Rozotieranie exkrementov po tele ženy na mieste verejnosti prístupnom – trestný čin, či priestupok?
Posledných cca. 5-6 mesiacov sa v médiách a na sociálnych sieťach objavujú prípady, keď sú ženy v Bratislave terčom útokov neznámeho páchateľa (resp. páchateľov) a to tak,že k nim zozadu pristúpi neznáma osoba, ktorá ich zovrie do objatia a následne začne po ich tele, najmä po tvári a vlasoch rozotierať výkaly, pričom k týmto útokom dochádza na verejne prístupných miestach (na ulici, na zastávke MHD, v prostriedkoch hromadnej dopravy a pod.). Keďže prišlo k viacerým takýmto prípadom, na rôznych miestach, v rôznych okresoch Bratislavy prejavila sa nejednotnosť v právnej kvalifikácii tohto protiprávneho konania (ako sa to často stáva v aplikačnej praxi), pretože niektoré útoky sú kvalifikované ako prečin výtržníctvo podľa § 364 ods. 1 písm. e) Tr. zákona, ale vyskytol sa aj prípad, keď OČTK vyhodnotili toto konanie iba ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu podľa § 49 ods. 1 písm. d) zákona o priestupkoch.
Výtržníctvo podľa § 364 ods. 1 písm. e) Tr. zákona spácha ten, kto sa dopustí slovne alebo fyzicky, verejne alebo na mieste verejnosti prístupnom hrubej neslušnosti alebo výtržnosti tým, že vyvoláva verejné pohoršenie vykonávaním pohlavného styku alebo vykonaním sexuálneho exhibicionizmu alebo iných patologických sexuálnych praktík.
Miestom prístupným verejnosti sa rozumie každé miesto, na ktoré má prístup široký okruh individuálne neurčených ľudí a kde sa tiež spravidla zdržiava viac ľudí, takže výtržnosť môžu postrehnúť viacerí ľudia, hoci v čase činu tam nemusia byť prítomní.
Verejným pohoršením sa rozumie také vnímanie konania páchateľa, ktoré je v rozpore so zásadami morálky, etiky a spolunažívania medzi občanmi a u skupiny ľudí vyvoláva vážne morálne odsúdenie a pohoršenie.
Všetky OČTK, ktoré sa zaoberajú týmito útokmi sa v zásade zhodnú v tom, že rozotieranie výkalov po tele ženy je jednoznačne patologickou sexuálnou praktikou,a keď k útoku príde na ulici, na zastávke alebo v prostriedku hromadnej prepravy,je čin spáchaný na mieste verejnosti prístupnom, avšak „kameňom úrazu“ je to, či páchateľ vyvoláva svojím konaním verejné pohoršenie.OČTK, ktoré útoky kvalifikujú iba ako priestupky svoje rozhodnutia opierajú o to, že k útoku síce prišlo na mieste verejnosti prístupnom, avšak pri týchto útokoch sa nikto iný okrem „obete“ a páchateľa na mieste činu nenachádzal a preto páchateľ nemohol u nikoho vyvolať verejné pohoršenie, povedané inak niet nikoho koho by to pohoršilo. To,že na mieste činu sa okrem ženy nikto iný nenachádza je v podstate logické, pretože keby tam bolo viac ľudí, páchateľ sa k útoku neodhodlá a z tohto dôvodu si vyberá ženy bez doprovodu a miesta, ktoré sú síce verejnosti prístupné, avšak vzhľadom napríklad na neskoršiu večernú hodinu sú opustené.
Dovolím si nesúhlasiť s argumentom, že páchateľ nevyvolal verejné pohoršenie, pretože v čase útoku sa na mieste nenachádzal nikto iný okrem obete, pretože podľa môjho názoru zo žiadneho ustanovenia trestného zákona nevyplýva, že aby bolo vyvolané verejné pohoršenie musí byť vnímanie protiprávneho konania páchateľa inými osobami priame, teda že verejné pohoršenie musí páchateľ vyvolať iba ihneď a priamo na mieste útoku u osôb, ktoré sa tam reálne, fyzicky nachádzajú, pretože v zákone nie je uvedené, že páchateľ vyvolal verejné pohoršenie vykonávaním patologických sexuálnych praktík, ale zákonodarca zvolil formuláciu vyvoláva verejné pohoršenie vykonaním (nie vykonávaním, ako je to pri súloži) patologických sexuálnych praktík , čo je podľa môjho názoru potrebné vykladať tak, že postačuje, ak verejné pohoršenie vznikne aj u osôb, ktoré nie sú priamo prítomné pri vykonávaní týchto praktík, ale sa o ich vykonaní dozvedia s časovým odstupom napríklad z médií, zo sociálnych sietí, z rozprávania obetí a pod. Médiá a sociálne siete prinesú informáciu, ktorej obsahom je, že páchateľ vykonal (nie práve vykonáva) patologickú sexuálnu praktiku na verejne prístupnom mieste a práve toto vykonanie, ktoré sa stalo v minulosti vyvoláva u adresáta (v spoločnosti)tejto informácie verejné pohoršenie.Tento môj právny názor má už teraz viacero odporcov, ktorí poukazujú na neurčitosť právnej úpravy, preto by bolo možno vhodné upraviť znenie tohto ustanovenia nasledovne: „vykonávaním pohlavného styku alebo vykonaním sexuálneho exhibicionizmu alebo iných patologických sexuálnych praktík, ktoré sú spôsobilé vyvolať verejné pohoršenie.“
OČTK, ktoré považujú tieto útoky za priestupok vo svojich rozhodnutiach konštatujú, že okrem nenaplnenia formálnych znakov trestného činu výtržníctvo, nebol naplnený ani materiálny znak trestného činu, v zmysle § 10 ods. 2 Tr. zákona a nejde o prečin, nakoľko pri týchto útokoch je ženám spôsobená len psychická ujma, šok a škoda na majetku znečistením oblečenia, avšak neutrpeli ujmu na zdraví a preto závažnosť skutku je pre spoločnosť nepatrná. S týmto konštatovaním taktiež nesúhlasím, pretože závažnosť a nebezpečnosť útoku podstatne zvyšuje skutočnosť (teraz budem spomínať okolnosti z reálneho prípadu), že páchateľ ženu pevne zovrie do objatia a aj napriek tomu, že sa žena aktívne bráni, kričí, snaží sa mu vytrhnúť, odtláča ho, dokonca ho poškriabe na tvári jej násilne rozotiera výkaly po tele. Takýto útok podľa mňa môže naplniť aj skutkovú podstatu trestného činu obmedzovanie osobnej slobody podľa § 183 Tr. zákona.
Ak ste sa nestotožnili s mojím právnym názorom uvedeným vyššie ponúkam ešte jednu alternatívu, ako toto konanie posudzovať – mohli by sme uvažovať aj o výtržníctve podľa § 364 ods. 1 písm. a) Tr. zákona:
„kto sa dopustí slovne alebo fyzicky, verejne alebo na mieste verejnosti prístupnom hrubej neslušnosti alebo výtržnosti tým, že napadne iného.“
Hrubou neslušnosťou sa rozumie konanie, ktorým sa hrubo porušujú pravidlá občianskeho spolunažívania a zásady občianskej morálky, pričom sa asi zhodneme, že páchateľ týmto svojím konaním ženu hrubo uráža, zásadne porušuje pravidlá občianskeho spolunažívania a ponižuje dôstojnosť ženy.
Ak to zhrnieme páchateľ sa dopustí fyzicky hrubej neslušnostia to na mieste verejnosti prístupnom tým, že ženu zozadu chytí, násilne ju zovrie do objatia a aj napriek tomu, že sa aktívne bráni po nej rozotiera výkaly, čo sa dá podľa mňa označiť aj za napadnutie iného - ženy.
Možno ste sa s mojimi právnymi závermi nestotožnili, možno máte aj vy názor, že takéto útoky by sa mali posudzovať ako iný trestný čin alebo dokonca by mali byť posudzované iba ako priestupky, preto nechám na čitateľovi, nech si vytvorí vlastný právny názor, mojou snahou bolo naštrbiť argumentáciu OČTK, ktoré striktne vyžadujú, aby pri útoku bola reálne skupina osôb, u ktorej je vyvolané verejné pohoršenie, pretože splnenie tejto podmienky je v drvivej väčšine prípadov nereálne, už z vyššie uvedených dôvodov. Právo je argumentatívna veda a je len na vás (čitateľoch), ku ktorej argumentácii sa prikloníte.
JUDr. Ľubomír Macháček
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.