Autor článku:
JUDr. Peter Šamko starší
N a p o l e o n I. B o n a p a r t e (1769-1821)
ako veľký zákonodarca.
V histórii je Napoleon I. hodnotený ako cisár, vojvodca, milovník a protektor jeho troch sestier. Napoleon má však mimoriadnu zásluhu aj na kodifikácii súkromného práva a na položení základu moderného Francúzska.
Napoleon kreoval nový právny poriadok, pozostávajúci z kodifikácii občianskeho,obchodného a trestného práva. Code civil,Občiansky zákonník,niekedy nazývaný aj Code Napoleon,bol prvý kódex postavený na občianskom princípe,bol legislatívne najzložitejší a mal európsku a svetovú odozvu.
Stručný prehľad kodifikácie právnych predpisov:
1.) Code civil(des Francais)-Občiansky zákonník(Francúzov),1804
2.) Code de la procédure civil-Občiansky civilný poriadok,1806
3.) Code de commerse-Obchodný zákonník,1807
4.) Code penal-Trestný zákonník,1810
5.) Code instruction criminelle-Trestný poriadok,1808/,účinný až od 1.januára 1811 spolu s Trestným zákonníkom/.
Aké boli príčiny vzniku nového právneho poriadku?
Vplyv osvietenskej filozofie,myšlienky prirodzených práv,rovnosti občanov,slobody jednotlivca a slobody obchodovania a nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva,mali odraz na vytvorení nového právneho rámca so súčasnou likvidáciou feudálnej právnej rozdrobenosti(partikularizmu) a odstránením feudálnych výsad a šľachtických privilégií.Cieľom kodifikačných prác bolo teda zavedenie poriadku do práva,administratívne zjednotiť štát a usporiadať práva občanov v jednom materinskom jazyku.
Aké zmeny sa zaznamenali v súdnictve?
Súdnictvo absolutistickej monarchie bolo zrušené.Zaviedla sa jednotná sústava súdov so všeobecnou pôsobnosťou. V civilnom konaní sa zaviedlo dvojstupňové konanie,v trestnom konaní trojstupňové.Sústava súdov bola oddelená od orgánov súdnej správy(výkonnej moci).Napoleon zaviedol,že sudcov menovala hlava štátu,ich neodvolateľnosť z fukcie a vytvoril tiež základy súdneho procesného konania v konkrétnych kauzách.
Trestné právo hmotné a procesné.
Vo všeobecnej časti obsahoval zákonník trestný zoznam skutkových podstát trestných činov.Každej skutkovej podstate trestného činu podriadil trestnú sankciu.Sudcovia nemali iba mechanicky ukladať sankcie,ale mali zohľadňovať všetky konkrétne okolnosti prípadu. Právna úprava zaviedla tripartíciu trestných činov-zločiny,prečiny,priestupky. Trestné činy diferencovane prejednávali poroty,súdny dvor a zmierovací sudca. Napoleon kládol osobitný dôraz na trestné činy proti bezpečnosti štátu a proti súkromnému vlastníctvu.Trest smrti bol určený v 36 prípadoch.Negatívne treba hodnotiť ponechanie niektorých rezidií v sankciách(telesné a zmrzačujúce tresty).
Občianske právo hmotné a procesné.
Charakteristickou črtou Občianskeho zákonníka(„Tela súkromného práva“) je zavedenie trojakej slobody(osobná,vlastnícka a zmluvná),ďalej rovnosť občanov pred zákonom a nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva.Kódex stanovil kogentný charakter právnych noriem,zaviedol zákaz retroaktivity zákona a zákaz odopretia spravodlivosti.
Formulované ustanovenia kódexu umožňovali sudcom nielen kódex aplikovať,ale ho aj v určitom rozsahu vykladať.Pre sudcov bola zavedená zásada:všetko,čo je upravené v zákone,musí sudca vyčítať,vyložiť interpretáciou,aj za pomoci analógie.Priekopníckym prvkom bolo aj prijatie zásady personality,teritoriality a univerzálneho pôsobenia zákona.
V procesnom práve dominovala rovnosť procesných strán,obligatórnosť pokusu o mimosúdny zmier,začatie konania iba na základe žalujúcej strany,možnosť zastúpenia advokátmi,zásada voľného hodnotenia dôkazov a možnosť napadnutia rozhodnutia riadnymi a mimoriadnymi procesnými prostriedkami.
V oblasti úpravy rodinnoprávnych vzťahov,bol kódex založený na zásade nadvlády muža nad ženou a na zásade otcovskej moci nad deťmi.
Prílohou Občianskeho zákonníka boli ustanovenia upravujúce pracovnoprávne vzťahy. Deklarovala sa zásada práva na prácu.Aj tieto ustanovenia boli predchnuté individualizmom a liberalizmom.
Doplnkom Občianskeho zákonníka bol Obchodný zákonník. Pozostával zo štyroch kníh. Knihy obsahovali pravidlá o obchodníkoch,burzách,sprostredkovateľoch a zmenkách.Ďalšie časti sa týkali námorného obchodu,insolventnosti a pravidiel o osobitnom súdnom konaní.
„Občiansky zákonník Francúza“ mal veľký význam na európsku úroveň kontinentálneho práva.Inšpiroval aj kodifikáciu občianskeho práva v Latinskej Amerike a v bývalých francúzskych kolóniach.Neuveriteľnou je skutočnosť,že súkromné právo Napoleona aj dnes tvorí základ súčasných právnych noriem.
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.