Právne vety:
I. V adhéznom konaní môže súd rozhodovať o náhradu škody len vtedy, ak bol nárok na náhradu škody uplatnený riadne a včas. To platí tak v prípade, ak je obžalovaný uznaný vinným zo spáchania trestného činu, ako aj vtedy ak je spod obžaloby oslobodený. Ak nárok na náhradu škody nie je riadne a včas uplatnený, súd o náhrade škody vôbec nerozhodnuje, t. j. v odsudzujúcom, prípadne v oslobodzujúcom rozsudku neuvedie žiadny výrok ohľadne náhrady škody a to ani taký, ktorým by poškodeného odkázal s nárokom na náhradu škody na občianske súdne konanie.
II. Pokiaľ by súd chybne „urobil“ výrok v zmysle § 288 ods. 3 Tr. por. a to aj za situácie, že nárok na náhradu škody nebol riadne a včas uplatnený, spôsobil by tak v prípadoch nárokov upravených Občianskym zákonníkom stav, akoby poškodený (veriteľ) uplatnil svoje právo na súde a v začatom konaní riadne pokračoval v zmysle podmienok tzv. spočívania behu premlčacej lehoty podľa § 112 Občianskeho zákonníka. V dôsledku takéhoto chybného výroku v zmysle § 288 ods. 3 Tr. por. by mohol súd prakticky zmariť obžalovanému (dlžníkovi) možnosť, aby prípadne v občianskom súdnom konaní namietal premlčanie.
III. Chybným výrokom v zmysle § 288 ods. 3 Tr. por. súd deklaruje, že nárok na náhradu škody bol uplatnený riadne a včas a premlčacia lehota v zmysle Občianskeho zákonníka by začala opätovne plynúť až po právoplatnosti takéhoto výroku. Ak výrok v zmysle § 288 ods. 3 Tr. por. nebol v rozsudku vyslovený, nakoľko nárok na náhradu škody nebol uplatnený riadne a včas, súd tým dáva najavo aj to, že právo nebolo uplatnené riadne a počas trestného konania bežala premlčacia lehota a nedošlo k jej spočívaniu.
Z rozsudku súdu (krátené)
3T 133/2009
Okresný súd v Pezinku v trestnej veci vedenej proti obžalovanému J. S. pre prečin ublíženia na zdraví podľa § 156 ods. 1 Tr. zákona, v konaní pred samosudcom JUDr. Petrom Šamkom, na hlavnom pojednávaní dňa 08.10.2010 takto
r o z h o d o l
J. S. –
sa podľa § 285 písm. a) Tr. por. oslobodzuje
spod obžaloby prokurátora okresnej prokurátúry Pezinok zo dňa 17.08.2009, sp. zn. 1Pv 561/08, ktorý mu kládol za vinu spáchanie prečinu ublíženia na zdraví podľa § 156 ods. 1 Tr. zák., a to na skutkovom základe, že
v čase asi o 19.30 hod dňa 29.07.2007 v P. na C. ulici pred rodinným domom č. ..., po slovnej roztržke fyzicky napadol poškodeného Š. H. takým spôsobom, že ho udieral päsťami do oblasti hlavy a tváre, čím poškodenému spôsobil tupé poranenia hlavy a tváre s povrchovými oderkami, krvnými podliatinami a povrchovou tržnou ranou a pohmoždenie hrudnej steny, ktorých liečenie trvá obvykle 14 dní,
pretože nebolo dokázané, že sa stal skutok, pre ktorý je obžalovaný stíhaný.
Z odôvodnenia súdu (krátené)
K výroku o oslobodení obžalovaného spod obžaloby a nároku na náhradu škody:
Vzhľadom na vykonané dokazovanie, musel súd, ako základnú otázku, posúdiť to, či bolo mimo rozumné pochybnosti preukázané, že skutok uvedený v obžalobe sa stal takým spôsobom ako je tam popísané, teda, či prokurátor uniesol dôkazné bremeno v tom smere, že práve obžalovaný bol ten, ktorý zaútočil na poškodeného.
Súd vyhodnotením dôkazov vykonaných na hlavnom pojednávaní dospel k negatívnemu záveru o skutkovom stave, t. j. k tomu, že obžalobe sa nepodarilo preukázať, mimo dôvodné (rozumné) pochybnosti, že obžalovaný zaútočil fyzicky ako prvý na poškodeného a že poškodený sa len bránil útoku obžalovaného.
Súd k uvedenému záveru viedli nasledovné konkrétne skutočnosti, argumenty a úvahy:
- v prvom rade súd konštatuje, že je nepochybné, a to nebolo ani medzi stranami sporné, že dňa 29.07.2007 vo večerných hodninách v P. na C. ulici pred rodinným domom č. ... mali poškodený Š. H. (ďalej len poškodený) s obžalovaným J. S. (ďalej len obžalovaný) vzájomný konflikt, ktorý prešiel od slovnej roztržky až po vzájomné fyzické napadnutie, pri ktorom sa obžalovaný s poškodeným bili, vzájomne sa udierali a pri bitke padli aj na zem. Rovnako je nepochybné a nesporné, že tak obžalovaný ako aj poškodený utrpeli pri vzájomnej bitke zranenia s tým, že zranenia obžalovaného spočívali najmä v kúsancoch v oblastiach hrudníka a nohy a zranenia poškodeného spočívali najmä v povrchových poraneniach hlavy a hrudnej steny (uvedené vyplýva najmä z lekárskych nálezov). Nesporným (z hľadiska výpovedí tak poškodeného ako aj obžalovaného) je aj to, že pri vzájomnom konflikte medzi obžalovaným a poškodeným bola od samého začiatku prítomná, okrem účastníkov bitky, len vtedajšia prieteľka obžalovaného svedok Z. B. a z okna incident sledovala matka obžalovaného Z. S. Manželka poškodeného svedok Ľ. H. ako aj svedok T. W., neboli prítomní od začiatku pri incidente medzi poškodeným a obžalovaným a jeho priebeh sledovali až v čase jeho trvania. Sporným medzi stranami bolo najmä to, kto na koho ako prvý zaútočil, kto sa len útokom bránil a akým spôsobom.
- poškodený vypovedal, že ako prvý ho napadol obžalovaný tak, že ho udrel päsťou do tváre s tým, že padol na zem, kde ho obžalovaný kopal, pričom zavolal frajerku a tá ho začala biť po hlave. Poprel, že by ako prvý napadol on obžalovaného. Výpoveď poškodeného, v tomto smere, zostala úplne osamotená, pričom ju nepodporuje žiadny priemy a ani nepriamy dôkaz. Naviac, aj samotná výpoveď poškodeného vyvoláva oprávnené pochybnosti, nakoľko obsahuje podstatné rozpory. Poškodený v prípravnom konaní vypovedal, že ho obžalovaný najskôr kopol, na hlavnom pojednávaní však uvádzal, že ho obžalovaný najskôr udrel päsťou, v prípravnom konaní poškodený neuvádzal nič o tom, že by mal obžalovaného pokúsať a ani o tom, že by ho mal obžalovaný pri bitke škrtiť, avšak na hlavnom pojednávaní už pripustil, že obžalovaného pokúsal, najskôr len v tom smere, že ho pokúsal do nohy a inde nie, neskôr vo výsluchu pripustil, že nevie koľkokrát ho pokúsal, pričom už vypovedal aj o škrtení zo strany obžalovaného.
- svedkovia Ľ. H. a svedok T. W., potvrdili len to, že prišli počas konfliktu, pričom svedok Ľ. H. videla ako obžalovaný udieral päsťou poškodeného a ako ho kopal do tváre, začiatok konfliktu nevidela, videla matku obžalovaného ako kričí z okna. Skutočnosť, že manželka poškodeného nebola pri incidente od samého začiatku vyplýva aj z výpovede poškodeného, ktorý vypovedal, že jeho manželka prišla až potom ako ho bila priateľka obžalovaného, čo pripustila aj jeho manželka, keď na hlavnom pojednávaní (na rozdiel od jej výpovede v prípravnom konaní) pripustila, že nevidela ako priateľka obžalovaného mala biť poškodeného a že to s prieteľkou jej povedal poškodený. Z uvedeného vyplýva, že manželka poškodeného videla incident zrejme až ku jeho koncu, teda až potom ako do neho zasiahla prieteľka obžalovaného.
- pokiaľ ide o znalecké dokazovanie tak znalec na jednej strane síce pripustil, že pravdepodobne bol poškodený do hrudníka kopaný (znalec však zároveň pripustil, že kopanec a úder sa dá veľmi ťažko rozlíšiť), avšak na strane druhej uviedol, že poškodený nemal žiadne zranenia po škrtení (neboli dokumentované) a neboli zistené ani žiadne obranné zranenia.
- na rozdiel od výpovede poškodeného, druhá skupina dôkazov, vychádza z výpovede obžalovaného, ktorý vypovedal, že ho ako prvý napadol poškodený tak, že ho udrel päsťou, pričom sa začal brániť a rukou odvracal útok, následne začal poškodeného udierať päsťou do tváre a pripustil aj údery rukou na hrudník poškodeného, nie však kopance. Bili sa navzájom, poškodený ho pokúsal na bradavku, do stehna a jeho priateľka udierala poškodeného po chrbte a kričala, aby prestal.
- výpoveď obžalovaného, na rozdiel od výpovede poškodeného, nezostala osamotená, nakoľko ju priamo podporuje výpoveď svedka Z. B. (priateľky obžalovaného), ktorá vypovedala, že celý incident videla od samého začiatku a prvý úder bol taký, že poškodený udrel obžalovaného, poškodený napadol obžalovaného päsťou, následne bola bitka, stáli na nohách a potom padli na zem, videla, že poškodený sa zahryzol do tela obžalovaného, preto ho chcela brániť, išla po nabíjačku do auta a následne bila poškodeného nabíjačkou do chrbta. Súd pochybuje, že by priateľka obžalovaného zasahovala do bikty, ak by poškodený neútočil na obžalovaného, pretože ak by napríklad poškodený ležal na zemi a obžalovaný by ho kopal, zjavne by priateľka obžalovaného nemala žiadny dôvod zasahovať do priebehu bitky. Výpoveď obžalovaného potvrdzuje aj jeho matka, ktorá v čase incidentu bola v okne a ktorá vypovedala, že poškodený udrel obžalovaného do tváre, obžalovaný sa bránil, úder opätoval, videla poškodeného ako obžalovaného kúsal, videla svedka Bučákovú ako niečím bila poškodeného do chrbta.
- súd uzatvára, že žiadny iný svedok, či dôkaz, ktorý by mohol byť vo veci ešte vykonaný a ktorý by mohol prispieť k zisťovaniu skutkového stavu veci, nebol zistený a preto súd musí konštatovať, že reálny a objektívny priebeh skutkového deja mohol byť aj iný, než je uvedený v skutkovej vete obžaloby, teda mohol byť aj taký, že práve poškodený napadol obžalovaného a že zranenia, ktoré obžalovaný spôsobil poškodenému boli spôsobené v nutnej obrane, čo by znamenalo, že konanie obžalovaného by bolo beztrestné. Reálne teda existujú dve verzie skutkového deja a preto súd nemôže, bez rozumnej pochybnosti, skonštatovať, že práve priebeh skutkového deja popísaný v skutkovej vete obžaloby je pravdivý.
Súd v tomto smere pripomína už ustálenú judikatúru Najvyššieho súdu (napríklad 2 Tz 22/1967 a 7 Tz 61/1967), podľa ktorej, ak zostanú vyčerpané všetky dostupné možnosti smerujúce k spolahlivému zisteniu skutkového deja, je nutné vykladať priebeh tohto skutkového deja v prospech obžalovaného. Alebo povedané inak, ak reálne prichádzajú do úvahy dve alebo viaceré verzie skutkového deja, je potrebné s použitým zásady in dubio pro reo neuznať obžalovaného za vinného. Podľa názoru súdu, práve takáto situácia nastala v posudzovanom prípade, pričom súd nekonštatuje, že obžalovaný nekonal tak ako je uvedené v skutkovej vete obžaloby, t. j., že skutok uvedený v obžalobe sa nestal tak ako je tam uvedené, ale súd konštatuje, že nebolo, mimo rozumné pochybnosti, preukázané, že obžalovaný konal tak ako je uvedené v skutkovej vete obžaloby, teda, že skutok uvedený v obžalobe sa stal tak ako je tam uvedené. Nedokázaná vina má však pre obžalovaného rovnaké dôsledky ako dokázaná nevina a tým je oslobodenie obžalovaného spod obžaloby.
Pokiaľ ide o náhradu škody, tak súd konštatuje, že v tzv. adhéznom konaní, môže súd rozhodovať len vtedy, ak bol nárok na náhradu škody uplatnený riadne a včas (§ 46 ods. 3, § 164 písm. a), § 287 ods. 1 Tr. por.). Uvedené konštatovanie platí tak v prípade, ak je obžalovaný uznaný vinným zo spáchania trestného činu, ako aj vtedy ak je spod obžaloby oslobodený. Ak nárok na náhradu škody nie je riadne a včas uplatnený, súd o náhrade škody vôbec nerozhodnuje, t. j. v odsudzujúcom, prípadne v oslobodzujúcom rozsudku neuvedie židny výrok ohľadne náhrady škody a to ani taký, ktorým by poškodeného odkázal s nárokom na náhradu škody na občianske súdne konanie (alebo povedané inak, ak nie je nárok na náhradu škody uplatnený riadne a včas, neprichádza tzv. adhézne konanie vôbec do úvahy a teda ani rozhodnutie v zmysle § 288 ods. 3 Tr. por. v prípade oslobodzujúceho rozsudku).
Takýto procesný postup súdu a rozlišovanie medzi odkazom poškodeného s nárokom na náhradu škody na občianske súdne konanie, ak nárok na náhradu škody uplatnil riadne a včas (§ 288 Tr. por.) a neurobením žiadneho výroku ohľadne škody, ak nárok na náhradu škody nebol uplatnený riadne a včas, nie je samoúčelný. Rozlíšenie obidvoch prípadov má vážne hmotnoprávne dôsledky. Pokiaľ by súd chybne „urobil“ výrok v zmysle § 288 ods. 3 Tr. por. a to aj za situácie, že nárok na náhradu škody nebol riadne a včas uplatnený, spôsobil by tak v prípadoch nárokov upravených Občianskym zákonníkom stav, akoby poškodený (veriteľ) uplatnil svoje právo na súde a v začatom konaní riadne pokračoval v zmysle podmienok tzv. spočívania behu premlčacej lehoty podľa § 112 Občianskeho zákonníka. V dôsledku takéhoto chybného výroku v zmysle § 288 ods. 3 Tr. por. by mohol súd prakticky zmariť obžalovanému (dlžníkovi) možnosť, aby prípadne v občianskom súdnom konaní namietal premlčanie, nakoľko chybným výrokom v zmysle § 288 ods. 3 TR. por. by súd „deklaroval“, že nárok na náhradu škody bol uplatnený riadne a včas a premlčacia lehota by začala opätovne plynúť až po právoplatnosti takéhoto výroku. Ak výrok v zmysle § 288 ods. 3 Tr. por. nebol v rozsudku vyslovený, nakoľko nárok na náhradu škody nebol uplatnený riadne a včas, súd tým dáva najavo aj to, že právo nebolo uplatnené riadne a počas trestného konania bežala premlčacia lehota a nedošlo k jej spočívaniu.
Vzhľadom k uvedenému, súd po oslobodení obžalovaného spod obžaloby, neurobil výrok v zmysle § 288 ods. 3 Tr. por., nakoľko tzv. adhézne konanie neprichádzalo vôbec do uváhy, pretože poškodený neuplatnil nárok na náhradu škody riadne a včas (§ 164 písm. a) Tr. por.).
V prípade poškodeného nedošlo najneskôr do skončenia vyšetrovania (§ 208 Tr. por.) vôbec k uplatneniu nároku na náhradu škody. Poškodený v prípravnom konaní riadne k veci vypovedal, pričom bol, priamo v zápisnici o výsluchu, počený aj o tom, akým spôsobom a do kedy možno uplatniť nárok na náhradu škody. Poškodený žiadny takýto návrh neurobil, pričom vo svojich dvoch výpovediach len konštatoval, že „sa pripája k trestnému konaniu“. Je úplne evidentné, že takéto vyjadrenie nie je možné považovať za uplatnenie nároku na náhradu škody, nakoľko riadne uplatnenie nároku na náhradu škody vyžaduje (v zmysle § 46 ods. 3 Tr. por.), aby poškodený uviedol, že uplatňuje nárok na náhradu škody voči konkrétnej osobe, musí uviesť aj z akých dôvodov (napríklad škoda na zdraví, na majetku a podobne) a v akej (aspoň minimálnej) výške (ktorú samozrejme možno upravovať aj v konaní pred súdom). Nič také poškodený do preštudovania vyšetrovacieho spisu neurobil. K uvedenému súd dodáva, že vyjadrenie poškodeného, že sa pripája k trestnému konaniu je bezpredmetné (procesne bezvýznamné) a nie je vôbec zrejmé prečo bolo urobené, nakoľko prípravné konanie je ovládané zásadou legality, z ktorej vyplýva, že prokurátor je povinný stíhať všetky trestné činy o ktorých sa dozvie. Na vedení trestného stíhania by preto nič nezmenilo ani to, ak by sa poškodený nepripojil k trestnému konaniu.
Na rámec uvedeného súd dodáva, že ak poškodený neuplatní nárok na náhradu škody riadne a včas, neznamená to, že takýto poškodený stráca postavenie poškodeného v zmysle § 46 ods. 1 Tr. por. a preto, pred začatím dokazovania, nepríchadzal do úvahy postup súdu v zmysle § 256 ods. 3 Tr. por. (uvedené ustanovenie sa týka prípadov, keď práva poškodeného uplatňuje osoba, ktorá vôbec poškodeným nie je v zmysle § 46 ods. 1 Tr. por.) a ani postup podľa § 256 ods. 4 Tr. por., ktorý sa uplatní v prípadoch, ak sa ako škoda uplatňuje nárok, ktorý škodou v zmysle § 46 ods. 1 Tr. por. nie je (napríklad vydanie bezdôvodného obohatenia, trovy poškodeného a podobne), respektíve, ak ide o prípady uvedené v ustanovení § 46 ods. 4 Tr. por., či v ustanovení § 47 ods. 5 Tr. por.. V prípadoch, keď poškodený vôbec neuplatnil do skončenia vyšetrovania nárok na náhradu škody, je možné analogicky rozhodnúť v zmysle § 256 ods. 4 Tr. por., ide však len o analogickú možnosť, avšak nie aj o povinnosť súdu.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti rozhodol súd tak, ako je uvedené vo výrokovej časti tohto rozsudku.
P o u č e n i e: Proti tomuto rozsudku je možné podať odvolanie do 15 dní odo dňa jeho oznámenia cestou Okresného súdu v Pezinku na Krajský súd v Bratislave. Odvolanie má odkladný účinok.
V písomne podanom odvolaní je potrebné uviesť voči ktorým výrokom rozsudku odvolanie smeruje a či smeruje aj proti konaniu, ktoré rozsudku predchádzalo.
Okresný súd Pezinok
V Pezinku, dňa 08.10.2010
JUDr. Peter Šamko
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.