Trestný čin vydierania podľa § 189 Tr. zák. je pomerne často používanou právnou kvalifikáciou v aplikačnej praxi. A taktiež veľmi často je táto právna kvalifikácia používaná chybne. Zrejme najčastejším pochybením orgánov činných v trestnom konaní v súčasnosti je „netrafenie“ vývojového štádia trestného činu vydierania. Modelová situácia je spravidla taká, že páchatelia nútia násilím (napríklad fyzickým napádaním), či hrozbou násilia poškodeného k tomu, aby im uhradil ich fiktívnu pohľadávku napríklad vo výške 400.000 euro. Poškodený tak neurobí a vec oznámi polícii. Takéto konania bývajú v praxi takmer výhradne právne kvalifikované ako obzvlášť závažný trestný čin vydierania podľa § 189 ods. 1, ods. 4 písm. b) Tr. zák., t. j. ako dokonaný trestný čin a to aj napriek tomu, že k spôsobeniu škody na majetku poškodeného nedošlo, pretože ten neuhradil požadovanú sumu z fiktívnej pohľadávky. V jednom prípade bolo takéto konanie dokonca v uznesení o vznesení obvinenia právne kvalifikované ako trestný čin vydierania čiastočne dokonaný podľa § 189 ods. 1 Tr. zák. a čiastočne nedokonaný podľa § 189 ods. 4 písm. b) Tr. zák.
Predmetné právne kvalifikácie sú nesprávne, nakoľko v takýchto prípadoch ide o pokus obzvlášť závažného zločinu vydierania podľa § 14 ods. 1 k § 189 ods. 1, ods. 4 písm. b) Tr. zák.
Rovnako tak je často v praxi sporné, za akých okolností možno použiť právnu kvalifikáciu trestného činu vydierania v prípadoch, v ktorých veriteľ hrozí svojmu dlžníkovi použitím rôznych právnych krokov (napríklad podaním žaloby, trestného oznámenia, podaním návrhu na vyhlásenie konkurzu a podobne) ak ten neuhradí svoj dlh. V takýchto prípadoch je nutné pristupovať k prípadnej kriminalizácii konania veriteľa obzvlášť opatrne, nakoľko veriteľ je vo všeobecnosti oprávnený hroziť svojmu dlžníkovi využitím svojich práv ak ten neuhradí skutočnú (nie fiktívnu) pohľadávku. Kedy už však môže ísť o znaužitie týchto práv možno vysledovať hlavne na podklade českej judikatúry, ktorá je využiteľná aj v právnych podmenkach SR v rámci komparatívneho výkladu práva (v prípade zhodnej či obdobnej právnej úpravy je v rámci komparatívneho výkladu práva využiteľná aj rozhodovacia činnosť súdov z iných štátov ako z Českej republiky).
Celkom určite preto nezaškodí pripomenúť podstatný obsah súdnych rozhodnutí (judikatúry), ktorá sa formovala k trestnému činu vydierania a je využiteľná aj v súčasných právnych podmienkach SR.
Z československej judikatúry:
R 2424/1926. Vydieranie predpokladá, že osoba, voči ktorej sa vykonáva násilie nie je povinná ku konaniu alebo opomenutiu, ktoré sa na nej vynucuje. Nie je vydieraním vynútené konanie alebo opomenutie, na ktoré má páchateľ právny nárok.
R 3532/1929. Pri skutkovej podstate trestného činu vydierania sa nevyžaduje, aby dôvodná obava trvala dlhšiu dobu a ani to, aby skutočne bola vzbudená, stačí objektívna spôsobilosť vyhrážky tento účinok vyvolať. Spadá sem aj vyhrážka vyzradením súkromných listov a súkromného života snúbenice snúbencovi.
R 3563/1929 Ke skutkové podstatě trestného činu vydírání stačí i pohrůžka nepřímá, tedy i pohrůžka pronesená třetí osobě, byl-li pachatel přitom veden úmyslem, aby pohrůžka byla dána na vědomí tomu, proti němuž směřovala.
R 3571/1929. Rozdiel medzi skutkovými podstatami lúpeže a vydierania náleží v tom, že zlo, ktorým bolo vyhrážané, hrozí pri trestnom čine lúpeže bezprostredne a okamžite, kým u trestného činu vydierania až v budúcnosti.
R 180/1950. Vydierania sa dopustí aj ten, kto vymáha oprávnený nárok spôsobom zakázaným zákonnými predpismi. Právnemu poriadku samotnému je vyhradené určiť prostriedky, ktorými sa občania majú nútiť plniť si svoje zákonné povinnosti a preto nemôže byť im samotným ponechaná voľba prostriedkov, ktoré majú byť použité.
R 50/1957 Užije-li pachatel vůči napadenému pohrůžky bezprostředního násilí, tj. takové hrozby, z níž je patrno, že na napadeném bude vykonáno násilí na místě, ihned bez odkladu, nepodrobí-li se vůli pachatele, který se chce zmocnit cizí věci, jde o loupež bez ohledu na to, zda pachatel napadenému věc odejme, či zda ji vydá pachateli napadený pod vlivem pohrůžky.
Jestliže však pachatel v úmyslu zmocnit se cizí věci neužije vůči napadenému násilí ani pohrůžky bezprostředního násilí, nýbrž jen pohrůžky, podle které má být násilí vykonáno v časovém odstupu, jde o trestný čin vydírání a nikoliv o loupež.
NS ČSR 11 Tz 71/1972. Hrozbu, že by mohol dostať poškodený facky, nie je možné považovať za hrozbu násilia v zmysle trestného činu vydierania. Tento trestný čin uvádza alternatívne hrozbu násilím a hrozbu inej ťažkej ujmy. Z uvedeného je nutné vyvodiť, že násilie, ktorým páchateľ vyhrožuje musí mať taktiež povahu ťažkej ujmy. Z obyčajnej zmienky o fackách nie je možné vyvodzovať hrozbu inou ťakou ujmou.
R 10/1979-I. Jestliže pachatel pohrůžkou násilí jiného nutí, aby něco konal, opominul nebo trpěl, napadený však v důsledku svého zdravotního stavu (bezvědomí) nemůže pohrůžku vnímat, jde jen o pokus trestného činu vydírání a nikoli o dokonaný trestný čin vydírání.
II. Za pohrůžku jiné těžké újmy nutno považovat takové jednání pachatele, které může vést k újmě např. na cti, dobré pověsti, v rodinném životě za situace, kdy se újma jako těžká jeví objektivně a kdy napadený ji také jako těžkou újmu pociťuje. Musí přitom jít o jednání neoprávněné. O takovou pohrůžku se jednalo, když obviněný hrozil poškozené lékařce, že ji oznámí policii pro nedovolené přerušení těhotenství, kdy v případě splnění hrozby by poškozené hrozilo trestní stíhání, a proto taková hrozba byla i z objektivního hlediska „jinou těžkou újmou“, neboť poškozené lékařce hrozilo společenské i profesionální poškození. I v případě, kdyby byl obviněný přesvědčen o správnosti a důvodnosti oznámení policii tvrzeného jednání poškozené, nemůže být toto jednání prostředkem k tomu, aby na poškozené vynucoval, aby něco konala, opomenula nebo trpěla.
R 1/1980 Objektem trestného činu vydírání je svoboda rozhodování vůbec. Objektivní stránka spočívá v tom, že pachatel nutí jiného k tomu, aby něco konal, opomenul nebo trpěl, a to násilím, pohrůžkou násilí nebo jiné těžké újmy. Čin je dokonán násilným jednáním a nevyžaduje se, aby pachatel dosáhl toho, co sledoval. Cíl pachatele musí však být adresován poškozenému a ten jej musí vnímat. Nevnímá-li poškozený, k čemu jej pachatel svým jednáním nutí, jde o pokus vydírání na nezpůsobilém předmětu útoku.
R 1/1980 Trestný čin loupeže je speciální v poměru k trestnému činu vydírání když cíl i prostředky k jeho dosažení jsou u loupeže užší. Jestliže pachatel násilím brání jinému v užívání osobní svobody proto, aby jej nutil něco konat, opomenout nebo trpět, jde o trestný čin vydírání a nikoli o trestný čin omezování osobní svobody.
R 56/1980-I. Jednočinný souběh trestných činů vydírání a ublížení na zdraví není vyloučen.
R 30/1981 O trestný čin loupeže jde, jestliže pachatel jedná v úmyslu zmocnit se cizí věci v bezprostřední časové návaznosti na užité násilí nebo pohrůžku bezprostředního násilí. Jestliže však pachatel užije násilí nebo pohrůžky bezprostředního násilí v úmyslu donutit poškozeného (chovance výchovného ústavu), aby mu konal určité služby (např. praní prádla) a vydal věc někdy v budoucnosti (např. přivezl nějaké peníze z plánované návštěvy u rodičů), nejde o trestný čin loupeže, nýbrž o trestný čin vydírání.
R 27/1982 Jinou těžkou újmou ve smyslu znaků trestného činu vydírání může být i zahájení trestního stíhání v důsledku oznámení trestného činu, jímž pachatel poškozenému hrozí, a nutí ho tak něco konat, opominout nebo trpět. Je přitom nerozhodné, zda se poškozený trestné činnosti, jejímž oznámením se hrozí, dopustil, či nikoliv.
R 25/1983-I. Je-li pohrůžka usmrcením, těžkou újmou na zdraví nebo jinou těžkou újmou prostředkem k vynucení určitého chování, nejde o trestný čin nebezpečného vyhrážania ale o trestný čin vydírání.
NS ČSR 1Tz 30/1989. Obvinení poškodeného nútili, aby vykonával rôzne cviky, drepy, kliky a podobne. Pokiaľ to odmietal alebo vykonával nepresne, bol fyzicky napadnutý. Obvinení teda poškodeného násilím nútili, aby niečo konal a tým naplnili skutkovú podstatu trestného činu vydierania. Pokiaľ páchatelia takýmto konaním spôsobili poškodenému ujmu na zdraví, skutok má byť právne kvalifikovaný ako trestný čin vydierania v jednočinnom súbehu s trestným činom ublíženia na zdraví.
Zo slovenskej judikatúry:
R 60/2002. V právnom štáte nie je prípustné vymáhanie pohľadávok spáchaním trestného činu, ale na vykonateľnosť práva treba zvoliť výlučne právne prostriedky. Objektom trestného činu vydierania je slobodné rozhodovanie človeka, pričom objektívna stránka spočíva v tom, že páchateľ neoprávnene núti iného, aby niečo konal, opomenul alebo trpel a to násilím alebo hrozbou násilia alebo inej ťažkej ujmy. Čin je dokonaný uvedeným konaním, pričom páchateľ nemusí dosiahnuť svoj zámer.
R 3/2012. Konanie páchateľa, ktorý násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy núti svedka, znalca, tlmočníka alebo prekladateľa, aby v konaní pred súdom alebo v trestnom konaní niečo konal, opomenul alebo trpel možno posúdiť len ako trestný čin vydierania podľa § 189 ods. 1, ods. 2 písm. b) Tr. zák. a nie aj ako trestný čin marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. d) Tr. zák. Jednočinný súbeh trestného činu vydierania podľa § 189 ods. 1, ods. 2 písm. b) Tr. zák. s trestným činom marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. d) Tr. zák. je vylúčený.
R
46/2013 Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR
sp. zn. 2 Tdo 37/2012
Pod pojem skutok treba rozumieť udalosť vo vonkajšom svete vyvolanú aktívnym alebo pasívnym prejavom vôle páchateľa (t. j. konaním), ktoré sa stáva trestným činom, ak vyčerpáva znaky skutkovej podstaty niektorého trestného činu uvedeného v osobitnej časti Trestného zákona.
Ak v priamej príčinnej súvislosti boli dvomi rôznymi, kvalitatívne odlišnými, aj keď v rovnakom časovom období vykonanými konaniami páchateľa spôsobené dva rôzne následky, ide o viacčinný súbeh (reálnu konkurenciu) trestných činov. Preto v prípade zvedenia a jednania ženy na vykonávanie prostitúcie a koristenia z nej páchateľom ide o odlišné konanie od jeho ďalšieho konania spočívajúceho vo vyhrážaní sa tejto žene usmrtením, ak inej osobe také (t. j. v kupliarstve spočívajúce) konanie páchateľa, ako aj vlastnú prostitúciu, oznámi, a teda ide o viacčinný (rôznorodý) súbeh trestných činov kupliarstva (§ 367 Tr. zák.) a vydierania (§ 189 Tr. zák.)
Uznesenie Najvyššieho súdu SR , sp. zn. 2 Tdo 72/2013 zo 16. decembra 2013
I. Ak páchateľ použije hrozbu násilia alebo hrozbu inej ťažkej ujmy na donucovanie iného k majetkovému plneniu, pričom páchateľ možnosť spôsobenia ujmy, ktorou hrozí, alebo odhodlanie na jej spôsobenie len predstiera, čím poškodeného uvedie do omylu a obohatí tak seba alebo iného na škodu cudzieho majetku, ide o spáchanie trestného činu vydierania podľa § 189 Tr. zák. (pri aplikácii základnej alebo kvalifikovanej skutkovej podstaty uvedenej v tomto ustanovení) a nie o trestný čin podvodu podľa § 221 Tr. zák. V takom prípade je ustanovenie § 189 Tr. zák. v pomere špeciality k ustanoveniu § 221 Tr. zák., v dôsledku čoho je jednočinný súbeh trestných činov vydierania a podvodu vylúčený.
II. V prípade, že konanie páchateľa nesmeruje k núteniu iného na konanie, opomenutie alebo strpenie niečoho, avšak svojím predstieraným vyhrážaním sa smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou môže páchateľ u iného vzbudiť dôvodnú obavu, prichádza do úvahy posúdenie takého konania ako trestného činu nebezpečného vyhrážania podľa § 360 Trestného zákona.
rozsudok Najvyššieho súdu SR , sp. zn. 3 Tdo 55/2013
Pri zločine sexuálneho zneužívania podľa § 201 ods. 1 Tr. zák., v jeho kvalifikovanej skutkovej podstate podľa ods. 2 písm. a/, je kvalifikačným znakom, v zmysle § 138 písm. d/ Tr. zák., násilie, jeho bezprostredná hrozba či hrozba inej ťažkej ujmy. Tieto isté okolnosti sú však zároveň zákonným znakom základnej skutkovej podstaty trestného činu vydierania podľa § 189 ods. 1 Tr. zák. Reálne tu dochádza k prelínaniu kvalifikačných znakov, a preto osobitný kvalifikačný znak – závažnejší spôsob konania – pri trestnom čine sexuálneho zneužívania nie je možné použiť.
Z českej judikatúry:
R 19/1999.Trestný čin vydierania je spáchaný so zbraňou aj v prípade, ak páchateľ doručí poškodenému balík obsahujúci rozobratý ručný granát na zdôraznenie svojej žiadosti na zaplatenie peňažnej čiastky
NS 19/2003-T 460. Má-li být skutek popsaný v odsuzujícím rozsudku posouzen jako trestný čin vydírání který byl spáchán za použití pohrůžky jiné těžké újmy, musí popis skutku obsahovat konkretizaci, v čem spočívala pohrůžka jiné těžké újmy ze strany obviněného vůči poškozenému jako součást jednání obviněného.
Tomuto zákonnému znaku neodpovídá skutkové zjištění, podle něhož si obviněný chtěl ponechat určitou listinu, pokud mu nebude požadovaná finanční částka poškozeným vyplacena, neboť toto zjištění nikterak necharakterizuje jednání obviněného jako pohrůžku jiné těžké újmy.
NS 24/2003-T 571. 1. Předpokladem trestného činu vydírání je neoprávněné jednání pachatele, kterým jiného nutí k tomu, aby něco konal, opominul nebo trpěl.
Neoprávněnost (protiprávnost) jednání pachatele zde může spočívat buď v tom, že poškozeného nutí k něčemu, co vůbec není oprávněn po něm požadovat a co poškozený není povinen činit, anebo je sice pachatel oprávněn poškozeného nutit k určitému konání, opominutí nebo trpění, ale činí tak prostředky (např. násilím) neodpovídajícími účelu nebo cíli, který má být dosažen.
R 31/2004 Příslušník Policie České republiky se může dopustit trestného činu vydírání jestliže poškozeného hrozbou možnosti zahájení trestního stíhání a uplatnění zajišťovacích institutů (např. vazby) nutí k zaplacení dluhu, neboť v takovém jednání lze spatřovat pohrůžku jiné těžké újmy. Dopustí-li se policista takového jednání při výslechu v rámci prověřování skutečností nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin, tj. při plnění úkolů Policie České republiky může spáchat trestný čin vydírání v jednočinném souběhu s trestným činem zneužití pravomoci úřední osoby. Přitom z hlediska naplnění zákonného znaku trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby spočívajícího v opatření neoprávněného prospěchu jinému není významné, zda vyslýchaná osoba vymáhanou částku skutečně dluží, či nikoli.
TR NS 17/2005-T 807. Jestliže v rámci pouze předstíraného „loupežného přepadení poškozeného“ učiněného za účelem zmocnění se cizích peněz pachatel použil násilí či pohrůžku násilí vůči třetí osobě, kterou tím nutil k tomu, aby něco konala (např. namířením pistole ji nutil k tomu, aby si lehla na zem), přičemž této osobě nebylo nic známo o tom, že ve skutečnosti jde o dohodnuté předání peněz mezi pachatelem a údajnou obětí „loupeže“, pak není vyloučena trestní odpovědnost tohoto pachatele za trestný čin vydírání
R 56/2005 Pohrůžka jiné těžké újmy může spočívat i v tom, že pachatel hrozil poškozené tím, že se u soudu bude domáhat v její neprospěch změny výchovného prostředí ohledně jejich společného nezletilého dítěte, pokud hrozbu uskutečnění takového úkonu užil jako prostředek k nátlaku na ni, aby proti své vůli vzala zpět souhlas s jeho trestním stíháním. V takovém případě se pachatel nemůže dovolávat toho, že jako otec je oprávněn činit úkony týkající se mimo jiné i výchovy svého nezletilého dítěte.
R 25/2005 Trestný čin vydierania je spáchaný so zbraňou aj v prípade, ak páchateľ na dosiahnutie svojich požiadaviek na zaplatenie určitej čiastky použije ako hrozbu pôsobiacu na psychiku poškodeného tašku s tritolovou výbušninou, ktorú mu doručí, pričom nie je rozhodné, že výbušnina neobsahovala rozbušku.
R 26/2006 Jednání pachatele spočívající v uzamčení poškozeného ve vozidle, které není doprovázeno projevy použití fyzické síly nebo pohrůžky bezprostředního použití fyzického násilí proti němu a nejde přitom ani o uvedení do stavu bezbrannosti lstí, není užitím násilí a ani užitím pohrůžky bezprostředního násilí ve smyslu zákonných znaků trestného činu loupeže. Takové jednání nelze proto kvalifikovat jako trestný čin loupeže, byť by i směřovalo ke zmocnění se cizí věci. Přichází však v úvahu jeho posouzení jako trestného činu omezování osobní svobody, popř., bude-li shledán znak pohrůžky jiné těžké újmy, jako trestného činu vydírání.
TR NS 24/2006-T 875. Protože součástí ani příslušenstvím budovy či pozemku není pojízdný stroj, který je zde uskladněný nebo zaparkovaný, nemůže vlastník budovy nebo pozemku bez dalšího uplatňovat své vlastnické právo k takovému stroji. Proto ani není oprávněn domáhat se násilím vydání tohoto stroje, a to ani za použití tzv. útočné svépomoci spočívající ve fyzickém útoku proti osobě zajišťující ostrahu objektu, kde se stroj nachází. Použití násilí k tomu, aby napadená osoba v uvedeném případě strpěla odvezení stroje, může být trestným činem vydírání popřípadě jiným trestným činem.
R 53/2007. Trestný či vydierania je spáchaný so zbraňou taktiež vtedy, ak páchateľ použije strelnú zbraň, ktorú má pri sebe napríklad ukrytú pod odevom, v priebehu fyzického napadnutia poškodeného a vyhrážania použitím násilia, aby ho donútil konať podľa požiadaviek páchateľa, pričom postačí, ak poškodenému len ukáže túto strelnú zbraň ako prostriedok k zosilneniu nátlaku na jeho vôľu a k zdôrazneniu vyslovených vyhrážok, pričom nie je potrebné, aby páchateľ na poškodeného napríklad namieril strelnú zbraň, prípadne sa výslovne vyhrážal jej použitím. Tento spôsob konania páchateľa je potrebné považovať za použitie zbrane Pokiaľ sa páchateľ vydieračským listom domáhal poskytnutia určitej peňažnej čiastky pod hrozbou spočívajúcou v tom, že v prípade nesplnenia jeho požiadaviek napustí jedovatou látkou (kyanovodíkom) pečivo, ktoré rozmiestni do bližšie neurčených predajní, potom len skutočnosť, že k listu priložil rožok napustený vodou, nemôže odôvodniť záver, že sa dopustil trestného činu vydierania so zbraňou, pretože v takomto prípade rožok napustený vodou nie je možné pokladať za zbraň (TR NS 48/2008).
TR NS 33/2007-T 967. Za pohrůžku jiné těžké újmy ve smyslu zákonného znaku objektivní stránky skutkové podstaty trestného činu vydírání lze považovat neoprávněné jednání pachatele, které může objektivně vést k závažné újmě zejména na cti, dobré pověsti nebo v rodinném či pracovním životě poškozeného a je přitom způsobilé vzbudit v poškozeném obavy z uskutečnění takové újmy, a to i s přihlédnutím k její závažnosti a k osobním poměrům poškozeného.
Pro naplnění uvedeného zákonného znaku se však nevyžaduje, aby pohrůžka jiné těžké újmy u poškozeného skutečně vyvolala obavy ze způsobení takové újmy.
Dokonání trestného činu vydírání není na překážku, že pachatel použitím pohrůžky jiné těžké újmy nedosáhl svého záměru, tj. aby poškozený pod jejím vlivem skutečně něco konal, opominul nebo trpěl.
TR NS 48/2008-T 1117. Trestného činu vydírání se může dopustit i pachatel, který jako dopravce (resp. jednající za dopravce) neoprávněně uplatní zadržovací právo k přepravovanému zboží, jímž nutí vlastníka zadržovaného zboží, aby zaplatil dosud nesplatnou pohledávku, nebo bylo-li dopravci při předání věci uloženo, aby s ní naložil způsobem, který je neslučitelný s výkonem zadržovacího práva, pokud nejde o zákonné výjimky
Jinou těžkou újmu kterou hrozí pachatel trestného činu vydírání neoprávněným zadržením přepravovaného zboží, lze spatřovat i v tom, že odběratel zboží bude muset zastavit výrobu vázanou na dodávku tohoto zboží. Předmětem útoku u trestného činu vydírání může být i právnická osoba (např. obchodní společnosti), a to např. tehdy, je-li pohrůžka jiné těžké újmy, jež může postihnout právnickou osobu, učiněna vůči fyzickým osobám, které jednají jménem právnické osoby nebo v jejím zastoupení.
R 50/2009 Okolnost, že pohrůžku použití násilí, která směřuje k tomu, aby poškozený byl pod jejím vlivem nucen např. něco konat, pachatel nesdělil poškozenému přímo (osobně), ale oznámil mu ji prostřednictvím třetí osoby, nevylučuje trestní odpovědnost obviněného za spáchání trestného činu vydírání
TR NS 57/2009-T 1206. Ako trestný čin vydierania spáchaný so zbraňou je možné posúdiť aj útok páchateľa vykonaný tak, že páchateľ ako vodič motorového vozidla počas jazdy spôsobom svojej jazdy nútil poškodeného k prudkému brzdeniu a vytlačoval motorové vozidlo vedené poškodeným z jazdného pruhu, pričom tak páchateľ konal so zámerom pôsobiť na vôlu poškodeného, aby zastavil svoje motorové vozidlo.
TR NS 68/2010-T 1312. Trestný čin vydírání může být spáchán mimo jiné tím, že pachatel jiného násilím nutil, aby něco trpěl. Jestliže však to, k čemu pachatel jiného nutil, znamenalo strpět pohlavní styk, pak takové jednání pachatele nelze posoudit jako trestný čin vydírání, ale jde o trestný čin znásilnění.
R 23/2010 Jinou těžkou újmou ve smyslu znaku trestného činu vydírání může být i zahájení trestního stíhání v důsledku oznámení trestného činu krádeže, jímž pachatel jinému hrozí a nutí ho tak, aby se zavázal k náhradě škody, která pachateli ve skutečnosti vůbec nevznikla, anebo vznikla v podstatně menší než požadované výši.
Jestliže však pachatel jedná za situace, kdy byl v důsledku počínání jiného poškozen (zvláště mělo-li se tak stát trestnou činností) a jeho cílem je dosáhnout písemného uznání existujícího dluhu, pak alternativní upozornění jiného na to, že pokud mu nezaplatí dluh (resp. nenahradí škodu), podá na něj trestní oznámení, je takové jednání jeho právem jako každého občana.Trestného činu vydírání by se v takovém případě mohl pachatel dopustit jen tehdy, pokud by spolu s upozorněním na podání trestního oznámení vyhrožoval poškozenému způsobem a prostředky, k jejichž použití nebyl vůbec oprávněn.
TR NS 77/2011-T 1401. Zákonný znak trestného činu vydírání spočívající v pohrůžce jiné těžké újmy může zahrnovat různé způsoby vyhrožování, protože není nijak blíže definován. Vždy však musí jít o neoprávněné jednání pachatele, který hrozí způsobením takových následků, jež jsou svou intenzitou obdobné jako v případě pohrůžky násilí takže pohrůžka jiné těžké újmy může u poškozeného vyvolat konkrétní obavu srovnatelnou s ohrožením jeho života nebo zdraví.
Při posuzování, zda jde o pohrůžku jinou těžkou újmou, je však třeba přihlížet též např. k závažnosti možného narušení osobních, rodinných, pracovních, podnikatelských či jiných vztahů poškozeného v případě uskutečnění učiněné pohrůžky. Je nutno zohlednit rovněž individuální vlastnosti poškozeného, intenzitu ovlivnění jeho psychického stavu apod., neboť dopad stejné pohrůžky může být podle její povahy u různých poškozených odlišný.
Jestliže pachatel vyhrožoval poškozeným dívkám např. tím, že jejich erotické fotografie zveřejní v rozporu se smlouvou, na jejímž základě byly vytvořeny (tj. že je nechá otisknout v časopisech vycházejících v České republice či je předá rodičům poškozených), lze takovou formu nátlaku na poškozené, jímž je pachatel nutí, aby něco konaly, považovat za významný zásah do jejich osobního života, kterým je naplněn zákonný znak trestného činu vydírání spočívající v pohrůžce jinou těžkou újmou
Usnesení Nejvyššího soudu České republiky sp.zn. 8 Tdo 789/2012, ze dne 12.9.2012
Jestliže ustanovení § 175 odst. 2 písm. e) tr. zákoníku používá pojem „svědek“ v jeho obecné podobě, touto okolností podmiňující použití vyšší trestní sazby poskytuje ochranu všem osobám majícím v materiálním smyslu postavení svědka bez ohledu na to, pro jaký typ řízení se takové svědectví užije, resp. v jakém řízení tato osoba jako oběť trestného činu vydírání bude o svých poznatcích o tom, co vnímala svými smysly, vypovídat. Není proto pro naplnění § 175 odst. 2 písm. e) tr. zákoníku rozhodné, že i když bylo po přešetření orgány činnými v trestním řízení na základě svědkem podaného svědectví zjištěno (předmět svědectví), že nejde o trestný čin, ale že se bude jednat např. o přestupek, jenž bude šetřen v rámci správního řízení. I v takovém případě je naplněn uvedený kvalifikační znak podle § 175 odst. 2 písm. e) tr. zákoníku. Podstatné pro jeho naplnění je kromě toho, že svědek (v materiálním smyslu) vnímal určité skutečnosti, o nichž může v příslušném řízení podat svědectví, také to, že je pachatelem za podmínek § 175 odst. 1 tr. zákoníku nucen, aby takové svědectví nepodával.
Uznesenie NS ČR sp. zn. 7 Tdo 1382/2013-23
I. Hrozba spoločnou samovraždou pri jazde motorovým vozidlom a manipulácia s revolverom v lese vrátane strelby (nie na poškodenú) bola konaním, ktorým sa obvinený dopustil voči poškodenej hrozby násilím. Ďalším a odlišným znakom trestného činu vydierania (§ 189 ods. 1 Tr. zák.) je nútenie iného k tomu, aby niečo konal, opomenul alebo trpel. Pretože ide o odlišný znak, musí byť naplnený taktiež nejakou odlišnou skutkovou okolnosťou, ktorá vyjadruje to, k čomu bola poškodená konaním obvineného nútená. Obidva uvedené odlišné znaky trestného činu vydierania nemôžu byť naplnené rovnakou skutkovou okolnosťou. Ide tu o vzťah ciela a prostriedku k jeho dosiahnutiu. Cieľ je skutkovo vyjadrený konkrétnym zistením k čomu páchateľ nútil poškodeného. Prostriedok k dosiahnutiu ciela je vyjadrený konkrétnym zistením, akým konaním napĺňajúcim znaky násilia, hrozby násilím alebo hrozby inej ťažkej ujmy páchateľ pôsobil na vôľu poškodeného. Vzťah cieľa a prostriedku nie je možné zredukovať na to, že páchateľ poškodeného donútil k tomu, aby strpel jeho násilie, hrozbu násilím alebo hrozbu inej ťažkej ujmy, pretože tým by boli cieľ a prostriedok stotožnené. Pri takomto výklade by akékoľvek násilie, hrozba násilím alebo hrozba inej ťažkej ujmy bolo možné bez ďalšieho pokladať za trestný čin vydierania bez toho aby bolo nutné zisťovať k čomu konkrétne páchateľ nútil poškodeného, pretože by stačil záver, že páchateľ nútil poškodeného k tomu, aby strpel jeho násilné alebo výhražné konanie. Takáto konštrukcia trestného činu vydierania je neprijateľná, pretože nedostatok naplnenia jedného zo zákonných znakov trestného činu nemožno nahradiť jeho stotožnením s iným zákonným znakom. Pri nedostatku konkrétneho zistenia k čomu obvinený nútil poškodenú je preto možné uvažovať len o trestnom čine nebezpečného vyhrážania (§ 360 ods. 1 Tr. por.).
II. Trestný čin obmedzovania osobnej slobody (§ 183 ods. 1 Tr. zák.) sa odlišuje od trestného činu vydierania, okrem iného, aj tým, že medzi jeho znakmi nie sú uvedené žiadne konkrétne prostriedky, ktorými sa sloboda pohybu obmedzuje, pričom pri trestnom čine vydierania sa zásah do slobodného rozhodovania človeka deje použitím násilia, hrozby násilím alebo hrozbou inej ťažkej ujmy. Pokiaľ páchateľ obmedzuje osobnú slobodu iného násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy za tým účelom, aby niečo konal, opomenul alebo trpel, pôjde o spáchanie trestného činu vydierania a nie o trestný čin obmedzovania osobnej slobody. Konanie, ktoré inak samo osebe vykazuje znaky trestného činu obmedzovania osobnej slobody môže byť podľa okolností konkrétneho prípadu úvodným štádiom iného trestného činu, spravidla závažnejšieho, napríklad práve trestného činu vydierania. V takom prípade sa skutok posúdi len ako trestný čin vydierania s tým, že znaky trestného činu obmedzovania osobnej slobody sú už v ňom zahrnuté.
Uznesenie NS ČR sp. zn. 8 Tdo 1352/2014-38
Za oprávnené konanie nie je možné označiť konanie, pri ktorom by bol použitý síce prostriedok dovolený, avšak nie dovolený vo vzťahu k účelu sledovanému páchateľom. Nie je preto trestné použitie dovoleného prostriedku k tomu účelu, ku ktorému je určené (napríklad hrozba veriteľa, že pristúpi k výkonu rozhodnutia, ak dlžník nezaplatí). Naproti tomu hrozba inak dovoleným alebo dokonca spoločensky prospešným prostriedkom alebo postupom môže byť hrozbou inej ťažkej ujmy v zmysle znakov základnej skutkovej podstaty trestného činu vydierania, pokiaľ nejde o prostriedok, či postup dovolený k danému účelu. Aj v prípade, kedy bol páchateľ presvedčený o správnosti a dôvodnosti svojho konania, nemôže byť toto konanie prostriedkom k tomu, aby na poškodenom vynucoval, aby niečo konal opomenul alebo trpel.
Obvinený podal na poškodeného návrh na vyhlásenie konkurzu v snahe donútiť ho k zaplateniu vymyslených, nepodložených a nepreukázaných pohľadávok, pričom vedel, že konkurzné konanie je verejné a každý občan si bude môcť zistiť, že poškodený dlží finančné prostriedky. Obvinený teda nepodal návrh na vyhlásenie konkurzu v súlade a s dôvodmi, ktoré predpokladá zákon, ale podal ho z dôvodu, aby sa nezákonne obohatil. Zneužil teda inštitút, ktorý slúži zásadne k rýchlemu a účinnému výkonu práv veriteľov a rieši úpadok dlžníka. Iba v takomto prípade je podanie návrhu na konkurz dovoleným prostriedkom, pričom nedovoleným prostriedkom sa stáva vtedy, pokiaľ obvinený takýmto návrhom chce len donútiť údajného dlžníka k plneniu, ktoré nemá žiadny zákonný ani zmluvný podklad, t. j. neexistujú predstierané dlhy a údajný dlžník nie je v úpadku. Za takejto situácie sa návrh na vyhlásenie konkurzu stáva nástrojom k presadeniu nekalých záujmov, teda nedovoleným prostriedkom. Za takýchto okolností, t. j. za okolností, keď obvinený nepodáva návrh na vyhlásenie konkurzu z dôvodu riešenia úpadku dlžníka, ale z dôvodu prinútenia poškodeného k úhrade neexistujúcich dlhov a to za situácie, keď poškodený v úpadku nie je, je možné takéto konanie podradiť pod znak „hrozby spôsobenia inej ťažkej ujmy“ v zmysle znakov základnej skutkovej podstaty trestného činu vydierania. Zároveň nepravdivé informácie vedome uvedené v návrhu na vyhlásenie konkurzu na poškodeného môžu naplniť aj znaky skutkovej podstaty trestného činu ohovárania.
Jednočinný súbeh trestného činu vydierania s trestným činom ohovárania nie je vylúčený, pretože tieto trestné činy nie sú vo vzájomnom pomere subsidiarity a ani špeciality, nakoľko každý z nich chráni iné záujmy. Pri trestnom čine ohovárania ide o ochranu cti a dobrej povesti človeka, pričom pri trestnom čine vydierania je objektom slobodné rozhodovanie človeka.
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.