Je možné zadržať podľa § 85 ods. 1 Tr. por. osobu mladšiu ako 14 rokov?
Autor:
JUDr. Ľubomír Macháček
Cieľom článku je zodpovedať otázku, či môže policajt zadržať podozrivú osobu mladšiu ako 14 rokov, podľa § 85 ods. 1 Tr. por., ktorá bola pristihnutá pri trestnom čine, resp. zastihnutá na úteku. Uvediem reálny prípad a dva odlišné pohľady orgánov aplikujúcich právo.
Popis prípadu:
Príslušníci PMJ pri vykonávaní hliadkovej činnosti spozorujú 3 neznáme osoby, ktoré farebnými sprejmi striekajú na stenu budovy. Policajti nadobudnú podozrenie, že môže ísť o trestný čin Poškodzovanie cudzej veci podľa § 246 Tr. zákona, a teda zakročia. Tri neznáme osoby sa dajú pred policajnou hliadkou na útek a následne sú dostihnuté a zadržané podľa § 85 ods. 1 Tr. poriadku. Sú eskortované na príslušné Obvodné oddelenie Policajného zboru, kde sa zistí, že sú vo veku 12, 13 a 13 rokov. Nehnuteľnosť pomaľovali bez súhlasu vlastníka, teda protiprávne.
Prvý názor OČTK na tento prípad je, že príslušníci PMJ nemohli zadržať tieto osoby podľa § 85 ods. 1 TP, pretože nie sú trestne zodpovedné pre nedostatok veku (§ 22 ods. 1 Tr. zákona). Táto skutočnosť automaticky vylučuje postup podľa § 85 ods. 1 Tr. por., nakoľko zadržať podozrivú osobu je možné iba v prípade, ak sú dôvody väzby podľa § 71 ods. 1 alebo ods. 2 Tr. por. alebo ak ide o podozrivú osobu podľa § 204 ods. 1 Tr. por. Keďže je zjavné, že týmto osobám nie je možné vzniesť obvinenie(nedostatok veku), je úplne vylúčené uvažovať o ich väzobnom stíhaní, nakoľko do väzby môže byť vzatý výhradne obvinený. Postup podľa § 204 Tr. por. (tzv. „superrýchle konanie“) je možné realizovať taktiež iba v prípade vznesenia obvinenia a teda je taktiež irelevantný.
S vyššie uvedenými argumentmi si dovolím nesúhlasiť a uvediem druhý právny názor na vzniknutú situáciu.
1/ zo znenia § 85 ods. 1 Tr. por. vyplýva, že sa zadržiava podozrivá osoba, pričom Trestný poriadok v žiadnom ustanovení neobmedzuje okruh týchto osôb. Napríklad, že je neprípustné zadržať osobu, ktorá nie je trestne zodpovedná (v našom prípade pre nedostatok veku). Ak by zákonodarca chcel limitovať možnosť použitia § 85 ods. 1 TP, voči týmto osobám, tak mu nič nebránilo, aby takúto možnosť uviedol explicitne do znenia § 85 TP. Takto postupoval napr. pri trestnom rozkaze v § 353 ods. 7, písm. b) Tr. por., kde uviedol, že trestný rozkaz nie je možné vydať v konaní proti mladistvému, ak v čase jeho vydania mladistvý nedovŕšil 18 rok svojho veku,
2/ väzobné stíhanie má dve stránky a to stránku formálnu, teda musí existovať uznesenie o vznesení obvinenia a stránku materiálnu – musí existovať niektorý z dôvodov väzby uvedený v § 71 ods. 1, písm. a, b, c) TP (útek, pôsobenie na svedkov, pokračovanie v trestnej činnosti atď.). Postup podľa § 85 ods. 1 Tr. por. vyžaduje, aby boli naplnené iba materiálne dôvody väzby, pretože v tomto štádiu ešte neexistuje a ani nemôže existovať uznesenie o vznesení obvinenia, nakoľko to už by sa nejednalo o zadržanie podozrivého, ale obvineného podľa§ 86 Tr. poriadku. Povedané inak, zakročujúci policajti v okamihu zadržania vyhodnocujú len materiálne predpoklady väzby, ktoré môže v tomto štádiu naplniť ktokoľvek. Po vykonaní zadržania sa už samozrejme skúma aj formálny predpoklad, teda či je možné osobu obviniť, pretože ako už bolo uvedené vyššie len obvinený môže byť vzatý do väzby (§ 71 Tr. por.). Ak sa po zadržaní zistí, že osobe nie je možné vzniesť obvinenie (napr. pre nedostatok veku) a teda formálny predpoklad na vzatie do väzby nie je naplnený, nemožno na základe tejto skutočnosti označiť zadržanie za protizákonné a nulitné,
3/ nakoľko sa podozrivé osoby dali na útek a teda vec logicky nezniesla odklad, došlo k zadržaniu momentom ich „dostihnutia a chytenia“ príslušníkmi PMJ (nie okamihom spisovania zápisnice o zadržaní, kedy bol zistený ich vek). Od tohto momentu už nemohli osoby neobmedzene užívať svoju osobnú slobodu. Je zjavné, že v čase zadržania nebol vek osôb policajtom známy a ten zisťovali až po vykonaní zaisťovacieho úkonu. Z uvedeného rezultuje záver, že v okamihu zadržania sa jednalo o osoby podozrivé z trestnej činnosti, zakročujúci policajti nadobudli dôvodný predpoklad materiálneho dôvodu väzby podľa § 71 ods. 1 TP a teda vykonali zaisťovací úkon (§ 85 TP), ktorý bol plne v súlade s Trestným poriadkom.
Je potrebné uviesť, že konštitutívne účinky má vykonanie zadržania (týmto úkonom sa automaticky začína trestné stíhanie vo veci) a vyhotovenie zápisnice o zadržaní má už len deklaratórnu povahu.Vykonané zadržanie už nemožno zákonným spôsobom zo strany OČTK revidovať a ani anulovať (upozorňujem na slovíčko zákonným spôsobom). OČTK nemôžu odmietnuť s takýmito osobami pracovať, s poukazom, že zadržanie bolo nezákonné. Zadržané osoby musia byť podľa § 85 ods. 4 TP obligatórne vypočuté. Následne, ak sa vykonaným dokazovaním zistí, že osoby nie sú trestne zodpovedné, pre nedostatok veku a spáchali čin inak trestný, je potrebné toto trestné stíhanie zastaviť podľa § 215 TP.
Na záver ešte dodám, že v prípade ak by podozrivé osoby neutekali, bola na mieste riadne zistená ich totožnosť, skutočný vek a boli by ochotné sa dobrovoľne dostaviť na výsluch,je možné využiť aj taký postup, že sa majiteľ poškodenej nehnuteľnosti vyzve na podanie trestného oznámenia. Ak v danej chvíli nie je vlastník nehnuteľnosti známy a OČTK odmietnu realizovať vec s poukazom, že nikto nepodal trestné oznámenie, resp. nevedia kto je vlastne poškodený (s tým som sa už stretol). Nie je vylúčený ani taký postup, že trestné oznámenie podá ústne do zápisnice zasahujúci príslušník PMJ. V oznámení opíše vzniknutú situáciu a uvedenie mená podozrivých osôb. Týmto vznikne pre OČTK povinnosť o trestnom oznámení kvalifikovane rozhodnúť. Následne by mali byť podozrivé osoby vypočuté podľa § 196 ods. 2 Tr. por. a vec odložená podľa § 197 ods. 1, písm. c)Tr. por. (neprípustnosť trestného stíhania § 9 ods. 1, písm. c TP). V mnou popísanom prípade neprichádzal samozrejme tento postup do úvahy.
Som toho názoru, že zasahujúci príslušníci PMJ konali plne lége artis. Ak by sa aj podozrivé osoby nedali na útek, mohli byť zadržané podľa § 85 ods. 1 TP, pretože boli pristihnuté pri páchaní trestného činu a príslušníci PMJ vyhodnotili (z ich uhla pohľadu v danom momente), že sú naplnené materiálne predpoklady väzby. Povedané inak najprv došlo k zadržaniu a až potom k zisťovaniu totožnosti a veku, pričom výsledok tohto následného zisťovania už nemôže na vykonanom zadržaní nič zmeniť.
Ešte upozorním čitateľa, že policajti nemohli postupovať podľa § 85 ods. 2 Tr. por., dôvody sú už notoricky známe a boli detailne rozobrané vo viacerých článkoch na tejto stránke:
http://www.pravnelisty.sk/rozhodnutia/a438-zadrzanie-podozrivej-osoby-policajtom
Informácia redakcie právne listy:
Pokiaľ ide o nejednotný výklad orgánov aplikácie práva ohľadne zadržania príslušníkmi poriadkovej polície, je potrebné uviesť, že návrh zjednocujúceho stanoviska Najvyššieho súdu SR sa už nachádza v pripomienkovom konaní.
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.