JUDr. Peter Rajňák
Stanovisko
Asociácie rodinných sudcov v súvislosti s protestom pred budovou Ministerstva
spravodlivosti Slovenskej republiky dňa 24.06.2020, na ktorom boli kritizované súdy rozhodujúce v rodinných veciach.
Súdy slovenskej republiky sa pri rozhodovaní o úprave práv a povinností rodičov k maloletým deťom riadia platným právnym poriadkom Slovenskej republiky a medzinárodnými normami, ktorými je Slovenská republika viazaná – najmä Dohovorom o právach dieťaťa. Zdôrazňujeme, že podľa článku 3 Dohovoru o právach dieťaťa a podľa článku 5 zákona o rodine je záujem maloletého dieťaťa ( a nie záujem rodiča ) prvoradým hľadiskom pri rozhodovaní o všetkých veciach, ktoré sa dieťaťa týkajú. Pri našej rozhodovacej činnosti musíme zohľadňovať právne stanoviská vyšších súdnych inštancií a Európskeho súdu pre ľudské práva.
Odmietame tvrdenia , že súdy slovenskej republiky „ často svojvoľne odoberajú rodičom zo starostlivosti ich deti a že mnohé rozsudky sprevádza korupcia alebo diskriminácia rodičov na základe pohlavia“ . Väčšina sudcov Slovenskej republiky si plní svoje povinnosti v súlade so zákonom. Každý občan Slovenskej republiky má v prípade podozrenia z korupcie právo obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní. Poukazovanie na korupciu na súdoch resp. na diskrimináciu rodičov bez uvedenia konkrétnych prípadov považujeme za kontraproduktívne.
Asociácia rodinných sudcov sa od počiatku svojej existencie usiluje v spolupráci s Ministerstvom spravodlivosti nastaviť legislatívne pravidlá tak, aby sa neodôvodneným prieťahom v týchto konaniach zabránilo a aby aj samotný výkon rozhodnutia prebiehal v čo najväčšej možnej miere v záujme maloletých detí.
Asociácia rodinných sudcov od začiatku svojej existencie presadzovala špecializáciu sudcov na túto špecifickú agendu a vznik rodinných súdov. Veľmi sme privítali , že problematika rodinných súdov je súčasťou programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky. Vítame aj zavádzanie nových prístupov v rozhodovaní súdov takzvanou cochemskou praxou.
Asociácia rodinných sudcov sa nikdy nebránila spolupráci s tretím sektorom, ak konštruktívne prispieva k diskusii o zlepšeníexistujúceho stavu.
So znepokojením však vnímame to, ak sa dieťa v súdnom konaní používa ako nástroj boja a vybavovania si účtov medzi rodičmi – čo bohužiaľ, musíme konštatovať, nie je v týchto konaniach zriedkavé. Veľmi nás znepokojuje to, ak sa dieťa zneužíva v tomto „boji“ aj prostredníctvom médií, ktorým jedna strana sporu podsúva neobjektívne informácie a manipuluje nie len s postojom dieťaťa, ale aj okolia.
Ako sudcovia, ktorí vybavujeme túto agendu, vieme, aké dôležité je vypočuť si obe strany a ako náročné je často nájsť riešenie v záujme maloletých detí. Chceli by sme aj touto formou preto vyzvať rodičov, aby svoje konflikty riešili v prvom rade sami, alebo za asistencie pomáhajúcich profesií a nedovolili eskalovať konania vzájomnými nezmieriteľnými postojmi.
Súd nekoná v sporoch z vlastnej vôle, ale koná tam, kde príde návrh zo strany rodiča, nevymýšľa si konflikty, ale pomáha ich riešiť, neodoberá deti z roztopaše – ale tam, kde musí vykonávať rozhodnutia. Preto apelujeme na rodičov v konflikte, aby si uvedomili, ako hlboko zraňujú nie len seba, ale aj svoje deti.
Asociácia rodinných sudcov chce aj naďalej napomáhať k zlepšeniu legislatívy, k zrýchleniu konaní týkajúcich sa maloletých detí , k iným prístupom v konaniach a k zvyšovaniu odbornosti sudcov.
Radi by sme pokračovali v spoločných diskusiách so zástupcami ministerstva spravodlivosti , ministerstva práce , sociálnych vecí a rodiny ako aj s tretím sektoromna ktorých by sme naďalej konštruktívne hľadali možnosti zlepšenia existujúceho stavu.
Asociácia rodinných sudcov
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.