Zákon č. 316/2016 Z. z. účinný od 01.01.2017 menil, okrem iného, aj ustanovenia Trestného poriadku a nadväzujúcich zákonov (napríklad zákon č. 371/2004 Z. z. o sídlach a obvodoch súdov SR) a to tak, že s účinnosťou od 01.01.2017 sa podľa § 562 ods. 1 Tr. por. rozumie súdom v sídle Krajského súdu v Bratislave Okresný súd Bratislava I, Okresný súd Bratislava II, Okresný súd Bratislava III, Okresný súd Bratislava IV a Okresný súd Bratislava V a súdom v sídle Krajského súdu v Košiciach Okresný súd Košice I a Okresný súd Košice II.
Trestný poriadok s účinnosťou od 01.01.2017 teda zmenil vecnú príslušnosť súdov, ktoré sú príslušné na konanie v zmysle § 16 ods. 1 Tr. por. Len pre úplnosť je nutné dodať, že táto zmena sa týka, a celkom nepochopiteľne, iba Bratislavského a Košického kraja.
Z hľadiska výkladu bolo problematickým a sporným ustanovenie § 567m Tr. por., t. j. prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 01.01.2017, podľa ktorého „konanie začaté pred 1.01.2017 sa dokončí podľa predpisov účinných do 31.12.2016“.
V rámci Bratislavského kraja bolo sporné, čo sa rozumie pod pojmom „konanie začaté“, teda ktoré trestné veci (v zmysle § 16 ods. 1 Tr. por.) je už nutné posudzovať podľa zmenených ustanovení Trestného poriadku účinných od 01.01.2017 a ktoré ešte budú musieť byť dokončené podľa právnej úpravy účinnej do 31.12.2016. Ide o podstatný problém, pretože od jeho správneho vyriešenia zavisí, ktorý súd bude nielen vecne príslušný na rozhodovanie o obžalobe, ale ktorý súd bude vecne príslušný aj na rozhodovanie v prípravnom konaní napríklad o ITP, väzbe a podobne.
Prvý názor vychádzal z toho, že pod pojmom „konanie začaté“ je nutné rozumieť „konanie začaté na súde“, t.j., že ide o zmenu vecnej príslušnosti v zmysle § 16 ods. 1 Tr. por., ktorá sa týka výhradne konania pred súdom (a to konania pred sudcom pre prípravné konanie, respektíve konania pred súdom po podaní obžaloby, či návrhu na schválenie dohody o vine a treste). Z uvedeného prvého názoru vyplýva, že všetky trestné veci v zmysle § 16 ods. 1 Tr. por., ktoré napadli na Okresný súd Bratislava I do 31.12.2016 si musí dokončiť tento súd s tým, že všetky trestné veci v zmysle § 16 ods. 1 Tr. por., ktoré budú napádať na súdy po 01.01.2017 už budú spadať pod zmenené ustanovenia účinné od 01.01.2017.
Druhý názor vychádzal z toho, že pod pojmom „konanie začaté“ je nutné rozumieť pojem „trestné konanie“, t. j. všetky trestné veci v zmysle § 16 ods. 1 Tr. por., v ktorých začalo trestné konanie do 31.12.2016 si bude musieť dokončiť Okresný súd Bratislava I, pričom zmenená právna úprava bude prichádzať do úvahy iba v prípade, ak sa trestné konanie začalo po 01.01.2017.
Vzhľadom k odlišným právnym názorom prijalo trestnoprávne kolégium Krajského súdu v Bratislave dňa 06.03.2017 nasledujúce zjednocujúce stanovisko:
Podľa názoru Krajského súdu v Bratislave pojem „konanie“, ktorý je uvedený v prechodnom ustanovení § 567m, Trestný poriadok v žiadnom svojom ustanovení nedefinuje. Z uvedeného dôvodu nie je možné pojem „konanie“ automaticky (mechanicky) stotožňovať s pojmom „trestné konanie“, ktorý je definovaný v ustanovení § 10 ods. 15 Tr. por. (okrem trestného konania pozná Trestný poriadok aj celý rad iných konaní, ktoré tvoria jeho obsah a to napríklad prípravné konanie, konanie pred súdom, odvolacie konanie, vykonávacie konanie a podobne a preto len z toho, že prechodné ustanovenie používa pojem „konanie“ nie je možné vyvodzovať, že sa tým myslí pojem „trestné konanie“).
Vzhľadom k uvedenému nie je možné vychádzať z jazykového výkladu pojmu „konanie“, nakoľko Trestný poriadok pri jeho definovaní neposkytuje žiadne vodítka. Z uvedeného dôvodu je potrebné využiť pri nachádzaní obsahu pojmu „konanie“ aj iné formy výkladu, než je výklad jazykový a to výklad autentický, či teleologický s tým, že do úvahy prichádza aj zisťovanie, v ktorých ustanoveniach používa Trestný poriadok vyslovene pojem „konanie“ (v spojení s prijatými zmenami) a akým spôsobom zákonodarca jazykovo (gramaticky) upravoval (vyjadroval) prechodné ustanovenia v minulosti.
Krajský súd v Bratislave je názoru, že pojem „konanie začaté“ je nutné vykladať v spojitosti s dôvodovou správou (t. j. v spojitosti s tzv. autentickým a teleologickým výkladom), t. j. najmä účelom prečo k tejto zmene podľa zákonodarcu došlo. Z dôvodovej správy vyplýva, že účelom zmeny bolo odbremenenie Okresného súdu Bratislava I a Okresného súdu Košice I a rovnomerné rozloženie trestných vecí na jednotlivé okresné súdy v Bratislavskom a Košickom kraji. Z dôvodovej správy možno vyvodiť, že zákonodarca sa zaoberá len vecnou príslušnosťou súdov, ktoré by mali konať v prípravnom konaní a v konaní pred súdom o trestných činoch uvedených v ustanovení § 16 ods. 1 Tr. por. s tým, že tieto zmeny sa vôbec nedotýkajú činnosti orgánov činných v trestnom konaní (nejde teda o zmeny, ktoré by sa týkali napríklad polície, prokuratúry, ale ide výhradne o zmeny, ktoré sa týkajú len súdov v zmysle § 16 ods. 1 Tr. por. a právomoci Špecializovaného trestného súdu ohľadne trestných činov extrémizmu).
Ide tu pritom najmä o legislatívnu zmenu vecnej príslušnosti v zmysle § 16 ods. 1 Tr. por., pričom ustanovenie § 16 ods. 1 Tr. por. vyslovene hovorí o „konaní“ okresného súdu v sídle krajského sudu v prvom stupni. Pojem „konanie“ teda používa Trestný poriadok vyslovene na úpravu vecnej a miestnej príslušnosti. Pojem „konanie“ používa Trestný poriadok nielen v ustanovení § 16 Tr. por., ale aj v ustanovení § 15, či § 17 Tr. por. Z uvedeného možno usudzovať, že pojem „konanie začaté“ (uvedené v prechodnom ustanovení) sa obsahovo týka „konaní“ (uvedenom v ustanovení § 16 ods. 1 Tr. por.) okresného súdu v sídle krajského súdu v prvom stupni.
V tomto smere možno poukázať na na predchádzajúce prechodné ustanovenia, pri ktorých zákonodarca nikdy nezvolil pojem „trestné konanie“, ale vždy, pokiaľ chcel „ísť“ aj do prípravného konania, volil iný pojem a to napríklad pojem „trestné stíhanie“ (§ 567g Tr. por.) s tým, že pojem „konanie začaté“ bol v predchádzajúcich prechodných ustanoveniach vyhradený pre „konanie na súde“ (napríklad § 567d ods. 1 Tr. por., či § 567l ods. 3 Tr. por.).
Možno preto uzatvoriť, že pojem „konanie začaté“, ktorý je uvedený v už citovanom prechodnom ustanovení, je nutné vykladať tak, že ide o „konanie začaté na súde“ (a to konanie začaté na súde v zmysle § 24 Tr. por. alebo súdne konanie podľa § 237 a nasl. Tr. por.), t. j. kedy bolo začaté trestné konanie, či začaté trestné stíhanie v konkrétnej trestnej veci je bez významu (napokon, skutočnosť, kedy presne bolo začaté trestné konanie sa v mnohých trestných veciach ani nedá zistiť – vzhľadom na časté začatie trestného konania operatívnou činnosťou polície).
Alebo povedané inak, všetko, čo napadlo na Okresný súd Bratislava I do 31.12.2016 (vrátane) ako súd príslušný „na konanie“ podľa § 16 ods. 1 Tr. por. v prvom stupni (obžaloby, rozhodnutia o väzbe, rozhodovanie v zmysle § 24 Tr. por. a podobne) dokončí tento súd. Všetko ostatné (čo napadne po 01.01.2017) už musia prejednať a rozhodnúť súdy podľa nových predpisov účinných od 01.01.2017.
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.