Autor: Mgr. Erika Krutková, vyšší súdny úradník, Špecializovaný trestný súd.
Nedostatočné odôvodnenie príkazu na odpočúvanie a prípustnosť takto získaných záznamov ako dôkazu v trestnom konaní
Úvodom
Otázka prípustnosti záznamov z odpočúvania vykonaného na základe nedostatočne odôvodneného príkazu sudcu pre prípravné konanie (§ 115 Trestného poriadku) je aktuálne v centre pozornosti právnickej obce v Českej republike v súvislosti s trestnou vecou bývalého hejtmana Středočeského kraja MUDr. Davida Ratha a spol.
pozri aj nález ÚS ČR zo dňa II.ÚS 615/06 zo dňa 23. mája 2007, § 20 podľa ktorého:
Iba záznam z odpočúvania, ktorý bol vykonaný na základe príkazu plne vyhovujúcemu vyššie uvedeným požadavkám, je v súladu s ústavným poriadkom procesne použiteľným dôkazom v trestnom konaní, v ktorom byl vydaný.
http://nalus.usoud.cz/Search/ResultDetail.aspx?id=55331&pos=19&cnt=22&typ=result
avšak problematickou sa dlhodobo javí aj v podmienkach slovenskej aplikačnej praxe, pozri nález ÚS SR zo dňa I. ÚS 274/05 zo dňa 14. júna 2006 publikovaný v zbierke pod č. 31/2006 podľa ktorého:
Preskúmateľnosť dôvodnosti vydania súhlasu na použitie informačno-technických prostriedkov podľa § 4 zákona č. 166/2003 Z. z. o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o ochrane pred odpočúvaním) v znení neskorších predpisov či príkazu na odpočúvanie a záznam telekomunikačných činností podľa § 88 Trestného poriadku účinného do 31. decembra 2005 si vyžaduje relevantnú konkrétnu vysvetľujúcu argumentáciu, akými skutočnosťami boli naplnené zákonom stanovené podmienky pre tento zásah do práva na súkromie. Bez takéhoto odôvodnenia opierajúceho sa o konkrétne skutočnosti je súhlas či príkaz spravidla nepreskúmateľný.
Vzhľadom na všetky uvedené úvahy možno konštatovať, že príkaz z 23. februára 2004 a príkaz z 25. marca 2004 neboli legálne, lebo nespĺňali podmienky vyplývajúce z príslušných zákonov. Táto skutočnosť bola dostatočným dôvodom na to, aby ústavný súd vyslovil porušenie označených práv sťažovateľa podľa ústavy, listiny a dohovoru.
http://www.ucps.sk/nelegalne_odposluchy_hovorov
Otázkou odôvodnenia príkazov na odpočúvanie z pohľadu čl. 8 ako aj z pohľadu čl. 6 Dohovoru sa zaoberá práve nižšie uvedené rozhodnutie v ktorom ESĽP zaujíma pomerne odlišný prístup než aký je možné pozorovať v slovenskej aplikačnej praxi, pričom na svojich záveroch zotrval aj v rozsudku vo veci Matanović proti Chorvátsku zo dňa 4. apríla 2017, č. 2742/12, § 110.[1]
Rozsudok zo dňa 15. januára 2015 vo veci
č. 68955/11 – Dragojević proti Chorvátsku[2]
Senát prvej sekcie Súdu jednohlasne rozhodol, že ustanovenie chorvátskeho trestného zákonníka týkajúce sa odpočúvania neboli dostatočne jasné ohľadne rozsahu a spôsobu výkonu uváženia súdu, čím v praxi nezaisťovala dostatočné záruky proti zneužitiu. Došlo preto k porušení článku 8 Dohovoru. K porušeniu článku 6 Dohovoru z dôvodu použitia takto získaných záznamov z odpočúvania ako dôkazu v trestnom konaní proti sťažovateľovi nedošlo. Súd priznal sťažovateľovi náhradu nemajetkovej ujmy vo výške 7 500 Eur.
I. Skutkové okolnosti
Sťažovateľ, ktorý sa živil ako námorník, bol podozrivý z obchodovania s drogami. Z toho dôvodu vnútroštátny súd povolil odpočúvanie jeho telefónnych hovorov. Povolenie k odpočúvaniu sťažovateľa bolo súdom následne trikrát predĺžené. Odôvodnenia všetkých týchto rozhodnutí boli takmer totožné, obsahovali iba odkaz na zákonný dôvod pre povolenie odpočúvania, bez detailnejšej analýzy prípadu.
Sťažovateľ požadoval, aby boli dôkazy získané odpočúvaním vylúčené zo spisu ako nezákonne získané, pretože ich povolenie nebolo náležite odôvodnené. Vnútroštátny súd jeho požiadavku odmietol ako neopodstatnenú. Sťažovateľ bol uznaný vinným z trestných činov obchodovania s drogami a prania špinavých peňazí, a to na základe tvrdení spoluobžalovaného, výpovedí svedkov, a mnoho ďalších dôkazov, vrátane záznamov z odpočúvania. Sťažovateľ sa proti rozsudku odvolal a po neúspechu odvolania podal ústavnú sťažnosť, kde okrem iného namietal Č. použitie dôkazov získaných údajne nezákonným odpočúvaním. Ústavní súd jeho sťažnosť odmietol ako neopodstatnenú.
II. Odôvodnenie rozhodnutia Súdu
A. K tvrdenému porušení článku 8 Dohovoru
Sťažovateľ namietal, že odpočúvanie jeho telefónnej linky bolo nezákonné, pretože súd pri jeho povoľovaní, resp. predlžovaní, nepostupoval v súlade s trestným poriadkom, ktorý vyžaduje, aby sudca preskúmal a odôvodnil, či je odpočúvanie v danom prípade nevyhnutné a opodstatnené.
Súd poznamenal, že nie je sporu o tom, že odpočúvaním sťažovateľa došlo k zásahu do jeho práv chránených článkom 8 Dohovoru. Tento zásah mal určitý základ vo vnútroštátnom práve (Kruslin proti Francúzsku, č. 11801/85, rozsudok zo dňa 24. apríla 1990, § 35 a 36), hlavní otázkou však bolo, či vnútroštátne právo tak ako ho aplikovali súdy, poskytovalo dostatočné záruky proti možnému zneužití (porov. Malone proti Spojenému kráľovstvu, č. 8691/79, rozsudok zo dne 2. augusta 1984, § 70; Kopp proti Švajčiarsku, č. 23224/94, rozsudok zo dne 25. marca 1998, §§ 66–75).
Súd pripomenul, že predchádzajúce povolenie odpočúvania orgánom, ktorý overuje, či sú v konkrétnom prípade dôvody pre podozrenie danej osoby, a či by vyšetrovanie nemohlo byť vykonané iným spôsobom, je dôležitou zárukou toho, že odpočúvanie nebude povoľované náhodne a bez uváženia (viď. Klass a ostatní proti Nemecku, č. 5029/71, rozsudok zo dne 6. septembra 1978, § 51). Chorvátsky právny poriadok stanovuje, že odpočúvanie povoľuje
sudca na návrh štátneho zástupcu. Môže tak spraviť len v prípade, že je pravdepodobné, že daná osoba spáchala len niektorý z trestných činov taxatívne vymenovaných v trestnom poriadku. Zároveň musí byť splnená podmienka, že vyšetrovanie tohto trestného činu nie je možné uskutočniť inými prostriedkami a či by takýto postup bol extrémne náročný. Súdny príkaz musí byť písomný a obsahovať okrem identifikácie dotknutej osoby, stanovenie doby odpočúvania a jeho rozsahu i popis konkrétnych skutočností, ktoré použitie odpočúvania odôvodňujú. Súd si tiež všimol, že ústavný súd vo svojej judikatúre zdôraznil, že len podrobne odôvodnený súdny príkaz k odpočúvaniu je v súlade s trestným poriadkom.
V prejednávanej veci však vnútroštátny súd vo všetkých rozhodnutiach odôvodnil odpočúvanie sťažovateľa iba odkazom na žiadosť štátneho zástupcu a na zákonné ustanovenie, že „vyšetrovanie nemohlo byť vykonané inými prostriedkami“. Spomínané odôvodnenia neobsahovali žiadne podrobnosti nebo konkrétne skutočnosti, ktoré by viedli k záveru, že sťažovateľ pravdepodobne spáchal určitý trestný čin a že vyšetrovanie nebolo možné vykonať iným, menej do práv zasahujúcim spôsobem. Tento postup, ktorý zjavne nevyhovoval požiadavkám chorvátskeho trestného poriadku, bol napriek tomu odobrený najvyšším súdom i ústavným súdom s tým odôvodnením, že nedostatok odôvodnenia príkazu k odpočúvaniu môže byť zhojený neskorším odôvodnením ich použitia.
Podľa Súdu však možnosť spätného odôvodnenia, ktoré vnútroštátne súdy napriek zneniu trestného poriadku umožnili, neposkytuje adekvátne a dostatočné záruky proti zneužití a naopak otvára dvere svojvôli. Je tomu tak najmä tam, kde možnosť následne sa brániť proti odpočúvaniu je obmedzená iba na trestné konanie. V ňom totiž súdy posudzujú len otázku, či je možné odpočúvanie pripustiť ako dôkazný prostriedok, a nie otázku, či odpočúvaním nedošlo k porušení práva na rešpektovania súkromia; trestné súdy rovnako nemôžu za toto porušenie poškodenej osobe priznať adekvátnu náhradu. V prejednávanej veci sťažovateľ nemal k dispozícii ani iné následné konanie, napr. návrh na vydanie deklaratórneho rozsudku či žalobu na náhradu škody.
Súd preto uzavrel, že vnútroštátne právo tak, ako vykladali a aplikovali vnútroštátne súdy, nebolo dostatočne jasné čo do rozsahu a výkonu uváženia súdu rozhodujúcom o nariadení odpočúvania, a neposkytovalo tak v praxi dostatočné záruky proti možnému zneužitiu. Zásah do sťažovateľových práv tak nebol ani zákonný ani nevyhnutný v demokratickej spoločnosti, čím došlo k porušení článku 8 Dohovoru.
B. K tvrdenému porušení čl. 6 ods. 1 Dohovoru
Použitie nezákonného odpočúvania ako dôkazu v trestnom konaní
Sťažovateľ ďalej namietal, že došlo k porušeniu jeho práva na spravodlivý proces použitím nezákonne získaných telefónnych odpočúvaní ako dôkazu v trestnom konaní. Súd pripomenul, že článok 6 Dohovoru nestanovuje žiadne pravidlá pre prípustnosť dôkazu, táto oblasť teda podlieha predovšetkým vnútroštátnej úprave (Schenk proti Švajčiarsku, č. 10862/84 rozsudok zo dne 12. júla 1988, § 45-46). Úlohou Súdu nie je rozhodnúť, aký dôkazný prostriedok mal byť prehlásený za prípustný, ale či trestné konanie ako celok bolo spravodlivé. Dôležité v tomto ohľade je najmä, či boli rešpektované práva obhajoby, teda či sťažovateľ mal možnosť spochybniť autenticitu vykonaného odpočúvania a namietať proti jeho použitiu. Zohľadniť je potrebné i to, či okolnosti, za ktorých bol takýto dôkaz získaný, spochybňuje jeho vierohodnosť či presnosť. Súd v minulosti veľakrát dospel k záveru, že aj keď odpočúvanie nebolo vykonané v súladu so zákonom v zmysle článku 8 Dohovoru, pripustenie takto získaného dôkazu nebolo porušením práva na spravodlivý proces (Khan proti Spojenému kráľovstvu, č. 35394/97, rozsudok zo dne 12. mája 2000; P. G. a J. H. proti Spojenému kráľovstvu, č. 44787/98, rozsudok zo dne 25. septembra 2001; Bykov proti Rusku, č. 4378/02, rozsudok veľkého senátu zo dne 10. marca 2009).
V prejednávanej veci sťažovateľ nespochybňoval vierohodnosť odpočúvania ale obmedzil svoje výhradu výlučne na formálnu stránku ich použitia ako dôkazu v konaní pred súdom. Sťažovateľ navyše mal účinnú možnosť spochybniť ich autenticitu a namietať proti ich použitiu, a to ako pred súdom prvého stupňa, tak pred odvolacím súdom i pred ústavným súdom. Všetky súdy sa tejto námietke sťažovateľa venovali a svoje rozhodnutie odôvodnili. Záznamy z odpočúvania navyše boli len jedným z mnohých dôkazov, na podklade ktorých bol sťažovateľ odsúdený. Sťažovateľove práva obhajoby tak podľa Súdu boli náležite rešpektované a k porušeniu čl. 6 ods. 1 Dohovoru teda nedošlo.
[1] http://hudoc.echr.coe.int/eng#{"docname":["Matanovič"],"documentcollectionid2":["GRANDCHAMBER","CHAMBER"],"itemid":["001-172466"]}
[2] http://hudoc.echr.coe.int/eng#{"appno":["68955/11"],"itemid":["001-150298"]}
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.