Krajský súd v Trenčíne napadol ustanovenie § 9 ods. 2 Tr. por. na Ústavnom súde SR
Krajský súd v Trenčíne podal dňa 14.03.2016 na Ústavný súd SR návrh , v ktorom napadol ustanovenie § 9 ods. 2 Tr. por. (týkajúce sa čiastkového útoku pokračovacieho trestného činu), pričom žiada, aby Ústavný súd SR vydal nález, že ustanovenie § 9 ods. 2 Tr. por. nie je v súlade s článkom 4 ods. 1 Protokolu, s článkom 40 ods. 5 Listiny a s článkom 50 ods. 5 Ústavy SR. Navrhovateľ taktiež žiada dočasné pozastavenie účinnosti napadnutého ustanovenia.
Krajský súd v Trenčíne dospel k záveru, že pojem „čin“ v čl. 4 ods. 1 Protokolu, v čl. 40 ods. 5 Listiny a v čl. 50 ods. 5 Ústavy majú obsahovo totožný význam, ako pojem „skutok“ v ustanovení § 9 ods. 1 písm. e/ Trestného poriadku. Preto podľa názoru navrhovateľa ustanovenie § 9 ods. 2 Trestného poriadku umožňuje v rozpore so zásadou „ne bis in idem“ premietnutou do ustanovenia § 9 ods. 1 písm. e/ Trestného poriadku, trestne stíhať páchateľa pokračovacieho trestného činu za konanie, ktoré je v zmysle § 122 ods. 10 Trestného zákona nedielnou súčasťou „činu“ („skutku“), o ktorom bolo už predtým právoplatne rozhodnuté.
Celý návrh krajského súdu je možné prečítať tu:
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.