JUDr. Vladimír Varga,
sudca Okresného súdu Humenné
Obnova konania, ktoré sa skončilo právoplatným rozsudkom, ktorým bola schválená dohoda o vine a treste.
Dôvodom povolenia obnovy konania, ktoré sa skončilo právoplatným rozsudkom, ktorým bola schválená dohoda o vine a treste, môže byť len dôvod uvedený v ustanoveniach § 394 ods. 4 Trestného poriadku, § 394 ods. 5 Trestného poriadku a § 41b ods. 1, zákona č. 38/1993 Z. z., o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky, o konaní pred ním a o postavení jeho sudcov.
Konanie pred súdom návrhu dohody o vine a treste je osobitným spôsobom konania, ktoré upravuje prvý diel, siedmej hlavy, tretej časti Trestného poriadku (TP).
Ak súd podľa § 331 ods. 1, písm. b) TP, neodmietne návrh prokurátora na schválenie dohody o vine a treste, prerokuje ho na verejnom zasadnutí, ktorého priebeh je striktne a jednoznačne upravený Trestným poriadkom – v konaní o návrhu na schválenie dohody o vine a treste sa dokazovanie na verejnom zasadnutí nevykonáva.
Po prednesení návrhu dohody o vine a treste predseda senátu zistí formou otázok, či obvinený inter alia súhlasí, aby sa jeho trestná vec prejednala touto skrátenou formou, čím sa vzdáva práva na verejný súdny proces (§ 333 ods. 3 písm. b/ TP).
Vychádzajúc z podmienok, ktoré musia byť pre povolenie obnovy konania splnené uvedených v § 394 ods. 1 TP - obnova konania, ktoré sa skončilo právoplatným rozsudkom alebo právoplatným trestným rozkazom, sa povolí, ak vyjdú najavo skutočnosti alebo dôkazy súdu skôr neznáme, ktoré by mohli samy osebe alebo v spojení so skutočnosťami a dôkazmi už skôr známymi odôvodniť iné rozhodnutie o vine alebo vzhľadom na ktoré by pôvodne uložený trest bol v zrejmom nepomere k závažnosti činu alebo k pomerom páchateľa, alebo uložený druh trestu by bol v zrejmom rozpore s účelom trestu, alebo vzhľadom na ktoré upustenie od potrestania alebo upustenie od uloženia súhrnného trestu by bolo v zrejmom nepomere k závažnosti činu alebo k pomerom páchateľa, alebo by bolo v zrejmom rozpore s účelom trestu – a z povahy osobitného spôsobu konania o dohode o vine a treste (v ktorom sa dokazovanie nevykonáva), je zrejmé, že dôvodom, pre ktorý by bolo možné povoliť obnovu konania, v ktorom bola rozsudkom potvrdená a schválená dohoda o vine a treste, sú len tzv. špeciálne dôvody obnovy konania:
§ 394 ods. 4 TP:
Skutočnosťou skôr neznámou podľa odsekov 1 až 3 je aj rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva, podľa ktorého rozhodnutím prokurátora alebo súdu Slovenskej republiky alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, boli porušené základné ľudské práva alebo slobody obvineného, ak negatívne dôsledky tohto rozhodnutia nemožno inak napraviť.
§ 394 ods. 5 TP:
Obnova konania, ktoré sa skončilo niektorým zo spôsobov uvedených v predchádzajúcich odsekoch, sa povolí aj vtedy, ak sa právoplatným rozsudkom zistí, že policajt alebo prokurátor, sudca alebo prísediaci v pôvodnom konaní porušením povinnosti spáchal trestný čin.
§ 41b ods. 1, zákona č. 38/1993 Z. z., o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky, o konaní pred ním a o postavení jeho sudcov:
Ak súd v trestnom konaní vydal na základe právneho predpisu, ktorý neskôr stratil účinnosť podľa čl. 125 Ústavy, rozsudok, ktorý nadobudol právoplatnosť, ale nebol vykonaný, strata účinnosti takého právneho predpisu, jeho časti alebo niektorého ustanovenia je dôvodom obnovy konania podľa ustanovení Trestného poriadku.
V prípade, že odsúdený odôvodňuje svoj návrh na povolenie obnovy konania vo veci, v ktorej bola rozsudkom schválená dohoda o vine a treste tým, že vyšli najavo dôkazy súdu skôr neznáme, spočívajúce napríklad vo výpovediach doteraz nevypočutých svedkov, súd podľa môjho názoru musí takýto návrh bez ďalšieho zamietnuť, nakoľko predmetom konania o návrhu na schválenie dohody o vine a treste nie je dokazovanie.
Vyššie uvedenému záveru zodpovedá aj skutočnosť, že zákon vylúčil prípustnosť dovolania proti rozsudku, ktorým bola schválená dohoda o vine a treste (s výnimkou, že zásadným spôsobom bolo porušené právo na obhajobu).
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.