Autor príspevku:
Rastislav Rondík
Obvodné oddelenie PZ Krupina
K zadržaniu podozrivej osoby príslušníkom poriadkovej polície
V podstate súhlasím s vyčerpávajúcim výkladom v rozhodnutí, ktoré bolo zverejnené http://www.pravnelisty.sk/rozhodnutia/a491-prislusnici-poriadkovej-policie-mozu-obmedzit-osobnu-slobodu-len-podla-85-ods-1-tr-por-a-nie-podla-85-ods-2-tr-por, ale len vo vzťahu k prečinom, ktoré sú oprávnení vyšetrovať poverení príslušníci PZ, v rámci skráteného vyšetrovania. Pretože keby mal byť zadržaný páchateľ napr. zločinu lúpeže, tým pádom som toho názoru, že by akýkoľvek príslušník PZ okrem vyšetrovateľa PZ, nebol oprávnený uplatniť ustanovenie § 85 ods. 1 Tr. por., nakoľko by tým „de facto“ začal trestné stíhanie (ako neodkladný, prípadne neopakovateľný úkon) v znení § 199 ods. 4 Tr. zák. , ktoré by nebol oprávnený začať v zmysle ustanovenia § 200 ods. 4 Tr. por.. Teda by bolo začaté trestné stíhanie vecne nepríslušným policajtom (príslušníkom PZ) a ďalšie na to nadväzujúce procesné úkony by bolo nezákonné.
Ďalej aj keby príslušník PZ, ktorý napr. nie je povereným príslušníkom, ale vykonáva hliadkovú službu a aplikoval by zadržanie podľa ustanovenia § 85 ods. 1 Tr. por., tak ak by zadržiaval osobu ktorá sa dopustila skutku kvalifikovaného, napr., ako prečin pre ktorého zákon ustanovuje odňatie slobody, ktorého horná hranica prevyšuje tri roky, „de iure“ by musel vydať aj uznesenie o začatí trestného stíhania lebo, ako som už vyššie uviedol zadržaním „de facto“ začal trestné stíhanie. Ďalej by musel postupovať podľa ustanovenia § 85 ods. 3 Tr. por. „Policajt, ktorý zadržanie vykonal alebo ktorému bola odovzdaná zaistená osoba podľa osobitného zákona alebo odovzdaná osoba pristihnutá pri trestnom čine podľa odseku 2, bezodkladne oznámi vykonané zadržanie prokurátori a spíše o ňom zápisnicu, v ktorej označí miesto, čas zadržania alebo prevzatia, ako aj jeho podstatné dôvody a uvedie osobné údaje zadržanej osoby. Rovnopis zápisnice doručí bezodkladne prokurátorovi“. Následne ten istý policajt musí postupovať podľa ďalších ustanovení § 85 ods. 4 Tr. por. „Policajt, ktorý zadržanie vykonal alebo ktorému bola odovzdaná zaistená osoba podľa osobitného zákona alebo odovzdaná osoba pristihnutá pri trestnom čine podľa odseku 2, takú osobu bezodkladne oboznámi s dôvodmi zadržania a vypočuje ju; v prípade, že podozrenie nebude naďalej dôvodné alebo dôvody zadržania z inej príčiny odpadnú prepustí ju písomným opatrením ihneď na slobodu. Ak zadržanú osobu neprepustí na slobodu, vznesenie jej obvinenie a vypočuje ju. Po jej výsluchu odovzdá spis prokurátorovi, aby tne mohol prípadne podať návrh na vzatie do väzby alebo na postup podľa § 204 ods. 1. Policajt alebo prokurátor postupujú pri tom tak, aby zadržanú osobu bolo možné odovzdať súdu najneskôr do 48 hodín a pri trestných činoch terorizmu do 96 hodín od jej zadržania alebo zaistenia podľa osobitného zákona alebo prevzatia podľa odseku 2, inak musí byť zadržaná osoba prepustená na slobodu so súhlasom prokurátora písomným príkazom s primeraným odôvodnením aj policajt.“
V prípade zadržania osoby podľa § 85 ods. 1 Tr. por. pre prečiny pre ktoré zákon ustanovuje odňatie slobody, ktorého horná hranica prevyšuje tri roky alebo zločiny, ktoré by vykonal policajt, ktorý nie je príslušný ich vyšetrovať nemá takúto osobu zákonným spôsobom ako odovzdať napr. vyšetrovateľovi PZ, ktorý by si ju prevzal, nakoľko v znení § 85 ods. 3 Tr. por. sa uvádza policajt ktorý zadržanie vykonal (§ 85 ods. 1 zákona), alebo ktorému bola odovzdaná zaistená osoba podľa osobitného zákona napr. (§ 19 zákona o Policajnom zbore) pristihnutá pri trestnom čine podľa ods. 2 (teda ktorá bola obmedzená na osobnej slobode). Nič z uvedeného nenasvedčuje tomu, že by takúto osobu bol oprávnený ďalej odovzdať príslušnému policajtovi, ktorý by mohol ďalej realizovať procesné úkony.
Podľa môjho názoru pri súčasnej právnej úprave, by mal príslušník PZ, ktorý nie je vecne príslušný vyšetrovať prečiny pre ktoré zákon ustanovuje odňatie slobody, ktorého horná hranica prevyšuje tri roky alebo zločiny, postupovať podľa § 19 zákona o Policajnom zbore, kde od jej zaistenia sa počíta lehota na jej zadržanie podľa Trestného poriadku.
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.