O subjektívnom presvedčení v trestnom práve
Podstatou tohto príspevku je problematika subjektívneho presvedčenia v trestnom práve, ktoré je v praxi v právnej argumentácii tak obvinených (obhajcov) ako aj poškodených osôb (splnomocnených zástupcov) pomerne bežné a je využívané najmä v oblasti ekonomickej trestnej činnosti.
Subjektívne presvedčenie ako obhajobný argument obvineného, respektíve ako argument na podanie trestného oznámenia zo strany poškodeného, nadobúda pri ekonomickej trestnej činnosti charakter základného (veľmi často používaného) argumentu, ktorý má buď vylučovať úmyselné zavinenie zo strany obvineného a tým aj spáchanie trestného činu, alebo naopak, z ktorého poškodený vyvodzuje, že došlo k spáchaniu trestného činu.
Napokon, subjektívne presvedčenie obvineného či poškodeného býva často aj hlavným dôvodom, ktoré vedie orgány činné v trestnom konaní ako aj súd k zastaveniu trestného stíhania, či oslobodeniu spod obžaloby (v prípade ak „uspeje“ subjektívne presvedčenie obvineného), prípadne k vzneseniu obvinenia, či podaniu obžaloby (v prípade ak „uspeje“ subjektívne presvedčenie poškodeného).
Subjektívne presvedčenie obvineného a ani poškodeného však nie je možné preceňovať a izolovane z neho vyvodzovať závery v trestnom konaní.
1/ subjektívne presvedčenie ako obhajoba podozrivých, či obvinených osôb
Ako príklad obhajoby založenej na subjektívnom presvedčení obvineného možno uviesť príklad z praxe, v ktorom išlo o podozrenie zo spáchania prečinu poškodzovania veriteľa podľa § 239 ods. 1 písm. b), ods. 4 Tr. zák., ktorého sa mal páchatel dopustiť na tom skutkovom základe, že
obchodná spoločnosť T., v mene, ktorej konal konatel A. B., ako záložný dlžník, uzatvorila dňa.... zmluvu o prevode vlastníckeho práva k nehnutelnosti, ktorá bola predmetom záloženého práva v prospech spoločnosti W., a to s nadobúdateľom R.Z., ktorý je zaťom konateľa A.B, pričom následne R. Z. ako nový vlastník nehnuteľností a tým aj nový záložný dlžník uzatvoril dňa ... s konateľom A.B. (ako fyzickou osobou) dohodu o zriadení vecného beremena na založené nehnuteľnosti, predmetom ktorej bolo právo doživotného bývania a užívania založenej nehnuteľnosti pre konateľa A.B. (ako fyzickej osoby), čím spôsobili spoločnosti W. ako záložnému veriteľovi škodu vo výške 55.000 euro, čo predstavuje hodnotu vecného brenema o ktorú sa znížila celková reálna hodnota nehnuteľnosti.
Podstatou prípadného protiprávneho konania bolo to teda to, že spoločnosť T. v mene ktorej konal A.B. previedla zaťaženú nehnuteľnosť na osobu R.Z., ktorý obratom uzatvoril s A.B. (tentoraz už nie ako s osobou konajúcou za spoločnosť T. ale ako s fyzickou osobou) dohodu o zriadení vecného bremena v prospech osoby A.B. (doživotné užívanie nehnuteľnosti). Týmto zriadením vecného bremena na zaťaženú nehnuteľnosť už však došlo k zásahu do práv záložného veriteľa, nakoľko vecné bremeno vo všeobecnosti právne znehodnocuje nehnuteľnosť a spôsobuje to, že nehnuteľnosť sa dá ťažšie predať a za oveľa nižšiu hodnotu než akú má, pričom v praxi je pomerne bežné aj to, že sa nenájde záujemca, ktorý by chcel kúpiť nehnuteľnosť na ktorej viazne vecné bremeno. Záložný veriteľ tak má obmedzený a sťažený prístup k uspokojeniu svojej pohľadávky (znaleckým posudkom bolo vyčíslené, že hodnota nehnuteľnosti klesla zriadením vecného bremena o sumu 55.000 euro).
Samozrejme, o podozrenie zo spáchania trestného činu poškodzovania veriteľa by nešlo v prípade, ak by R.Z. ako nový záložný dlžník mal aj iný majetok, z ktorého by bolo možné „dorovnať“ toto znehodnotenie založenej nehnuteľnosti (napríklad ak by záložný dlžník ponúkol záložnému veriteľovi inú nehnuteľnosť na dorovnanie ceny zálohu alebo nejakú iný majetok). V danom prípade to však tak nebolo a nový záložný dlžník nemal žiadny iný relevantný majetok.[1]
Obvinený namietal svoje úmyselné zavinenie, pričom argumentoval svojím subjektívnym presvedčením v tom smere, že bol a aj je presvedčený, že zmluva o zriadení záložného práva, ktorou je zaťažená predávaná nehnuteľnosť je neplatná, pričom uvádzal aj konkrétne dôvody neplatnosti tejto zmluvy. Na podporu tohto svojho subjektívneho presvedčenia predložil aj niektoré rozhodnutia civilných súdov, ktoré boli vydané v iných obdobných civilných veciach a v ktorých o iných podobných záložných zmluvách rozhodli súdy tak, že sú neplatné. Na strane druhej, existovali aj iné civilné rozhodnutia, ktoré v obdobných prípadoch rozhodli tak, že záložné zmluvy sú platné.
Obvinený teda založil absenciu svojho úmyselného zavinenia poškodiť záložného veriteľa na svojom subjektívnom presvedčení o neplatnosti záložnej zmluvy a to bez toho, aby disponoval civilným súdnym rozhodnutím aj vo vlastnej veci (aspoň neprávoplatným), dokonca aj bez toho, aby vôbec podal žalobu o neplatnosť zmlúv s veriteľom vo vlastnej veci.
V posudzovanej trestnej veci došlo pôvodne v prípravnom konaní k zastaveniu trestného stíhania zo strany vyšetrovateľa, nakoľko vyšetrovateľ skonštatoval, že ak bol obvinený subjektívne presvedčený, že záložná zmluva s veriteľom je neplatná, nemožno hovoriť o úmyselnom poškodení veriteľa. Argumentačne teda vyšetrovateľ vychádzal iba zo subjektívneho presvedčenia obvineného s tým, že sa nedá preukázať opak.
Takýto procesný postup vyšetrovateľa je nutné označiť za nesprávny (uznesenie o zastavení trestného stíhania bolo následne zrušené prokurátorom) a rovnako tak aj nekritické preberanie subjektívnych úvah obvineného, nakoľko pre absenciu úmyselného zavinenia nestačí iba to, že páchateľ vyhlási niečo o svojom subjektívnom presvedčení, ale podstatným je to, či aj skutočne (reálne a objetktívne) mohol byť presvedčený o určitej okolnosti, ktorá mohla mať za následok absanciu úmyselného zavinenia.[2]
Vylúčenie úmyselného zavinenia len z toho dôvodu, že páchateľ vyhlási, že bol o nejakej skutočnosti subjektívne presvedčený je neprijateľné. Zavinenie páchateľa k zamýšľanému následku sa nedokazuje len podľa toho, čo k tomu povie podozrivá (či obvinená) osoba, ale orgány činné v trestnom konaní musia zavinenie dokazovať sami a vyvodzovať ho zo všetkých okolností konkétneho prípadu.
V posudzovanom prípade došlo k prevodu zaťaženej nehnuteľnosti a k následnému spätnému zriadeniu vecného bremena na nehnuteľnosť medzi blízkymi osobami a to za situácie, keď neexistovalo žiadne civilné súdne rozhodnutie, ktoré by záloženú zmluvu, či zmluvu na podklade ktorej bol záloh na nehnuteľnosť zriadený, vyhlásilo za neplatnú. Navyše, na neplatnosť zmluvy nestačí len subjektívne presvedčenie jednej zmluvnej strany o tom, že zmluva je neplatná, ale je nevyhnutné, aby túto neplatnosť autoritatívne konštatoval súd. Nebolo zistené nič, čo by objektívne mohlo oprávnovať prevádzajúce osoby k tomu, že záložná zmluva je neplatná a teda, že prevádzaná nehnuteľnosť je bez ťarchy. Práve naopak, všetko svedčí o tom, že celá transakcia sa odohrala v podstate preto, že záložný veriteľ zvažoval predaj nehnuteľnosti cestou dobrovoľnej dražby, nakoľko pohľadávka veriteľa nebola uspokojená a dlžník (obchodná spoločnosť T.) ju ani nechcel uhradiť, teda motívnom konania zainteresovaných osôb bolo znemožniť riadny predaj nehnuteľnosti na dražbe, keďže o nehnuteľnosť zaťaženú vecným bremenom nie je záujem a ak aj je tak za relatívne nízku cenu. Podozrivé osoby pritom celkom zjavne museli vedieť a aj vedeli, že záložná zmluva je aj naďalej platná a nebola spochybnená súdnym rozhodnutím.
Z uvedených skutočností bolo preto možné bez relevantných pochybností vyvodiť úmyselné konanie obvinenej osoby, ktoré smerovalo k tomu, aby sa záložný veriteľ nemohol uspokojiť z predaja tejto konkrétnej nehnuteľnosti.
Tak ako každá obhajoba obvineného, aj obhajoba obvineného spočívajúca na jeho subjektívnom presvedčení musí byť vždy preverená dokazovaním a nestačí len osamotené tvrdenie obvineného o tom, že bol o nejakej skutkovej okolnosti presvedčený, že nastala alebo nenastala. To platí o to viac, ak ostatné dôkazy svedčia pre úplne iný záver.
Subjektívne presvedčenie, ktoré by mohlo vylučovať úmyselné zavinenie obvineného, musí byť na úrovni skutkového omylu, t. j. konajúca osoba je mylne presvedčená o určitej skutkovej okolnosti ktorá však nie je pravdivá, avšak to, či reálne mohla byť v takomto skutkovom omyle musí taktiež vyplynúť z vykonaného dokazovania (t. j. ani tu nestačí skutkový omyl len tvrdiť).[3]
2/ subjektívne presvedčenie ako dôvod na podanie trestných oznámení zo strany skutočných, či domnelých poškodených osôb
Ide tu o subjektívne presvedčenie používané zo strany poškodených osôb, ktoré často podávajú trestné oznámenia s tým, že bol spáchaný trestný čin v súvislosti s civilným sporom, ktorý viedli s iným účastníkom súdneho konania, respektíve v súvislosti s výkonom rozhodnutia súdu.
Príklad 1 (subjektívne presvedčenie o nezákonnosti aktoch aplikácie práva)
V praxi bolo podané trestné oznámenie pre trestný čin krádeže a zneužívanie právomoci verejného činiteľa, ktorého sa mal, podľa oznamovateľa, dopustiť exekútor, ktorý mal vykonať exekúciu v záložni a to aj napriek tomu, že podkladom na vykonanie exekúcie bolo právoplatné rozhodnutie súdu, ktoré trpí takými vadami, že je zjavne nezákonné, zmätočné a nevykonateľné, pričom exekúcia bola vykonaná neprimerane tvrdým spôsobom, keď do záložne vtrhli viaceré osoby s exekútorom a vzali zo záložne rôzne veci.
Ide tu len o subjektívne presvedčenie oznamovateľa, že rozhodnutie súdu je nezákonné a nevykonateľné. V tomto smere je nutné uviesť, že úlohou orgánov činných v trestnom konaní a ani súdu v trestnom konaní nie je polemizovať s inými právoplatnými rozhodnutiami súdov a to ani vtedy, ak by išlo o predbežné opatrenie súdu.
Pri individuálnych právnych aktoch (aktoch aplikácie práva) platí totiž predpoklad (prezumpcia) správnosti a zákonnosti právneho aktu. To znamená, že určité právne chyby, prípadne evidentné porušenie právnych noriem pri ich vydaní samy o sebe ešte nespôsobujú neplatnosť právneho aktu. Chybný akt aplikácie práva má zásadne tie isté účinky ako právny akt bezchybný. O každom súdnom rozhodnutí teda platí predpoklad správnosti a zákonnosti pokiaľ nebol v predpísanom konaní zrušený ako chybný (predmetné právne závery vyplývajú aj z rozhodovacej praxe Najvyššieho súdu SR – napríklad uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 7 To 3/98).
Vzhľadom na uvedené nemôže vyšetrovateľ a ani prokurátor v rámci trestného konania spochybňovať rozhodnutia súdov, ktoré sú vydané v zmysle civilných predpisov a už vôbec ich nemôže označovať za neurčité alebo nevykonateľné. Z prezumpcie správnosti a zákonnosti súdnych rozhodnutí preto vyplýva, že aj keby mal oznamovateľ pravdu a skutočne by právoplatné súdne rozhodnutie bolo nezákonné, má aj tak stále právne účinky a to až dovtedy, kým nebude predpísaným spôsobom zrušené (napríklad cestou mimoriadnych opravných predpisov). Pokiaľ sa tak nestane, je nutné takéto právoplatné rozhodnutie súdu rešpektovať a je možné ho aj exekučne vykonať.
Postup exekútora, ktorý bol riadne poverený na výkon súdneho rozhodnutia nemohol byť preto protiprávny, pretože išlo o výkon práv a povinností (§ 28 Tr. zák.) v zmysle ustanovení Exekučného poriadku, ktorého podstatou je práve úprava núteného výkonu súdnych a iných rozhodnutí (§ 2 ods.1 Exekučného poriadku). Nútený výkon rozhodnutí takmer vždy citeľne zasahuje do majetkových alebo iných sfér povinných osôb, avšak o trestný čin ísť nemôže, ak k nemu došlo v súlade s Exekučným poriadkom.
Ak sa zdal výkon exekúcie oznamovateľovi „tvrdý“ mohol sa obrátiť o prešetrenie výkonu exekúcie na komoru exekútorov, ktorá prípadne môže voči exekútorovi vyvodiť disciplinárnu zodpovednosť.
Uvedené trestné oznámenie bolo správne odmietnuté s tým, že „pocit krivdy“ z právoplatného súdneho rozhodnutia (subjektívne presvedčenie oznamovateľa o nesprávnosti rozhodnutia súdu) nemôže stačiť na vedenie trestného stíhania a to ani len vo veci. Trestné oznámenie nie je opravným prostriedkom proti právoplatným súdnym rozhodnutiam, ktoré boli vydané v civilnom konaní prostredníctvom, ktorých by sa dal zvrátiť neúspešný výsledok pre jedného z účastníkov civilného súdneho konania.
Príklad 2 (subjektívne presvedčenie o spornosti pohľadávky)
V ďalšom prípade, ktoré bolo založené na subjektívnom presvedčení poškodeného (oznamovateľa), bolo už vedené trestné stíhanie vo veci a to na podklade výpovede poškodeného (úpadcu) s tým, že trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku sa mal dopustiť správca konkurznej podstaty tak, že v konkurznom konaní nepoprel prihlásenú pohľadávku, ktorá bola evidentne sporná a tým následne umožnil jej uspokojenie, čím spôsobil úpadcovi škodu vo výške nepopretej pohľadávky.
K uvedenému je potrebné dodať, že konkurzné konanie slúži aj k overovaniu prihlasovaných pohľadávok a má mechanizmus tzv. popierania pohľadávok. Správca konkurznej podstaty musí každú prihlásenú pohľadávku porovnať s účtovnou a inou dokumentáciou úpadcu a zoznamom záväzkov úpadcu. Správca konkurznej podstaty teda sám zisťuje skutočný stav veci, pričom ak zistí, že je prihlásená pohľadávka sporná, je povinný ju poprieť. Správca konkurznej podstaty pritom nemôže pohľadávku, ktorá sa v konkurze uplatňuje prihláškou, uspokojiť z majetku, ktorý podlieha konkurzu, pretože takéto pohľadávky možno uspokojiť len rozvrhom výťažku zo speňaženia takéhoto majetku. Z uvedeného vyplýva, že zákonodarca už vytvorením tohto mechanizmu v konkurznom konaní predvídal možnosť prihlasovania pohľadávok, ktoré môže úpadca alebo veriteľ napadnúť napríklad preto, že sa domnieva, že ide o pohľadávku neexistujúcu a taktiež upravil možnosť správcu takémuto podnetu vyhovieť.
Predmetná právna úprava však vôbec neznamená, že ak, napríklad úpadca, dá podnet na popretie pohľadávky správcovi konkurznej podstaty, pretože je subjektívne presvedčený o neexistencii prihlásenej pohľadávky, musí správca konkurznej podstaty takúto pohľadávku aj poprieť. Prihlásená pohľadávka sa nestáva spornou len preto, že to tvrdí úpadca, ale spornou sa stáva vtedy, ak ju za spornú označí správca konkurznej podstaty a aj ten na to musí mať reálny dôvod napríklad taký, že prihlásená pohľadávka nie je riadne veriteľom zdokladovaná listinnými podkladmi, respektíve nie je v zozname záväzkov úpadcu, úpadca ju neeviduje v účtovníctve, neexistujú žiadne zmluvy, ktoré by odôvodňovali jej vznik (napríklad neexistuje zmluva o úvere alebo pôžičke na podklade ktorej mali byť poskytnuté finančné prostriedky dlžníkovi a podobne).
Taktiež je nevyhnutné rozlišovať spornosť pohľadávky ako takej a prípadnú spornosť splatnosti, respektíve nesplatnosti pohľadávky ešte pred vyhlásením konkurzu (spornosť splatnosti pohľadávky nemá po vyhlásení konkurzu reálny význam, nakoľko vyhlásením konkurzu sa nesplatené pohľadávky a záväzky úpadcu považujú za splatné). Správca konkurznej podstaty preto v prvom rade skúma či prihlásená pohľadávka je existujúca.
V posudzovanej veci spoločnosť U. a.s. riadne prihlásila svoju pohľadávku s tým, že výšku pohľadávky riadne rozdelili na istinu, úroky z omeškania a uplatnené náklady. Spoločnosť ako veriteľ zdokladovala právny dôvod pohľadávky a aj jej výšku. Z tohto pohľadu nebol, zo strany správcu konkurznej podstaty, dôvod pochybovať o existencii pohľadávky, prípade, že pohľadávka zanikla ešte pred vyhlásením konkurzu, respektíve, že by mala byť skutočne sporná tak ako to uvádzal vo svojom podnete na popretie pohľadávky úpadca. Pohľadávka vyplývajúca z úverovej zmluvy sa preto, v čase prihlásenia pohľadávky, javila ako nesporná, existujúca a to bez ohľadu na to, či pred vyhlásením konkurzu nastal alebo nenastal default (spornosť splatnosti pohľadávky neznamená, že aj samotná pohľadávka musí byť sporná).
Správca konkurznej podstaty teda nekonal v danej veci v rozpore so zákonom o konkurze, t. j. v rozpore s povinnosťou preskúmavať s odbornou starostlivosťou prihlásené pohľadávky a popierať tie pohľdávky alebo ich časti, ktoré uzná za sporné, prípadne nezdokladované.
Predmetné trestné konanie bolo následne zastavené s tým, že ak správca konkurznej podstaty nekoná podľa predstáv, či želaní úpadcu (t. j. subjektívneho presvedčenia úpadcu), neznamená to, že automaticky musel spáchať trestný čin.
Záver:
Subjektívne presvedčenie obvineného v trestnom práve má svoj význam. Tento záver však platí len vtedy, ak subjektívne presvedčenie určitej osoby o tom, že niektorá podstatná skutková okolnosť nastala alebo nenastala je na úrovni ospravedlniteľného skutkového omylu. V takýchto prípadoch je možné hovoriť o absencii úmyselného zavinenia, prípadne o absencii protiprávnosti konania obvineného. Záver o subjektívnom presvedčení na úrovni skutkového omylu nemôže byť však založený len na osamotenom tvrdení obvineného, ale musí vyplynúť z vykonaného dokazovania, v ktorom musí mať oporu. Alebo povedané inak, subjektívne presvedčenie obvineného musí byť dokazovaním v trestnom konaní objektivizované. V prípade, ak nemá obvineným tvrdené subjektívne presvedčenie oporu vo vykonanom dokazovaní, respektíve, ak z vykonaného dokazovania vyplýva, že obvinený nemohol byť subjektívne presvedčený o určitej skutkovej okolnosti (napríklad, že konkrétna zmluva je neplatná a podobne), nie je možné subjektívnemu presvedčeniu obvineného prikladať žiadny význam a ide len o vyvrátenú obhajobu obvineného.
Pokiaľ ide o trestné oznámenia skutočných, či domnelých poškodených osôb, ktoré sú založené len na ich nespokojnosti s vydanými právoplatnými súdnymi rozhodnutiami, respektíve iba na nespokojnosti s postupom niektorých osôb (napríklad správcu konkurznej podstaty, či verejných činiteľov, ktorí nepostupovali v súlade s požiadavkami, či želaniami oznamovateľa), prípadne len na inom právnom názore než má protistrana v civilnom konaní na spornú problematiku, pôjde spravidla o subjektívne presvedčenie na ktorom nie je možné založiť vedenie trestného stíhania. Nespokojnosť, či subjektívne presvedčenie o tom, že niekto nepostupuje podľa mojich predstáv, samo osebe nie je možné považovať za spáchanie trestného činu.
[1] pre úplnosť možno k uvedenej problematike uviesť aj rozhodnutie Najvyššieho súdu Českej republiky sp. zn. 8 Tdo 1078/2004 z 30.09.2004 (publikované napríklad v Fenyk, J. a kol. Trestní zákonník a Trestní řád. Pruvodce trestněprávními předpisy a judikaturou. 1. Díl, Trestní zákonník. Praha: Linde, 2010, s. 880), z ktorého vyplýva to, že „zriadením vecného bremena k zálohu, na ktoré sa viaže záložné právo k zaisteniu pohľadávky veriteľa, v prospech tretích osôb, sa dlžník dopúšťa trestného činu poškodzovania veriteľa, ak tým poklesne hodnota zálohu a veriteľovi tak bude znemožné speňaženie takéhoto zálohu“ (za zodpovedajúcu protihodnotu).
[2] zavinenie je vnútorným psychickým vzťahom páchateľa k zamýšlanému následku, pričom je vybudované na vôľovej a vedomostnej zložke zavinenia. Práve na zložke vedomostnej a vôľovej sú vybudované dve formy zavinenia a to zavinenie úmyslené a nedbanlivostné. Rozlíšenie medzi nimi sa robí pomocou vôľovej zložky, ktorú úmysel obsahuje, vedľa vedomostnej zložky, vždy, avšak pri nedbanlivosti chýba. Vôľovou zložkou sa pritom nerozumie len chcenie následku (priamy úmysel), ale aj uzrozumenie s následkom (nepriamy úmysel).
[3] za omyl skutkový pri úmyselných trestných činoch je treba považovať situáciu, pri ktorej páchateľ nepozná niektorú skutočnosť, ktorú možno podradiť pod zákonný pojmový znak trestného činu alebo omylom predpokladá niektorú skutočnosť, ktorú možno subsumovať pojmovému znaku niektorej negatívnej podmienky trestnosti. V takýchto prípadoch nemožno páchateľovi pričítať úmyselné zavinenie pre jeho nevedomosť, či zámenu skutočností inou nesprávnou predstavou. Ak však bol omyl zavinený nedbalosťou, možno páchateľovi pričítať nedbanlivostný trestný čin.
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.