Skutočne možno výpoveď podozrivého považovať za výpoveď obvineného?
V Justičnej revue č. 6-7/2017 bol uverejnený článok s názvom „Zápisnica z výsluchu (zadržaného) podozrivého, ako dôkaz v kontexte trestnoprávnej procesualistiky – zákonné možnosti a limity“, v ktorom jeho autor JUDr. Ondrej Prikryl, PhD. (prokurátor Okresnej prokuratúry Piešťany) vyslovuje názor, že výpoveď obvineného alebo v konaní pred súdom obžalovaného možno konfrontovať so skoršou výpoveďou tejto osoby, ako podozrivej osoby, za predpokladu, že táto výpoveď bola v prípravnom konaní realizovaná zákonným spôsobom. Z ustanovenia § 258 ods. 4 Tr. por. nevyplýva žiadna prekážka čítania skoršej výpovede obžalovaného v procesnom postavení podozrivého, keďže zákon stanovuje podmienku len vo vzťahu k legalite vykonaného dôkazu. Výpoveď osoby neskôr obžalovanej tvorí počas jedného trestného konania jednu kontinuálnu a stále pokračujúcu výpoveď, ktorá pochádza od totožného osobného zdroja a to v rôznych procesných postaveniach stále však od tej istej osoby (napríklad svedka, podozrivého, obvineného, obžalovaného). Nejde o viacero dôkazov, ale iba o jeden dôkaz. Napokon, aj v angloamerickom právnom systéme platí, že v konaní pred súdom možno konfrontovať obžalovaného s každou výpoveďou, ktorú poskytol aj potom, ako bol zadržaný a poučený policajtom o svojich procesných právach.
S uvedeným názorom si dovolím nesúhlasiť. Som názoru, že výpoveď zadržaného podozrivého nemôže byť vôbec vykonaná na hlavnom pojednávaní ako dôkaz a ani na nej nemôže byť založené súdne rozhodnutie.
Podľa § 33 Tr. por. toho, kto je podozrivý zo spáchania trestného činu, možno považovať za obvineného a použiť proti nemu prostriedky určené Trestným poriadkom proti obvinenému až vtedy, ak bolo proti nemu vznesené obvinenie.
Z predmetného ustanovenia možno vyvodiť, že Trestný poriadok dôsledne rozlišuje medzi podozrivou osobou a osobou obvinenou s tým, že za obvinenú osobu je možné považovať len tú podozrivú osobu, ktorej bolo následne vznesené obvinenie. Od tohto momentu (od vznesenia obvinenia) už Trestný poriadok pracuje len s pojmom obvinenej osoby a v žiadnom prípade ju nepovažuje aj za podozrivého v zmysle § 85 Tr. por.
Uvedené konštatovanie zvýrazňuje aj ustanovenie § 10 ods. 12 Tr. por. z ktorého vyplýva, že obvineným sa rozumie aj obžalovaný a odsúdený, ale nie aj napríklad podozrivý. Rovnako tak z ustanovenia § 119 ods. 2 Tr. por. je zrejmé, že Trestný poriadok považuje za dôkazný prostriedok výpoveď obvineného a nie aj výpoveď podozrivého. Takéto legislatívne odlíšenie výpovede obvineného od výpovede podozrivého je logické, nakoľko z podozrivej osoby v zmysle § 85 Tr. por. sa nemusí stať len osoba obvinená, ale v praxi sa z nej pomerne často stáva svedok.
Tak ako musí byť obvinená osoba, po vznesení obvinenia, vypočutá v procesnom postavení obvineného a to bez ohľadu na to, že predtým vypovedala v postavení podozrivej osoby, tak býva v procesnom postavení svedka vypočutá tá podozrivá osoba, pri ktorej sa podozrenie zo spáchania trestného činu rozptýlilo. Nemožno preto stotožňovať nielen osobu obvineného so svedkom, ale ani nemožno stotožňovať osobu podozrivú s osobou obvinenou. Výpoveď podozrivého teda nie je výpoveďou obvineného a to ani vtedy nie, ak tieto výpovede urobila jedna a tá istá osoba, nakoľko tieto výpovede boli urobené v odlišných procesných postaveniach. Rovnako tak výpoveď svedka nie je výpoveďou obvineného v situácii, keď osobe, ktorá najskôr vypovedala v procesnom postavení svedka, bola následne v tej istej veci vznesené obvinenie (a to napriek tomu, že išlo o jednu a tú istú osobu).
Skutočnosť, že v priebehu trestného stíhania vypovedá jedna a tá istá osoba v rozličných procesných postaveniach zvádza nesprávne k tomu, že sa tieto jej výpovede považujú prakticky za výpoveď jednu. Rozlišovanie rôznych procesných postavení v trestnom konaní (napríklad oznamovateľ, svedok, podozrivý, obvinený) však nie je samoúčelné a nie je možné tieto rozdiely v procesných postaveniach zotierať podľa momentálnej dôkaznej potreby (napríklad preto, že obvinený sa ešte ako podozrivý priznal k spáchaniu trestného činu, avšak už ako obvinený nevypovedal a zvyšné dôkazy nie je možné označiť za nepochybne usvedčujúce).
Podľa § 258 ods. 4 Tr. por. na návrh prokurátora alebo obhajcu sa zápisnica o skoršej výpovedi obžalovaného alebo jej časť prečíta, ak sa koná v neprítomnosti obžalovaného, obžalovaný využije svoje právo nevypovedať alebo sa objavia podstatné rozpory medzi jeho skoršou výpoveďou a údajmi na hlavnom pojednávaní a ak bol skorší výsluch vykonaný spôsobom zodpovedajúcim ustanoveniam Trestného poriadku.
Zo znenia uvedeného ustanovenia v spojitosti s ustanovením § 33, § 10 ods. 12 a § 119 ods. 2 Tr. por. je zrejmé, že pod výpoveďou obvineného, ktorú možno prečítať podľa § 258 ods. 4 Tr. por. na hlavnom pojednávaní, je nutné považovať len takú predchádzajúcu výpoveď, ktorú vykonala obžalovaná osoba v prípravnom konaní v procesnom postavení obvineného, t. j. po vznesení obvinenia. Pôjde tu teda o čítanie výpovede osoby, ktorú urobila v procesnom postavení obvineného a v konaní pred súdom má naďalej postavenie osoby, proti ktorej sa trestné stíhanie vedie. Nie je teda možné prečítať na hlavnom pojednávaní ako výpoveď obvineného z prípravného konania výpoveď obvinenej osoby, ktorú urobila ešte napríklad v postavení podozrivého v zmysle § 85 Tr. por., svedka, či dokonca osoby podozrivej v zmysle postupu podľa § 196 ods. 2 Tr. por.
Toto konštatovanie vyplýva aj z toho, že ustanovenie § 258 ods. 4 Tr. por. vyslovene hovorí o „zápisnici o skoršej výpovedi obžalovaného“, ktorá by sa mala na hlavnom pojednávaní prečítať, t. j. hovorí len a vyslovene o výsluchu osoby, ktorá v prípravnom konaní vypovedala v procesnom postavení obvineného (v zmysle § 10 ods. 12 Tr. por. sa totiž pod pojmom obžalovaný rozumie aj obvinený, ale už nie aj podozrivý, či svedok).
Ustanovenie § 258 ods. 4 Tr. por. nie je možné aplikovať na výpoveď podozrivého ani analogicky (tak ako to naznačuje autor v článku poukazom na rozhodnutie Krajského súdu v Trenčíne), pretože použitie analógie tu neprichádza vôbec do úvahy. Použitím analógie sa rozumie podradenie prípadu pod zákonné ustanovenie, ktoré upravuje prípad iný, podradenému prípadu podobný. Analógiou sa preto vypĺňajú medzery zákona, t. j. riešia sa ňou prípady, na ktoré zákonodarca pri tvorbe zákona nepamätal a preto ich neupravil. Analógia teda predstavuje nachádzanie práva (dotváranie práva, či vypĺňanie medzier v práve) a to v oblasti mimo rozsah pojmu a to tak, že spája právne následky konkrétnych v zákone uvádzaných noriem s prípadmi, ktoré nie sú zahrnuté do ich jazykového vyjadrenia. Od analógie je však nutné odlíšiť argumentum a contrario (dôkaz opaku) s tým, že argumentum a contrario odmieta spojiť právne následky s určitým skutkovým stavom a to práve preto, že nie sú predmetom výslovnej právnej úpravy. Použitie analógie teda vylučuje argumentum a contrario. Jeho možné použitie teda v konkrétnom prípade vypovedá o tom, že analógia nie je prípustná.
Nielen z jazykového vyjadrenia, ale aj z účelu ustanovenia § 258 ods.4 Tr. por. je zrejmé, že sa vzťahuje len a výslovne na prípady, v ktorých osoba na hlavnom pojednávaní vypovedá v procesnom postavení obžalovaného, pričom v prípravnom konaní vypovedala taktiež v procesnom postavení obvineného, ide o výpovede tej istej osoby, ktoré boli v tom istom trestnom konaní urobené v tom istom procesnom postavení. Z ustanovenia § 258 ods. 4 Tr. por. (slovné spojenie „skoršia výpoveď obžalovaného“) za použitia argumentu a contrario možno vyvodiť, že neprichádza do úvahy čítanie tých výpovedí obžalovaného, ktoré v prípravnom konaní neurobil v procesnom postavení obvineného, t. j., že nie je možné prečítať na hlavnom pojednávaní napríklad predchádzajúcu výpoveď obžalovaného ešte v procesnom postavení svedka, či podozrivého v zmysle § 85 Tr. por., respektíve podľa § 196 ods. 2 Tr. por.
Analógia tu preto neprichádza vôbec do úvahy, nakoľko tu zjavne nejde o medzeru v zákone, či mlčanie zákonodarcu, ale ide o evidentné odmietnutie zákonodarcu spojiť právne následky predpokladané v ustanovení § 258 ods. 4 Tr. zák. aj s čítaním výpovedí obžalovanej osoby, ktoré v prípravnom konaní neboli vykonané v procesnom postavení obvineného. Práve naopak, ustanovenie § 258 ods. 4 Tr. por. má zákonodarcom predpokladané následky v tom, že ak nebudú splnené podmienky v ňom uvedené, potom sa predchádzajúce výpovede obžalovaného na hlavnom pojednávaní nevykonajú a súd bude musieť rozhodnúť len na poklade dôkazov, ktoré boli vykonané na hlavnom pojednávaní. Ustanovenie § 258 ods. 4 Tr. por. je tu zákonodarcom ucelené, jasne formulované a za použitia arugumentu a contrário je možné aj zistiť, kedy sa podľa tohto ustanovenia nesmie postupovať. Absenciu výslovnej zákonnej možnosti použitia zápisnice o výsluchu podozrivej osoby ako dôkazného prostriedku, či absenciu zákonnej možnosti považovať podozrivého za obvineného nie je možné zamieňať, či stotožňovať s mlčaním zákonodarcu, či s medzerou v zákone.
Zákonná úprava ustanovenia § 258 ods. 4 Tr. por. teda neposkytuje žiadny iný možný výklad a nie je ju možné ani použiť analogicky aj na čítanie výpovede podozrivého na hlavnom pojednávaní, nakoľko procesné postavenie podozrivého nie je totožné s procesným postavením obvineného.
Výpoveď podozrivého teda nie je skoršia výpoveď obžalovaného, pretože ten „stratil“ procesné postavenie podozrivého vznesením obvinenia. Navyše, zápisnica o výsluchu podozrivého nie je ani dôkazným prostriedkom v zmysle § 119 ods. 2 Tr. por. Z uvedeného vyplýva, že použitie analógie tu nemá miesto.
Skutočnosť, že Trestný poriadok vyslovene nereaguje na prípadné zmeny procesného postavenia z obvineného na svedka, či podozrivého na obvineného v jednom a tom istom trestnom konaní nie je možné „preklenúť“ výkladom, ktorý je v prospech obžaloby. Účelový výklad v prospech obžaloby by totiž nebol prípustnou analógiu, ale neprípustným extenzívnym výkladom ustanovenia § 258 ods. 4 Tr. por.
V tejto súvislosti je nutné opätovne zdôrazniť, že ustanovenie § 258 Tr. por. sa týka vyslovene len dokazovania výsluchom obžalovaného, čo možno vyvodiť aj z toho, že je zaradené pod samostatnú kapitolu dokazovania na hlavnom pojednávaní s názvom „Výsluch obžalovaného“. Predmetné ustanovenie sa teda týka nielen samotnej výpovede obžalovaného na hlavnom pojednávaní, ale stanovuje aj jasné podmienky na zákonné čítanie výpovedí obžalovaného z prípravného konania. Keďže ide o vykonávanie dôkazu výsluchom obžalovaného je logickým, že aj skoršou výpoveďou, ktorá by sa prípadne mohla čítať na hlavnom pojednávaní, musí byť predchádzajúca výpoveď obžalovaného (obvineného) vykonaná v prípravnom konaní a to v tej istej trestnej veci.
Ak teda ustanovenie § 258 ods. 4 Tr. por. stanovuje kedy sa môže prečítať na hlavnom pojednávaní „skoršia výpoveď obžalovaného“, myslí sa tým len skoršia výpoveď tej istej osoby vykonaná v prípravnom konaní v procesnom postavení obvineného, t. j. výpoveď, ktorú obvinený vykonal po vznesení obvinenia (nie teda v inom procesnom postavení, napríklad v procesnom postavení svedka, či v procesnom postavení podozrivého pred vznesením obvinenia). Alebo povedané inak, obžalovaný, ktorý vypovedá na hlavnom pojednávaní môže byť, v zmysle § 258 ods. 4 Tr. por., konfrontovaný len s takou svojou predchádzajúcou výpoveďou, ktorú urobil v prípravnom konaní, v tej istej trestnej veci a to v rovnakom procesnom postavení, t. j. v procesnom postavení obvineného.
Pokiaľ autor vyššie uvedeného článku vychádzal z toho, že ustanovenie § 258 ods. 4 Tr. por. nehovorí nič o tom, v akom procesnom postavení musí byť urobená skoršia výpoveď, tak je nutné upozorniť, že ustanovenie § 258 ods.4 Tr. por. nehovorí vyslovene nič ani o tom v akom konaní mala byť uskutočnená „skoršia výpoveď“, ktorá sa predkladá obžalovanému na odstránenie rozporov. Toto ustanovenie teda vyslovene nehovorí ani o tom, že „skoršou výpoveďou“ je len výpoveď, ktorá mala byť uskutočnená v prípravnom konaní a ani to, že musí ísť o „skoršiu výpoveď“ uskutočnenú v tej istej trestnej veci. Ak by sme teda pripustili výklad autora článku, že ustanovenie § 258 ods. 4 Tr. por. vyslovene hovorí len o „skoršej výpovedi“ bez toho, aby toto ustanovenie konkretizovalo aké musí byť procesné postavenie vypočúvanej osoby pri skoršej výpovedi, museli by sme pripustiť aj to, že takouto „skoršou výpoveďou“ môže byť akákoľvek výpoveď uskutočnená v akomkoľvek konaní o tom istom skutku, ktoré predchádzalo hlavnému pojednávaniu, teda napríklad aj výpoveď neskoršieho obžalovaného uskutočnená v prípravnom konaní v úplne inej trestnej veci o tom istom skutku (napríklad v prípadoch, ak sa vedú paralelné trestné stíhania o tom istom skutku), respektíve výpoveď neskoršieho obžalovaného uskutočnená napríklad v daňovom, priestupkovom, či občianskoprávnom konaní v prípadoch, ak sa pred trestným stíhaním viedli takéto konania aj ohľadne skutkových okolností, ktoré sú predmetom následného trestného stíhania. Za „skoršiu výpoveď“ obžalovaného by potom bolo možné považovať aj napríklad výpoveď obžalovaného, ktorú urobil v rôznych trestných veciach ešte v procesnom postavení svedka, či osoby v zmysle § 196 ods. 2 Tr. por. Prípadne aj naopak, za predchádzajúcu výpoveď svedka by sa na hlavnom pojednávaní mohla považovať aj výpoveď tohto svedka ešte v procesnom postavení obvineného (s tým, že obvinenie bolo neskôr zrušené), respektíve jeho svedecké výpovede uskutočnené aj v iných trestných veciach. Takýto výklad je neprijateľný a jeho dôsledná aplikácia by viedla k absurdným záverom.
Vzhľadom k uvedenému je nutné, pri výklade ustanovenia § 258 ods. 4 Tr. por., vychádzať z logického ako aj systematického výkladu tohto ustanovenia (teda z toho, kde je predmetné ustanovenie zaradené a k čomu má slúžiť), z ktorých vyplýva, že „skoršou výpoveďou“, ktorú je možné predložiť obžalovanému na hlavnom pojednávaní, možno rozumieť len jeho predchádzajúcu výpoveď, ktorú urobil v tom istom procesnom postavení v akom vypovedá na hlavnom pojednávaní, t. j. v procesnom postavení obvineného po vznesení obvinenia s tým, že musí ísť o výpoveď obvineného uskutočnenú v prípravnom konaní v tej istej trestnej veci, v ktorej sa následne koná hlavné pojednávanie.
Konfrontovať rozdielne výpovede na hlavnom pojednávaní teda možno len vtedy, ak tieto výpovede boli urobené v rovnakom procesnom postavení. Tak ako nemožno predložiť na hlavnom pojednávaní obžalovanému jeho skoršiu výpoveď vykonanú v procesnom postavení svedka, tak mu nemožno ani predložiť na hlavnom pojednávaní jeho skoršiu výpoveď, ktorú uskutočnil v procesnom postavení podozrivého.
Len pre úplnosť možno uviesť, že zápisnicu o výpovedi podozrivého nemožno na hlavnom pojednávaní prečítať ani ako listinný dôkaz
Podľa § 269 Tr. por., písomné vyjadrenia, posudky, správy štátnych orgánov a ďalšie listiny (tu má zákon na mysli obdobné listiny ako sú správy a vyjadrenia, napríklad rôzne zmluvy a podobne), ktorými sa vykonáva dôkaz na hlavnom pojednávaní sa prečítajú celé alebo ich časť, ktoré sa týkajú dokazovanej skutočnosti a umožní sa do nich nazrieť stranám a ak je to potrebné aj svedkom a znalcom. Zo slov „ktorými sa vykonáva dôkaz“ možno vyvodiť, že samotná listina je považovaná za dôkaz (premeň, či predmet dokazovania).
Listinný dôkaz je teda v podstate osobitným druhom vecného dôkazu, ktorý sa týka skutkového deja, prípadne osoby obvineného (napríklad register trestov) či aj iných osôb (napríklad osoby poškodeného a podobne). Pokiaľ ide o zápisnice o jednotlivých procesných úkonoch, ktoré sa vyhotovujú v trestnom konaní, tak samotná zápisnica o procesných úkonoch je listinným dôkazom len vtedy ak ide o prameň dôkazov (napríklad zápisnica o ohliadke miesta činu, o domovej prehliadke, o vydaní veci), teda ide o zápisnice, ktoré obsahujú faktické údaje o okolnostiach prípadu, ktoré spisuje orgán činný v trestnom konaní na podklade svojho priameho pozorovania.
Zápisnica o procesných úkonoch, ktorá obsahuje len zápis o splnení zákonných požiadaviek, napríklad zápisnica o oboznámení sa s výsledkami vyšetrovania, nie je listinným dôkazom v zmysle § 269 Tr. por., pretože ohľadne stíhaného skutku nič nedokazuje, teda nemožno ju považovať za prameň dôkazu[1]. Rovnako tak nie sú listinným dôkazom v zmysle § 269 Tr. por. ani zápisnice o výsluchoch obvineného, svedka, či znalca, pretože tu ide o iné, osobitné dôkazné prostriedky (podľa § 119 ods. 2 Tr. por. tu pôjde o dôkazné prostriedky „výsluch obvineného, svedka, znalca“, ktoré majú osobitnú právnu úpravu ako listinné dôkazy a osobitné pravidlá na ich prípadné čítanie v konaní pred súdom. Ak napríklad svedok na hlavnom pojednávaní odoprie výpoveď, nie je možné jeho skoršiu výpoveď prečítať ako listinný dôkaz a to ani takú svedeckú výpoveď, ktorú prípadne urobil v inom trestnom konaní). Obdobný záver platí aj ohľadne zápisnice o výsluchu podozrivého, ktorá je svojou povahou výpoveďou a nie listinou.
Listinný dôkaz sa teda od výpovedí, ktoré sú zachytené v zápisnici odlišuje v tom, že obsah listiny je sám o sebe nielen dôkazom, ale zároveň predmetom dôkazu, kým zápisnica napríklad o výpovedi podozrivého je len nosičom tejto výpovede. Zápisnice o výpovedi osoby, z hľadiska skutkového, v trestnom konaní nič nedokazujú, nakoľko podstatou tu je obsah zápisnice a nie zápisnica sama o sebe (t. j. jej listinná podoba). Zápisnica o výpovedi podozrivého, sama o sebe, (ako „čistá“ listina) dokazuje len to, kto túto zápisnicu spísal, kedy ju spísal, kde ju spísal a kto vypovedal (zachytená výpoveď v zápisnici, t. j. obsah výpovede, už však nie je listina, ale výpoveď, či správnejšie povedané výsluch, teda niečo úplne iné ako listinný dôkaz).
Za listinné dôkazy sa teda nemôžu považovať zápisnice o výsluchoch osôb, nakoľko pri spisovaní takýchto zápisníc orgán činný v trestnom konaní nepozoruje osobne fakty spojené so skutkovým dejom, ale len spisuje faktické údaje, ktoré uvádza iná osoba, ktorá ich priamo alebo nepriamo pozorovala (napríklad svedok, podozrivý). Aj tieto okolnosti evidentne odlišujú výpoveď osôb od listinných dôkazov.
Pokiaľ vyššie uvedený autor podporne poukazoval aj na angloamerický právny systém, tak nie je celkom zrejmé, aký má poukaz na tento právny systém súvis s danou problematikou. Ak tu malo ísť o komparatívny výklad práva, tak je nutné uviesť, že komparatívny (porovnávací) výklad práva, t. j. výklad práva s ohľadom na právnu úpravu obsiahnutú v iných štátoch je možné racionálne použiť ako riešenie určitého problému len v prípadoch, keď sú právne úpravy v porovnávaných štátoch rovnaké (alebo veľmi podobné). Cudzie právo, či výsledky cudzej právnej vedy (vrátane cudzej judikatúry) možno teda použiť len v prípadoch ak sú v súlade s právnym poriadkom SR. Alebo povedané inak, vychádza sa z toho, že ak rovnaký problém, pri rovnakej právne úprave aj v porovnávanom právnom poriadku bol už vyriešený (napríklad judikatúrou) ide o riešenie, ktoré je možné použiť pri interpretácii práva aj v podmienkach SR (práve preto je komparatívny výklad práva často používaný pri porovnávaní s právnou úpravou v ČR, nakoľko tá je v mnohých smeroch rovnaká ako v SR a výsledky judikatúry súdov ČR sa preto bežne využívajú pri riešení právnych problémov, ktoré pri zhodnej právnej úprave už boli vyriešené touto českou judikatúrou, či boli vyriešené českou právnou vedou, ktorej výsledky riešení sú obsiahnuté najmä v komentároch).
Ak sa však zameriame na právnu úpravu (či judikatúru) napríklad v USA, zistíme, že tá je úplne odlišná od právnej úpravy v SR. V konaní pred súdom v USA (ale napríklad aj v Kanade) totiž všetky osoby vypovedajú vždy len v postavení svedka. Právny poriadok USA nepozná, v konaní pred súdom, výsluch obžalovaného, či napríklad znalca, ale pozná len výsluch svedka. Preto aj keď sa obžalovaný rozhodne vypovedať v konaní pred súdom, vypovedá ako svedok. Všetky osoby, ktoré vypovedajú v konaní pred súdom majú teda postavenia svedkov. Z uvedeného je zrejmé, že komparatívny výklad práva pri USA nie je možné použiť pri interpretácii práva v SR, nakoľko ide o diametrálne odlišnú právu úpravu (právna úprava v USA tak môže slúžiť len ako prípadná inšpirácia pre zákonodarcu v SR, či nie je potrebné zmeniť právnu úpravu v SR, avšak nie ako interpretačná pomôcka pri riešení sporných situácií).
Odborná literatúra pritom správne varuje pred slepým preberaním riešení z cudzieho právneho poriadku a to len na podklade obľúbenosti určitej cudzej právnej úpravy (napriek tomu, že úplne odlišnej). To platí hlavne pokiaľ ide o právne poriadky štátov common law, kde sa často a mechanicky preberajú, s veľkou obľubou, ich právne riešenia a to aj keď sú nekonzistentné s právnym poriadkom ČR (alebo SR) (k uvedenému pozri bližšie napríklad Melzer, F.: Metodologie nalézaní práva, Úvod do právní argumentace, C.H.Beck 2010, kde autor, s poukazom na rakúsku odbornú literatúru, dokonca označuje bezduché preberanie riešení z právnych poriadkov štátov common law a to aj za situácie, keď ide o úplne odlišné právne poriadky, za právny imperializmus. K právnej argumentácii pozri napríklad aj Tryzna, J.: Právní principy a právní argumentace, Auditorium, Praha 2010).
[1] primerane pozri Mathern, V.: Dokazovanie v československom trestnom procese, Obzor, Bratislava 1984, s. 211 a nasl.
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.