V roku 2018 uplynulo 90 rokov od narodenia JUDr. Bohumila Repíka, CSc., jednej z najvýraznejších osobností československej trestnej justíce, ktorého publikačná činnosť, originálne myslenie a schopnosť podať aj zložitú problematiku (najmä ohľadne rozhodnovacej činnosti ESĽP) zrozumiteľným spôsobom ovplyvnila viaceré generácie právnikov (vrátane autora tohto príspevku). Výročie nedožitých 90. narodenín je preto vhodnou príležitosťou na vzdanie pocty JUDr. Bohumilovi Repíkovi a to aspoň stručným pripomenutím jeho života a publikačnej činnosti.
JUDr. Bohumil Repík sa narodil 27.03.1928 v Ludaniciach, okres Topolčany. Študoval na gymnáziu v Nitre a v Dijone vo Franzúzsku, kde v roku 1948 zmaturoval. Právo vyštudoval na Právnickej fakulte UK v Bratislave. Do justície nastúpil v roku 1956 ako sudca na Krajskom súde v Nitre, pričom v roku 1960 prešiel v rámci reorganizácie na Krajský súd v Bratislave. Funkciu sudcu zastával následne aj na Najvyššom súde ČSSR v Prahe, avšak neprešiel previerkami pre angažovanosť počas tzv. pražskej jari (účasť na tvorbe rehabilitačného zákona, obnove justície a podobne) a preto v období normalizácie fakticky v senátoch nezasadal a pracoval len ako výkonný redaktor Zbierky súdnych rozhodnutí a pripravoval rôzne analytické materiály.
Po roku 1989 bol zvolený za člena Riadiacej rady Medzinárodnej spoločnosti pre trestné právo, bol tiež členom rady Vysokého medzinárodného inštitútu trestných vied v Syrakúzach. V rokoch 1990 až 1992 pôsobil ako podpredseda Najvyššieho súdu ČSFR, v roku 1992 pôsobil ako prvý a zároveň posledný sudca Európskeho súdu pre ľudské práva za ČSFR a od roku 1993 do roku 1998 pôsobil ako prvý sudca Európskeho súdu pre ľudské práva za Slovenskú republiku. V roku 2002 bol vyznamenaný prezidentom Slovenskej republiky Pribinovým krížom II. triedy za výrazný podiel pri formovaní novej legislatívy európskeho typu.
V rámci publikačnej činnosti bol autorom, či spoluautorom viacerých monografií a viac ako stovky článkov a štúdií, ktoré boli publikované v českých, slovenských, ale aj zahraničných časopisoch a zborníkoch.
Pokiaľ ide o monografie tak je nutné spomenúť najmä dve publikácie, v ktorých JUDr. Bohumil Repík približuje českej ako aj slovenskej odbornej verejnosti judikatúru ESĽP. Išlo o prvé ucelené publikácie na československom knižnom trhu, ktoré sa podrobným spôsobom venovali judikatúre ESĽP a jej dosahom na české ako aj slovenské právo.
V prvom rade ide o knihu „Ľudské práva v súdnom konaní“ (vydavateľstvo Manz v roku 1999), ktorá sa zameriava predovšetkým na právo na spravodlivý proces a na právo na súdnu ochranu, pričom rozoberá záruky pre trestné ako aj civilné konanie.
V roku 2002 už nasleduje priekopnícka a kultová kniha „Evropská úmluva o lidských právech a trestní právo“ (vydavateľstvo Orac), ktorá sa opiera o bohatú judikatúru ESĽP, ale aj Európskej komisie pre ľudské práva. JUDr. Bohumil Repík na podklade konkrétnych rozhodnutí ESĽP venuje svoju pozornosť tak trestnému právu hmotnému (napríklad pôsobnosti článku 7, rozboru princípu zákonnosti trestných činov a trestov, zákazu retroaktivity trestného zákona, princípu viny, trestnej zodpovednosti mladistvých, povinnosti kriminalizácie, či povinnosti dekriminalizácie ako aj trestným sankciám) ako aj procesnému (rozbor pôsobnosti článku 6, práva na súd, rýchlosti konania, práva na spravodlivé prejednanie veci, práva na odvolanie, práva obhajoby, rozbor prezumpcie neviny, dokazovania a to tak z hľadiska zákonnosti, či prípustnosti dôkazov so špecifickým zameraním napríklad na použitie agenta, policajnú provokáciu, výsluch anonymného svedka, či práva nebyť súdený dvakrát a podobne), pričom vymedzuje aj vzájomný vzťah Dohovoru a vnútroštátneho práva.
Sám JUDr. Bohumil Repík nazval predmetnú knihu sprievodcom Dohovorom a judikatúrou ESLP, pokiaľ ide o trestné právo, pričom tútu ťažkú problematiku spracoval zrozumiteľným a prehľadným spôsobom a nezostal len pri rozbore judikatúry ESLP, ale často na rôznych miestach knihy s rozhodovacou činosťou tohto súdu zaujímavo polemizuje a prináša aj vlastné originálne názory na posudzovanú problematiku. Predmetná kniha bola nielen prvým, ale nadlho aj jediným publikačným počinom, z ktorého mohli nielen orgány aplikácie práva čerpať poznatky o judikatúre ESĽP a tým pádom aj o obsahu Dohovoru, ktorý bol pre Českú ako aj Slovenskú republiku účinný od 18.03.1992.
JUDr. Bohumil Repík sa následne judikatúre ESĽP, jej rozboru, hodnoteniu a priblíženiu čitateľovi venoval časopisecky aj v nasledujúcich rokoch. V mnohých prípadoch išlo o prvé spracovanie aktuálnej rozhodovacej činnosti ESĽP v československom priestore. Za všetky možno spomenúť aspoň nasledovné náhodne vybrané príspevky, ktoré však všetky spoja za prečítanie a sú akutálne aj v súčasnosti:
- K právu obviněného mlčet (rozsudek Evropského soudu pro idská práva Allan vs. Spojené Království z 5.11.2002), publikované v Bulletin advokacie 1/2004,
- Svoboda projevu versus rasismus ve štrasburské judikatuře, publikované Trestněprávní revue 2/2004,
- Ochrana lidské dustojnosti v judikatuře Evropského soudu pro lidské práva (se zvláštním zřetelem k ochraně před policejním násilím), publikované v Trestněprávní revue 10/2004,
- K přípustnosti dukazu získaného nelidským a ponižujícím zacházením a k právu neobviňovať sebe samého, publikované v Bulletin advokacie 2/2007,
- Úvahy nad rozsudkem Evropského soudu pro lidská práva ve věci Kyprianou vs. Kypr z 15.12.2005, publikované v Bulletin advokacie 7-8/2006,
- Audiovizuální sledování osob mimo soukromé prostory ve světle judikatury Evropského soudu pro lidské práva, publikované v Trestněprávní revue 12/2003,
- Svoboda projevu advokáta při výkonu obhajoby v judikatuře evropského soudu pro lidská práva, publikované v Bulletin advokacie 1/2003,
- K otázce právního prostředku nápravy při přeročení přměřené lhuty řížení, publikované v Bulletin advokacie 6-7/2001.
JUDr. Bohumil Repík sa spoluautorsky podieľal aj na tvorbe učebníc, napríklad „Trestní právo procesní, 4. aktualizované vydání, LINDE, 2006“.
JUDr. Bohumil Repík bol publikačne aktívny aj pred rokom 1989. Za všetky jeho príspevky možno spomenúť hlavne jeho legendárny článok „Procesní dusledky porušení predpisu o dokazovaní v trestním řízení“, publikované v Bulletin advokacie, 1982, ktorý patrí pravdepodobne k najčastejšie citovaným dielam JUDr. Bohumila Repíka. Závery tohto článku prijala nielen akademická obec, ale aj aplikačná prax a je doposiaľ zdrojom inšpirácie pri posudzovaní zákonnosti a účinnosti dôkazov.
V aplikačnej praxi sa spravidla doposiaľ používa päť kritérií zákonnosti dôkazov, ktoré sformuloval Bohumil Repík v uvedenom článku a to:
1/ či bol dôkaz získaný z prameňa, ktorý stanoví prípadne pripúšťa zákon,
2/či bol dôkaz získaný a vykonaný procesným subjektom k tomu zákonom oprávneným,
3/či bol dôkaz získaný a vykonaný v tom procesnom štádiu, v ktorom je príslušný procesný subjekt podľa zákona oprávnený vyhľadávať a vykonávať dôkazy v procesnom zmysle, t. j. také dôkazy, ktoré môžu byť podkladom pre rozhodnutie v trestnom stíhaní najmä pre rozhodnutie súdu,
4/ či sa získaný a vykonaný dôkaz týka predmetu dokazovania v danom procese, t. j. či sa týka skutku o ktorom sa vedie konanie prípadne otázok, o ktorých je potrebné podľa zákona v súvislosti s týmto skutkom rozhodovať,
5/ či bol dôkaz získaný a vykonaný spôsobom, ktorý stanovuje, prípadne pripúšťa zákon.
Skutočnosť, že závery tohto článku sú doposiaľ stále živé a diskutované možno demonštrovať na aktuálnej publikácii „Jelínek, J.: Dokazování v trestním řízení v kontextu práva na spravedlivý proces. Praha: Leges, 2018“, v ktorej profesor JUDr. Jiří Jelínek navrhuje zakotviť do Trestného poriadku ustanovenia o procesných dôsledkoch porušenia predpisov o dokazovaní v trestnom konaní. V tejto súvislosti poukazuje na to, že od článku Bohumila Repíka, ktorý takéto ustanovenia vyžadoval už v roku 1982 uplynulo 36 rokov, avšak kritériá hodnotenia dôkazov ako ich Repík požadoval (vyššeie uvedených päť kritérií) síce dospeli do učebníc trestného konania, ale zákonodarcu doposiaľ neinšpirovali, aby ich zaradil do Trestného poriadku. Jelínek vyslovene navrhuje, aby päť bodov inšpirovaných Repíkom bolo v Trestnom poriadku stanovených ako pravidlá predpisov o dokazovaní v trestnom konaní a aby sa jednoznačne stanovilo pravidlo, že dôkaz trpiaci podstatnými (závažnými) vadami nemôže byť predmetom hodnotiacich úvah súdu smerujúcich k ustáleniu skutkového stavu veci.
K úvahám profesora Jelínka možno dodať, že pravidlá (ne)zákonnosti a procesnej (ne)použiteľnosti získaných dôkazov (a to nielen dôkazov získaných orgánmi činnými v tresntom konaní a súdmi, ale aj súkromnými osobami za porušenia verejného, či súkromného práva) absentujú aj v slovenskej právnej úprave, pričom by mali byť celkom určite buď súčasťou Trestného poriadku, respektíve (a to by bolo asi vhodnejšie) predmetom samostatného zákona.
Z vyššie uvedeného je zjavné, že myšlienky JUDr. Bohumila Repíka sú aj v roku 2018 stále živé, diskutované a dokonca sú námetom pre zákonodarcu. Uvedené konštatovanie platí nielen pre Českú ale aj pre Slovenskú republiku.
JUDr. Bohumil Repík spracovával aj právne vety československej judikatúry. V totmo smere možno spomenúť „Souhrný rejstřík ke Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek 1962 – 1985 k rozhodnutím a stanoviskum ve věcech trestních“ z roku 1988, ktorý obsahoval právne vety všetkých rozhodnutí, ktoré do roku 1987 nestratili aktuálnosť a boli aj naďalej použiteľné v praxi súdov a orgánov činných v trestnom konaní.
Namiesto záveru je možné uviesť, že o Bohumilovi Repíkovi nie je nutné veľa písať, pretože Bohumila Repíka je treba hlavne čítať. Snahu Bohumila Repíka priblížiť judikatúru ESĽP odbornej verejnosti možno zhrnúť výrokom, že „najväčšie nebezpečenstvo pre demokaraciu predstavuje prehnaná reakcia na jej ohrozenie“.
JUDr. Bohumil Repík zomrel dňa 28.08.2012 vo veku 84 rokov. Česť jeho pamiatke.
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.