Z časti sú tieto výkladové problémy spôsobené pomerne komplikovaným znením samotnej základnej skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods.1 Tr. zák.(1) a z časti aj tým, že pri tomto trestnom čine absentuje judikatúra Najvyššieho súdu SR a hlavne podrobnejšie komentáre v odbornej literatúre.
K základným aplikačným problémom možno zaradiť výklad pojmov „deň splatnosti“, „mzda na ktorú má zamestnanec nárok“, ďalej to, kedy je predmetný trestný čin dokonaný, či ide o trváci alebo pokračovací trestný čin, či v prípade nevyplatenia mzdy viacerým zamestnancom pôjde o jeden skutok alebo viacero samostatných skutkov a podobne (2).
V prvom rade je potrebné skonštatovať, že skutková podstata trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods.1 Tr. zák. nemá blanketovú dispozíciu, pretože sama popisuje zakázané konanie, bez toho, aby sa vyslovene dovolávala porušenia mimotrestných noriem, napríklad zákonníka práce. Toto konštatovanie platí aj napriek tomu, že pri výklade niektorých tzv. normatívnych znakov obsiahnutých v tejto skutkovej podstate (pojmov ako „zamestnanec“, „mzda“, „deň splatnosti“ a podobne) sa používajú mimotrestné normy a napriek tomu, že trestnú zodpovednosť bude možné spravidla vyvodiť za situácie, keď súčasne príde aj k porušeniu konkrétnych mimotrestných právnych noriem. Z uvedeného vyplýva, že prípadný omyl páchateľa ohľadne obsahu príslušných mimotrestných noriem, hlavne zákonníka práce, je nutné posúdiť ako omyl skutkový a nie ako omyl právny.
V súvislosti s vedením trestného stíhania pre trestný čin nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods.1 Tr. zák. sa pomerne často vyskytujú aplikačné problémy v tom, ako postupovať v prípadoch, keď zamestnávateľ vo výplatný deň síce nemá finančné prostriedky na výplatu mzdy svojmu zamestnancovi, avšak následne, napríklad po niekoľkých dňoch, týždňoch alebo mesiacoch už finančné prostriedky má, nepotrebuje ich na zabezpečenie svojej činnosti a aj napriek tomu mzdu zamestnancovi nevyplatí. Napríklad zamestnávateľ nemal preukázateľne v deň výplaty 13.01.2010 finančné prostriedky na výplatu mzdy a preto mzdu nevyplatil, avšak dňa 30.01.2010 finančné prostriedky mal a napriek tomu mzdu splatnú v deň 13.01.2010 nevyplatil.
Výkladový problém spočíva v tom, či za „deň splatnosti“ možno považovať len jeden konkrétny deň výplaty mzdy (vtedy by konanie zamestnávateľa uvedené vyššie nebolo možné podradiť pod znaky skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 Tr. zák.) alebo či „deň splatnosti“ treba vykladať tak, že nejde len o tento konkrétny deň (deň výplaty), ale ide aj o každý ďalší po ňom nasledujúci deň (pri takomto výklade by konanie zamestnávateľa uvedené vyššie napĺňalo formálne znaky skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 Tr. zák.).
Pri riešení predmetného problému je potrebné vychádzať z ustanovení zákona č. 311/2001 Z. z. zákonníka práce v znení neskorších zmien a doplnkov (ďalej len zákonník práce).
Podľa § 43 ods.2 zákonníka práce uvedie zamestnávateľ v pracovnej zmluve okrem iných náležitostí aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.
Podľa § 129 ods.1 zákonníka práce je mzda splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak. Podľa § 130 ods.2 zákonníka práce sa mzda vypláca vo výplatných termínoch dohodnutých v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve.
Ustanovenie o splatnosti mzdy sa z pohľadu zamestnanca realizuje jej výplatou, čo znamená, že deň splatnosti, z hľadiska zamestnávateľa, je súčasne dňom, keď má byť zamestnancovi mzda aj vyplatená (3).
V praxi môžu nastať dve situácie. V prvom prípade si účastníci v pracovnej zmluve dohodnú konkrétny výplatný termín (napríklad, že mzda sa bude vyplácať vždy 13. toho ktorého mesiaca). V prípade, ak termín splatnosti mzdy, teda výplatný termín, nie je zmluvne dohodnutý a prípadne ani zamestnávateľom určený interným predpisom, posledným termínom na výplatu mzdy za predchádzajúci mesiac je posledný kalendárny deň bežného mesiaca (napríklad posledným dňom splatnosti mzdy – výplatným termínom za mesiac marec by bol 30. apríl).
Z uvedeného preto vyplýva, že dňom splatnosti mzdy (výplatným termínom) je vždy len jeden konkrétny deň určený buď priamo v pracovnej zmluve alebo podporne ustanoveniami zákonníka práce. V tomto smere možno podporne vychádzať aj z ustanovenia § 69 ods.1 písm. b) zákonníka práce, z ktorého vyplýva, že zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak mu zamestnávateľ nevyplatil mzdu do 15 dní po uplynutí jej splatnosti. Z uvedenej zákonnej dikcie je tiež zrejmé, že dňom splatnosti mzdy môže byť len jeden konkrétny deň v mesiaci (teda nie aj každý iný nasledujúci deň), od ktorého možno následne počítať uvedenú zákonnú lehotu.
Tieto závery je potrebné použiť aj pri výklade znakov skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods.1 Tr. zák., v ktorej zákonodarca výslovne uvádza spojenia „nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu..... v deň ich splatnosti.....hoci v tento deň.....“ z čoho možno celkom jednoznačne usudzovať, že v zhode s ustanoveniami zákonníka práce sa myslí dňom splatnosti mzdy iba jeden konkrétny deň v mesiaci.
Podstatným pre vyvodenie trestno-právnej zodpovednosti za predmetný trestný čin bude preto to, či v konkrétny deň splatnosti (výplatný termín) mal zamestnávateľ finančné prostriedky na jej výplatu, ktoré nepotreboval na zabezpečenie svojej činnosti a aj napriek tomu úmyselne nevyplatil svojmu zamestnancovi mzdu na ktorej výplatu mal nárok. V prípade, že zamestnávateľ disponoval finančnými prostriedkami až po dni splatnosti mzdy a mzdu zamestnancovi nevyplatil, nemôže ísť o trestný čin nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods.1 alinea prvá Tr. zák..
Opačný výklad, ktorý by pripustil, aby za deň splatnosti mzdy bol považovaný aj akýkoľvek nasledujúci deň po výplatnom termíne, nie je možné akceptovať, pretože by išlo o neprípustný extenzívny (rozširujúci) výklad v neprospech páchateľa.
V prípade, ak by zamestnávateľ, pred dňom splatnosti mzdy, t. j. pred výplatným termínom, previedol finančné prostriedky z účtu na iný účet v úmysle, aby tak vyvolal v deň splatnosti mzdy zdanie, že nemá finančné prostriedky na výplatu mzdy, mohol by sa dopustiť trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods.1 alinea druhá Tr. zák., pretože „vykonal opatrenie smerujúce k zmareniu vyplatenia peňažných prostriedkov na výplatu mzdy svojim zamestnancom“.
Dôležitým argumentom, ktorý podporuje uvedené právne úvahy je aj to, že trestný čin nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods.1 Tr. zák. nie je trestným činom trvácim, pretože k jeho zákonným znakom patrí len spôsobenie, ale nie už udržiavanie protiprávneho stavu a aj preto nemožno použiť výklad, že dňom splatnosti mzdy je aj každý nasledujúci deň po výplatnom termíne.
Toto konštatovanie je podstatné aj z hľadiska iných aspektov, napríklad z pohľadu určenia momentu dokonania tohto trestného činu a začatia plynutia premlčacej doby.
Ak sa páchateľ dopustí tohto trestného činu, bude trestný čin dokonaný v deň splatnosti mzdy (teda v konkrétny výplatný deň). V prípade, ak páchateľ do 60 dní od dokonania trestného činu, t. j. od dňa splatnosti uhradí dlžnú mzdu a trestný čin nemá trvalo nepriaznivé následky, dôjde k zániku trestnosti v zmysle § 86 písm. c) Tr. zák.. Ak by páchateľ uhradil dlžnú mzdu až po uplynutí šesťdesiatdňovej lehoty, bolo by možné túto skutočnosť posúdiť len ako poľahčujúcu okolnosť v zmysle § 36 písm. k) Tr. zák..
V tomto smere nie je celkom jasné, čo viedlo zákonodarcu k tomu, že zánik trestnosti pti trestnom čine nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods.1 Tr. zák. ohraničil práve dobou do 60 dní od dokonania činu a nie napríklad inou dĺžkou doby, respektíve spôsobom ako je to pri trestnom čine zanedbania povinnej výživy podľa § 207 Tr. zák. alebo trestnom čine neodvedenia dane a poistného podľa § 277 TR. zák.. Povinnosť uhradiť dlžné výživné, povinnosť odviesť zrazenú daň, povinnosť zaplatiť daň a povinnosť riadne vyplatiť mzdu majú z trestno-právneho hľadiska spoločné to, že zákonodarca dáva prednosť pred trestným stíhaním páchateľa tomu, aby boli tieto povinnosti riadne splnené a to prípade aj po dokananí trestného činu, čo „odmeňuje“ beztrestnosťou páchateľa a preto nie je dôvod, aby zánik trestnosti bol pri týchto trestných činoch stanovený odlišným spôsobom. Zánik trestnosti pri trestnom čine nevyplatenia mzdy a odstupného by mal byť upravený spôsobom ako je to pri trestnom čine zanedbania povinnej výživy. V konečnom dôsledku môže mať nevyplatenie mzdy rovnako nepriaznivé následky ako neuhrádzanie výživného.
Pokiaľ ide o ďalšie naznačené aplikačné problémy, ktoré sa v praxi orgánov činných v trestnom konaní vyskytujú je nutné uviesť, že ak páchateľ v deň splatnosti nevyplatí mzdu viacerým svojim zamestnancom jedným konaním, nepôjde o viacero samostatných skutkov, ale pôjde len o jeden skutok (jedno konanie), ktoré spôsobí viacero následkov. Napríklad, ak sa páchateľ, ktorý má finančné prostriedky v deň splatnosti mzdy, ktoré nevyhnutne nepotrebuje na zabezpečenie činnosti, rozhodne, že nezašle mzdu svojim piatim zamestnancom na ich bankové účty, pôjde o jedno konanie, ktorým spôsobí päť následkov. Nepôjde preto o viacero čiastkových útokov, ktorých počet sa bude rovať počtu zamestnancov, ktorým nebola vyplatená mzda, ale pôjde tak z hľadiska hmotnoprávneho ako aj procesnoprávneho o jedno konanie a jeden skutok. V prípade, ak by prišlo k zastaveniu trestného stíhania ohľadne jedného zo zamestnancov, nebolo by možné viesť trestné stíhanie ohľadne ostatných, pretože by tu bola prekážka veci rozhodnutej a princíp ne bis in idem.
Ak páchateľ nevypláca mzdu svojim zamestnancom, niekoľko mesiacov po sebe, pôjde, za splnenia podmienok uvedených v § 122 ods.10 Tr. zák., o jeden pokračovací trestný čin. Z hľadiska pokračovania v trestnej činnosti je teda podstatným to, že páchateľ nevypláca mzdu vo viacerých výplatných termínoch (vo viacerých dňoch splatnosti), pričom je nepodstatné, či mzdu nevypláca opakovane viacerým zamestnancom alebo opakovane len jednému zamestnancovi. Na to, aby išlo o jeden pokračovací trestný čin nie je na prekážku, ak páchateľ vyplatí v niektorých mesiacoch mzdu a v iných nie, pričom má po celé obdobie peňažné prostriedky na výplatu mzdy, ktoré nepotrebuje na zabezpečenie svojej činnosti. Napríklad páchateľ dva mesiace po sebe mzdu nevyplatí, následne tretí mesiac mzdu vyplatí a potom opätovne dva mesiace mzdu nevypláca s tým, že následne mu je vznesené a oznámenie obvinenie, pôjde, za splnenia ostatných podmienok, o jeden pokračovací trestný čin, ktorý bude pozostávať zo štyroch čiastkových útokov.
Ďalší, pomerne často sa vyskytujúci aplikačný problém, spočíva v tom, či pod znaky skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného, možno zaradiť prípady, v ktorých sa po rozviazaní pracovného pomeru vedie pracovnoprávny spor medzi zamestnancom a zamestnávateľom v konaní pred súdom o neplatnosť rozviazania pracovného pomeru a súd rozsudkom rozhodne tak, že napríklad vysloví neplatnosť okamžitého zrušenia pracovného pomeru s tým, že zamestnancovi patrí náhrada mzdy za obdobie, kedy zamestnanec nemohol pracovať (napríklad náhrada mzdy za obdobie od 01.02.2010 do 01.07.2010 v sume 2.000 Euro) a zamestnávateľ takéto právoplatné rozhodnutie súdu nerešpektuje a zamestnancovi dlžnú mzdu neuhradí aj napriek tomu, že má finančné prostriedky na jej úhradu. V takýchto prípadoch nepôjde o trestný čin nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods.1 Tr. zák., pretože tu nemožno hovoriť o dni splatnosti mzdy (výplatných termínoch mzdy), tak ako ich upravuje zákonník práce, ale ide o nerešpektovanie rozhodnutia súdu, čo má za následok vykonanie rozhodnutia prostredníctvom exekúcie podľa ustanovení Exekučného poriadku. Nerešpektovanie právoplatného rozhodnutia súdu vydaného podľa ustanovení Občianskeho súdneho poriadku, ktoré ukladá jednému učastníkovi súdneho konania povinnosť uhradiť určitú finančnú čiastku druhému účastníkovi nie je, samo o sebe, trestným činom a to ani vtedy nie, ak ide o priznanú náhradu mzdy.
S uvedenou problematikou veľmi úzko súvisí aj množstvo trestných oznámení zamestnancov na svojich zamestnávateľov v prípadoch, ak im bola mzda vyplatená len z časti, pričom zvyšnú časť mzdy im zamestnávateľ nevyplatil z dôvodu, že na ňu nemajú nárok, s čím oni nesúhlasia. Ide tu o posudzovanie znakov skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného, ktorá hovorí „o nevyplatení mzdy, na ktorú má zamestnanec, v deň splatnosti, nárok“. Z uvedeného zákonného znenia možno vyvodiť, že zákonodarca poskytuje trestno-právnu ochranu len takým mzdovým nárokom zamestnanca, ktoré majú oporu v právnych predpisoch a vyplývajú z pracovno-právnych zmlúv (napríklad vedomý nelegálny výkon tzv. čiernej práce zo strany zamestnanca nepožíva právnu ochranu a to ani vtedy nie, ak takémuto zamestnancovi nebola následne vyplatená mzda), pričom otázkou je, či orgány činné v trestnom konaní môžu riešiť spory medzi zamestnancami a zamestnávateľmi ohľadne mzdových nárokov a či prípravné konanie má slúžiť k tomu, aby boli tieto spory odstraňované.
Načrtnutý problém možno demonštrovať na konkrétnom príklade z praxe, v ktorom oznamovateľ pôsobil v právnickej osobe ako riaditeľ na podklade pracovnej zmluvy a následne sa potom stal aj štatutárnym orgánom v predmetnej právnickej osobe. Bol teda nielen štatutárnym orgánom spoločnosti, ale aj jej zamestnancom. Potom, čo bol s ním okamžite skončený pracovný pomer, pretože si ako riaditeľ a štatutárny orgán spoločnosti v jednej osobe uzatváral svojvoľne (sám so sebou) dodatky k svojej pracovnej zmluve, ktorými si navyšoval mzdu, ktorá bola pôvodne stanovená na sumu 1.000 Euro a bol aj odvolaný z postu štatutárneho orgánu spoločnosti, podal trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného, ktoré odôvodnil v podstate tak, že mu bola vyplatená za posledný mesiac len mzda, ktorá bola uvedená v pracovnej zmluve a nie mzda, ktorá vyplývala z uzatvorených dodatkov k pracovnej zmluve, ktoré považuje za platné a účinné, pretože ako konateľ spoločnosti nepotreboval súhlas nikoho k zamestnávateľským úkonom a naviac v tomto smere neexistovali ani žiadne tzv. vnútorné pravidlá fungovania spoločnosti, ktoré by mu zakazovali navyšovať mzdu zamestnancom, teda aj sebe. Naviac oznamovateľ považoval okamžité skončenie pracovného pomeru za neplatné.
Trestné oznámenie obsahovalo aj listinné prílohy, z ktorých vyplývalo, že okamžité zrušenie pracovného pomeru bolo oznamovateľovi riadne doručené a boli v ňom uvedené konkrétne okolnosti, ktoré boli zo strany spoločnosti označené ako hrubé porušenie pracovnej disciplíny, pričom z preložených listín bolo tiež zrejmé, že spoločnosť vyplatila oznamovateľovi všetky mzdové nároky, ktoré mu vyplývali z pôvodnej pracovnej zmluvy, t. j. len tie mzdové nároky, na ktoré mal podľa ich názoru nárok.
Predmetné trestné oznámenie bolo postupom podľa § 197 ods.1 písm. d) Tr. por. odmietnuté. V takýchto prípadoch je potrebné vychádzať z toho, že zamestnávateľ bol subjektívne presvedčený o porušovaní pracovnej disciplíny zo strany svojho zamestnanca a z toho následne vyvodil aj príslušné pracovnoprávne dôsledky s tým, že zamestnancovi vyplatil len tú časť mzdy, na ktorú mal podľa jeho presvedčenia nárok. Z tohto subjektívneho presvedčenia potom vychádzalo aj následné rozhodnutie spoločnosti o nevyplatení časti mzdových nárokov, ktoré zamestnanec požadoval a preto nemožno hovoriť o úmysle, v zmysle skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného, nevyplatiť oznamovateľovi mzdu. V posudzovanom prípade sa síce bolo možné stotožniť s názorom oznamovateľa, že konateľ spoločnosti v zásade nepotrebuje na svoje rozhodnutia, ktoré robí v mene spoločnosti, súhlas valného zhromaždenia, ak spoločenská zmluva neurčí inak, avšak uzatváranie dodatkov k pracovnej zmluve, ktoré uzatváral oznamovateľ sám so sebou, keďže vystupoval aj v postavení zamestnanca a aj v postavení zamestnávateľa, možno označiť prinajmenšom za konanie vzbudzujúce pochybnosti v tom, či je takéto konanie v súlade s § 135a Obchodného zákonníka, ktorý stanovuje konateľovi povinnosť vykonávať svoju funkciu s odbornou starostlivosťou a v súlade so záujmami spoločnosti a všetkých jej spoločníkov.
Skutkovú podstatu trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods.1 Tr. zák. možno teda použiť len v prípadoch, ak zamestnávateľ nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, na ktorú mal zamestnanec evidentne, a bez rozumných pochybností, nárok. Ak však zamestnávateľ okamžite zruší pracovný pomer svojmu zamestnancovi a uvedie relevantné dôvody, ktoré ho k tomu viedli a vyplatí svojmu zamestnancovi mzdu vo výške, ktorá je podľa neho oprávneným nárokom zamestnanca, avšak zamestnanec je iného názoru, nejde už o trestno-právnu problematiku, ale ide o typický pracovnoprávny spor medzi zamestnávateľom a zamestnancom, ktorých riešenie spadá do kompetencie súdov v konaní vo veciach občianskoprávnych. Rovnako tak posúdenie aj iných pracovno-právnych otázok, napríklad, či okamžité zrušenie pracovného pomeru je alebo nie je v súlade s právnymi predpismi alebo, či absencie v práci sú alebo nie sú riadne ospravedlnené, sú otázkami, ktorých riešenie zo strany orgánov činných v trestnom konaní by znamenalo suplovanie činnosti súdov.
Predmetnú problematiku ohľadne sporných mzdových nárokov, ktoré sa vyskytujú medzi zamestnancami a zamestnávateľmi možno uzavrieť tak, že orgány činné v trestnom konaní nemôžu a ani nie sú oprávnené nahrádzať činnosť súdov v občiansko-právnom konaní, pretože práve tie zákonodarca povoláva k tomu, aby rozhodovali všetky sporné otázky, okrem iného, aj v pracovno-právnych veciach. Uvedenému zodpovedá aj to, že trestné právo má byť uplatňované len ako najkrajnejší prostriedok k postihu typovo najzávažnejších prípadov porušenia práva a tam, kde prostriedky iných právnych odvetví už nie sú účinné (ide o subsidiaritu trestnej represie, tzv. princíp ultima ratio) (4)
Sporným a vyslovene problematickým je riešenie trestných vecí, v ktorých síce zamestnávateľ má vo výplatný termín finančné prostriedky na úhradu mzdy svojim zamestnancom, ktoré nevyhnutne nepotrebuje na zabezpečenie svojej činnosti, avšak nedisponuje takým množstvom finančných prostriedkov, aby uspokojil mzdové nároky zamestnancov v plnej výške. Napríklad zamestnávateľ má päť zamestnancov, ktorých zmluvne dohodnutá mzda je u každého z nich vo výške 500 Euro. Celkovo teda zamestnávateľ vypláca každý mesiac mzdy vo výške 2.500 Euro. V konkrétny výplatný termín disponuje však zamestnávateľ len finančnou čiastkou 1.000 Euro, ktorú nevyhnutne nepotrebuje na zabezpečenie svojej činnosti.
Otázkou je, či v takýchto prípadoch je naplnený znak, že „zamestnávateľ má finančné prostriedky na ich výplatu“ a v kladnom prípade, ako má zamestnávateľ postupovať pri vyplácaní svojich zamestnancov, aby sa nedopustil trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods.1 Tr. zák.. Pri riešení prvej otázky je potrebné vychádzať z toho, že skutková podstata trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného je konštruovaná tak, aby nútila zamestnávateľov vyplácať zamestnancom mzdy v celej ich výške, t. j. v takej výške na akú majú nárok a to pod podmienkou, že zamestnávatelia majú na výplatu miezd finančné prostriedky. Z uvedeného, za použitia logického výkladu argumentum a maiore ad minus (od väčšieho k menšiemu), možno vyvodiť záver, že ak má zamestnávateľ povinnosť vyplatiť zamestnancom mzdu v celej výške, ak disponuje finančnými prostriedkami, ktoré sa rovnajú mzdovým nárokom zamestnancov, musí im výplatu vyplatiť aj vtedy, ak síce nemá finančné prostriedky na pokrytie celých ich mzdových nárokov, avšak disponuje takým množstvom finančných prostriedkov, ktoré mu umožnia vyplatiť mzdu zamestnancom aspoň z časti. Zamestnávateľ má teda „finančné prostriedky na výplatu mzdy“, v zmysle skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného, vtedy, ak disponuje v deň splatnosti mzdy takým objemom finančných prostriedkov, ktoré mu dovoľujú vyplatiť mzdy svojim zamestnancom aspoň z časti.
Ak pri vyššie uvedenom príklade by zamestnávateľ nevyplatil mzdu svojim zamestnancom vôbec, mohol by sa dopustiť trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods.1 Tr. zák., pričom škodou by tu nebola výška celej mzdy zamestnanca na ktorú mal nárok, ale len jej pomerná časť, ktorou zamestnávateľ skutočne disponoval a zamestnancovi ju nevyplatil. Zamestnávateľ by mal preto zamestnancov vyplatiť pomerne a rovnomerne, t. j. pri uvedenom príklade tak, že vyplatí každému zamestnancovi adekvátnu čiastku zo sumy 1.000 Euro. Toto riešenie však nie je z pohľadu zamestnávateľa až tak bezproblémové, nakoľko zamestnávateľ musí následne vyriešiť otázku, či pomernú časť mzdy vyplatí ako tzv. čistú mzdu alebo tzv. hrubú mzdu, z ktorej by potom mal zraziť aj príslučné odvody. Rovnako problematickým sa javí aj z trestno-právneho pohľadu, kde zavinenie zamestnávateľa, ohľadne prípadného nevyplatenia pomerných miezd, môže vylučovať skutkový omyl, respektíve môže ísť o prípady, v ktorých zamestnávateľ disponuje takým malým množstvom finančných prostriedkov, ktorých pomerné rozdelenie medzi zamestnancov by bolo absurdným (napríklad zamestnávateľ disponuje v deň splatnosti mzdy len sumou 50 Euro a jej pomerné rozdelenie medzi viacerých zamestnancov by bolo celkom zbytočným). V prípade nevyplatenia pomerných miezd pri výrazne nízkom zostatku finančných prostriedkov v deň ich splatnosti, by zjavne nešlo o spáchanie trestného činu a to pre jeho nepatrnú závažnosť (§ 10 ods.2 Tr. zák.).
Tieto aplikačné problémy súvisia aj s tým, že základná skutková podstata trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods.1 Tr. zák. neobsahuje znak spôsobenia malej škody, tak ako je to u väčšiny majetkových trestných činov. Ide o výrazný nedostatok súčasnej právnej úpravy, ktorý, z hľadiska formálnych znakov skutkovej podstaty trestného činu, spôsobuje zbytočnú kriminalizáciu zamestnávateľov aj v prípadoch nevyplatenia veľmi nízkych čiastok.
V neposlednom rade je potrebné spomenúť aj problematiku výkladu znakov skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného, ktorá sa týka toho, kedy zamestnávateľ „nevyhnutne nepotrebuje peňažné prostriedky na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou“. Pre orgány činné v trestnom konaní je v rámci dokazovania v prípravnom konaní spravidla náročné posúdiť, či zamestnávateľ skutočne „nevyhnutne potreboval“ peňažné prostriedky na zabezpečenie svojej činnosti, respektíve, či išlo o takú situáciu, pri ktorej mal zamestnávateľ uprednostniť mzdové nároky zamestnancov, pretože peňažné prostriedky „nevyhnutne nepotreboval“ na zabezpečenie svojej činnosti. Často sa táto otázka posudzuje aj s niekoľko ročným odstupom, pričom hranica medzi „nevyhnutne potreboval“ a „nevyhnutne nepotreboval“ je veľmi úzka a niekedy závisí len na tom, či zamestnávateľ správne alebo nesprávne subjektívne vyhodnotil otázku zabezpečenia svojej (spravidla podnikateľskej) činnosti.
Zamestnávateľ nevyhnutne potrebuje peňažné prostriedky na zabezpečenie svojej činnosti vtedy, ak bez ich okamžitého vynaloženia by mohlo dôjsť k bezprostrednému ohrozeniu činnosti zamestnávateľa (napríklad k skončeniu činnosti zamestnávateľa, k obmedzeniu alebo dočasnému pozastaveniu činnosti zamestnávateľa, k škodám na majetku zamestnávateľa, ktorý by sa už nedal použiť na činnosť zamestnávateľa a podobne). Ako príklad možno uviesť situácie, keď zamestnávateľ musí okamžite uhradiť tovar svojim dodávateľom, pretože ho nevyhnutne potrebuje na svoju výrobu a bez neho by musel buď obmedziť alebo úplne zastaviť výrobu a prepustiť svojich zamestnancov, respektíve uhradí pohľadávky za elektrinu, nájom budovy a podobne.
Na záver je potrebné dodať, že trestný čin nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods.1 Tr. zák. vyvoláva v praxi aj ďalšie aplikačné problémy (napríklad v súvislosti s náhradou mzdy pri prekážkach v práci na strane zamestnávateľa alebo zamestnanca), avšak ich riešenie by už presahovalo rozsah tohto príspevku. Som však toho názoru, že predmetný trestný čin nie je v súčasnosti upravený dostatočne jasne a určito a najmä zasahuje do činnosti súdov v občianskoprávnom konaní a má ambície riešiť otázky spadajúce výhradne do ich kompetencie. Neschopnosť štátu upraviť súdny systém tak, aby sa poškodení zamestnanci mohli rýchlo a účinne domôcť svojich oprávnených mzdových nárokov v prípadoch, ak im ich zamestnávateľ nevyplatí mzdu v situáciách, keď disponuje dostatkom peňažných prostriedkov alebo aj iným majetkom, nemožno suplovať prostriedkami trestného práva. Namiesto precíznejšej úpravy ustanovenia § 214 ods.1 Tr. zák. sa preto prikláňam skôr k tomu, aby bol trestný čin nevyplatenia mzdy a odstupného úplne vypustený z Trestného zákona.
Poznámky pod čiarou:
1. trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods.1 Tr. zák. sa dopustí ten, kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnacovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov.
2. pre jednoduchšiu orientáciu sa v texte článku hovorí len o nevyplatení mzdy, avšak vyslovené právne úvahy možno primerane aplikovať aj na nevyplatenie platu, inej odmeny za prácu, náhrady mzdy a odstupného.
3. Rybárová, M. a i.: Novelizovaný Zákonník práce. Komentár s príkladmi. Bratislava: Epos, 2007, s. 316
4. k princípu ultima ratio pri ekonomickej trestnej činnosti pozri Šanta, J. – Žilinka, M.: Ekonomická trestná činnosť a princíp ultima ratio. Justičná revue, 59, 2007, č. 12, s. 1646 – 1654.
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.