JUDr. Ľubomír Macháček
Dostatok dôkazov na vznesenie obvinenia verzus dôkazná núdza na podanie obžaloby
Z aktuálnej rozhodovacej činnosti súdov (Krajský súd v Bratislave, Okresný súd Bratislava III.) vyplýva, že cigaretový ohorok nájdený na mieste činu obsahujúci DNA obžalovaného, priamo preukazuje iba to, kto túto cigaretu fajčil, resp. kto ju mal v ústach, avšak ohorok sám o osebe nepreukazuje, kto trestný čin spáchal. Cigaretový ohorok nájdený na mieste činu je možné považovať iba za nepriamy dôkaz, na základe ktorého nie je možné vysloviť názor, že skutok spáchala osoba, ktorej DNA sa na cigaretovom ohorku nachádza.
Z vyššie uvedeného je zrejmé, že za situácie, keď okrem cigaretového ohorku nie je k dispozícii žiadny iný dôkaz, je kontraproduktívne podávať obžalobu na súd, nakoľko nie je možné očakávať vynesenie odsudzujúceho rozsudku. Na tomto nemôže nič zmeniť ani „bohatá“ kriminálna minulosť podozrivého, pretože táto skutočnosť nijakým spôsobom nedokazuje a ani nemôže dokazovať spáchanie konkrétneho trestného činu, pretože sa netýka skutkových okolností, ale iba osoby podozrivého. Tu je na mieste uviesť, že v aplikačnej praxi sa OČTK veľmi často stretávajú s recidívou (najmä pri majetkových trestných činoch), avšak skutočnosť, že podozrivý je recidivista nemá z hľadiska dokazovania konkrétneho trestného činu žiadnu relevanciu.Uvediem reálny prípad, keď bol páchateľ právoplatne odsúdený za trestný čin úverového podvodu podľa § 222 ods. 1 Tr. zákona, na tom skutkovom základe, že pri žiadosti o úver predložil falošnú pracovnú zmluvu, ktorou deklaroval svoju bonitu a pravidelný mesačný príjem, čo však nebola pravda, pretože bol nezamestnaný, bez pravidelného príjmu. Na podklade týchto nepravdivých skutočností mu bol úver schválený a poskytnutý. S odstupom času bolo podané ďalšie trestné oznámenie iným subjektom poskytujúcim úvery, pričom modus operandi pri vylákaní tohto druhého úveru bol úplne totožný s predchádzajúcim skutkom (rovnaký doklad totožnosti, pracovná zmluva od rovnakého fiktívneho zamestnávateľa), pričom sa zdalo úplne evidentné, že aj tento druhý skutok spáchala rovnaká osoba. Dokazovaním sa zistilo, že skutku sa dopustil kamarát odsúdeného, ktorý mal prístup k jeho občianskemu preukazu, aj vedomosť o jeho predchádzajúcej trestnej činnosti a spôsobe jej páchania, takže iba „napodobnil“ trestnú činnosť odsúdeného, pričom sa spoliehal na to, že OČTK tento skutok automaticky pričítajú odsúdenému.
Podľa môjho názoru je vyššie spomenutá argumentácia súdov správna a logická, avšak na druhej strane je potrebné uviesť, že akceptovaním týchto právnych úvah sa dostávajú orgány činné v trestnom konaní do absurdnej situácie, keďže aj keď je totožnosť podozrivej osoby známa (osoba, ktorej DNA sa nachádza na cigaretovom ohorku), je nutné trestné stíhanie prerušiť podľa § 228 ods. 1 Tr. poriadku, nakoľko sa nezistili skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti určitej osobe.
Ďalšou absurditou je fakt, že podozrivého nie je možné ani len vypočuť v právne konformnom procesnom postavení, nakoľko je vylúčené vypočúvať ako svedka osobu, ktorá je dôvodne podozrivá zo spáchania trestného činu (nikto nemôže byť svedkom svojej vlastnej trestnej činnosti), taktiež nie je možné túto osobu vypočuť v postavení obvineného, nakoľko nebolo voči nej vznesené obvinenie a nakoniec podozrivý nebol ani zadržaný podľa § 85 Tr. por. a teda, nie je možné ho vypočuť ani v procesnom postavení zadržaného-podozrivého (takýto postup by bol možný iba pred začatím trestného stíhania a to postupom podľa § 196 ods. 2 Tr. por., avšak cigaretové ohorky sú zaisťované ako stopy pri vykonávaní obhliadok miesta činu, pričom obhliadka miesta činu je neodkladným a neopakovateľným úkonom, ktorým sa začína automaticky trestné stíhanie vo veci).
Tu by som rád poukázal na právne názory, podľa ktorých na vznesenie obvinenia konkrétnej osobe nie je nevyhnutá istota, že táto osoba trestný čin spáchala, stačí dostatočne odôvodnená pravdepodobnosť. Niektoré názory idú ešte ďalej a uvádzajú, že na vznesenie obvinenia postačuje dokonca iba možnosť, že obvinený spáchal trestný čin, pre ktorý mu bolo vznesené obvinenie. Ak by sme na vznesenie obvinenia vyžadovali istotu, nútili by sme orgány činné v trestnom konaní vykonávať dôkazy, predbežne zisťovať a zaisťovať dôkazy pred vznesením obvinenia bez toho, aby sme obvinenému poskytli akúkoľvek ingerenciu a možnosť zasahovať do procesu vykonávania dôkazov, ktoré inak po vznesení obvinenia tvorí podstatu jeho práva na obhajobu. Obvinenie občana, o ktorom sa neskôr počas stíhania zistí, že nie je vinný a trestné stíhanie sa zastaví, považujeme totiž za menší nedostatok, ako skutočnosť, že sa budú proti nemu vyhľadávať skutočnosti a dôkazy, ku ktorým sa nemôže vyjadriť a ktorých vykonávanie nemôže ovplyvniť.
Z vyššie uvedených právnych téz rezultuje záver, že orgány činné v trestnom konaní by mali vzniesť obvinenie podozrivej osobe, aj v tých prípadoch, ak je jediným produkovaným dôkazom iba cigaretový ohorok, ktorý sa nachádza na mieste činu, pretože na základe tohto dôkazu je možnosť, že skutok spáchal podozrivý reálna. Následne by mala byť táto osoba vypočutá v procesnom postavení obvineného, aby mohla uplatniť svoje právo na obhajobu.Ak sa v tomto procesnom postavení ku skutku neprizná, resp. nebudú vyprodukované žiadne iné usvedčujúce dôkazy (čo je veľmi pravdepodobné), nie je dostatočne odôvodnené postavenie obvineného pred súd (§ 234 ods. 1 Tr. por.). Týmto však vznikne neriešiteľná, resp. ťažko riešiteľná situácia, pretože trestné stíhanie by malo byť zastavené podľa § 215 ods. 1 písm. c) Tr. por., avšak tento postup je možné uplatniť iba v tom prípade, ak je nepochybné, že skutok nespáchal obvinený (k pojmu „nepochybnosť“ viď: http://www.pravnelisty.sk/clanky/a119-k-zasade-v-pochybnostiach-v-prospech-poskodeneho-uplatnovanej-v-pripravnom-konani).
Podľa názoru NS SR, rozsudok zo 17. novembra 1998, sp. zn. 6 Tz 13/98 môže vyšetrovateľ zastaviť trestné stíhanie len za predpokladu, že je spoľahlivo a mimo akúkoľvek pochybnosť zistené, že skutok, pre ktorý sa trestné stíhanie vedie, nie je trestným činom (pre naše potreby, že skutok nespáchal obvinený). V prípadoch, v ktorých aj po vykonaní všetkých dostupných dôkazov trvajú pochybnosti o tejto otázke alebo do úvahy prichádza viacero verzií skutkových zistení a treba rozhodnúť o tom, ktorá z nich je pravdivá na podklade posúdenia a hodnotenia dôkazov, je nevyhnutné, aby prokurátor podal obžalobu a aby také rozhodnutie urobil súd.
Z rozsudku Najvyššieho súdu je zrejmé, že by mala byť prokurátorom podaná obžaloba na súd, avšak je evidentné, že súd vynesie oslobodzujúci rozsudok, pretože nebolo dokázané, že skutok spáchal obžalovaný (§ 285 písm. c/ Tr. por.).
Východiskom z tohto „začarovaného kruhu“ a absurdnej situácie by mohla byť novelizácia § 228 Tr. por., a to konkrétne vložením písmena g) do ods. 2 v nasledovnom znení:
2) policajt preruší trestné stíhanie, ak
„g) doposiaľ zadovážené dôkazy nie sú dostatočné na podanie obžaloby a postavenie obvineného pred súd.“
Tento dôvod na prerušenie trestného stíhania by sa dal využiť aj v tých prípadoch, ak proti sebe stoja dve skupiny protichodných dôkazov – jedny v prospech a druhé v neprospech obvineného, pričom iné dôkazy (ktoré by pomyselnú misku váh naklonili na jednu alebo druhú stranu) neexistujú, resp. zatiaľ nie sú známe a z toho dôvodu je jasné, že súd bude nútený vysloviť záver, že skutok sa síce stal, je trestným činom, avšak nebolo dokázané, že skutok spáchal obžalovaný.
Uplatnením tohto postupu by sme docielili aj to, že takto prerušené trestné stíhania by sa nepremlčali(§ 87 ods. 2 písm. e/ TZ), na rozdiel od prerušených trestných stíhaní podľa § 228 ods. 1 Tr. por., bližšie k plynutiu premlčacej doby v prerušených trestných veciach viď:
Je však nutné priznať, že niektoré osoby by mohli ostať v procesnom postavení obvinených dlhé roky (možno aj celý život), kým by sa nepodarilo zadovážiť ďalšie dôkazy. Podľa môjho názoru by bol tento právny stav akceptovateľný, nakoľko ak je osoba skutočne nevinná, nemá dôvod obávať sa, že neskôr sa nájdu ďalšie dôkazy, ktoré ju viny zbavujú. Na druhej strane štát má plné právo „držať“ skutočných páchateľov v „neistote“, že v budúcnosti sa nájdu usvedčujúce dôkazy a že ich trestná činnosť neostane nepotrestaná.
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.