrnuty jeho zaviněním.
K otázce totožnosti skutku.
Skutek spočívající v tom, že pachatel se pokusil zavraždit svou manželku tím, že ji vyhodil z okna druhého poschodí panelového domu, není totožný se skutkem, který záleží v tom, že pachatel manželku, která sama vyskočila z okna a způsobila si těžké zranění, pouze odnesl do bytu a těžce zraněnou ji tam ponechal samotnou, aniž zajistil jakoukoli pomoc, ačkoli nutně potřebovala lékařské ošetření.
B 2/1986-26 Jestliže pachatel užije násilí v úmyslu donutit ženu k souloži, ale v průběhu tohoto útoku zamění svůj původní záměr za úmysl poškozenou usmrtit a začne uskutečňovat proti poškozené násilí namířené proti jejímu životu, jedná se o dva samostatné skutky, a tedy o vícečinný souběh trestných činů.
B 3/1986-36 Jestliže je obviněný stíhán obžalobou pro to, že namířil pušku proti poškozenému, požadoval po něm nalití alkoholu a vyhrožoval, že všechny postřílí, a poté poškozeného několikrát udeřil puškou do hlavy a způsobil mu zranění, jde o jeden skutek. Pokud však obviněný po prvním incidentu s poškozeným opustil místnost a po určité době se vrátil a teprve poté došlo k dalšímu útoku na poškozeného a již nesledoval záměr, aby mu poškozený nalil alkohol, jde o samostatný skutek.
B 4/1986-57 Činnost pachatele, která je součástí trestného činu neoprávněného podnikání, ze které má pachatel příjem, a nepřiznání tohoto příjmu ke zdanění, které je žalováno jako trestný čin zkrácení daně, jsou dva samostatné skutky. O každém z těchto skutků je nutno v rozsudku rozhodnout samostatným výrokem.
B 2/1987-15 Skutek spočívající v trestání nezletilého dítěte bitím do různých částí těla, jímž jsou způsobeny mnohočetné oděrky a krevní výrony způsobující silné bolesti, není totožný se skutkem, při kterém opominutím povinnosti zajistit lékařskou pomoc zraněnému dítěti došlo ke způsobení smrti, jestliže bití dítěte nebylo v příčinné souvislosti se smrtelným následkem.
R 5/1988 K otázce jednoty skutku.
Jde-li o více způsobených následků významných z hlediska trestního práva hmotného, jde o jeden skutek tehdy, jestliže všechny následky byly způsobeny alespoň zčásti jedním jednáním, rovněž významným z hlediska trestního práva hmotného.
Zo slovenskej judikatury:
R 9/1997 Účasťou obviněného na určitej trestne stíhanej udalosti, z ktorej vzišiel následok významný z hľadiska trestného práva hmotného, je určená podstata skutku. Podstata skutku je zachovaná, ak je zachovaná aspoň sčasti totožnosť konania alebo následku. Ak ide o viac následkov porušujúcich alebo ohrozujúcich společenské záujmy chránené Trestným zákonom a ak všetky následky boli spôsobené aspoň sčasti jedným konaním, ide o jeden skutok.
Z českej judikatúry:
R 17/1993 Smyslem ustanovení o trestném činu nepřekažení trestného činu je zejména zabránit spáchání v zákoně vymezených závažných trestných činů, a tím chránit společnost před jejich škodlivými následky. Za následek trestného činu nepřekažení trestného činu je proto možno považovat i následek toho konkrétního trestného činu, který nebyl překažen. To je důležité z hlediska totožnosti skutku, která je zachována i v případě, kdy obviněný je obžalobou stíhán jako spolupachatel trestného činu loupeže, ale prokáže se, že svým jednáním naplňoval jenom znaky trestného činu nepřekažení trestného činu Podobně je tomu i tehdy, když je zjištěno, že obviněný, stíhaný jako spolupachatel trestného činu, pouze převedl na sebe věc získanou tímto trestným činem jinou osobou nebo to, co za takovou věc bylo opatřeno. Totožnost skutku je vzhledem ke stejnému následku zachována i pro skutkovou podstatu trestného činu podílnictví, neboť jím pachatel vlastně napomáhá tomu, aby byl, pokud jde o odcizenou věc, zachován stav vytvořený základním trestným činem.
R 1/1996-I. Totožnost skutku v trestním řízení je zachována, je-li zachována alespoň totožnost jednání nebo totožnost následku. Přitom nemusí být jednání nebo následek popsány se všemi skutkovými okolnostmi shodně, postačí shoda částečná. Z hlediska zachování totožnosti jednání i následku nejsou podstatné ty skutkové okolnosti, které charakterizují jen zavinění či jiný znak subjektivní stránky činu. Následkem se přitom rozumí porušení individuálního objektu trestného činu v jeho konkrétní podobě, tedy konkrétní následek (porušení určitého jedinečného vztahu – zájmu), nikoli určitý typ následku.
SR 101/1998 Není porušením tzv. zásady totožnosti skutku, jestliže jedna a táž účast pachatele na něm, posouzená v obžalobě jako spolupachatelství, je soudem kvalifikována jako pomoc k tomuto trestnému činu (a naopak).
SR 34/2001 1. Totožnost skutku je zachována, je-li totožné jednání nebo je-li totožný následek. Následek, který může zachovat totožnost skutku, však musí být následkem z hlediska trestního práva relevantním. Soud proto nemůže uznat obžalovaného vinným skutkem, který sice má stejný následek jako skutek uvedený v obžalobě, ale u nového skutku není tento následek znakem trestného činu, jehož skutkovou podstatu skutek naplňuje. Jestliže předmětem obžaloby bylo jednání obžalovaného spáchané v ranních hodinách určitého dne spočívající v hrubém týrání dítěte, které mělo za následek těžký šok dítěte a jeho úmrtí v odpoledních hodinách posouzené jako trestný čin vraždy může soud obžalovaného na základě této obžaloby uznat vinným skutkem záležejícím v tom, že uvedeného dne v odpoledních hodinách neposkytl zraněnému a chroptícímu dítěti pomoc přivoláním lékaře, a tím jeho smrt zavinil, jen jestliže v neposkytnutí pomoci lze spatřovat s ohledem na zvláštní povinnost obžalovaného poskytnout pomoc trestný čin poruchový, jehož znakem je způsobení smrti. Je-li však v neposkytnutí pomoci spatřován pouze trestný čin neposkytnutí pomoci jehož znakem způsobení smrti není, nejde o skutek totožný se skutkem uvedeným v obžalobě.
R 10/2001 K otázce jednoty a totožnosti skutku:
Jde o jeden skutek, jestliže jednání, které je prostředkem ke spáchání trestného činu druhého, je současně součástí jednání, které znamená uskutečňování jednání popsaného ve skutkové podstatě trestného činu druhého. To platí i v případě, kdy jednání, které vyvolalo určitý následek závažný z hlediska trestního práva, muselo nejprve způsobit jiný následek, bez něhož by k vyvolání druhého následku nedošlo.
R 40/2001 Jestliže jednání pachatele, jež je podle obžaloby významné z hlediska následku trestného činu krádeže soud nemá za prokázané, avšak současně jsou soudem zjištěny skutečnosti zakládající jiné jednání pachatele, než je popsáno v obžalobě, které je rovněž právně významné pro vznik téhož konkrétního následku popsaného v obžalobě, pak je totožnost skutku zachována shodou následku v podobě vzniku škody na stejném majetku.
R 41/2002-I. Předmětem trestního stíhání je vždy skutek, v němž je spatřován trestný čin, přičemž podstatou skutku je trestněprávně relevantní jednání pachatele a jím zapříčiněný trestněprávně významný následek. Od skutku je nutno odlišovat jeho popis, který musí obsahovat ty skutkové okolnosti, které jsou právně významné z hlediska naplnění jednotlivých znaků skutkové podstaty stíhaného trestného činu. I když v případě obviněného stíhaného pro trestný čin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti není v popisu skutku uvedeno, že pachatel zranil také další osobu, a to např. proto, že její zranění nepředstavovalo takové ublížení na zdraví, jaké předpokládá tato skutková podstata, nic to nemění na tom, že stíhaným skutkem došlo také k poškození této osoby a popřípadě i ke vzniku majetkové újmy. V takovém případě nic nebrání tomu, aby bylo rozhodnuto o povinnosti obviněného k náhradě škody způsobené zraněním této osoby, neboť k jejímu vzniku došlo zaviněným protiprávním jednáním obviněného, pro které je trestně stíhán, a vzniklá škoda je v příčinné souvislosti s tímto jednáním.
R 6/2008 Jestliže ke spáchání trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů podle došlo jediným jednáním pachatele, jímž v určité době a na určitém místě prodával omamné či psychotropní látky více osobám, pak jejich prodej ve vztahu k jednotlivým osobám nepředstavuje dílčí útoky pokračujícího trestného činu.
R 45/2008 Skutek posouzený jako trestný čin podvodu, který spočíval v tom, že pachatel odebral od dodavatele zboží s úmyslem vůbec za ně nezaplatit kupní cenu, není totožný se skutkem posouzeným jako trestný čin poškození věřitele, jehož podstatou bylo to, že pachatel poté, co odebral od dodavatele zboží, činil ve vztahu ke svému majetku takové fiktivní dispozice, kterými předstíral svou neschopnost zaplatit kupní cenu za odebrané zboží. Pravomocné meritorní rozhodnutí o jednom z těchto skutků není překážkou pro stíhání pachatele za druhý skutek a pro jiné meritorní rozhodnutí o něm.
R 21/2010 Totožnost skutku je zachována i v případě odlišného jednání obviněného při alespoň částečně shodném následku, jímž se rozumí konkrétní následek, nikoli určitý typ následku (viz R 1/1996-I.). Je-li tímto následkem porušení zájmu na ochraně majetku projevující se ve vzniku škody určité osobě, pak z hlediska totožnosti skutku není rozhodné, zda k této škodě došlo tím, že předmět pachatelova útoku, jímž byly cizí peníze v hotovosti, pachatel získal přímo od jejich vlastníka anebo od osoby, která je měla u sebe na základě svěření ze strany vlastníka (např. jako jeho zaměstnanec). Totožnost skutku je pak zachována i v případě, kdy se oproti obžalobě zjistí, že obviněný se nezmocnil cizích peněz, které měla určitá osoba u sebe, po násilném útoku vůči ní, tj. trestným činem loupeže, ale získal tytéž cizí peníze poté, co tuto osobu uvedl v omyl příslibem plnění, které jí neposkytl, ač za něj dostal peníze, tj. trestným činem podvodu.
TpR 4/2007, s. 114 1. Totožnost skutku se nemění, pokud je až v řízení před soudem zjištěno, že pachatel, jehož jednání bylo v obžalobě posouzeno jako trestný čin loupeže, se jej dopustil ve stavu nepříčetnosti, do kterého se přivedl zaviněně aplikací návykové látky, takže toto jeho jednání vykazuje znaky skutkové podstaty trestného činu opilství.
(uznesenie Najvyššieho súdu ČR zo dňa 14.03.2007 sp. zn. 6 Tdo 225/2007). Z hľadiska naplnenia všetkých znakov skutkovej podstaty trestného činu podvodu je ľahostajné, či ľstivým predstieraním a konaním páchateľa bola poškodená priamo osoba uvádzaná do omylu, respektíve jej prostredníctvom iná osoba. Osoba poškodeného nie je rozhodnujúca pre totožnosť skutku stíhaného ako trestný čin podvodu
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.