Lúpež a vec darovaná manželom
Autor: JUDr. Ľubomír Macháček
V mojom príspevku sa budem zaoberať otázkou, či sa môže manžel dopustiť trestného činu lúpeže podľa § 188 Trestného zákona v prípade, ak použije násilie voči svojej manželke, aby jej odňal dar, ktorý od neho v minulosti dostala pri príležitosti životného jubilea.
Trestného činu lúpeže podľa § 188 Tr. zákona sa dopustí ten, kto proti inému použije násilie alebo hrozbu bezprostredného násilia v úmysle zmocniť sa cudzej veci. Tu čitateľa upozorňujem na fakt, že páchateľ sa musí zmocniť cudzej veci, pričom cudzou vecou sa rozumie vec, ktorá nepatrí páchateľovi buď vôbec, alebo nepatrí výlučne len jemu (páchateľ je podielovým spoluvlastníkom veci).
Základným znakom bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) je to, že ide o spoluvlastníctvo, v ktorom miera práv a povinností oboch manželov nie je vyjadrená podielom, povedané inak každý z manželov je vlastníkom celej veci. Manželia teda nemajú určený kvantitatívne podiel na vlastníckom práve k spoločnej veci.
Predmetom bezpodielového spoluvlastníctva manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva, teda rôzne hnuteľné i nehnuteľné veci (napr. byty, pozemky, domy, šperky, peniaze, motorové vozidlo, príjmy a úspory z práce, honoráre a pod.). Pre účely článku sú dôležité najmä pojmy príjmy a úspory z práce.
Občiansky zákonník v § 143 upravuje aj to, čo do bezpodielového spoluvlastníctva manželov nepatrí. Okrem iného do bezpodielového vlastníctva nepatria veci získané ako dar, pričom nezáleží na tom, či obdarovaným bol iba jeden z manželov, alebo obaja manželia. V prípade, keď obdarovaným bol iba jeden z manželov, dar patrí do jeho výlučného vlastníctva. Ak boli obdarovaní manželia spoločne, dar bude v ich podielovom spoluvlastníctve. Toto platí za situácie, keď je darcom „niekto tretí“, ktorý stojí mimo manželského zväzku. Aplikačné problémy nastávajú v prípade, keď je darcom manžel a obdarovaným je manželka. Napr. manžel daruje svojej manželke pri príležitosti jej narodenín bicykel. Manželka tento dar užíva, avšak po niekoľkých rokoch sa manžel rozhodne, že jej dar odoberie, nakoľko sa medzi nimi počas spolužitia vyvinula partnerská disharmónia z dôvodu chronických konfliktných situácií. Manželka dar odoprie vydať dobrovoľne a tak manžel použije násilie, aby jej ho odobral.
Pre zodpovedanie otázky, či sa manžel dopustil trestného činu lúpeže na svojej manželke, je rozhodujúce, či má odňatý dar povahu cudzej veci vo vzťahu k manželovi. Môžu nastať dve situácie:
1/ manžel financoval dar z majetku, ktorý nadobudol ešte pred uzatvorením manželstva (napr. z peňazí, ktoré mal už pred uzatvorením manželstva, alebo ktoré sám získal darovaním od inej osoby),
2/ manžel financoval dar z majetku (peňazí), ktoré manželia nadobudli spoločne, počas trvania manželstva, teda zo spoločných príjmov a úspor z práce.
Darovanie medzi manželmi je možné, ale len zo samostatného majetku každého z manželov. Teda, ak by nastala situácia uvedená v bode č. 1, má dar (po prijatí daru manželkou) povahu cudzej veci voči manželovi a ten sa môže dopustiť trestného činu lúpeže, ak neskôr použije násilie v úmysle odňať tento dar svojej manželke.
Avšak, ak nastane situácia uvedená v bode č. 2, je vylúčené, aby mal dar povahu cudzej veci voči manželovi, nakoľko dar bol financovaný zo spoločných príjmov a úspor, ktoré patria do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Povedané inak, manžel financoval kúpu daru zo spoločných úspor a iba premenil úspory vo forme finančnej hotovosti na hnuteľnú vec (bicykel). Majetok manželov sa kúpou daru nezmenšil, pretože za finančné prostriedky dostal manžel ich ekvivalent v podobe bicykla. Aj súdna prax zaujala stanovisko, že je vylúčené, aby vec z bezpodielového spoluvlastníctva jeden manžel daroval druhému manželovi (R 42/1972).V tomto prípade je teda spáchanie trestného činu lúpeže manžela voči manželke vylúčené, nakoľko odcudzená vec (bicykel) nebol vo vzťahu k manželovi vecou cudzou, ktorá by mohla byť spôsobilým hmotným predmetom útoku v zmysle skutkovej podstaty trestného činu lúpeže.
Som toho názoru, že vzájomné obdarovanie sa medzi manželmi darmi, ktoré sú financované zo spoločných úspor nie je možné. V tomto prípade sa jedná len o akési „quasi darovanie“, keďže neboli celkom splnené všetky podmienky darovania, nakoľko si obdarovaný v podstate sám financuje dar zo spoločných úspor. Dalo by sa povedať, že sa jedná o kúpu hnuteľnej veci (daru), ktorá je financovaná z úspor darcu aj obdarovaného. Manželia a teda aj obdarovaná manželka nadobudnú vlastnícke právo k veci už jej prevzatím manželom (budúcim darcom) od predajcu, v našom prípade predajcu bicyklov(ak nie je dohodnutá výhrada vlastníctva) a nie až prijatím daru manželkou.
Iná situácia by nastala, ak by mal dar povahu veci, ktorá slúži výlučne osobnej potrebe jedného z manželov. Pri určovaní rozsahu BSM sa totiž vychádza z troch kritérií: Prvým je časové, t.j. kedy bola vec nadobudnutá, druhým kritériom je spôsob nadobudnutia veci a tretím účel, ktorému vec slúži. Veci osobnej potreby, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe len jedného z manželov nepatria do BSM, aj keď boli nadobudnuté za trvania manželstva. Do tejto kategórie patria napr.: spodné prádlo, odevy, šaty, topánky, kabelky, peňaženky a podľa judikatúry ÚS aj mobilné telefóny, sp. zn. ÚS 121/2016. Z uvedeného vyplýva, že ak by manžel daroval manželke vec takejto povahy a aj keby kúpu financoval zo spoločných úspor (prípad č. 2) mohol by sa dopustiť trestného činu lúpeže.
V nami riešenom prípade bude teda potrebné zodpovedať nielen to, z akých prostriedkov bol dar - bicykel zakúpený, ale aj to, či sa jedná o vec osobnej potreby. Zastávam názor, že bicykel nie je možné zaradiť pod vec osobnej potreby a to ani v prípade, ak sa jedná o dámsky bicykel. Bicykel totiž nie je predmet, ktorý by sa viazal na individualitu používateľa a bol úzko spätý s jeho intimitou, tak ako napr. vyššie uvedený mobilný telefón, v ktorom môže mať používateľ uložené fotky, kontakty a rôznu komunikáciu súkromnej povahy.
To, či ide o vec osobnej potreby zistíme relatívne jednoducho, avšak dokazovanie z akých finančných prostriedkov bol dar zakúpený bude v praxi určite značne komplikované a s odstupom času možno aj nemožné, najmä za situácie, keď sa budú výpovede oboch manželov líšiť a nebudú k dispozícii iné dôkazy, ktoré by pomohli k objasneniu veci. Za týchto okolností by som sa priklonil k názoru, ktorý prezentoval JUDr. Grendár na tejto stránke v článku "Nedostatok dôkazov ako dôvod na odmietnutie trestného oznámenia s právnou vetou:
„ I. Ak proti sebe stoja dve relevantné skupiny navzájom si odporujúcich dôkazov, pričom zistenie iných dôkazov (osvedčujúcich pravdivosť jednej alebo druhej skupiny dôkazov), po začatí trestného stíhania, je vylúčené a zistené rozpory nie je možné odstrániť ani dôsledným vyhodnotením odporujúcich si dôkazov, nie je dôvod na začatie trestného stíhania, nakoľko reálne nie je možné očakávať výrok súdu o vine páchateľa trestného činu označeného oznamovateľom.
II. K preukázaniu viny páchateľa totiž musia existovať priame, respektíve aspoň nepriame dôkazy, ktorých súhrn musí tvoriť logickú a ničím nenarušovanú sústavu vzájomne sa doplňujúcich dôkazov, ktorá vo svojom celku nielen spoľahlivo preukazuje všetky okolnosti skutku v ktorom sa vidí trestný čin a usvedčuje z jeho spáchania páchateľa, ale súčasne vylučuje možnosť akéhokoľvek iného záveru.“
Na záver treba dodať, že vzájomné nezhody medzi manželmi, ich majetkové spory a pod., je potrebné primárne riešiť v inom ako trestnom konaní (subsidiarita trestnej represie).
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.