Špecifiká obhajoby konopných väzňov - časť 2

Publikované: 12. 07. 2023, čítané: 954 krát
 

 

JUDr. Igor Ribár, advokát

                               Špecifiká obhajoby konopných väzňov – časť 2

Problematika trestania za pestovanie, prechovávanie a predaj rastliny rodu Cannabis (konopa) je pomerné stále živou témou.  Z dôvodu nedostatočnej legislatívy a  silnej politizácie témy sa vytvorili aj v rámci trestnoprávneho procesu úzusy a postupy, ktorých tolerovanie v právnom štáte nie je prípustné. Cieľom mini série článkov na danú tému je vykonať podrobnú analýza súčasného stavu a prezentovať aktuálne vedecké poznatky.

Kvalitatívna stránka zaisteného rastlinného materiálu

Pokiaľ ide o kvalitatívne kritériá, je potrebné rešpektovať závery stanoviska Najvyššieho súdu SR z 05.04.2016, sp. zn. Tpj 88/2015 (R 35/2016), podľa ktorého: „I. Rastliny rodu Cannabis (konopa), okrem semien a odrôd konopy siatej uvedených v osobitnom predpise, sú omamnou látkou zaradenou v I. skupine prílohy č. 1. zákona č. 139/1998 Z.z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch v znení neskorších predpisov, ak obsahujú psychotropnú látku THC ako účinnú látku, a to v koncentrácii, ktorá je spôsobilá vyvolať návyk a psychickú a fyzickú závislosť ľudí charakterizovanú v § 2 ods. 1 naposledy označeného zákona. II. Ak je splnený predpoklad uvedený v bode I., sú rastliny rodu Cannabis (konopa) omamnou látkou v zmysle § 171 ods. 1 alebo § 172 ods. 1 Trestného zákona (...)“. Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak predpoklad uvedený v bode I. splnený nie je splnený, rastliny rodu Cannabis (konopa) nie sú omamnou látkou.

 

 V prvom rade je potrebné uviesť, že otázka, aká koncentrácia účinnej látky THC je spôsobilá vyvolať návyk a psychickú a fyzickú závislosť ľudí charakterizovanú v § 2 ods. 1 zákona č. 139/1998 Z. z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákon o omamných látkach“), málokedy je predmetom dokazovania súdom prvého stupňa. Znalecký posudok KEUPZ nikdy nerieši otázku, aká koncentrácia THC v sušine je spôsobilá vyvolať návyk a psychickú a fyzickú závislosť ľudí charakterizovanú v § 2 ods. 1 Zákon o omamných látkach tak, ako to predpisuje zjednocujúce stanovisko R 35/2016. Posudok len konštatuje, že KEÚ PZ považuje za jednu obvyklú dávku marihuany 10-30 mg THC. (2.0 hmot %)  až 6,0 hmot %) Uvedený údaj je v posudku prebratý zo záväznej pracovnej inštrukcie podľa ZPI-CH-063-A/2019, kde sa uvádza, že takéto množstvo 10-30 mg THC v jednej obvyklej dávke drogy je spôsobilé ovplyvniť psychiku užívateľa. V pracovnej inštrukcií je zase všeobecný odkaz na staršiu literatúru.


Podľa vyššie zmieneného zjednocujúceho stanoviska R 35/2016, iba samotná schopnosť ovplyvniť psychiku človeka nestačí na to, aby bolo možné uplatniť § 172 Trestného zákona. Naplnenie objektívnej stránky skutkovej podstaty tohto trestného činu vyžaduje, aby boli splnené všetky definičné znaky pojmu omamná látka, tak ako sú uvedené v § 2 ods. 1 Zákona o omamných látkach, konkrétne sušina konope musí obsahovať THC v koncentrácii, ktorá „vyvoláva návyk a psychickú a fyzickú závislosť charakterizovanú zmenami správania sa so závažnými zdravotnými a psychosociálnymi následkami“.  Z obsahu znaleckého posudku je zrejmé, že znalec neskúma a neponúka ani nijaké vysvetlenie pokiaľ ide o otázku, aká hraničná koncentrácia THC v materiáli sa vyžaduje na splnenie vyššie uvedených kvalitatívnych kritérií.  V rámci obhajoby, je preto potrebné položiť zhotoviteľovi posudku KEUPZ otázku, či je množstvo10-30 mg THC. (2.0 hmot % až 6,0 hmot %) spôsobilé vyvolať návyk a psychickú a fyzickú závislosť charakterizovanú zmenami správania sa so závažnými zdravotnými a psychosociálnymi následkami. Odpoveď pracovníka KEUPZ bude:  : „To nie je odbor na mňa, ja sa k tomu neviem  a nemôžem vyjadriť.“ Predmetné je tak mimo vecný záber  KEUPZ , ktoré znaleckú činnosť vykonáva v odvetví  chémie-toxikológa


Vysvetlenia, prečo práve 10 mg THC, resp. 2% THC v jednorazovej dávke 500 mg sušiny napĺňa kvalitatívne kritériá uvedené v § 2 ods. 1 Zákona o omamných látkach, t. j. prečo práve táto hraničná koncentrácia, resp. hmotnosť THC v jednorazovej dávke vyvoláva návyk a psychickú a fyzickú závislosť charakterizovanú zmenami správania sa so závažnými zdravotnými a psychosociálnymi následkami, ponúkajú tak jedine súdy, keď odkazujú na súdnu prax, ktorá považuje minimálnu koncentráciu účinnej látky tetrahydrokanabinol v konope, ktorá je spôsobilá negatívne ovplyvniť psychiku človeka alebo jeho ovládacie alebo rozpoznávacie schopnosti alebo sociálne správanie v rozsahu 2% hmotnostných, prípadne 1 %. Súdy ani znalci bližšie nešpecifikujú o akú konkrétnu literatúru sa jedná a na akých konkrétnych odborných úvahách je tento záver založený, čo spôsobuje neprekonateľnosť názoru súdu KEUPZ  alebo súdu v tomto smere.  V minulosti súdy aplikovali ad hoc prístup k určovaniu indivi. dávky pre každého páchateľa zvlášť. Takýto prístup spôsoboval rozdiel v trestaní medzi prvopoužívateľmi a opakovanými užívateľmi drogy, a súdy od danej praxi opustili. [1]


Záver o tom, že kvalitatívne kritériá pre omamnú látku sú naplnené napr. pri hranici 2 % THC v sušine by mal byť predmetom dokazovania, znaleckého skúmania z odboru psychiatria. Tu je potrebné upozorniť napríklad  na odborné vyjadrenie Centra pre liečbu drogových závislostí vypracované riaditeľom MUDr. Ľubomírom Okruhlicom, CSc., hlavným odborníkom Ministerstva zdravotníctva SR pre medicínu drogových závislostí ktoré bolo používané vo viacerých súdnych konaniach [2] Zhrňujúc závery vyjadrenia: Z tých štúdií, ktoré sú k depozícií bolo zistené, že pri nízkych koncentráciách do 5% THC prakticky riziko vzniku závislosti neexistuje. Poukazujem na štúdie Freeman a Veinstock. Z medicínskeho hľadiska je koncentrácia THC v kanabise dôležitá. Čím vyššia je koncentrácia THC, tým silnejšie sú účinky na mozog. Vyššia koncentrácia THC s väčšou pravdepodobnosťou vedie k závislosti, hoci dnes nie je dostatok skúmaní, aká vyššia koncentrácia spôsobuje dlhodobé následky. Koncentrácia THC v kanabise sa za posledných 30-50 rokov významne zvýšila. Zvýšený obsah majú najmä za týmto účelom kultivované rastliny v umelých hydropónnych podmienkach na rozdiel od v prírode pestovanej konope, kde sú koncentracie nízke. Kým v minulom storočí bola koncentrácia bežne 2-4% teraz sa pohybuje až do 15% i viac (1,2,3,4,5,6,12). Autori britskej štúdie Freeman a Winstock, publikovali zistenia o vzťahu medzi koncentráciou THC v konope a vznikom závislosti u jej užívateľov. Z ich zistení vyplynulo, že užívanie vonku pestovaného konope s nízkym obsahom THC (do 5%) nebolo spojené so závislosťou. Naopak konope so zvyšujúcimi sa koncentráciami THC už viedlo k stále silnejšiemu stupňu závislosti. Frekvencia užívania nemala súvislosť so závislosťou. Kanabis s vysokou koncentráciou THC sa jasne odlišoval od kanabisu s nízkym obsahom.”

Rozhodovacia prax súdov teda nemôže ustaľovať medicínsku otázku, nakoľko to je otázka odborná a nie právna, a preto ak zákonodarca v tom smere nestavuje žiadne zákonné limity je potrebné predmetnú otázku ustáliť dokazovaním.

 

Článok tematicky nadväzuje na tento príspevok:

http://www.pravnelisty.sk/clanky/a1244-specifika-obhajoby-konopnych-vaznov

 

 


[1] Napr: Uznesenie: 2 Tdo 56/2014 : Takýto názor je totiž v priamom rozpore s ust. § 135 TZ, resp. 171 TZ, nakoľko jednorazová dávka na použitie nie je dávkou konštantnou, ale individuálne sa meniacou v závislosti od jedinca (konzumenta), najmä s prihliadnutím na stav jeho fyzickej a psychickej dispozície a závislosti

[2] Napr. Rozhodnutie Krajského  súdu  v Trnave sp.zn.  6To/88/2022


 

Diskusia

 

Najčítanejšie články

Trestný čin ohovárania vs. prípustná (dovolená) kritika

 člá­nok pri­ná­ša ana­lý­zu zna­kov pre­či­nu oho­vá­ra­nia pod­ľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a ve­nu­je po­zor­nosť aj prob­le­ma­ti­ke, do akej mie­ry je prí­pus­tná kri­ti­ka naj­mä ve­rej­ne čin­ných osôb.

 
Daňové trestné činy - niektoré aplikačné problémy

 vý­ťah z pred­náš­ky us­ku­toč­ne­nej dňa 09.05.2013 v Om­še­ní

 
Zákonnosť dôkazov a procesu dokazovania trestných činov s drogovým prvkom (z pohľadu obhajoby)

 cie­ľom člán­ku bo­lo pou­ká­zať na ma­név­ro­va­cí pries­tor ob­ha­jo­by pri vý­ko­ne ob­ha­jo­by osôb ob­vi­ne­ných z tres­tných či­nov naj­mä s dro­go­vým pr­vkom.

 
   
 
Mapa stránky   |   O nás   |   Kontakt Powered by Cyclone3 XUL CMS of Comsultia