npor. JUDr. Miroslav Srholec - vyšetrovateľ
Dôveryhodnosť v trestnom konaní
Predmetom uvedeného článku je zaujímavá téma aplikačnej praxe OČTK a to dôveryhodnosť/vierohodnosť/hodnovernosť[1] (ďalej len dôveryhodnosť) v trestnom konaní. Ambíciou článku je priblíženie problematiky dôveryhodnosti dôkazov v trestnom konaní. Autor by rád upriamil pozornosť na veľký procesný význam tohto atribútu (či vlastnej kvality), a možnú aplikáciu posudzovania dôveryhodnosti zo strany OČTK.
V podmienkach aplikačnej praxe OČTK je dôveryhodnosť ako vlastnosť dôkazného prostriedku/dôkazu či osoby v pozadí všeobecného záujmu. Autor má však za to, že z hľadiska trestného konania a aplikačnej praxe je na mieste zamyslenie sa a taktiež určité „zjednotenie“ významu a nárokov na zákonné posudzovanie tohto atribútu.
Hneď v úvode autor poukáže na ustanovenie § 2 ods. 12 Trestného poriadku, ktoré sa týka obsahu posudzovania dôveryhodnosti, nakoľko uvedená logická procedúra spadá do tzv. vnútorného presvedčenia (OČTK) založeného na starostlivom uvážení všetkých okolností prípadu.Uvedený limit predstavuje zásadné ohraničenie snahy o presné popísanie aplikácie v zásade, teda nie je možné danú tému zo strany autora obsiahnuť direktívne, predikatívne či komplexne. Zjednodušene možno uviesť, že OČTK posudzuje spisovú situáciu podľa „subjektívneho“ posúdenia. Na inom miesteuž autor poukázal na skutočnosť, že uvedený „subjektívny názor OČTK“ je rozdielny od subjektívneho názoru fyzických osôb a to v tom zmysle, že sa jedná o kvalifikovanú domnienku štátneho orgánu, ktorú by sme si mohli priblížiť vo forme, že sa jedná o domnienku relevantnú z hľadiska zaužívanej aplikačnej praxe. Zjednodušene domnienku, ktorú by nadobudla väčšina OČTK po posúdení identického prípadu[2], naviac závery musia byť preskúmateľné a logicky správne. Uvedený postulát je na druhej strane nutné ohraničiť v podobe, že vnútorné presvedčenie OČTK samo o sebe nie je argumentom pri starostlivom posudzovaní okolností prípadu.Autor chcel uvedenou zachádzkou len pripomenúť skutočnosť, že v právnom štáte je aj „voľná úvaha“ regulovaná a nejedná sa o svojvôľu OČTK, ale o záver prijatý na základe starostlivého a kvalifikovaného uváženia.
Ďalším obmedzením obsahu článku je samotná praktická manipulácia súdov a orgánov činných v trestnom konaní s pojmom dôveryhodnosť/vierohodnosť/hodnovernosť svedka/výpovede/dôkazu, ktorá je v praxi mimoriadne vágna, nejednotná či rozdielna, a teda pre účely článku nepoužiteľná.
Samozrejmosťou je krátke, nevyčerpávajúce normatívne defilé, ktoré uvedie čitateľa do deja:
Ako normatívne priblíženie uvedieme už tradične § 2 ods. 10 Trestného poriadku: „Orgány činné v trestnom konaní postupujú tak, aby bol zistený skutkový stav veci, o ktorom nie sú dôvodné pochybnosti, a to v rozsahu nevyhnutnom na ich rozhodnutie. Dôkazy obstarávajú z úradnej povinnosti. Právo obstarávať dôkazy majú aj strany. Orgány činné v trestnom konaní s rovnakou starostlivosťou objasňujú okolnosti svedčiace proti obvinenému, ako aj okolnosti, ktoré svedčia v jeho prospech, a v oboch smeroch vykonávajú dôkazy tak, aby umožnili súdu spravodlivé rozhodnutie.“
Podľa § 2 ods. 12 Trestného poriadku: „Orgány činné v trestnom konaní a súd hodnotia dôkazy získané zákonným spôsobom podľa svojho vnútorného presvedčenia založeného na starostlivom uvážení všetkých okolností prípadu jednotlivo i v ich súhrne nezávisle od toho, či ich obstaral súd, orgány činné v trestnom konaní alebo niektorá zo strán.“
Podľa § 34 ods. 1 Trestného poriadku: „Obvinený má právu na začiatku konania proti svojej osobe vyjadriť sa ku všetkým skutočnostiam ktoré sa mu kladú za vinu a k dôkazom o nich, má však právo odoprieť vypovedať. Môže uvádzať okolnosti, navrhovať, predkladať a obstarávať dôkazy slúžiace na jeho obhajobu, robiť návrhy a podávať žiadosti a opravné prostriedky.“
Podľa § 85 ods. 6 Trestného poriadku: „Zadržaná osoba má právo zvoliť si obhajcu a radiť sa s ním už v priebehu zadržania bez prítomnosti tretej osoby; má právo požadovať aby obhajca bol prítomný pri jej výsluchu podľa odsekov 4, ibaže je obhajca v lehote uvedenej v odseku 4 nedostihnuteľný.“
Podľa § 127 ods. 1 Trestného poriadku: „Každý je povinný dostaviť sa na predvolanie orgánov činných v trestnom konaní a súdu a vypovedať ako svedok o tom, čo mu je známe o trestnom čine a o páchateľovi alebo o okolnostiach dôležitých pre trestné konanie. (ods. 2) Každý je povinný napomáhať splnenie tejto povinnosti.
Podľa § 201 ods. 4 Trestného poriadku „Policajt zadovažuje dôkazy bez ohľadu na to, či svedčia v prospech alebo v neprospech obvineného; pritom postupuje podľa § 3. Obvinený nesmie byť nijakým spôsobom k výsluchu a k priznaniu nezákonne nútený. Odopretie výpovede sa nesmie použiť ako dôkaz proti obvinenému.“
Dôveryhodnosť ako vlastnosť:
Z hľadiska predmetu príspevku možno uviesť, že dôveryhodnosť dôkazného prostriedku/dôkazu je určitá (nie len)prepožičaná vlastnosť dôkazuna základe pôvodu, pôvodcu, či nositeľa dôkazného prostriedku. Dôveryhodnosť dôkazného prostriedku/dôkazu je preto nutné oddeliť od jeho vlastnej dôkaznej hodnoty. Zredukovaním jazykového významu dôveryhodnosti dôkazného prostriedku, pre výkladové ciele budeme rozlišovať medzi validitou dôkazného prostriedku tj. vlastnej hodnoty dôkazu, ktorý je možné posudzovať na základe existencie iných dôkazných prostriedkov a dôveryhodnosťou dôkazu, o ktorej môžeme hovoriť v prípadoch, keď samotný dôkaz neumožňuje objektívne posúdenie svojej vlastnej dôkaznej hodnoty. V skratke, keď dôkazný prostriedok nie je možné z určitých príčin relevantne (napriek snahe) validovať, ale musíme sa uskromniť a posudzovať jeho hodnotu na základe jeho pôvodu, pôvodcu a pod. teda hodnotenia dôveryhodnosti[3]. Autor má za to, že samotné hodnotenie dôveryhodnosti v trestnom konaní nie je samo o sebe dôkazom v trestnom konaní, ale len vyjadrenie hodnoty posudzovaného dôkazu.
Nejednoznačnosť prístupu k dôveryhodnosti v aplikačnej praxi OČTK a súdov vychádza podľa názoru autora z dvoch protichodných tendencií. Prvou je logická správnosť úsudkov, ktorá by mala viesť OČTK ku skeptickému prístupu ku všetkým dôkazným prostriedkom prítomným v trestnom konaní, kým sa nepreukáže ich pravdivosť, teda niečo v zmysle hesla investigatívnych novinárov: ak vám mama povie, že vás ľúbi, overte si to, najlepšie dvakrát.
Druhým protipólom je ústavná požiadavka na dôstojnosť osoby (napr. svedkov, obvinených apod.) v trestnom konaní, ktorá sa viaže k úcte k týmto osobám zo strany štátnych orgánov a prístup by sme mohli stanoviť opačne, tj. ak vám mama povie, že vás ľúbi, tak to platíkým sa nepreukáže opak. Oba prístupy sú v praxi zaužívané bez jasnejších kritérií, čo samotné pnutie len zvýrazňuje. Prvotné napätie voči daným východiskám však z hľadiska nášho prístupu, možno uvoľniť konštatovaní, že kým skeptický prístup možno viazať k samotným dôkazom, ústavný možno priradiť k osobám prítomným v trestnom konaní, teda dôveryhodnosť priraďujeme buď k dôvodnosti alebo dôstojnosti. Ako sme si však daným uvoľnením pomohli?
Dôveryhodnosť svedka
Ústavnoprávny koncept kladie požiadavku na OČTK, aby rešpektovali dôstojnosť občanov, k tejto dôstojnosti je možné priradiť aj skutočnosť, že štátne orgány nebudú považovať tvrdenia občana primárne za lož, polopravdu, nerelevantné tvrdenia či úsudky, ktoré možno brať na ľahkú váhu. V trestnom konaní je možné sa stretnúť s konštatáciou o plnej, čiastočnej či žiadnej dôveryhodnosti svedkov. Najčastejšie sa poukazuje na skutočnosti napr. predošlej kriminálnej minulosti, rozporoch vo vlastných výpovediach, ktoré dôveryhodnosť znižujú či rôzne osobné záujmy či motívy vzhľadom k výsledku trestného konania. Rôznych korektorov dôveryhodnosti prináša prax viacero. Z hľadiska rozhodovacej praxe súdov, ktorú zachytil autor najčastejšie posudzovanie možno charakterizovať tak, že každý je v zásade dôveryhodný, kým sa uvedená „aura“ určitým spôsobom nespochybní.
Autor má za to, že poctivý prístup OČTK k dôveryhodnosti osôb v trestnom konaní by sa mal týkať výhradne korektného prístupu ku všetkým účastníkom trestného konania a úctou k právam týchto osôb. Je potrebné si uvedomiť, že dôveryhodná osoba môže do trestného konania prispieť dôveryhodným dôkazným prostriedkom (napr. vierohodný výsluch o priebehu udalosti) avšak kauzalita medzi vierohodným svedkom a z neho vyplývajúcich vierohodných dôkazných prostriedkov v trestnom konaní neplatí. V trestnom konaní je totiž úplne bežné, že dôveryhodná osoba predloží nedôveryhodný dôkaz a naopak osoba, ktorú možno považovať za spoľahlivo nedôveryhodnú, môže podať veľmi spoľahlivé svedectvo o trestnej činnosti na ktorej napr. nemá osobný záujem.
Z hľadiska trestného práva je podľa názoru autora potrebné upriamiť pozornosť z dôveryhodnosti svedkov na dôveryhodnosť dôkazov, o ktoré je potrebné sa bezvýhradne v rozhodovacej činnosti opierať.
Dôveryhodnosť dôkazov
Autorovými závermi o trestnoprávnej nerelevantnosti dôveryhodnosti osôb sa teda dostávame k posudzovaniu dôveryhodnosti dôkazov, ktoré patria do sféry voľnej úvahy OČTK. V určitej trestnej veci pristúpime k výsluchu obvineného, resp. podozrivého, ktorý sa na úkon dostavil s právnym zástupcom, ktorý štandardne navrhol mandantovi využiť svoje právo odmietnuť vypovedať. Následne po oboznámení sa s dôvodmi vznesenia obvinenia, dôkaznými prostriedkami v spise, už ako napr. obvinený poskytne „na mieru“ šitú výpoveď tzv. „perfect story“, ktorá v sebe vysvetľuje, vyvracia či bagatelizuje všetky ostatné dôkazné prostriedky takým spôsobom, že v trestnom konaní nastáva z hľadiska posúdenia skutku patová situácia, ktorú spôsobil náš zákonodarca. Na jednej strane nanovo koncipoval trestné konania ako „súťaž rovných zbraní pred súdom“, kde majú vystupovať obhajoba a obžaloba ako rovnocenní súperi, na druhej strane prikázal jednostranné, aby hrali OČTK s kartami na stole a to v podobe napr. práv na nahliadnutie do spisu, preštudovania spisového materiálu, účasti na úkonoch pod. Možnosť prispôsobovať obhajovaciu taktiku v podstate beztrestne a de facto online k spisovej situácií, možno len ťažko nazvať férový súboj.
V danom prípade by OČTK podľa autora nemalo zaujímať či obvinený je alebo nie je dôveryhodná osoba, či je to verejný funkcionár resp. príslušník určitého pohlavia alebo etnickej či národnostnej skupinyči príslušník inej society. V danom prípade musí OČTK poskytnúť osobe dostatočný priestor na aplikáciu svojich práv v trestnom konaní a musí riadne akceptovať využívanie práv svedkov, podozrivých a obvinených. Zároveň musí dohliadnuť na plnenie všetkých povinností týchto osôb v trestnom konaní. Na druhej strane je podľa autora potrebný „skeptický“ prístup k dôkazom[4] bez ohľadu na pôvod, pôvodcu či nositeľa a prihliadanie k dôveryhodnosti dôkazov. Právo subjektu trestného konania odmietnuť spontánnu či vyčerpávajúcu výpoveď, odmietnuť podať odpoveď na položené otázky či odpovedať vyhýbavo, právo dôkladného preštudovania dôkazných prostriedkov o podozreniach z trestnej činnosti ako aj právo obvineného na podanie (aj) účelovej výpovede je nevyhnutnéabsolútne akceptovať[5].
Na druhej strane však možno konštatovať, že z hľadiska OČTK garancia priestoru pre svedkov, podozrivých či obvinenýchna realizáciusvojich práv v trestnom konaní, neznamená zákonom vyžadovanú servilitu či submisivitu orgánov činných v trestnom konaní. Zákonodarca našťastie v žiadnej právnej norme neurčuje povinnosť OČTK povinne sa nechať opíjať rožkom či veriť táraninám.
Z pohľadu autora a povinnosti skeptického prístupu k dôveryhodnosti v trestnom konaní možno konštatovať, že OČTK je (v odôvodnených prípadoch) oprávnené vyhodnotiť nedôveryhodnosť dôkazného prostriedkua z neho vyplývajúceho dôkazu napr. účelovej výpovedi a v ďalšom konaní na ňu po logickej úvahe tzv. vysporiadaní sa, jednoducho neprihliadať.
Obdobne to platí aj v prípade ak napr. obvinený pristúpi k nespontánnej či selektívnej výpovedi, na ktorú má v zásade právo, avšak je potrebné uviesť, že OČTK sú v rámci vlastnej úvahy oprávnené posudzovať dôveryhodnosť týchto výpovedí a je taktiež potrebné uviesť, že účelový či selektívny dôkaz môže byť vyhodnotený v zmysle „všetko čo poviete môže byť použité proti vám“[6]. Uvedené závery platia, podľa autora o to viac, ak v spise jestvuje dôkaz, ktorý umožňuje kvalifikovane spochybniť obsah takejto výpovede.
Určovanie dôveryhodnosti dôkazného prostriedku má signalizačný význam aj pri stanovení najpravdepodobnejších vyšetrovacích verzii. Z právneho hľadiska trestného konania predstavuje výsluch obvineného hlavný dôkazný prostriedok voči osobe voči ktorej sa vedie trestné konanie[7]. Tu má ale autor za to, že „väčšinu“ odmietnutí či obmedzovaní spontánneho výsluchu možno následne vyhodnotiť ako podklad pre odmietnutie či obmedzenie dôveryhodnosti dôkazného prostriedku resp. dôkazu v podobe výsluchu napr. obvineného.
Ako na dôveryhodnosť svedka/dôkazného prostriedku.
Ako už autor načrtol z hľadiska posudzovania dôveryhodnosti v rámci voľnej úvahy by sa mali OČTK zdržať posudzovania dôveryhodnosti dôkazných prostriedkov na základe ich nositeľa, teda napr. „ctihodnej“ osoby. OČTK majú ku každej osobe bez ohľadu na jej dôveryhodnosť pristupovať s úctou k ich dôstojnosti, ktorá je bezvýnimočne garantovaná ústavou, rešpektujúc ich procesné práva, slušnosť a služobnú etiku. Z pohľadu autorovej argumentácie je hodnotenie dôveryhodnosti svedka v trestnom konaní v podstate bez právneho významu a nie je možné ju využiť ani argumentačne.
Na druhej strane sú OČTK v určitých prípadoch povinné riadne sa vysporiadať s dôveryhodnosťou dôkazu, a to na základe starostlivého a preskúmateľného procesu hodnotenia dôveryhodnosti dôkazných prostriedkov resp. dôkazov. Autor uznáva, že vo viacerých prípadoch je v podstate nemožné oddeliť dôveryhodnosťsvedka od dôveryhodnosti od samotných dôkazných prostriedkov či dôkazov, avšak zároveň možno uviesť, že základné nastavenie posudzovania sa má odvíjať primárne od hodnoty samotného dôkazu v trestnom konaní. Uvedený prístup je „šľapaním ťažkej cesty“ pri dokazovaní, avšak z pohľadu autora je daný prístup zákonný a správny.
Dôveryhodnosť štátneho orgánu
Pri danej problematike autor poukáže na jeden praktický problém, ktorý sa pri posudzovaní vynára a tým je dôveryhodnosť štátneho orgánu resp. osoby poverenej výkonom právomoci. Skúsime si jednoduchý prípad. Osoba v postavení prokurátora/sudcu/policajta sa v čase osobného voľna stane svedkom určitého trestného činu. Vzhľadom k charakteru tohto trestného činu sa náš policajt/sudca/prokurátor dostane do situácie, kde priebeh a spáchanie trestného činu popisuje, avšak páchateľ a spriaznení 2 svedkovia popisujú priebeh udalosti odlišne, exkulpačne v prospech páchateľa.
V danom prípade sa náš svedok dožaduje uznania svojej dôveryhodnosti skrz svoj výkon povolania. Z hľadiska prístupu autora nie je možné „zvýrazňovať“ význam poskytnutého svedectva len na základe zastávanej funkcie svedka. V prípade posudzovania podozrenia by mal príslušný orgán neprihliadnuť na status policajta/sudcu/prokurátora a pristupovať v danej situácií v prospech páchateľa, nakoľko nebolo možné preukázať priebeh udalostí tak, ako to tvrdí náš svedok.
Ak by sme na uvedený prístup hodnotenia dôkazovv praxi bezvýhradne pristúpili, tak napr. dvaja policajti by nikdy nemohli svojou svedeckou výpoveďou usvedčiť viac ako jedného páchateľa (teda v prípadoch, kde nie sú k dispozícií iné dôkazné prostriedky). O čo horšie by sa s uvedeným nastavením napr. preukazovalo divácke násilie a pod. Uvedený prístup je podľa autora nesprávny.
Autor by rád upriamil pozornosť na skutočnosť, že v prípade,keď sa náš policajt/sudca/ prokurátor stal svedkom trestného činu mimo svoju služobnú činnosť resp. výkon svojej právomoci a kompetencie ( tj. v civile[8]) je potrebné vyhodnocovať takéto svedectvo v trestnom konaní ako „ďalšie“, pri ktorom je v zásade možné aj hodnotenie dôveryhodnosti.
Opačná situácia však podľa autora nastáva, ak by náš „svedok“policajt resp. prokurátor boli svedkami trestnej činnosti pri plnení svojich úloh, realizácie svojej právomoci a kompetencie, kde podľa názoru autora, nie je právne možné ani hodnotenie dôveryhodnosti policajta/sudcu/prokurátora[9] a taktiež nie je možné hodnotenie „dôveryhodnosti“ dôkazu, nakoľko sa nejedná o zistenie „len“ fyzickej osoby, ale jedná sa o zistenie štátneho orgánu, v danom prípade verejného činiteľa. V spomenutom prípade by bolo na mieste len posudzovanie v kvalitatívnej rovine tj. či napr. mohol „štátny orgán“ vnímať situáciu z daného miesta, mal dostatočný prehľad z miesta svojho pozorovania atď.Spomínanou odbočkou chcel autor len poukázať na možný rozsah a obsah pojmov dôveryhodnosť/vierohodnosť/hodnovernosť v trestnom konaní ako aj na problematický charakter celej témy.
Záverom autor len opätovne pripomenie, že predložené postrehy nepredstavujú výkladové stanovisko OČTK vo všeobecnosti, ale predstavujú len čiastočné vodítka, ktorými sa čitateľmôže/nemusí riadiť v prípade, ak by bol ochotný sám sa zamyslieť nad prednesenou témou. Autor má za to, že dôveryhodnosť/vierohodnosť v zmysle hodnovernosti v trestnom konaní má v rozhodovacej činnosti svoje miesto, nakoľko má priamy dosah na výsledky trestného konania. Ako také by sa však uvedené posudzovanie malo opierať o preskúmateľný a odôvodnený postup, ktorý vylúči import súkromných názorov osôb v postavení OČTK do trestného konania. Ako taký teda musí stáť na uvážených základoch, jednak garancie procesných práv účastníkov trestného konania, rešpektovania ústavných mantineloch ako aj právne akceptovateľných záverov logických úsudkov.
[1] Autor uvedené pojmy zamieňa zámerne, hoci si uvedomuje jemné sémantické rozdiely. Zamieňanie slúži ako ukážka šírky danej problematiky.
[2] Určite nejde o presné či overiteľné kritérium, na výkladové ciele nám ale postačí.
[3]Uvedená koncepcia slúži ako výkladová barlička. V praxi sa uvedené posudzovanie dôveryhodnosti nevyužíva, naopak,v praxi je bežné chápanie dôveryhodnosti ako synonyma pre „komplexný proces“ hodnotenia všetkých dôkazov.
[4]Obsahom tohto prístupu má byť falzifikácia. Táto malá poznámka pod čiarou, obsahuje podstatu časť obsahu pojmu vyšetrovacej zásady.
[5] Aj účelová výpoveď resp. nevypovedanie je sumárnou informáciou v trestnom konaní, ktorá môže pri šikovnom prístupe napomôcť riadnemu ozrejmeniu veci, preto ju možno považovať za významný a pozitívny operatívny prvok výpovede, napriek zápornej hodnote dôkazu z hľadiska dôveryhodnosti z trestnoprocesného hľadiska.
[6] Tu dáva autor do pozornosti § 201 ods. 4 TP, kde zákonodarca určil, „...Odopretie výpovede sa nesmie použiť ako dôkaz proti obvinenému.“ Uvedená formulácia však nevylučuje, že výsluch pred vznesením obvinenia v prípade svedka, ale skôr podozrivého v prípadoch odmietnutia podania výpovede resp. selektívneho ozrejmenia veci, nemožno hodnotiť rámci voľnej úvahy ako nedôveryhodný výsluch.
[7]Samozrejme, dobrý vyšetrovateľ sa má o obsah výpovede obvineného z hľadiska preukázania viny, spoliehať ako na posledný možný dôkazný prostriedok.
[8] Autor pamätá na situácie reaktivácie napr. príslušníka PZ mimo služby, ktorý sa do služby uvedie ústnym vyhlásením v zmysle zákona o PZ
[9] Autor už poukázal na právnu irelevanciu tohto posúdenia v trestnom konaní
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.