Autor článku:
JUDr. Jaroslav Čierny - advokát
Názov článku:
Porušenie práva na obhajobu podkvalifikáciou skutku pri vznesení obvinenia a nezákonnosť dôkazov získaných za tejto situácie
Trestné stíhanie vo veci zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi podľa § 172 ods. 1 písm. a) Tr. zák. bolo Okresným riaditeľstvom PZ začaté v ranných hodinách dňa 11.10.2011 vykonaním neodkladného úkonu – obhliadkou miesta činu – políčka s rastlinami marihuany, pričom už úradný záznam vyšetrovateľa PZ o zaistení týchto rastlín obsahoval výrok „bolo pri obhliadke miesta nálezu zaistených 7 ks zelených rastlín, ktorých hmotnosť bola podľa kriminalistického technika odhadnutá na cca 10 kg, nakoľko na OR PZ nie je k dispozícii váha na váženie takého veľkého objemu rastlín, ako boli zaistené.
Toho istého dňa o 12.10 hod. pracovníci operatívy Okresného riaditeľstva PZ predviedli na oddelenie osobu A.B. podľa § 18 ods. 3, 4, § 17 ods. 2 Zákona o Policajnom zbore, túto predvedenú osobu si o 14.00 hod. prevzal vyšetrovateľ PZ a predvedená osoba bola prepustená o 19.15 hod. Rovnako toho istého dňa o 15.50 hod. pracovníci operatívy Okresného riaditeľstva PZ predviedli na oddelenie osobu C. D. podľa § 17b ods. 1 zákona o Policajnom zbore, túto predvedenú osobu si o 16.00 hod. prevzala vyšetrovateľka PZ a predvedená osoba bola prepustená vo večerných hodinách. Osoba A. B. o 14.00 hod. ako svedok odmietla vo veci vypovedať, no už o 14.35 pri svojom opakovanom výsluchu ako svedka po nadpráci policajnej operatívy vypovedala o skutku, pre ktorý bolo začaté trestné stíhanie, tak, že priznala, že v priebehu roka 2011 spolu s osobou C. D. nasadili a starali sa o rastliny marihuany. Osoba C. D. o 16.05 pri svojom výsluchu svedka vypovedala tak, že rovnako priznala, že v priebehu roka 2011 nasadili spoločne s osobou A. B. rastliny marihuany a starali sa o ne.
Následne bolo osobám A. B. a C. D. vznesené obvinenie pre zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi podľa § 20 k § 172 ods. 1 písm. a) Tr. zák., pričom skutková veta uznesenia o vznesení obvinenia obsahovala m. i. výrok: „... bolo zaistených sedem kusov rastlín o výške od 1,8 m do 2 m, ... a zo zaisteného množstva rastlín by bolo možné pripraviť rádovo stovky dávok.“
KEÚ PZ Slovenská Ľupča zaslal vyšetrovateľovi PZ dňa 11.10.2011 ešte pred vznesením obvinenia o 15.11 hod. faxovým podaním predbežné vyjadrenie, v ktorom KEU PZ konštatoval, že ide o materiál o hmotnosti rádovo v desiatkach kg, analýzou v ňom konštatoval prítomnosť účinnej látky THC a vyslovil predpoklad, že počet dávok z upotrebiteľného materiálu sa bude pohybovať rádovo v stovkách dávok. Jazykové vyjadrenie „rádovo stovky dávok“ vyjadruje, že ich bude aspoň niekoľko sto, čo zodpovedá právnej kvalifikácii vo vyšších odsekoch § 172 Tr. zák.
Osoby A. B. a C. D. boli následne v čase od 18 do 19 hod. vypočutí ako obvinení, a ku skutku uvedenom v skutkovej vete uznesenia o vznesení obvinenia sa priznali. Po ich výsluchu ako obvinených bol vo veci vypočutý svedok E.F., ktorý obvinených z trestnej činnosti usvedčoval.
V prípravnom konaní bol vypracovaný znalecký posudok KEU PZ Slovenská Ľupča, ktorý m. i. konštatoval, že rastlinný vysušený upotrebiteľný rastlinný materiál niekoľko kilogramov so zastúpením 10,3 % hmotnostných účinnej látky, čo zodpovedalo niekoľkým desiatkam tisíc obvykle jednorazových dávok, ako aj odborné vyjadrenie Prezídia PZ, ÚBOK, Národnej protidrogovej jednotky, ktorým bola vyčíslená hodnota upotrebiteľného materiálu až na niekoľko stotisíc Eur. Následne boli obvinení vyšetrovateľom PZ upozornení na zmenu právnej kvalifikácie na obzvlášť závažný zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi podľa § 172 ods. 1 písm. a), ods. 3 písm. c) Tr. zák. a obaja si zvolili obhajcu. Prípravné konanie neprinieslo viac usvedčujúcich dôkazov ako tých, ktoré boli získané výsluchom obvinených a svedka E. F. dňa 11.10.2011, obvinení po zmene právnej kvalifikácie na obzvlášť závažný zločin už s obhajcom popreli spáchanie skutku a svedok E. F. (vypočúvaný opakovane s hrozbou uloženia poriadkovej pokuty) odmietol vypovedať pre dôvod podľa ust. § 130 ods. 2 Tr. por. pre nebezpečenstvo spôsobenia trestného stíhania jemu.
Obhajobná argumentácia obvinených už v návrhu na zastavenie trestného stíhania po skončení prípravného konania spočívala v nasledovných rovinách:
Podľa judikátu trestnoprávneho kolégia Krajského súdu v Žiline Jtk 13/11 zo dňa 16.11.2011 právna kvalifikácia skutku vymedzeného v uznesení o vznesení obvinenia musí zodpovedať konformnému výkladu práva v jeho principiálnych štandardoch tak, aby vyšetrovateľ nemohol použitím nesprávnej právnej kvalifikácie (miernejšej) znevýhodniť obvineného v tom, že ho ukráti o právo na obhajobu už od okamihu vznesenia obvinenia. Pre účely trestného konania, najmä pokiaľ ide o povinnú obhajobu podľa § 37 ods. 1 písm. c) Tr. por., je rozhodné obsahové vymedzenie skutku v uznesení o začatí trestného stíhania a vznesení obvinenia a tomu zodpovedajúca právna kvalifikácia, a nie právna kvalifikácia skutku ustálená policajtom. Je neprípustné tolerovať nesprávnu právnu kvalifikáciu skutku, najmä v prípade, ak policajt posúdi skutok „miernejšie“, ako by mal byť správne posúdený. V takýchto prípadoch totižto policajt manipulačným spôsobom „zavádza“ obvineného, čím hrubo porušuje jeho právo na obhajobu.
V súvislosti s predbežným vyjadrením KEÚ PZ Slovenská Ľupča zo dňa 11.10.2011 (ktoré zaslal vyšetrovateľovi PZ o 15.11 hod. faxovým podaním, t. j. pred vznesením obvinenia, nakoľko obaja obžalovaní boli v tom čase ešte v procesnom postavení svedkov, kde bolo konštatované, že ide o materiál o hmotnosti rádovo v desiatkach kg, analýzou v ňom konštatoval prítomnosť účinnej látky THC a vyslovil predpoklad, že počet dávok z upotrebiteľného materiálu sa bude pohybovať rádovo v stovkách dávok),je zrejmé, že orgán prípravného konania mal už pri vznesení obvinenia vedomosť o tom, že právna kvalifikácia skutku má byť podľa § 172 ods. 2, resp. ods. 3 Tr. zák., kde však už ide o prípad povinnej obhajoby podľa § 37 ods. 1 písm. c) Tr. por.. Taktika orgánu prípravného konania však spočívala v tom, že vzniesol obvinenie podľa § 172 ods. 1 Tr. zák., a to z dôvodu potreby zabezpečenia neprítomnosti obhajcu v počiatočnom štádiu prípravného konania vzhľadom na hroziacu dôkaznú núdzu v prípade napr. využitia práva obvinených odmietnuť vypovedať podľa § 130 ods. 2 Tr. por.. Pritom podozrivý A. B. toto právo dňa 11.10.2011 o 14.10 hod. najprv využil, no už 14.35, t. j. nie ani pol hodinu po predošlej výpovedi, mal zmeniť svoj názor a mal vypovedať vo svoj neprospech. Pokiaľ A. B. ako svedok prejavil svoju vôľu odmietnuť vypovedať dňa 11.10.2011 o 14.10 hod., na základe akej právomoci ho na polícii zadržiavali (nešlo o osobu pristihnutú pri trestnom čine, ani o osobu na úteku) a predviedli pred vyšetrovateľa znova o 14.35 hod.? Aby zmenil svoje rozhodnutie odmietnuť vypovedať? Veď svedok po tom ako odmietne vypovedať má ísť domov, a nie byť zadržiavaný na polícii a znova predvedený pred vyšetrovateľa. Skutočnosť, že svedok A. B. mal za 25 minút zmeniť svoju vôľu odmietnuť vypovedať, preukazuje jeho následnú verziu o tom, že k výpovedi bol políciou nútený. Aj judikatúra Európskeho súdu pre ľudské práva uvádza, že ak majú prvé policajné výsluchy rozhodujúci význam pre perspektívy obhajoby v ďalších štádiách konania, uvedené ustanovenie (čl. 6 ods. 3 písm. c) Dohovoru) vyžaduje, aby mal obvinený pomoc obhajcu už v tomto okamihu (Murray v. Spojené kráľovstvo z 08.02.1996).
Pokiaľ išlo o predvedenie osôb A.B. a C.D. na policajné oddelenie dňa 11.10.2011 podľa Zákona o Policajnom zbore, toto je možné len vtedy, ak vyzvaná osoba odmietne alebo nemôže preukázať svoju totožnosť a len za účelom zistenia jej totožnosti (18 ods. 3, ods. 4 ZoPZ), pri nevyhovení výzve policajta podať vysvetlenie pri odhaľovaní priestupku, iného správneho deliktu či pri pátraní po osobách a veciach (§ 17 ods. 2), alebo na dožiadanie príslušného orgánu podľa osobitných predpisov (§ 17b ods. 1, pri ktorom poznámka označená ako 8a) odkazuje m. i. ako na osobitný predpis na § 120 ods. 3 Tr. por. (predvedenie obvineného v špecifických prípadoch) a § 128 Tr. por. (predvedenie svedka, ktorý sa nedostavil k úkonu napriek predvolaniu)). V prípade A. B. a C. D. nešlo však o žiadny z uvedených zákonných dôvodov predvedenia, napriek tomu, že policajný orgán tieto dôvody predvedenia v úradných záznamoch o ich predvedení z 11.10.2011 konštatuje.Tieto osoby boli označené ako možní svedkovia k trestnej činnosti, pre ktorú bolo v ranných hodinách dňa 11.10.2011 začaté trestné stíhanie.
Následne, po doručení návrhu na zastavenie trestného stíhania z uvedených dôvodov, dozorujúci prokurátor nariadil vypočuť ako svedkov operatívnych pracovníkov PZ, ktorí osoby A. B. a C. D. na políciu predvádzali.Z výpovedí uvedených svedkov okrem tvrdenia, že A. B. a C. D. sa samozrejme ku skutku priznali dobrovoľne, vyplynulo, že obvinených „predviedli“ a „vyťažili“ po začatí trestného stíhania podľa zákona o Policajnom zbore. Vydaním uznesenia o začatí trestného stíhania dňa 11.10.2011 po neodkladnom úkone – obhliadke miesta činu dňa 11.10.2011 v ranných hodinách bolo iniciované prípravné konanie v súlade s ust. § 199 ods. 1 Tr. por.. Začatie trestného stíhania obligátne podmieňuje obstarávanie a vykonávanie dôkazov podľa Trestného poriadku. Postup podľa zákona o Policajnom zbore použiť len vo vyššie uvedených prípadoch. Postup podľa § 85 Tr. por. nebol podľa výpovedí týchto svedkov použitý, a ani použitý byť nemohol s poukazom na obsah normy ust. § 85 ods. 1 Tr. por.. Obhajoba sa preto týchto ako svedkov bez relevantnej odpovede dotazovala (s priamym poukazom na čl. 2 ods. 2 Ústavy SR, podľa ktorého štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon), akú právomoc vykonávali operatívni pracovníci PZ pri predvádzaní, vyťažovaní a obmedzovaní osobnej slobody A. B. a C. D. v poobedňajších hodinách dňa 11.10.2011 (viac ako 5 hodín!), keď po začatí trestného stíhania im mohli max. doručiť predvolanie na výsluch svedka? Išlo o výkon právomoci v súlade so zákonom? Akú právomoc vykonával vyšetrovateľ PZ, keď mal dať operatívnym pracovníkom PZ pokyn na takýto postup? Polícia nedisponovala dňa 11.10.2011 legálnou donucovacou právomocou „predviesť“, „vyťažiť“ a obmedzovať osobnú slobodu možným svedkom po začatí trestného stíhania, títo na polícii (s výnimkou dobrovoľnosti) nemali vôbec čo robiť, naopak, po doručení predvolania na výsluch svedka mali mať čas na zváženie svojej následnej obhajoby (využitia práva podľa § 130 ods. 2 Tr. por., práva zvoliť si obhajcu, etc.).Zadržiavanie či odovzdávanie si obvinených či svedkov postupom bez opory v zákone týchto ako ľudí konaním polície eliminovalo do pozície nikomu nepatriacich vecí. Svedkovia – policajti uvedené pomenovali ako „výpomoc“ v prvotných fázach prípravného konania či „stráženie“ vtedy obvinených počas ich „pobytu na polícii“ z „taktických dôvodov“.
Výsledkom výkonu právomoci v rozpore so zákonom nemôže byť zákonne získaný dôkaz. Výsluch uvedených svedkov potvrdil, že nezákonnosť dôkazov nie je daná len porušením práva obvinených na obhajobu, ale aj výkonom policajnej právomoci spôsobom, ktorý zákon nepripúšťa.
Po podaní obžaloby a na hlavnom pojednávaní obžalovaní využili svoje právo a odmietli vypovedať a svedok E. F. napriek uloženiu poriadkovej pokuty súdom tiež odmietol vypovedať pre nebezpečenstvo privodenia si trestného stíhania, a tak boli čítané výpovede týchto osôb z 11.10.2011 postupom podľa § 258 ods. 4 Tr. por., resp. § 263 ods. 3 písm. c) Tr. por.. Súd prvého stupňa uznal obžalovaných vinnými pre obzvlášť závažný zločin podľa 172 ods. 1 písm. a), ods. 3 písm. c) Tr. zák. a odsúdil ich na tresty odňatia slobody vo výmere 15 rokov.
Súd prvého stupňa sa s obhajobnou argumentáciou o podkvalifikácii skutku pri vznesení obvinenia s následkom porušenia práva obvinených na obhajobu a nezákonnosti dôkazov získaných z dôkazných prostriedkov z 11.10.2011 vysporiadal tak, že bez bližšej analýzy obsahu THC v zaistenom rastlinnom materiáli bolo dôvodné vznesenie obvinenia len podľa ods. 1 § 172 Tr. zák., a že od vyšetrovateľky by nebolo spravodlivé požadovať, aby v čase vznesenia obvinenia mala predpokladať kvalifikáciu podľa vyšších odsekov § 172 Tr. zák., hoci z predbežného vyjadrenia KEU PZ už pred vznesením obvinenia mala vedomosť o tom, že rastlinný materiál, rádovo v desiatkach kilogramov, s potvrdenou prítomnosťou účinnej látky THC, bude predstavovať rádovo stovky dávok. Súd prvého stupňa teda za takejto situácie uprednostnil dohady o tom, čo by bolo možné od vyšetrovateľa „spravodlivo požadovať“ (hoci vyšetrovateľ je profesionál rozhodujúci o vznesení obvinenia s konkrétnou právnou kvalifikáciou skutku, od čoho sa odvíja aj prípad povinnej obhajoby), pred právom obvineného na obhajobu vo formálnom aj materiálnom zmysle, nosným pilierom trestného procesu. Orgány činné v trestnom konaní majú postupovať tak, aby bol zistený skutkový stav veci, o ktorom nie sú dôvodné pochybnosti, a to v rozsahu nevyhnutnom na ich rozhodnutie (§ 2 ods. 10 Tr. por.). V tejto súvislosti je špekulácia o tom, čo možno alebo nemožno od vyšetrovateľa „spravodlivo požadovať“, pri hodnotení zákonnosti dôkazu súdom právne neprípustná, nakoľko takého hodnotenie zákonnosti dôkazu za uvedenej situácie dňa 11.10.2011 je v priamom rozpore so základným zásadami trestného procesu, m. i. zásadou stíhania zákonným spôsobom, zásadou práva na spravodlivý proces, zásadou zabezpečenia práva na obhajobu, vyhľadávacou zásadou, a v neposlednom rade so zásadou v pochybnostiach v prospech obvineného. Skutočnosti vyplývajúce z predbežného vyjadrenia KEÚ PZ, ktorým vyšetrovateľka disponovala už pred vznesením obvinenia, boli práve naopak zámerne interpretované v neprospech oboch obvinených s následkom svojvoľného a úplne zrejmého porušenia ich práva na obhajobu. Zmyslom citovaného judikátu trestnoprávneho kolégia Krajského súdu v Žiline Jtk 13/11 je nepochybne aj to, aby obvinený v prípade, že sa ku skutku priznáva, poznal už v tomto momente jeho skutočnú právnu kvalifikáciu (a teda výšku hroziaceho trestu), a pokiaľ policajt kvalifikuje skutok miernejšie, ako to zodpovedá obsahovému vymedzeniu skutku v uznesení o vznesení obvinenia, policajt manipulačným spôsobom „zavádza“ obvineného, čím hrubo porušuje jeho právo na obhajobu. Dôkazom toho, že vyšetrovateľka mala už v čase vznesenia obvinenia vedomosť o tom, že skutok mal byť kvalifikovaný vo vyšších odsekoch § 172 Tr. zák., kde už ide o prípad povinnej obhajoby, je aj to, ako mal orgán prípravného konania dňa 11.10.2011 naponáhlo s úmyslom dosiahnuť získanie usvedčujúcich dôkazov hneď, a s tým súvisí aj nezákonné obmedzenie osobnej slobody A. B. a C. D. v tento deň už popísaným spôsobom. Ak by tomu tak nebolo, vyšetrovateľka by počkala so vznesením obvinenia až po oboznámení sa so závermi znaleckého posudku. Vyšetrovateľ ako profesionál má vedieť predpokladať za daného skutkového stavu správnu právnu kvalifikáciu, a pokiaľ tak v tomto prípade neurobí, ide o úmysel.
Od začiatku teda išlo o prípad povinnej obhajoby, trestné konanie predstavuje od svojho začiatku až po koniec organický celok s nutnosťou realizácie garancií na ochranu práv a slobôd zo strany orgánov činných v trestnom konaní, pričom v celom konaní nesmie byť ani náznak porušenia práva na obhajobu s dôsledkom absolútnej neúčinnosti takto získaných dôkazných prostriedkov. Je teda faktom, že orgán prípravného konania už pred vznesením obvinenia mal vedomosť o nutnosti právnej kvalifikácie skutku vo vyšších odsekoch § 172 Tr. zák., no z dôvodu nepohodlnosti prítomnosti obhajcu už v tomto štádiu použil popísanú a zrejme celkom bežnú taktiku (inak by sa ňou judikatúra osobitne nezaoberala). Práve pri takejto povahe skutku, pre ktorý bolo vznesené obvinenie (victimlesscrime), kde nedošlo k pristihnutiu obžalovaných pri páchaní tvrdeného trestného činu a prípravné konanie trpí núdzou usvedčujúcich dôkazov, je dodržanie práva na obhajobu obligátnou náležitosťou zákonného získavania dôkazov, najmä ak výpoveď obvineného môže byť usvedčujúcim dôkazom (Murray v. Spojené kráľovstvo).Podľa právnej vety judikátu publikovaného pod R 2/2003 materiálnym obsahom práva obvineného na obhajobu a jeho súčasťou je aj právo obhajovať sa prostredníctvom obhajcu, pričom na uplatnenie tohto práva mu musí byť poskytnutá reálna možnosť. Preto výsluch obvineného, ktorý nie je neodkladným alebo neopakovateľným úkonom a ktorý je vykonávaný v čase, keď obvinený nemá obhajcu, hoci ide o prípady povinnej obhajoby, je dôkazom absolútne neúčinným a nemožno ho v trestnom konaní použiť. V takomto prípade napraviť chybu takto vykonaného dôkazného prostriedku nemôže ani obvinený svojim vyhlásením, že súhlasí s výsluchom bez účasti obhajcu.Zápisnicu o takomto výsluchu obvineného nie je možné ani prečítať na hlavnom pojednávaní a oprieť o ňu skutkové závery.
V súvislosti s obhajobnou argumentáciou o výkone policajnej právomoci v rozpore so zákonom dňa 11.10.2011, súd prvého stupňa uviedol len to, že obžalovaní nepodali na policajtov trestné oznámenie ani sa na nich inak nesťažovali, a že neprihliadal na výpovede obvinených pred vznesením obvinenia, ale až na ich výpovede ako obvinených, nič viac. V danej súvislosti je úplne irelevantné, či obžalovaní podávali na policajtov trestné oznámenia pre celkom zrejmé obmedzovanie osobnej slobody v súbehu so zneužívaním právomoci verejného činiteľa, orgány činné v trestnom konaní sú predsa povinné stíhať každú trestnú činnosť z úradnej povinnosti. Je samozrejmé, že výpovede svedkov uskutočnené pred vznesením obvinenia nemôžu tvoriť podklad pre rozhodnutie, podstatou uvedenej argumentácie bolo však to, že pokiaľ boli obvinení nezákonne predvedení, „zadržiavaní“, „odovzdávaní“, „strážení z taktických dôvodov“, „prevzatí vyšetrovateľkou“ a večer „prepustení“, spôsobuje to nezákonnosť všetkých dôkazov získaných z dôkazných prostriedkov dňa 11.10.2011.Listina osvedčujúca obsah procesne nepoužiteľného dôkazu sa v spise nesmie ani vôbec nachádzať, aby neovplyvňovala príslušné orgány trestného konania v rámci procesu hodnotenia dôkazov (uznesenie Najvyššieho súdu SR 5Tz/27/2004).Podľa rozhodnutia Najvyššieho súdu SR 1 Tost 18/2014 unesenie dôkazného bremena a „udržanie obžaloby“ je v každom prípade úlohou prokurátora, ktorý by už v procese získavania dôkazov v prípravnom konaní mal dbať na ich zákonnosť a ďalšiu použiteľnosť. Dôkazná núdza spôsobená nepoužiteľnosťou usvedčujúcich dôkazov zaobstaraných v prípravnom konaní, vedie v konaní pred súdom k vyhláseniu oslobodzujúceho rozsudku.
Po podanom odvolaní odvolací Krajský súd v Žiline rozsudkom 1To/15/2015-284 z 14.04.2015 zrušil rozsudok súdu prvého stupňa a obžalovaných spod obžaloby prokurátora okresnej prokuratúry podľa § 285 písm. c) Tr. por. oslobodil, nakoľko nebolo podľa názoru Krajského súdu preukázané, že skutok spáchali obžalovaní s tým, že rozsudok súdu prvého stupňa nie je správny ani zákonný a nemá dostatočnú oporu vo vykonaných dôkazoch. Odôvodnenie svojho rozhodnutia oprel o príslušnú judikatúru, konštatoval v konaní porušenie práva na obhajobu podľa § 50 ods. 3 Ústavy SR a čl. 6 ods. 3 písm. b/, c/ Dohovoru stým, že na uplatnenie práva na obhajobu musí byť obvinenému poskytnutá reálna možnosť. Preto výsluch obvineného, ktorý nie je neodkladným a neopakovateľným úkonom a ktorý je vykonávaný v čase, keď obvinený nemá obhajcu, hoci ide o prípad povinnej obhajoby, je dôkazom absolútne neúčinným a nemožno ho v trestnom konaní použiť. Zápisnicu o výsluchu obvineného realizovanú za naznačenej situácie, pokiaľ nie je výsluch vykonaný spôsobom zodpovedajúcim Trestnému poriadku, nemožno na hlavnom pojednávaní prečítať postupom podľa § 258 ods. 4 Tr. por. a oprieť o ňu skutkové závery. Listina osvedčujúca obsah procesne nepoužiteľného dôkazu sa v spise nesmie ani vôbec nachádzať, aby neovplyvňovala príslušné orgány trestného konania v rámci procesu hodnotenia dôkazov. Právna kvalifikácia skutku vymedzeného v uznesení o vznesení obvinenia musí zodpovedať konformnému výkladu práva v jeho principiálnych štandardoch tak, aby vyšetrovateľ nemohol použitím nesprávnej právnej kvalifikácie (miernejšej) znevýhodniť obvineného v tom, že ho ukráti o právo na obhajobu už od okamihu vznesenia obvinenia. Pre účely trestného konania, najmä pokiaľ ide o povinnú obhajobu podľa § 37 ods. 1 písm. c) Tr. por., je rozhodné obsahové vymedzenie skutku v uznesení o začatí trestného stíhania a vznesení obvinenia a tomu zodpovedajúca právna kvalifikácia, a nie právna kvalifikácia skutku ustálená policajtom. Je neprípustné tolerovať nesprávnu právnu kvalifikáciu skutku, najmä v prípade, ak policajt posúdi skutok „miernejšie“, ako by mal byť správne posúdený. Vyšetrovateľka PZ už v počiatočných štádiách trestného konania mala vedomosť o tom, že ide o väčšiu hmotnosť zaistených rastlín. Disponovala úradným záznamom kriminalistického technika, z ktorého bolo zistiteľné, že orientačná hmotnosť zaistených rastlín predstavuje cca 10 kg. Pred vznesením obvinenia vyšetrovateľka disponovala aj predbežným vyjadrením KEU PZ Slovenská Ľupča, z obsahu ktorého o. i. vyplynulo, že predpokladaný počet dávok, ktoré by bolo možné pripraviť z upotrebiteľného podielu predloženého rastlinného materiálu, sa bude pohybovať rádovo v stovkách dávok. Z uvedenej analýzy krajský súd dospel k jednoznačnému záveru, že nesprávnym postupom vyšetrovateľky došlo k porušeniu práva na obhajobu. Už v počiatočnom štádiu trestného konania, t. j. pri vznesení obvinenia vyšetrovateľka mala stíhaný skutok právne kvalifikovať ako obzvlášť závažný zločin podľa § 172 ods. 1 Tr. zák. minimálne v spojitosti s § 172 ods. 2 psím. e) Tr. zák. (t. j. spáchanie tohto trestného činu vo väčšom rozsahu), ktorá kvalifikácia zakladá dôvod povinnej obhajoby v zmysle § 37 ods. 1 písm. c) Tr. por. V dôsledku podkvalifikácie vzneseného obvinenia a nerešpektovania povinnej obhajoby nemožno považovať usvedčujúce výpovede obžalovaných z prípravného konania zo dňa 11.10.2011 učinené bez prítomnosti obhajcu za zákonné dôkazy, na podklade ktorých možno rozhodnúť o vine obžalovaných. Vyššie uvedený stav zároveň diskvalifikuje výpovede obžalovaných z prípravného konania z 11.10.2011 z možnosti ich čítania na hlavnom pojednávaní. Prvostupňový súd rovnako nepostupoval správne, keď na hlavnom pojednávaní prečítal aj výpoveď svedka E.F. učinenú pri výsluchu dňa 11.20.2011. Krajský súd preto vylúčil uvedený dôkazný prostriedok zo štruktúry usvedčujúcich dôkazov. Z uvedeného vyplýva, že prvostupňový súd rozhodol o vine obžalovaných najmä na základe dôkazov, ktoré pre nezákonnosť ich získania posudzovať nemohol.
Pokiaľ ide o odvolaciu námietku obžalovaných, že operatívni pracovníci PZ vykonávali policajnú právomoc pri služobnom zákroku dňa 11.10.2011 v rozpore so zákonom (obmedzenie osobnej slobody obvinených mimo zákonný rámec), odvolací súd stručne uviedol, že podľa jeho názoru policajti vykonávajúci úkony vo vzťahu k obžalovaným pri vykonávaní služobného zákroku, ktorým plnili úlohy Policajného zboru, postupovali v súlade s ustanoveniami zákona o Policajnom zbore a pri služobnom zákroku neprekročili rozsah svojich oprávnení, ktoré im dáva zákon o Policajnom zbore na realizáciu služobného zákroku.
Záverom je potrebné uviesť, že v tomto konkrétnom prípade podkvalifikáciu skutku pri vznesení obvinenia s dôsledkom nezákonnosti dôkazov získaných v úvodnom štádiu prípravného konania za tejto situácie konštatoval už odvolací súd a obžalovaných spod obžaloby oslobodil. V inom skoršom prípade na obdobnú argumentáciu nereflektovali súdy SR ani v konaní o mimoriadnom opravnom prostriedku ani pri rozhodovaní o ústavnej sťažnosti, reflektoval na ňu až Európsky súd pre ľudské práva, ktorý konštatoval porušenie práva na spravodlivé súdne konanie a práva na obhajobu podľa čl. 6 ods. 1, ods. 3 písm. c) Dohovoru rozsudkom z 21.07.2015 vo veci sťažnosti Čierny v. Slovensko a Zachar v. Slovensko, pričom odsúdení do rozhodnutia ESĽP vykonali väčšinu uložených trestov za obdobnej situácie.
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.