Je možné spáchať majetkový trestný čin na viacerých osobách? Protichodné názory Najvyššieho súdu SR
V mojom príspevku sú uvedené dva odlišné názory Najvyššieho súdu SR, ktoré sa týkajú možnosti spáchania majetkového trestného činu závažnejším spôsobom konania podľa § 138 písm. j Tr. zákona, teda na viacerých osobách. Pre lepšiu prehľadnosť nebudem uverejňovať oba názory v plnom znení, ale pokúsim sa urobiť krátky rešerš týchto protichodných názorov NS SR:
1/ Stanovisko trestnoprávneho kolégia NS SR z 9. 12. 2014 sp. zn. Tpj 69/2014
Stanovisko sa týka prípadu pokračovacieho zločinu krádeže podľa § 212 ods. 2 písm. a), ods. 4 písm. b) Tr. zákona a pokračovacieho zločinu podvodu podľa § 221 ods. 1, ods. 3 písm. c) Tr. zákona (§ 138 písm. j/ TZ)
Objektom trestných činov proti majetku je ochrana
majetku a majetkových práv ustanoveniami uvedenými
v štvrtej hlave osobitnej časti Trestného zákona (§ 212 až 249
Tr. zák.).
Individuálnym objektom trestného činu krádeže podľa § 212 Tr. zák. je ochrana vlastníckeho vzťahu k určitým veciam, legálnej držby veci a faktickej dispozície s vecou. Predmetom útoku je vec patriaca nositeľovi týchto vzťahov dotknutých protiprávnym zásahom páchateľa, vo vzťahu ku ktorému sú hmotné predmety útoku cudzou vecou. Ak je taký čin spáchaný na ujmu viacerých osôb, napr. formou pokračovania v trestnej činnosti, je naplnený znak spáchania činu závažnejším spôsobom konania podľa § 138 písm. j/ Tr. zák., teda spáchanie činu na viacerých osobách.
2/ Rozsudok Najvyššieho súdu sp. zn. 3Tdo 75/2012
Toto rozhodnutie sa týka prípadu pokračovacieho zločinu krádeže podľa § 212 ods. 2 písm. a), ods. 4 písm. b) Tr. zákona (§ 138 písm. j/ TZ)
Základnou otázkou pre posúdenie aplikácie ustanovenia § 138 písm. j/ Tr. zák. (na viacerých osobách) je, kedy je trestný čin spáchaný na osobe. Rozhodujúcim je posúdenie nielen objektu trestného činu, ale aj predmetu útoku, na ktorý páchateľ bezprostredne útočí. V prípade trestného činu krádeže je objektom ochrana majetkových práv, pričom predmetom útoku je v tomto prípade cudzia vec. Z uvedeného možno jednoznačne vyvodiť, že predmetom útoku nie je osoba, a teda nejde o trestný čin spáchaný na osobe. Pri trestnom čine krádeže podľa § 212 Tr. zák. nie je potom možné aplikovať osobitný kvalifikačný pojem podľa § 138 písm. j/ Tr. zák. Osobitný kvalifikačný pojem podľa § 138 písm. j/ Tr. zák. by bolo možné aplikovať v prípade, ak by bol trestný čin spáchaný proti životu, zdraviu jednotlivých osôb, resp. zásahu do ich telesnej integrity, nakoľko v takomto prípade by bol predmetom útoku človek.
Ja osobne sa prikláňam k druhému právnemu názoru, pretože pokračovací trestný čin je iba umelá právna konštrukcia, ktorá síce viacero čiastkových útokov posudzuje hmotnoprávne ako jeden skutok, avšak fakticky o jeden skutok nejde, nakoľko vnútorne pozostáva z viacerých čiastkových útokov. Tento záver vyslovil aj Najvyšší súd vo svojom uznesení z 15.01.2008, sp. zn. 2 Tost 1/2008, z ktorého vyplýva, že každý čiastkový útok pokračovacieho trestného činu je v procesnom práve považovaný za samostatný skutok. Podporne uvádzam citáciu z publikácie s názvom „Trestný čin podvodu - komentár s judikatúrou“, ktorého autorom je JUDr. Peter Šamko (str. 274), v tejto kapitole sa autor venuje možnosti spáchania trestného činu podvodu (ale aj iného majetkového trestného činu) na viacerých osobách: „Závažnejší spôsob konania na viacerých osobách nie je možné použiť nielen pri pokračovacom trestnom čine, ale aj v prípadoch, keď ide o opakovanie toho istého trestného činu (keď ide o viacero samostatných skutkov, teda ak nie sú splnené podmienky na posúdenie konania páchateľa ako jedného pokračovacieho trestného činu, takisto nie je možné tieto viaceré následky sčítať a vysloviť naplnenie znaku na viacerých osobách).“ Autor knihy vyslovil taktiež názor, že pri majetkových trestných činoch dochádza k útoku na cudzí majetok, teda páchateľ môže útočiť na viaceré majetky (resp. veci) a nie na viaceré osoby.
Slovné spojenie „páchanie trestného činu“ na účely § 138 Tr. zákona vyžaduje, aby sa jednalo o jeden skutok, teda jedno konanie z hľadiska hmotnoprávneho a aj procesnoprávneho a nehovorí nič o pokračovaní toho istého trestného činu.
Podľa môjho názoru odhliadnuc od toho či sa jedná o pokračovací trestný čin alebo nie, je vylúčené spáchať akýkoľvek majetkový trestný čin závažnejším spôsobom konania podľa 138 písm. j/ Tr. zákona (na viacerých osobách), pretože tieto trestné činy sú páchané na cudzích majetkoch a nie na osobách.
Ad absurdum uvediem príklad a ponechám na čitateľovi, aby si vytvoril vlastný názor na túto problematiku.Predstavme si dva prípady:
1/ páchateľ odcudzí bicykel v hodnote 1.500,- €, ktorý patrí jednému vlastníkovi a teda spácha prečin krádeže podľa § 212 ods. 1 Tr. zákona
2/ páchateľ odcudzí rovnaký bicykel ako v prípade číslo 1, avšak v tomto prípade je vo vlastníctve 3 osôb (každá z osôb zaplatila 1/3 ceny bicykla a využívajú bicykel spoločne – tzv. „na striedačku“), pričom ak by sme prijali názor, že je možné spáchať trestný čin proti majetku (v tomto prípade krádež) na viacerých osobách, tak by došlo k spáchaniu zločinu krádeže podľa § 212 ods. 1, ods. 4 písm. b) Tr. zák. s poukazom na § 138 písm. j) Tr. zákona (na viacerých osobách)
Takže, ktorá alternatíva sa vám zdá právne konformnejšia?
Svoj príspevok by som rád zakončil iným prípadom z praxe, s ktorým sa často stretávam a to konkrétne sospáchaním trestného činu poškodzovanie cudzej veci podľa § 245 Tr. zákona, ktorý je spáchaný závažnejším spôsobom konania podľa § 138 pím. a) Tr. zákona, teda so zbraňou. Túto právnu kvalifikáciu považujem za nesprávnu, pretože podľa môjho názoru nie je možné spáchať trestný čin so zbraňou v tom prípade, ak páchateľ použije, alebo zamýšľa použiť zbraň iba proti veci a nie proti človeku, nakoľko zbraňou sa rozumie každá vec, ktorou možno urobiť útok proti telu dôraznejším (§ 122 ods. 3 TZ). Podporne Uznesenie Vyššieho vojenského súdu Trenčín sp.zn. 1 To 60/95.
Autor: JUDr. Ľubomír Macháček
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.