por. Mgr. Miroslav Srholec – vyšetrovateľ PZ
Trestná činnosť v súvislosti s neoprávneným užívaním poľnohospodárskych pozemkov
Vzhľadom k frekvencií problémov v oblasti užívania poľnohospodárskych pozemkov, autor predkladá článok vychádzajúci z uznesenia, na základe ktorého sa pokúsi o náčrt problematiky užívania poľnohospodárskych pozemkov z hľadiska trestného práva. Uvedený článok nemá ambíciu celkového obsiahnutia problematiky a jeho cieľom taktiež nie je definitívna výluka páchania trestnej činnosti v súvislosti s užívacími právami k nehnuteľnostiam, ale skôr o poukázanie na niektoré neurálne body obdobných trestných konaní.
Skutkové okolnosti
Samotné uznesenie sa zjednodušene týkalo dvoch skupín podnikateľských subjektov v poľnohospodárskej prvovýrobe, ktoré medzi sebou viedli dlhoročné spory, ktoré začali riešiť aj v trestnoprávnej rovine. Subjekty pod skupinou ALFA (aktívne konanie) sa snažili zabezpečiť si nové právne tituly na oprávnené obhospodarovanie poľnohospodárskych pozemkov (odkupovanie poľnohospodárskej pôdy, zazmluvňovanie nájmu od majiteľov parciel apod.), dlhodobo využívaných skupinou BETA (pasívne konanie). Medzi skupinami podnikateľských subjektov prebiehali viaceré konania ohľadne urovnania sporov a vytýčenia vzájomných „hraníc“ obhospodarovaných pozemkov. Všetky urovnávacie rokovania nakoniec skončili neúspešne a vzájomné čiastkové dohody neboli subjektami rešpektované. Skupina ALFA sa prostredníctvom trestného práva dožadovala ochrany presne neidentifikovaných pozemkov, ktoré mala poľnohospodársky využívať skupina BETA, hoci nevedeli pred OČTK preukázať právne tituly k predmetným stovkám parciel. Naopak požadovala od OČTK, aby vykonal previerku faktického stavu na pozemkoch - osivových lôžkach, následne zabezpečil všetky listiny týkajúce sa právnych titulov zo strany subjektov BETA k pozemkom, tieto komparoval s predloženým zoznamom parciel (ktorý nekorešpondoval s faktickým stavom vkatastri) na ktoré mali subjekty skupiny ALFA, podľa ich názorov právne tituly. Subjekty BETA odmietali existenciu právnych titulov zo strany ALFA a odmietli im pozemky vydať. V uvedenom prípade sa jednalo o niekoľko sto hektárové výmery, pričom škoda bola poškodenými subjektami ALFA určená formou ušlého zisku z ročnej plánovanej výsadby, nakoľko subjekty BETA už vykonali na dlhodobo obhospodarovaných pozemkoch výsadbu. Subjekty ALFA od OČTK taktiež de facto požadovali posúdenie právneho stavu jednotlivých právnych titulov k parcelám, nakoľko medzi subjektmi prebiehali spory týkajúce sa platnosti odstúpení od jednotlivých zmlúv viažucich sa k užívacím právam na poľnohospodárskych parcelách.
Subsumpčné problémy
Vyšetrovateľ po prijatí odstúpeného trestného oznámenia pre trestný čin podvod, podľa § 221 ods. 1, ods. 3 písm. a) Trestného zákona, musel v prvom rade vykonať subsumciu skutočností pod skutkovú podstatu trestného činu.
K § 221 Podvod
V zmysle § 221 ods. 1 Trestného zákona, Podvod sa trestného činu dopustí ten: „kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku...“(ods. 1) „a spôsobí ním značnú škodu“(ods. 3).
Uvedenú trestnoprávnu kvalifikáciu musel vyšetrovateľ odmietnuť, nakoľko zo spisového materiálu bolo evidentné, že konanie subjektov skupiny ALFA (aktívne) nevychádzalo z okolnosti uvedenia alebo využitia ich omylu a taktiež konanie podozrivých spoločností BETA (pasívne) z konania, ktoré by vyvolalo alebo využívalo omyl skupiny ALFA a následné viedlo k obohateniu sa v príčinnej súvislosti s takto vyvolaným alebo využitým omylom.
K § 215 Neoprávnené užívanie cudzej veci a § 213 sprenevera
V zmysle § 215 ods. 1 Trestného zákona „Kto sa zmocní cudzej veci malej hodnoty v úmysle prechodne ju užívať alebo kto na cudzom majetku spôsobí malú škodu tým, že neoprávnene vec, ktorá mu bola zverená, prechodne užíva potrestá sa...(ods. 3) ak spôsobí činom uvedeným v odseku 1 značnú škodu“
Uvedenú trestnoprávnu kvalifikáciu musel vyšetrovateľ taktiež odmietnuť, nakoľko výsadbou poľnohospodárskej plodiny na pozemku nedochádza k jeho zmocneniu sa. „Zmocniť sa znamená odňatie veci z dispozície oprávneného držiteľa a zabezpečenie si tým možnosti nakladať s vecou podľa vlastnej vôle ako s vlastnou“[1]či: „zmocnením sa rozumie situácia, ak páchateľ vec odníme z faktickej moci osoby, ktorá nad ňou túto moc má a tým vytvorí vo vonkajšom svete taký stav, ktorým skutočnému vlastníkovi fakticky znemožňuje dispozíciu s jeho vecou, pričom zároveň umožňuje výkon takejto dispozície pre seba“teda tzv. krádež úžitku[2].
Uvedený prvok zmocnenia sa by hypoteticky prichádzal do úvahy v prípade, napr. ohradenia predmetných pozemkov a zároveň odňatia dispozície v súvislosti s týmito predmetnými pozemkami. Výsadbu plodiny preto vyšetrovateľ z logického hľadiska nepovažoval za zmocnenie sa pozemku v pravom zmysle slova, nakoľko subjektom ALFA, aj napriek tomuto faktu umožňuje realizáciu niektorých jeho oprávnení v súvislosti s týmito poľnohospodárskymi pozemkami (podľa jeho predstavy). Konverzne, výsadba poľnohospodárskej plodiny nevylučuje reálnu možnosť uplatnenia niektorých oprávnení oprávnenej osoby (podľa jeho predstavy) v príčinnej súvislosti s ne/existenciou prekážky medzi oprávnenou osobou a predmetom výkonu užívacích práv.
Alternatívne sa uvedeného trestného činu možno dopustiť v prípade, ak došlo k spôsobeniu škody v súvislosti so zverenou vecou a momentom jej prechodného užívania tzv. sprenevera úžitku[3].
Zverením sa rozumie „vlastníctvo inou osobou, páchateľovo pôvodné legálne užívanie alebo držba takejto veci, časová obmedzenosť užívania alebo držby, ich obmedzený účel alebo podmienky“.
Zverenou vecou je podľa § 130 ods. 3 Trestného zákona: „vec vo vlastníctve inej osoby, ktorú má páchateľ na základe zmluvy v oprávnenom užívaní alebo z dôvodov plnenia určitých úloh podľa dispozície vlastníka v držbe so záväzkom použiť ju len na dohodnutý účel alebo za dohodnutých podmienok ju vlastníkovi vrátiť.“
Prechodným užívaním veci sa rozumie:„disponovať s ním relatívne kratšiu dobu, bez toho aby tým vyčerpal jeho podstatu alebo ho podstatne opotreboval... Obsahom prechodného užívania je aj zámer prechodne užívanú vec vrátiť alebo aspoň umožniť obnovenie dispozičného práva“[4] či „vlastníctvo inou osobou, legálne užívanie alebo držba takejto veci, časová obmedzenosť užívania alebo držby, ich obmedzený účel alebo podmienky“[5]alebo keď: „úmysel páchateľa nesmeruje k získaniu trvalej dispozície s vecou, jeho úmysel smeruje iba k jej krátkodobému používaniu. Trvalejšie užívanie veci, teda užívanie veci po dlhší čas, je už znakom trestného činu krádeže alebo sprenevery. Pri posudzovaní prechodného užívania veci je potrebné prihliadnuť na povahu a účel veci.“[6]
„Prisvojenie si cudzej veci, ktorá mu bola zverená: (poz. páchateľ) s ňou naloží v rozpore s účelom zverenia, a tak zmarí základný účel zverenia takým spôsobom, že znemožňuje veriteľovi natrvalo vrátiť vec pôvodnému určeniu“[7]
Zverenie a prechodné užívanie sú kumulatívne podmienky, pričom zo spisového materiálu nevyplynul absolútne žiadny okamih zverenia, teda že by subjekty skupiny ALFA, niekedy oprávnili užívať pozemky subjektomBETA (uvedený prvok taktiež neguje subsumciu pod § 213 Sprenevera) a taktiež ochotu spoločností BETA vrátiť alebo obnoviť akúkoľvek predošlú (aj domnelú) dispozíciu k predmetným nehnuteľnostiam v prospech subjektov skupiny ALFA.
Pri kondícií zverenia je nutné pripomenúť, že prípadné zverenie v podobe prechodu dočasných užívacích práv (napr. nájomnou zmluvou) od riadnych vlastníkov parciel pre obhospodarujúce subjekty BETA, a následná zmena napr. vlastníckeho práva v prospech subjektov ALFA z pravidla v prípade trestného práva nemá podstatný význam. V uvedených prípadoch je nutné zvážiť podľa okolností § 680 Občianskeho zákonníka a nasl. prípadne § 12 ods. 4, § 13 ods. 1 zákona č. 504/2003 Z.z. o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov a o zmene niektorých zákonov a ďalšie.
Podľa R 42/1979 – „za neoprávnené používanie cudzej veci nemožno považovať neoprávnené obsadenie bytu v dome, ďalej vniknutie do chaty alebo iného objektu bez použitia násilia a použitie takéhoto objektu na prespanie a pod. V týchto prípadoch chýba znak, že páchateľ sa veci zmocnil za účelom jeho neoprávneného prechodného užívania, pričom znak „zmocniť sa“ treba vykladať rovnako ako pri trestnom čine krádeže. Páchateľ sa nezmocnil veci v tom zmysle, že ju nadobudol do svojej dispozície s vylúčením dispozície vlastníka veci. Pretotakézo neoprávnené používanie nehnuteľnosti nemožno posúdiť ako trestný čin neoprávnené užívanie cudzej veci“ [8]
Podľa R 8/1964 – „Úmyselné pasenie dobytka na cudzích pozemkoch nemožno posúdiť ako trestný čin neoprávnené užívanie cudzej veci“[9]
K § 245 Poškodzovanie cudzej veci
V zmysle § 245 ods. 1 Trestného zákona, Poškodzovanie cudzej veci dopustí ten: „Kto zničí, poškodí alebo urobí neupotrebiteľnou cudziu vec a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu...(ods. 3 písm. a) a spôsobí ním značnú škodu...“
„Cudzou vecou sa rozumie vec, ktorá nepatrí páchateľovi buď vôbec, alebo nepatrí výlučne len jemu...ak sa jej zmocní...v úmysle nakladať s ňou tak, akoby patrila výlučne jemu“[10]
Zničenie predstavuje zlikvidovanie hmotnej podstaty veci, ktoré je pri pozemkoch –nehnuteľnostiach skôr dôvodne problematické, podobne tak aj krádež.
Neupotrebiteľnosťou sa rozumie zníženie kvality veci presnejšie: „ak v dôsledku takého páchateľovho konania, ktoré síce smerovalo k zničeniu veci a neviedlo k porušeniu jej hmotnej podstaty, ale znamená podstatné zníženie kvality príslušnej veci tak, že táto nemôže plniť svojej pôvodné poslanie. Tým sa neupotrebiteľnosť svojimi následkami blíži zničeniu alebo poškodeniu veci. Neupotrebiteľnosť sa však posudzuje vo vzťahu k účelu, ktorému určitá časť majetku slúži.“[11]„Urobiť (poz. vec) neupotrebiteľnou sa rozumie znefunkčnenie veci v takom rozsahu, že vec už nemôže plniť svoje funkcie a toto poškodenie sa nedá opraviť.“[12]
Poškodením veci sa rozumie konanie, pri ktorom došlo k „zníženiu hodnoty, hoci len dočasne, preto uvedená vec plní svoju funkciu čiastočne alebo prechodne, je však možné obnovenie jej funkčnosti“[13]resp. „trvalé zníženie hodnoty veci alebo dočasné v takej miere, že poškodená časť veci alebo vec naďalej nie je schopná plniť niektoré svoje funkcie, resp. môže ich plniť len po úprave alebo oprave“.[14]
Po jednoznačnom odmietnutí aplikácie pojmu zničenie a opotrebovanie, vyšetrovateľ mal za to, že pojem poškodenie nemožno vykladať jazykovo-extenzívne nad rozumnú mieru. Osev, ošetrovanie a žatva poľnohospodárskej plodiny na poľnohospodárskom pozemku, nemožno považovať za poškodenie poľnohospodárskeho pozemku resp. zníženie jeho hospodárskeho účelu, ktorý de facto tento pozemok plní, nakoľko prinášanie úrody z plodín je z hospodárskej stránky jeho primárna úloha. Výnos teda nemôže byť zároveň škoda v zmysle poškodenia cudzej veci. V tejto súvislosti je nutné pripomenúť, že škoda sa pri trestnom čine poškodzovanie cudzej veciprimárne po obsahovej stránkeneviaže na zisky držiteľov z veci, ale na skutočnú škodu na veci v tomto prípade pozemku. Samozrejme v zmysle § 124 až § 126 Trestného zákona sa pojem škoda chápe omnoho širšie, (miestami nejextenzívnejšie) a jej individualizácia je preto nevyhnutná pri každom prípade zvlášť.
Ďalší postup
Vyšetrovateľ po posúdení spisového materiálu trestné stíhanie odmietol, nakoľko po právnej stránke nevedel skutok subsumovať pod skutkovú podstatu trestného čin a okolnosti poukazovali na dominujúci obchodnoprávny aspekt veci. Taktiež odmietol vykonať presné zisťovanie rozsahu pozemkov a to z dvoch dôvodov.
Prvým bol faktický stav pozemkov ktorých užívacie práva boli upravené rôznymi zmluvnými vzťahmi, (skupina ALFA „generálne“ za novozískané práva k pozemkom odstúpila od všetkých zmlúv súvisiacich s obhospodarovaním, pričom BETA toto odmietnutie označila za nezákonné), z pohľadu OČTK by bolo posudzovanie platnosti takýchto zmlúv neprijateľným zásahom do právomoci civilných súdov,a sám by bol v prípadnom ďalšom trestnom konaní odkázaný na konečné výsledky desiatok netrestných konaní.
V predprípravnej fáze mohol OČTK podľa § 6 zákona č. 504/2003 Z.z. o nájme poľnohospodárkach pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov a o zmene niektorých zákonov je podľa § 6 „Zmluva o nájme pozemku na poľnohospodárske účely dohodnutú na neurčitý čas možno vypovedať k 1. novembru. Výpovedná lehota je jeden rok ak sa nedohodne inak“ len skontrolovať uplynutie týchto lehôt, nie však platnosť vypovedania od zmlúv. Pri predmetných pozemkoch, však nedošlo k vypovedaniu zmluvy o nájme.
Ďalším dôvodom bolo, že zisťovanie rozsahu škody ako aj identifikácie predmetu trestného činu spadá do konania po začatí trestného konania, kedy sa vykonáva dokazovanie a nie do predprípravnej fázy, kedy sa primárne preveruje podozrenie z trestnej činnosti. Uvedená otázka však nebola pre rozhodnutie relevantná.
Vyšetrovateľ v uvedenom prípade na základe spisového materiálu musel jednoznačne vylúčiť svoju právomoc konať v tomto prípade prostriedkami trestného práva.
Záver
Uvedený prípad poukazuje na skutočnosť, že súčasná právna úprava fakticky odkazuje riešenie sporov týkajúcich saužívania pozemkov do oblasti civilného súdnictva (nie bezvýhradne). Trestný zákon neobsahuje špeciálne ustanovenie skutkovej podstaty trestného činu týkajúce sa neoprávneného užívania cudzieho pozemku v bežnom hovorovom zmysle.
Z pohľadu autora je súčasný faktický stav skôr vhodnejší. V prvom rade ide o problematiku s významným zmluvným, katastrálnym, nezriedka dedičským či iným prvkom, ktorých posudzovanie nie je primárne úlohou OČTK. Ak by sa chcel OČTK držať zákonnosti, bol by v trestnom konaní odkázaný na desiatky civilných či správnych konaní, ktoré by „vyčistili“ faktickú situáciu pre následné trestnoprávne posúdenie veci.
Ak by sme ale prejavili afinitu k pro-aktívnemu prístupu OČTK, vystala by asi ako prvá otázka: ak trestné konanie „musí“ vyčkať na výsledky civilného resp. správneho konania, bez ktorého sa „nepohne“ je trestné konanie v podmienkach SR naozaj prostriedkom ultima alebo prima ratio?
Ďalej je nevyhnutné uviesť, že civilné inštitúty ako napr. predbežné opatrenie sú vhodnejšie prostriedky dočasného usporiadania vzťahov ako trestnoprávne inštitúty obsiahnuté v súčasnom Trestnom poriadku.
Autor má za to, že každé trestné konanie má svoje špecifiká a je vo svojej podstate jedinečné (tak ako aj modelový prípad), uvedeným skromným článkom chcel poukázať len na niektoré vybrané súvislosti v oblasti užívacích práv k poľnohospodárskym pozemkom z hľadiska trestného práva s ešte skromnejším odporučením vystavenia prípadného trestného podnetu dôslednému subsumpčnému testu a zhodnoteniu,občiansko/obchodno-právneho aspektu obsahu posudzovanej veci.
[1]ČENTÉŠ, J. et al. Trestný zákon – Veľký komentár, Bratislava: Eurokódex: 2013, ISBN 9788081550201
[2]IVOR, J. et. al Trestné právo hmotné 2. Bratislava: IURA EDITION, s. 158, ISBN 80-8078-099-4
[3]Tamtiež
[4] R 17/1974
[5]ČENTÉŠ, J. et al. Trestný zákon – Veľký komentár, Bratislava: Eurokódex: 2013, ISBN 9788081550201
[6]BURDA, E. et al. Trestný zákon, Bratislava: C.H. Beck, 628, s. 500, ISBN 9788074003943,
IVOR, J. et. al Trestné právo hmotné 2. Bratislava: IURA EDITION, s. 158, ISBN 80-8078-099-4
[7]IVOR, J. et. al Trestné právo hmotné 2. Bratislava: IURA EDITION, s. 155, ISBN 80-8078-099-4
[8]BURDA, E. et al. Trestný zákon, Bratislava: C.H. Beck, 2011, s. 499, ISBN 9788074003943
[9]Tamtiež
[10]IVOR, J. et. al Trestné právo hmotné 2. Bratislava: IURA EDITION, s. 148, ISBN 80-8078-099-4
[11]BURDA, E. et al. Trestný zákon, Bratislava: C.H. Beck, 2011, s. 629, ISBN 9788074003943
[12]IVOR, J. et. al Trestné právo hmotné 2. Bratislava: IURA EDITION, s. 185, ISBN 80-8078-099-4
[13] ČENTÉŠ, J. et al. Trestný zákon – Veľký komentár, Bratislava: Eurokódex: 2013, ISBN 9788081550201
[14]BURDA, E. et al. Trestný zákon, Bratislava: C.H. Beck, 628, s. 629, ISBN 9788074003943
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.