Autor článku:
JUDr. Vladimír Varga
sudca, Okresný súd Humenné
Právo obvineného na nestranný súd, rovnosť procesných strán a výklad ustanovenia § 321 ods. 1 písm. b) Trestného poriadku – zrušenie napadnutého rozsudku odvolacím súdom pre neúplnosť jeho skutkových zistení.
„ V prípade zrušenia napadnutého rozsudku odvolacím súdom podľa ustanovenia § 321 ods. 1 písm. b) Trestného poriadku, pre neúplnosť jeho skutkových zistení, ak vráti odvolací súd vec súdu prvého stupňa, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prejednal a rozhodol, nesmie nariadiť súdu prvého stupňa vykonávať dôkazy, ktoré doteraz procesné strany nenavrhli a ktoré by boli spôsobilé tvoriť podklad pre uznanie viny obvineného – pokiaľ tak urobí, vytvorí vlastne „manuál“ pre prokurátora, ako má v konaní pred súdom uniesť dôkazné bremeno.“
Zachovávajúc základnú zásadu trestného konania vyjadrenú v § 2 ods. 14 Trestného poriadku (ďalej len „TP“), podľa ktorej strany sú si v konaní pred súdom rovné, rešpektujúc ústavné právo obvineného na nestranný súd (čl. 46 ods. 1 a čl. 141 ods. 1 ústavy SR), rešpektujúc právo obvineného na spravodlivé súdne konanie uvedené v čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (oznámenie federálneho ministerstvo zahraničných vecí Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky uverejnené pod č. 209/1992 Zb.), súd nemôže z vlastnej iniciatívy (teda bez návrhu prokurátora) vykonávať dôkazy usvedčujúce obvineného zo spáchania trestného činu, napríklad odstraňovaním rozporov vo výpovediach obvineného, či prečítaním listinných dôkazov usvedčujúcich obvineného, nakoľko by tým narušil vyššie spomínanú zásadu rovnosti strán a ústavné právo obvineného na nestranný súd.
Týmto princípom (rovnosť zbraní a právo na nestranný súd) je viazaný vnútroštátny súd aj pri výklade ďalších ustanovení Trestného poriadku,ktorých obsahom je objasnenie veci alebo úplnosť a správnosť skutkových zistení – teda aj odvolací súd pri aplikácii ustanovenia § 321 ods. 1 písm. b) Trestného poriadku.
Aj ustanovenie § 2 ods. 11 veta prvá TP upravujúce oprávnenie súdu vykonať aj dôkazy, ktoré strany nenavrhli, je potrebné vykladať vo vzťahu k ďalším základným zásadám trestného konania - každý má právo, aby jeho trestná vec bola spravodlivo a v primeranej lehote prejednaná nezávislým a nestranným súdom v jeho prítomnosti tak, aby sa mohol vyjadriť ku všetkým vykonávaným dôkazom, ak tento zákon neustanovuje inak (§ 2 ods. 7 TP), strany sú si v konaní pred súdom rovné (§ 2 ods. 14 TP), trestné stíhanie pred súdom je možné len na základe návrhu alebo obžaloby podanej prokurátorom, ktorý v konaní pred súdom obžalobu alebo návrh zastupuje (§ 2 ods. 15 TP), pri rozhodovaní na hlavnom pojednávaní, na verejnom zasadnutí alebo na neverejnom zasadnutí smie súd prihliadnuť len na tie dôkazy, ktoré boli v tomto konaní vykonané, ak zákon neustanovuje inak (§ 2 ods. 19 TP).
I keď si navonok právo súdu vykonať aj dôkazy, ktoré strany nenavrhli, s princípom rovnosti strán a z neho plynúcej kontradiktórnosti konania pred nestranným súdom vzájomne konkurujú, ľudské právo na spravodlivé súdne konanie garantované čl. 6 ods. 1 Dohovoru a čl. 46 ods. 1 Ústavy SR premietnuté do ustanovenia § 2 ods. 7 TP, podľa ktorého každý má právo, aby jeho trestná vec bola spravodlivo a v primeranej lehote prejednaná nezávislým a nestranným súdom, je vyšším princípom a preto oprávnenie súdu vykonať aj dôkazy, ktoré strany nenavrhli možno realizovať iba v rozsahu, v ktorom neohrozuje rámec vyššie uvedených hodnôt.
Vychádzajúc z vyššie uvedeného záveru, súd môže aj bez návrhu strán vykonať napríklad dôkaz o zákonnosti získania predložených dôkazov, dôkaz ktorým predíde možnej zámene osôb napr. s rovnakými priezviskami, prípadne nechá znalecky vyšetriť duševný stav svedka a podobne. Súd aj bez návrhu strán je oprávnený vykonať dokazovanie súvisiace s posúdením osoby páchateľa pre prípadný výrok o treste.
Súd nemôže pri dokazovaní viny nahrádzať štát - prokurátor v trestnom konaní zastupuje štát (§ 2 ods. 5 TP).
Iba orgánom činným v trestnom konaní (teda nie aj súdu) je uložená povinnosť zistiť skutkový stav veci, o ktorom nie sú dôvodné pochybnosti (§ 2 ods. 10 TP).
Vyššie uvedenú povinnosť už viac, ako desať rokov nemá súd, ktorý bol zákonom č. 301/2005 Z.z. Trestný poriadok s účinnosťou od 1. januára 2006 vyňatý zo sústavy orgánov činných v trestnom konaní a zákonodarca mu vymedzil právomoci a povinnosti zodpovedajúce výkonu súdnej moci v štáte.
Akékoľvek ustanovenie Trestného poriadku, ktorého obsahom je povinnosť zabezpečiť objasnenie veci alebo úplnosť a správnosť skutkových zistení, sa musí vykladať v súlade so základnými zásadami trestného konania, ktoré sú záväzným interpretačným pravidlom. Všetky ďalšie ustanovenia zákona sa musia vykladať konformne so základnými zásadami trestného konania, ale najmä a to predovšetkým musí ísť o ústavne konformný výklad.
Ústavný súd Slovenskej republiky vo viacerých svojich rozhodnutiach (I. ÚS 361/2010-34, I. ÚS 255/2010) uviedol, že základnému právu (na súdnu ochranu) podľa čl. 46 ods. 1 ústavy aj právu podľa článku 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, zodpovedá uplatňovanie zásady prednosti ústavne konformného výkladu. Z tejto zásady vyplýva tiež požiadavka, aby v prípadoch, ak pri uplatnení štandardných metód výkladu prichádzajú do úvahy rôzne výklady súvisiacich právnych noriem, bol uprednostnený ten, ktorý zabezpečí plnohodnotnú, resp. plnohodnotnejšiu realizáciu ústavou garantovaných práv fyzických osôb alebo právnických osôb. Všetky orgány verejnej moci sú povinné v pochybnostiach vykladať právne normy v prospech realizácie ústavou (a tiež medzinárodnými zmluvami) garantovaných základných práv a slobôd (II. ÚS 148/06, IV. ÚS 96/07).
Ak má prokurátor niesť zodpovednosť za dokázanie viny obžalovaného v konaní pred súdom a ak má súd v tomto konaní vystupovať ako nestranný orgán, nemožno požadovať, aby súd bez návrhu prokurátora sám iniciatívne poukázal na rozpor vo výpovedi obžalovaného na hlavnom pojednávaní (kde vinu popiera) s jeho skoršou výpoveďou v prípravnom konaní, (kde vinu uznáva) – takýmto postupom by súd nahrádzal úlohu žalobcu. Úlohou prokurátora predsa nie je len prednes obžaloby a záverečnej reči, ale aj aktivita strany, ktorá v konaní pred súdom obžalobu zastupuje ( § 2 ods. 15 TP).
Inými slovami povedané – aj keď z vyšetrovacieho spisu predloženého s obžalobou vyplýva, že v prípravnom konaní bol produkovaný dôkaz usvedčujúci obvineného, pokiaľ ho však prokurátor nenavrhne vykonať na hlavnom pojednávaní, súd nielenže nie je povinný ho vykonať, ale nie je na to ani oprávnený, nakoľko by neprípustným spôsobom zasiahol do práva obvineného na spravodlivý proces a nestranný súd.
Vyššie uvedenému výkladu zodpovedá uvedená judikatúra:
V odôvodnení uznesenia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky sp. zn. 2 Tost 35/2015, zo dňa 14. decembra 2015, najvyšší súd uviedol:
„S poukazom aj na rozhodnutím ŠTS reflektovanú aktuálnu judikatúru najvyššieho súdu (R 118/2014) neostáva iné, len opätovne zdôrazniť dôkazné bremeno prokurátora v súdnom konaní a v tomto smere jeho autonómiu, pokiaľ ide o obsahovú kvalitu ním navrhovaných dôkazov.
Na druhej strane, nebude úlohou súdu na hlavnom pojednávaní napomáhať dokazovaniu, tvoriacemu podklad pre uznanie viny. To platí aj pre eventuálne nedostatky znaleckých posudkov, a to vo vzťahu k pochybnostiam o ktoromkoľvek kvalifikačnom momente, vrátane okolností, podmieňujúcich použitie vyššej trestnej sadzby (rozsahu činu a iné).
Súd je oprávnený do dokazovania na hlavnom pojednávaní v rozsahu zákonnej úpravy
aktívne vstúpiť, napr. (typicky) pri výsluchu znalca (dokonca aj vykonať stranami nenavrhnutý dôkaz) - jeho úloha je však negatívne vymedzená vyššie (nenahrádza prokurátora).“
I keď predmetom vyššie citovaného rozhodnutia bolo posúdenie postupu súdu prvého stupňa, ktorý svojim rozhodnutím podľa § 244 ods. 1 písm. h) TP, obžalobu prokurátora odmietol a vec vrátil prokurátorovi, nemožno prehliadnuť akcentovanie princípu rovnosti zbraní a kontradiktórnosti konania. V rozhodnutí sa viackrát zvýrazňuje dôkazné bremeno prokurátora v súdnom konaní a v tomto smere jeho autonómia, pokiaľ ide o obsahovú kvalitu ním navrhovaných dôkazov.
Najvyšší súd SR, však v spomínanom rozhodnutí vyslovil aj jednoznačný a zásadný právny názor o úlohe súdu pri dokazovaní viny na hlavnom pojednávaní - nie je úlohou súdu na hlavnom pojednávaní napomáhať dokazovaniu, tvoriacemu podklad pre uznanie viny.
Súd nie je pomocníkom prokurátora a preto ani nie je jeho úlohou, aby prokurátora upozorňoval na možné slabiny obžaloby, či na nedostatočnosť niektorých dôkazov a tým prokurátorovi pomáhal v dokazovaní viny obvineného v konaní pred súdom. Spravodlivým rozhodnutím súdu v zmysle § 2 ods. 10 TP, je aj rozhodnutie oslobodzujúce pokiaľ prokurátor neudrží dôkazné bremeno v konaní pred súdom. (z uznesenia Krajského súdu v Bratislave sp. zn. 4To/64/2015, zo dňa 23. júna 2015)
Spravodlivé meritórne rozhodnutie súdu, ktoré má komplexné (obojsmerné) dokazovanie orgánov činných v trestnom konaní v zmysle § 2 ods. 10 Trestného poriadku umožniť, je v prípade dôkaznej núdze rozhodnutie podľa zásady dôkazného bremena, teda pri pochybnostiach v prospech obžalovaného, čo znamená v neprospech obžaloby. Spravodlivé je, aby každý, kto spáchal trestný čin, bol za jeho spáchanie odsúdený a primerane potrestaný, ale len vtedy, resp. v tom rozsahu, v ktorom mu je vina dokázaná v konaní pred súdom(tzv. „objektívnu“ pravdu totiž v mnohých prípadoch nemožno, práve z objektívnych dôvodov, zistiť). V tomto konaní rozhoduje súd ako nestranný orgán a zodpovednosť za dokázanie skutku, ktorý sa obžalovanému kladie za vinu, nesie prokurátor (ako žalujúca strana).(z uznesenia Najvyššieho súdu SR z 2. apríla 2014, sp. zn. 2 Tost 4/2014)
Vývoj judikatúry posilňujúcej rovnosť strán, rešpektujúcej právo obvineného na fair proces, právo obvineného na nestranný súd je nezvratný a je v súlade s ľudským právom na spravodlivé súdne konanie garantovaným v čl. 6 ods. 1 Dohovoru, kde podľa prvej vety, každý má právo na to, aby jeho záležitosť bola spravodlivo, verejne a v primeranej lehote prejednaná nezávislým a nestranným súdom zriadeným zákonom, ktorý rozhodne o jeho občianskych právach alebo záväzkoch alebo o oprávnenosti akéhokoľvek trestného obvinenia proti nemu.
Poukazujúc na vyššie uvedené, v prípade zrušenia napadnutého rozsudku odvolacím súdom podľa ustanovenia § 321 ods. 1 písm. b) Trestného poriadku, pre neúplnosť jeho skutkových zistení, ak vráti odvolací súd vec súdu prvého stupňa, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prejednal a rozhodol, nesmie nariadiť súdu prvého stupňa vykonávať dôkazy, ktoré doteraz procesné strany nenavrhli a ktoré by boli spôsobilé tvoriť podklad pre uznanie viny obvineného – pokiaľ tak urobí, vytvorí vlastne „manuál“ pre prokurátora, ako má v konaní pred súdom uniesť dôkazné bremeno.
Ústavnému právu obvineného na nestranný súd zodpovedá taký postup odvolacieho súdu, ktorým v prípade zrušenia napadnutého rozsudku podľa ustanovenia § 321 ods. 1 písm. b) Trestného poriadku, skonštatuje neúplnosť skutkových zistení takým spôsobom, ktorým neohrozí rovnosť strán a najmä neupozorní prokurátora na také skutkové okolnosti, ktorých zistenie by mohlo tvoriť podklad pre uznanie viny obvineného.
Postup odvolacieho súdu podľa vyššie vyslovených záverov, by nepochybne mal za následok podstatné zníženie počtu prípadov, v ktorých z tohto dôvodu odvolací súd vrátil vec súdu prvého stupňa, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prejednal a rozhodol.
JUDr. Vladimír Varga, sudca, Okresný súd Humenné
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.