Autor článku:
Mgr. Erika Krutková
vyššia súdna úradníčka
Špecializovaný trestný súd v Pezinku
Amnestie a Právo na pravdu
(rozsudok ESĽP vo veci Marguš proti Chorvátsku zo dňa 27. 5. 2014, č. 4455/10)[1]
Medzinárodné právo smeruje čoraz viac k tomu, že amnestie za skutky predstavujúce vážne porušenie základných práv človeka sú neprijateľné pretože sú nezlúčiteľné so všeobecne uznávanou povinnosťou štátu stíhať a trestať páchateľov takýchto činov.
Úvodom
V priebehu každého volebného obdobia sa otvára téma tzv. „Mečiarových“ amnestií čím sa z číro právnej otázky stala viac či menej vďačná politická karta. Právnu diskusiu o otázke prijateľnosti amnestií sa začala rozvíjať až v poslednom období na právnych listoch.
http://www.pravnelisty.sk/clanky/a532-meciarove-amnestie-a-pandorina-skrinka
Prezentované právne názory poukazujú aj na rozhodovaciu prax pre verejnosť pomerne neznámeho Inter-amerického súdu pre ľudské práva (ďalej len „IASĽP“). Vzhľadom na kritiku vo vzťahu k vnímaniu práva v Južnej Amerike prezentovanej v diskusnej relácii RTVS[2] je prinajmenšom vhodné povedať pár úvodných slov o tejto inštitúcii.
IASĽP bol zriadený dňa 22. 5. 1979 v San José v Costa Rica na základe Amerického dohovoru o Ľudských právach prijatého delegátmi členských štátov Organizácie Amerických štátov na Inter-Americkej konferencii o ľudských právach, ktorá sa uskutočnila v novembri 1969 v San José v Costa Rica.[3]
Aktuálne medzi ESĽP a IASĽP prebieha intenzívna spolupráca zahŕňajúca návštevy sudcov, stáže zamestnancov súdov a videokonferencie[4]. Nie je ničím výnimočným, že Štrasburg vo svojich rozhodnutiach poukazuje aj na rozhodovaciu činnosť IASĽP ako všeobecne rešpektovanej právnej autority v oblasti ochrany základných ľudských práv a slobôd.[5]napr. rozsudky vo veci Akdivar and Others v. Turkey, Kurt v. Turkey, Ertak v. Turkey, Cicek v. Turkey, Baka v. Hungary, a mnohé ďalšie
Na rozhodovaciu prax IASĽP poukázala aj JUDr. Kateřina Šimáčková, sudkyňa Ústavného súdu ČR vo svojom odlišnom stanovisku k uzneseniu ÚS ČR zo dňa zo dňa 24. 9. 2013 sp. zn. Pl. ÚS 14/13[6], ktorým odmietol návrh označený ako ústavná sťažnosť, ktorou sťažovateľ napadol čl. II rozhodnutí prezidenta republiky č. 1/2013 Sb., o amnestii (Klausove amnestie)[7], keď vo vzťahu k nárokom poškodených uplatnených v trestnom konaní uviedla:
„Podle mého názoru měl Ústavní soud již ve svém březnovém rozhodnutí[8] povinnost konstatovat protiústavnost amnestie, protože se jedná o svévolné zneužití pravomoci orgánu veřejné moci a o zásah do práv poškozených bez legitimního účelu, přičemž povinnost zabránit svévoli při udělování amnestie vyplývá i z mezinárodních závazků České republiky. Benátská komise ve svém letošním stanovisku ke gruzínskému zákonu o amnestii shrnula aktuální evropský a mezinárodněprávní pohled na limity veřejné moci při udělování amnestie. Veřejná moc je při vydání amnestijního aktu vázána principy vlády práva, a to zejména principem legality, zákazu svévole, jakož i nediskriminace a rovnosti před zákonem. Při udělování amnestie nadto musí respektovat tyto základní závazky plynoucí z mezinárodního práva: zaprvé závazek ke stíhání mezinárodních zločinů, například zločinů proti lidskosti či mučení, neboli závazek k boji proti beztrestnosti jejich pachatelů; zadruhé závazek k poskytnutí prostředků nápravy obětem a k jejich odškodnění; zatřetí závazek respektovat právo znát pravdu. "Právem znát pravdu" se přitom rozumí, že "[k]aždý národ má nezcizitelné právo znát pravdu o minulých událostech týkajících se páchání ohavných zločinů a o okolnostech a důvodech, které za masivního či systematického porušování práva vedly k páchání těchto zločinů." [stanovisko Benátské komise č. 710/2012 k ustanovením týkajícím se politických vězňů v amnestijním zákoně Gruzie, březen 2013, CDL-AD(2013)009, body 26 a 34; dostupné z: http://www.venice.coe.int/webforms/events/; případně srov. též "Aktualizovaný soubor principů na ochranu a podporu lidských práv prostřednictvím boje proti beztrestnosti" (Updated Set of principles for the protection and promotion of human rights through action to combat impunity), v rámci zprávy nezávislé expertky pro Komisi OSN pro lidská práva, 8. února 2005, E/CN.4/2005/102/Add.1; dostupné z: http://documents.un.org/].“
„Udělování amnestie jako pravomoc exekutivy do našeho ústavního systému nezapadá. Pokud pak již ústavodárce tuto pravomoc exekutivě dal, ta musí při jejím výkonu dodržovat Ústavou a Listinou stanovené limity jako všechny ostatní orgány veřejné moci. A pokud prezident a vláda jako orgány veřejné moci při udělení amnestie zasáhli do základních práv jednotlivců neproporcionálním způsobem a bez legitimního účelu, nevyhnutelně to znamená povinnost Ústavního soudu poskytnout těmto jednotlivcům ochranu proti porušení jejich základních práv a svobod zaručených ústavním pořádkem. „
„Jen na okraj poznamenávám, že Latinská Amerika nám kromě výše zmíněné amnestijní judikatury přispěla také pěknou sentencí, kterou používali loňští demonstranti v Peru proti milosti pro prezidenta Fujimoriho: "El indulto es un insulto" (milost je urážkou). Jak jinak mohou poškození z velkých tunelů a podvodů cítit prezidentskou amnestii i následnou pasivitu Ústavního soudu než jako urážku svého nešťastného osudu. Nelze také nezmínit výstižnou latinskou sentenci "Qui parcit nocentibus, innocentes punit" (kdo šetří viníky, trestá nevinné). Dnešním rozhodnutím Ústavní soud k mé velké lítosti neotevřel pro poškozené amnestovanou hospodářskou kriminalitou jednodušší cestu k satisfakci a k odškodnění od státu. Takže nejenže jsme nepotrestali viníky, ale dokonce jsme ani nepomohli poškozeným nevinným.“
Nie je však potrebné pre inšpiráciu „čo s Mečiarovými amnestiami“ zachádzať až za Atlantik i keď najmä doplňujúce stanoviská sudcu Antônio Augusto Cançado Trindade[9] k rozhodnutiam vo veci Barrios Altos[10] a vo veci Almonacid Arellano[11] sú veľmi inšpiratívne.
K judikatúre IASĽP v otázke neprijateľosti amnestií za skutky predstavujúce závažné porušenie ľudských práv osobitne v prípadoch ak k spáchaniu došlo za hoc aj tichého súhlasu štátnej moci. sa priklonil aj Európsky súd pre ľudské práva. Svoj odmietavý postoj k takýmto amnestiám Štrasburg potvrdil v rozsudku Veľkej komory vo veci Marguš proti Chorvátsku stanovisko zo dňa 27. mája 2014, č. 4455/10. Princípom právneho štátu totiž nie je len tak často prezentovaná právna istota ale aj garancia základných ľudských práv, ktorá v sebe zahŕňa povinnosť štátu účinne vyšetrovať, stíhať a trestať páchateľov skutkov závažným spôsobom zasahujúcich do práv jednotlivcov priznaných Dohovorom[12] IASĽP nazývané veľmi poeticky Právom na pravdu.
skutkové okolnosti
Dňa 20 apríla 1993 prokurátor podal obžalobu na sťažovateľa pred Krajským súdom v Osijek na tom skutkovom základe, že dňa 20.11.1991 v meste Čepin štyri krát vystrelil na poškodených S. B., V. B. a Ne. V. z automatickej zbrane pričom poškodení v dôsledku zranení zomreli, strieľal na maloletého poškodeného spôsobiac mu tým ťažkú ujmu na zdraví a dňa 1. 8. 1991 v meste Čepin strieľal na maloletého poškodeného spôsobiac mu závažné zranenia a poškodeného R. C spôsobiac mu ľahšie zranenia na zdraví a súčasne kopal do poškodeného R. C spôsobiac mu ďalšie ľahšie zranenia a poškodeného V. Ž. spôsobiac mu závažné zranenia.
Dňa 24. 9. 1996 bola prijatá všeobecná amnestia vzťahujúca sa na všetky trestné činy spáchané v súvislosti s vojnou v Chorvátsku v období od 17. 8. 1990 a 23. 8 1996 s výnimkou tých konaní zahŕňajúcich najzávažnejšie porušenie humanitárneho práva alebo vojnové zločiny vrátane genocídy. Dňa 24.6. 1997 Krajský súd zastavil trestné konanie na základe zákona o Všeobecnej amnestii.
Dňa 26. 4. 2006 prokurátor opätovne podal obžalobu na sťažovateľa na základe obvinení z vojnových zločinov proti civilnému obyvateľstvu na tom skutkovom základe, že v období od 20 a 25. novembra 1991 počas obrany územia proti ozbrojenému útoku miestnymi vzbúrencami Srbského obyvateľstva a tzv. Juhoslovanskej ľudovej armády na ústavný poriadok a územnú celistvosť Chorvátska, v rozpore s pravidlami medzinárodného práva, zabil a mučil civilistov, správal sa k nim neľudsky, nezákonne ich zatýkal, nariadil zabitie civilistu a ukradol majetok civilného obyvateľstva, medzi inými aj zo zabitia poškodených S. B., V. B a Ne. V. a spôsobenia závažných zranení maloletému poškodenému dňa 20. 11. 1991 v meste Čepin. Sťažovateľ bol uznaný vinným a odsúdený k 15-ročnému trestu odňatia slobody.
Sťažovateľ namietal porušenie čl. 4 protokolu 7 Dohovoru (zásada ne bis in idem )a tvrdil, že skutky, ktoré boli predmetom dvoch trestných konaní proti nemu boli fakticky rovnaké a ich preklasifikovanie na vojnové zločiny v prípade druhého trestného konania nemôže zmeniť tú skutočnosť, že obvinenia boli podstatne identické. Navyše tvrdil, že rozhodnutie o udelení amnestie bolo konečným rozhodnutím, ktoré vylučuje obnovu konania.
Odkaz na judikatúru Inter-Amerického súdu pre ľudské práva
prípad Barrios Altos , je jedným z prvých, v ktorých sa Inter-Americký súd pre ľudské práva zaoberal otázkou platnosti a účinnosti amnestií v prípade stíhania osôb, ktorí ako členovia Peruvianskej armády pracovali pre tzv. komando smrti známe ako skupina Colina, ktorá realizovala vlastný anti-teroristický program zodpovedných za usmrtenie približne 15 osôb a spôsobenia ťažkej ujmy na zdraví ďalším štyrom potom čo ich prinútili ľahnúť si na zem a po dobu asi 2 minú na nich nepretržite striaľali. Streľba mala byť odvetou proti údajným členom skupiny Sendero Luminoso[13].
V apríli 1995 vyšetrovací sudca Antonio Saquicuray formálne začal vyšetrovanie masakru. V júni 1995 bola udelená amnestia príslušníkom armády, polície ako aj civilistom, ktorí sa dopustili skutkov predstavujúcich závažné porušenie základných ľudských práv alebo sa na nich podieľali.
Dňa 16. júna 1995 s poukazom na Ústavu Peru, ktorá ukladá sudcom povinnosť neaplikovať právo, ktoré považujú za v rozpore s ústavou, sudca Saquicuray rozhodol, že amnestia nie je aplikovateľná na prejednávaný prípad v dôsledku jej rozporu so ústavnými zárukami a medzinárodnými záväzkami vyplývajúcimi Peru z Amerického dohovoru o ľudských právach.
Inter-Americký súd pre ľudské práva vo svojom rozhodnutí zo dňa 14. marca 2001 k otázke amnestií uviedol nasledovné:
„41. Všetky ustanovenia týkajúce sa amnestií, ustanovenia upravujúce prijímanie opatrení sformulované za účelom vylúčiť zodpovednosť sú neprípustné nakoľko ich zmyslom je zabrániť vyšetrovaniu a potrestaniu tých čo sú zodpovední za závažné porušenie základných ľudských práv ako mučenie, poprava alebo potrestanie bez súdu, svojvoľná poprava, násilné zmiznutie nakoľko zasahujú do neodňateľných práv uznávaných medzinárodným právom.“
Amnestie bránia príbuzným obetí a preživším v možnosti byť vypočutý pre súdom (čl. 8 ods. 2 Amerického dohovoru) a porušuje ich právo na súdnu ochranu (čl. 25 Amerického dohovoru), bránia vyšetrovaniu, zadržaniu, stíhaniu a odsúdeniu osôb zodpovedných za udalosti
Pozn. Svoje stanovisko k neprípustnosti amnestií v prípadoch predstavujúcich závažné porušenie základných ľudských práva zopakoval IASĽP aj v ďalších svojich rozhodnutiach napr. Anzualdo Castro v. Peru zo dňa 22. 9. 2009, Gelman v. Urugay zo dňa 24. 2. 2011, Masakce z El Mozote a okolia v. El Salvador zo dňa 25. 10. 2012 alebo prípad zmiznutých dedinčanov v. Peru zo dňa 13. 11. 2015.
prípad ALmonacid-Arellano a prípad La Cantuta sa zaoberali princípom ne bis in idem (čl. 4 protokolu 7 Európskeho dohovoru o ľudských právach) v kontexte amnestií keď Inter-americký súd pre ľudské práva definoval tzv. “apparent“ alebo „fraudelant“ res iudicata alebo double jeopardy[14]:
Vo vzťahu k zásade ne bis in idem, hoci je rovnako považovaná za súčasť ľudských práv v zmysle čl. 8 ods. 4 Amerického dohovoru, sa nejedná o absolútne právo a teda nie je aplikovateľné v prípadoch
1. keď účelom rozhodnutia súdu prejednávajúceho prípad zastaviť trestného konanie alebo oslobodiť osoby zodpovedné za závažné porušenie ľudských práv alebo medzinárodného práva bola ochrana obžalovaných pred trestnoprávnou zodpovednosťou
2. trestné konanie nebolo vedené nezávisle a nestranne v súlade s pravidlami práva na spravodlivý proces
3. neexistoval skutočný úmysel predviesť obžalovaných pred spravodlivosť
V rozhodnutí vo veci Gelman v. Uruguay sa IASĽP zaoberal prípustnosťou amnestií za účelom uzavretia mierovej zmluvy keď uviedol, že prísľub amnestie za vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti a zločiny predstavujúce závažný zásah do základných ľudských práv nemôže byť súčasťou mierových dohôd...Vo vzťahu k zdanlivému konfliktu medzi potrebou mieru a právom na spravodlivosť je potrebné uviesť, že amnestie udelené v snahe zabezpečiť pokoj v krajine často zlyhávajú a namiesto toho povzbudzujú amnestovaných páchateľov k páchaniu ďalších trestných činov.
stanovisko Veľkej komory
124. Súd poznamenáva, že obvinenia v trestných konaniach proti sťažovateľovi zahŕňali zabitie spôsobenie závažnej ujmy na zdraví civilistov a tým zasiahol do ich práva na život chráneného čl. 2 Dohovoru a, pravdepodobne, ich práv podľa čl. 3 Dohovoru, ktoré sa radia k najzákladnejším ustanoveniam Dohovoru. Predstavujú základné hodnoty demokratickej spoločnosti, ktorá zriadila Radu Európy (medzi mnohými pozri napr. Andronicou and Constantinou proti Cypru, § 171 a Solomou a ostatní proti Turecku, § 63).
125. Povinnosť chrániť právo na život podľa čl. 2 Dohovoru a zabezpečiť ochranu proti zlému zaobchádzaniu podľa čl. 3 Dohovoru, vykladané v spojení so všeobecnou povinnosťou štátu podľa čl. 1 Dohovoru „každému zabezpečiť v rámci svojej právomoci práva a slobody garantované Dohovorom“, rovnako nepriamo vyžaduje účinné oficiálne vyšetrovanie v prípadoch násilného usmrtenia jednotlivcov (McCann a ostatní proti Spojenému kráľovstvu. § 161, a Kaya proti Turecku, § 86) alebo zlému zaobchádzaniu (El Masri proti bývalej Juhoslovanskej Macedónskej republike, § 182). Základným účelom takéhoto vyšetrovania je zabezpečenie účinnej realizácie vnútroštátneho práva chrániaceho právo na život a zabezpečenie vyvodenie zodpovednosti voči páchateľom.
126. Súd už dospel k záveru, že v prípadoch keď verejný činiteľ bol obvinený zo spáchania trestných činov zahŕňajúcich mučenie alebo zlé zaobchádzanie[15], je nanajvýš dôležité, že trestné konanie ani odsúdenie sa nepremlčuje a udelenie amnestie alebo milosti je neprípustné (pozri Abdüsamet Yaman proti Turecku, § 55[16]; Okkali proti Turecku, § 76, Yeşil a Sevim proti Turecku, § 38). Národné orgány nesmú vyjadriť, že chcú nechať takéto konanie nepotrestané (Egmez proti Cypru, § 71; Turan Cakir proti Belgicku, § 69). Amnestia je vo všeobecnosti nezlúčiteľná s povinnosťou uloženou štátom vyšetrovať skutky ako mučenie a povinnosťou stíhať zločincov nesmie byť podkopávaná udeľovaním beztrestnosti páchateľom vo forme amnestií, ktoré môžu byť považované za v rozpore s medzinárodným právom (rozhodnutie o neprípustnosti sťažnosti vo veci Ould Dah proti Francúzsku[17]). Takýto prístup by zľahčoval účel ochrany poskytovanej čl. 2 a 3 Dohovoru a garancie vzťahujúce sa na právo jednotlivca na život a ochranu pre zlým zaobchádzaním[18] by sa stali formálnymi. Objektom a účelom Dohovoru ako nástroja ochrany jednotlivcov vyžaduje aby jeho ustanovenia boli vkladané a aplikované takým spôsobom aby jeho garancie boli reálne a účinné.
konštatovanie Štrasburgu
139. V prejednávanom prípade bola sťažovateľovi udelená amnestia za skutky zahŕňajúce závažné porušenie základných ľudských práv. Medzinárodní právo smeruje čím ďalej tým viac k tomu, že takéto amnestie sú neprijateľné pre ich nezlúčiteľnosť so všeobecne uznávanou povinnosťou štátov stíhať a trestať závažné porušenie základných ľudských práv. Aj v prípade ak by bolo akceptované, že amnestie sú za určitých okolností prípustné, ako napríklad proces uzatvárania mieru a/alebo formy odškodňovania obetí, amnestia udelená sťažovateľovi v tomto prípade by bola stále neprípustná nakoľko z okolností prípadu žiadne takéto skutočnosti nevyplývajú.
140. Opätovným podaním obžaloby na sťažovateľa a jeho odsúdením pre vojnové zločiny proti civilnému obyvateľstvu Chorvátske orgány postupovali v súlade s požiadavkami čl. 2 a 3 Dohovoru a spôsobom zlúčiteľným s požiadavkami a odporúčaniami medzinárodného práva.
141. Z uvedeného dôvodu súd dospel k záveru, že čl. 4 Dohovoru 7 nie je aplikovateľný na okolnosti prejednávaného prípade.
Záverom
Podľa mediálne dostupných informácii[19] dňa 31. 8. 1995 ôsmi muži zastavili auto syna vtedajšieho prezidenta neďaleko Svätého Jura pri Bratislave, kde Kováč junior býval. Členovia osádok áut vyvliekli Kováča mladšieho z auta a ohrozovali ho pištoľou. Potom mu nasadili masku, dali mu elektrické šoky a násilím doňho vliali fľašu whisky. Syn slovenského prezidenta sa vo svojom aute, ktoré pôvodne ostalo vo Svätom Jure, prebral pred policajnou stanicou v rakúskom Hainburgu. Na základe telefonátu zo Slovenska ho tam našla rakúska polícia a previezla do nemocnice. Po krátkom pobyte v nemocnici ho zadržali v súvislosti s medzinárodným zatykačom Interpolu, ktorý na neho vydali v Nemecku. Následne padli podozrenia z ovplyvňovania vyšetrovania, zastrašovania svedkov, vraždy blízkej osoby svedka v spolupráci s členmi zločineckej skupiny.
Uvedené konanie predstavuje tak závažný zásah do základných práv jednotlivca garantovaných čl. 3 a čl. 5[20] Dohovoru, osobitne v prípade ak je tu podozrenie, že k spáchaniu skutku došlo za aktívnej účasti štátu (prichádza do úvahy aj prekvalifikovanie skutku na trestný čin proti ľudskosti podľa § 259a ods. 1 Trestného zákona)[21], je že v zmysle vyššie citovanej judikatúry ESĽP takého konanie neamnestovateľné a v prípade ich udelenia nie je nevyhnutné aby boli zrušené cestou ústavného zákona alebo rozhodnutím Ústavného súdu ale ktorýkoľvek súd prejednávajúci skutok je nielen oprávnený ale povinný ich odmietnuť aplikovať. Zo zneužívaním právomoci nemožno spájať účinky predpokladané zákonom. Právo udeľovať amnestie nie je síce výslovne ústavou limitované napriek tomu nemožno ho vnímať ani ako absolútne. Jeho limity vyplývajú z čl. 1 Ústavy Slovenskej republiky podľa ktorej Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Uznáva a dodržiava všeobecné pravidlá medzinárodného práva, medzinárodné zmluvy, ktorými je viazaná, a svoje ďalšie medzinárodné záväzky.
Viazanosť súdu zákonom si totiž nemožno zamieňať so slepou poslušnosťou. Súdy sú nielen pomocníkom zákonodarnej a výkonnej moci v aplikácii práva ako nástroja spravodlivosti v konkrétnom prípade ale najmä ich bdelým strážcom a neúnavným kritikom. Dôvera v orgány činné v trestnom konaní a v súdy sa odvíja práve od ich schopnosti účinne riešiť závažnú trestnú činnosť priamo či nepriamo spájanú s najvyššími predstaviteľmi štátu. Ich zlyhávaním dochádza k podrývaniu dôvery spoločnosti v samotný štát a zmysel jeho existencie a posilňovaniu extrémizmu.
V konečnom dôsledku možnosť „zrušenia amnestií“ prostredníctvom všeobecných súdov naznačil aj Ústavný súd Českej republiky keď v rozhodnutí zo dňa 5. 3 2013 sp. zn. Pl. ÚS 4/13 ako obiter dictum uviedol:
Lze též zvažovat, zda navrhovateli sledovanému zájmu by nemohly vyjít vstříc též obecné soudy v řízeních o tom, kdo a jak je napadené amnestie (v její aboliční části) účasten....Rovněž zřejmě nelze vyloučit, aby v těchto řízeních byl posouzen případný rozpor reálného (konkrétního) dopadu amnestijního rozhodnutí s navrhovateli též dovolávanými "mezinárodními smlouvami" (srov. bod 28 shora) tak, že obecný soud dá před článkem 63 odst. 1 písm. k) Ústavy přednost jejímu článku 1 odst. 2 (srov. i již zmíněný rozsudek Evropského soudu pro lidská práva ze dne 13. 11. 2012 ve věci Marguš v. Chorvatsko, stížnost č. 4455/10). Ve shodě s tím - a jmenovitě - pak bude přiléhavé postupovat v případech, kdy amnestijní rozhodnutí by in concreto mělo dopadnout do trestních řízení, v nichž vystupují jako poškození "kvalifikované" oběti porušení již výše zmíněných (bod 36) čl. 2 a 3 Úmluvy (srov. Kmec, Jiří. Kosař, David. Kratochvíl, Jan. Bobek, Michal. Evropská úmluva o lidských právech. Komentář. Praha. C. H. Beck, 2012, s. 377).
Netreba snáď pripomínať, že súdy sú povinné nasledovať výklad ustanovení dohovoru vyjadrené v rozsudkoch Veľkej komory ESĽP alebo v iných jeho rozhodnutiach ak je judikatúra ustálená a jednoznačná (pozri. rozsudok odvolacieho súdu pre Anglicko a Wales [2014] EWCA Civ 3, zo dňa 22. 1. 2014, § 80)[22] a otázka kvalifikácie skutku ako zločinu proti ľudskosti je z pohľadu čl. 7 Dohovoru[23] primárne vecou medzinárodného práva nie vnútroštátneho (rozsudok ESĽP vo veci VASILIAUSKAS v. LITHUANIA zo dňa 20. októbra 2015, č. 35343/05,§ 165 a nasl.)[24].
Slovami Shakespearovho Coriolana povedané:
Po
tom období, keď nebolo právo právom,
prišiel čas slobodnej voľby,
ten im pomohol hore,
no povyšujú sa aj oni nad zákon.
Zavrhnime ich !
Nech je zákon nad nami, nech je právom, čo je správne !
(W. Shakespeare, Coriolanus, tretie dejstvo 1. výstup, v preklade Ľ. Feldeka)
[1] http://hudoc.echr.coe.int/eng#{"itemid":["001-144276"]}
[2] O päť minút dvanásť odvysielaná dňa 16. 10. 2016
[3] http://www.corteidh.or.cr/corte/historia.cfm?lang=en
[4] Dialogue Across the Atlantic: Selected Case-Law of the European and Inter-American Human Rights Courts na http://www.echr.coe.int/Pages/home.aspx?p=caselaw/otherpublications&c=#n14568262955937822577612_pointer
[5] References to the Inter-American Court of Human Rights and Inter-American instruments in the case-law of the European Court of Human Rights na http://www.corteidh.or.cr/index.php/en/jurisprudencia
[6] rozhodnutie dostupné cez http://nalus.usoud.cz/Search/Search.aspx
[7] čl. II nariaďuje, aby bylo zastavné právoplatne neskončené trestné stíhánie, s výnimkou trestního stíhánia proti ušlému, od začatia ktorého k 1. januáru 2013 uplynulo viac ako 8 rokov, pro trestné činy, za ktoré trestný zákon ustanovuje trest odňatia slobody neprevyšujúceho desať rokov.
[8] http://nalus.usoud.cz/Search/ResultDetail.aspx?id=78409&pos=2&cnt=3&typ=result
[9] https://en.wikipedia.org/wiki/Ant%C3%B4nio_Augusto_Can%C3%A7ado_Trindade
[10] http://www.corteidh.or.cr/cf/Jurisprudencia2/index.cfm?lang=en
[11] http://www.corteidh.or.cr/cf/Jurisprudencia2/index.cfm?lang=en
[12] Podľa čl. 1 Dohovoru, vysoké zmluvné strany priznávajú každému, kto podlieha ich jurisdikcii, práva a slobody uvedené v hlave I tohto dohovoru. Podľa čl.13 Dohovoru, každý, koho práva a slobody priznané týmto dohovorom boli porušené, má právo na účinný opravný prostriedok pred vnútroštátnym orgánom bez ohľadu na to, že porušenie spôsobili osoby pri plnení ich úradných povinností.
[13] komunistická militantná skupina, ktorá pre svoju brutalitu je zaraďovaná k teroristickým organizáciam
[14] zdanlivá, podvodná prekážka veci rozhodnutej, dvojitého potrestania/trestného stíhania za ten istý trestný čin
[16] ESĽP konštatoval porušenie čl. 1 v spojení s čl. 13 Dohovoru v prípade vyšetrovania zlého zaobchádzania a mučenia sťažovateľa počas zadržania trvajúceho 9 dní bez informovania príbuzných. Súd v roku 2003 zastavil trestné konanie voči obvinený príslušníkom polície zastavil pre premlčanie.
[17] ESĽP akceptoval odsúdenie sťažovateľov Francúzskymi súdmi za mučenie väzňov, ktorého sa mali dopustiť počas vojny v Mauretánii v rokoch 1990 až 1991 napriek tomu, že v roku 1993 bola udelená amnestia všetkým členom ozbrojených a bezpečnostných zložiek, ktorí sa v období od 1. 1. 1989 a 18. 4. 1992 dopustili zločinov v súvislosti s udalosti, ktoré viedli k ozbrojenému konfliktu a násilností.
[18] Pod pojmom zlé zaobchádzanie sa rozumie neľudské zaobchádzanie a ponižujúce zaobchádzanie. Neľudské zaobchádzanie predstavuje také konanie alebo správanie sa k jednotlivcovi, ktoré mu spôsobuje buď „priamo ublíženie na zdraví“, alebo „intenzívne fyzické a psychické utrpenie“,Ponižujúce zaobchádzanie predstavuje také konanie, ktoré vyvolává u obete pocity strachu, úzkosti a menejcennosti, ktoré sú schopné ju ponížiť a pokorit a prípadne prekonat jej fyzický alebo duševný odpor. [Írsko proti Spojenému kráľovstvu, rozsudok pléna, 18. 1. 1978, č. 5310/71, § 167; Gäfgen proti Německu, rozsudok veľkého senátu, 1. 6. 2010, č. 22978/05, § 93, 89].
[19] http://domov.sme.sk/c/3755049/chronologia-pripadu-unosu-michala-kovaca-mladsieho.html
[20] Podľa čl. 3 Nikoho nemožno mučiť alebo podrobovať neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu., Podľa čl. 5 Každý má právo na slobodu a osobnú bezpečnosť. Nikoho nemožno pozbaviť slobody okrem nasledujúcich prípadov, pokiaľ sa tak stane na základe postupu stanového zákonom:
[21] Kto v súvislosti s výkonom právomoci štátneho orgánu alebo orgánu územnej samosprávy inému mučením alebo iným neľudským a krutým zaobchádzaním spôsobí telesné alebo duševné utrpenie, potresce sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky alebo zákazom činnosti.
[22] http://www.bailii.org/ew/cases/EWCA/Civ/2014/3.html
[23] Podľa čl. 7 dohovoru nikoho nemožno uznať za vinného zo spáchania trestného činu na základe skutku alebo opomenutia, ktoré v čase jeho spáchania nie je považované podľa vnútroštátneho alebo medzinárodného práva za trestný čin. Tento článok nebráni súdeniu a potrestaniu osoby za konanie alebo opomenutie, ktoré v čase, keď bolo spáchané, bolo trestné podľa všeobecných právnych zásad uznávaných civilizovanými národmi.
[24] http://hudoc.echr.coe.int/eng#{"itemid":["001-158290"]}
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.