Názory publikované v tomto článku sú len pohľadom autora článku na predmetnú problematiku, preto nemusia byť bezvýhradne akceptované inými čitateľmi.
Z uznesenia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky sp. Zn. 3Tost 8/2013
Uznesením Najvyšší súd Slovenskej republiky sp.zn. 3Tost 8/2013 zo dňa 03.04.2013 zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku sp.zn. PK-1T 36/2012 zo dňa 03.01.2013, ktorým Predseda senátu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku uznesením zo dňa 3. januára 2013, sp. zn. PK-1T 36/2012, rozhodol tak, ţe odsúdenému M. P. podľa § 438 ods. 1 Tr. por. s poukazom na § 61 ods. 6, ods. 7 (správne malo byť ods. 7, ods. 8) Tr. zák. započítal trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu, ktorý už vykonal v trestnej veci vedenej na Okresnom súde Bratislava V pod sp. zn. 2T 25/2011, do nového trestu zákazu činnosti viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu, ktorý mu bol uložený ako súhrnný trest rozsudkom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, sp. zn. PK-1T 36/2012, zo dňa 19. decembra 2012, právoplatný dňa 19. decembra 2012, a to dobu od 16. decembra 2010 do 21. marca 2011.
Proti tomuto uzneseniu podal v zákonom stanovenej lehote odsúdený sťažnosť, v ktorej uviedol, že mu bol v roku 2000 odobratý vodičský preukaz, a tým mu bolo zakázané viesť motorové vozidlá. Od tej doby sa mu stále predlžuje trest zákazu činnosti. Žiada preto, aby bola jeho vec dôkladne preskúmaná a podľa možností bol započítaný trest zákazu činnosti od okamihu, kedy mu bol odobratý vodičský preukaz, teda od roku 2000.
Najvyšší súd po zistení, že sú splnené všetky formálne podmienky predpokladané Trestným poriadkom na podanie sťažnosti – sťažnosť podala oprávnená osoba, proti výroku rozhodnutia, proti ktorému je sťažnosť prípustná a podanie bolo urobené včas, podľa § 192 ods. 1 Tr. por. preskúmal správnosť výroku napadnutého uznesenia ako i konanie, ktoré mu predchádzalo a zistil, že sťažnosť odsúdeného M. P. je dôvodná.
Ako vyplýva z odôvodnenia sťažnosťou napadnutého rozhodnutia (s. 2), odsúdenému P. bola započítaná doba výkonu trestu zákazu činnosti od 16. decembra 2010, avšak len do 21. marca 2011, pretože v tento deň bol odsúdený P. vzatý do väzby v trestnej veci vedenej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, sp. zn. PK-1T 36/2012, v ktorej zotrval do dňa 14. júna 2011, kedy nastúpil výkon trestu odňatia slobody uložený mu trestným rozkazom Okresného súdu Bratislava V, sp. zn. 2T 25/2011. Následne bol dňa 13. júna 2012 po vykonaní trestu opätovne vzatý do väzby, ktorá trvala až do dňa 19. decembra 2012, kedy bol nariadený nástup na výkon trestu odňatia slobody na základe rozsudku Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, zo dňa 19. decembra 2012, právoplatného ten istý deň, sp. zn. PK-1T 36/2012. Ako ďalej prvostupňový súd uviedol, doba strávená odsúdeným vo väzbe sa mu započítala do uloženého súhrnného nepodmienečného trestu odňatia slobody, a preto sa táto doba do doby výkonu trestu zákazu činnosti nezapočítava.
S týmto názorom špecializovaného trestného súdu sa najvyšší súd nestotožňuje.
V zmysle § 61 ods. 8 Tr. zák. sa trest zákazu činnosti, ktorý odsúdený už vykonal, započítava do nového trestu zákazu činnosti, ktorý bol páchateľovi uložený pre ten istý skutok alebo do tohto trestu, ak bol uložený ako súhrnný trest alebo úhrnný trest.
V zmysle § 61 ods. 7 Tr. zák. do doby výkonu trestu zákazu činnosti sa nezapočítava doba výkonu nepodmienečného trestu odňatia slobody.
V ustanovení § 61 ods. 7 Tr. zák. zákonodarca jednoznačne vyjadril svoj úmysel, aby sa do výkonu trestu zákazu činnosti nezapočítavala len doba, počas ktorej odsúdený vykonával nepodmienečný trest odňatia slobody, a to bez ohľadu na skutočnosť, či mu bol tento nepodmienečný trest odňatia slobody uložený tým istým rozhodnutím, ako trest zákazu činnosti, alebo mu bol tento trest uložený iným rozhodnutím (či už skorším alebo neskorším).
Väzbu však v žiadnom prípade nemožno chápať ako trest. Táto slúži ako zaisťovací inštitút, aby bol dosiahnutý účel trestného konania. Hoci sa väzba po následnom odsúdení dotyčnej osoby započítava do uloženého nepodmienečného trestu odňatia slobody, čo vyplýva z povahy inštitútu a závažnosti zásahu do osobnej slobody takejto osoby, s ohľadom na zásadu primeranosti a zdržanlivosti (§ 2 ods. 2 Tr. por.), nemožno počas jej výkonu prerušiť počítanie doby trestu zákazu činnosti.
Tento názor najvyššieho súdu je podporený aj judikátom R 12/2000 uverejneným v Zbierke súdnych rozhodnutí a stanovísk Českej republiky, z ktorého vyplýva, že výkon trestu zákazu činnosti nie je pozastavený v prípade, ak je odsúdený počas jeho výkon vzatý do väzby. Nakoľko je česká právna úprava v predmetnej veci takmer identická, je možné daný judikát aplikovať aj na daný prípad.
Bude preto potrebné, aby prvostupňový súd opätovne preskúmal podmienky na započítanie doby trestu zákazu činnosti, ktorý bol odsúdenému uložený, pričom bude potrebné, aby sa pri tomto postupe riadil vyššie uvedeným názorom najvyššieho súdu.
Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti Najvyšší súd Slovenskej republiky rozhodol tak, ako je to uvedené vo výrokovej časti tohto rozhodnutia.
Komentár
Účelom trestu zákazu činnosti je zabrániť páchateľovi vo vykonávaní činnosti, pri ktorej sa dopustil TČ, a tým mu zabrániť, aby taký čin v budúcnosti opätovne spáchal (R 23/1963). Trest zákazu činnosti sa v súdnej praxi ukladá spravidla aj popri inom druhu treste ( peňažný trest, trest odňatia slobody atď), pričom uloženie predmetných trestov sleduje naplnenie úloh, či už generálnej, tak aj individuálnej prevencie. Hlavným cieľom trestu zákazu činnosti je teda ochrana spoločnosti (predovšetkým všetkých účastníkov cestnej premávky), ale aj vytvorenie podmienok nato, aby páchateľ viedol riadny život a neopakoval a opätovne sa nedopustil protiprávneho konania.
Vo vyššie uvedenom uznesení Najvyšší súd SR vytkol Špecializovanému trestnému súdu v Pezinku, že nezapočítal odsúdenému do doby výkonu trestu zákazu činnosti dobu, počas, ktorej bol odsúdený vo väzbe, pričom poukázal nato, že počas jej výkonu nemožno prerušiť počítanie doby trestu zákazu činnosti.
V nadväznosti na vyššie uvedené podľa môjho názoru Najvyšší súd SR uplatnil vo svojom rozhodnutí striktný doslovný výklad ustanovenia § 61 odsek 7 Trestného zákona (teraz v odseku 8) bez zohľadnenia pravidiel logického výkladu. V Zmysle § 45 odsek 1 Trestného zákona, ak sa proti páchateľovi viedlo trestné stíhanie vo väzbe a v tomto konaní príde k jeho odsúdeniu, súd započíta páchateľovi výkon väzby do uloženého nepodmienečného trestu odňatia slobody. Po započítaní sa už odsúdenému páchateľovi v podstate skráti trest o dobu, ktorú bol v predmetnom konaní vo väzbe. Inak povedané, po právoplatnosti uznesenia o započítaní väzby sa má zato, že odsúdený vykonáva trest odňatia slobody od momentu, keď bol vzatý do väzby ( konkrétnejšie od momentu, kedy bola odsúdenému obmedzená osobná sloboda). Z uvedeného dôvodu podľa môjho názoru teda trest zákazu činnosti spočíval ( neplynul) aj počas výkonu väzby.
V uvedenom prípade bol odsúdený vzatý do väzby v trestnej veci Špecializovaného trestného súdu v Pezinku a bol vo väzbe až do nástupu do výkonu trestu odňatia v trestnej veci Okresného súdu Bratislava V. Po vykonaní trestu odňatia slobody uloženého Okresným súdom Bratislava V, bol odsúdený opätovne vzatý do väzby. Keďže odsúdenému bol Špecializovaným trestným súdom v Pezinku opätovne uložený (v tomto prípade aj súhrnný) nepodmienečný trest odňatia slobody za súčasného zrušenia výroku o treste uloženého Okresným súdom Bratislava V. bol odsúdenému započítaný výkon väzby(s určitosťou aj výkon trestu) a trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu v cestnej premávke (ďalej len „trest zákazu činnosti“), ktorý vykonával v zrušenej trestnej veci ( v trestnej veci Okresného súdu Bratislava V.). Analogicky, ako bolo uvedené v predchádzajúcom odseku odsúdenému bol započítaný výkon väzby do ( súhrnného) nepodmienečného trestu odňatia slobody, čo v konečnom dôsledku rovnako znamená, že odsúdenému sa skrátil výkon trestu o dobu, ktorú bol vo výkone väzby.
Ak by Najvyšší súd SR zohľadnil aj túto prinajmenšom veľmi podstatnú skutočnosť, trest zákazu činnosti by odsúdenému v žiadnom prípade nemohol plynúť počas výkonu väzby, nakoľko v zmysle ustanovenia § 61 odsek 7 (teraz odsek 8) sa do výkonu trestu zákazu činnosti nezapočítava doba výkonu nepodmienečného trestu.
Ďalším problémom v súdnej praxi býva aj určenie začiatku plynutia trestu zákazu činnosti. Všeobecne platí, že trest zákazu činnosti začína plynúť dňom právoplatnosti, či už rozsudku alebo trestného rozkazu. Problém nastáva vtedy, ak je odsúdenému viackrát po sebe uložený trest zákazu činnosti , vzhľadom na charakter trestnej činnosti, ktorej sa pravidelne dopúšťa pri vedení motorového vozidla. V uvedenom prípade nemôže odsúdenému začať plynúť trest zákazu činnosti právoplatnosťou, nakoľko platí zásada, že odsúdený vykoná uložené tresty postupne. Pre určenie začiatku plynutia trestu zákazu činnosti bude rozhodujúce, kedy odsúdený vykoná daný trest zákazu činnosti v inej trestnej veci resp. v iných jeho trestných veciach. Uvedená skutočnosť sa dá verifikovať na základe vyžiadania správy od súdov, ktoré mu uložili trest zákazu činnosti, resp. v zložitejších prípadoch, ak bol odsúdený striedavo na slobode alebo vo výkone trestu odňatia slobody aj dožiadaním Archívu Zboru väzenskej a justičnej stráže Leopoldov, ktorý vedie presnú evidenciu vykonaných trestov odňatia slobody v jednotlivých trestných veciach. Na základe takto uvedeného postupu môže súd jednoznačne určiť predpokladaný začiatok plynutia trestu zákazu činnosti.
Ďalší nedostatok vidieť možno v zákonnej úprave § 61 odsek 8 Trestného zákona, kde zákonodarca uviedol, že do doby výkonu trestu zákazu činnosti sa nezapočítava doba výkonu nepodmienečného trestu odňatia slobody, pričom vhodné a až žiaduce by bolo doplniť, že odsúdenému nemožno do doby výkonu zákazu činnosti započítať aj dobu po ktorú bol vo výkone väzby.
JUDr. Boris Šiška
justičný čakateľ
Krajského súdu v Nitre
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.