K určovaniu rozsahu neoprávnene uplatňovaného nároku na vrátenie DPH pri podvodoch s existujúcim tovarom
Cieľom tohto príspevku je v stručnosti poukázať na niektoré aplikačné problémy, ktoré vznikajú pri určovaní rozsahu spáchania trestného činu daňového podvodu podľa § 277a Tr. zák. v prípadoch, v ktorých je podozrenie zo spáchania tzv. karuselového podvodu, pri ktorom obieha (opakovane sa nakupuje a následne opakovane predáva) medzi podnikateľskými subjektmi skutočne existujúci tovar (spravidla ide o tovar, ktorý nepodlieha rýchlej skaze ako napríklad ryža, soľ, toaletný papier, oblečenie, stavebný materiál a podobne) s tým, že posledný článok v reťazci uskutočňuje vývoz takéhoto tovaru do inej krajiny Európskej únie alebo mimo Európskej únie a následne uplatňuje od štátu nárok na vrátenie DPH v daňovom priznaní.
V aplikačnej praxi (a treba povedať, že nielen na území SR, ale aj na území ČR) sa v takýchto prípadoch vyskytli rozdielne prístupy orgánov činných v trestnom konaní a súdov (a niekedy aj daňových orgánov) pri stanovení rozsahu neoprávneného uplatňovaného nároku na vrátenie DPH, ktorý tvorí znak základnej skutkovej podstaty trestného činu daňového podvodu a následne aj znak kvalifikovaných skutkových podstát.
1/ Prvý prístup spočíva v tom, že ak ide o karuselový podvod, potom je bez významu, či sa obchoduje skutočne existujúci tovar alebo iba tovar existujúci „na papieri“ a za neoprávnený, v zmysle skutkovej podstaty trestného činu daňového podvodu, má byť považovaný celý uplatňovaný nárok na vrátenie DPH, ktorý je uvedený v podanom daňovom priznaní.
Vychádza sa tu, zjednodušene povedané, z toho, že v prípade fiktívnosti obchodných transakcií medzi jednotlivými obchodnými spoločnosťami žiadny nárok na odpočet nevzniká (ten vzniká iba pri reálnom obchodovaní) a následné podanie daňového priznania a uplatňovanie nároku na vrátenie DPH je iba podvodné vylákanie daňovej výhody, na ktoré nie je právny nárok.
2/ Opačný názor vychádza z toho, že ak došlo k nakupovaniu a následnému predávaniu skutočne existujúceho tovaru medzi skutočne existujúcimi a podnikajúcimi subjektmi a boli s takýmto konaním spojené určité náklady (výdavky – napríklad na prepravu tovaru a podobne) je nutné ich zohľadniť pri určovaní daňovej povinnosti a teda daňovým subjektom uplatňovaný nárok na vrátenie DPH uvedený v daňovom priznaní nemôže byť považovaný celý za neoprávnený a je potrebné ho znížiť. Rovnako tak je nutné zohladniť hodnotu skutočne existujúceho tovaru.
Tento spôsob určovania neoprávnene uplatňovaného nároku na vrátenie DPH je odôvodňovaný tým, že ak tovar skutočne existuje, t. j. ak je skutočne (teda nielen „papierovo“) prepravovaný, skladovaný, vyvezený a v krajine určenia aj prevzatý odberateľom, potom je nutné pripustiť, že daňový subjekt má objektívne právo na to, aby sa jeho výdavky (náklady) odrazili v jeho daňovej povinnosti. V takomto prípade daňová povinnosť (či namerný odpočet) reálne vzniká, avšak vo výške nižšej než je daňovým subjektom deklarovaná v daňovom priznaní a orgány činné v trestnom konaní, či súd by preto mali skúmať povahu a hodnotu vyvezeného tovaru (ktorý existuje a preto aj má reálne hodnotu, ktorá je zistiteľná). Pokiaľ došlo k realizovaniu zdaniteľného plnenia (obchodovania so skutočným tovarom), potom vznikol nárok na odpočet DPH a za rozsah neoprávnene uplatňovaného nároku na vrátenie DPH nemožno považovať celkový uplatňovaný rozsah nadmerného odpočtu DPH, ale rozsah neoprávnene uplatňovaného nároku na vrátenie DPH je nutné vypočítať ako rozdiel medzi nákladmi, ktoré boli uplatnené v daňovom konaní a skutočnými, faktickými nákladmi.
Správny postup pri určovaní rozsahu neoprávnene uplatňovaného nároku na vrátenie DPH
Netreba zrejme dodávať, že v aplikačnej praxi orgánov činných v trestnom konaní a súdov sa vyskytujú obidva vyššie uvedené spôsoby určovania rozsahu neoprávnene uplatňovaného nároku na vrátenie DPH.
Pri hľadaní správneho postupu pri určovaní rozsahu neoprávnene uplatňovaného nároku na vrátenie DPH si možno pomôcť aktuálnym rozhodnutím Najvyššieho súdu ČR sp. zn. 4Tdo/1430/2019 zo dňa 22.04.2020, ktorý sa vyslovene zaoberal aj vyššie naznačenou problematikou, nakoľko obvinené osoby v dovolacom konaní namietali, že rozsah neoprávnene uplatňovaného nároku na vrátenie DPH mal byť určený spôsobom uvedeným vyššie v bode 2 tohto príspevku (v tomto konkrétnom prípade išlo o vývoz skutočne existujúceho tovaru mimo EÚ a to najmä do Kanady).
Najvyšší súd ČR vo svojom uznesení uviedol, že vo všeobecnej rovine fiktívnosť deklarovaných obchodných transakcií je daná vtedy, keď predmetom plnenia nebola prehlásená vec; išlo by totiž o obchod s reálne neexistujúcim tovarom. Za takejto situácie potom nemožno požadovať skúmanie skutočnej hodnoty vyvezeného tovaru. Takéto skúmanie by nebolo potrebné, pretože by postačovalo zistenie, že nárok na vyplatenie nadmerného odpočtu bol odvodený od celkom nepravdivej (predstieranej, fiktívnej) skutočnosti (ide o prípady, keď tovar, ktorý mal byť obchodovaný neexistoval).
Podobne je nutné, podľa najvyššieho súdu, postupovať aj v prípade, ak samotná obchodná transakcia z ktorej by plynul nárok na nadmerný odpočet bola iba účelová a k žiadnemu predávaniu a kupovaniu tovaru, respektíve k zmene vlastníckych práv k tovaru by reálne nedochádzalo s tým, že kúpne zmluvy by len nepravdivo predpokladali skutočnosť, ktorá nenastala (ide o prípady, keď sa síce deklaruje obchodovanie so skutočne existujúcim tovarom, avšak samotné obchodovanie je len predstierané). Išlo by teda o ochodnú transakciu, ktorá v skutočnosti neprebehla.
V takýchto prípadoch nie je potrebné akokoľvek sa zaoberať povahou a hodnotou vyvezeného tovaru, nakoľko ak sa s ním v skutočnosti neobchodovalo, neboli vynaložené žiadne náklady na jeho zaobstaranie, z čoho by neplynula daň na vstupe, možnosť jej odpočtu a žiadny nárok na nadmerný odpočet by teda nikomu nemohol vzniknúť. V tomto ako aj predtým popísanom prípade je, podľa najvyššieho súdu, rozsah vylákanej výhody na dani celá čiastka uplatňovaná v daňovom konaní ako nárok na nadmerný odpočet a to vrátane nákladov na dopravu tovaru do zahraničia, pretože preplatenie výdavkov na spáchanie trestného činu nemožno od štátu požadovať (tieto výdavky napríklad na prepravovanie a skladovanie tovaru sú fakticky vynaložené len preto, aby tovar mohol kolovať medzi vybranými subjektmi a vzbudzovať zdanie riadneho obchodovania). Pri stanovení rozsahu výšky daňovej výhody, ktorú obvinené osoby vylákali, je potrebné vychádzať z čiastky, ktorá bola fakticky požadovaná v daňovom priznaní. V prípade fiktívnosti obchodovania totiž žiadny nárok na nadmerný odpočet nevzniká.
Najvyšší súd uzatvoril, že obvinení nevyvíjali žiadnu reálnu podnikateľskú aktivitu, ale cieľom ich konania, keď sa snažili vytvoriť zdanie legálnosti svojich obchodov bolo využiť príslušnú právnu úpravu k získaniu daňového zvýhodnenia. Trestná zodpovednosť za predmetný trestný čin nevylučuje právne ani faktické konanie, ktoré by za iných okolností bolo v súlade s právom, pokiaľ ich skutočným cieľom je dosiahnutie daňového úniku, či už skrátením dane alebo vylákaním výhody na nej. Podstatné totiž je konanie, ktoré k tomu smeruje bez ohľadu na dodržanie príslušných právnych prepisov.
Zo záverov uvedeného rozhodnutia najvyššieho súdu možno teda vyvodiť, že tak pri predstieranom obchodovaní s tvorom, ktorý existuje iba „na papieri“ (t. j. reálne neexistuje), ako aj so skutočne existujúcim tovarom, ktorý sa aj reálne premiestňuje medzi subjektmi v retazci a napokon vyváža do cudziny, je správnym také určovanie rozsahu neoprávnene uplatňovaného nároku na vrátenie DPH, ktoré je popísané vyššie pod bodom 1, t. j. treba za neoprávnený považovať celý rozsah uplatňovaného nároku na vrátenie DPH uvedeného v daňovom priznaní. Je teda bez významu, či na vylákanie daňovej výhody páchateľ použije alebo nepoužije skutočne existujúci tovar, podstatným je jeho cieľ neobchodovať skutočne, ale obchodovanie len predstierať s úmyslom získať daňové zvýhodnenie či už vo forme zníženia vlastnej daňovej povinnosti, respektíve získania nadmerného odpočtu. O výške rozsahu neoprávnene uplatňovaného nároku na vrátenie DPH teda nerozhoduje to, či skutočne existuje tovar s ktorým sa obchoduje a aká je jeho hodnota, ale to, či sa s týmto tovarom reálne aj obchoduje, prípadne, či len koluje medzi viacerými subjektmi s konečným vývozom do cudziny.
K uvedenému je potrebné dodať, že pri skutočne existujúcom tovare, s ktorým sa len predstiera obchodovanie s cieľom získať daňové zvýhodnenie, nie je nutné v trestnom konaní obligatórne zisťovať jeho hodnotu, či kvalitu. Na strane druhej, však niekedy znalecké skúmanie hodnoty, či kvality takéhoto tovaru (napríklad, keď sa obchoduje oblečenie) vhodne dokumentuje (dokazuje) to, že obchodovanie medzi subjektmi v reťazci bolo iba predstierané, nakoľko tovar bol napríklad nízkej kvality, prakticky bez hodnoty a napriek tomu bol medzi subjektmi obchodovaný za vysoké sumy.
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.