JUDr. Marián Ševčík, CSc.
K niektorým otázkam právnych istôt a spoločenského ocenenia
starostov a primátorov obcí a miest v Slovenskej republike
Po roku 1990 sa v oblasti územnej samosprávy pristúpilo k radikálnym právnym zmenám. Na Slovensku v podmienkach Českej a Slovenskej Federatívnej republike (ďalej len ČSFR) došlo na základe zák. č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení k zásadnej premene organizačnej výstavbe a v štruktúrach obcí a miest.
Realitou tohto modelu je to, že:
1. občania si priamo volili starostov a primátorov ako štatutárnych zástupcov týchto subjektov verejnej správy, pričom volebným okrskom je obec ako celok,
2. počet poslancov obecných zastupiteľstiev je určený podľa veľkosti obcí a jednotlivých volebných okrskov v obciach,
3. nevyhlasovanie doplňujúcich volieb, ale nástup poslaneckých náhradníkov, čo v konečnom dôsledku môže až zásadným spôsobom ovplyvniť výsledok komunálnych volieb,
4. doplňujúce voľby na zaniknutý mandát starostu či primátora, keď sú na to splnené právne podmienky,
5. zasadnutia obecných zastupiteľstiev až na výnimky stanovené právnym predpisom sú verejné.
Na troskách systému Národných výborov došlo k vzniku duálneho výkonu správy vecí verejných, a popri tom zrejme len ako revolucionizujúci prejav došlo k vzniku tzv. spádových obcí a s nimi jestvujúcich spoločných národných výborov. Uvedený vývoj bol sprevádzaný vyhlásením a naplnením výsledku miestnych referend.
Duálny model predstavovali na jednej strane okresné ( v počte 38 ) a obvodné úrady, ktoré kopírovali územnosprávne členenie vtedajšej Slovenskej socialistickej republiky, ktoré malo základ v Ústave Československej socialistickej republiky ( Ústavný zákon č. 100/1960 Zb. zák. ) t.j. pri existencii 38 okresov = okresné úrady a 121 obvodných úradov, ktoré nemali racionálny základ svojho jestvovania ako štátny prvok riadenia veci verejných v komunálnom rozmere, a na strane druhej obce a mestá ako základný stavebný článok výkonu územnej samosprávy, ktorý navonok reprezentovali v štatutárnom vyjadrení starostovia obcí, starostovia mestských častí dvoch najväčších slovenských miest Bratislavy a Košíc a primátori miest a primátori Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy a mesta Košice. Právny režim duálneho výkonu bol teda kreovaný troma základnými právnymi normami – vyššie spomenutým zákonom o obecnom zriadení, ďalej zákonom o hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislavy a zákonom o meste Košice. Právna úprava o dvoch najväčších mestách na Slovensku teda predstavuje vo vzťahu k zákonu o obecnom zriadení špeciálnu právnu úpravu.
V systéme územnej samosprávy Bratislava a Košice teda predstavovali výnimku z pravidla, pretože tu jestvovala samospráva vo dvoch úrovniach samosprávy – mestské časti a vedľa nich súbežne mesto Bratislava, košické mestské časti a mesto Košice ako samostatné územné jednotky s vlastnou právnou subjektivitou.
Z hľadiska časovej postupnosti uvedená zmena následne našla svoje vyjadrenie až v rokoch nasledujúcich, a to prijatím Ústavy Slovenskej republiky, ktorá bola prijatá v podmienkach existencie ČSFR, keď prijatie republikových ústav síce predpokladal aj Ústavný zákon o Československej federácii č. 143/1968 Zb. zák., pričom za celú existenciu spoločného štátu republikové ústavy neboli súbežne prijaté, a to ani na základe pokusov z tzv. Mílovských rokovaní.
Ďalšou osobitosťou je to, že podobný vývoj nebol zaznamenaný v Českej republike, čo sa prejavilo tým, že v Českej republike:
1. nedošlo k zrušeniu národných výborov takýmto radikálnym postupom,
2. na troskách krajských národných výborov došlo k obnoveniu historického prvku – hajtmanstiev,
3. štatutárni zástupcovia obcí a miest / mestských častí v Prahe a v Brne nie sú volení priamo v komunálnych voľbách, ale až ako dôsledok koaličných rokovaní úspešných aktérov komunálnych volieb.
Do takto vytvoreného právneho riešenia modelu organizácie duálneho modelu územnej samosprávy sa postupne od roku 1990 uskutočnili samostatné komunálne voľby, pričom prijímaná celoštátna legislatíva jednotlivé prvky územnej samosprávy kreovala nie v súzvuku s vyššími princípmi, medzi ktoré patrí aj legislatívna hospodárnosť volebného aktu, aby napríklad nastal stav, že by sa voľby uskutočňovali i v termínoch napríklad popri vyhlásených celoštátnych referendách, popri alebo spolu s voľbami do vyšších územných celkov ( ďalej len VÚC ) alebo spolu s parlamentnými voľbami alebo spolu s prezidentskými voľbami po prechode na priamu voľbu prezidenta Slovenskej republiky.
Až následný vývoj v závere prvého decénia tohto tisícročia vyústil do prijatia príslušnej právnej úpravy, ktorej realizácia bude naplnená v druhej polovici 20tych rokov nášho storočia, a to z dôvodov, že sa jedná o:
1. výraznejšiu elimináciu výšky výdavkov štátu zo štátneho rozpočtu na jednotlivé voľby aj na úrovni územnej samosprávy,
2. reakciu štátu ako eliminovať klesajúcu účasť voličov predovšetkým na komunálnych voľbách, predovšetkým do VUC a obcí a miest ( účasť občanov Slovenskej republiky v komunálnych voľbách v roku 2018 je zrejme výnimkou ovplyvnenou inými dôvodmi z celoeurópskeho trendu ).
Na tomto mieste pozornosť ďalej upriamime k problematike volieb len starostov a primátorov, a to z pohľadu ich výberu ako kandidátov na tento post a tiež z pohľadu ich spoločenského postavenia a ocenenia.
Dlhoročná snaha o stanovenie akéhosi kvalifikačného cenzu, ktorý by mal každý uchádzač o funkciu starostu splniť a preukázať, sa nepodarilo legislatívne určiť, pričom zrejme aspoň minimálna požiadavka, aby mal aspoň všeobecne akceptovanú úroveň svojho vzdelania sa nepodarilo ustanoviť, a to napriek tomu, že tu boli nie ojedinelé prípady, keď starosta obce neovládal ani štátny jazyk ( napríklad prípad na východnom Slovensku, keď bol nútený mať tlmočníčku z rómskeho jazyka či dokonca z rómskeho dialektu ) a aspoň vedomosti z ekonomického minima.
Vývoj, ktorý vyústil do zrušenia konkrétnej časovej podmienky trvalého bydliska v mieste svojej obce nebol príliš šťastný, nakoľko účelové presťahovanie sa do obce nie je prejavom pozitívnej príslušnosti uchádzača o tento post k obci.
Po roku 2004 sa zvýšili objektívne nároky na odbornú spôsobilosť na výkon funkcie starostu a primátora po zrušení okresných úradov a vzniku obvodných úradov a následnom transfere ( prenose ) kompetencií po zrušených okresných úradov na obce a mestá a následnom kreovaní používajúc slová bývalého českého prezidenta V. Klausamačkopsa v podobe spoločných úradov bez právnej subjektivity a predovšetkým bez právnej zodpovednosti prednostov spoločných úradov.
Negatívnym sprievodným dôsledkom tohto vývoja je, že sa zvýšil počet pracovníkov predovšetkým na spoločných úradoch, niektorých obciach a najmä mestách, následne sa znížil počet poslancov podľa veľkosti obcí, ale zvýšila sa právna ochrana starostov a primátorov voči nekoncepčnému prenosu kompetencií predovšetkým v oblasti výkonu zamestnávania dlhodobo nezamestnaných občanov a neprispôsobivých občanov, a tiež v situácii, keď je uplatnené sistačné právo starostu či primátora a toto jeho veto je hlasovaním príslušného komunálneho zastupiteľstva prelomené ä viď napríklad prípad mesta Zlaté Moravce a vtedajšej primátorky p. Ostrihoňovej ).
Vyššie uvedený vývoj teda smeruje k tomu, aby náročnosť výkonu bola následne zhodnotená aj po ukončení jeho pôsobenia vo funkcii.
Je realitou, že starosta a primátor ako štatutárni zástupcovia:
· nesmú počas výkonu svojej funkcie byť aktívnymi nositeľmi žiadneho živnostenského oprávnenia, a to ani podľa živnostenského zákona či podľa osobitného právneho predpisu ( napríklad zákona o advokácii )
· tieto obmedzenia výraznou mierou zasahujú aj do života ich priamych rodinných príslušníkov,
· majú povinnosť podávať príslušné daňové priznania ako dôsledok zastávania taktejto funkcie,
· strácajú odbornú kontinuitu s ich doterajšími zamestnávateľmi ( nie sú zriedkavé prípady, že ich pôvodní zamestnávatelia zanikli počas výkonu ich funkcie ) a po skončení ich funkcie sa obvykle nemôžu vrátiť na svoje pôvodné pracovné pôsobisko. V tomto prípade by bolo na mieste ukotviť generálne pravidlo, že sú na výkon takejto funkcie len uvolnení,
· organizujú rozvoj obce v podmienkach, keď sa výraznou mierou obmedzuje ich manevrovací priestor právnou úpravou o Úrade verejného obstarávania ( ďalej len UVO ) a následne rozhodnutiami tohto úradu, pričom sa nerešpektujú či nezohľadňujú miestne špecifiká,
· zastávajú funkcie a nie je zriedkavosťou, že je tomu vo viacerých funkčných obdobiach ako prejav dôvery ich voličov, a za vyššie uvedené obmedzenia nedostávajú po skončení funkcie žiadnu primeranú satisfakciu.
V slovenskom právnom poriadku je napríklad prijatý právny inštitút výsluhového dôchodku, ktorý je predovšetkým známy u príslušníkov polície. Dovoľujem si dať do pozornosti, že starosta a primátor je vystavený väčšiemu opotrebeniu a tlaku ako policajt či iný príslušník ozbrojených zborov. Je vo funkcii denne 24 hodín až do skončenia svojho mandátu.
Nie je zriedkavosťou, že média si práve týchto štatutárnych zástupcov obcí a miest berú do svojej priamej a mnohokrát nevyberanej pozornosti, pričom média sa v značných prípadoch hrnú len za škandalizáciou, keď má to nešťastie, že je prípadným reprezentantom politického subjektu, ktorý u médií nepožíva obľubu.
Mnohokrát starosta a primátor musí vystupovať ako krízový manažér, štát obvykle prichádza k riešeniu a opatreniam so značným časovým odstupom, pričom sa nejedná obvykle o situácie, ktoré priamo vyplývajú z tohto postu, ale zneužíva sa vyhodnotenie, že sa jedná o verejný poriadok. Ako konkrétny prípad je možné uviesť povodňové situácie na hornej Nitre, keď štátny prvok posiela príslušné jednotky opačným smerom namiesto do kritickej územnej lokality a starostovia obcí v tomto regióne boli odkázaní na svoj organizačný fortieľ.
Diskusia o tom, že nie je potrebné riešiť dodatočné spoločenské ocenenie starostov a primátorov obvykle pramení z neznalosti náročnosti týchto funkcií a najmä z toho, že si to osoby odmietajúce pozitívne nazerať na túto problematiku na svojej koži nevyskúšali konkrétne reálie a životné situácie, resp. osoby, ktoré nemajú a nedisponovali žiadnou právnou zodpovednosťou pri správe veci verejných.
Je realitou, že starostovia a primátori vykonávajú svoju funkciu, keď svoje pôsobenie nemajú uľahčené tým, že štátny zástupca ( prednosta okresného úradu ) je členom vládnej koalície na rozdiel od starostu či primátora. O to je kreativita výkonu funkcie starostu a primátora náročnejšia a samozrejme i krehkejšia.
Občana ako voliča absolútne nezaujíma, že je tu situácia, ktorá je obvykle konfrontačná až negatívne zasahujúca do plnenia úloh územnej samosprávy.
Názory, že by spoločnosť mala príslušným spôsobom oceniť starostov a primátorov po ich dlhodobejšom výkone ich funkcie sú legitímne, pretože vychádzajú zo znalosti veci samej.
Je na mieste pozitívne akceptovať názor, že by štát mal konštruktívne pristúpiť k ohodnoteniu tejto skupiny štatutárnych zástupcov územnej samosprávy, keď :
1. vo funkcii sú aspoň tri celé funkčné obdobia ( do tohto kvóra by sa nezapočítavalo obdobie kratšie ako jeden a pol roka, keď len dokončuje volebný mandát a ďalej po nových voľbách v tejto funkcii nepokračuje ),
2. počas svojho pôsobenia vo funkcii starostu či primátora neboli uznaní za vinného zo spáchania úmyselného trestného činu,
3. pri podávaní daňových priznaní nie je vykázaná žiadna pochybnosť,
4. súdy nepotvrdili jeho pochybenie pri verejnom obstarávaní.
Za vykonanú prácu si zasluhujú bývalí starostovia a primátori, ktorí splnia vyššie príkladmo načrtnuté podmienky príslušné aj finančné ocenenie.
Odstupné nie je náhradou za zákaz podnikania, stratu živnostenského oprávnenia a tomu podobných aktivít. ( https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/491672-podpredseda-zmos-u-turcany-primatori-si-odstupne-zasluzia/ )
Zrejme vhodným modelom by bolo zriadenie príslušného fondu pri Ministerstve vnútra Slovenskej republiky alebo pri ZMOS-e zrejme dotovaného z rozpočtu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, z ktorého by popri starobnom dôchodku po dobu napríklad 5 rokov im boli poskytnuté a vyplácané príslušné finančné čiastky, z ktorých by bolo takto riešená ich pozitívna diskriminácia za zamedzenie ( odškodnenie ) toho, že počas svojej funkcie nemohli vykonávať činnosti, ktoré sú nezlučiteľné s výkonom funkcie starostu či primátora.
Je to model, ktorý by najviac pozitívne ocenili voliči a starostovia predovšetkým malých obcí, v ktorých mzda za výkon funkcie obvykle neprekračuje hodnotu minimálnej mzdy.
Literatúra
· Zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení. (v zneníč. 96/1991 Zb., 130/1991 Zb., 421/1991 Zb., 500/1991 Zb., 564/1991 Zb., 11/1992 Zb., 295/1992 Zb., 43/1993 Z. z., 252/1994 Z. z., 287/1994 Z. z., 229/1997 Z. z., 225/1998 Z. z., 233/1998 Z. z., 185/1999 Z. z., 389/1999 Z. z., 6/2001 Z. z., 453/2001 Z. z., 205/2002 Z. z., 515/2003 Z. z., 369/2004 Z. z., 535/2004 Z. z., 583/2004 Z. z., 583/2004 Z. z., 615/2004 Z. z., 757/2004 Z. z., 171/2005 Z. z., 628/2005 Z. z., 267/2006 Z. z., 267/2006 Z. z., 616/2006 Z. z., 330/2007 Z. z., 334/2007 Z. z., 335/2007 Z. z., 205/2008 Z. z., 384/2008 Z. z., 445/2008 Z. z., 511/2009 Z. z., 102/2010 Z. z., 102/2010 Z. z., 204/2011 Z. z., 361/2012 Z. z., 160/2014 Z. z., 180/2014 Z. z., 239/2014 Z. z., 125/2015 Z. z., 447/2015 Z. z., 125/2016 Z. z., 131/2017 Z. z., 131/2017 Z. z., 70/2018 Z. z.)
· Ústavný zákon č. 100/1960 Zb. (v znení č. 110/1967 Zb., 28/1968 Zb., 143/1968 Zb., 144/1968 Zb., 57/1969 Zb., 155/1969 Zb., 43/1971 Zb., 62/1978 Zb., 135/1989 Zb., 46/1990 Zb., 46/1990 Zb., 81/1990 Zb., 100/1990 Zb., 101/1990 Zb., 102/1990 Zb., 161/1990 Zb., 294/1990 Zb., 294/1990 Zb., 294/1990 Zb., 376/1990 Zb., 556/1990 Zb., 23/1991 Zb., 326/1991 Zb., 327/1991 Zb., 493/1992 Zb.)
· Zákon č. 377/1990 Zb.Zákon Slovenskej národnej rady o hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave (v znení č. 523/1990 Zb., 130/1991 Zb., 295/1992 Zb., 233/1998 Z. z., 255/2007 Z. z., 445/2008 Z. z., 535/2008 Z. z., 535/2008 Z. z., 113/2010 Z. z., 371/2012 Z. z., 160/2014 Z. z., 386/2016 Z. z.)
· Zákon č. 401/1990 Zb. Zákon Slovenskej národnej rady o meste Košice (v znení č. 130/1991 Zb., 295/1992 Zb., 109/1993 Z. z., 222/2006 Z. z., 222/2006 Z. z., 222/2006 Z. z., 273/2008 Z. z., 445/2008 Z. z., 258/2009 Z. z., 354/2012 Z. z., 354/2012 Z. z., 160/2014 Z. z., 386/2014 Z. z., 386/2016 Z. z.)
· Ústavný zákon č. 143/1968 Zb. Ústavný zákon o československej federácii (v znení č. 117/1969 Zb., 125/1970 Zb., 43/1971 Zb., 50/1975 Zb., 161/1989 Zb., 182/1989 Zb., 46/1990 Zb., 46/1990 Zb., 46/1990 Zb., 46/1990 Zb., 81/1990 Zb., 100/1990 Zb., 101/1990 Zb., 158/1990 Zb., 159/1990 Zb., 294/1990 Zb., 295/1990 Zb., 556/1990 Zb., 23/1991 Zb., 91/1991 Zb., 327/1991 Zb., 205/1992 Zb., 206/1992 Zb., 211/1992 Zb., 493/1992 Zb.)
· https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/491672-podpredseda-zmos-u-turcany-primatori-si-odstupne-zasluzia/
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.