Dôvody povinnej obhajoby vznikajú až vznesením obvinenia, nie zadržaním
Autor: JUDr. Ľubomír Macháček
V mojom článku sa pokúsim spochybniť názor niektorých OČTK, že už pri zadržaní osoby podľa § 85 ods. 1 TP vzniká nárok na povinnú obhajobu z dôvodov uvedených v § 37 ods. 1Tr. por. s tým, že následne je potrebné postupovať podľa § 40 Tr. por. (ustanovenie obhajcu). Ako príklad uvediem zadržanie osoby vo veku 17 rokov (mladistvý), ktorý má nárok na povinnú obhajobu už od momentu zadržania (§ 37 ods. 1, písm. d/ TP) a taktiež s poukazom na § 85 ods. 6 TP – každá osoba má právo zvoliť si obhajcu.
Vyššie uvedený právny názor považujem za absolútne nesprávny, ktorý si zamieňa viacero právnych pojmov. V prvom rade je potrebné poukázať na znenie § 37 ods. 1 TP, v ktorom je uvedené, že po vznesení obvinenia musí mať obvinený obhajcu už v prípravnom konaní, ak nastanú okolnosti uvedené v písmenách a) až e), pričom pre náš príklad je dôležité písmeno d), ktoré rieši prípady, ak je vedené konanie proti mladistvému. Z uvedeného vyplýva, že nutnosť povinnej obhajoby vzniká až po vznesení obvinenia, nie momentom zadržania.
Taktiež dochádza k zamieňaniu dvoch pojmov a to: právo na zvolenie obhajcu uvedené v § 85 ods. 6 TP a povinnosť obhajcu ustanoviť (§ 40 TP). Osoba má právo si zvoliť obhajcu tým, že ho písomne splnomocní na svoje zastupovanie v trestnom konaní (§ 39 TP), pričom je výslovne na tejto osobe, že či toto právo využije alebo nie (jedná sa o fakultatívny inštitút). Každá zadržaná osoba má právo zvoliť si obhajcu, avšak zo žiadneho ustanovenia Tr. por. nemožno vyvodiť, že ak ku zvoleniu obhajcu nedôjde, vzniká povinnosť zadržanej osobe obhajcu ustanoviť podľa § 40 Tr. por.
Podľa § 40 Tr. por., ak obvinený nemá obhajcu v prípade, v ktorom ho musí mať (nie môže mať), určí sa mu lehota na zvolenie obhajcu. Ak v tejto lehote nebude obhajca zvolený, musí mu byť obhajca bez meškania ustanovený. Z uvedeného vyplýva, že aj pri dôvodoch povinnej obhajoby má obvinený primárne možnosť zvoliť si obhajcu sám a až, keď túto možnosť (právo) nevyužije vznikne povinnosť pre súd obhajcu ustanoviť. Tu treba zdôrazniť, že zákonodarca pracuje výlučne s pojmom obvinený, nie zadržaný.
Do tretice je potrebné poukázať na § 336 TP, z ktorého vyplýva, že mladistvý musí mať obhajcu po vznesení obvinenia, teda nie už pri zadržaní.
Podľa môjho názoru, je pri zadržaní mladistvého absolútne postačujúce, keď OČTK vyrozumie jeho zákonného zástupcu, príp. ďalšie osoby uvedené v § 34 ods. 4 TP, následne umožní zadržanému mladistvému, resp. jeho zákonnému zástupcovi využiť právo na zvolenie obhajcu. Ak ku zvoleniu obhajcu nedôjde vypočuje zadržaného aj bez prítomnosti obhajcu a následne rozhodne o ďalšom postupe. V prípade následného vznesenia obvinenia, už samozrejme vzniká dôvod povinnej obhajoby a je potrebné postupovať v intenciách § 37 a § 40 Tr. poriadku. Avšak v prípade, ak sa OČTK rozhodne, že zadržaného – mladistvého prepustí zo zadržania bez toho, aby mu vzniesol obvinenie, sú všetky procesné úkony plne v súlade so zákonom, aj v prípade, ak nemal mladistvý obhajcu.
Domnievam sa, že súd nemá zákonné oprávnenie ustanovovať obhajcu podľa § 40 TP osobám, ktoré sa nenachádzajú v postavení obvineného, ale sú „iba“ v pozícii zadržanej osoby podľa § 85 ods. 1 Tr. poriadku. Čisto hypoteticky jedinou výnimkou by bol prípad, ak by sa jednalo o nárok na bezplatnú obhajobu, tak ako je to uvedené v § 34 ods. 3 TP, nakoľko toto ustanovenie sa vzťahuje aj na prípady pred vznesením obvinenia (§ 85 ods. 5 TP).
Ak by chcel zákonodarca už zadržaným osobám priznať „nárok“ na povinnú obhajobu (§ 37 TP), uviedol by to explicitne v znení§ 85 ods. 5 TP, tak ako to urobil pri § 34, § 121 až 124 Tr. por., keďže ustanovil, že tieto sa primerane použijú aj vtedy, ak je zadržaná osoba vypočúvaná v čase, keď proti nej ešte nebolo vznesené obvinenie.
Na záver by som ešte uviedol, že v praxi som sa stretol aj s názorom, že dôvod povinnej obhajoby vzniká už v prípade, ak je osoba zadržaná podľa § 85 ods. 1 TP, následne dôjde k vzneseniu obvinenia a je spracovaný návrh na jej väzobné stíhanie. Pri vyvrátení tohto názoru si pomôžem judikatúrou:
Dôvod povinnej obhajoby podľa § 36 ods. 1, písm. a) TP (teraz § 37 ods. 1, písm. a) TP) – ak je obvinený vo väzbe – vzniká až vzatím obvineného do väzby, a nie zadržaním obvineného alebo vznesením obvinenia zadržanej osobe. Na uvedenom nemôže nič zmeniť ani skutočnosť, že lehota väzby začína plynúť odo dňa zadržania alebo zatknutia obvineného. (rozhodnutie NS ČSR z 15. decembra 1978, sp. zn. 6 Tz 65/1978).
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.