Ústavný súd SR o povinnosti mlčanlivosti policajta v trestnom konaní a náhodne nájdených veciach pri domovej prehliadke
Ústavný súd SR vo svojom uznesení sp. zn. II. ÚS 175/2020 zo dňa 28.04.2020 zaujal stanovisko k viacerým problémom, ktoré boli často v aplikačnej praxi sporné.
Povinnosť mlčanlivosti policajta v trestnom konaní
Sťažovateľ namietal nemožnosť výsluchu policajtov v trestnom konaní v procesnom postavení svedkov, nakoľko neboli oslobodení od povinnosti mlčanlivosti zo strany kompetentného subjektu. Ústavný súd SR poukázal na zmysel ustanovenia § 80 ods. 1 zákona o Policajnom zbore (č. 171/1993 Zz.), z ktorého vyplýva, že jeho účelom je zabrániť tomu, aby dôverné informácie, ktoré policajti zistili pri výkone svojej činnosti, neboli prezradené nepovolanej (t.z. inej osobe) bez náležitého dôvodu, teda aby neboli poskytnuté osobám, ktoré by ich mohli neoprávnene (protiprávne) využiť, či zneužiť. To sa však netýka tzv. verejných konaní, vrátane trestného konania, kde ustanovenia Trestného poriadku o povinnosti svedčiť a poskytnúť pravdivé informácie majú prednosť pred ustanoveniami zákona o Policajnom zbore. Povinnosť mlčanlivosti zakotvená v zákone o Policajnom zbore teda nebráni výsluchu policajta v procesnom postavení svedka (policajt teda v trestnom konaní nemusí byť zbavený mlčanlivosti).
Pre úplnosť možno dodať, že problematike povinnosti mlčanlivosti policajta a jeho výsluchu v trestnom konaní a to aj s poukazom na českú judikatúru sme sa v minulosti venovali tu:
K možnosti vypočutia policajta v trestnom konaní ako svedka
Ústavný súd SR sa vo svojom uznesení plne stotožnil s uznesením Najvyššieho súdu SR sp. zn. 3Tdo/37/2019, ktorý v danej veci rozhodoval v dovolacom konaní, a ktorý dospel k záveru, že je neprípustné vypočuť policajta k tomu, čo vypovedala osoba v postavení svedka, nakoľko by tak došlo k neprípustnému obchádzaniu zmyslu svedeckej výpovede, kedy by policajt svojou výpoveďou v podstate suploval výpoveď svedka (taktiež je neprípustné vypočúvať policajta k obsahu záznamu o vysvetlení), avšak je možné policajta vypočúvať k okolnostiam a priebehu samotného výsluchu a teda analogicky aj k okolnostiam priebehu vykonaného úkonu, napríklad k výkonu domovej prehliadky (napríklad, či sa vyvíjal na obvineného nátlak, či bol obvinený riadne poučený, ako prebiehala domová prehliadka a podobne).
K náhodne nájdeným veciam pri domovej prehliadke
Ústavný súd SR sa aj v tomto bode stotožnil so závermi vyššie uvedeného uznesenia najvyššieho súdu, ktorý v dvolacom konaní uviedol, že vo veci bolo vedené trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin podvodu podľa § 221 ods. 1, ods. 4 písm. a) Tr. zák., pričom na objasnenie tohto trestného činu bol vo veci vydaný príkaz na domovú prehliadku. Pri výkone domovej prehliadky boli nájdené v prehladávanom priestore zbrane a náboje.
V tomto smere najvyšší súd podľa ústavného súdu správne uzatvoril, že zbraň a náboje nájdené pri prehliadke boli objavené náhodne, preto aj keď cieľom domovej prehliadky bolo hľadanie iných vecí, nemožno vysloviť, že nájdenie nelegálne držanej zbrane a nábojov by bolo v rozpore so samotnou podstatou domovej rpehliadky. Náhodnosť – neočakávané nájdenie inej ako hľadanej veci dôležitej pre trestné konanie (bez akéhokoľvek náznaku manipulačného postupu polície) je základným predpokladom pre vyslovenie záveru, že takto získaný dôkaz je získaný v súlade so zákonom, teda je zákonný. V danej veci to platilo pokiaľ išlo o nájdenú zbraň a náboje.
Ústavný súd k tejto argumentácii uviedol, že odhalené predmety, ktorých prechovávanie je svojou samotnou povahou nedovolené, možno pri domovej prehliadke zaistiť bez nutnosti žiadať o vydanie nového príkazu na domovú prehliadku.
Z predmetného záveru ústavného súdu a pred ním aj najvyššieho súdu možno vyvodiť, že ak sa vykonáva domová, či iná prehliadka v trestnom konaní a pri jej realizácii budú nájdené veci, ktorých prechovávanie je nedovolené a na ktoré sa vydaný príkaz nevzťahoval (napríklad pri prehľadávaní domu na podklade príkazu na domovú prehliadku vydaného v daňovej trestnej veci sa namiesto hľadaného účtovníctva daňového subjektu náhodne nájdu drogy alebo zbrane) nie je potrebné prerušovať výkon domovej prehliadky a získať nový príkaz na domovú prehliadku, ale práve naopak, domovú prehliadku je nutné dokončiť a nájdené veci (drogy, či zbrane) je potrebné riadne spísať do zápisnice o domovej prehliadke a odňať.
Uvedenej problematike sme na už v minulosti venovali tu:
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.