Autor článku:
JUDr.Peter Šamko starší
I.R.SÁNCHES – najhľadanejší terorista 20.storočia
Venezuelský ultraľavicový terorista Iľjič Ramirez Sánches, známy pod prezývkou „Carlos“ a „Šakal“ (ďalej len „Carlos“) sa začiatkom novembra 2011 za prísnych bezpečnostných opatrení postavil pred francúzsku spravodlivosť.
Do dejín 20.storočia (70. a 80.roky) sa zapísal ako jeden z najhľadanejších a najmedializovaných teroristov. Bulvárnymi médiami bol vykresľovaný ako zločinec-celebrita, sympatický a nepolapiteľný revolucionár, čo demagogicky zatieňovalo jeho krvavé zločiny. Sám má narcistické sklony a hrdo sa považuje za „profesionálneho revolucionára v duchu leninskej tradície“.
23.decembra 1997 bol parížskym súdom Carlos odsúdený na trest odňatia slobody na doživotie, za vraždu dvoch príslušníkov francúzskej tajnej služby a jeho spojky, libanonskeho občana (skutok sa stal v roku 1975).
Reťaz jeho teroristických útokov je však dlhšia. Pripisuje sa mu okolo osemdesiat atentátov v mene palestínskeho boja za nezávislosť. Sám sa chváli niektorými ďalšími akciami, v ktorých iba „ menšia časť mŕtvych boli civilisti“.
Venezuelský prezident Hugo Chávez sa v roku 2009 vyjadril, že Carlos nebol terorista, ale „revolučný bojovník“.
Podstata podanej žaloby.
Carlos je obžalobným návrhom súdený zo štyroch bombových atentátov, ktorých sa mal dopustiť vo Francúzsku v rokoch 1982 a 1983.
Prvý atentát: 29.marca 1982 vybuchla nálož v rýchliku Paríž-Toulouse. Päť mŕtvych, dvadsaťosem zranených.
Druhý atentát: 22.júla 1982 nálož vybuchla v redakcii protisýrskych novín v Paríži. Zabila náhodného okoloidúceho,zranila šesťdesiat ľudí.
Ďalšie dva atentáty: Oba nasledovali po sebe na Silvestra roku 1983. Jedna nálož vybuchla v rýchlovlaku TGV a zabila troch ľudí, druhá nálož explodovala na stanici v Marseille a usmrtila dve osoby.
Túto časť niektorí kriminológovia nazývajú súkromnou vojnou Carlosa proti francúzskemu štátu. Motívom bolo náhodné zadržanie osobného auta francúzskou dopravnou políciou, ktorého posádka sa postavila na ozbrojený odpor. Posádku auta tvorili Carlosova manželka Magdalena Koppová a priateľ Bruno Breguet. V aute prekvapivo policajti našli falošné pasy, pištole, náboje, dva granáty a časovače. Carlos doručil francúzskej vláde ultimátum, v ktorom žiadal zadržaných prepustiť a letecky poslať do zahraničia. Keď neuspel, nasledovalo vraždenie nevinných osôb. Ideály proletárskej revolúcie boli zabudnuté, nastúpil teror. Francúzska vláda musela na toto besnenie reagovať a bezpečnostné služby začali neúnavne, viac ako dvadsaťročný pohon na tohto teroristu.
Anabáza „profesionálneho revolucionára“.
Carlos sa narodil v roku 1949 v rodine bohatého venezuelského advokáta, ktorý preniesol na syna myšlienky marxistických revolucionárov. Krstné meno dostal na počesť V.I.Lenina.
Angažoval sa v mládežníckej komunistickej organizácii, absolvoval partizánsky výcvik na Kube, vybraný bol na štúdium v Moskve a neskoršie prešiel palestínskym výcvikovým táborom v Jordánsku.
Ako 21 ročný sa stáva podporovateľom, členom a aktívnym realizátorom teroristických útokov v mene Ľudovej fronty pre oslobodenie Palestíny (PFLP). Známy je výrokom, že nezabíja pre peniaze, ale „pre oslobodenie Palestíny“.
Bol trikrát ženatý, v mladom veku si uchoval imidž playboya s hedonistickými sklonmi, čo bolo, okrem iného zdrojom niekoľkých biografií, kníh, filmov a televíznych seriálov.
V roku 2001 konvertoval na islam a vo väzení sa zasnúbil so svojou francúzskou advokátkou Isabelle Coutant-Peyreovou.
Založil aj militantnú skupinu „Organizácia arabského ozbrojeného boja“, zloženú so sýrskych, libanonských a nemeckých extrémistov.
Rukojemnícka dráma a únos v sídle OPECu v rakúskej Viedni
21.decembra 1975 šestica teroristov, pod vedením 26 ročného Carlosa, obsadila zasadnutie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC – Organization of Petroleum Exporting Countries) vo Viedni a vynútila si svetový ohlas.
Carlos ako „nájomný„ revolucionár, dostal od PFLP úlohu: zajatie účastníkov zasadnutia, poprava dvoch „zradcov“ arabskej veci (iránskeho ministra financií a ministra ropného priemyslu Saudskej Arábie ) a výmena rukojemníkov za priestor v médiach pre palestínske hnutie.
Nedostatočné skúsenosti a podcenenie opatrení poriadajúcej krajiny, moment prekvapenia a brutálny úvod akcie, pomohli Carlosovi úspešne zavŕšiť riskantný plán. V nedeľu ráno sa teroristi bez problémov dostali električkou(!) k sídlu OPECu. V batožine mali revolvery P38, automatické zbrane M-16 a výbušniny. Rakúskeho policajta A.Tichlera Carlos vo vchode budovy zastrelil, pri pokuse o odzbrojenie bol zastrelený člen irackej a líbyjskej delegácie. Skupina zajala 62 rukojemníkov, Carlos ich rozdelil na „kriminálnikov“ (Saudská Arábia, Spojené Arabské Emiráty, Irán,Katar), „neutrálov“ (Venezuela, Nigéria, Indonézia, Ekvádor, Gabon) a „liberálov„ (Alžírsko, Kuvajt, Lýbia, Irak). Medzi rukojemníkmi bolo jedenásť ministrov. Niektorých členov opásal výbušninami a umiestnil ich do viac či menej nebezpečných častí rokovacej miestnosti. Rakúska vláda súhlasila s požiadavkou, aby bola uvoľnená cesta na letisko a pripravené lietadlo. Poskytla aj priestor v médiach, v ktorých každé dve hodiny vysielali Carlosovo komuniké o podpore palestínskej veci a arabskej jednoty.
Na druhý deň bola časť rukojemníkov prepustená, so zvyšnými 42 rukojemníkmi Carlos odletel do Alžírska. Tam prepustil 30 rukojemníkov, následne odletel do Líbye. Z Líbye sa však musel vrátiť a opäť pristál v Alžírsku. Prepustil zvyšných rukojemníkov a pre seba a členov komanda vyjednal možnosť „čestného„ ústupu.
Aj napriek úspešnej akcii bol ostro kritizovaný vedením PFLP, že nedošlo k popraveniu „zradcov“ – iránskeho a saudskoarabského ministra. Niektoré pramene uvádzajú , že Saudská Arábia poskytla Carlosovi „odmenu„ vo výške desiatok miliónov dolárov.
Ministri OPECu sa na ďalšom zasadnutí zišli až o dvadsaťpäť rokov.
Historické súvislosti
Pri každom hodnotení činnosti tej ktorej osoby, podieľajúcej sa pozitívne alebo negatívne na vnútornom alebo medzinárodnom živote, je potrebné zohľadniť dobovú celosvetovú spoločenskú atmosféru. Konkrétne išlo o obdobie studenej vojny, obdobie skrytého konfliktu medzi západným a východným blokom, resp. súperenie medzi Sovietskym zväzom a USA. V tomto kontexte treba pripomenúť stavbu berlínskeho múru, karibskú krízu, ozbrojený konflikt vo Vietname a Afganistane a vrcholiace preteky v zbrojení.
Obdobie studenej vojny umožnilo Carlosovi pohyb a presun cez viaceré miesta Európy ,Blízkeho Východu a Afriky. Úzko spolupracoval aj s rozviedkami komunistických štátov, kde sa po teroristických útokoch ukrýval a zdržiaval (Nemecká demokratická republika, Maďarsko,Rumunsko). Na juhojemenský pas viackrát navštívil aj Československo.
Z pohľadu principiálnej politiky štátu Carlos dokázal ,že štátne záujmy niekedy prevyšovali oficiálnu rétoriku.
Dolapenie
Koncom 80. a začiatkom 90.rokov 20.storočia, po zmene spoločensko-ekonomických pomerov, sa Carlos stáva persona non grata pre viaceré arabské a africké krajiny, ktoré mali podporu Sovietskeho zväzu. Stráca podporu Líbye, Iraku, Jemenu ,Sýrie, následne aj Kuby. Nakoniec sa usadil v Sudáne (Chartum).
Po zistení jeho pobytu a po dohode sudánskej a francúzskej spravodajskej služby, bol využitý moment Carlosovej hospitalizácie. Dva dni po operačnom zákroku (14.8.1995), bol agentmi francúzskej kontrašpionáže (DST) omámený sedatívami a vo vreci súkromným lietadlom prevezený do Francúzska.
Po viac ako troch rokoch (23.12.1997), bol Carlos v prvom francúzskom súdnom procese odsúdený na spomínaný trest odňatia slobody na doživotie.
Doživotný trest odňatia slobody si odpykáva vo väznici Clairvaux, na severovýchode Francúzska.
Postskriptum
Druhý súdny proces trval asi šesť mesiacov. Podľa obžaloby, návrhom bolo uloženie ďalšieho trestu odňatia slobody na doživotie. Trestné zákonodárstvo Francúzska nepozná výnimočný trest – trest smrti.
Z trestnoprávneho aspektu sa rozlišovalo medzi trestným činom teroru a trestným činom vraždy. Skutková podstata trestného činu teroru subsumovala aj úmyselné usmrtenie, pričom páchateľ koná s cieľom poškodiť ústavné zriadenie štátu. Z katalógu trestných činov, trestný čin teroru má najprísnejšiu trestnú sadzbu.
V novembri 2011 prvoinštančný tribunál akceptoval návrh obžaloby a uložil Carlosovi druhý doživotný trest odňatia slobody. V júni 2013 odvolací súd zamietol odvolanie obžalovaného. Zaujímavosťou je skutočnosť, že druhé uloženie doživotného trestu odňatia slobody zmarilo žiadosť o podmienečné prepustenie z výkonu prvého trestu odňatia slobody na doživotie.
Carlos na podklade podanej sťažnosti uspel v roku 2005 v spore na Európskom súde pre ľudské práva, pričom namietal dlhodobé izolovanie na samotke. Dostal satisfakciu vo výške 10.000 euro.
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.